יום שישי 22 נובמבר 2019  22:57
למה לפחד מהגרעין האירני?
ישראל בודדה במערכה [צילום: AP]

עוד אין לאירן פצצה - אבל חלק מהמטרות שלה היא כבר השיגה: בנימוק שאחרת אירן "תתגרען" מזכיר המדינה קרי דורש ויתורים נוספים מישראל במו"מ עם פלשתינים

▪  ▪  ▪
האם יש לפחד מהתגרענותה של אירן? הרי סבירות שאירן - מטורפים ככול שיהיו מנהיגיה - תעז להשתמש בפצצת אטום - נמוכה ביותר. אלא אם כן תהיה סכנה ממשית לשלטונן של אייתולות; ולא רואים באופק שמישהו רוצה לכבוש את אירן או להילחם במשטר שם לצדו של העם אם וכאשר הוא יתקומם. מקסימום - יפעילו לחצים כלכליים אם המשטר יתחיל לטבוח בעמו המורד. קחו לדוגמה את מה שקורה סביב סוריה. לא רואה תרחיש בו האייתולות נותנות פקודה להפציץ את ישראל או מדינה אחרת במזרח התיכון בנשק גרעיני - כי ברור לכולם שהתוצאה תהיה השמדה מוחלטת של אירן.

אז בשביל מה המשטר שם שואף לנשק, בו בהגדרה לא ישתמש? ולמה לישראל לדאוג מהמצב?

אירן רוצה את הנשק להשמדה המונית למטרות אסטרטגיות שלה, אותן מקווה להשיג ללא פתיחת מלחמה. כרגע המצב באזורנו הוא כזה: ישראל נהנית משקט ביטחוני יחסי - למרות כל התרחשויות. במהלך המבצע "עופרת יצוקה" בעזה לא החיזבאללה ולא סוריה לא העזו להתערב ולהציק בצורה כלשהיא לישראל. גם במהלך המבצע האחרון בעזה אף אחד מהם לא נקט אצבע. למרות הפצצות של סוריה, המיוחסות חד-משמעית לישראל - לא החיזבאללה ולא החמאס - לא ניסו "לנקום" בישראל. הם מכירים בזכותה של ישראל להגן על עצמה? קדחת. ברור להם שבתגובה ישראל תתחיל במבצע רחב נגדם - והם יודעים שידו של צה"ל דיו קשה. והם גם יודעים שהקהילה הבינלאומית לא ממהרת להתערב ולעצור את ישראל.

אבל הכול ישתנה לגמרי אחרי שאירן תבנה לה פצצה גרעינית. אנחנו נחזור למצב אשר היה בשנים של המלחמה הקרה: כל פעם שצה"ל "הכניס" לשכנים הלא שקטים והתקרב לבירותיהם - המעצמה הגרעינית ששמה ברית המועצות איימה להפעיל נגדנו את כל כוחה - הקהילה הבינלאומית (ובראשה - ידידינו ארצות הברית) נכנסה לבהלה. מאימת תחילת מלחמת העולם השלישית הכריחה את ישראל לסגת, לוותר, להפסיק מיד.

שיבוש החיים

אחרי שאירן תבנה לה את הפצצה ארגוני הטרור אשר בינתיים פוחדים לפתוח חזית נגד ישראל, פתאום יהיו גיבורים, יקבלו אומץ, ובתירוץ זה או אחר יתחילו להפציץ את ערינו בקסאמים, גראדים, קטיושות. החמאס מדרום, החיזבאללה מצפון. הדבר ישבש את החיים בכל רחבי המדינה. ישראל באופן טבעי תתחיל במבצע תגמול - אירן מיד תאיים במתקפה גרעינית - ולמרות שהסבירות למימוש האיום כאמור נמוכה ביותר - מדינות אירופה הנאורה וארצות הברית יפעילו לחץ אדיר על ישראל בדרישה להפסיק מיד את המבצע. המצב יהיה בלתי נסבל מבחינת ישראל. במילים אחרות הגרעין של אירן תהווה מטריה מועילה לטרור שכוון נגדנו.

עוד אין לאירן פצצה - אבל חלק מהמטרות שלה היא כבר השיגה: בנימוק שאחרת אירן "תתגרען" מזכיר המדינה קארי דורש ויתורים נוספים מישראל במו"מ עם פלשתינים. באותו החליל מנגנים גם פוליטיקאים ישראלים מזן מסוים. כלומר אירן מתחילה להרוויח עוד תרם בנתה לה פצצה. לא קשה לנחש איך יגיבו הפוליטיקאים שלנו כאשר הפצצה תהיה כבר בידיים של שליטי אירן.

כמובן אירן תנסה להשתמש במטרייה שלה כדי להפעיל טרוריסטים במדינות ערביות שכנות לה - אך הקהילה הבינלאומית לא תתערב במאבקן של המדינות המוסלמיות האלה בטרור.

לכן המסקנה היא עצובה: ישראל בודדה במלחמה בהתגרענותה של אירן, היא המפסידה היחידה מהגרעין של אירן - והיא תצטרך לפעול בכל מקרה, גם ללא עזרה של ידידינו, גם בניגוד לרצונם - כדי לעצור את טהרן בדרכה לפצצה. גם במחיר של בידוד בינלאומי - כי האלטרנטיבה היא גרועה בהרבה.

תאריך:  12/11/2013   |   עודכן:  12/11/2013
יורי מור
מועדון הבלוגרים עוקבים: 9 לקבלת רשימות יורי מור לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
רשימות קודמות
יישר כוח לדרור נגל, המנכ"ל החדש (יחסית) של חברת הבנייה אזורים. בהרצאה שנשא (יום ג', 12.11.13) בכינוס השמאים, הנערך באילת מטעם לשכת שמאי המקרקעין, הוא אמר פעם אחת ולתמיד את האמת, מדוע (בעיקר) מתייקרות הדירות, ומדוע תימשך ההתייקרות.
12/11/2013  |  אלעזר לוין  |   מאמרים
בזמן שנתניהו משווק לעולם את גרסת פופ בנוסח "אל תאמינו להם", מלווה בנבואות אפוקליפטיות מתובלות בנרטיב השואה, וביום שארה"ב מודיעה שהסורים מערימים קשיים ומנסים להעלים אמל"ח כימי, מפתיע שר הביטחון עם "הערכות מודיעיניות" הסותרות לחלוטין את המדיניות הישראלית של "אל תאמינו להם", ומשגר לעולם מסר הפוך לזה של נתניהו
12/11/2013  |  דן אלון  |   מאמרים
הטור הזה נכתב כמה רגעים לאחר הבחירות. הוא ממתין קצת עד לפרסומו. אני מעלה קצת מחשבות שעלו בי מיום הבחירות, שהתקיים לפני כשבועיים. אני מתעורר כבכל כל יום מוקדם בבוקר. האוויר עדיין קר ושעון הקיץ עדיין קיים, מה שאומר שעדיין חשוך. אין חופש ביום הבחירות, אבל הילדים בחופש. זה ברור לנו שבתי הספר הם קלפיות לעת מצוא, אבל אף אחד לא חשב מה עושים עם הילדים ביום שכזה.
12/11/2013  |  יוסף קנדלקר  |   מאמרים
מה היו מעשיו של הרפז שמפקד המודיעין הדיח אותו ואילו רא"ל אשכנזי חייב להסביר מדוע החזיר אותו לבני ועריקאת נפגשים מדי פעם בסודיות - על מה הם משוחחים?
12/11/2013  |  מתי דוד  |   מאמרים
לאחר לא מעט התחבטויות והתלבטויות, התקבל בכנסת ביום 5.11.2012, החוק לעידוד השקעות הון (תיקון מס' 69 והוראת שעה), התשע"ג-2012, שפורסם ביום 12.11.2012. התיקון נעשה כדי להתגבר על בעיית הרווחים הפטורים שנצברו במהלך השנים, בחברות אשר חוסות תחת הסדרי המס שבסימנים א' ו-ב' לפרק השביעי לחוק, שאינם מחולקים ולא משולם מס בשלהם.
12/11/2013  |  רו"ח נדב הכהן  |   מאמרים