יום רביעי 23 ספטמבר 2020  00:38
עצה למורה הצעיר אדם ורטה
בי"ס. להעלות שאלות [צילום: בלפור חקק]

מורה בכיתה חייב לענות על מספר מינימלי של שאלות לפני שהוא מגיע למסקנה עד כמה צה"ל מוסרי או מקולקל

▪  ▪  ▪
בימים אלה כל מורה או מורה לשעבר (כותב שורות אלה נמנה עם האחרונים) מייסר את עצמו בשאלה: מה הוא היה עושה לו היה נתקל במצב בו הוא מוצא את עצמו כמורה המפורסם כיום, אדם ורטה, מבית הספר היסודי בקריית טבעון.

נצא מנקודת הנחה כי ורטה לא אמר בכיתה שצה"ל לא מוסרי; הוא רק אמר שצה"ל עושה מעשים לא מוסריים והוא לא הכריז זאת ביוזמתו אלא הגיב לטענה שהשמיעה תלמידתו, לפיה צה"ל הוא הצבא המוסרי בעולם.

אבל גם הדברים האלה מראים כי המורה ורטה חטא - פעמיים.

ראשית, הוא לא התווכח עם הטענה של התלמידה שצה"ל הכי מוסרי - כי אז עליו היה לערוך השוואה, להביא נתונים ו/או להראות לתלמידים כי צה"ל אינו הכי מוסרי בעולם וכי יש כמה צבאות מוסריים ממנו - או להגיע להסכמה עם התלמידה, שאכן הטענה לגבי מוסריות-העל של צה"ל נכונה. במקום דיון קורקטי בנושא, הציג המורה ורטה (מתוך אמונתו העמוקה שצה"ל בוודאי אינו מוסרי) מקרים ודוגמאות של מעשים, אשר לא עומדים במבחן המוסריות. אך כאמור, התלמידה לא אמרה שאף חייל בצה"ל אינו עושה מעשים לא ראויים.

שנית, המורה ורטה לא רק הסיט את הדיון לנושא הלא נכון (טעות מתודולוגית) - הוא ניסה לגרום לתלמידיו לחשוב שצה"ל הוא צבא לא מוסרי בלי שהביא להם את כל התמונה והסתיר (בכוונה או בתום לב) את הדברים החשובים.

כדי להיות ברור גם לאלה שמתבלבלים בין הנושאים אביא דוגמה מוחשית. יטען אדם כי היהודים הם העם הנבזי והנגעל בעולם. לשאלה איך הוא הגיע למסקנה כזאת יתחיל אותו אחד למנות מקרים בהם יהודים בודדים או קבוצות יהודים ביצעו מעשים שהם בעליל בלתי מוסריים, נבזיים, איומים, מקרים אמיתיים, מתועדים. יהודי אחד רימה לקוחות של הבנק שבבעלותו; יהודי אחר, בעל מפעל, מזהם סביבה; יש לא מעט יהודים שרוצחים, אונסים, נותנים ולוקחים שוחד. מורה צעיר, לא מנוסה או מראש שקוע בדעות קדומות לגבי יהודים, בשלב זה לאור ראיות כה כבדות ירכין את ראשו ויסכים כי היהודים הם פרא אדם, רוע של העולם וחבל שבזמנו... וכשהוא מגיע לכיתה לא נשאר לו אלא לפתוח את עיניהם העצומות של התלמידים התמימים על האמת המרה...

אבל כל אחד שיש לו טיפה שכל ישר ישאל השאלות המתבקשות כגון: מה קורה אצל עמים אחרים? בנקאים-גוים אף פעם לא נתפסו מרמים את לקוחותיהם? "בריטיש פטרוליאום" שגרם לאסון סביבתי הגדול בהיסטוריה במפרץ המקסיקני - הוא בבעלות יהודי? ג'ק המרטש היה נימול? לצ'יקאטילו הרוסי (שאכל את קורבנותיו) היה סבא יהודי מצד כלשהו? ומה אומרים הנתונים הסטטיסטיים? מה אחוז האנסים בקרב העמים? האם באמת היהודים הם האנסים הגדולים בתבל?

מורה בכיתה חייב לענות על מספר מינימלי של שאלות לפני שהוא מגיע למסקנה עד כמה צה"ל מוסרי או מקולקל. ואין להשוות בין צה"ל לצבאות של מדינות שחיות לצדם של עמים ידידותיים ללא מתקפות טרור יום יומיות - אלא עם המדינות שנמצאות במצב פחות או יותר דומה לשלנו. ולא לשכוח שבגלל הסיבות שלא אנחנו יצרנו אותן - בישראל עדיין פועלת סידרה של חוקי חירום. יש לקחת בחשבון שלא צה"ל הוא האשם כאשר נהרגים ילדים ונשים שביניהם מסתתרים מחבלים אשר יורים לעבר אזרחים ישראלים.

והעיקר: האם בישראל חוקרים מקרים בהם יש חשש שאנשים במדי צה"ל עשו מעשים לא מוסריים? האם מענישים את אלה שאשמתם הוכחה בבית משפט? בדיון הקורקטי הזה למסקנה שצה"ל לא מוסרי נגיע אך ורק במקרה וכל שאר הצבאות, במצבים דומים, מתנהגים למופת או שיש להם נתונים נמוכים יותר של הריגה בשוגג, שלילת זכויות, הגבלות...

ולא לשכוח לכל אורך הדיון בכיתה שצבא בישראל אינו גוף עצמאי שמחליט החלטות - צה"ל מקבל הוראות מהדרג המדיני - ואם לבוא בטענות - אז בסופו של דבר לטעון אותן מול הממשלה - או העם, אשר מסמיך את נבחריו להגן על האזרחים.

תאריך:  29/01/2014   |   עודכן:  29/01/2014
יורי מור
מועדון הבלוגרים עוקבים: 9 לקבלת רשימות יורי מור לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
אמרו לי אתם אם אתם מצליחים לשמור על שפיות נוכח הקורות אותנו היהודים כאן בארץ הקודש. קחו למשל קטע סוריאליסטי כמעט בו נראה אחמד טיבי מהלל השהידים ויועצו של ערפאת יימח שמו וזכרו, מסלק ממליאת הכנסת את משה פייגלין. בעוד שאין כל מקום להשוואה בין פייגלין שהוא אוהב לבין אחמד שהוא אויב נזכיר ששניהם נושאים בתואר "סגן יושב-ראש הכנסת". מה ערך יש לתואר זה אם מתקיימת המציאות דלעיל?
29/01/2014  |  בעז שפירא  |   מאמרים
סוד גלוי הוא, כי זה תקופת זמן של כשנתיים ימים לערך - אם לא יותר מכך - אין לשכת עורכי הדין מתפקדת כלל וכלל. כל אחד ממחוזות הלשכה עושה שבת לעצמו והגוף המרכזי והאחראי על תפקוד הלשכה, מכוח חוק לשכת עורכי הדין - הלא הוא הוועד המרכזי - משותק. אם מישהו יצליח להצביע על קיום ישיבה עניינית ומשמעותית של הוועד המרכזי של הלשכה, במחצית השנה האחרונה, אם לא מעבר לכך, הרי נבהיר לו שהוא טועה - וטעות מהותית. ולהזכירכם - מכוח הוראות חוק הלשכה, יושב-ראש הוועד המרכזי הוא ראש לשכת עורכי הדין. ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, איפה הוא, בכלל? מתי ישב הוא ראש בישיבת הוועד המרכזי?
28/01/2014  |  עו"ד חיים שטנגר  |   מאמרים
אלברט איינשטיין הגדיר: "אי-שפיות זה לעשות אותו דבר פעם אחר פעם ולצפות לתוצאות שונות". עשרים שנה אחרי השיגעון הראשוני חשוב לומר זאת לאוסלואידים המקוריים ולמי שהולכים בדרכם, הממשיכים להטיח ראש בקיר ולצפות לתוצאות שונות מאלה החמורות שהיו מנת חלקנו מאז.
28/01/2014  |  ד"ר רון בריימן  |   מאמרים
סיפורי התנ"ך וביטויי השירה שבו, בעיקר שיר השירים, מהווים מקור השראה לאמנים רבים מאז ומתמיד. לכן, לא ייפלא כי אגודת המאיירים בישראל המציגה בגלריה של יד לבנים ברעננה התמקדה הפעם בנושא זה. העילה המוצהרת כאן היא "איור לשירים ישראלים המבוססים על התנ"ך". קצת מיותר, כי בסוף הרי מגיעים למקור עצמו, לתנ"ך. אם התערוכה הייתה מלווה בערוץ שמע (אודיו)- לצד אותם השירים המאוירים, ניחא. אולי בהמשך יבינו שאפשר ורצוי לפנות ולגרות כמה חושים בתערוכות אמנות, כדי להעביר את המסר (לאו-דווקא בווידאו)...
אדוני המיניסטר, שלום מלא חיוך לי אליך.
28/01/2014  |  נסים גבאי  |   מאמרים