יום שלישי 19 ינואר 2021  00:41
תרבות הביטחון של ישראל
 קישורים
  אורי מילשטיין, יומן מאמרים

תרבות הביטחון של ישראל מסכנת את קיומה של המדינה

▪  ▪  ▪

מלחמת הישרדות

תרבות היא סגנונם של אנשים לנטרל איומים על-מנת לשרוד. אין חלל ריק פוליטי. אנשים שורדים רק במדינות. לשם שרידותה מטפחת המדינה את מערכת הביטחון, שהיא הזרוע האלימה שלה.

גם מערכת הביטחון מבקשת לשרוד, וכך גם כל מי שמשרת בה. רצון המדינה לשרוד, רצון מערכת הביטחון לשרוד ורצונם של אנשי הביטחון לשרוד - ממקבלי ההחלטות הבכירים ועד נהגיהם - יוצרים סתירות פנימיות והתנגשויות (מלחמות) ללא הרף.

התנגשויות רב-מוקדיות ורב מימדיות מתמידות אלה, הן איומים פנימיים שאין מסוכנים מהם למערכת הביטחון; הן שוחקות אותה ויוצרות את חץ הזמן שלה לעבר אי-סדר, הסתאבות וכליה.

מאמציהם של אנשים להכחיש או להתעלם מהסתאבותן ההכרחית של מערכות אדם בכלל ושל מערכת הביטחון בפרט, הולידו את תרבות המיתוס המחזקת את רוח האדם מחד גיסא, ומגבירה את המגמה הטבעית להתפרקות מאידך גיסא.

רק תבונה המבוססת על מידע מסוגלת להאט את תהליך הסתאבות המערכות ואת קריסתן. בלעדי תבונה זאת, סיפורן של מערכות הביטחון הוא סיפור של מצעד איוולת, כמו סיפורה של ההיסטוריה האנושית עד כה, כמו סיפורה של מדינת ישראל, כמו סיפורם של רוב הישראלים בכל מלחמותיהם, גם בלחימה נגד הטרור הפלשתיני ב-2002.

אנשי קבוצות השררה בישראל מכחישים את מצעד האיוולת שהם מנהיגים, כדי להבטיח את שרידותם. לפיכך, אנשי קבוצות השררה - ראשי ממשלות, שרי ביטחון, רמטכ"לים, ראשי שירותים חשאיים, ראשי אוניברסיטאות, ראשי המשק - מהווים סיכון גבוה למדינה.

שאיפתה של כל מדינה היא, שאנשי קבוצות השררה יהיו אנשי המעלה. בכך יהפכו קבוצות השררה לאליטות של אמת ויגברו סיכויי המדינה לשרוד לאורך זמן. אבל קיימת הסתברות נמוכה שאנשי המעלה ישרדו בהתנגשויות רב-מוקדיות מתמידות אלה, ומעלתם לא תישחק. זה היסוד הטראגי בחברת האדם, זה המחיר שעליו לשלם על מודעותו.

תרבות הביטחון היא תהליך ההתפרקות של מערכת ביטחון מסוימת. היא גם האופן שבו אנשים מבינים ומתייחסים להתפרקות; היא סיפור הצלחתם של מקבלי החלטות באותה מערכת לדחות את התהליך ולהאט אותו והיא תוצאת מאמציהם לחדש את אותה מערכת.

יש דמיון בין כל מערכות הביטחון ויש מאפיינים ייחודיים לכל מערכת: קצב התפרקותה, סגנון התפרקותה, אופי המאמצים לדחותה ולהאט את ההתפרקות, הדרך שבה מקבלי ההחלטות מחדשים אותה ורמת האיוולת שבה.

על-פי התנהלותה של מדינת ישראל בשנים האחרונות של המלחמה בטרור הפלשתיני, תרבות הביטחון של ישראל נמצאת בשפל המדרגה - עד כדי סיכון קיומה של מדינת ישראל. אמנם לא מייד, אך תוך עשר עד עשרים שנה.

תאריך:  23/03/2002   |   עודכן:  23/03/2002
ד"ר אורי מילשטיין
מועדון הבלוגרים עוקבים: 720 לקבלת רשימות אורי מילשטיין לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
במשך 35 שנים מקיימת המערכת הצבאית מערכת שיפוט [שיפוד?] המתנהלת באופן בלתי תקין; "שופטי צד" ללא רקע משפטי, הם המכריעים גורלות. עתה נעשה ניסיון רציני לגייס משפטנים ולשנות לחלוטין מצב זה.
20/03/2002  |  יואב יצחק  |   מאמרים
אין אפשרות לאמנת דו-קיום עם החרדים, ותפסיקו לרמות אותנו ולטשטש זאת
19/03/2002  |  ח"כ יוסי פריצקי  |   מאמרים
בימים כאלה, בהם עולה שאלת המחוייבות למדינה, בדמות מכתב הקצינים ובדמות צעירים בני 17 שלוחמים במלחמות ומסרבים להתגייס, וכל זאת בעזרת התקשורת, נושבת רוח ההתנדבות אצל אלה שכבר לא חייבים - אבל רוצים ומרגישים צורך לתת.
19/03/2002  |  הדר פרבר  |   מאמרים
צבי מרום מגיב על מאמר שפרסם העיתונאי גיא רולניק בעיתון The Marker
מלחמת אוסלו, המתארכת כתוצאה מהשתתפות פרס, אדריכל המחדל, בממשלת שרון, מצמיחה עשבים שוטים: תנועות קיקיוניות המחבלות בחוסן הלאומי.
15/03/2002  |  ד"ר רון בריימן  |   מאמרים