יום חמישי 06 מאי 2021  12:26
מלונדון לתיאטרון הספרייה [צילום: יוסי צבקר]
משהו קוסמי - הצגה על אהבה וזוגיות
העלילה עוסקת במריאן הפיזיקאית ורונלד, דבוראי, בעל כוורות דבורים, שני אנשים מאוהבים ביקומים מקבילים הסיטואציה ביניהם משתנה, אך לא התדר ביניהם תדר של אהבה

▪  ▪  ▪
"משהו קוסמי" היא הצגה ייחודית, המתרחשת ביקומים מקבילים ומפגישה בפני הצופים זוג צעיר ומאוהב שהסיטואציות ביניהם משתנות, אך לא התדר של האהבה. המחזה המצליח מלונדון הועתק אל תיאטרון הספרייה, מיסודו של בית צבי, ברמת גן והבמאית, שרה פון-שוורצה, הצליחה יחד עם השחקנים המוכשרים, להפיק מחזה מרגש, מעניין, קולח ועם מסר: כנראה שהאהבה היא על זמנית.

המחזאי הצעיר, ניק פיין העלה את ההצגה בינואר 2012 בלונדון והיא קצרה הצלחה. בסוף השנה היא תעלה בברודווי וכמו-כן, קיימת תוכנית להפקת סרט קולנוע.

העלילה עוסקת במריאן הפיזיקאית ורונלד, דבוראי, בעל כוורות דבורים, שני אנשים מאוהבים ביקומים מקבילים. הסיטואציה ביניהם משתנה, אך לא התדר ביניהם. תדר של אהבה.

בכל פעם שמתחלף יקום על הבמה, משהו משתנה בין השניים. בכל פעם כשנסגרת דלת, נפתחות אחרות, שמצליבות בכל פעם מחדש את מסלול חייהם.

בני-הזוג נפגשים לראשונה במסיבת ברביקיו ואחר-כך חווים אהבות ובגידות, מחלה, בגידות ומגורים משותפים, לא בהכרח בסדר הזה וגם אין זה משנה כל-כך. בהצגה משחקים אילנית גרשון וייס וטל וייס, בני-זוג במציאות ועל הבמה. הם מצליחים להעניק לתצורה המיוחדת של ההצגה ממד מסוג אחר, משחק מרגש, מצחיק ועצוב, קולח, מותח ומעניין.

אילנית גרשון היא שחקנית מצוינת שמצליחה לעורר בצופים אמפתיה ומשחקה הוא נעים ולא אחת מעביר צמרמורת קלה. טל וייס כבן-זוגה הוא שחקן אופי מעולה ומשחקו הוא מפעים ומשלים באורח שובה לב את משחקה של בת-זוגו.

התפאורה של אבי שכוי מבוססת על מעין שובל בד לבן ועליו מיטה עגולה ועל הכתלים מרצדים קטעי וידאו ארט המדמים את היקום ורקיע זרוע כוכבים. בהפקה בלונדון הבמה הייתה מלאה בבלונים עם הליום.

אחת הסצנות המעניינות בהצגה היא התמונה בה רולנד מציע למריאן להינשא לו ואגב כך משמיע בפניה קטע כתוב על חיי האהבה של הדבורים, שלוש פעמים ובשלוש תצורות שונות.

אין ספק כי מדובר בהצגה שונה, אחרת שבהתחלה היא קשה להבנה ולעיכול. אך בהמשך, העלילה מקבלת הסתעפויות שונות ומשונות והן מתרכזות לבסוף בנושא המרכזי וברעיון שהאהבה היא על זמנית ולמרות שייתכן שלכל אירוע יש אינספור אפשרויות, הרי שבעצם הכל ידוע מראש.

שרה פון-שוורצה, השחקנית והמחזאית שזו עבודת הבימוי הראשונה שלה, מציינת כי רק יקום אחד מתגלה בפנינו בהדרגתיות וזהו היקום בו בני-הזוג נאלצים להתמודד עם הפחד הקיומי עם הגורל העומד להפריד ביניהם.

עידו ריקלין תרגם את המחזה לעברית עכשווית וקולחת. איתמר לוריא עיצב את הוידאו ארט והפוסטר היפים. אבי שכוי עיצב גם את התלבושות ההולמות ואורי מורג עיצב את התאורה שיש לה תפקיד מרכזי בהפקה. ברק אולייר אחראי למוזיקה המקורית המוצלחת.

[צילום: יוסי צבקר]
הכותב הוא עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינלאומי IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים
תאריך:  11/09/2014   |   עודכן:  11/09/2014
חיים נוי
מועדון הבלוגרים עוקבים: 25 לקבלת רשימות חיים נוי לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
פרשת "כי תצא", פרשת החמלה לחלש, כבר מאחורינו. גם המלחמה האחרונה מאחורינו, מלחמה בה שני הצדדים לא הפגינו מידה של חמלה. מלחמה בה קיפחו חייהם מאות רבות של אזרחים ובתוכם ילדים.
11/09/2014  |  איתן קלינסקי  |   מאמרים
מלחמת-עולם שלישית כבר איננה חלום-בלהות. זו מציאות כאובה-מתמשכת זה 13 שנים רצופות. היא מתנהלת באורח מאסיבי כנגד ארגוני-טרור איסלמיסטים, הצצים פעם פה, פעם שם. את תחילתה מסמלת הטראומה של ה-11 בספטמבר 2001, עם קריסת מגדלי התאומים בניו-יורק, בידי הזדון של אל-קאעידה.
11/09/2014  |  ראובן לייב  |   מאמרים
למדתי רבות מן הספר המרתק 'נוצה שסועה'. כתב אותו שוקי בן עמי, שעבר מסע אישי מיוחד במינו, במהלכו הוא מגלה את משפחתו בשמורה אינדיאנית בדרום דקוטה, ארה"ב. שוקי שנולד וגדל כחרדי ירושלמי, מגלה כי אמו הייתה אינדיאנית משבט הלקוטה-סו, שהתגיירה ונישאה לאביו בהיותו באמריקה.
11/09/2014  |  משה חסדאי  |   מאמרים
ברק אובמה ממשיך בשלו: הוא אינו לומד מן הניסיון, הוא מתעלם מן המציאות והוא זורה חול בעיניים. האסטרטגיה שלו למלחמה בדאעש, כפי שהציג אותה (יום ה', 11.9.14), לא תוביל לניצחון על הארגון הזה, משום שהיא חלקית ומטופשת. ומה שגרוע עוד יותר: משמעות נאומו של אובמה היא שארה"ב למעשה נוטשת את המלחמה בטרור, כי האמצעים שהוא מוכן להפעיל אינם מתאימים למלחמה זו.
11/09/2014  |  איתמר לוין  |   מאמרים
בפרשתנו מצווה משה את עם ישראל לקיים את מעמד הברכות והקללות בהר גריזים ובהר עיבל, ומפרט מי משהשבטים יעמוד בהר הברכה (הר גריזים) ומי מהשבטים יעמוד בהר הקללה (הר עיבל). לאחר מכן, מפרטת התורה מהם הדברים שהעושה אותם מבורך הוא, והעובר עליהם ארור הוא: עושה פסל ומסכה, מקלה אביו ואמו, מסיג גבול רעהו, משגה עיוור בדרך, מטה משפט גר יתום ואלמנה, שוכב עם אשת אביו, שוכב עם בהמה, שוכב עם אחותו, שוכב עם חותנתו, מכה רעהו בסתר, לוקח שוחד ומי שלא יקים את דברי התורה.
11/09/2014  |  הרב אלי קפלן  |   מאמרים