יום רביעי 23 אוקטובר 2019  02:08
יצחק רבין צדק
הכל בגלל המילקי? [צילום: פלאש 90]

טוב יעשה ראש הממשלה נתניהו אם במקום להתעסק בהוזלת המילקי כדי להתחרות במילקי הברלינאי, יאמץ את גישתו הערכית של יצחק רבין, ישלול את תופעת ה"נפולת של נמושות" ויירתם לעידוד העלייה ארצה במקום להיגרר אחרי אווירת "ליורדים הידד", בניצוחה של תקשורת רדודה ובלתי אחראית

▪  ▪  ▪
צמד המלים "מורשת רבין" הומצא רק אחרי שהאיש נרצח, כאשר מי שניצלו את תמימותו בחייו והפילו אותו למלכודת אוסלו ניסו להיבנות ממנו אחרי מותו. למעשה לא הייתה לאיש מורשת, למעט 2 אמירות אלמותיות ובלתי נשכחות שיצאו מפיו בהפרש של שנים רבות.

המאוחרת שבהן הייתה "לשבור להם את העצמות", כאשר בהיותו שר הביטחון ניסה להתמודד עם ראשית המרד הערבי (אינתיפאדה, בערבית) בשלהי 1987. בהמשך הדרך, בהיותו גם ראש ממשלה, הוא התקפל בלחצם של האוסלואידים, ואת פירות הבאושים של גדול המחדלים אנו אוכלים עד ימינו: "שלום" אוסלו ומלחמת אוסלו שנבעה ממנו באופן בלתי נמנע.

המוקדמת שבהן הייתה "נפולת של נמושות", כאשר הגדיר את היחס הראוי אל היורדים מן הארץ, שאינם מהגרים ואינם עוברים דירה. הם יורדים. הם ההפך הגמור מעולים. הם ההפך הגמור ממה שישראל צריכה. שנים רבות חלפו מאז טבע רבין את ההגדרה הקולעת ועד שמדינת ישראל המידרדרת החלה להתייחס בהבנה ואף בהערכה למי שיורדים ורועים בשדות זרים בלכתם אחרי סיר הבשר.

עם ישראל לא השתנה הרבה ממשה ועד יצחק: כמיהתו לסיר הבשר מכה אותו בסנוורים. אז, במדבר, התגעגע עם העבדים אל בית העבדים של מצרים: "זכרנו, את-הדגה, אשר-נאכל במצריים, חינם; את הקישואים, ואת האבטיחים, ואת-החציר ואת-הבצלים, ואת-השומים" (במדבר י"א, ה'). היום מתגעגע עם הנוודים אל גיא ההריגה, אוחז - שוב - את מקל הנדודים הגלותי ויורד, ולא סתם לארצות ניכר אלא דווקא לגרמניה. מערכת החינוך הישראלית בפרט והחברה הישראלית בכלל נכשלו כישלון חרוץ אם צעירים גאים בירידתם לגרמניה בכלל ולברלין בפרט. והכל בגלל מילקי קטן.

ועדר התקשורת, אותה חבורה המטפחת כל גילוי של אנטי-ישראליות, אנטי-יהדות ואנטי-ציונות, קל וחומר אם אפשר באותה הזדמנות לתקוף ולהכפיש את ראש הממשלה נתניהו, נותן במה ומיקרופונים ליורדים, כדי שאלה יסבירו לאחרים כמה טוב המילקי הברלינאי. העדר אף נתן לכך שם: מחאת ברלין.

מעבר לפן של השלמה עם תופעת הירידה עד כדי סלחנות כלפיה ואפילו הבנתה והצדקתה, לפנינו שידור חוזר של "המחאה החברתית" מלפני 3 שנים, שלא הייתה אלא מחאה פוליטית במטרה להפיל ממשלה נבחרת שלא באמצעות הקלפי. הירתמותו של עדר התקשורת הביאה לכנסת 2 עסקנים של "המחאה החברתית", טרמפיסטים שרכבו על הגל העכור בואכה משכן הכנסת. גם שר האוצר הנוכחי גרף קולות כתוצאה מן "המחאה החברתית", והיום פועל במרץ דווקא להעלאת מחירי הדירות.

טוב יעשה ראש הממשלה נתניהו אם במקום להתעסק בהוזלת המילקי כדי להתחרות במילקי הברלינאי, יאמץ את גישתו הערכית של יצחק רבין, ישלול את תופעת ה"נפולת של נמושות" ויירתם לעידוד העלייה ארצה במקום להיגרר אחרי אווירת "ליורדים הידד", בניצוחה של תקשורת רדודה ובלתי אחראית.

החזון הציוני, ולא "השלום" או המילקי, צריך לעמוד בעדיפות העליונה, ובראש הנושאים שבהם עוסקת הממשלה: ריכוז עם ישראל בארץ ישראל יקל מאוד מבחינה כלכלית ומבחינה דמוגרפית, ויגדיל את הסיכוי לשלום אמת, ואפילו יוזיל את המילקי .....

תאריך:  11/10/2014   |   עודכן:  11/10/2014
רון בריימן
מועדון הבלוגרים עוקבים: 40 לקבלת רשימות רון בריימן לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
התפתחויות נוספות   /  המחאה החברתית
ביולי 2014 מלאו שלוש שנים למחאה החברתית, שהחלה עם הקמת האוהל הראשון בשדרות רוטשילד בתל אביב ונחתמה עם דוח הוועדה לשינוי כלכלי-חברתי, הידועה גם כוועדת טרכטנברג. בדיוק לפני שלוש שנים, ב-26 בספטמבר 2011, הגישה הוועדה את המלצותיה לראש הממשלה בנימין נתניהו. ומה קרה מאז?
23/09/2014  |  עופר וולפסון  |   חדשות
ביולי 2014 מלאו שלוש שנים למחאה החברתית, שהחלה עם הקמת האוהל הראשון בשדרות רוטשילד בתל אביב ונחתמה עם דוח הוועדה לשינוי כלכלי-חברתי, היא ועדת טרכטנברג. לפני כשלוש שנים, ב-26 בספטמבר 2011, הגישה ועדת טרכטנברג את המלצותיה לראש הממשלה בנימין נתניהו.
23/09/2014  |  עידן יוסף  |   חדשות
הדבר העיקרי ש"יצא", למדינת ישראל מהאביב העברי, זה שהתרחש כאן, לפני שלוש שנים, בקיץ 2011, זה שזעק: "העם דורש צדק חברתי" הוא ההצבעה המסיבית למפלגת יש עתיד של יאיר לפיד. לפיד השקיע לפחות שנה, לפני הבחירות, כדי להציג את עצמו ואת חזונו, לפני הציבור הישראלי, טען שיהיה נציגו הנאמן והלוחם של מעמד הביניים בישראל. מעמד הביניים הוא המעמד הדפוק בישראל, הממלא את כל החובות האזרחיות וסופג חדשים לבקרים עוד ועוד מכות בכיסו, כדי לכסות את גירעונות מחדלי השלטון. מעמד זה משלם מיסים במקום האלפיון העליון של המרוויחים הגדולים בישראל, בעלי החברות של הון -שלטון, בעלי זכויות היתר שמשלמים הכי פחות מיסים, בחסות התירוץ שהם מספקים מקומות עבודה למעמד הפועלים והעובדים בישראל.
08/09/2014  |  שולמית קיסרי  |   מאמרים
לפי כמה חודשים תיארתי את המפגש שלי עם עשרות ישראלים צעירים הגרים בברלין. אודה שלא היה זה מפגש מלבב, בלשון המעטה, כי נוכחתי שרבים מבין הצעירים הללו הגיעו לקץ סבלנותם להמתין להבטחות ממשלות ישראל. לא, לא המדובר בצעירים סהרוריים, לא בנמושות ולא באנשים שלא אכפת להם ממה שקורה במולדתם. ההפך הוא הנכון: מאוד אכפת להם, לכן הם ירדו. זה נשמע פרדוקסאלי, אך אין כאן כל כשל לוגי. הצעירים הללו נשברו לאחר שהמחאה החברתית מלפני שלוש שנים לא הביאה ולו הישג משמעותי אחד, שום בשורה ממשית. הכל נותר כפי שהיה. פוליטיקאים תפסו טרמפ על המחאה והשיגו את מטרותיהם הפוליטיות, השלטונות דיכאו את המחאה באמצעים משפטיים והפעלת כוח רב.
06/09/2014  |  צ'לו רוזנברג  |   מאמרים
היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הורה (יום ג', 1.4.14) למחוק את כתב האישום נגד דפני ליף, בעקבות מעשיה בזמן המחאה החברתית.
01/04/2014  |  איתמר לוין  |   חדשות