יום שישי 06 דצמבר 2019  04:10
תשמעו טוב
[צילום: פלאש 90]

בית הדין הארצי לעבודה סולל את הדרך לקבל מהביטוח הלאומי גימלה על פגיעה בשמיעה שהתרחשה בעבודה, גם אם התביעה מוגשת לכאורה מעבר למועד הקבוע בחוק

▪  ▪  ▪
ירידה בשמיעה, נוסף על היותה מוגבלות מצערת ומרה, פוגעת לעיתים באורח ניכר בכושר העבודה. כאשר הסיבה להתחרשות מצויה בתנאי העבודה ובחשיפה לרעש במהלך העבודה, חוק הביטוח הלאומי מכיר בתופעה כפגיעה בעבודה, בכפוף לשורה של תנאים.

לכך עשויה להיות משמעות רבה, מאחר שהכרה בירידה בשמיעה כפגיעה בעבודה יכולה לזכות את העובד בגמלאות נכבדות מהביטוח הלאומי. מנגד, אי-הכרה תשאיר לעובד רק מסלול פעולה אחד - פנייה למוסד בתביעה לקיצבת נכות כללית, ופירוש הדבר קבלת גימלה מצומקת, אם בכלל.

חוק הביטוח הלאומי מעמיד שלושה תנאים להכרה בליקוי שמיעה עקב חשיפה לרעש בעבודה כ"פגיעה בעבודה":

  • על רמת הרעש שאליו היה חשוף העובד בעבודה להיות גבוהה מהמותר לפי פקודת הבטיחות בעבודה.

  • כושר השמיעה של העובד צריך לרדת לכל הפחות בשיעור של 20 דציבל בכל אוזן.

  • העובד חייב לפנות למוסד לביטוח לאומי בתביעה להכרה לא יאוחר מחלוף 12 חודשים מהיום שבו תועד הליקוי לראשונה ברשומה רפואית.

בעוד שני התנאים הראשונים ברורים למדי ולרוב אינם מעוררים קשיים, התנאי האחרון, שתוחם את פרק הזמן שבמהלכו ניתן לפנות לביטוח הלאומי, מייצר לא מעט בעיות. המציאות מלמדת שעובדים רבים אינם מודעים למגבלת הזמן - שנה בלבד מגילוי הליקוי בשמיעה - ופונים לביטוח לאומי לאחר שחלף המועד האחרון.

כאשר תביעה מסוג זה מובאת לביטוח לאומי, המוסד תכופות "מנפנף" את המבוטח, בהתבסס על הוראת החוק, בנימוק שאיחר את הרכבת. אלא שבתי הדין לעבודה - המשמשים ערכאות שיפוטיות שדנות בערעורים על החלטותיו של המוסד לביטוח לאומי - סללו דרך שמאפשרת להתגבר על מגבלת 12 החודשים.

בהתאם לגישת בין הדין הארצי לעבודה [עב"ל (ארצי) 37437-10-12 ברזילי נ' המוסד לביטוח לאומי (6.1.15)], גם כאשר מבוטח פנה למוסד באיחור, בחלוף למעלה משנה מיום אבחון הליקוי בשמיעה, עדיין תתאפשר הכרה במצבו כפגיעה בעבודה. הכיצד? אם יתברר שאבחון הליקוי נעשה אומנם מזמן, אך במהלך 12 החודשים שקדמו לפנייה למוסד חלה החמרה כלשהי במצב השמיעה (ולו מינורית), ובהתקיים יתר תנאי החוק, עדיין יוכר הליקוי כפגיעה בעבודה.

על כן חשוב לדעת, שבמקרים של דחייה מהביטוח הלאומי במצבי התחרשות עקב חשיפה לרעש בעבודה, אין זה בהכרח סוף פסוק ולא צריך לומר נואש. השגה נכונה על החלטת המוסד, בסיועו של איש מקצוע, עשויה להפוך את הקערה על פיה ולזכות את העובד בגימלה שמגיעה לו בדין.


הכותבים הם ממשרד בלאייר-איתן ושות', העוסק בתביעות נזיקין, ביטוח וביטוח לאומי.
תאריך:  28/01/2015   |   עודכן:  28/01/2015
עו"ד ארתור בלאייר, עו"ד יצחק איתן (פרנלדס)
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
רשימות קודמות
אין מומחה כנתניהו לנאומי הסתה, דה-לגיטימציה, רמיסת על כללי המשחק הדמוקרטי כאשר הוא מרגיש שהמאכלת מתקרבת אליו. בקביעתו של המומחה האולטימטיבי לציונות, הוא ורק הוא, ועוד כמה בעלי כישרונות במפלגתו, לפיה "המחנה הציוני" הוא בעצם המחנה האנטי ציוני, הם חוזרים אל הרטוריקה הבלתי נשכחת בתקופת היותו של רבין ראש הממשלה, ששיאה בנאומי ההסתה בכיכר ציון כאשר נתניהו וחבריו עומדים על המרפסת המפורסמת, שופכים רעל ויורקים אש ללא הרף. את התוצאות כולם יודעים.
28/01/2015  |  צ'לו רוזנברג  |   מאמרים
ב-27 בינואר נורו שתי רקטות בקוטר 107 מ"מ לעבר השטח הישראלי ברמת הגולן, כנראה על-ידי חיזבאללה, הרקטות נורו ממוצב של הצבא הסורי ונפלו בשטח פתוח. ישראל סגרה את אתר החרמון, פינתה את החקלאים מהאזור והשיבה בירי לעבר מקורות הירי.
28/01/2015  |  יוני בן-מנחם  |   מאמרים
בקרב שרידי מחנה ההשמדה אושוויץ יצא לפניה שמה של לילי קופצקי כמי שעברה את התופת הנאצי משני הצדדים של המתרס: מחד היא הייתה בעצמה אסירתו של גדול המחנות הידועים לשמצה, ומאידך היא שימשה כמזכירתם של מפקדיו מטילי המורא. אלה ניצלו את ידע השפות הרב שרכשה והטילו עליה לזייף את סיבת המוות בכרטיסיהם של האסירים שהוצאו להורג ולרשום בהם כי מתו ממחלה. בכך הם ביקשו, כמובן, להעלים מן העולם את עובדת השמדתם בכבשני הגז.
28/01/2015  |  ראובן לייב  |   מאמרים
המחלוקת העיקרית הקשורה לנושא התחממות כדור הארץ מתרכזת סביב הגורמים להתחממות. חסידי איכות הסביבה, שדעותיהם מיוצגות בדוחות האו"ם (IPCC), משוכנעים שהגורם העיקרי להתחממות במהלך המאה העשרים היה גז החממה, פחמן דו-חמצני, שנפלט לאטמוספרה כתוצאה משרפת דלקים. לעומתם ניצבים המשוכנעים שסברת גז החממה נשענת על כרעי תרנגולת, ומציבים הסברים חלופיים המתבססים (בעיקר) על כמות קרינת השמש המגיעה לכדור הארץ.
28/01/2015  |  אהוד פרלסמן  |   מאמרים
לפני זמן קצר הוזמן ראש ממשלת בריטניה קמרון לוושינגטון על-ידי הנשיא אובמה, כדי לעזור לנשיא לשכנע את הקונגרס לבל יטיל האחרון סנקציות נוספות על אירן. הזמנתו התקבלה בסבר פנים יפות וברצון על-ידי כל סיעות הבית שלו בלונדון. קמרון הוא ידיד אמת של ארה"ב. ראש ממשלת בריטניה עומד לפני בחירות בארצו, איש במדינתו לא פצה פיו ולא צפצף על מועד הנסיעה הזה. לדעת הבריטים, הזמנתו הינה בעיתה. וגם מבחינתו של אובמה כמובן. כי אכן נוצרה בקונגרס אווירה של אי-שביעות רצון מהתפתחות המהלכים במו"מ עם אירן.
27/01/2015  |  מרדכי ליפמן  |   מאמרים