יום שלישי 17 מאי 2022  03:22
אפל דוד
Apel David
תאריך לידה: 7/8/1950
ארץ לידה: ישראל
אזרחות: ישראלית
מצב משפחתי: נשוי+7
השכלה: כללית
תואר/מקצוע: יזם, מנהל
תפקיד/עיסוק: יזם, מנהל כללי, קבלן
טלפון: 03-6485222
פקס: 03-5769531
כתובת: ז'בוטינסקי 3 
רמת גן  52520
דוד אפל
 פרשות
  פרשת שרון
  פרשת אפל
דוד אפל. יליד 7.8.1950, ישראל. אב ל-7. בן למשפחה רוויזיוניסטית.

אביו, אברהם, ניצול שואה שעלה לארץ, היה חבר אצ"ל ופעיל תנועת חירות. אברהם אפל סייע לנתניהו להשתלב בליכוד. גם אמו של דוד אפל היתה פעילה במפלגה. מנחם בגין היה סנדקו של אפל.

בילדותו גדל דוד אפל אצל סבו וסבתו, והתחנך גם אצל משפחת בוים בשכונת נחלת ז'בוטינסקי בבנימינה. ב-1965 עזב את בנימינה, והמשיך לימודיו בפנימיה מקצועית במגדיאל. למד במגמת דפוס בביה"ס אורט. במסגרת לימודיו, נפלה מכונת דפוס על כף ידו ומעכה אותה. בעקבות זאת, לא גוייס לצה"ל.

בגיל 25 עבר לעסקים פרטיים, ופתח חנות בכיכר המדינה (בשם אצבעוני), למסחר במוצרים לתינוקות, בשותפות עם שלום פרוסק. כעבור מספר שנים הפכה החנות לרשת. באותה תקופה היה שותף גם בחברת המשקאות סבן-אפ בעזה. ב-1977 מכר את רשת חנויות אצבעוני, והקים עם הקבלן שלום גניש את חברת אדירים - חברה לבניין ועבודות ציבוריות בע"מ. בזכות יוזמתו של אפל, קיבלה החברה ב-1980 מעמד של חברה משכנת, שאיפשר לחברה להתמודד במכרזים גדולים שפרסם משרד השיכון. החברה עסקה בפרויקטים רבים במהלך שנות ה-80, ובנתה אלפי יחידות דיור. בשל מעמדו כמנהל בחברה, חוייב אפל בשני כתבי אישום שהוגשו, וזאת על רקע חריגות בנייה שביצעה החברה בבניין לב העיר בהרצליה.

בשנים 1986-1983 קבע מבקר המדינה שחברת אדירים פעלה במעברות בדרך בלתי חוקית. בעקבות זאת נפתחה חקירה פלילית, הוגש כתב אישום, ולאחר עינוי דין שלווה בפרסומים בלתי נכונים בעיתונות במשך 13 שנים (שבהם נטל חלק פעיל במיוחד עיתון ידיעות אחרונות), זוכה אפל ב-1997, לחלוטין, מהאישומים שהוגשו נגדו. אפל ידוע כאחד ממבקריה התקיפים של המשטרה והפרקליטות, וזאת במיוחד בנימוק שעשו שימוש פסול באמצעי חקירה ומשפט, בפרשת בראון, ובגלל כתבי אישום שהוגשו נגד מספר אישים (שזוכו).

אפל פועל כקבלן ויזם במיוחד באמצעות חברת צביון בניה ופרויקטים בע"מ (שבבעלות שלום פרוסק), וכן לצד חברת מגדלי הזהר בע"מ, בראשה עומד עו"ד דרור חטר-ישי. הוא אחד היזמים והבונים של פרויקט גני אביב בלוד - 5,000 יחידות דיור שנבנו בשלב הראשון, ועוד 3,000 יחידות בשלב השני. אפל נחשב לאיש עסקים מצליח ולתורם נדיב לקהילה.

אפל נוטל חלק פעיל מאוד במערכת הפוליטית, שלה הוא מקדיש חלק מזמנו וכספו. ב-1970 הצטרף לצעירי הליכוד, שם פעל יחד עם מיכה רייסר, מיכאל איתן, מיכאל קליינר, לימור לבנת ורוני מילוא. בתקופה זו נוצר הקשר הראשוני בינו לבין דוד לוי, ומאז ידוע אפל כאחד מתומכיו הראשיים של לוי. הוא נחשב למקורב למיכאל קליינר, אביגדור ליברמן, אריה דרעי, דוד לוי, בנימין נתניהו, רובי ריבלין ודוד ראם.

ב-1996 היה גורם מרכזי בחתימת ההסכם בין תנועת הליכוד לתנועת גשר - הסכם שאיפשר את בחירת נתניהו לראשות הממשלה.

ב-1998 החל אפל לרכז את עסקיו בחו"ל.


- תאריך עידכון: 30/01/2004 09:33:02
אירועים:
דודי אפל חויב להחזיר למדינה 50 מיליון שקל, בעקבות פינוי מעברות בשנות ה-80. בהסכמת משרד השיכון, פנה אפל לדיירי המעברות והציע להם דירות חלופיות והעברת הזכויות בבתיהם לידיו. את התמורה מימן אפל ממענקי הפינוי שהעמידה המדינה ומהלוואות שנטל בשמם של הדיירים מבנק טפחות. בשל האינפלציה הדוהרת ששררה באותן שנים, קבע משרד השיכון מנגנון עידכון שאיפשר לדיירים לשמור על ערכן הריאלי של ההלוואות עד לקבלתן בפועל. המדינה טענה, כי אפל הוציא ממנה במירמה עשרות מיליוני שקלים בשנים 1985-1982, כאשר ביקש וקיבל עידכונים בשמותיהם של דיירים שבפועל כבר קיבלו את ההלוואות. אפל זוכה בפרשה זו, לאחר שבית המשפט קבע שלא נחצה בה הקו שבין הפלילי לאזרחי. בית המשפט העליון חייב אותו להחזיר למדינה את כל הכספים שקיבל.
ע"ע: פרשת אפל
דודי אפל תיכנן, בשנים 2001-1998, להקים פרויקט נופש ותיירות ענק על האי פאטרוקלוס שביוון, והעסיק את גלעד שרון - בנו של אריאל שרון (אז - שר החוץ ושר התשתיות הלאומיות ואחר כך ראש האופוזיציה), כיועץ מיוחד תמורת 640,000 דולר. החשד העיקרי היה, שהעסקת גלעד הייתה למעשה מתן שוחד לאביו כדי שיסייע לאפל בנושאים שונים, ובראשם - בפרשת הקרקעות בגינתון ובאיזורים נוספים סמוך ללוד. על-פי החשדות, גייס אפל את אריאל שרון כדי שיסייע לו גם מול שלטונות יוון, וכן הסתייע באהוד אולמרט (אז ראש עיריית ירושלים). בסופו של דבר, הפרויקט לא יצא אל הפועל עקב קשיים בהם נתקל אפל ביוון.
ע"ע: פרשת אפל