News1 גאים להציג
מבקרים ייחודיים (Unique Visitors):
אתר - 106,441  סלולר - 354,084
   |   15:07:40
דלג
  דרור אידר  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
מהי העלות של עבודות סמינריון בתשלום?
כתיבת המומחים
כל מה שצריך לדעת על פגיעה עצבית
אדם בעקבות עברו
הארכיאולוג אדם זרטל לא מתרגש מגדודי החוקרים שאינם רואים במקרא מקור ארכיאולוגי מוסמך מי שגילה את המזבח בהר עיבל וחשף את עירו של סיסרא בנחל עירון, הבין שכפי שמחרימים את התיאטרון באריאל, גם מחרימים את הארכיאולוגיה בשומרון "לו נלחמתי בכל משטין ומקטרג, הייתי מאבד 50 אחוז מהאנרגיה היצירתית", הוא אומר מביתו שבעין שמר, ובגיל 74 ממשיך להילחם על הזהות ההיסטורית של עם ישראל ראיון
14/10/2010  |   דרור אידר   |   כתבות   |   אנשים   |   תגובות
אדם זרטל. "תשובה לכל משמיץ היא בזבוז אדיר של אנרגיה נפשית ולא תביא אותי לשום תכלית, רק להתכתשות חסרת רסן"

פציעתו הקשה של זרטל במלחמת יום הכיפורים

שלב השיקום מן הפציעה

▪  ▪  ▪
עשרות שנים, מדי יום שישי, נוטל פרופ' אדם זרטל את תרמילו ואת קביו ומהלך בלבה של ארץ ישראל ביחד עם צוותו, סורק מטר אחר מטר, מעמק יזרעאל בצפון עד קו יריחו-תל אביב בדרום, ומנהר הירדן במזרח ועד השרון במערב - כל אזור השומרון, נחלתם המקראית של שבטי מנשה ו(חלק מ)אפרים. אין עוד ארכיאולוג בעולם שעושה עבודה רגלית בהיקף כזה.

מדובר בלבה של הארץ, אזור שהיה עד 67' טרה אינקוגניטה, חבל ארץ שכמעט שלא נחקר למרות שהוא האזור הרלוונטי ביותר לתחילת ישראל. לשם, כך מסופר בתנ"ך, הגיעו שבטי ישראל מעבר הירדן ביחד עם יהושע, שם התגבשו לעם, שם נכרתה בשנית הברית בין השבטים לאלוהיהם. במקום להתווכח על הרלוונטיות ההיסטורית של התנ"ך, הרוצה לבדוק את ספר היסוד של העם היהודי מבחינה ארכיאולוגית והיסטורית, צריך להסתובב שם. זרטל עושה זאת כבר עשרות שנים וממצאיו מדהימים: מתוך 1,530 אתרים שנסקרו עד כה, כ-1,300 לא היו ידועים במחקר ההיסטורי או הארכיאולוגי! מדובר במהפכה, משום שעד כה, המפה ההיסטורית והארכיאולוגית הידועה לנו נשענה רק על כעשרה אחוזים מהנתונים הממשיים!


אני עושה את דרכי לקיבוץ עין שמר, שם מתגורר זרטל. הימים הם בין כסה לעשור, 37 שנים מאז המלחמה ההיא שבמהלכה חולץ זרטל, אז מ"פ במילואים, מבין המתים לאחר שנפצע קשה, לתהליך שיקום ארוך שבסופו נותר נכה. הפגז שנחת עליהם הרג במקום את סגנו של זרטל ולחייל נוסף שהיה איתם נקטעו הגפיים. בכניסה לקיבוץ מטילים העצים הענקים צל עתיק על הבאים, מסביב מבנים ישנים מראשית הקיבוץ בשנות העשרים של המאה העשרים. שמר היה אדוני ההר שממנו קנה עומרי מלך ישראל את הר שומרון. עבר והווה בלולים במין תערובת ישראלית מרתקת. אני מוקף במבנים מתקופת ההתיישבות החדשה של העם היהודי בארצו, אבל הולך לשוחח עם זרטל על ראשית ההתיישבות של השבטים הישראלים והתגבשותם לעם ממש לא רחוק מכאן, אי אז במאות ה-13-12 לפנה"ס.

"הממסד הארכיאולוגי בן הדור שלי", אומר זרטל, "לא עובד כמוני". "החפירה בתל הרבה יותר פשוטה מבחינה אינטלקטואלית ואינה דורשת מאמץ פיזי רב". נראה שפה נגענו בנקודה אישית, מפני שזרטל מתחיל לספר שבמידה רבה הייתה ההליכה הפיזית ברחבי השטח חלק מהשיקום של הפציעה הנוראה.

"שכבתי 13 חודשים בבית חולים הדסה לאחר מלחמת יום הכיפורים והרופאים טענו שלא אחזור ללכת. בפברואר 74' באה לחדרי ועדה רפואית. הייתי מטושטש מהמורפיום שהוזרק לי, אבל הצלחתי לשמוע את עובֶדת השיקום מתארת את הפציעה שלי. אחד הרופאים שאל 'איך יהיה השיקום?' והיא ענתה: "הבחור התחיל ללמוד ארכיאולוגיה". ואז שמעתי רופא צעיר שאמר 'חבר'ה, בינינו, אם הבחור הזה יהיה ארכיאולוג - הוא יהיה ארכיאולוג של כורסה'. אני מוכרח לומר לך שההערה הזאת הציתה בי את המוטיבציה. 37 שנים עברו מאז והיא כחדשה".

דור שלם שמתכחש

הנחת העבודה השגרתית בקרב רוב מוחלט של חוקרי המקרא היא שהטקסט המקראי נכתב לכל המוקדם במאה השביעית לפנה"ס. החוקרים הללו גם סבורים שחלק ניכר מהסיפורים התנ"כיים הם מיתוסים מפוקפקים שנכתבו בשירות הנרטיב של אליטות דתיות בעם היהודי

התופעה הזאת ידועה לכל מי שמצוי בשיח האקדמי. יש לא מעט קנאת חוקרים ופוליטיקה, אבל כאן התופעה חריפה יותר, משום שזרטל הוצג כמי שכפר בעיקר. הנחת העבודה השגרתית בקרב רוב מוחלט של חוקרי המקרא היא שהטקסט המקראי נכתב לכל המוקדם במאה השביעית לפנה"ס. החוקרים הללו גם סבורים שחלק ניכר מהסיפורים התנ"כיים הם מיתוסים מפוקפקים שנכתבו בשירות הנרטיב של אליטות דתיות בעם היהודי.

ב-1962 פרסם סוציולוג אמריקני מאמר מכונן בשם "הכיבוש העברי של פלשתין", שבו קבע כי סיפורי התנ"ך הם למעשה "מיתוס בריאה" שנועדו ליצור היסטוריה לאומית באופן מלאכותי, בדומה למיתוס על אודות רומוס ורומולוס והזאבה ביחס לייסוד רומא. מנדנהול התבסס על היעדרן של הוכחות ארכיאולוגיות למקרא, ולכן טען שיצירת העם העברי נובעת ממרד של הפרולטריון הכנעני בערי המדינה נגד אדוניהם במאות ה-13-12. בעקבות המרד, עולים המורדים להר ויוצרים לעצמם מיתוס בריאה לאומי, המדבר על ירידה מצרימה, שעבוד, יציאה והתגבשות במדבר וחזרה לארץ.

"בדבריו של מנדנהול בולט היסוד המרכסיסטי (מנדנהול אף הקדיש את ספרו, בעצם מלחמת וייטנאם ל"לוחמי השחרור של צפון וייטנם". תופעה ידועה גם במחוזותינו). חשוב גם להסתכל על הכותרת של המאמר. העברים כבשו את פלשתין. הוא מתכוון כמובן לכנען, אבל יוצר זיקה אקטואלית".

בכל אופן, מנדנהול הביא את הגישה המינימליסטית לתנ"ך למקום קיצוני, וזרטל רומז לכך שהוא השפיע עמוקות על דור "מכחישי המקרא" באקדמיה הישראלית כיום, דור, שרוב חוקריו, מתעלם באופן מופגן מתגליותיו של זרטל.

זרטל, לעומתם, חושב כי "לרוב התיאורים המקראיים יש בסיס ריאלי-ארכיאולוגי וטופוגרפי כאחד", ומי שכתב את הטקסטים הללו בספרי דברים ויהושע "נכח באירועים עצמם או לכל הפחות היה קרוב אליהם". מנדנהול כתב את מאמריו לפני שהשומרון נחקר, לפני שהתגלו הממצאים הארכיאולוגיים של זרטל וצוותו. "רק באזור שסקרנו מצאנו 450 יישובים ישראלים מתקופת ההתנחלות שהתרבות החומרית שלהם - חרסים, ארכיטקטורה, אקולוגיה (ישיבה בנוף), חקלאות וכמובן דת ופולחן - במובהק אינם כנעניים". אל מול הממצאים הללו, אין ערך מחקרי רב למאמר, אולם אצל "מכחישי המקרא" בקהילייה הארכיאולוגית הישראלית הוא מוסיף לככב.

המעניין הוא שלמרות שהמחקר הארכיאולוגי המקראי הלך והתפתח, נותרה על-כנה האקסיומה שאין בסיס ארכיאולוגי לתנ"ך. אפילו ב-1997 יצא באנגליה ספר בשם: "ההמצאה של ישראל הקדומה - ההשתקה של ההיסטוריה הפלשתינית". הוא כמובן התכוון להיסטוריה הכנענית אבל רשם פלשתינית.

לפני זמן מה נכח זרטל בכינוס אקדמי. אחת ההרצאות עסקה בתל חצור, והביאה עדויות נוספות לשריפה האדירה שכילתה את העיר במאה ה-12 לפנה"ס. ספר יהושע מתאר את חצור כ"ראש כל הממלכות באזור והדבר נתמך בממצאים הארכיאולוגים שחשפו עיר אדירה במושגי התקופה. עוד מספר התנ"ך שהישראלים בראשות יהושע היכו "את כל הנפש אשר בה לפי חרב החרם, לא נותר כל נשמה, ואת חצור שרף באש".

אבל מבחינת החוקרת, העדות התנ"כית לא הובאה אפילו כאופציה מרוחקת. לדבריה, אין לדעת מי שרף את העיר; כנראה קונפליקט פנימי בין קבוצות חברתיות ברבעים השונים של העיר. זרטל מספר שלא יכול היה לשאת את הנאמר, ולכן יצא בשקט מן האולם.

חפירה או סקר
אדם זרטל מול החרסים וחלק מספריו [דרור אידר]

אם תחפור את הדירה שלי (דירה של 120 מ"ר שקיבלתי ממשרד הביטחון בעקבות הפציעה), אתה עשוי לחשוב שהתנועה הקיבוצית הורכבה מווילות רחבות, בעוד שלשכן שלי יש בסך-הכל דירה של 60 מ"ר. הבעיה הזאת משותפת לכל מקצועות המדע. כמו שאדם יחקור את הציפורן הימנית ויסיק ממנה על גוף האדם

זרטל מסביר שבארכיאולוגיה קיימות שתי מתודות עיקריות: חפירה וסקר. הרוב המכריע של החוקרים עוסק בחפירה. העסק מעניין יותר וקיים סיכוי רב לממצאים שאפשר להראות. יתרונותיה של החפירה הם הירידה לעומק, לכל השכבות ההיסטוריות. לעומת זאת, תוצאות סקר דורשות רב-תחומיות גדולה. צריך להביא בחשבון את גורמי המים והקרקע, האקלים, הקרקע, הטופוגרפיה, הכיסוי הצמחי, הדרכים, היצע של קרקע חקלאית ועוד.

חפירה של אתר, ממשיך זרטל, היא תמיד חלקית ומקומית מבחינת התמונה הכוללת. כמו שתחפור בעין שמר ומזה תסיק על התנועה הקיבוצית כולה. הבעיה בחפירה היא שאתה לוקח פינה של האתר, אתה הרי לא יודע איפה היה הארמון והמקדש. אז בדוגמה של עין שמר אם תחפור את הדירה שלי (דירה של 120 מ"ר שקיבלתי ממשרד הביטחון בעקבות הפציעה), אתה עשוי לחשוב שהתנועה הקיבוצית הורכבה מווילות רחבות, בעוד שלשכן שלי יש בסך-הכל דירה של 60 מ"ר. הבעיה הזאת משותפת לכל מקצועות המדע. כמו שאדם יחקור את הציפורן הימנית ויסיק ממנה על גוף האדם. חיסרון נוסף הוא שהחפירה צורכת זמן, כסף ואנשים.

הסקר, לעומת זאת, פחות מפותח מחפירה, ויש חוקרים לא מעטים שמפקפקים במדעיות של הסקר. הם טוענים שמה שיש על פני השטח לא מתאר את עומק האתר, שכן יש לחפור פנימה. הם טוענים שהתוצאות אינן מדויקות מספיק ולכן אינן מדעיות. על כך אומר זרטל שגם תוצאות החפירה מאוד לא מדויקות משום שהן חושפות רק חלק מהתמונה הכוללת.

יתרונות הסקר הארכיאולוגי גלויים, מסביר זרטל בהתלהבות. למשל, אם רוצים לדעת מה היה גודל האוכלוסיה בממלכת ישראל בימי אחאב. מעולם לא היה נתון כזה. עכשיו אני יכול לעשות זאת. אני לוקח את מספר היישובים מאותה תקופה, מודד את שטחם בדונמים, ומכפיל קבוע מסוים של מספר התושבים בדונם בנוי.

איך יודעים זאת?

מתבוננים בחברות מסורתיות עכשוויות הדומות לחברות בתקופת הברזל (מאה 12 לפנה"ס) - למשל, כפרים באירן, טורקיה, אפגניסטן וכדומה. בודקים כמה אנשים חיים על דונם בנוי. ותתפלא, לא הרבה - בין 25 ל-40 איש, דהיינו כשש משפחות על דונם. ואז אני מקבל נתון שבחיים לא הייתי חולם עליו - גודל האוכלוסיה, שזה נתון מכריע כדי להבין כמה צבא צריך כדי להגן על הממלכה, מה היה התוצר שלה וכולי. נושא נורא מעניין מבחינת ההיסטוריה - הכלכלה הקדומה, אפשר להעריך את נתוניו מפה. זאת דיסציפלינה שאי-אפשר להגיע אליה בלי סדר. מבחינת התמונה ההיסטורית הרחבה, זה אמין הרבה יותר מחפירות אקראיות.

יחד עם זה, ממשיך זרטל, לסקר יש עוד יתרון אדיר - אתה מוצא אתרי מפתח לחפירה: כך הגעתי להר עיבל, לנרבתא, לאל-אחוואט, לאתרי כפות הרגליים. אגיד לך עוד משהו: אני מעדיף לחפור אתר חד-תקופתי. אם אני חופר את ראשית ישראל, אתר חד-תקופתי נותן לי אינפורמציה מצוינת - הר עיבל ואל אחוואט. מדובר בקפסולת זמן - הייתה, ננטשה וכיסו אותה.

מה עושים בסקר?

הסקר הוא בעצם מיפוי. מסתדרים בשורה והולכים ברגל על הר וגיא ועמק ומישור, מטר מטר, ומגלים את כל האתרים ההיסטורים הנמצאים בשטח נתון. 90 אחוזים מהאתרים שגילינו היו בלתי ידועים. אתר הוא מקום ששכנו בו בני אדם בימי קדם. האנשים בכל מקום כזה השתמשו בכלי חרס. לאחר שנשברו הם נשארים במקום לעולם, כמו אבן. על-פי הקרמיקה אפשר לדעת מתי חיו האנשים במקום הזה.

אם נסתכל בסרט מלפני עשרים-שלושים שנה נראה שכל המוצרים שהקיפו את האנשים היו שונים מהיום. כך היה תמיד. מחקר השכבות הארכיאולוגיות הראה שאפשר ללמוד מהשינויים בצורת כלי החרס על זמן היישוב שבו נמצאו. באופן גס אפשר לומר שאחת לחמישים שנה לערך הכלי משתנה מבחינת הצורה, וגם מבחינת המרקם, הרכב הטין וטיב הצריפה.

בכל אתר קדום, האדמה פולטת חרסים מכל השכבות הארכיאולוגיות הקיימות במקום. למשל, תל שחיו בו בכמה תקופות שונות, יישוב חדש על גבי יישוב שנחרב וכן הלאה. כאשר באו אנשי התקופה החדשה לבנות על גבי חורבות היישוב הישן, הם חפרו באדמה, למשל כדי לבנות יסודות לבתים, ואז עם האדמה הנחפרת אל פני השטח, הם מוציאים חומר עם חרסי התקופה הישנה. כך הוכח במחקר שתמיד יעלה חומר מכל התקופות על פני השטח.

איך החרס נשמר?

החרס הוא אבן. לאדם הלא-מיומן אין הבדל בין חרס לאבן, אבל מהר מאוד הוא לומד את ההבדל. בעיקר משום שהחרס הוא קבוע מבחינת עוביו (שלא כמו אבן). זרטל פורס בפניי ערימה של חרסים ומצביע על הממצאים - ידית כד מהתקופה הרומית, מכיתת חרס מתקופת הברזל, התקופה הביזנטית ועוד.

מזבח או מגדל שמירה?

עם גילויים כאלה, סביר להניח שזרטל היה נישא על כפיים, מקבל פרס ישראל, ותגליותיו היו חומר חובה לבגרות בכל תיכון - אחרי הכל, מדובר בראשית ישראל, במה שנחשב עד לא מזמן בשיח הכללי כמיתוסים קדומים חסרי ביסוס היסטורי, והנה הגיע זרטל והסיר בפנינו את הלוט מעל לפרקים עלומים בתולדות העם.

אני מנחש שהקורא הסביר יודע שדבר מזה לא אירע. כמה מבין הקוראים יודעים על התגליות של זרטל? בפועל, הודרו זרטל ותגליותיו לשולי השיח המדעי בתחומי הארכיאולוגיה, המקרא וההיסטוריה הקדומה של העם היהודי. חלק מעמיתיו הפכו ליריביו המרים ופרסמו מאמרים קשים שבהם תקפו את זרטל וביטלו את תגליותיו.

המתנגד המצוטט ביותר לזיהוי האתר בהר עיבל עם מזבח ישראלי, הוא הארכיאולוג המנוח, אהרן קמפינסקי, שטען כי לא מדובר במזבח אלא במגדל שמירה מתקופת הברזל. זרטל הוכיח אחת לאחת שטענותיו של קמפינסקי אינן מחזיקות מים, אבל הדבר המדהים הוא שקמפינסקי ביקר במקום פעם אחת בלבד למשך שעה בעונת החפירות הראשונה, עוד לפני שידעו מה יש במקום. זה הספיק לו לפרסם כמה שנים מאוחר יותר את המאמר שכולם מצטטים.

"עוד בעונה הרביעית הזמנתי אותו לבוא ולראות את האתר, אבל הוא ענה לי שהספיק לו מה שראה והוסיף: כתבתי באוקספורד חיבור המוכיח שספר יהושע הוא המצאה של התקופה ההלניסטית, אז איך יכול להיות שזה המזבח שלו?" מי שמחטט קצת בעברו של קמפינסקי מגלה שהאיש היה רדיקל שהתנגד באופן נחרץ לנוכחותה של ישראל בשומרון ונלחם נגד כל אלמנט שעשוי היה לחזק את זיקתה של ישראל למקום. זרטל מזכיר בחיוך שבפעם היחידה שקמפינסקי הגיע לאתר בהר עיבל והשקיף על הנוף האדיר שנשקף ממנו, פרש את כפיו ואמר "הו, מה יפית פלשתין".

"מה שקרה בהמשך", אומר זרטל בשוויון נפש, "הוא הרבה יותר גרוע: ירד מסך ברזל של שתיקה. אם אתה מדבר על האקדמיה, הבעיה הגדולה ביותר היא השתיקה. אף אחד לא דן בזה, לא לחיוב ולא לשתיקה. זה לא קשר מאורגן, אבל יש פשוט התעלמות". אגב, מי שקרא את הראיון שערכתי לפני כחודשיים עם פרופ' אבי דיסקין, ישמח לגלות שגם זרטל, למרות תגליותיו ומחקריו החשובים, לא קיבל את הדרגה האחרונה באקדמיה (פרופסור מן המניין).

נשארתי נער מתבגר

"כשראיתי שיש התעלמות ממני ומתגליותיי - פרשתי לצד. מה, אני אסע לכל הכינוסים האלה כדי לעמוד כעני בפתח?"

אי-אפשר להתעלם גם מהממד הפוליטי של העניין. מסתבר שלא רק את אריאל מחרימים, גם את התגליות הארכיאולוגיות בשומרון. ב-1984 השתתף ארכיאולוג בשם וויליאם דיוֶור, בכינוס ארכיאולוגי שארגן הפת'ח בסוריה, ושם הכריז שהארכיאולוגיה המקראית מתה ומעת יש לכנותה "ארכיאולוגיה סורית-פלשתינית". סוריה היא מושג יווני, ופלשתין - מושג רומי. זרטל אומר שדיוור ביקש למעשה למחוק את כל הסיפור הישראלי ועל הדרך גם מחק את הסיפור הכנעני. היום, אומר זרטל, עברו שלב, לא כותבים ישראל ואפילו לא פלשתין, אלא "דרום הלבנט". "הסטריליות הפוליטית מעקרת את המשמעות המקורית".

"החל מ-1984 החלו להגיע משלחות לאתר בהר עיבל. ביניהם מורים שלי. חשבתי שהם יצאו בריקודים כי גילינו את ראשית ישראל, אבל פניהם היו עגמומיות. זה היה הלם גדול עבורי. הגיע לשם פרופסור חשוב בגפו, ואמר לי שההשערות שלי ברורות ובטוחות, אבל שבוע לאחר מכן הגיע אותו פרופסור כחלק מקבוצת חוקרים, ואז הוא הסתייג ואמר דברים כמעט הפוכים למה שאמר ביחידות בשבוע הקודם".

"כשראיתי שיש התעלמות ממני ומתגליותיי - פרשתי לצד. מה, אני אסע לכל הכינוסים האלה כדי לעמוד כעני בפתח? מצחיק לספר, אבל עד כה לא נעשה שום כנס שהתמקד בסוגיית המזבח בעיבל, בשאלת השפעת המקרא, הכתיבה בנושא וכולי. אפילו לא כנס כדי להפריך את התגלית".

"ועוד לא דיברנו על ההשלכות הפוליטיות - אני מנסה בכל כוחי לברוח מזה. מזלי שאני גר בקיבוץ של השומר הצעיר ואי-אפשר להאשים אותי בפוליטיזציה של המקצוע (למרות שנחום ברנע כינה אותי אז "הארכיאולוג שחופר לגוש אמונים מזבח על הר עיבל", ואת המזבח שחשפנו "המזבח של קצובר").

זרטל גדל לפי עדותו "באווירה מאוד סוציאליסטית, קרובה לקומוניסטית". בפנימייה הייתה תמונה של סטאלין בכל חדר. הוא למד אצל יעקב ריפתין היסטוריה, ועוד זוכר אותו מייחל באוזניהם ליום שישראל תהפוך לאחת הרפובליקות של ברית המועצות. התנ"ך נלמד כספרות נשגבת, "אוסף אגדות", אבל לא כספר בעל ממשות היסטורית. אחותו היא החוקרת הרדיקלית עדית זרטל.

אפשר לומר שאתה איפכא מסתברא של הקיבוץ הארצי?

"הרצון להיות שונה נשאר אצלי. הרצון למרוד. נשארתי נער מתבגר. אף פעם לא קיבלתי את הקולקטיביות הרעיונית, שיקבעו לי מה לחשוב".

כל הנתונים של המנבטה שבתוכה גדלת הובילו לכך שתהפוך למכחיש מקרא...

"נכון, אבל גם במנבטה יש גידולי פרא שמסרבים ללכת בתלם".

קופרניקוס ופוליטיקה

ככלל, זרטל, המודע לחומר הנפץ המדעי והפוליטי של ממצאיו, נמנע ככל האפשר מעימותים. "הגעתי למסקנה שתשובה לכל משמיץ היא בזבוז אדיר של אנרגיה נפשית ולא תביא אותי לשום תכלית, רק להתכתשות חסרת רסן. אני עושה - בעזרת צוות - עבודת שדה ייחודית. לוּ נלחמתי בכל משטין ומקטרג, הייתי מאבד 50 אחוז מהאנרגיה היצירתית. שנאה גוררת שנאה, שלילה גוררת שלילה. גם באופיי איני כזה. אני יכול לומר לך שהיום לאחר 35 שנים במקצוע אני מתברך בהחלטה הזאת".

בשיחה בינינו עלו כמה פעמים שמותיהם של קופרניקוס וגלילאו שהכנסייה קתולית תקפה את תגליותיהם וביקשה להעלימן. ואכן, תגליותיו של זרטל, הן תגליות קופרניקניות ביחס לחקר המקרא. בסוף שנות השמונים, אמר פרופ' לורנס סטייגר, מומחה לארכיאולוגיה מקראית מהרווארד: "אם האתר בהר עיבל הוא מה שאדם זרטל אומר שהוא, ההשפעה על לימודי הארכיאולוגיה והמקרא תהיה מהפכנית; כולנו נצטרך לשוב לגן הילדים. אבל מדובר ב'אם' גדול..." אני מעיר שהתגיות האלה גדולות על כולנו, כל החברה הישראלית שאינה בשלה עדיין להתפייס עם עברה, וזרטל מהנהן.

הוא מייעד את ממצאיו לדור הבא שיהיה בשל יותר להתמודד איתם. "במידה מסוימת, הדור הנוכחי של החוקרים לא יכול או לא רוצה להתמודד עם הממצאים". הוא מספר על פרופ' חשוב שלימד לפני כמה שנים קורס על תולדות הפולחן והדת הישראלים הקדומים, והתעלם מהתגלית בהר עיבל. לא ייאמן, אבל עובדה. "בכל אופן, לי יש חומר, 1,500 אתרים שרובם הגדול חדש, ומתוכם 450 אתרים ישראלים קדומים - יותר ממה שיש בכל הארץ. לצערי, את הסקר הזה לא מלמדים".

תגליות מרעישות

ואכן, פירותיה של עבודה מאומצת זו לא איחרו לבוא, עוד בסוף שנות השבעים גילה זרטל אתר בלתי ידוע במערב השומרון - חירבת אל חמאם. האתר הוא תל מבוצר שהוקף במערכת מצור רומית משוכללת. זרטל זיהה את האתר עם ארובות, אחד ממחוזות ממלכת שלמה (המאה ה-10 לפנה"ס) ושהייתה כאלף שנה מאוחר יותר למעוז קנאי בזמן המרד הגדול (66 לספירה).

זרטל גילה אתרים מעניינים ומרתקים נוספים, ורק לאחרונה פרסמתי ביקורת על ספרו האחרון (והמצוין) "סודו של סיסרא" שבו חשף עיר מבוצרת מתקופת השופטים באזור נחל עירון, שהוא מציע לזהותה עם "חרושת גויים", עירו של סיסרא. אבל אין ספק שגולת הכותרת של תגליותיו - שיש המכנים אותה "תגלית המאה בעולם", היא אתר פולחני על הר עיבל שבמרכזו מזבח. כל הפרטים שנאספו במקום הצטברו לתיאוריה המדהימה שלפנינו המזבח שבנו השבטים הישראלים הקדומים בתקופת יהושע (כ-1200 לפנה"ס) בהר עיבל, על-פי התיאור המפורט בספרי דברים ויהושע.

בדברים כ"ז נאמר לשבטים הישראלים: "והיה בעָברכם את הירדן, תקימו את האבנים האלה אשר אנוכי מצווה אתכם היום בהר עֵיבָל... ובנית שם מזבח לה' אלוהיך, מזבח אבנים... והעלית עליו עולות... וזבחת שלמים ואכלת שם ושמחת לפני ה' אלוהיך". בספר יהושע י"א, עם ראשית ההתנחלות ולאחר כמה מלחמות, נאמר: "אז יבנה יהושע מזבח לה' אלוהי ישראל בהר עיבל, כאשר ציווה משה עבד ה' את בני ישראל ככתוב בספר תורת משה, מזבח אבנים שלמות אשר לא הניף עליהן ברזל. ויעלו עליו עולות לה' ויזבחו שלמים".

וגם הטקס הנערך במקום מתואר: "וכל ישראל וזקניו ושוטרים ושופטיו עומדים מזה ומזה לארון, נגד הכוהנים הלוויים נושאי ארון ברית ה', כגר כאזרח, חציו אל מול הר גרזים והחציו אל מול הר עיבל, כאשר ציווה משה עבד ה' לברך את העם בראשונה". לבד מהמאמרים האקדמיים, סיכם זרטל את פירות המחקר על הר עיבל בספר מטלטל בשם "עם נולד" הנגיש לכולם.

המאמר פורסם בחלקו בעיתון ישראל היום (1.10.10)
תאריך:  14/10/2010   |   עודכן:  14/10/2010
דרור אידר
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
תגיות מי ומי בפרשה
  ג'ילברט  סבג    נמרוד בן-טוב / Nimrod Ben-Tov   אבי אור-אורטרגר   אבי אורטל / Avi Ortal   אבי אטיאס / Avi Atias   אבי אטינגר   אבי אייכלר / Avi Ichler   אבי בוסקילה   אבי ביניא / Avi Binya   אבי בלישניקוב / Avi Balshnikov   אבי בן נון   אבי בן נון   אבי בן-הרוש   אבי בן-יעקב   אבי בסנר   אבי בראל   אבי ברגר   אבי ברזילי   אבי ברזילי   אבי ברק   אבי גבאי / Avi  Gabay   אבי גבאי   אבי גדות   אבי גולדברג / Avi Goldberg   אבי גולדברג / Avi Goldberg   אבי גיל / Avi Gil   אבי גנון / Avi Ganon   אבי דויטש / Avi Doitch   אבי דור / Avi Dor   אבי טראוב / Avi Traub   אבי  כץ / Avi Katz   אבי לוין   אבי מוגרבי / Avi Mugrabi   אבי מוטולה / Avi Motola   אבי מזרחי   אבי נאור / Avi Naor   אבי סולימן   אבי פוזן / Avi Puzan   אבי פולק / Avi Polak   אבי קדמי   אבי קושניר / Avi Kushnir   אבי שומר / Avi Shomer   אבי שטרית / Avi Shitrit   אביאל אזואלוס / Aviel Azualus   אביב גלעדי / Aviv Giladi   אביבה שוורץ / Aviva Shvarch   אביבי ערן / Avivi Eran   אביבית פאר   אביגדור אבני / Avigdir Avni   אביגדור אברהם   אביגדור יצחקי / Avigdor Itzhaki   אביגדור מעוז   אביגיל זית   אביהו מדינה / Avihu Medina   אביטל רוזנברג   אבינועם  רוזנבאום   אבינועם  גואלמן   אבינועם לזרוב / Avinoam Lazarov   אבינועם  לזרוב   אבינועם ספיר / Avinoam Sapir   אבירם אלעד   אבירם מזרחי   אבישי אליס   אבישי זלוטניק / Avishai Zlotnic   אבישי  לוי / Avishai Levy   אבנר  בן-עמוס   אבנר גורן / Avner Goren   אבנר מימון / Avner Maymon   אבנר נעים   אברהם  נובוגרוצקי   אברהם אלקיים   אברהם ביגר   אברהם הררי / Avraham Harri   אברהם יוסף / Avraham Yosef   אברהם נניקשווילי / Avraham Nanikashvili   אברהם פרסטר / Avraham Ferster   אברמי טורם / Avremi Torem   אבשלום פולק   אבשלום שגיא   אבתיסאם   מראענה / Ibtisam Mara'ana   אדו פרלמן   אדו פרלמן   אדוארד יעקובוב / Eduard Yacobov   אדוארד  קייקוב   אדוארדו אדלשטיין / Eduardo Edelshtein   אדי בן חמו   אדי גנדלמן / Edi Gendelman   אדיר וישניה / Adir Vishniya   אדיר וישניה / Adir Vishniya   אדיר מילר / Adir Miler   אדם  בניון / Adam Benayun   אדם ברוך / Adam Baruch   אדם מזור   אהוד דודסון / Ehud Davidson   אהוד דנוך / Ehud Danoch   אהוד דקטר / Ehud Dekter   אהוד פלג / Ehud Peleg   אהרון אהרון   אהרון פרנקל   אוברמן רחל   אודי בן-שימול / Udi Ben-Shimol   אודי ויסמן   אודי נחשון   אודי פרידן / Udi Pridan   אודרי הפבורן / Audrey  Hepburn   אוהד אשל   אוהד בנימיני   אוהד דנוס / Ohad Danos   אוהד חילי   אוהד נהרין   אוהד רוזן / Ohad Rozen   אולגה בלושיצקי   אונגר גיל   אוסאמה סעדי / osama  saadi   אוסנת הילה מארק / Osnat  Mark   אוסקר  גארסיה / Oscar Garsiya   אופיר אבידן   אופיר איל   אופיר גוטמן / Ofir Gutman   אופיר דניאלי   אופיר כהן / Ofir Choen   אופיר כהן   אופיר כץ / Ofir  Katz   אופיר ליבשטיין / Ofir Libshtein   אופיר רימון / Ofir Rimon   אור יעקב / Or Yaakov   אור צלקובניק / Or Zelkovnik   אור שחף / Or Shahaf   אורבן דיימיאן   אורה איתן   אורון שוורץ   אורטל זוהר וולף   אורי אזולאי / Uri Azulai   אורי איזק   אורי אלדובי / Uri Aldubi   אורי בן ארצי   אורי בן ישי   אורי ברגמן / Uri Bergman   אורי גורן / Uri Goren   אורי גייגר / Uri  Geiger   אורי גלאי / Uri Glay   אורי הדומי / Ori Hedomi   אורי הוכברג   אורי יעקבלביץ / Uri Yakovleitch   אורי כרמי   אורי לוי   אורי לוי / Uri Levy   אורי סביר / Uri Savir   אורי פרנק / Uri Frank   אורי רוזן / Uri Rozen   אורי תדמור / Uri Tador   אוריאל זליגסון   אוריאל מנחם בוסו   אורית פרקש-הכהן / Orit Farkash-Hcohen   אורית קניסברג / Orit Knisberg   אורלי אלקלעי   אורלי גויטיין   אורלי  גרינפלד / Orly Grinfeld   אורלי פרומן / orly  fruman   אורן בוטבול / Oren Butbul   אורן בניסטי   אורן בר / Oren Bar   אורן גזל אייל   אורן זריף   אורן טל / Oren Tal   אורן טל   אורן ישרים / Oren Yesharim   אורן פפולר   אורן קואל   אורן רווח / Oren Revach   אורן שגיא / Oren Sagi   אורנה איל / Orna Eyal   אורנה דץ / Orna Dach   אורנה רודי / Orna Rodi   אושר טובול / Osher Tobol   אושרי דרעי   אושרי כהן / Oshri Choen   אושרת פרידריך / Oshrat Fridrich   אחיאב גולן / Ahiav Golan   איה אלוביץ' / Aya Alovich   איה בן-דוד / Aya Ben-David   איטו אבירם   אייל אורפייג / Eyal Orfaig   אייל  אייזנברג / Eyal Izenbrg   אייל אפרת / Eyal Efrat   אייל וייסמן / Eyal Wiesman   אייל וינקלר   אייל זיפמן   אייל חנקין   אייל טוקר / Eyal Toker   אייל יקיר / Eyal Yakir   אייל ישראלי / Eyal Israeli   אייל ליבוביץ'   אייל מונטה / Eyal Monta   אייל מילר   אייל קופיט   אייל קיציס / Eyal Kizis   אייל רביד / Eyal Ravid   אייל ריינשטיין   אייל שוחט / Eyal Shochat   אייל שמיר / Eyal Shamir   אייל שני   איילה מידן / Ayala Meidan   איילת בן עזר   איילת  לב-סיניבר / Ayelet Lev-Sinibar   איילת פרי-ערן   איל וולדמן   איל  טרייבר / Eyal Triber   איל סגל / Eyal Segal   איל סגל / Eyal Segal   איל שרוני / Eyal Sharoni   אילאיל שחר   אילון קולברג / Elon  Kohlberg    איליה בר / Iliya Bar   אילן ארצי / Ilan Artzi   אילן גילאון / Ilan Gilon   אילן דר / Ilan Dar   אילן חי   אילן חפר / Ilan Hefer   אילן טבת / Ilan Tevet   אילן טל / Ilan Tal   אילן כהן / Ilan Choen   אילן ליבוביץ   אילן מלמד / Ilan Melamed   אילן סיגל / Ilan Sigal   אילן פלד   אילן צינמן / Ilan Tsinman   אילן קפון / Ilan Kapun   אילן רביב / Ilan Raviv   אילן רביב / Ilan Raviv   אילן רבינוביץ' / Ilan Rabinovich   אילנה אלרוד   אילנה קדוש-נבון / Ilana Kadosh-Pro   אילנה שניאור / Ilana Snior   אילנית אלמקיאס / Ilanit Elmakaies   אילנית מולכו   אילנית פלג / Ilanit Peleg   אילת  לוי פלד / Eilat Levy-Peled   אילת שילה תמיר   אילת שילה תמיר   אינס ורנר   איציק אביב   איציק אברכהן / Itzik Aberchoen   איציק דבאח / Itzik Dabach   איציק  זוהר / Itizik Zohar   איציק סבן / Itzik Saban   איציק פרי / Itzik Pery   איציק רווח / Itizik Revah   איציק רוסו / Itzik Roso   איקה חסין פישר חסין פישר / Ika Hasin-Fisher   אירינה שלמור   איריס  בק-קודנר / Iris Back-Codner   איריס האן   אירית אידן   אירית  איזקסון / Irit Izakson   אירית בכר   אירית בן אהרון   אירית לקסר / Irit Lekser   אירית מרטיק   איתי אנגלדר / Itai Engelder   איתי אנגלנדר / Itay Englnder   איתי ברדה / Itay Barda   איתי גינזבורג   איתי טיראן / Itay Tiran   איתי עמית   איתי רז / Itay Raz   איתי שביט   איתי שטרום / Itay Shtrum   איתמר בן מאיר / Itamar Ben Meir   איתמר טקסל / Itamar Taxel   איתן אברג'ל   איתן אוריאל   איתן גינזבורג / Eitan  Ginzburg   איתן דנגוט   איתן ורטהיים / Eitan Verthaim   איתן  חבר / Eitan Hever   איתן יורמן / Eitan Hurman   איתן לב-טוב / Eitan Lev-Tov   איתן סודרי   איתן סודרי / Eitan Sudri   איתן פדן / Eitan Padan   איתן צפריר / Eitan Tazfrir   איתן רותם / Eitan Rotem   איתן רותם / Eitan Rotem   אלאב הורוביץ / Alav Horovitz   אלאור אזריה   אלברט גרימלדי / Albert Alexandre Louis Pierre  Grimaldi   אלברטו ססה   אלדד בן-משה / Eldadd Ben-Moshe   אלדד ויינברגר / Eldad Winberger   אלדד וינברגר   אלדד שמעון שינפלד / Eldadd Shimon Shinfeld   אלדר ברקוביץ / Eldar Berkovich   אלה פריגר   אלה רייפן   אלה שמר   אלון אליקים   אלון אלפרוביץ' / Alon Alperovich   אלון אריה / Alon Arie   אלון ברששת   אלון גולדפיז / Alon Goldfiz   אלון גרנות / Alon Granot   אלון דה לוקו   אלון דימנט / Alon Diment   אלון וקסמן   אלון טל / Alon  Tal   אלון יצחקי / Alon Itzhaki   אלון לוי נחום / Alon Levy-Nahum   אלון נבט   אלון פרידמן / Alon Fridman   אלון שוסטר / Schuster Alon   אלון שטרסמן   אלונה ברקת / Alona Bareket   אלונה פרנקל   אלי אבידר / Eli Avidar   אלי אדמוני / Eli Admoni   אלי איצקין / Eli Itzkin   אלי אלפסי   אלי ביטון / Eli Biton   אלי גלמן / Eli Gelman   אלי דדון / Eli Daddon   אלי דריקס / Eli Driks   אלי יהלום / Eli Yahalom   אלי כהן / Eli Choen   אלי כהן / Eli Cohen   אלי כזרי / Eli Kazri   אלי מויאל / Eli Moyal   אלי  מלכה / ELI Malka   אלי משגב / Eli Misgav   אלי משה / Eli Moshe   אלי פרנס / Eli Parnass   אלי פרנס / Eli Parnass   אלי פרנס / Eli Parnas   אלי שפיר   אליה אלמויאל / Alyia El-Moyal   אליהו אדר / Eliyahu Adar   אליהו ברוכי   אליהו גז / Eliyahu Gez   אליהו-ליב חסיד   אליזבט טיילור / Elizabet Yaylor   אלינה ברדץ' יאלוב / Elina Bardach Yalov   אליעזר הולצמן   אלכנסדרה לוקש   אלכס גלעדי / Alex Giladi   אלכס ורשבסקי / Alex Varshevski   אלכס  יארונובסקי   אלכס ליבק / Alex Libak   אלכס רמז / Alex Remez   אלכס שניידר / Alex   Shinder   אלכסנדר ליפקין / Alexsender Lipkin   אלמז מנגיסטו   אלמליח מוטי / Elmaliach Moti   אלן ענר / Alen Anner   אלעד חן / Elad Hen   אלעד כהן   אלעד לרך   אלעד סנדרוביץ' / Elad Sanderovich   אלעד קומיסר / Elad Komisar   אמיל ענבל / Emil Inbal   אמילי חיה מואטי / Emilie Haya Moatti   אמיליה חודק   אמיר און   אמיר און   אמיר אופיר / Amir Offir   אמיר איבגי   אמיר אלשטיין / Amir Elshtein   אמיר אמיתי   אמיר בכר   אמיר  בכר / Amir Bachar   אמיר בלכר / Amir Belker   אמיר בן-אסא / Amir Ben-Assa   אמיר ברמלי / Amir Barmeli   אמיר בר-שלום / Amir Bar-Shalom   אמיר גולני   אמיר גילת   אמיר גליק   אמיר גרוס כבירי / Amir Gross Kabiri   אמיר דורון   אמיר הלר / Amir Heler   אמיר וגובסקי / Amir Vagovski   אמיר וייס   אמיר ורדי   אמיר חונגה / Amir Hunga   אמיר יניב / Amir Yaniv   אמיר יניב / Amir Yaniv   אמיר כץ / Amir Katz   אמיר לוי / Amir Levi   אמיר קוגלמן   אמיר קרשנוביץ / Amir Krashnivitch   אמיר רביד   אמיר תירוש / Amir Tirosh   אמירה בוזגלו / Amira Buzaglo   אמיתי זיו / Amitai Ziv   אמנון  אלבק   אמנון  אלקלעי / Amnon Elkalai   אמנון בן משה   אמנון בן עמי / Amnon Ben-Ami   אמנון דמתי   אמנון כהן   אמנון להבי   אמנון מדר / Amnon Madar   אמנון נויבך / Amnon Noibach   אנדרה וייסמן   אנה יפרח / Anna Yifrach   אנה משה / Anna Moshe   אנטאנס שחאדה / Mtanes  Shihadeh   אניטה יצחק / Anita Itzhak   אסי ישראלוף   אסנת בארי   אסנת מארק   אסעד חורי   אסף אבישר / Asaf Avisar   אסף אילת / Asaf Eilat   אסף אמדורסקי / Asaf Amdursky   אסף אמתי / Assaf Amitai   אסף בן-זאב   אסף ברנשטיין / Asaf Bernshtein   אסף גבעתי / Asaf Givati   אסף גברון / Assaf Givron   אסף ורדי / Asaf Vardi   אסף זמיר / Asaf Zamir   אסף כהן   אסף ליברמן   אסף מידני / Assaf Midani   אסף עזרא / Assaf Ezra   אסף עמרוסי / Assaf Amrusi   אסף ענברי / Assaf Inbari   אסף פוזנר / Assaf Pozner   אסף שפר / Assaf Shefer   אסף שפר   אסתר גויטע   אסתר לבנון / Ester Levanon   אסתר לוצאטו / Ester Luchato   אפריים רייך   אפרים דרעי / Efraim Derei   אפרים סידון / Efraim Sidon   אפרת ברון-הרלב   אפרת לוין   אפרת  פלד / Efrat Peled   אפרת רייטן מרום / Rayten Marom Efrat   אראל ברקאי / Erel Barkai   ארז און   ארז בדש / Erez Badash   ארז  ברנבוים   ארז הנקין / Erez Henkin   ארז חסדאי / Erez Hisadai   ארז טל   ארז כהן / Erez Choen   ארטור גולדרייך / Artur Goldraich   ארי מלמוד / Ari Malmud   ארי שמאי / Ari Shmai   ארי שמיס   אריאל אדלשטיין / Ariel Edelshtein   אריאל הדר / Ariel Hadar   אריאל זילבר / Ariel Zilber   אריאל זליברשטיין   אריאל טרטקובסקי   אריאל יפו / Ariel Yaffo   אריאל כהן   אריאל כץ / Ariel Katz   אריאל פורת   אריאל קלנר / Ariel  Kallner   אריאנה מלמד / Ariana Melamed   אריה אוגרטן   אריה ארז   אריה דורסט   אריה וולנר   אריה ישעיהו ליפשיץ   אריה קיזל / Arie Kizel   אריה ריכטמן   אריק גלסנר / Arik Glesner   אריק הולט / Arik Holt   אריק כהן   אריק לביא / Arik Lavi   אריק סגל   אריק פרץ / Arik Peretz   אריק קוטלר / Arik Kotler   אריק שמדיט / Eric   Schmidt   ארנה גייר   ארנה טל / Erna Tal   ארנון גלעדי / Arnon Giladi   ארנון  ויז'ניצר / Arnon Viznicher   ארנון שפירא / Arnon Shapira   ארנון תורן / Arnon Toren   ארנן גרינטל   ארתור שני / Artuer Shani   אשר ביטון / Asher Biton   אשר טישלר / Asher Tishker   אשר סופן / Asher Sofan   אשר שלמון / Asher Shalmon   אתי גרובגלד / Etti Grubglad   אתי רוטר / Etti Roter   באן קי מון / Ban  Ki-moon   בארי טאף / Beri Taf   בוב דילן / Bob Dilen   בוב מארלי / Bob Marli   בועז אפלבאום   בועז ברק   בועז גולדברג / Boaz Goldberg   בועז דן   בועז וייס   בועז ליפשיץ / Boaz Lifsitz   בועז ממו / Boaz Mamo   בועז צור / Boaz Tzur   בוריס אורקין / Boris Orkin   בוריס  גורביץ'   בוריס קורנפלד / Boris Korenfeld   בטי  אבנר / Betty Avner   ביל  דנזל / Bill Denzel   ביסמוט בועז / Bismuth Boaz   בישארה-אלי פראן / Bashara-eli Farhan   בן דבש / Ben Dvash   בנג'מין ווריק / Benjamin Warik   בני אבידן / Benni Avidan   בני בן זקן   בני גנץ / Benny  Gantz   בני גרינאפל / Beni Grinapl   בני דוידזון / Benny Davidzon   בני דוידזון   בנימין נתניהו / Benjamin  Netanyahu   בנימין עבו   בנימין שרדני / Binyamin Shadeni   בעז ליבוביץ   בצלאל גרינברג / Betzalel Gerinberg   בצלאל סמוטריץ' / Bezalel  Smotrich   בצלאל פסקין   בר רפאלי   ברהנו טגניה / Brahno Taganiya   ברוך ברנר   ברוך ברנר   ברוך לוברט / Baruch Lubert   ברוך נבו / Baruh Nevo   ברוך שי / Baruch Shay   ברונו בלישה   ברוריה גדעון בן-זאב   ברנאר  קושנר / Berbar Kushner   ברנס יקי / Brans Yaki   ברק גרשוני / Barak Gershoni   ברק זינגר   ברק כלב / Barak Kalev   ברק מדינה / Barak Medina   ברק רבינוביץ' / Barak Rabinovitch   ברק רגב / Barak Regev   בתיה וייס   ג'אבר  עסאקלה   גאורגיטה פריד   גארי  ברנט / Gary  Barnett   גבי בן אליהו / Gabi Ben Eliyahu   גבי בנד   גבי טבת   גבי לסקי / Gaby  Lasky   גבי נירנברג   גבי סיטון / Gabi Siton   גבי רוזנברג / Gabbi Rozenberg   גבי רוטר / Gabi Roter   גבע אלון / Geva Alon   גבריאל זייליג   גבריאלה שלמה   גדי אונגר / Gadi Unger   גדי  גולן / Gadi Golan   גדי גידור   גדי הורן / Gagi Horen   גדי הורן / Gadi Horn   גדי דסטה יברקן / Gadi Desta  Yivarken   גדעון אוברזון / Gidon Oberzon   גדעון אוקו   גדעון ביקל / Gidon Bikel   גדעון בכר   גדעון גולדמן / Gidon Goldman   גדעון כרוך / Gidon Karuch   גדעון עמיחי / Gidon Amihai   גדעון  רכבי   גדעון רצר   ג'ואן נתן / Joan Natan   ג'ודי באומל שוורץ   ג'ודי  פוסטר / Jodie Foster   ג'ולי רוטשילד / Juli Rotshiled   ג'וליה רוברטס / Julia  Roberts   ג'ון ברנן / John Bernan   ג'ון דונהיו / John  Donahoe   ג'ון  קוזריץ'   ג'וני יונס   ג'ורג'יו רובין   גיא אדרי / Guy Edri   גיא אליאס / Guy Elias   גיא אליאס   גיא בלנקשטיין / Guy Blenkshtein   גיא ברנשטיין / Guy Bernshtein   גיא דותן / Guy Dotan   גיא ינאי   גיא לואל / Guy Loel   גיא סודרי   גיא פניני / Guy Pnini   גיא פרוביזור / Guy Provizor   גיא קפלן / Guy Kaplan   גיא קריגר / Guy Kriger   גיא קרן / Guy Keren   ג'יג'י חדיד / GiGi Hadid   ג'יהאן  בייקולו    גיל  קורן / Gil Koren   גיל ארזי / Gil Arzai   גיל בולוטין   גיל ברק   גיל גלרון / Gil Gakron   גיל גרוס   גיל טמיר / Gil Tamir   גיל לביא / Gil Lavi   גיל לביא / Gil Lavi   גיל לוי / Gil Levi   גיל מוסבי / Gil Musbi   גיל מילר / Gil Miler   גיל עטר / Gil Aatar   גיל פייר / Gil Peir   גיל צבר / Gil Tzabar   גיל צבר / Gil Tsabar   גיל רשף   גיל שגיב / Gil Sagiv   ג'יל  גמון   גילי שם-טוב / Gili Shem-Tov   גילת אורן צידוני / Gilat Oren-Zidoni   גל ברק / Gal Barak   גל גדות / Gal Gadot   גל לבקוביץ' / Gal Levkovitch   גל לויטה / Gal Levita   גל עשת   גלי קונקי   גלי שבד / Gali Shavad   גליה אלבין / Galiya Albin   גליה ספקטור / Galiya Spektor   גליה קליינמן   גלילה רון-פדר-עמית / Galila Ron-Feder-Amit   גלית אלמוזנינו   גלית דיסטל אטבריאן / Galit  Distal Atbaryan   גלית  מור משורר / Galit Mor Meshorer   גלית מזוז-פרלמוטר   גלית נמרוד   גלית סגך   גלית סיבק   גלית עיני וולף / Galit Eaini Wolf   גלית פלג   גלעד אהרונוביץ   גלעד אפרת   גלעד בר אדון   גלעד הירשברג / Gilad Hirsgberg   גלעד תירוש / Gilad Tirosh   ג'מאל  חאשוקג'י / Jamal  Khashoggi   ג'מעה  אזברגה    ג'נט לואיז  ילן / Janet louise  yellen   ג'ניפר לורנס / Jennifer Lawrence   גנית אלון / Ganit Alon   ג'ף גאלאט / Jef Galat   ג'פרי מקלר / Jefri Mekler   ג'ק בניאל / Jack Bniel   ג'ק בניאל / Jack Bniel   ג'קי מושקטל / Jeki Mushketal   ג'רי קוטישטנו / Jerry Kotishtano   גרייס קלי / Grace   Kelly   דב אלבוים / Dov Elboim   דב גיל-הר / Dov Gil-Har   דב גליקמן / Dov Glikman   דב זיפל   דב לאוטמן / Dov Lautman   דב פקלמן   דב קוטלר / Dov Kotler   דב  קליין   דב שוורץ   דב שפיר / Dov Shafir   דבורה עומר / Devora Omer   דבי הרשמן   דוביק דביר / Dubik Dvir   דוד  אללוף / David Allauf   דוד אמור   דוד גל / David Gal   דוד דביר   דוד דהן   דוד האוזנר   דוד האן / David Han   דוד זיו / David Ziv   דוד חזן   דוד יוקלסון / David Yukelson   דוד יוקלסון   דוד לוי / David Levy   דוד לוריא   דוד ליפשיץ / David Lifshitz   דוד משען / David Mishaan   דוד סביצקי   דוד סתיו   דוד פפו   דוד שגב / David Segev   דוד שמיר / David Shamir   דודו ארז   דודו זבידה / Dudu Zavida   דודו מזרחי / Dudu Mizrahi   דודו עוזר / Dudu Ozer   דודי אבני / Dudi Avni   דודי דניאל   דודי כהן / Dudi Choen   דודי קטש / Dudi Katash   דויד ברוזה / David Broza   דומיניק  דה וילפן / Dominic De Vilpen   דונלד ג'ון טראמפ / Donald John Trump   דורון ארד / Doron Arad   דורון בולטין   דורון בירגר / Doron Birger   דורון גוטלהוף   דורון זגר   דורון זגר   דורון נורמן   דורון נצר / Doron Netezer   דורון נשר   דורון ערן / Doron Eran   דורון פלח / Doron Falach   דורון שבתאי / Doron Shabtay   דורון שמואלי / Doron Shmueli   דורי היללי / Dori Hilleli   דורי כפרי   דורית בן סימון / Dorit Ben-Simon   דידי הררי / Didi Harri   דיוויד  מייטלנד   דיוויד סוקט   דיויד בלאט / David Balat   דינה בן-יהודה   דינה גלפונד / Dina galfund   דינה גן-עדן סרבי / Dina Gan-Eden Serbi   דינה נבות / Dina Navot   דינה פיינבלט   דליה טל / Dlia Tal   דליה ירום / Dalia Yarom   דליה מזור / Dalya Mazor   דלית ביזן   דלית רביב   דן אדרקה   דן איתמר   דן אלעזר   דן בן-אמוץ / Dan Ben-Amotz   דן גוטמן / Dan Gutman   דן גינגיס   דן דנאי / Dan Danai   דן דנאי / Dan Danai   דן זיסקינד / Daniel  Ziskind   דן מגד / Dan Meged   דן מנו   דן מנחם / Dan Menahen   דן סופר   דן ערבות   דן קרטר   דן קרצר / Dan Kertzer   דן שוורצפוקס   דנה אבירם   דנה ברגר / Dana Berger   דנה ברודר   דנה גולן-שמיר / Dana Golan-Shamir   דנה ויתקון   דנה לביא / Dana Lavi   דנה מודן / Dana Modan   דנה ניסל / Dana Nissel   דנה עוז / Dana Oz   דנה פרידר / Dana Frider   דנה רביד-מנחם / Dana Ravid-Menahem   דני בן-שחר / Dani Ben-Shahar   דני גולדשטיין / Danny Goldshtein   דני גולדשטיין / Dany Goldshtein   דני גל / Dani Gal   דני גרה בגי   דני זק"ש   דני מריאן   דני מריאן   דני נמט   דני פייזר / Dani Faizer   דני קדר / Dani Kadar   דני קרמן / Dani Kerman   דניאל אלפן / Daniel Alpan   דניאל בן שימול   דניאל ברוכי   דניאל גלבנדורף   דניאל זייפמן / Daniel  Zajfman   דניאל טאוב   דניאל כהן   דניאל לבנטל   דניאל מימוני   דניאל סיטרין / Daniel Sitrin   דניאל קייזמן   דניאל שני / Daniel Shani   דניס פוזולוטין / Denis Pozolotin   דנית דיין / Danit Dayan   דסי טננבוים   דפנה  בלצ'ינסקי / Dafna Balchinski   דפנה גרובר / Dafna Gruber   דפנה למיש   דפנה צורי / Dafna Tzuri   דקל קוטלר / Dekel Kotler   דרור אבן חן / Dror Even Hen   דרור איזנבוד   דרור איזנבוד   דרור בהט   דרור הלוי   דרור לביא / Dror Lavi   דרור ליטבק   דרור ניצן   דרור קרן / Drir Keren   דרורית גולדזנד / Drorit Goldzend   דתיה בן-דור / Datya Ben-Dor   דתיה  בן-דור   האני באחוס   האשם בשארה   הגר  וליאנו ריפס / Hagar Valiano Rips   הדס ברוה / Hadas Brava   הדס ברוה   הדס הוס / Hadass Hoss   הדר אימבדרי   הדר ברין ויס / Hadar Brin Wiss   הדר הורן / Hadar Horen   הדר עוז / Hadar Oz   הדר רון / Hadar Ron   הדר  שומרון תדהר    הדר שי   היבה יזבק / Heba  Yazbak   היים מיכאל   הילה אלפרט   הילה אלרואי   הילה יצחקי קויאט   הילה רימר / Hila Rimer   הילרי סוונק / Hilary  Swank   הלנה קצן / Hekna Katzan   הניה ליכטר / Henya Lichter   הניה פרי מזרה   הנרי חן וינשטיין / Henri Hen Vainshtein   הנרי צימרמן   הראל טובי   הראל מויאל / Harel Moyal   הראל סקעת   הרי וינקלר   הרציקוביץ  יעל    הרצל עוזר / Hertzel Ozer   הרשי פרידמן / Hershi Fridman   וולט  לינסקוט   ויטלי ויינר   ויקטוריה וישנבסקיה-דאי   ולדי בלייברג   ולדימיר בליאק / Vladimir Beliak   ולרי פאנוב   ורד זבולון חרש / Vered Zevulun-Harash   ורד פליישר שפר   ורדה שלו   זאב איבינסקי   זאב גל-צור   זאב  וורמברנד   זאב וייס   זאב לב   זאב מידן / Zקקה Mקןגשמ   זאב סוניס   זאב קורן / Zeev Koren   זאב קרן   זאב נחום רוח / Zeev Nahum Revah   ז'אן nre ווינשטיין / ZAN Mark Weinstein    זהבה גלמידי   זהר ינון   זהר לוי   זהר פלטי / Zohar Palti   זוהר ליבה / Zohar Liba   זיו אלול   זיו דקל / Ziv Dekel   זיו ורטהיימר / Ziv Verthaimer   זיוה לוין ברבי / Ziva Levin-Barbie   זילברמן מיטל / Zilberman Meital   זמיר בן-עקיבא / Zamir Ben-Akiva   חאבייר סואלנה / Havijer Solana   חגי אורן   חגי אלבו / Hagai Albo   חגי גולדשטיין   חגי דותן   חגי מרדכי / Hagay Mortehay   חגי פיליפסון / Hagai Pihilpson   חגי רזניק / Hagai Reznik   חגית בכור   חואן טייפלד   חוה  טבנקין   חוה (אתי) עטייה / Hava-Etty  Atia   חזי לוי / Hezi Levy   חזי עובדיה / Hezi Ovadia   חזי שייב   חזי שרמן / Hezi Sherman   חיה ששון   חיים אלמקיס   חיים אתגר / Haim Etgar   חיים ביטון / Haim Biton   חיים הורביץ / Haim  Horowitz   חיים טולדנו   חיים כהן / Haim Choen   חיים מילר / Haim Miler   חיים סבן / Haim Saban   חיים סילבס   חיים קמחי / Haim Kimhi   חיים רביבו / Haim Revivo   חיים ריבלין / Haim Rivlin   חיים שאול גריינימן / Chaim-Shaul Gerinman   חמי פקר   חמי פרס / Hemi Peres   חמי רודנר / Hemi Rodner   חן אטיאס   חן ביבר / Chen Biber   חן בן-סעדון / Hen Ben-SAADON   חן הופמן   חן יהב לבנון   חן לוי / Hen Levi   חן נרדי / Hen Nardi   חנה איילי   חנה דיודק / Hanna David k   חנה וקנין   חנה לייבה   חנה לסלאו / Hana Laslo   חנה מרון / Hana Mron   חנוך בן פזי   חנוך דאום / Hanoch Daum   חנוך קשתן / Hanoch Kashtan   חנוך רוזן / Hanoch Rozen   חני הורוביץ   חני נחום   חני נחמיאס / Hani Nahmias   חני סובול / Hani Sob   חני סלע / Hani Sela   חנן סביון   טארק  מאלאק   טדי לין / Teddi Lin   טדי לין / Tedi Liyn   טהוניה רובל / Tahounia  Rubel   טובי בכר / Tobi Bachar   טוביה הדר / Tuviya Hadar   טוד גראשם / Tod Gresham   טור פז משה   טיקו  גדות / Tikko Gadot   טיראן רוטמן / Tiran Rotman   טל אביב   טל דהן   טל מוסרי / Tal Museri   טל מענדל / tAL mAANDEL   טל ספיבק / Tal Spviak   טל קידר / Tal Keidar   טל קלם / Tal Kelem   טל  רוסו / Yal Roso   טל שביט / Tal Shavit   טלי אלון   טלי הובר / Tali Huber   טלי סימון   טלי פחימה / Tali Fahima   טלי קידר / Tali Keidar   טליה ששון / Talyia Sasson   טללית בוסי תל-צור / Tllait Bussi Tel-Zur   טמיר שפירא / Tamir Shapira   טניה בוגוסלובסקי   טתי עבדי   יאיר אורון   יאיר אילת   יאיר בר   יאיר גלילי   יאיר ויינרב   יאיר זכריה / Yair Zechariya   יאיר להמן   יאיר מולד   יאיר ספראי   יאיר סרוסי / Yair Sarusi   יאיר פיליפ / Yair Philip   יאיר קיבייקו   יאיר שילה / Yair Shilo   יאיר שני / Yair Shani   יאיר שפירא / Yair Shapira   יאסר חוג'יראת / Yasser Hujirat   יאריק  גולדוורג / Yarik Goldvarg   יגאל בינדס   יגאל בשן / Igal Bashan   יגאל גרנות   יגאל דמרי / Igal Dimri   יגאל הורוביץ   יגאל וידל / Yigal Videl   יגאל מנוח   יגאל פחימה / Yigal Fahima   יגאל רוזנברג   יגיל חדרי   יהודה אדלר / Yehuda Adler   יהודה בן עטר / Yehuda Ben Atar   יהודה ברוניצקי / Yehuda Bronizki   יהודה דוד   יהודה הולצמן / Yehuda Holtzman   יהודה הרוש / Yehuda Harush   יהודה פוליקר / Yehuda Poliker   יהודה פורת   יהודית גריסרו / Yehudit Grisaro    יהורם דוידי / Yehoram Davidi   יהושע בריינר   יהושע ננר / Yehousha Naner   יהושע שוורץ   יהושע שמר   יהל בן-נר / Yahel Ben-Ner   יואב אינטרטור / Yoav  Intrator   יואב בן צור / Yoav Ben Tzur   יואב דור / Yoav Dor   יואב הופמן   יואב הר-אבן / Yoav Har-Even   יואב מלמד / Yoav Melamed   יואב סגלוביץ' / yoav  segalovich   יואב קרני / Yoav Karni   יואב קרני / Yoav Karni   יואל גמליאל   יואל מנקו   יואל סטריק / Yoel Strik   יואל (יולי) אדלשטיין / Yoel Edlshtein   יובל אברמוביץ'   יובל גינסברג   יובל גרימברג / Yuval Grimberg   יובל דרור   יובל מטרי / Yuval Matari   יובל סמו / Yuval Semo   יובל פלדמן   יובל קידר / Yuval Keidar   יובל קינן / Yuval Keinan   יובל רוזנשטיין   יוגב אוחיון / Yogev Ohayun   יוחאי שוחט   יוכי הלימי / Yochi Halimi   יוליה  מלינובסקי / Yuliya Melinovsky   יוליוס הגש   יום טוב חי כלפון / Yomtob Kalfon   יונה לייבזון / Yuna Leivzon   יונה  קוסשווילי   יוני אביטוב / Yoni Avitov   יוני בוגט   יוני יצחק / Yoni Itzhak   יוני פרס / Yoni Peres   יונתן ארן / Yonatan Aran   יונתן כהן   יונתן כרמון   יונתן מנוחין   יונתן פז-בוגנים   יונתן פייבלקורן   יונתן רושפלד / Yonatan Roshfeld   יונתן הנן   יוסי אבולעפיה   יוסי אביטל   יוסי אברהמי / Yossi Avrahami   יוסי  אופק / Yossi Ofeck   יוסי  אסא   יוסי ארדמן   יוסי ביילין / Yossi Beilin   יוסי ביינארט / Yossi Beinart   יוסי בכר / Yossi Bachar   יוסי בן ברוך / Yossi Ben-Baruch   יוסי בן-יוסף / Yossi Ben-Yossef   יוסי בר   יוסי גלר / Yossi Geler   יוסי  הר-טוב / Yossi (Joseph)  Har-Toov   יוסי חמו / Yossi Hemo   יוסי לובטון / Yossi Lovton   יוסי מרגלית / Yossi Margalit   יוסי  נביא   יוסי עטיה   יוסי פרנק / Yossi Frank   יוסף אברבנאל   יוסף בן-דוד / Yosef Ben-david   יוסף  דיין / Yossef Dayan   יוסף חייק   יוסף טייב   יוסף ניצני / Yosef Nitzani   יוסף  נתיב / Yosef Nativ   יוסף סידר / Yosef Sider   יוסף קלפטר / Yosef Klepter   יוסף שיין / Shain Yossi   יועז  פנקס / Yoaz Pinkas   יורי מילנר / yuri  Milner   יורם אוחיון / Yoram Ohayun   יורם ארבל / Yoram Arbel   יורם ברנשטיין   יורם וייס / Yoram Weiss   יורם ורדי   יורם זבה / Yoram Zaba   יורם כרמון   יורם כרמי   יורם נוה / Yoran Nave   יורם  סופר / Yoram Sofer   יורם עדן   יזהר שי / izhar  shay   יזהר ניצן שי / Izhar Shay   יחזקאל לזרוב   יחיאב ניבה   יחיאל זוהר / Yehiel  Zohar   יחיאל שויד   יחיאל משה טרופר / Yehiel  Tropper   ילנה  איידינוב   ימית סול / Yamit Sol   ינון אזולאי / Yinon  Azoulay   ינון מילס   יניב אבנר   יניב אס / Yaniv ASS   יניב ארליך / Yaniv Erlich   יניב ארליך / Yaniv Erlich   יניב  ברק / Yaniv Barak   יניב דורני / Yaniv Dorni   יניב הופמן   יניב חמצני   יניב מזומן   יניב פולישוק   יניב פיישניידר   יניב פרידמן / Yaniv Fridman   יניב קקון   יניב שיראזי / Yaniv Shirazi   יניב שעיה   יסמין פרידמן / Yasmin Fridman   יעל אבקסיס / Yael Abekasis   יעל אלמור   יעל בן צבי / Yael Ben-Tzvi   יעל בן צבי / Yael Ben-Tzvi   יעל גולדברג   יעל גולדברג   יעל גורין-רוזן / YAEL  GORIN-ROSEN   יעל גרייף   יעל גרינולד / Yael Grinvald   יעל הראל   יעל זילברמן-רומנו / Yael Zilberman-Romano   יעל חיו   יעל לצר   יעל מהודר / Tael Mehudar   יעל נדב   יעל פאר / Yael Peer   יעל פוליאקוב / Yael Poliakov   יעל פלד   יעל רבהון / Yael Ravhon   יעל שחור- מיוחס   יעל שילוני / Yael Shiloni   יעל שפריר / Yael Shafrir   יעקב אורבך   יעקב אשכנזי / Yaakov Ashkenzi   יעקב  בורנשטיין   יעקב בן שמעון / Yaakov Ben Shimon   יעקב טסלר / Ya'akov  Tessler   יעקב יער   יעקב כהן / Jacob Choen   יעקב ענבר / Yaakov inbar   יעקב שבירו / Yaakov SHviro   יעקב שיין   יעקב (מנדי) אור / Yaakov Or   יעקובוב נירה / Yakobov Nira   יערה בר-און / Yaara Bar-ON   יפה אשור   יפים רבינוביץ   יפעת ארליך   יפעת בר און עומר   יפעת טולדו / Yifat Toledo   יפעת כהן עבוד / Yifat Cohen-Abud   יפעת רוזיליו / Yifat Rozilyo   יפעת  רוזנברג / Yifat Rosenberg   יפתח אילן / Yiftah Ilan   יצחק אביטל   יצחק אורון   יצחק ברוורמן / Itzhak Braverman   יצחק בריק   יצחק ברלוביץ / Itzhak Berlovitch   יצחק הרפז   יצחק זיו-נר   יצחק סער / Izhak Saar   יצחק פטרבורג / Yitzhak  peterburg   יצחק קרייס / Itzhak Kraiss   יצחק רייך / Itzhak Raih   יצחק שפירא / Itzhak Shapira   יצחק שרף / Itzhak Sherf   יצחק זאב פינדרוס / Yitzhak Ze'ev Pindrus   יקי ברנס / Yaki Brans   יקי ברנס   יקיר אביסרור   ירדן בר-כוכבא   ירדן נבו / Yarden Nevo   ירדנה זיו / Yardena Ziv   ירון בר / Yaron Bar   ירון בר לביא   ירון ברלד / Yaron Berlad   ירון גינדי / Yaron Gindi   ירון גפשטיין / Yaron Gepshtein   ירון הדר / Yaron Hadar   ירון הראל   ירון ויסמן / Yaron Wiseman    ירון זלצמן / Yaron Zalchman   ירון חצהרי   ירון כרמון / Yaron Carmon   ירון לבנת / Yaron Livnat   ירון מדר / Yaron Madar   ירון משעלי / Yaron Mishali   ירון עוז / Yaron OZ   ירון פלג / Yaron Peleg   ירון פרג   ירון קיסר   ירון קריסי / Yaron Karisi   ירון רוקמן / Yשרםמ Rokman   יריב ארדון / Yariv Ardon   יריב בן-דב   יריב גונן / Yariv Gonen   ירמי קפלן / yirmi kaplan   ישי ברנע / Ishay Barnea   ישי  דוידי / Yishai Davidi   ישי חמו   ישי שנרב   ישעיהו בלוססקי   ישראל ברמן / Usrael Berman   ישראל ברמן   ישראל גוריון / Israel Gurion   ישראל טוויטו / Israel Tewito   ישראל כץ / Israel  Katz   ישראל לשם   ישראל מייזנר   ישראל קרמר / Israel Kremer   כמאל מריח ע'דיר / Kamal-Mreeh Gadeer    כפיר אברהם / Kfir Avraham   כפיר חן / Kfir Hen   כריסטיאן וולף / Christian  Wolf   כריסטין  לגארד / Christine  Lagarde   כרמית דותן / Karmit Dotsan   כתריאל מוריה / Katriel Moriya   לאה בנטור   לאה פדידה / Lea Fadida   לאונרד כהן / Leonard Choen   לאונרד ליבוביץ   לארי אברמסון   לארי פייג' / larry  Page   לאת רון / Liat Ron   לב טופור   לבנה  שיפמן / Levana Shipman   לבנת לוי / Livnat Levi   להב הרצנו יוראי / Lahav-Hertzano Yorai    לואי רנייה / Louis  Rainier    לודמילה אוסטרובסקי / Ludmila Ostrovsky   לוי הלוי / Levy Halevy   לורה מוצ'ניק   לי אברמוביץ'   לי זיו   לי פתאל / Lee Fatal   ליאב גפן / Liav Gefen   ליאוניד גולדין / Lionid Doldin   ליאוניד קוצ'מה / leonid  kuchma   ליאור  ורוצלבסקי   ליאור אשכנזי / Lior Ashkenazi   ליאור בנימין / Lior Binyamin   ליאור זלר   ליאור חן / Lior Hen   ליאור ישראלי / Lior Israeli   ליאור כרמלי / Lior Carmeli   ליאור מור   ליאור סושרד   ליאור פוני / Lior Ponu   ליאור רוזנברג   ליאור שילת   ליאורה אברמוב / Liora Abramov   ליאורה רובין מרידור / Leora  Rubin Meridor   ליאורה ריבלין / Liora Rivlin   ליאת אוליאל / Liat Uliel   ליאת אחירון   ליאת אקשטיין / Liat Ekshtein   ליאת בן דוד / Liat Ben-David   ליאת ליבוביץ / Liat Leibovich   ליאת פליישון / Liat Playshon   ליאת קדיש / Liat Kadish   לידיה גביס   ליהי הוד / Leehee Hod   ליהי רמון / Leehee Ramon   ליזי  דלריצ'ה / Lizi Delricha   ליטל צרפתי חזן / Lital Zarfati Hazan   ליטל  קינן בוקר   לילי נחמן / Lili Nahman   ליליה  נחמן / Layla Nachman   לילך אשר-טופילסקי / Lilach Asher-Topilski   לילך בית האון / Lialch Beit-Haon   לילך בר דוד / Lilach Bar David   לילך יואלס / Lilach Yoales   לילך סונין / Lilach Sonin   לילך צולר   לילך רון הימלמן   לימור מגן תלם / Limor Magen Telem   לינה באסל   לינה באסל   לינה באסל / Lina Basel   ליעד ברזילי   ליעד ברזילי / Liad Barzilay   לירון אפשטיין   לירון  כהנא / Liron kahana   לירון לקס   לירן דן / Liran Dan   לסין גדי / Lesin Gadi   לסלי דן / Leslie  Dan   מאור חן   מאי גולן / May  Golan   מאיה אלשיך-קפלן / Maya  Alsheh-Kaplan   מאיה לדרמן   מאיר אדוני / Meir Adoni   מאיר אדוני   מאיר אריאל / Meir Ariel   מאיר ברדוגו / Meir Bardugo   מאיר דהן   מאיר דהן / Meir Dahan   מאיר לוין / Meir Levin   מאיר פומרנץ / Meir Pumernz   מאניש גופטה / Manish Gofta   מארין לה-פן / Marin La-Pen   מארק גרנות / Mark Granot   מג ויטמן / Meg  Whitman   מגיד אברהמי   מודי בר-און / Modi Bar-On   מוחמד אבו עשיבה / Muhamad Abi-Hashiba   מוטי אדרעי / Moti Edrai   מוטי ארבל   מוטי ארד   מוטי ווטרו   מוטי חדד / Moti Hadad   מוטי קריסטל   מוטי קרמונה / Motti Karmona   מוטי רינקוב / Motti Rinkov   מונא מארון   מוני מושונוב / Moni Mushonov   מוניקה לויננסקי / Monika Levinski   מוסי כץ   מוקי טומשין / Muki Tomashin   מור וייזר / Mor weizer   מור חממי / Mor Hammami   מור שאולי   מורן ארזי / Moran Arazi   מורן ברק   מורן גדות / Moran Gadot   מורן פלדמן / Moran Feldmab   מורן  קרקינובסקי-כהן / Moran Karinkovsky-Cohen   מזל שאול / Mazal Shaul   מיגל שטיין / Migel Shtein   מיה גוטפריד   מיטל ברנע / Meital Barnea   מיטל להט   מיטשל גולדהאר / Mitchell  Goldhar   מיי פיינגולד   מייק טייסון / Mike  Tyson   מייק סקה / Mike Saka   מייקי בן ארי   מייקל היידן / Mikel Heiden   מייקל סאקסון / Mikel Sacson   מיכאל אביטבול   מיכאל אביעוז   מיכאל אלוני / Michael Aloni   מיכאל ברודצקי / Michael Berodezky   מיכאל בריקר / Michael Beriker   מיכאל ברנשטיין / Michael Bernshtein   מיכאל דק   מיכאל ויינריב   מיכאל וייס   מיכאל ורדי / Michael Vardi   מיכאל מושונוב / Michael Mushonov   מיכאל  מלכיאלי / Michael Malkieli   מיכאל נבות / Michael Navot   מיכאל שרף / Michael Sherf   מיכאל מרדכי ביטון / Michael  Biton   מיכה אבני   מיכה קליין   מיכל איתן / Michal Eitan   מיכל אלשיך / Michal Elshich   מיכל אמדורסקי   מיכל אנסקי / Michal Anski   מיכל אנסקי   מיכל גולדמן / Michal Goldman   מיכל גולדשטיין / Michal Goldshtein   מיכל גור / Michal Gur   מיכל דן   מיכל ישר-מיכאלי   מיכל כראדי / Michal Karadi   מיכל לבקוביץ / Michal Levkovich   מיכל סלע / Michal Sela   מיכל  עבאדי-בויאנג'ו / Michal Abadi-Boiangiu   מיכל פארי / Michal Pearri   מיכל צפיר / Michal Tzafir   מיכל קוטלר־וונש   מיכל שגיא-סער / michal sagi-saar   מיכל שטרנליב   מיכל שם טוב   מיכל מרים וולדיגר / Michal Miriam  Woldiger   מיכל שיר סגמן / Michal=Shir Segman   מיק ג'אגר / Mik Jager   מיקי אבני / Miki Avni   מיקי אוסובסקי   מיקי דודקביץ   מיקי דודקביץ'   מיקי הלברטל / Miki Halbertal   מיקי הלברטל / Miki Halbertal   מיקי חיימוביץ' / Miki  Haimovich   מיקי  חסלבסקי / Miki Haslevski   מיקי לב / Miki Lev   מיקי שטרסבורגר / Miki Shrasburger   מיקי  שמו / Miki Shemo   מיקי שפירא / Miki Shapira   מירב בן כנען הלר   מירב בר-קימא   מירב גרי-כהן   מירב כהן / Meirav  Cohen   מירב שגב איתן / Meirav Segev-Eitan   מירה מרם אדרי   מירה עווד / Mira Awad   מירה פזיצקי / Mira Pazsitzky   מירה פיזיצקי / Mira Pizichki   מירון אשכנזי / Miron Ashkenazi   מירי  מסיקה / Miri Mesika   מירי נבו / Miri Nevo   מירי שניאורסון   מישל מלמד / Michel Melamed   מישל קרמרמן דקל   מישל  רבל / Michel Revel   מלאכי לוינגר / Malachi  levinger   מלי ביצור-פרנס / Mally  Bitzur-Parnas    מלי קושא / Mali Kusha   מנואל  ואלס / Manuel Walas   מנחם גולן / Menahem Golan   מנחם הרפז   מנחם זינגר / Menahem Zinger   מנחם  טולצ'ינסקי / Menachem Tulchinsky    מנחם כרמל   מנחם מעודי / Menahem Maudi   מנחם רון וכסלר   מנסור עבאס / Mansour Abbas   מנשה דלל   מסעד ברהום / Msaad Brhom   מסעד ברהום   מעוז בלאו / Maoz Blao   מעיין כהן / Maayan Cohen   מקס שור / Max Shor   מרב בהט   מרב לייפר / Merav Laifer   מרב צימנד / Merav Zimand   מרגלית צנעני   מרדכי גוטמן   מרדכי סובול / Mordehai Sobol   מרדכי (מוטי) יוגב / Mordhay  Yogev   מרזוק אלחלבי   מרט חייקין   מרטין אינדיק / Martin Indik   מרטין דמפסי / Martin  Dempsey   מרטין  וינטרקורן / Martin  Winterkorn   מרי ברנט   מריאל כץ / Mariel Katz   מריאנה וולנר   מריאנו אידלמן / Mariano Idelman   מריאנו רחוי / Mariano  Rajoy Brey   מריו דראגי / Mario Dragi   מריו קופל   מריוס בראון   מרים אדלסון / Miriam  Adelson   מרים בן הרוש   מרים פאוסט   מריסה מאייר / Marissa  Mayer   מרלין מונרו / Merlin Monro   מרסל ינקו / Marsel Yanko   מרסלו רובין / Marselo Rubin   מרק איפראימוב / Mark   Ifraimov   מרק הלמן   מרק וייזר   מרק לויט / Mark Levit   מרק מרגוליס / Mark Margolis   מרק סבג / Mark Sabag   מרק רוזנבאום / Mark Rozenbaum   מרקוס הראל   מרשה ג'וויט   מרתה נדלר   משה אורפלי   משה אלחנתי   משה אלימלך / Moshe Elimelech   משה ארבל / Moshe Arbel   משה בן עמי   משה בן-בסט / Moshe Ben-Basat   משה בר סימן טוב   משה גיל / Moshe Gil   משה דברת / Moshe Dovrat   משה הוד / Moshe Hod   משה זונדר / Moshe Zonder   משה חיימוף   משה חלק   משה יוסטמן   משה כהן-אליה   משה לוינשטיין   משה לחמני / Moshe Lahmani   משה לפידות   משה פרנקל   משה רוח / Moshe Revach   משה שגב / Moshe Segev   משה שלו   משה  שפר / Moshe Shefer   משולם נהרי / Meshulam Nahari   מתיאס מילר / Matias Miler   מתן זוהר / Matan Zohar   מתן כהנא / Matan  Kahana   נאהב אורן   נאוה זיגלמן-דניאלי   נאוה כהנא   נבות וולק / Navot Volak   נגה ניר נאמן / Noga Nir-neeman   נגה שומר / Noga Shumer   נדב גרינשפון   נדב נבון / Nadav Navon   נדב עשהאל / Nadav Asael   נדב פרסמן   נדב פרסמן   נדב פתאל / Nadav Fatal   נדב קליין   נדב רביד   נוגה ראב"ד / Noga Raabad   נווה זרח   נוי אלוש   נועה ציפרמן חבר   נועם מרקפלד / Noam Marfeld   נועם רון / Noam Ron   נועם רחי   נופר ממרוד / Nofar Mamrod   נורית גפן   נורית דור חיים / Nyrit Dor Haim   נורמן עיסא / Norman Aissa   נחום פינברג   נחושתן עידו / Nehushtan Ido   נטלי פורטמן / Natalie Portman   נטע גרטי / Netta Garti   ניב גלבוע / Niv Gilboa   ניב פולני   ניב פולני / Niv Polani   נילי אושרוב   נילי צור / Nili Tzur   נינט רחמים   ניסים אוחנה / Nisim Ohana   ניסים ואטורי   ניסים פרץ / Nis Peretz   ניצן אלון / Nitzan Alon   ניצן גולדברג / Nitzan Goldberg   ניקול הלפרין / Nikol Halperin   ניקול קידמן / Nicole  Kidman   ניקי גולדשטיין   ניר אורבך / Nir  Orbach   ניר ברזילי / Nir Barzily   ניר ברקת / Nir  Barkat   ניר גולדשטיין / Nir Goldshtein   ניר דבורי / Nir Devori   ניר דקטר / Nir Dakter   ניר הובר / Nir Huver   ניר הוס   ניר כהן / Nir Choen   ניר למפרט / Nir Lampert   ניר מורוז   ניר פלד / Nir Peled   ניר פרידמן / Nir Fridman   ניר צרפתי   ניר קורנפלד / Nir Korenfeld   ניר קלינגר / Nir Kelinger   ניר שטרן / Nir Shtern   ניר שפק / Nir Shefek   נירה חקאק / Nira Hakak   נירה  רבינוביץ / Nira Rabinovitch   נירה שפק / Nira  Shpak   נלי אליאס   ננסי אגמון-לוין   נסים אלון / Nisim Alon   נסים חיים   נסים קיוויתי / Nisim Kiviti   נסלי ברדה / Nesli Barda   נעה שחם-בורט / Noa Shaham-Bort   נעים שחאדה / Naim Shchada   נעים שאול דפנה / Naim Shaul Dafna   נעם בורשטין   נעם גדליהו / Noam Gdalyahu   נעם  יצחק / Noam Itzhak   נעם לניר / Noam Lanir   נעם נתיב / Noam Nativ   נעם צימרמן / Noam Zimerman   נעמה ארליך / Naama Erlich   נעמה גלעדי / Naama Gliadi   נתי בחמיאס   נתי בר / Nati Bar   נתי שנהב / Nati Shenhav   נתן בוזנה / Natan Bozana   נתן בורנשטיין / Natan Borenshtein   נתן בר-נתן   נתן חץ / Natan Hetz   נתנאל סמריק   סאלח סעד / Saleh Saaed   סאמר סרוג'י   סגולן רויאל / Segolan Royal   סגי איתן / Sagi Eitan   סוזי אורמן / Suzi Orman   סוזן סרנדון   סופי מלניק-אמיתי / Sofi Melnik-Amitay   סופיה לורן / Sofya Loren   סטיבן וולקס / Stiven Valkas   סיבל בן ריטן / Sivel Ben Ritan   סיגורדור (סיגי) אולפסון / Sigordor Ulfeson   סיגי לבנקופף   סיגל אלבאום / Sigal Elbaum   סיגל אלון   סיגל כספי / Sigal Caspi   סיגל ניסים   סיגל סדצקי   סיגל  פירסט   סיון ברון לוי   סיון כהן / Sivan Choen   סיון מרון / Sivan Marun   סיון קליין / Sivan Klein   סיון רוקח   סייד קשוע / sade hashua   סילבנה פניג / Silvana Penig   סימה ואקנין-גיל / Sima Vacknin-Gil   סימון דוידסון / Simon Davidson   סין ברעם   סלאלחה עלי / Salalha Ali   סלמאן זרקא / Slman Zarka   סמדר שיר / Smadar Shir   סמי אבו-שחאדה / Sami  Abu Shehadeh   סמי הולצקן   סמי כהן   סנדברג שריל / Sheryl Sandberg   סנדרה בולוק / Sandra  Bulloc   סעיד אבוזייד   סעיד  אלחרומי / Said Elharumi   ספי פלס / Sefi Peles   ספיר דרור / Sapur Dror   סרגיו ויניצקי / Sergio Vinizki   סרז' ורדו   עבד נאשף   עדה אהרוני   עדה כרמי-מלמד   עדי אורנשטיין / Adi Orenshtein   עדי ארבל / Adi Arbel   עדי בן שטרית / Adi Ben-Shitrit   עדי ברונר / Adi Bruner   עדי ברקן / Adi Barkan   עדי ימיני / Adi Yemini   עדי נאה גמליאל   עדי נמרוד / Adi Nimrod   עדנה שטרן / Edna Shtern   עודד בושמי / Oded Boshmi   עודד גולן / Oded Golan   עודד ישראלי / Oded Israeli   עודד קטש / Oded Katash   עודד רחמים   עודד  שטרנברג / Oded Shternberg   עודה איימן / Ayman  Odeh   עוז אספיר / Oz Asfir   עוז ברלוביץ   עוז ישראלי   עוז שהרבני / Oz Sharbni   עוזי בן דוד   עוזי דיין / Uzi  Dayan   עוזי כץ / Uzi Katz   עוזי לוי / Uzi Levi   עוזי נלקין / Uzi Nelkin   עומר ינקלביץ / Omer  Yankelevich   עומר רותם   עומר שריר   עומרי ברזילי   עומרי ספקטור   עופר   ציפרמן / Ofer Tziperman   עופר אמיר   עופר גונן / Ofer Gonen   עופר ירדני / Ofer Yardeni   עופר ירום / Ofer Yarum   עופר כסיף / Ofer  Cassif   עופר כרמל / Ofer Carmel   עופר נוינר   עופר סלע / Ofer Sela   עופר עמיר / Ofer Amir   עופר עמיר   עופר פאינרו   עופר קיש   עופר שטרית / Ofer Shitrit   עופרה פלד   עזרא כהן / Ezra Choen   עזרא עטר / Ezra Atar   עזרא קדם / Ezra Kedem   עטרה אופק   עידו ביגר / Ido Biger   עידו גולדמן / Ido Goldman   עידו וולף   עידו עלמני / Ido Almani   עידו פולונסקי   עידו פולק / Ido Polak   עידו רוטמן / Ido Rotman   עידית תמיר   עידן אזולאי / Idan Azulay   עידן אלתרמן   עידן ארזי / Idan Arazi   עידן כהן   עידן פלג / Idan Peleg   עידן פלגי / Idan Plegi   עידן רול / Roll Idan   עינב קאבלה   עינב יצחקי   עינת יוזנט רביד / Einat Yuzent Ravid   עינת ינאי / Einat Yanai   עינת רבין   עינת רום / Einat Rom   עירית אבני בירון   עירית שפר / Irit Shefer   עירן הלפרין   עירן עמרם / Iran Ammram   עלי סלאם / Ali Salam   עליאן אלקרינאוי / Alean  Al Krenawi   עמוס אריכא   עמוס בן-ורד   עמוס גיתאי / Amos Gitay   עמוס עופר   עמוס פם   עמוס פריש   עמי אפלבום / Ami Apelbaum   עמי אשד / Ami Eshed   עמי ישראל   עמי מויאל / Ami Moyal   עמי פישמן   עמיחי שיקלי / Amichai Chikli   עמיר גרוס / Amir Gross   עמיר קורץ / Amir Kurtz   עמירם גיל / Amiram Gil   עמירם גליק   עמית אוברקוביץ'   עמית אקשטיין   עמית בהט   עמית הרטמן / Amit Hartman   עמית וילרה / Amit Vilra   עמית ורדי / Amit Vardi   עמית יפרח   עמית כהן / Amit Choen   עמית לבקוב   עמית משיח   עמית פז / Amit Paz   עמית פרויס   עמית שגיא   עמליה רוזנבלום / Amalya Rosenblum   עמר ברטוב / Omer Bartov   עמרי ידלין / Omri Yadlin   עמרי כספי / Omri Caspi   עמרי לוטן / Omri Lotan   עמרי מעיין / Omri Mayan   עמרי מרכוס / Omri Marcus   ענבל אור / Inbal Or   ענבל גזית   ענבל גזית   ענבל סינמן / inbal sinman   ענבל פרי / Inbal Peri   ענת אהרון / Annat Aaron   ענת אנגל   ענת בן-משה / Anat Ben-Moshe   ענת גבריאל / Anat Gavriel   ענת גורן / Anat Goren   ענת כנען / Anat Cnaan   ענת כנפו-תבור / Anat Knafo-Tavor   ענת מזרח / Anat Mizrah   ענת סלע-קורן   ענת סתיו   עפר בוזו   עפר לוינר / Ofer Leviner   עפרי אילני   ערן אהרונסון / Eran Ahronson   ערן אורן / Eran Oren   ערן אמודאי / Eran Amodai   ערן בראון / Eran Baron   ערן הלפרן / Eran Halpern   ערן וקנין / Eran Vaknin   ערן מושכל / Eran Muscal   ערן מזור / Eran Mazor   ערן מנשה   ערן ספרנוביץ / Eran Safronubitz   ערן פסטרנק / Eran Paternak   ערן פרזנטי / Eran Persenti   ערן צור / Eran Zur   ערן קריסטל / Eran Cristal   ערן שדך   ערן שמרלק / Eran Shmerlak   ערן שמרלק / Eran Shmerlek   פאר כהן-גדות   פאר נדיר   פבל ליבמן / Pavel Libman   פודולסקי יעל   פטין מולא / Patin  Mula   פטר פביאן    פטרה זקהיים   פיטר אופנהיימר / Piter Openhaimer   פיני כהן / Pini Cohen   פלד דניאל / Peled Daniel   פליקס מור   פנחס אמתי   פנחס זוארץ / pinhas  zuaretz   פנחס (פיני) בדש / Pini Badash   פנינה פישמן / Pnina Fishman   פרוסקי-שיאון  דניאלה    פתחי אמארה   צאלה  בן חורין / Tze'ela Ben-Horin   צבי  אלדרוטי / Zvi Eldroti   צבי אקשטיין   צבי גבאי / Tzvi Gabay   צבי גוטמכר   צבי זיסקינד   צבי עברי / Zvi Ivri   צבי שטיינר   צבי שלג   צבי שלג / Tzvi Shelrg   צביה גרנות   צביה ולדן / Tzvia Valdan   צביקה ביידא   צביקה בק / Zvika Back   צביקה גולדרייך   צביקה הדר   צביקה  רוזנטל   צביקה שלזינגר / Zvika Shlezinger   צביקה (צבי) האוזר / Zvika Hauser   צהלה צוק-שינא   צופית גורדון   צופית גרנט / Zufit Grant   צחי אביבי   צחי אברהם / Zhai Avraham   צחי ארבוב / Tzahi Arbuv   ציון ברוך / Zion Baruch   ציון זיבלי   ציון פרץ   ציפי עוזר-ערמון / Zipi Ozer-Armon   ציפי  שביט / Zipi Shavit   צ'סטר  ריצ'י / Chester RIchi   צרויה שלו / Tzruia Shalev   קארין מרידור / Karin Meridor   קארן  שיף / Karen Shif   קובי  אליסוף / Kobi Alisuf   קובי בן רפאל / Kobi Ben Refael   קובי כהן / Kobi Choen   קובי מידן / Kobi Meidan   קובי נבון / Kobi Navon   קובי נימקובסקי / Kobi Nimkovaski   קובי שגב / Kobi Segev   קותי סבג / Kutti Sabag   קטרין שטרית / Kathrin  Shitrit   קימי קפלן   קלדרון נסים / Kalderon Nisim   קליפר פרץ מרב   קלמן שחם / Kalman Shacham   קלרה חורי / clara Huri   קרולין גליק   קרייג מילר / Craig  Miller   קרין אייבשיץ-סגל / Karin Avisitz-segal   קרין גורן / Karin Goren   קרין ולייקו / Karin Valykeo   קרין נהון   קרין שיפטר-מאור / Karin Shifter-Maor   קרלה ברוני / Carla Bruni   קרלוס גרוזמן / Karlos Gruzman   קרן ארבל-אברמסון   קרן ברק / Keren  Barak   קרן קיבוביץ / Keren Kibovivch   קתרין אשטון / katrin  Ashton   ראובן אקרמן / Reuven Akerman   ראובן בריינברג / Reuven Breinberg   ראובן קוגן / Reuven Kogan   ראובן  קרופיק / Reuven Krupik   ראובן שרוני / Reuven Sharoni   ראול אורביטו   ראונק נטור / Raunak Natur   ראסל  אלוונגר / Russell   Ellwanger   רביב כרמי / Raviv Crami   רביד קימיה   רבקה יופה   רגב לבנה / Regev Levana   רג'ואן גרייב / Rajwan Graeiv   רואי בייגל   רוב  קורמנס / Rob Kormens   רוברט  בארו / Rober Baro   רוברט לוקאס / Rober Lucas   רוברט קורי / Rober Kori   רוברט  קיוסאקי / Rober kiyosaki   רוברט דן ינוביץ' / Roberet Dan Yanuvicht   רוג'ר אברבנאל / Roger  Abravanel   רוג'רי  ג'וליאן / Rogeri Julian   רודי נטר / Rudi Neter   רויטל לוי־חברוני   רויטל סגל / Revital Segak   רוית אורן   רוית אסף / Ravit Assaf   רוית קלוד / Ravit Claude   רוית קלוד   רומי נוימרק / Romi Noimark   רומנה הרשקוביץ   רון בלוססקי   רון גורדון / Ron Gordon   רון גרינברג / Ron Grinberg   רון דוידי / Ron Davidi   רון הדסי / Ron Hadassi   רון כץ / Ron Katz   רון מירון / Ron Miron   רון סולמה / Ron Sulma   רון צוקרמן / Ron Zukerman   רון קסלר   רונה קייזר / Rona Kizer   רוני אלגביש / Roni Algavish   רוני אלוני / Roni Aloni   רוני בירון   רוני בכר / Ronni Bachar   רוני גמזו / Ronny Gimzu   רוני דיוקמן / Ronny Dukman   רוני דלומי   רוני וייצן   רוני מאנה / Ronny Mana   רוני מרום / Rony Marom   רוני נומה / Ronnie Numa   רוני על-דור / Roni Al-Dor   רוני קובן / Roni Kuban   רוני קון   רוני קרן / Ronny Keren   רוני שורץ / Ronie Shvarch   רונית  אנדוולט   רונית חיימוב-קוכמן / Ronit Haimov-Kochman   רונית יודקביץ / Ronit yudkevitz   רונית מטלון / Ronit Matalon   רונית קלמן   רונית רובין   רונן  אלטמן קידר   רונן הולנד / Ronen Holand   רונן טבריה / Ronen Tevrya   רונן טוב / Ronen Tov   רונן נימני / Ronen Nimni   רונן ניסנבאום / Ronen Nisnbaum   רונן סיון / Ronen Sivan   רונן  קפלוטו / Ronen Kapluto   רונן שטרית / Ronen Shitrit   רועי אוליניק / Roee Olinic   רועי אלבז / Roeei Elbaz   רועי בנטוב   רועי בס / Roee Bass   רועי חיינר   רועי חרש / Roei Harash   רועי ילינק   רועי כהן / Roee Choen   רועי פולקמן / Roee Folkman   רועי רוזנבלום / Roei Rozenblun   רועי שרון   רות ברוך / Ruth Baruch   רות דוד / Ruth David-Blum   רות קפלן / Ruth Kaplan   רותי אלון   רותם ברוכין   רותם דנון / Rotem Danon   רותם ידידיה / Rotem Yedidya    רותם סלע / Rotem Sela   רז מאירמן   רחל דולב / Rachel Dolev   רחל שאול / Rachel Shaul   רחמים בן יוסף   ריבי כהן / Rivi Cohen   ריי סילקוק   רין שביט / Rin Shavit   רינאט  אחמטוב / Rinat  Akhmetov   רינגו סטאר / Ringo Star   רינה בן-שחר   רינת אפרימה / Rinat Aprima   ריצ'ארד א. לרנר / Richard A.Lerner   ריצ'ארד גיר / Richard  Gere   ריצ'רד אגוזי / Richard Egozi   ריקי בליך   ריקי דרורי   ריקרדו אלפסי   רלי הרשקוביץ   רם אורן / Ra Oren   רם בן ברק / Ram  Ben Barak   רם גב   רמי אבירם / Rammi Aviram   רמי ביטנסקי / Rami Bitanski   רמי דרור / Rami Dror   רמי יהודיחה / Rami Yehudiha   רמי שביט / Rami Shavit   רמי שובי   רן גל-אל / Ran Gal-El   רן ורד   רן כצמן   רן סנדרוביץ' / Ran Sandrovitch"   רן סער   רן קורנובסקי / Ran Kornovsky   רן קרמר   רן רוטשילד   רן רזניק / Ran Reznik   רן שלהבי / Ran Shlhavi   רן שריג / Ran Sarig   רן תלם / Ran Telem   רנדל ליין / Randall  Lane   רנה גיל   רנן גרשט / Rnan Gresht   רענן ביבר   רענן שקד / Ranan Shaked   רפאל אדר / Refael Adar   רפאל ולדן   רפי אלדור   רפי בארי   רפי ביאר / Rafi Biar   רפי דורפמן   רפי כהן / Rafi c   רפי ניב / Rafi Niv   רפי ניב / Rafi Niv   רפי סוויד / Rafi swed   רפי רוזנפלד / Rafi Roznfeld   רפי רשנר / Rafi Reshner   רפי שיף / Rafi Shif   רשף לוי / Rehef Levy   שאול בן אדרת / Shaul Ben-Aderet   שאול גולדשטיין   שאול לין   שאול צוק / SHaul Tzuk   שאול שלום   שאול שרוני / Shaul Sharoni   שאול (סם) ברונפלד / Shaul Bronfeld   שבתאי שביט / Shabtai Shavit   שגיא דודאי   שגיא הרנוף   שגיא שטיין / Sagi Shtein   שגית סלע-גל   שגית רייך / Sagit Raich   שולמית מיכאלי-גולדברג   שוסטר אלון מתן / Shuster Alon   שוקי אברמוביץ'   שוש ארד   שושה גורן / Susha Goren   שושי זונבנד-תמרי / Shoshi Zonband-Tamari   שושנה לוי-הוכמן   שחר בן-מאיר / Shchar Ben-Meir   שחר  מרקוביץ' / Shachar Markovitch   שחר נביפור / Shahar Nabifor   שחר סגל / Shahar Segal   שחר תורג'מן   שי אביבי   שי אגסי / Shay Agasi   שי אהרוני   שי אנגל / Shay Engel   שי אשכנזי   שי ברס / Shay Baras   שי וינברג   שי לביא   שי קורן / Shay Koren   שי שוהם / Shay Shoam   שי וזאן הילה   שיבלי תלחמי   שימי אליאל / Shimi Eliel   שירה גפן   שירה זארי / Shira Zaari   שירה  ילון חיימוביץ' / Shira Ylon Yehimovitch   שירי מימון / Shiri Maymon   שירלי אלון   שירלי קופלמן   שירן שלומוב / Siran Shlomov   שלום אסייג / Shalom Asiag   שלום ברנר   שלומי מטצקי / Shlomi Matzki   שלומי מיכאל / Shlomi Michael   שלומי קדוש   שלומי קונסטנטיני / Shlomi Constantini   שלומי קוריאט   שלומי  שבן / Shlomi Shaban   שלומית וייס / Shlomit Weiss   שלומית לוי / Shlomit Levi   שלומית פן   שלומית שביט / Shlomit Shavit   שלי גפני / Sheli Gafni   שלי שמיר-קינן   שלי רחל יחימוביץ' / Shelly  Yachimovich   שלמה אביו   שלמה אבינרי   שלמה אהרונסון   שלמה  איליה / Shlomo Iliya   שלמה בידרמן / SHlomo Biderman   שלמה בידרמן / Shlomo Biderman   שלמה  בראבא / Shlomo Baraba   שלמה גוטמן / Shlomo Gutman   שלמה גרוסמן   שלמה דוידוביץ   שלמה זנד   שלמה לירן / Shlomo Liran   שלמה מנדלוביץ / Shlomo Mendelovitch   שלמה מנחם   שלמה  משיח / Shlomo Mashiah   שלמה עזרן / Shlomo Azran   שלמה פלסנר   שלמה פשה / Shlomo Pasha   שלמה קרעי   שמגר בן אליהו   שמואל אבואב / Shemuel Aboubab   שמואל  בהט   שמואל בוקר / Shmuel Boker   שמואל גולדברג / Shmuel Goldberg   שמואל האוזר / Shmuel  Hauser   שמואל נתנאל   שמואל נתנטל   שמואל פיינר   שמואל פרנקל / Shmuel Frenkel   שמואל (מולי) שגב / Shmuel Segev   שמוליק  זולטק   שמוליק כהן / Shmulik Choen   שמוליק קראוס / Shmulik Kraus   שמוליק שטרנשוס / Shmulik Shternshus   שמחה גואטה   שמחה רוטמן / Simcha  Rothman   שם-טוב לוי / Shem-Tov Levy   שמעון בראון / Shimon Baron   שמעון גפשטיין / Shimon Gepshtein   שמעון לביא / Shimon Lavi   שמעון רייסנר / Shimon Raisner   שמעון שרביט   שמרת שוורץ / Shmorat Shwartz   שמשון (שימי) תבורי / Shimson Tavori   שני כהן / Shani Choen   שני לוי / Shani Levy   שפרה קורנפלד / Shifra  Kornfeld   שרה אהרוני   שרה גזית   שרה מרמור   שרה פריש / Sara Frish   שרה ריכטר / Sera Riecter   שרון בן-אלי / Sharon Ben-Eli   שרון בן-ארי / Sharon Ben-Ari   שרון דבירי / Saron Dviri   שרון חנס / Sharon Hannes   שרון סופרין   שרון סופרין   שרון פלאצ'י   שרון פרחי-חן   שרון פרידמן / Shron Fridman   שרון רוזנברג / Sharon Rozenberg   שרון רוזנברג / Sharon Rosenberg   שרון שפירא / Sharon Shapira   שריה אורגד / Sraya Orgad   שרית רצר / Sarit Racher   שרמן סול / Sherman Soul   ששי שילה / Sasi Shilo   תדמור עציון / Tadmor Etzion   תהילה שוורץ אלטשולר   תהלה פרידמן   תובל שומוט   תום עמית   תומי שנפלד / Tomi Shanfeld   תומס שפיצר   תומר בן-מונה / Tomer Ben-Mone   תומר גוטהלף / Tomer Gothalf   תומר גלאם / Tomer Glam   תומר טננבוים / Tomer Tennebiom   תומר מוסקוביץ   תומר סיימון   תומר  קומרוב / Tomer Comorov   תיקי דיין / Tiki Dayan   תמי מור יוסף   תמיר אפורי   תמיר דיין / Tamir Dayan   תמיר זגורי   תמיר פורת / Tamir Porat   תמר גיא   תמר פינקלשטיין / Tamar Finkelshtein   תמר רובינשטיין / Tamar Rubinshtein   תמרה ויגננסקי-יפה   תמרה טאובין / Tamra Taubin   תניב רופא   תרי ישכיל 
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
אדם בעקבות עברו
תגובות  [ 14 ] מוצגות  [ 14 ]  תפוס כינוי יחודי      לכל התגובות         כתוב תגובה 
כותרת ההודעה שם הכותב שעה    תאריך
1
פלא יועץ
14/10/10 19:49
2
אלישמע
14/10/10 21:12
3
דניאל סבלדי
14/10/10 22:09
4
הניה
14/10/10 22:09
5
בר ממודיעין
14/10/10 22:53
6
יונה סוקולובסקי
14/10/10 23:10
7
ישע
14/10/10 23:14
8
למיואשים.
15/10/10 06:11
9
מיכל מירושלים
15/10/10 07:22
10
ישראלי שזוכר
15/10/10 08:24
11
יואב שורק
16/10/10 23:45
12
אורה הכפולה
6/11/10 02:11
13
שלום אביבי
4/06/14 14:31
14
גרין
23/08/19 16:08
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
לפני עשר שנים איל קיציס וטל פרידמן היו הצמד הכי בוער בטלוויזיה. הם היו פרועים, רעים, שנונים, חובבנים, מאוד מאוד מצחיקים ונדף מהם ריח נעורים ובנזין שאיים להצית את המדינה. ואז קרה להם הדבר הכי גרוע שיכול לקרות. הם הצליחו.
14/10/2010  |  מורן שריר  |   כתבות
לאחרונה עסקה התקשורת באינטנסיביות בתולעת המחשב סטוקסנט (stuxnet), שהתגלתה במחשבי הכור האירני בבושהר. למרות שעובדה זו כשלעצמה הייתה חדשה מעניינת, הסיפור הפך לפיקנטי עוד יותר עם פרסומים לפיהם יחידת מודיעין מיוחדת של ישראל היא זו שפרצה למחשבי הכור הגרעיני. אבל הגארדיאן (Guardian) הבריטי הרגיע את הדמיון המשתולל של כולנו, כשפרסם ב-24.9.10 ציטוט מתון של אלן בנטלי, סמנכ"ל בכיר בחברת האבטחה "לומנשן": "קשה מאוד להוכיח ב-100% מי יצר את התוכנה המזיקה, אלא אם כן ניתן לאסוף עדויות מהמחשב המסוים שעליו הוא נוצר, או אם מישהו יודה בזה". כך או אחרת, בעקבות הפרסום המרעיש התפתח דיון ער בעניין התולעת הספציפית, שכוונה והגיעה עד לכור הגרעיני באירן, ובעניין אבטחת מחשבים בכלל.
14/10/2010  |  ענת פרסמן  |   כתבות
שנה חדשה צועדת על בהונות, ואנו מסיירים במחוזות ילדותנו בירושלים, משוטטים בשכונת מחנה יהודה, נוגעים בשער האליאנס, נפעמים משעון הצל ובית הכנסת "זוהרי חמה" - וזוכרים ירושלים של רוח: ירושלים של אמונה וערכים נשגבים. הרגליים לוקחות אל שבילי הקסם, השפתיים לוחשות תפילה לזכר אותם ימים. היכן נעלם אותו עולם תמים, אותו מעיין של מים טהורים, מי הילדות הקסומים?
14/10/2010  |  הרצל ובלפור חקק  |   כתבות
"תוכנית ויסקונסין" הידועה לשמצה, אשר נקברה סופית בסוף אפריל בשנה שעברה, הותירה, מחד-גיסא, צורך בלתי פתור ליתן שירותים תומכי תעסוקה, ומאידך-גיסא, היה ברור לכולם שתוכנית ויסקונסין על כשליה, ובראשם - הפרטת סמכויות שלטונית לגופים פרטיים, אינה יכולה להמשיך. ישבו מספר ח"כים מכל קצוות הקשת הפוליטית, על המדוכה בחופשת הקיץ (ביניהם: חיים כץ, שלי יחימוביץ', עפו אגבאריה, רחל אדטו, אורלי לוי אבקסיס, ועוד), דוח ה-OECD בידם, ולקחי 'תוכנית ויסקונסין' הידועה לשמצה בתודעתם. עם כל אלו הם ניגשו לנסח את הצעת חוק אחריות המדינה להגברת התעסוקה, לאופק תעסוקתי ולשירותים תומכי עבודה, התשע"א-2010.
14/10/2010  |  ענבל בר-און  |   כתבות
מנהרת הזמן
13/10/2010  |  אורן פרסיקו   |   כתבות
רשימות נוספות   /   אנשים  /  מי ומי  
לח"כ שאמה נמאס להיות "דרוזי"  /  עידן יוסף
מי הבכירים שיגיעו לכינוס אילת לעיתונות  /  עידן יוסף
האם יונית לוי בדרך לרשת CNN?  /  עכבר העיר
תבנית נוף מולדתו  /  מיכל מנין
מילים לזכרו של רחבעם (גנדי) זאבי ז"ל  /  עו"ד נבון קצב
שומר האוצר  /  יעקב בר-און
מגזינים וכתבי עת נוספים ברשת  
דמעות תנין של קוזק נגזל
10/06/2022  |  09:13  |  News1   |   אפרים הלפרין
תביעת זכויות נגד תחנות רדיו של אלי עזור
27/05/2022  |  11:34  |  News1   |   יצחק דנון
מסיבות פרידה לדמויות מופת
25/05/2022  |  08:09  |  News1   |   יעקב קורי
איציק וולף
איציק וולף
עידן יוסף
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
יואב יצחק
יואב יצחק
ראש הממשלה נפתלי בנט שבר את מדיניות העמימות - מטעמים פוליטיים ואישיים    מדיניותו המסוכנת וההתרברבות מצידו דוחקים את האירנים לביצוע פעולות טרור נגד ישראלים    את המחיר משלמים הפעם תי...
דן מרגלית
דן מרגלית
בגין נושא באחריות לפיאסקו    כי היה עליו לדעת; כי היה עליו לעצור את החוכא ואיטלולא שהפגין שרון כלפי עמיתיו השרים
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1 |   |  עריסת תינוק ניידת |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר |  NEWS1 |  חדשות |  אקטואליה |  תחקירים |  משפט |  כלכלה |  בריאות |  פנאי |  ספורט |  הייטק |  תיירות |  אנשים |  נדל"ן |  ביטוח |  פרסום |  רכב |  דת  |  מסורת |  תרבות |  צרכנות |  אוכל |  אינטרנט |  מחשבים |  חינוך |  מגזין |  הודעות לעיתונות |  חדשות ברשת |  בלוגרים ברשת |  הודעות ברשת |  מועדון + |  אישים |  פירמות |  מגשרים |  מוסדות |  אתרים |  עורכי דין |  רואי חשבון |  כסף |  יועצים |  אדריכלים |  שמאים |  רופאים |  שופטים |  זירת המומחים | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il