|   15:07:40
דלג
  עידן יוסף  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
קבוצת ירדן
איפה כדאי ללמוד בינה מלאכותית?
כתיבת המומחים
כל מה שצריך לדעת על הפסקת הריון
הגרעון יתנפח [בינג AI]

חברי הכנסת הופתעו: צעדי מיסוי חדשים נחשפו בדיון על התקציב

ועדת הכספים אישרה: ההפרשה לקרן הפיצויים מגביית מס רכוש ומס הרכישה תעמוד בשנת 24' על 80% ובשנת 25 על 100% כדי לממן את תשלומי הפיצויים הישירים והעקיפים נוכח המלחמה, אשר צפויים לעמוד עד תום השנה על 23 מיליארד שקל ההערכה כי היקף המיסוי ממס הרכישה יעמוד על כ-6 מיליארד שקל בכל אחת מהשנתיים הקרובות בתום התקופה תחזור הגבייה להוראת הקבע -25% הפרשה
22/02/2024  |   עידן יוסף   |   חדשות   |   כנסת 25   |   תגובות

ועדת הכספים אישרה (22.2.24) את הצעת תקנות מס רכוש וקרן פיצויים (שיעור ההפרשה לקרן פיצויים) (הוראת שעה), התשפ"ד-2024. נוכח היקף הנזק הרחב שנגרם במסגרת המלחמה ומתווי הפיצויים שאושרו לנפגעים, היקף ההוצאות מקרן הפיצויים על פני השנים 2024-2023 צפוי לחרוג מהיקף יתרות קרן הפיצויים נכון למועד פרוץ הלחימה, אשר הוערכו דאז בכ-17.8 מיליארד שקל.

לכן, לצורך עיבוי יתרות הקרן ולשם מימון תשלומים בעתיד לפי חוק מס רכוש בשל אירועי הלחימה ואירועי לחימה עתידיים, הוחלט בהחלטת ממשלה בינואר 2024 כי במסגרת התוכנית המאזנת לשנת 2024 יגדל היקף ההפרשה לקרן הפיצויים. כך הוחלט ששיעור ההפרשה לקרן הפיצויים מתוך גביית מס רכוש ומס הרכישה בשנת 2024 יעמוד על 70% ובשנת המס 2025 יעמוד על 100%.

בהמשך נעשתה בחינה נוספת, והתברר כי יש צורך בעיבוי נוסף ביתרות הקרן, ובתקנות שאושרו כעת נקבע כי תוגדל את ההפרשה לקרן הפיצויים מגביית מס רכוש ומס רכישה, כך שיעמדו על 80% בשנת 2024 ועל 100% בשנת 2025. זאת כחלק מהתוכנית המאזנת לשנת התקציב 2024.

תמר לוי-בונה מאגף תקציבים במשרד האוצר פירטה על מצב הקרן והשינוי: "עד היום שולמו 11 מיליארד שקל, ההערכה שיצאו עד סוף השנה 23 מיליארד שקל, גם לפיצויים ישירים וגם לפיצויים עקיפים, אנחנו מבקשים להגדיל את ההפרשה לקרן ל-80%, זה אמור לכסות וקצת יותר את הוצאות השנה, ואנחנו מבקשים לשנת 2025 לשלם את כל מס הרכישה לקרן, כדי שלא תתחיל את השנים הבאות על 0, אנחנו מעריכים שיתמעטו התשלומים, אבל מעדיפים שלא תתחיל על 0.

"2025 עדיין היא שנת מלחמה, חשבנו למלא אותה, לאחר מכן תמשיך ההפרשה לאורך השנים, של ה-25%. הערכה של היקף הגבייה של המיסים היא כ-6 מיליארד שקל. השנה הקרן תתאפס, אולי יישאר מעט עודף, וההגדלה שאנחנו מבקשים לשנה, אמורה להביא את זה לכ-23 מיליארד שקל, ואז אנחנו מבקשים להוסיף את ה-6 מיליארד בשנה הבאה, בד"כ 75% הולכים להכנסות המדינה להקטנת הגרעון, 25% לקרן, מהווים 1.5 מיליארד בשנה".

בהמשך הדיון הוצג כי בינואר 24' שולמו 650 מיליון ש"ח במס רכישה, וכי הערכה כי בפברואר תגיע הגבייה ל-600 מיליון ש"ח, כך שהמיסוי בתרחיש בו אין החמרה או הטבה משמעותית במלחמה, הינו של הכנסה של 6 מיליארד שקל בשנת 2024 וסכום דומה בשנת 2025. בשנת 2023 הייתה ההכנסה כשמונה מיליארד שקלים וחצי.


סך הצעדים המאזנים בתקציב המדינה בשנת 24' יעמדו על 17 מיליארד שקל, ובשנת 25 על 23 מיליארד האוצר: לסיבה שבמסגרת אישור התקציב הובאו גם צעדי מיסוי הנוגעים לשנת 25 נימקו באוצר כי "היכולת להניח 6.6% גרעון ב-24, טמונה בזה שב-25 אנחנו כבר מייצבים את יחס החוב-תוצר
▪ ▪ ▪

בהמשך היום המשיכה הוועדה ודנה ב'הצעת חוק תקציב נוסף לשנת הכספים 2024, התשפ"ד-2024'. באוצר הציגו כי לאחר שנים בהן פעלה המדינה בתוואי מאוזן ויחס החוק תוצר צומצם, המלחמה זעזעה את העולם המשקי והפיסקלי, וכי הצמיחה צפויה לרדת בשנת 2024 ב-2.5 אחוזים, כאשר עלויות המלחמה עמדו בשנה שעברה תורגמו לגידול בהוצאה של כ-30 מיליארד שקל, ובשנה הקרובה יעמדו על כ-70 מיליארד, בלי הוצאות קרן הפיצויים. כך גם הירידה בהכנסות צפויה לרדת בכ-23 מיליארד שקל. כן הוצג כי כאחוז וחצי יצטרפו לגרעון המבני, המוערכים בכ-75 מיליארד שקל, שיצטרכו להתווסף להוצאות השנים הבאות.

"התקציב מגדיל את ההוצאה והגרעון אבל כן כרוכות בו פעולות מאזנות, כדי שלכל הפחות נהייה בגרף קבוע ומאוזן של החוב תוצר בשנים 25 והלאה" ציינה תמר לוי בונה ממשרד האוצר.

לשאלות חברי הכנסת בדבר אפשרות של גידול בהוצאות נוכח המלחמה, השיבה: "יש סיכונים של התקציב הזה ואם הם יתממשו נצטרך לפתור אותם, בין אם בתוך המסגרות ובין אם בתקציב נוסף. חשבנו שלא נכון להגדיל את הגרעון לממדים שלא נראו לפני שהתממשו התרחישים, כך הוא מגלם המשך הוצאות מלחמה אבל ללא פתיחת חזיות נוספות, לפי הערכות שהעמידו הגורמים המוסמכים".

לעניין שאלות חברי הכנסת בדבר כריכת צעדי מיסוי רבים הנוגעים לשנת 2025 בחקיקה הנלוות לתקציב 2024 השיבה לוי בונה: "תקציב 25' כרוך באופן משמעותי בתקציב 24', היכולת להניח 6.6 אחוז גרעון ב-24, טמונה בזה שב-25' אנחנו כבר מייצבים את יחס החוב-תוצר, לא מקטינים אותו אבל מכנסים אותו. אחד הדברים המשמעותיים ביותר שצוין לטובה בתקציב מצד מודיס, הוא שיש לנו תוכנית שנועדה לאזן גם בטווח הארוך, אי-אפשר להעמיד גרעון של 6.6 בלי לומר מה יהיה ב-25'".

בהמשך השיבו נציגי משרד האוצר על שאלות רבות מצד חברי הכנסת, וכן עלתה שוב סוגיית הקיצוץ בתקציבים התוספתיים לרשויות הערביות בתקציב, במסגרת קיצוץ בתוכניות הנשענות על החלטות ממשלה.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, ציין בנוגע לכך כי "ביקשנו לבטל את הקיצוצים, לפחות אלה הנוגעים למאבק בפשיעה בחברה הערבית, דיברתי כמה פעמים עם ראש הממשלה, קיבלתי גם מכתב מהשב"כ, קיבלנו פניות מגורמים מקצועיים, עם פירוט ארוך מאוד, גורמים שאין להם נגיעה פוליטית, כל מיני גופים שיש להם נגישות לתקציב בחברה הערבית, זה לא רק המאבק בפשיעה. אני מתכוון לשבת עם שר האוצר, זה הרבה מאוד תלוי בידיים שלו. אני לא חושב שיש ויכוח בוועדה. כולם מסכימים שיש צורך בקיצוצים, יש ויכוח מה נכלל ב-5% הללו. המציאות היא שאנחנו בדיאלוג שאנחנו צריכים להשלים אותו, אני לא יודע מה תהיה התוצאה, אבל לא אסתיר מחברי הוועדה מה התוצאה של זה".

בהמשך שאלו מספר חברי כנסת מה עלות ההפסד לקופת המדינה שעה שהוצג בדיונים האחרונים כי חלה עלייה בתעסוקת נשים ערבויות וברכישת השכלה גבוה בחברה זו, ובאוצר השיבו כי לא הוצגה השפעה ישירה על המשק במסגרת הצעדים, וכי יש כוונה להתאים את התוכניות לקיצוץ, כך שהנושאים המשפיעים על פיריון למשק פחות יפגעו. כן השיבו כי בכל הנוגע לתוכנית למלחמה באלימות בחברה הערבית, כ-60% מהרכיבים לא יקוצצו, וכי אלה מהווים את כל הרכיבים הנוגעים לביטחון, דוגמת הקצאת שוטרים.

בהמשך פירטו באוצר לבקשת חברי הכנסת את חלוקת רכיבי ההכנסה בשנת 24, וציינו כי חלק נוגע גם לחיסכון בצד ההוצאה בממשלה. סה"כ הוצג כי 3.7 מיליארד שקל צפויים להיכנס לקופת המדינה בשנת 2024 במסגרת התוכנית המאזנת, במסגרת הצעדים המובאים לאישור ועדת כספים והכנסת, מתוך 7 מיליארד שקל שיכנסו בגין צעדים שונים שננקטו נוכח המלחמה. לצד כך הוצג כי בשנה הבאה צפויה ההכנסה לקופת המדינה בגין הצעדים השונים שינקטו נוכח המלחמה, לעמוד על סך הכל 12 מיליארד שקל. בנוסף, עם גילום הצעדים שנעשו גם בצד ההוצאה, הוצג כי סף הצעדים המאזנים בשנת 24 יעמדו על 17 מיליארד שקל, ובשנת 25 על 23 מיליארד.

לשאלה מדוע לא הוחלו כל הצעדים כבר השנה, השיבה לוי בונה כי "הממשלה סברה שבכל מיני צעדים מיסויים יש לתת זמן לציבור ולמשק להתאושש ולהערך, למשל במע"מ שמתחילים בינואר 25 וכך גם בביטוח בריאות".

במסגרת פירוט ההכנסות השונות הצפויות בתקציב, ציינה נציגת אגף תקציבים גם "הגדלת אגרות רכב בשווי כרבע מיליארד שקל ב-24 ואילך" וציינה כי תקנות בגין כך הגיעו לוועדה, חברי הוועדה הופתעו וציינו כי לא הגיעו לוועדה תקנות בגין כך, וכי לא עודכנו על צעדי מיסוי נוספים על החקיקה שהוגשה לצד התקציב. ח"כ גפני: "הנושא לא הופיע במסמכי התקציב, הוא גם לא מופיע על סדר היום, הוא לא הגיע לוועדה, תעמדו לפחות על מה אנחנו דנים, אין לנו שום תוכנית לדון בזה, זה לא הגיע ולא אמור להגיע".

עוד הוצג כי סך הכל בשנת 2024 יגיעו רכיבי החזר החובות ותשלומי הריבית של המדינה לכ-208 מיליארד שקל המורכבים מ-160 מיליארד שקל החזר ו-48 מיליארד שקל ריבית, כאשר חל גידול ברכיב הריבית, כאשר הוא צפוי לגדול השנה וכן ב-25 וב-26 ביותר מ-3 מיליארד שקל מדי שנה.

לגבי אפשרות של הרחבת החזית הצפונית, השיבה לוי בונה "כל תקציב מבוסס על תחזיות, התחזית מבוססת על תרחיש הייחוס שקיבלנו מגורמי הביטחון, זה לא אומר שאין חזית בכלל בצפון, אלא שהיא בעצימות מסוימת".

לגבי הגעת הסיוע האמריקני בגובה כ-31 מיליארד שקל ציינו באוצר כי ההנחה שבסבירות גבוהה הסיוע יגיע וכי התקציב נבנה על בסיס הכנסה זו, וכי אם יהיה שינוי יבוצעו שינויים בתקציב.

הדיון בתקציב המדינה הנוסף לשנת 2024 צפוי להימשך ביום ראשון.

תאריך:  22/02/2024   |   עודכן:  22/02/2024
עידן יוסף
+"הצעד של אוחנה נעשה משיקולים פוליטיים"
15:04 22/02/24  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
ח"כ קריב הוסיף: הדבר האחרון שאני אעשה זה לפגוע בביטחון המדינה  ▪  יו"ר הכנסת פנה ליועצת המשפטית לממשלה בבקשה שתורה על פתיחה בחקירה בשל הדלפת המידע
ח"כ קריב. מכחיש את החשד [צילום: דני שם-טוב/דוברות הכנסת]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
תגיות  / עוקבים מי ומי בפרשה - לקבלת רשימות חדשות עם הופעתן
 אבי דיכטר / Avi Dicter   אברהם בניהו בצלאל / Avraham Benayahu  Bezalel   אוהד טל   אופיר כץ / Ofir  Katz   אוריאל מנחם בוסו / Uriel Busso   אורית פרקש-הכהן / Orit Farkash-Hcohen   אורנה ברביבאי / Orna  Barbivai   אושר שקלים / Osher  Shekalim   אימאן ח'טיב יאסין / Iman  Khatib Yassin   איתמר בן-גביר / Itamar  Ben Gvir   אליהו דלל / Eli Dallal   אליהו רביבו / Revivo Eliyahu    אלמוג כהן / Almog  Cohen   ארז מלול / Erez  Malul   אריה מכלוף דרעי / Aryeh  Machluf Deri   בועז ביסמוט / Boaz  Bismuth   בועז טופורובסקי / Boaz  Toporovsky   בני גנץ / Benny  Gantz   גד איזנקוט / Gadi  Eisenkot   גילה גמליאל / Gila  Gamliel   גלית דיסטל אטבריאן / Galit  Distal Atbaryan   גלעד קריב / Gilad Kariv   דבורה ביטון / Dvora  Biton   דוד  ביטן / David Bitan   דן אילוז / DAN Iluz   דני בן יוסף דנון / Dani Danon   ואליד אל הושלה / Waleed  El Hawashla   ולדימיר בליאק / Vladimir Beliak   זאב אלקין / Ze'ev Elkin   חמד עמאר / Hamad Amar   חנוך דב מילביצקי / Hanoch Dov Milwidsky   טלי גוטליב / Tali  Gottlieb   יאיר לפיד / Yair  Lapid   יואב גלנט / Yoav Galant   יואל (יולי) אדלשטיין / Yoel Edlshtein   יונתן משריקי / Yonatan Mishraki   יוסף עטאונה / Youssef  Atauna   יוראי להב הרצנו / Yorai  Lahav-Hertzano   ינון אזולאי / Yinon  Azoulay   יסמין פרידמן / Yasmin Fridman   יעקב אשר / Yakov  Asher   יצחק קרויזר / Kroizer Yitzhak    יצחק שמעון סרלאוף    ירון לוי / Yaron Levi   ישראל אייכלר / Yisrael  Eichler   ישראל כץ / Israel  Katz   לימור סון הר-מלך / Limor  Son Har-Melech   מאי גולן / May  Golan   מאיר כהן / Meir  Cohen   מטי צרפתי הרכבי / Matti  Sarfati Harkavi   מיכאל מרדכי ביטון / Michael Mordechai Biton   מירב בן-ארי / Meirav  Ben-Ari   מירב כהן / Meirav  Cohen   מנסור עבאס / Mansour Abbas   משה אבוטבול / Moshe Abutbul   משה ארבל / Moshe Arbel   משה גפני / Moshe Gafni   משה רוט / Moshe  Roth   מתן כהנא / Matan  Kahana   נאור שירי   ניסן סלומינסקי / Nissan Slomiansky   ניר ברקת / Nir  Barkat   סימון  מושיאשוילי / Simon  Moshiashvili   סימון דוידסון / Simon Davidson   עודד פורר / Oded Forer   עופר כסיף / Ofer  Cassif   עופר עיני   עמית הלוי / Amit  Halevi   צבי ידידיה  סוכות / Tzvi Yedidia  Sukkot   צביקה פוגל / Tzvika  Foghel   צגה צנגש  מלקו / Tsega  Melaku   קארין אלהרר / Karin  Elharar   רון כץ / Ron Katz   רם בן ברק / Ram  Ben Barak   שלום דנינו / Shalom  Danino   שלי טל מירון / Shelly Tal Meron   שלמה קרעי / Shlomo  Karhi   שרון ניר / Sharon Nir   שרן השכל / Sharren Haskel 
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
חברי הכנסת הופתעו: צעדי מיסוי חדשים נחשפו בדיון על התקציב
תגובות  [ 0 ] מוצגות   [ 0 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  כנסת 25
"הדבר האחרון שאני אעשה זה לפגוע בביטחון המדינה. הצעד שלו נעשה משיקולים פוליטיים - הוא פוגע בתפקוד של חברי הכנסת, בחסינות ובתקשורת החופשית במדינה", אמר ח"כ קריב בראיון לגל"צ בעקבות החשדות כי ח"כ קריב הוא שהדליף מידע לעיתונות מדיון סודי שנערך בוועדת חוץ וביטחון.
22/02/2024  |  מירב ארד  |   חדשות
ועדת החוקה החלה (20.2.24) לדון בתקנות החברות (הקלות לחברות שניירות ערך שלהן רשומים למסחר בבורסה מחוץ לישראל) (תיקון), התשפ"ד-2024. התקנות נועדו להקל על חברות שהתאגדו בישראל ונסחרות בבורסות זרות ברחבי העולם (חברות חו"ל) וחברות דואליות הנסחרות גם בבורסה בת"א.
21/02/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
הישג לרה"מ נתניהו:מליאת הכנסת אישרה את הודעת הממשלה, בהתאם לסעיף 32(א) לתקנון הכנסת, כפי שנמסרה שלשום במליאה על-ידי ראש הממשלה, ח"כ בנימין נתניהו, בדבר תכתיבים בינלאומיים בעניין הסדר קבע עם הפלשתינים והקמת מדינה פלשתינית. 99 חברי כנסת הצביעו בעד אישור ההודעה, אל מול 9 שהתנגדו.
21/02/2024  |  מירב ארד  |   חדשות
ועדת הכספים אישרה (יום ג', 20.2.24) את הצו הקובע כי החל מה-1 בינואר 2025 יעלה שיעור המע"מ בנקודת אחוז, כך שהמס על עסקה בישראל ועל יבוא טובין יעמוד על 18% במקום 17% כיום.
20/02/2024  |  מירב ארד  |   חדשות
ועדת הכלכלה התכנסה (19.2.24) לדיון שלישי בחודש האחרון, שעסק בחובה של הבנקים לשלוח הודעות חודשיות ללקוחות על העלמות ששילמו. בדיון היום אישרה הוועדה לקריאה שנייה ושלישית תיקון לחוק, דחייה למפרע של החובה הזו עד ל-1 במרס 2024. היו"ר דוד ביטן דרש מהפיקוח על הבנקים לוודא שהבנקים יעמדו בחוק והטלת קנס על מי שלא יעמוד בכך.
19/02/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
רפי לאופרט
רפי לאופרט
"העקרונות המוסכמים" שעליהם מרבים לדבר בשנה האחרונה אינם מגילת עצמאות - הצהרת הכוונות של האבות המייסדים, חוקי-יסוד וחוקים שחוקקה הכנסת הנבחרת על-ידי העם. בארגון דמוקרטי אלה העקרונות...
חיים רמון
חיים רמון
נתניהו, גלנט, גנץ ובכירי המטכ"ל, הוציאו לפועל תוכנית צבאית שהביאה לגירושם של תושבי צפון הרצועה לרפיח. ועכשיו, ברפיח יש ריכוז של יותר ממיליון עקורים, מה שמונע מצה"ל לחסל את גדודי הח...
דן מרגלית
דן מרגלית
מה בעומק ליבו חשב חסן נסראללה על נותן לחמו חמינאי? ומה חשב יחיא סנוואר, שכה רצה לגרור את אירן למלחמה, והנה ההר הוליד עכבר?
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il