|   15:07:40
דלג
  יפעת גדות  
עיתונאית עיתונות זהב בע"מ
דוא"ל בלוג/אתר רשימות מעקב
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
קבוצת ירדן
החברה המצויינת למוצרי CBD כבר בישראל
קבוצת ירדן
תכשיטים לקחת לחופשה בחו״ל בחג הפסח
מקום מכובד [צילום: מיכאל גלעדי/פלאש 90]
מדד הערים הדמוקרטיות

העיר הדמוקרטית ביותר - הרצליה

הרצליה בראש, בת ים בתחתית: הרצליה עקפה את תל אביב וחיפה במדד הדמוקרטיה בערים הגדולות של ארגון מרכזים לצדק חברתי בין הערים הבינוניות הובילה רעננה ובין הערים הקטנות הובילה רמת השרון
28/02/2024  |   יפעת גדות   |   חדשות   |   בחירות - רשויות מקומיות   |   תגובות

העיר הגדולה הדמוקרטית ביותר בישראל היא הרצליה - כך עולה ממדד הערים הדמוקרטיות של רשת מרכזים לצדק חברתי, עמותה המעודדת יצירת קבוצות וקהילות מקומיות שיפעלו לשינוי חברתי. בתחתית המדד נמצאות ירושלים, בני ברק ובת ים.

המדד שפותח בידי שני חוקרי רשויות מקומיות - הכלכלן יוגב שרביט ומתכנן הערים עידו פורת, מביא בחשבון 7 תחומים ובתוכם כ-25 קריטריונים כמותיים. הוא כולל מדדים מובנים מאליהם כמו בחירות (אחוז הצבעה, גיוון סיעות ועוד), מידת השקיפות של העירייה וכן מדידה של מידת הפעילות הציבורית וההתנדבותית ביישוב ושיתוף הציבור. מידת ההתנהלות הדמוקרטית של מועצת העירייה לא נכללת בשל מחסור בנתונים.

המדד כולל גם משתנים פחות מובנים מאליהם כמו השקעה במרחב הציבורי, שיוצרת מרחבים לפעילות דמוקרטית. שרביט מסביר שהמדד הזה נבחר כיוון ש"אין לנו נתונים על מספר הפגנות ביישוב". מדד נוסף הוא איוש משרות מקצועיות בכירות, מה שיוצר סביבת עבודה מקצועית ולא פוליטית ברשות המקומית. לדברי פורת "למרות שברשות המקומית אין הפרדת רשויות, יש שורת נושאים שמשפיעים על רמת הדמוקרטיה העירונית". הבדיקה נעשתה בקבוצות של רשויות מקומיות בגודל דומה.

הפתעה נרשמה בין הערים הגדולות (מעל 100 אלף תושבים). הרצליה, עם ציון מדד של 73%, היא העיר הגדולה הדמוקרטית ביותר וממוקמת לפני תל אביב עתירת המשאבים (72%), שחולקת את המקום השני עם חיפה. היתרון הגדול של הרצליה על פני תל אביב הוא בהשקעה במרחב הציבורי (86% מול 75%).

למקום האחרון כאמור הגיעה בת ים, עם ציון של 53% ורק 36% על מידת הדמוקרטיות של הבחירות. בתחתית, מעל בת ים, יש נוכחות בולטת לערים שבהן אוכלוסייה חרדית גדולה: שנייה מהסוף בני ברק (54%), עם ציון נמוך במיוחד של 33% על השקעה במרחב הציבורי. שלישיות מהסוף ירושלים ובית שמש (55%). ירושלים דווקא מקבלת ניקוד גבוה של 87% על שקיפות, אבל רק 35% על השקעה בחינוך.

"אנחנו רואים שעיר גדולה עם משאבים יכולה לייצר יותר הזדמנויות למעורבות דמוקרטית". הסביר שרביט. "לערים עניות אין משאבים לייצר דמוקרטיה", הוסיף פורת. הבעיה היא כמובן שההזדמנויות נחוצות לא פחות ואולי יותר בערים בלי משאבים.

חמש מתוך שש הערים שמובילות בין הערים הבינוניות (100-50 אלף תושבים) במדד הן מהמרכז, כשהראשונה היא רעננה (69% ציון כללי, 96% על שקיפות). מי שהפתיעה בהשתלבות במקום השני היא נהריה, עם ציון של 60% (82% על השקעה במרחב הציבורי). מודיעין, בראשה עומד יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס, ממוקמת רק במקום ה-8, באמצע טבלת הערים הבינוניות, עם ציון של 53% - 84% על שקיפות אבל 30% בלבד על פעילות ציבורית ושיתוף הציבור.

בששת המקומות האחרונים בין הערים הבינוניות נמצאים יישובים חלשים מהפריפריה או מהפריפריה החברתית: אחרונה מודיעין עילית החרדית (עם ציון של 36% - 17% בלבד על שקיפות), ואחריה בסדר עולה: אום אל-פחם הערבית (40%), רהט הבדואית, ביתר עילית החרדית (41%) ולוד ורמלה (52%). לכל היישובים האלה יש ציונים נמוכים במיוחד (15%-32%) על מעורבות ציבורית ושיתוף הציבור.

עם זאת, שרביט הדגיש שלא מדובר בגזרת גורל ויש ערים חלשות חברתית-כלכלית שמצטיינות במדד הדמוקרטיה. זה בולט בייחוד בין הערים הקטנות (50-25 אלף תושבים). אומנם רמת השרון במקום הראשון (68%), אבל אחריה שדרות (65%) ודימונה (61%), טירת הכרמל, כרמיאל (58%) ועכו. זאת, בעוד פרדס חנה כרכור רק במקום ה-12 (ציון כללי 54%, רק 39% על השקעה במרחב הציבורי). שדרות ודימונה חזקות במיוחד בתחום השקיפות. "שדרות במקום גבוה כי היא מקצה משאבים למקומות שמשפיעים. אתה רואה רשות שאמורה לא להיות חזקה והיא מפגינה חוזק", אמר שרביט.

בין המועצות האזוריות מוליכה בפער עצום המועצה האזורית עתירת המשאבים תמר (67%), שבשטחה רק כ-1,600 תושבים אבל גם מפעלי ים המלח ומלונות ים המלח. לא מפתיע שאת הציון הגבוה ביותר - 100% - היא קיבלה במדד ניהול התקציב. מידת הדמוקרטיות של הבחירות לעומת זאת קיבלה שם רק 25%. במקום השני, במרחק נקודות עצום מתמר, שתי מועצות אזוריות בשפלה הדרומית - חבל יבנה ונחל שורק (46%). את שני המקומות האחרונים בין המועצות האזורית תופסות שתי מועצות ערביות עניות במיוחד - אל קסום (16%) ונווה מדבר (21%). שלוש ממועצות עוטף עזה - שער הנגב, אשכול וחוף אשקלון - ממוקמות במרכז עם 37%-38%. שדות נגב ממוקמת נמוך יותר עם 32% בלבד.

מנכ"ל המרכזים לצדק חברתי, יזהר כרמון, אמר כי "הרשויות המקומיות בולטות בשנים האחרונות כאיים של יציבות, אחריות ושפיות אל מול המשבר החברתי והמנהיגותי החמור. זה ממחיש עוד יותר את החשיבות של השלטון המקומי. תפקידנו כאזרחים וכאזרחיות להיות על המשמר ולזכור שסוגיות היומיום בחינוך, ברווחה, בתרבות ואפילו בביטחון נקבעות ומתעצבות קודם כל בעיר. הבחירות הקרובות הן הזדמנות פז לחזק את המרחבים הדמוקרטים שסביבנו".

תאריך:  28/02/2024   |   עודכן:  28/02/2024
יפעת גדות
+נתניהו לעמיתיו לקואליציה: "תוצאות הבחירות המקומיות טובות מאוד למחנה הלאומי"
20:04 28/02/24  |  עידן יוסף
ראש הממשלה נתניהו שוחח הערב עם ראשי הקואליציה ואמר להם: "הבאנו בבחירות המקומיות תוצאות טובות מאוד לימין ולמחנה הלאומי, ואני מבקש לברך את כולכם על ההצלחה הגדולה והחשובה הזאת. ממשיכים יחד לעבוד למען כל אזרחי ישראל".
+זינוק בהוצאות הקניות באשראי ביום הבחירות
17:17 28/02/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
יום הבחירות המקומיות הוביל את המשק לאחד מימי השיא בהוצאות באשראי  ▪  סך הוצאות אתמול הגיע לסכום של יותר מ-1.577 מיליארד שקל - עלייה של יותר מ-24% בהוצאות לעומת יום השבתון בבחירות לכנסת בנובמבר 2022  ▪  ההוצאות אתמול גבוהות ביותר מ-18% מסכום ההוצאות היומי מתחילת שנת 2024
קונים בקניון עזריאלי בת"א ביום הבחירות [צילום: פלאש 90]
+משה ליאון: "מתכוון להקים קואליציה רחבה"
14:02 28/02/24  |  מירב ארד
משה ליאון, ראש עיריית ירושלים, שנבחר לכהונה נוספת אמר בראיון לכאן רשת ב': "אני מתכוון להקים קואליציה רחבה - אז האמירות על כך שהמועצה הפכה לחרדית הן לא רלוונטיות. בעוד שנתיים לא תשמעו יותר את הביטוי 'הגירה שלילית' בהקשר של ירושלים"
+הליכוד בתגובה לתוצאות לבחירות: "ניצחון ענק לליכוד ולימין"
12:39 28/02/24  |  מירב ארד
בליכוד הגיבו לתוצאות הבחירות המקומיות ומסרו כי "תוצאות הבחירות המקומיות הן ניצחון ענק לליכוד ולימין. אנו מברכים את ראשי הערים והמועצות שלנו שהביאו ניצחון יוצא דופן ומאחלים לכולם הצלחה רבה בעשייה הברוכה למען כל אזרחי ישראל.

עוד נמסר כי "בבחירות אלה הליכוד העביר עיריות משמאל לימין במקומות כמו חולון, ירוחם, ערד ועוד. גוש הימין התחזק בכל הארץ."

+רון חולדאי: תל אביב-יפו היא משימת חיי והיא חשובה לעתידה של ישראל
11:47 28/02/24  |  מירב ארד
ראש עיריית תל אביב רון חולדאי מודה לתושבים שבחרו בו פעם נוספלת לתפקיד ראש העיר, וכתב בפוסט ברשת X: "תודה לתושבי ותושבות תל אביב-יפו שנתתם בי את האמון להמשיך ולשרת אתכם. תל אביב-יפו היא משימת חיי והיא חשובה לעתידה של מדינת ישראל.

יחד נמשיך לשמור עליה כמעוז דמוקרטי וסובלני, כמרכז לתרבות ולאומנות, בית לכל מיעוט, שבו כל אחד בעיר מרגיש בבית, וכעיר בינלאומית פתוחה לעולם, שהיא המרכז הכלכלי והיצירתי של מדינת ישראל.

היום הוא יום חשוב אבל משהו בלב חסר. ליבנו עם משפחות השכול, שיגונן עדיין מהדהד ועם החטופים שעדיין נמצאים בעזה. נמשיך להיות הבית של משפחותיהם עד שכולם ישובו הביתה, והלוואי שזה יהיה במהרה".
+סמוטריץ׳: הישג שיא של עשרות נציגים לציונות הדתית בכל הארץ
09:01 28/02/24  |  מירב ארד
יו״ר הציונות הדתית שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳ התייחס לתוצאות הבחירות המקומיות:
"הישג שיא של עשרות נציגים לציונות הדתית בכל רחבי הארץ!. זכינו לרשימות מצוינות בעשרות רשויות וערים כולל כאלו שלא היינו בהן עד היום. הנהגה מקומית חדשה, צעירים, נשים מובילות. גם ראשי ערים מטעמנו ובתמיכתנו".

"אנחנו מודים לעשרות אלפי המצביעים שנתנו את האמון שלהם במפלגה ובנבחרי הציבור שלנו וכפי שרבים מהם שירתו את המדינה בחודשים האחרונים בחזית במלחמה כך בשנים הקרובות ישרתו גם ברשויות המקומיות בנאמנות בעז"ה".

+לפיד: מברך על מספר חסר תקדים של ראשי ערים ורשויות של יש עתיד ברחבי הארץ
08:56 28/02/24  |  מירב ארד
ראש האופוזיציה, ח"כ יאיר לפיד: אני מברך על מספר חסר תקדים של ראשי ערים ורשויות של יש עתיד ברחבי הארץ, ועל הזינוק שעשתה המפלגה במועצות בעשרות ישובים בארץ. יש עתיד גאה על היבחרם של ראשי הערים והמועצות שלה בהוד השרון, קרית אונו, גני תקוה, כוכב יאיר, אבן יהודה, גזר, רמת ישי, כפר תבור, ברנר ומג׳דל שמס.
>>
+תוצאות כמעט סופיות: רוב ראשי הערים הגדולות נבחרו לכהונה נוספת
08:37 28/02/24  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
ליאון בירושלים, חולדאי בתל אביב, דנילוביץ בבאר שבע, קינסטליך בראשון לציון  ▪  סיבוב שני בחיפה לאחר תבוסה קשה לקליש-רותם  ▪  ששון הפסיד בחולון לאחר 30 שנים רצופות  ▪  בחלק מן הערים ייתכנו שינויים לאחר ספירת קולות החיילים
חולדאי הביס את ברביבאי [צילום: תומר נויברג/פלאש 90]
משה ליאון. זכה בפער גדול [צילום: חיים גולדברג/פלאש 90]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
העיר הדמוקרטית ביותר - הרצליה
תגובות  [ 0 ] מוצגות   [ 0 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  בחירות - רשויות מקומיות
ברוב הערים הגדולות ימשיכו לכהן ראשי הערים הנוכחיים - מתברר (28.2.24) עם התקדמות ספירת הקולות בבחירות לרשויות המקומיות. זהו המצב בירושלים, תל אביב, באר שבע וראשון לציון; רק בחיפה הובסה בצורה קשה ראש העיר המכהנת.
28/02/2024  |  איתמר לוין  |   חדשות
בשעה 22:00 ננעלו הקלפיות בבחירות המקומיות ברחבי הארץ, וצוותי הקלפי החלו בספירת הקולות. התוצאות ייוודעו במהלך הלילה, אך התוצאות הרשמיות והסופיות בהחלט יתפרסמו בעוד ימים אחדים.
27/02/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
חשד לשוחד בחירות בבית שמש: שני תושבי העיר, האחד מהם כבן 20, נעצרו לחקירה במחוז ירושלים במשטרה, בחשד לשוחד בחירות וקבלת דבר במרמה. על-פי החשד, השניים המשתייכים לחסידות גור הציעו כסף לאזרחים שבחרו שלא לבחור, בתמורה להצבעה למועמד משה אבוטבול ולרשימת דגל התורה.
27/02/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
ירידה ניכרת בשיעור ההצבעה בבחירות ברשויות המקומיות (27.2.24) בהשוואה לבחירות הקודמות באוקטובר 2018. נכון לשעה 17:00, שיעור ההצבעה בבחירות המוניציפליות הנוכחיות נמוך ב-9% בהשוואה לבחירות המוניציפליות הקודמות.
27/02/2024  |  איתמר לוין, מירב ארד  |   חדשות
ועדת הבחירות האזורית בחיפה פרסמה (22.2.24) את החלטתה בנוגע לעתירה שהוגשה על-ידי ארגון "בצלמו" נגד מפלגת "רוב העיר" בחיפה, יו"ר הרשימה סאלי עבד והמועמד אלעד הראל. העתירה ביקשה למנוע סיור מודרך מטעם מדריך סיורים שתכננה המפלגה כחלק מתעמולת הבחירות שלה, בטענה שמדובר במתנה אסורה על-פי חוק הבחירות. כמו-כן ביקשה העתירה לאסור על המפלגה לפרסם או לעשות שימוש ביישומון שמעניק פרסים למי שמגייס מצביעים.
25/02/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
הרצל חקק
הרצל חקק
נאבק למען ספרות שביסודה ערכים אנושיים    זכה בפרסים רבים על הישגיו הספרותיים: פרס ראש הממשלה, פרס ברנר, עיטור ההתאחדות הבינלאומית לספרות נוער בברלין, פרס רוטרי ועוד
יוסף אליעז
יוסף אליעז
מלחמת חרבות ברזל, בצד מוראותיה, חשפה לנגד עינינו מציאות הטעונה שינוי דחוף    אנו חיים בעולם "פתוח", כפי שנוהגים לומר: "כל העולם הוא כפר אחד גדול"
אלי אלון
אלי אלון
כשלושה שבועות לאחר סיום מלחמת ששת הימים, הסתערו עשרות תושבים ערבים מרצועת עזה על מחנה מחסני האספקה והמזון שהיה שייך לכוח האו"ם
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il