|   15:07:40
דלג
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
בואו נכריע אחת ולתמיד: הדיגיטל עובד או לא עובד?
כתיבת המומחים
5 המקומות שחייבים לבקר בהם בגאורגיה
חלוקת הכסף הקטארי בעזה [צילום: עבד אל-רחים חטיב, פלאש 90]

קטר תמשיך להיות חיונית

קטר הייתה חלק מהקונספציה הישראלית שקרסה ב-7 באוקטובר והיא תומכת מרכזית של חמאס. למרות זאת, לא ניתן יהיה לוותר עליה אחרי המלחמה - בתנאי שתתנער מן הארגון
22/11/2023  |   יואל גוז'נסקי, אילן זלאיט   |   כתבות   |   מלחמת חרבות ברזל   |   תגובות

אחד האתגרים העומדים בפני ישראל בבואה לגבש את האסטרטגיה במלחמה הנוכחית, ובוודאי ביום שלאחר המלחמה, הוא המדיניות שעליה לאמץ מול קטר, מעורבותה ברצועת עזה וקשריה עם חמאס. האמירות המפרצית הקטנה והעשירה מממנת בכסות של סיוע אזרחי-הומניטרי את הפעילות של חמאס בעזה, מארחת בתחומה את הנהגת הארגון שמחוץ לרצועה וכן מעניקה לחמאס רשת ביטחון דיפלומטית – בין היתר באמצעות רשת "אל-ג'זירה" הפופולרית שבבעלותה, הנותנת לארגון סיוע תעמולתי יקר ערך.

קטר מצידה זיהתה את ההזדמנות שב"אימוץ" חמאס כבר בעלייתו של הארגון לשלטון ברצועת עזה ב-2007: הקשר עם חמאס בעזה מקנה לה השפעה ומעמד במזרח התיכון ומעבר לו, וכן מחזק את המוניטין העממי של דוחה כפועלת למען הפלסטינים, בניגוד למשטרים הערביים שנטשו אותם לטובת נורמליזציה עם ישראל.

ניתן לתמצת כך את הדילמה הקטרית המונחת בפני ישראל: בעוד הקשר בין קטר לחמאס פוגע באינטרסים ישראליים, בה בעת קטר, באמצעות קשר זה לחמאס, שירתה ומשרתת אינטרסים אחרים של ישראל. הסיוע הכספי שהעניקה קטר לחמאס קיבל את ברכת הדרך של ישראל, שהתמכרה לשקט המזויף שהוא קנה לה. בהתאם לגישתה הפרגמטית של קטר, הדוגלת בקשר עם כל הצדדים, עשרות מיליוני הדולרים הקטריים נכנסו לרצועה מדי חודש בדלת הראשית.

ישראל קיוותה שהמימון יתמרץ את חמאס לשמור על רגיעה ביטחונית, ינציח את הפיצול בין שלטון חמאס ברצועה לבין הרשות הפלשתינית ביהודה ושומרון ויאזן את השפעת אירן על חמאס. השליח הקטרי לרצועה, מוחמד אל-עמאדי, היה מבחינת ישראל ערוץ נוח להעברת מסרים לחמאס. בעוד שאר מדינות האזור הלכו והתרחקו מסוגיית עזה לנוכח העדר אופק לפתרון לאזור זה, הקטרים רכשו בלעדיות על יכולת התיווך מול חמאס. גם מצרים, שעד לפני מספר שנים ניסתה לאזן את ההשפעה הקטרית על חמאס, השלימה עם מעמדה של דוחה ברצועה והתפייסה עימה.

בגלל החטופים וארה"ב
אל-ג'זירה. שירותי תעמולה לרוצחים [צילום: מאלכ חרב, AP]

מתקפת חמאס ב-7 באוקטובר שינתה את התמונה במידה רבה מבחינת ישראל. הגם שלא ברור האם קטר הייתה מודעת מראש לכוונת התקיפה, היא הראתה, כי מעורבותה של הנסיכות בעזה לא תרמה לביטחון ישראל אלא להפך. יתרה מזאת: מטרתה המוצהרת של ישראל במלחמת חרבות ברזל - למוטט את שלטון חמאס ברצועה - הציבה אותה בניגוד אינטרסים חד עם קטר, שלא תוותר בקלות על נכס אסטרטגי זה שהשקיעה בו רבות.

על כן, אין זה מפתיע, כי מאז מתקפת חמאס, נשמעות בישראל קריאות להכריז על קטר כאויב ולפעול נגדה. אך ישראל תתקשה לעשות זאת. החטופים הישראלים הנמצאים ברצועת עזה הפכו למעשה את ישראל בת ערובה של קטר, היכולה להשפיע על חמאס בסוגיה כאובה זו. אלא שלקטר יש אינטרס גם לעכב את הפעולה הצבאית ברצועה, על-מנת לנסות ולשמר את כוחו של חמאס ולזכות בנקודות בעיקר בארה"ב בשל פעולותיה בסוגית החטופים. הזדקקותה של ישראל לקטר בהקשר זה באה לידי ביטוי, למשל, בנסיגתה מהכוונה להוציא את שידורי אל-ג'זירה בשטחה.

בנוסף, לקטר יש יחסים הדוקים עם ארה"ב. בשטחה ממוקם הבסיס הצבאי האמריקני הגדול באזור, המאכלס את המפקדה האזורית של פיקוד המרכז. קשריה טובים במיוחד עם הממשל האמריקני הנוכחי, אשר לו סייעה ביציאה מאפגניסטן ובתיווך מול אירן. על-אף שמתקפת חמאס ציירה לזמן מה את קטר באור שלילי בזירה הבינלאומית, הנסיכות מיהרה לפצות על כך באמצעות פעילות בסוגית השבויים ובקשריה עם אירן וחיזבאללה על-מנת למנוע התלקחות הזירה הלבנונית, וכך שימרה את דימויה כפועלת לכאורה לייצוב האזור.

נראה שקטר תישאר מרכזית בזירה גם לאחר סיום המלחמה נגד חמאס ובסיום המקווה של סוגיית החטופים. לאף מדינה ערבית אחרת אין "תיאבון" למעורבות עמוקה ברצועה ולמילוי הוואקום שייווצר בה, אם אכן יתמוטט שלטון חמאס, בעוד קטר בוודאי תרצה לשמר את השפעתה ברצועה ביום שאחרי, גם אם חמאס יאבד את בכורתו. הממשל האמריקני, לפי הדיווחים, מתקשה לגייס את מצרים, ירדן, סעודיה ואיחוד האמירויות לקחת חלק בניהול ובשיקום הרצועה לתקופת מעבר - כל עוד ישראל שומרת על עמימות בקשר לעתיד הרצועה ומתנגדת לשובה של הרשות הפלשתינית אליה.

בדומה למצב שנוצר לאחר מבצע צוק איתן ב-2014, גם הפעם קטר עשויה להיות, בין שישראל תחפוץ בכך ובין אם לאו, כתובת בסוגיית שיקום הרצועה. אם כן, קיים מתח בין העניין הישראלי בהרחקת קטר מהרצועה, הגובר בימים אלה, לבין הצורך המתמשך לקדם מול חמאס ומול הרצועה יעדים מהותיים בעת הלחימה ואחריה.

להפוך את חמאס לנטל דיפלומטי
"כולנו קטר" ברצועה בעשור הקודם [צילום: עבד אל-רחים חטיב, פלאש 90]

פגיעה אנושה בחמאס תעמיד את קטר עצמה בפני דילמה: האם לתמוך בשלטון אחר במקום חמאס ברצועה, למשל שלטון טכנוקרטי או כזה שיהיה מזוהה עם הרשות הפלשתינית? ניסיון העבר מלמד שיש לכך סיכוי - הרכיב הפרגמטי במדיניות של קטר גדול יותר מהרכיב האידיאולוגי, והאסטרטגיה שלה היא פרגמטית ואף אופורטוניסטית. קטר רגישה למעמדה ולדימויה הבינלאומיים, וניתן לפגוע בהם ולהכתים אותם על-ידי קשירתה לפשעי חמאס. לכן, על ישראל לפעול, גם מול ארה"ב, לכך שהימצאותם של אנשי חמאס בקטר תהפוך לנטל על דוחה.

בהינתן שמנוף הלחץ האפקטיבי ביותר על קטר הוא ארה"ב, על ישראל להסתייע בממשל כדי ללחוץ על קטר לשנות את מדיניותה. אולם, לאור הנכסיות של קטר בעיני וושינגטון, יש להנמיך ציפיות גם לגבי ההבטחה של הממשל לפיו סיכם עם דוחה שהיא "תבחן מחדש" את יחסיה עם חמאס לאחר המלחמה. מכאן, ששינוי מדיניות ישראלית נגד קטר, ובוודאי נקיטת צעדים ישירים מולה – למשל, פגיעה בבכירי חמאס השוהים בנסיכות - עלולים להיתקל בהתנגדות אמריקנית, בוודאי בטווח הקצר.

יתר על כן: חיוני שישראל תגדיר לרצועת עזה מודל שליטה ברור ביום שאחרי, שימנע ואקום פוליטי מסוכן שיאפשר לקטר להיות מחדש המושיעה היחידה. מודל זה אמור להישען על שיתוף מדינות ערביות בשיקומה של רצועת עזה, בדגש על מצרים, ירדן, סעודיה והאמירויות, וכן על הכפפת המנגנונים האזרחיים של הרצועה (גם אם באופן סמלי) לרשות הפלשתינית - אלמנט חיוני להשגת שיתוף פעולה של מדינות אלו ותמיכה אמריקנית בהסדר זה. אחת האפשרויות היא לנסות ולכרוך זאת בהתנעה אמריקנית מחודשת של תהליך הנורמליזציה בין ישראל לסעודיה.

הגם שסעודיה אינה מגלה התלהבות ליטול אחריות כלשהי למתרחש ברצועה, הממשל האמריקני יוכל להציע לה תמורות כחלק מהסכם נורמליזציה עם ישראל, שיסייע לשכנע אותה לגלות נכונות למעורבות רבת משמעות. בה בעת, לישראל אינטרס ברור שקטר תמשיך ואף תגביר את תמיכתה הכלכלית במצרים, שאמור להיות לה תפקיד מרכזי ביום שאחרי בשל קרבתה לרצועה והיכרותה עם האזור. קטר יכולה גם להשתלב בכוח משימה ערבי-בינלאומי, שתהיה לו אחריות זמנית על רצועת עזה, אם כי לא להובילו.

בכל מקרה, על ישראל להתנות את השתלבותה של קטר בעזה שלאחר המלחמה בשינוי מדיניותה כלפי חמאס. בהינתן גישתה הפרגמטית של קטר ורצונה לשמר את השפעתה בסוגיה הפלשתינית, תרחיש זה עשוי להיות אפשרי, אם אכן תצליח ישראל להפוך את הברית בין הקטרים לחמאס לנטל דיפלומטי עליהם ולבנות כוח נגדי ומתחרה להשפעתם ברצועת עזה.

הכותבים הם חוקרים בכירים במכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS).
תאריך:  22/11/2023   |   עודכן:  22/11/2023
יואל גוז'נסקי, אילן זלאיט
+מנהיגי חמאס באופוריה: סבורים ששלטונם בעזה יימשך לאחר המלחמה
02:20 23/11/23  |  עידן יוסף
מנהיגי חמאס, איסמעיל הנייה וחאלד משעל שידרו תחושת ניצחון וביטחון בהמשך שליטתם ברצועה, במהלך הפגישות האחרונות עם גורמים זרים. הגורמים הרשמיים התרשמו שחמאס אופטימי לגבי שלטונו בעזה, למרות שבישראל סבורים אחרת. תחושת אופוריה זו מתכתבת עם תדרוכים שניתנו על ידי בכירי חמאס לתקשורת הערבית, תוך הבעת אמונם כי המשך שליטת חמאס בעזה לאחר המלחמה תגיע בזכות משא ומתן הקשור לשחרור חיילים חטופים ולהסרת המצור.

+נדחו מועדים לביצוע מחויבויות רבות של אזרחים כלפי רשויות ציבוריות
02:01 23/11/23  |  עידן יוסף
מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הארכת תקופות ודחיית מועדים (הוראת שעה - חרבות ברזל) סדרי מינהל, תקופות כהונה ותאגידים, התשפ"ד 2023. בקריאה השלישית תמכו 6 חברי כנסת ללא מתנגדים.

נקבע כי הסדר שעניינו הארכת תקופות ודחיית מועדים לביצוע פעולות רבות של אזרחים כלפי רשויות ציבוריות וכן הארכת התקופות ודחיית המועדים למתן החלטות מנהליות כגון, הארכת התקופות לטיפול בבקשות חופש מידע, הארכת תקופות מסוגים שונים עבור תאגידים ועוד. מהצעת החוק פוצלו חלקים הנוגעים לתחום התכנון והבנייה, ותחום האמנה לילדים כאשר החלקים שפוצלו הועברו לוועדות הרלוונטיות ויחוקקו בנפרד.
+האקדח המעשן: עשרות מטרים של תוואי מנהרת טרור מסועפת
01:37 23/11/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
מתחת לבית החולים שיפא נחשפו חדרי לחימה, מסתורי שהייה ממוזגים של חמאס ופירים נוספים  ▪  כוחות מיוחדים של צה"ל ושב"כ, בפיקוד צוות קרב חטיבתי 7, פועלים לחישוף תוואי מנהרת הטרור המובילה לבית ספר
תוואי המנהרה מהפיר עד לבניין הקטרי בבית החולים שיפא [דובר צה''ל]
+נהרג בנו של מוחמד רעד, חבר פרלמנט מטעם החיזבאללה
00:53 23/11/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
חיזבאללה הודיע רשמית על מותם של חמישה מחבלים  ▪  בכך עלה המניין הרשמי של ההרוגים בצידו ל-84  ▪  במחוסלים אחד ממפקדי כוח רדואן
עבאס מוחמד רעד
+נתניהו: אני בטוח שסינוואר ינסה למרוח את הזמן
00:05 23/11/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
ראש הממשלה שר הביטחון והשר גנץ התייחסו לסיכונים הגלומים ביישום מתווה עסקת החטופים, התחייבו להשלים את המלחמה ושיגרו איומים גם כלפי ראשי החמאס בחו"ל
חברי קבינט המלחמה [צילום: חיים גולדברג/פלאש 90]
+צה"ל תקף חוליות מחבלים ומטרות טרור של חיזבאללה
22:09 22/11/23  |  עידן יוסף
מטוסי קרב של צה"ל תקפו לפני זמן קצר תשתיות טרור של חיזבאללה בשטח לבנון. בנוסף, כלי טיס וכוחות צה"ל תקפו חוליית מחבלים שניסתה לירות רקטות לעבר שטח ישראל, וחוליית מחבלים שביצעה ירי לעבר כוחותינו.
+ראש המל"ל: שחרור חטופים - לא לפני יום שישי
21:30 22/11/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
רשימת החטופים לא הועברה לישראל כפי שפורסם  ▪  גורם בלשכת נתניהו: "איש לא אמר שיתבצע מחר שחרור מלבד בתקשורת"  ▪  המשפחות יעודכנו, רק לאחר זיהוי פיזי של הפדויים מן השבי בידי נציגי צה"ל  ▪  נתניהו שוחח עם ביידן והודה לו  ▪  דובר צה"ל: תהליך העסקה מורכב ועלול לקחת זמן. נדע לבצע עצירה מבצעית של הכוחות בשעה שתידרש"
תמונות חטופים מחוץ לחנות בירושלים [צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]
+גבעתי פשטו על מפקדת החטיבה הצפונית של חמאס
21:19 22/11/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
לוחמי צוות הקרב של חטיבת גבעתי פשטו על מפקדת החטיבה הצפונית של חמאס בשכונת שייח זאייד היוקרתית ברצועת עזה, ש בה מתגוררים בכירי המחבלים  ▪  במסגרת הפעולה, אותרו מספר פירים ומתחמי שיגור, חיסלו עשרות מחבלים והושמד מוצב  ▪  במסגרת פעילות נוספת, איתרו מסגד שבו הוחבאו אמצעי לחימה
אחת מזירות הלחימה [צילום: דובר צה''ל]
+חמאס: שני טורקיים ושני מקומיים נהרגו בתקיפה ישראלית בלבנון
20:36 22/11/23  |  עידן יוסף
‏בחמאס מודיעים רשמית כי פרט לחיסול של סגן מפקד השלוחה שלו בדרום לבנון, נהרגו בתקיפת הרכב באזור צור שיוחסה לישראל שני אזרחים לבנונים ושני אזרחים טורקים.
+נערכים לאפשרות של השתלטות חות'ים על ספינות המשנעות מזון בסיסי
20:22 22/11/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
בעקבות השתלטות החות'ים על ספינה בבעלות ישראלית התבקשו חברות הנמלים והספנות להציג פתרונות שיבטלו את האיום  ▪  במשרד התחבורה מזהים צורך בשיקום מיידי של תשתיות תחבורה שנפגעו בלחימה  ▪  נתיבי ישראל השלימה פינוי של כ-1,400 כלי רכב מכבישי העוטף  ▪  מוריה עדיין מתמודדת עם מחסור בעובדים ומאלצת לבצע תעדופים של מיזמים
הערכת המצב במשרד התחבורה [צילום: דוברות מת"ח]
+בפעם השנייה היום: מטוסי קרב תקפו מטרות חיזבאללה בלבנון
19:19 22/11/23  |  עידן יוסף
בפעם השנייה ביממה האחרונה, מטוסי קרב תקפו מספר תשתיות טרור ואתר צבאי של חיזבאללה בשטח לבנון. בנוסף, כלי טיס בשילוב ירי ארטילרי פגעו בחוליית מחבלים של חיזבאללה שירתה מלבנון לשטח ישראל סמוך למרחב חניתה, וכן הותקף מבנה צבאי אשר ממנו בוצע ירי למרחב מתת, שבו פעלו כוחות צה"ל מוקדם יותר היום.

בהמשך להתרעות שהופעלו בצפון הארץ, זוהו מספר שיגורים שחצו משטח לבנון לשטח ישראל. כוחות צה"ל תקפו את מקורות הירי.
+בג"ץ דחה על הסף עתירה נגד שחרור המחבלים
18:48 22/11/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
ארגון אלמגור של נפגעי טרור ביקש לבטל את השחרור  ▪  שטיין: מדובר בסוגיה מדינית וביטחונית המסורה כולה לידי הממשלה ובית המשפט לא יתערב בה
כאב מול כאב, סבל מול סבל [צילום: דוברות הכנסת]
+הצלב האדום: לא עודכנו בנוגע להסכם בנוגע לביקורים אצל חטופים
18:39 22/11/23  |  עידן יוסף
הוועד הבינלאומי של הצלב האדום הודיע כי מאז ה-7.10.23 שב וביקש הארגון את שחרורם של כל בני הערובה המוחזקים בעזה ואת הטיפול ההומני בהם. "לא הפסקנו לבקש זאת ונמשיך ככל שהדבר יידרש.

"עד כה, הוועד הבינלאומי של הצלב האדום לא עודכן בנוגע להסכם שהגיעו אליו הצדדים בנוגע לביקורים אצל חטופים על ידי הוועד הבינלאומי של הצלב האדום. ככל שיוסכם על ביקורים, הוועד הבינלאומי של הצלב האדום ערוך ומוכן לקיימם. הוועד הבינלאומי של הצלב האדום אינו משתתף במשא ומתן בין הצדדים לסכסוך".

התגובה נמסרה כנראה בעקבות ההבטחה לשרי הממשלה כי המו"מ כולל העברת תרופות לחטופים שלא ישוחררו בעסקה הנוכחית.
+סמ״ר איתן דב רוזנצוויג, לוחם גבעתי, נפל בצפון הרצועה
18:00 22/11/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
ההרוג (21) היה לוחם בגדוד שקד  ▪  התגורר באלון שבות ולמד בישיבת הסדר בירוחם  ▪  שני לוחמים נפצעו קשה בקרבות בצפון רצועת עזה
סמ"ר איתן דב רוזנצוויג ז"ל הי"ד
+אזעקות הופעלו בגליל העליון
17:03 22/11/23  |  עידן יוסף
אזעקות הופעלו בגליל העליון - יפתח ורמות נפתלי ומרכז אזורי מבואות חרמון.
+הותר לפרסום: ראש המוסד מבקר בקטר
16:56 22/11/23  |  עידן יוסף
הותר לפרסם כי ראש המוסד דדי ברנע מבקר בקטר לצורך קידום עסקת החטופים.
+טיל שיוט שנורה מתימן יורט בדרכו לאילת
16:06 22/11/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
מטוס קרב שהוזנק לעבר טיל השיוט השמיד אותו מחוץ לישראל  ▪  זהו שימוש ראשון בטיל שיוט על-ידי החות'ים נגד ישראל, ויש בו משמעות אסטרטגית  ▪  התרעות הופעלו בעיר אילת
יירוט מוצלח [אילוסטרציה: בינג AI]
+משפחתה של הנעדרת שני גבאי התבשרה על מותה
15:23 22/11/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
זוהתה גופתה של שני גבאי, שעבדה כסלקטורית בפסטיבל ה"נובה" ונחשבה לנעדרת מאז הטבח במסיבה ברעים  ▪  ב-7 באוקטובר היא הסתתרה במיגונית, ועדכנה את משפחתה שנורתה ברגלה - מאז נותק עימה הקשר והיא הוכרזה כנעדרת
שני גבאי. גופתה זוהתה
+האפיפיור בפגישה עם נציגי משפחות החטופים: "הטרור גרוע ממלחמה"
15:09 22/11/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
האפיפיור פרנציסקוס אמר שיעשה מה שיוכל כדי לעזור לכל החטופים  ▪  אתמול נפגשו נציגי המשפחות עם שר החוץ של איטליה
נציגי משפחות החטופים לאחר פגישה עם האפיפיור [צילום: גרגוריו בורג'יה/AP]
+ירוק עז
14:49 22/11/23  |  יפעת גדות   |   לרשימה המלאה

כל ישראל קוטפים [צילום: חיים גולדברג/פלאש 90]
+תקיפת חמאס בפיקוד המרכז: חוסלו מחבלים והוחרם אמל"ח
14:49 22/11/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
בתקיפה אווירית ע"י כטב"ם בטו"כ חוסלו שישה מחבלים, ביניהם ארבעה בכירים אשר היו מעורבים במספר רב של פיגועים  ▪  29 מבוקשים נעצרו ברחבי יו"ש, שלושה מתוכם מחבלים בחמאס
חמ״ל תצפית שעקב אחרי פעילות כוחות הביטחון [צילום: דובר צה"ל]
+עתירה נגד ההסכם לשחרור החטופים הוגשה לבג"ץ
14:05 22/11/23  |  מירב ארד
ארגון אלמגור לנפגעי טרור הגיש (יום ד') עתירה ראשונה לבג"ץ נגד ההסכם שאושר על-ידי הממשלה לשחרור החטופים המוחזקים בידי חמאס בעזה.
+אני חרד מהמפגש בין הקיצוניים המשיחיים
13:57 22/11/23  |  איתן קלינסקי   |   לרשימה המלאה
אני פוחד מהקיצוניות, אותה מבטאים בעבודת ממשלת ישראל שר האוצר של ישראל והשר לביטחון לאומי של מדינתנו. הם עלולים כל יום להעלות בהצעות החוק שלהם את מדינת ישראל על שרטון, שיקומם נגדנו את כל העולם הערבי
סמוטריץ'. מחכה למשיח [צילום: אורן בן-חקון/פלאש 90ון]
+האם התפקוד של צה"ל בשבת השחורה, 7 באוקטובר נבע מחוסר מקצועיות או ממזימה
13:13 22/11/23  |  אורי מילשטיין   |   לרשימה המלאה
דיון עומק שלי עם אביתר בן צדף, עורך לשעבר של כתב העת של צה"ל "מערכות", ועם הפיסיקאי וחוקר עלילות הדם נחום שחף על השאלה: האם התפקוד האיום של צה"ל בשבת השחורה נבע מחוסר מקצועיות או ממזימה (קונספירציה)
[צילום: חיים גולדברג/פלאש 90]
+כ-400 פירי מנהרות הושמדו מתחילת הלחימה
12:09 22/11/23  |  מירב ארד
כוחות צה"ל ממשיכים בלחימה ברצועת עזה. עד כה, חשפו והשמידו הכוחות כ-400 פירי מנהרות. לוחמי יהל"ם לוקחים חלק משמעותי בחשיפת הפירים והשמדתם באמצעים מגוונים. חמאס עושה שימוש בתווך אזרחי ובונה תשתיות טרור תת-קרקעיות בלב שכונות אזרחיות, סמוך לבתי מגורים, בתי ספר, בתי חולים, בתי קברות ושטחים חקלאיים.
+הבקשות לנטילת זרע: הוקפאו זרעיהם של 48 גברים, מתוכם 41 חיילים ו-7 אזרחים
11:54 22/11/23  |  מירב ארד
הבקשות לנטילת זרע: מאז ה-7.10, אותה השבת השחורה, הוקפאו זרעיהם של 48 גברים, מתוכם 41 חיילים ו-7 אזרחים. סה״כ התקבלו 48 בקשות חדשות, כאשר מתוכן לשלושה לא היה ניתן לשאוב זרע בשל סד הזמנים והתוקף שניתן ליטול לאחר המוות.
נתונים אלו סופקו ע״פ חמ״ל שהוקם במשרד הבריאות לשם נטילת זרע, אשר אספה פרופ׳ טליה גבע שנכחה בדיון.

+הרהורים בצוק העתים (7)
11:47 22/11/23  |  יוסי אחימאיר   |   לרשימה המלאה
מה חדש? - נשאלתי בהשכמת הבוקר - עוד שני חיילים נפלו  ▪  ימים של גבורה, הקרבה, כאב ודאגה  ▪  ובערב מודיע דובר צה"ל: הודענו לכך וכך משפחות...

כל יום עוד שמות [צילום: לירון מולדובל/פלאש 90]
+ההתרעה במרחב ראש הנקרה: מדובר בהתרעת שווא
11:27 22/11/23  |  מירב ארד
בהמשך להתרעה שהופעלה במרחב ראש הנקרה, דובר צה"ל עדכן (יום ד') כי מדובר בהתרעת שווא, אין חשש לאירוע ביטחוני.
+מטוסי קרב של צה"ל תקפו מטרות טרור של חיזבאללה בשטח לבנון
11:11 22/11/23  |  מירב ארד
מטוסי קרב של צה"ל תקפו (יום ד') מטרות טרור של חיזבאללה בשטח לבנון. בין המטרות שנתקפו, תשתיות טרור ואתר צבאי בו פעלו מחבלי הארגון.
+אזעקות בראש הנקרה
11:10 22/11/23  |  מירב ארד
אזעקות בראש הנקרה

+חמאס עלול לצאת מהמלחמה עשיר עוד יותר משנכנס אליה
11:00 22/11/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
השקעות בחברות ברחבי המזרח התיכון, לצד סיוע מבנקים טורקיים ושימוש במטבעות קריפטו - אלו מקורות ההכנסה של חמאס  ▪  נכון לעכשיו הארגון מפגין חוסן פיננסי, ישראל וארה"ב אינן מצליחות לפגוע בעושרו וזהו מצב העלול להיות הרה אסון לישראל
הבנקים הטורקים מסייעים וארדואן מאשר בשקט [צילום: חוסיין מאלה, AP]
+גלנט: בזכות הפעולה של צה"ל - מצליחים להביא לשחרור החטופים
10:58 22/11/23  |  מירב ארד
שר הביטחון יואב גלנט על העסקה לשחרור החטופים: "בזכות הפעולה המקצועית והקטלנית של כוחות צה״ל נגד החמאס ברצועת עזה, אנו מצליחים להביא לשחרור חטופים. השבת אנשינו הוא נושא ערכי ומוסרי - זו המחויבות בין המדינה והממשלה לאזרחיה."
+כשאתה צריך לירות, תירה!
10:28 22/11/23  |  חן קרצ'ר   |   לרשימה המלאה
יש ליזום מתקפת מנע נגד חיזבאללה  ▪  מחיר הוויתור על היוזמה האסטרטגית מול חיזבאללה, ממשיך לערער את אמון הציבור
פטרולים על הגבול [צילום: איל מרגולין/פלאש 90]
+בן-גביר: "מתווה שמשאיר חלק מהילדים והנשים בעזה איננו מוסרי"
10:19 22/11/23  |  מירב ארד
השר לביטחון לאומי, איתמר בן-גביר מסביר (יום ד') את התנגדותו לאישור עסקת החטופים: "צריך לומר את האמת: מתווה שמשאיר חלק מהילדים והנשים בעזה, איננו מוסרי בעיניי, לא הגיוני ולטעמי - רחוק רחוק מכדי מיצוי! זה יכול והיה צריך להיות אחרת".

בן-גביר הוסיף: "החמאס רצה את פסק הזמן הזה יותר מכל. הוא גם רצה "להיפטר" מהנשים והילדים בשלב ראשון, מפני שאלו גרמו ללחץ בינלאומי עליו, הוא רצה לקבל בתמורה דלק, שחרור מחבלים, הפסקת פעולות צהל ואפילו איסור טיסות. את כל אלה הוא קיבל. המתווה הוא תקדים מסוכן, שמשנה משוואה ועלול להביא אירועים נוספים. בפרט כאשר אזרחים נוספים נותרים חטופים, ועל חיילי צהל החטופים אין בכלל מו"מ."
+קבוצת דלק: בשלב זה אין מחסור בגז טבעי
10:08 22/11/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
שבה ומזהירה שהיא עלולה להתקשות לרכוש ביטוח נזקי מלחמה לאסדות הגז  ▪  עברה ברבעון השלישי לרווח; תחלק דיבידנד של 250 מיליון שקל
אסדת הקידוח בשדה לווייתן [צילום: מרק ישראל סלם]
+לאחר אישור העסקה: פורסמה רשימת 300 המחבלים ה"מיועדים לשחרור"
09:53 22/11/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
משרד המשפטים פרסם הבוקר רשימה ובה שמותיהם של 300 אסירים "מיועדים לשחרור"  ▪  חמאס צפוי להעביר הערב את הרשימה הראשונה של השמות החטופים  ▪  בין השמות ניתן למצוא מחבלים שהורשעו בעבירות של יידוי אבנים, זריקת בקבוקי תבערה, תמיכה בטרור
[צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90]
+מספנות ישראל: הרווח הרבעוני יירד ב-12-6 מיליון שקל
09:27 22/11/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
צופה ירידה ברבעון הרביעי בשל ההאטה בתחום הנדל"ן, הפוגעת בפעילותה במגזר חומרי הבנייה  ▪  אין השפעה מהותית על ליבת הפעילות - המספנה, הנמל וההובלה הימית
מספנות ישראל. הרווח ירד מתחילת השנה [צילום: Meronim]
+הפעילות ברצועה: לוחמי חטיבת 'הראל' סגרו מעגל
09:26 22/11/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
הלוחמים השמידו תשתית מנהור של חמאס ממנה, לפני מספר ימים, יצא מחבל וירה לעבר כוחות החטיבה  ▪  צוות קרב מחטיבת גבעתי ביצעו פשיטות רגליות ממוקדות בשכונת שיח זאייד בג'באליה
הפעילות הקרקעית ברצועה [צילום: דובר צה"ל]
[צילום: דובר צה"ל]
+מליסרון: תנועת הקונים בקניונים - 90% מהרמה לפני המלחמה
09:08 22/11/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
מתריעה על פגיעה בפעילותה בתחום הבנייה בשל מחסור בפועלים  ▪  ירידה של 32% ברווח בתשעת החודשים הראשונים  ▪  סמדר ברבר-צדיק מונתה ליו"ר חברת-האם עופר השקעות
קניון עופר בפתח תקווה
+צה"ל פועל בטול כרם: חוסלו מספר פעילי טרור מרכזיים
09:03 22/11/23  |  מירב ארד
כוחות הביטחון פעלו במחנה פליטים טולכרם ועצרו מבוקשים; כלי טיס חיסלו פעילי טרור מהאוויר. עד כה חוסלו מספר פעילי טרור מרכזיים והכוחות ממשיכים בפעילות. בנוסף, נעצרו מספר מבוקשים ואותר חמ"ל תצפיות שממנו עקבו המחבלים אחר כוחות צה"ל.
+לפיד: "נותנים גיבוי למתווה המוסכם"
08:48 22/11/23  |  מירב ארד
יו"ר האופוזיציה, ח"כ יאיר לפיד: "אנחנו נותנים גיבוי למתווה המוסכם, למדינת ישראל חובה עליונה להמשיך ולפעול להחזרת כל החטופים הביתה עד האחרון שבהם.
מחבקים ומחזקים את משפחות החטופים."
+אותיות של קלון על קיר הכניעה
08:44 22/11/23  |  עמנואל בן-סבו   |   לרשימה המלאה
חלומם הגדול של אנשי התועבה לפורר את ה-יחד הישראלי, לפגוע באופן משמעותי בלכידות הלאומית, בחוסן הלאומי הנפלא שהתלכד בין העם והיה לאגרוף פלדה
זמן שאול [צילום: מרים אלסטר/פלאש 90]
+"השתכנענו שהשבת החטופים מקדמת את מטרות המלחמה"
08:27 22/11/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
סמוטריץ' הסביר: "עסקה במחירים נמוכים שהיא תוצאה של הלחץ שמופעל ועוד יופעל על סינואר. על כן החלטנו כי מדובר בעסקה טובה ונכונה והצבענו בעדה"
[צילום: יוסי זליגר]
+לא לטרנספר
08:18 22/11/23  |  איתן קלינסקי   |   לרשימה המלאה
מצער, שבימי השכול והכאב במציאות המדממת והדומעת מקבלת עוצמה רבה הדרישה הלא מוסרית להקים בארץ ישראל מדינה יהודית ללא ערבים
בן-גביר. קריאות מסוכנות [צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]
+איזה עוד הוכחה אתם רוצים לגבי טיבו של שיפא?
08:17 22/11/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
ג'ניפר רובין קובעת שצה"ל הוכיח שבית החולים שימש לצרכים צבאיים של חמאס, ומותחת ביקורת על כך שהתקשורת שיצאה נגד ישראל אינה מוכנה להודות כעת בטעויותיה
חטופים מוכנסים לבית החולים שיפא [צילום: דובר צה"ל]
+הותר לפרסום: לירון שניר מעפרה נפל בצפון רצועת עזה
08:12 22/11/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
שניר, בן 25 מעפרה, היה מפקד צוות בסיירת גולני  ▪  מספר חללי צה"ל מתחילת המלחמה עלה ל-391
סרן לירון שניר ז"ל [צילום: דובר צה"ל]
+המלחמה תוביל לגידול בחדלות פרעון והפסדי אשראי
08:02 22/11/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
מזהירה גם מפני הורדת דירוג האשראי של ישראל - הן בשל המלחמה והן בשל הרפורמה המשפטית - אשר עלולה להוביל לפיטורים ולעלייה באבטלה, בלי שבנק ישראל יוכל להוריד את הריבית
ההפרשות יגדלו [צילום: מרים אלסטר, פלאש 90]
+אירן יוצרת מציאות אווירית חדשה
08:02 22/11/23  |  לירן ענתבי, מתן ינקו-אביקסיס   |   לרשימה המלאה
המתקפות האוויריות מצד שלוחיה של אירן נגד ישראל מחייבות חשיבה אסטרטגית חדשה, כולל שיתוף פעולה מודיעיני ומבצעי עם המדינות הסוניות המתונות
אירן סוגרת את הפער הטכנולוגי [צילום: AP]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
קטר תמשיך להיות חיונית
תגובות  [ 2 ] מוצגות   [ 2 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
כבש 44
22/11/23 13:42
2
כבש 44
22/11/23 13:50
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  מלחמת חרבות ברזל
א. מיום ליום, משעה לשעה, גוברת החרדה לגורל החטופים. מי בחיים ומי לא. מי מחזיק מעמד ומי לא. זעקה רוצה להתפרץ מהגרון. כמה סבל ויגון. והשאלה הגדולה: האם יבשילו המאמצים להביא לשחרור כולם או חלקם?
מסעדת יוקרה באיסטנבול, ממנה נשקפים מיצרי הבוספורוס, היא מקום מועדף על עובדי מדינה, אנשי עסקים, ידוענים – והפיננסיירים של חמאס. זוהי רק אחת מזרועות המימון, אותו – סבור אקונומיסט – תתקשה מאוד ישראל לחסל. לחמאס יש שלושה מקורות עוצמה: שליטתו הפיזית בעזה, הרעיונות שהוא מפיץ והכנסותיו; כדי למוטט אותו, צריך לטפל גם בצד הכספי.
22/11/2023  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת
אירועי ה-7 באוקטובר הנם האסון הגדול ביותר בתולדות מדינת ישראל. חמאס אשר הגדיר במפורש את מטרתו להשמיד את מדינת ישראל לא הורתע ויצא למתקפת פתע כוללת. חמאס איננו האויב היחידי המצהיר על כוונה זו. חיזבאללה מודל 2023 חזק לאין שיעור מחיזבאללה של שנת 2006 וודאי מחמאס. הערכות מודיעיניות קובעות כי לרשות חיזבאללה עשרות אלפי לוחמים, המצוידים באמצעי לחימה מתקדמים ובכ-150 אלף רקטות, טילים וכטב"מים. חיזבאללה התעצם תוך הפרה בוטה של החלטת מועצת הביטחון 1701 משנת 2006 אשר קבעה כי חובה לפרז את לבנון דרומית לנהר הליטני, ויש לקדם את פירוק החימוש של כלל הכוחות הלוחמים הלא מדינתיים בלבנון.
22/11/2023  |  חן קרצ'ר  |   יומני בלוגרים
קבוצת דלק, שבשליטתו של יצחק תשובה, תחלק דיבידנד של 250 מיליון שקל - מתוכם יקבל תשובה מחצית. בכך מגיע סכום הדיבידנדים של הקבוצה מתחילת השנה ל-1.1 מיליארד שקל, כאשר חלקו של תשובה הוא 550 מיליון שקל. החברה הודיעה על החלוקה עם פרסום דוחותיה (22.11.23).
22/11/2023  |  איתמר לוין  |   חדשות
הממשלה אישרה הלילה (יום ד', 22.11.23) את העסקה לשחרור של כ-50 חטופים ישראלים משבי חמאס. הבוקר פרסם משרד המשפטים את הרשימה ובה שמותיהם של 300 אסירים המיועדים לשחרור" "מטעמים של ניהול יחסי החוץ של המדינה וביטחונה". בין השמות ניתן למצוא מחבלים שהורשעו בעבירות של יידוי אבנים, זריקת בקבוקי תבערה, תמיכה בטרור וכן פגיעה בביטחון האזור.
22/11/2023  |  מירב ארד  |   חדשות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
מנחם רהט
מנחם רהט
קוראי עיתון הארץ זוכים למנה גדושה של קורת רוח בזכות דיווחיו קורעי הלב על המצוקה העזתית    כמו בבדיחה על היהודי שקרא ברכבת את השטירמר: הארץ חוקר וחושף את גודל המהלומה שחטפו העזתים, ע...
דן מרגלית
דן מרגלית
בסיכום הכולל נעים מאוד להחזיק בתפקיד שגריר ולהתגודד בחברה יהודית אוהדת עם כוסית יין משובח וניסוח בינוני באנגלית    אך באותו סיכום כולל נכון לקבוע כי ההצלחה מעטה, אם בכלל
יוסף אליעז
יוסף אליעז
נושא זה של תרומות זרע, אשר נפוץ מאוד כיום, ואחריות התורם למזוות צאצאיו, כמו גם שאלות נוספות בתחומים אלה טעונים חקיקה לאחר שקילת כל השיקולים
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il