|   15:07:40
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
מה כדאי לעשות כאשר נתקעים עם הרכב?
קבוצת ירדן
אישור ETIAS לאירופה בעברית, איך זה עובד בדיוק?

מעט המחזיק את המרובה

על היוזמה הסינית ליישוב המשבר בסוריה

היוזמה הסינית - התוכנית בת ארבעת השלבים ליישוב המשבר בסוריה - אומנם אינה צפויה לקדם את יישוב המשבר בסוריה אך אין לבטל את חשיבותה, שכן יעדיה חורגים מהמשבר הסורי לבדו
12/11/2012  |   יורם עברון   |   כתבות   |   INSS   |   תגובות
משמאל: לח'דר ברהימי עם הסינים. לא בגישה מסורתית [צילום: AP]

"עתידכם - עליכם!"
שימור הריבונות - ערך בסיסי במדיניות החוץ הסינית, השולל התערבות בכוח בענייניהן הפנימיים של מדינות. בהתאם לעיקרון זה, לפי הסינים יש להניח לאזרחי סוריה לעצב את עתידם בעצמם

ב-31 באוקטובר 2012 סין חרגה מגישתה המסורתית, השוללת מעורבות בפוליטיקה המזרח-תיכונית, ופרסמה תוכנית בת ארבעה שלבים ליישוב המשבר בסוריה. על-אף החידוש שבדבר, היוזמה איננה כוללת מהלכים ממשיים וכנראה שאין בה כדי לקדם את המצב בסוריה. אם כך, האם מדובר בצעד חסר משמעות, או שאולי היוזמה טומנת בחובה תועלות ומשמעויות שאינן ניכרות ממבט ראשון?

כאמור, התוכנית הסינית נראית ריקה מתוכן ממשי. בשלב הראשון הצדדים אמורים לסיים את האלימות, אך מעבר לקביעה שהפסקת האלימות תיעשה בדרכים המותאמות לנסיבות המקרה לא מוצעים מהלכים קונקרטיים. בשלב השני, הצדדים ימנו נציגים שיקבעו מפת דרכים לתהליך שינוי פוליטי (political transition), בעוד משטר אסד נשאר על-כנו עד השלמת הדיונים לשם הבטחת היציבות הפוליטית.

בשלב השלישי, הקהילה הבינלאומית תפעל בשיתוף פעולה הדוק עם שליח האו"ם והליגה הערבית לסוריה, לח'דר ברהימי, ליישום ההחלטות הבינלאומיות בנושא, שהתקבלו זה מכבר בחסות האו"ם ובמועצת הביטחון. בשלב הרביעי, הקהילה הבינלאומית תגביר את מאמציה לפתור את הבעיות ההומניטריות שנגרמו עקב המשבר, בין היתר על-ידי הגברת הסיוע ההומניטרי, אך ללא פוליטיזציה ומיליטריזציה - רמז לשימוש הציני שהמערב עושה, לטענת סין, בסיוע ההומניטרי.

על-פי התוכנית, המתווך מטעם האו"ם והליגה הערבית, ברהימי, נועד למלא תפקיד דומיננטי בכל שלביה על-ידי ליווי הדיונים, תוך קבלת תמיכה וסיוע ממדינות האזור ומהמעצמות. לעומת זאת, התוכנית פוסלת התערבות בינלאומית חד-צדדית, הפעלת לחץ על הצדדים, וסילוקו בכוח של משטר אסד.

ככל שניתן להעריך, התוכנית אינה צפויה לקדם את פתרון המשבר. לא רק שלא כלולים בה צעדים ממשיים אלא שהמאבק לחיים ולמוות בין המשטר המכהן לארגוני האופוזיציה והעתיד המר הצפוי לצד המפסיד אינם מאפשרים לצדדים להגיע להסכמות על סיום העימות. בנוסף, הלגיטימציה הניתנת לאסד להמשיך למשול בזמן המשא-ומתן צפויה להניע אותו לסרב לכל הסדר השולל ממנו עמדת כוח.

מהי תכלית היוזמה?

בהנחה שבייג'ינג מודעת לכך שהיוזמה לא תקדם את פתרון המשבר, מתעוררת השאלה מהי תכליתה. התשובה לכך מצויה בתפקיד שסין מעוניינת למלא בפוליטיקה הבינלאומית ובניסיונותיה להשפיע על הסדר האזורי תוך צמצום הביקורת המופנית כלפיה. מעת פרוץ המשבר בסוריה ביטאה סין התנגדות עקבית לפעולה חד-צדדית על-ידי הקהילה הבינלאומית (ולמעשה, מעצמות המערב) נגד משטרו של אסד, ובאופן חריג למדי אף הטילה וטו על יוזמות מועצת הביטחון נגד המשטר. באופן דומה היא מתנגדת להגשת סיוע למורדים, בין היתר במסווה של סיוע חוץ.

הנימוק הבסיסי לעמדתה, הוא שימור הריבונות - ערך בסיסי במדיניות החוץ הסינית, השולל התערבות בכוח בענייניהן הפנימיים של מדינות. בהתאם לעיקרון זה, יש להניח לאזרחי סוריה לעצב את עתידם בעצמם. נימוק רשמי נוסף להתנגדות הסינית להתערבות חיצונית בסוריה הוא הלקח שהפיקה מתקדים המשבר בלוב, בו השתכנעה (יחד עם רוסיה) לתמוך בהתערבות זרה מוגבלת, שלמרבה הפתעתה ננקטה בעוצמה החורגת בהרבה מהצפוי. לתחושת ההנהגה בסין, מעצמות המערב הונו אותה.

ארבעה שיקולים נוספים

בנוסף לנימוקים אלה, ניתן להעריך שארבעה שיקולים נוספים לפחות מנחים אותה בנושא הסורי. ראשית, שימור המשטר האירני, אשר קריסת משטר אסד צפויה להסב לו נזק גדול ביותר. הישרדות המשטר האירני משרתת הן את האינטרס הכלכלי של סין והן את האינטרס האסטרטגי שלה בבלימת דומיננטיות אמריקנית במפרץ הפרסי. שנית, יציבות המזרח התיכון. מאחר שאין בסוריה כוח אופוזיציה חזק מספיק שיוכל למלא את מקומו של אסד ולשמר את אחדות המדינה, בייג'ינג חוששת שקריסת משטר אסד תגרום למלחמת אזרחים שתערער עוד יותר את יציבות האזור ותשפיע לרעה על משק האנרגיה העולמי.

שלישית, הפגנת עמדה עצמאית ביחס למעצמות המערב וחשיפת חולשתן בהובלת מהלכים בינלאומיים. רביעית, ואולי חשוב מכל, נוכח המהלכים ההססניים של מעצמות המערב בנושא סוריה, סין כנראה איננה סוברת לפי שעה שיופנה נגדה לחץ בינלאומי חזק - בדומה ללחץ המופעל עליה בנושא האירני - לפעול ביתר נוקשות כלפי משטר אסד.

מנקודת מבט זו, ניתן להעריך שאף אם היוזמה הסינית אינה צפויה לשנות את פני המציאות בסוריה אין לראותה כיוזמה סתמית. זו היא יוזמה המשרתת היטב את יעדיה של בייג'ינג ונושאת עמה משמעויות נוספות. בעוד עמדתה השלילית של סין כלפי יוזמות מערביות הכרוכות בהתערבות חד-צדדית במדינות מתפתחות בכלל, ומדינות המזרח התיכון בפרט, ידועה זה מכבר, עד כה בייג'ינג הסתפקה בהבעת התנגדות והכשלת יוזמות בינלאומיות. הדבר אומנם היקשה על יישום היוזמות המערביות, אך הציג את סין כמדינה לעומתית, פסיבית ואנוכית. הדבר פגע לא רק בתדמיתה בעיני המערב אלא גם הקשה עליה לגבש את עמדת המנהיגות בה היא חפצה בקרב המדינות המתפתחות.

לעומת זאת, העלאת יוזמה שבמרכזה עקרונות הסדר העולמי בהם מחזיקה סין - קידוש מושג הריבונות והשלמוּת הטריטוריאלית, שלילת התערבות זרה בכוח, וקידום תפקידם של גופים בינלאומיים ורב-לאומיים ביישוב משברים בינלאומיים - מציגה את סין כמעצמה עולמית בעלת סדר-יום משלה, שעמדותיה מהוות נקודת התייחסות לגיטימית בשיח הבינלאומי. הדבר לא רק מחזק את מעמדה של סין ומציג את עמדותיה כשקולות ערך לעמדות המערב, אלא מעביר את נטל ההתנגדות וההוכחה ליריבותיה.

התמודדות עם הביקורת

יוזמתה של סין מסייעת לה להתמודד גם עם הביקורת הקשה המופנית כלפיה באזור ומבית על האופן בו היא מאפשרת למשטרו הרודני של אסד לטבוח בעמו ללא התנגדות. מאחר שסין מתכוונת להמשיך לפעול במזרח התיכון עוד שנים ארוכות, תמיכה חסרת פשרות באסד צפויה לפגוע ביחסיה עם המשטר שיחליף אותו בבוא העת, ופוגעת כבר עתה בתדמיתה בעיני עמים אחרים באזור ואף בעיני עמה.

היוזמה מסייעת להתמודד עם האתגר: היא מציבה סייגים ברורים לתמיכה במשטר המכהן ומצדיקה אותה באמצעות שיקולים המדברים אל רגשות תושבי המזרח-התיכון וסין גם יחד: בלימת הדומיננטיות של מעצמות המערב, שימור היציבות הפנימית, וייחוס משקל רב לגורמים מקומיים ורב-לאומיים (בהם נהנות מדינות מתפתחות מעמדת כוח) בפתרון המשבר.

בסיכומו של דבר, היוזמה הסינית אומנם אינה צפויה לקדם את יישוב המשבר בסוריה אך אין לבטל את חשיבותה, שכן יעדיה חורגים מהמשבר הסורי לבדו. בפרספקטיבה רחבה - פרספקטיבה הרלוונטית גם לישראל - לא רק שהיוזמה ממחישה את נכונותה של סין לקרוא תגר באופן עמוק מבעבר על העקרונות המערביים השולטים בפוליטיקה הבינלאומית והאזורית מאז סיום המלחמה הקרה. יוזמה זו גם מבטאת את נכונותה של סין למלא תפקיד פעיל יותר בפוליטיקה המזרח-תיכונית. בהתחשב בעיתוי היוזמה - ערב פתיחת קונגרס המפלגה הקומוניסטית וחילופי ההנהגה - אין לשלול את האפשרות שנכונות זו מבטאת שינוי רחב יותר בגישתה של סין לאזור.

פורסם במקור: INSS
הכותב הוא חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי ומרצה בחוג ללימודי אסיה באוניברסיטת חיפה.
תאריך:  12/11/2012   |   עודכן:  12/11/2012
ד"ר יורם עברון
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
על היוזמה הסינית ליישוב המשבר בסוריה
תגובות  [ 1 ] מוצגות   [ 1 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
אבי כהן
14/11/12 14:09
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
תיאטרון מלנקי, מאז היווסדו ב-1997 בידי חבורת יוצרים ושחקנים-עולים מרוסיה, מהווה חזרה על מקרה עליית שחקני "הבימה" ממוסקבה לפני כמאה שנים. הוא קטן, כשמו, ללא יומרות, עם הרבה צניעות וענווה - אך עשיר בהתלהבות היוצרים והמבצעים, שביחד מעלים כאן את מיטב ההצגות שעולות בכלל על הבמות הישראליות. כל הצגה שלו - היא פנינה נדירה במחוזותינו. והכל, בזכות ההתלהבות המלכדת את כולם בו, העושים את מלאכתם מלאכת קודש.
12/11/2012  |  עליס בליטנטל  |   כתבות
כבר 52 שנה מככבת "חיים נלו" כוותיקת מסעדות הבשרים על האש בתל אביב. במשך חמשת העשורים שחלפו מאז שהוקמה, מהווה המסעדה, הממוקמת בדרך אילת 11, על גבול יפו, אבן-שואבת לחובבי הגריל הרומני. אלא שבאחרונה נראה שהיא איבדה לא מעט מקסמה המיתולוגי של פעם ונותרה דורכת במקום בתפריט הקלאסי שלה, אף שהוא, עדיין, מגוון למדי.
12/11/2012  |  ראובן לייב  |   כתבות
בעקבות אירועי חירום ברמה הקהילתית או הלאומית, עולה מפלס החרדה בקרב הציבור. התמונות הקשות הניבטות מאמצעי התקשורת, מעוררות מצוקה רגשית, בלבול, כעס ותחושת חוסר-אונים בקרב הורים וילדים כאחד, וכן בקרב אנשי טיפול וחינוך. בכל רובדי החברה הישראלית, הורים מודאגים מנהלים שיחות נסערות בנושא.
12/11/2012  |  ד"ר שירי דניאלס  |   כתבות
ארגון חדו"ש, לחופש דת ושוויון פנה לבכירים ברשות השנייה - היו"ר אילן אבישר, המנכ"ל בפועל אילת מצגר והיועצת המשפטית עו"ד הילה שמיר - בדרישה לתת ביטוי לצעדים אותם היא מתכוונת לנקוט נגד רדיו קול ברמה, בעקבות הפרסום ב-News1 באשר לשידור החי של עצרת פתיחת מערכת הבחירות של מפלגת שס.
11/11/2012  |  עידן יוסף  |   כתבות
אלוף (במיל.) אורי שגיא נאלץ להסיר מועמדותו במירוץ לחברות בכנסת במסגרת מפלגת העבודה, בגלל הטענות שהועלו נגדו כאילו ביצע עבירות מין. יו"ר העבודה, שלי יחימוביץ, נהגה באופן השנוי במחלוקת, כאשר במקום לברר את החשדות היא מיהרה לסלקו מצמרת המפלגה.
11/11/2012  |  יואב יצחק  |   כתבות
רשימות נוספות   /   מלחמה בסוריה  /  מי ומי    / 
טקס פרסי גלובוס הזהב: "תלויים באוויר" מסתמן כמנצח  /  מאיה שני
בסיס הנתונים החדש של צבאות המזרח התיכון  /  יפתח שפיר
הקבינט דחה ההצבעה על המשך הלחימה  /  איציק וולף
משחק מלחמה  /  אודי דקל, יונתן לרנר
האימפריה מכה שנית?  /  צבי מגן
עד כמה מוכנה ישראל לרעידות אדמה?  /   מאיר אלרן, אלכס אלטשולר
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
רפאל בוכניק
רפאל בוכניק
כאשר התרחבות תופעת סרבנות המילואימניקים החלה לכרסם בלכידות הצבא, נזדעקו בכירי צה"ל להתריע כי קיימת סכנה של ממש לפגיעה אנושה בכשירות צה"ל
עידן יוסף
עידן יוסף  |  
המגפה שהשמידה את קיפודי הים באילת התפשטה לאוקיינוס ההודי ומאיימת להשמיד אוכלוסיות קיפודי הים בכל העולם    קיפודי הים נחשבים ל"שומרים" של שוניות האלמוגי. החוקרים מתריעים: מדובר במגפה...
ד"ר רפאל בוכניק
ד"ר רפאל בוכניק
"מכתבי ההתרעה" של אמ"ן לא היו אלא בבחינת כסת"ח, שהרי אם כך סברו בצמרת צה"ל, מדוע לא פעלו זרועות צה"ל לתגבור הכוחות ולהיערכות לבלימת מתקפה    מה שגרם לפגיעה בביטחון המדינה היו גילויי...
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il