News1 גאים להציג
מבקרים ייחודיים (Unique Visitors):
אתר - 480,288  סלולר - 909,396
   |   15:07:40
דלג
בלוגרים / בעלי טורים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
איתמר לוין
איתמר לוין
אפילו בזמן השואה מצאו יהודים רבים נחמה ועידוד דווקא בחג הפסח – למרות הקושי העצום לקיים את מצוותיו והפער האדיר בינו לבין המציאות    קל וחומר שאנחנו יכולים וצריכים להתעודד מימי החג הב...
עו"ד צבי שוב, עו"ד ספיר זילבר
עו"ד צבי שוב, עו"ד ספיר זילבר
נכון לעכשיו המגיפה אינה מהווה "כוח עליון" המאפשר לבטל עסקות ולדחות מסירת נכסים    במקביל עולות שאלות מורכבות של מס שבח, מס רכישה והיטל השבחה
נזק מינימלי לפרטיות [צילום: נתי שוחט, פלאש 90]
אלוף (מיל.) יעקב עמידרור
איזון נכון בין הזכות לפרטיות לבין החובה להציל חיי אדם, הוא לאפשר למשרד הבריאות להשתמש בנתוני השב"כ - אבל לחייב להשמיד אותם אחרי שבועיים-שלושה
מתים בטהרן [צילום: איברהים נורוזי, AP]
מיקי אהרונסון, ד"ר איימן מנצור  |  
רוסיה ממשיכה להעמיק את חדירתה    סין עשויה לצאת מן המגיפה בעלת מעמד איתן יותר מאי פעם    סעודיה נכנסה למלחמת מחירים בנפט וממשיכה להיות שקועה בתימן    אירן אינה מפסיקה לרגע את פעולותיה...
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
טוויטר / יואב יצחק YoavNews1
ברחבי הרשת / פרסומת
מועדון+ / תגיות
אישים | פירמות | מגשרים
מוסדות | אתרים | מושגים
גרסטל. בוררת [צילום: פלאש 90]
בוררת ומגשרת
הילה גרסטל. ילידת 13.6.1955, ישראל. נשואה לראובן ולהם שני ילדים.

ב-1973 סיימה את לימודיה התיכוניים בתיכון עירוני בהרצליה. בשנים 1975-1973 שירתה בצה
איתן ששינסקי [צילום: פלאש 90]
כלכלן
איתן ששינסקי (נולד: 29 ביוני 1937), כלכלן ואיש אקדמיה ישראלי.
תום שגב [צילום: AP]
סופר, עיתונאי
תום שגב (נולד: 1 במרץ 1945), עיתונאי, פובליציסט והיסטוריון ישראלי.
לכל הערכים במועדון+
מיסוי "חברות הארנק"
מנהל רשות המסים, משה אור [צילום: רשות המסים]

שאלת המס שיחול ושיוטל מכאן ולהבא על "חברות הארנק", אינה שאלה של מה בכך, לאור העובדה, כי קיימת הוראה מפורשת, בסעיף 3 ל"חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו", הקובעת, כי: "אין פוגעים בקניינו של אדם". הוראת חוק זו, יש לקרוא ולפרש, לאורה של פיסקת ההגבלה, הקבועה בהוראת סעיף 8 לחוק זה ולפיה: "אין פוגעים בזכויות שלפי חוק-יסוד זה אלא בחוק ההולם את ערכיה של מדינת ישראל

▪  ▪  ▪
סיום דיוני וועדת הכספים של הכנסת בפרק העוסק במיסוי חברות, בהחלטת וועדה זו, למסות רווחי חברה שבה בעל שליטה יחיד או בעלי שליטה מעטים, שהכנסותיה מופקות מעבודתו וגם/או מפעילותו של יחיד וגם/או מפעילותה של קבוצת מעטים וראיית הכנסתה של אותה חברה, כהכנסת יחיד, מיגיעה אישית - עליה מדווח העיתונאי, עידן יוסף ("מחלקה ראשונה" - תאריך 7.12.2016) - מהווה המסמר האחרון, שנועץ המחוקק הישראלי בארון המתים של ההפרדה המוחלטת שהייתה קיימת - עד כה - בין יחיד לבין חברה, בין בעירבון מוגבל ובין חברה בלתי מוגבלת.

העיקרון המשפטי, שהוכר בפסיקה האנגלית בשנת 1899 שהבדיל בין חברת סלומון בע"מ, לבין סלומון, האיש והכיר באישיות הנפרדת של חברה, בעירבון מוגבל, לבין האישיות הנפרדת של בעל המניות בחברה - שאומצה, כחלק מן המשפט הנוהג בישראל - סופג, מדי שנה בשנה, מכה אחר מכה. בשל רצון להימנע מלהיטיב עם בעל מניות יחיד או מבעלי מניות בודדים בחברה ולמנוע מהם הטבות מס, במטרה להטיל עליהם חבות אישית, אפילו שהתאגדו, כהתאגדות של חברה, בין בעירבון מוגבל ובין בעירבון שאינו מוגבל, מתעלם המחוקק הישראלי, מצורת ההתאגדות המשפטית של חברה, אל מול צורת ההתאגדות של היחיד ורואה להחיל זהות בין היחיד לבין החברה.

כבר לקראת סוף שנות הששים של המאה הקודמת פעל המחוקק, בדרך של שינוי חוק מס שבח מקרקעין (ששמו שונה - עם שנים - לחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה) ), באופן ש"חברות גוש חלקה", שהיו חברות בע"מ - שכל נכסיהן וגם/או עיקר נכסיהן היו מקרקעין ולכן הוגדרו הם בחוק, במינוח "איגוד מקרקעין" - חויבו במס שבח ומס רכישה מלא, בדיוק כפי שחויב במס שבח ומס רכישה שכזה, יחיד, בעת שחברות גוש חלקה שכאלה, ביצעו העברת מניות, מבעל שליטה בחברה בע"מ שכזו, לאחרים. המחוקק ראה בהעברת מניות אלה, בחברה בע"מ שכזו - שכלל נכסיה הן מקרקעין - מבעל שליטה בחברה בע"מ שכזו, לאחר, פעולת מכירה וגם/או רכישה של מקרקעין - לפי נסיבות העניין המשתנות. המחוקק ראה בפעילות שכזו, פעילות שבוצעה בידי יחיד וחייב בעל שליטה שכזה ומקבל מניות אלה, בהעברת השליטה באיגוד המקרקעין, מבעל מניות אחד, למישנהו, במלוא חובת תשלום מס השבח ומס הרכישה, שהיה מחויב בו יחיד, אם היה מבצע הוא פעולת רכישה וגם/או מכירת מקרקעין שכזו, במישרין.

בצדק רב תיאר מנהל רשות המיסים, רו"ח משה אור, בפני חברי ועדת הכספים, מצב הדברים העובדתי והמשפטי, שהביא להקמת "חברות הארנק", באומרו להם, כי: "מדובר בתופעה שהחלה ב-2002 של אנשים שכירים וחלק עצמאיים, שראו שכדאי להם להפוך לחברה בע"מ, והחלו לאגד את פעילותם באמצעות חברה ואז המדינה הפסידה את המס השולי ואת תשלומי הביטוח הלאומי. גם כשהם עושים הרבה כסף הם דוחים את חלוקת הדיבידנדים לתקופה ארוכה וככה המדינה מפסידה הרבה כסף. מדובר באנשים שמשתכרים הרבה, מנכ"לים בכירים, מנהלי כספים, מקבלי שכר גבוה במיוחד. זוהי אוכלוסייה של עשרות אלפים, האנשים שמרוויחים הכי הרבה, שכירים ועצמאיים".

מה שמנהל רשות המיסים לא פירט בפני חברי ועדת הכספים, הוא מצב הדברים העובדתי והמשפטי שקדם לשנת 2002 והסיבה שהביאה להקמתן של "חברות הארנק". עניין זה נתאר ונשלים, בפניכם, ברשימה זו. ובכן, בשנת 2002, עת כיהן בנימין נתניהו, כשר-האוצר, החליט הוא להעלות שיעורי המס, אותו יש לגבות מיחידים, המנהלים עסקים כעצמאיים או כשכירים, המשתכרים שכר חודשי גבוה, בכל הקשור לתשלומי הביטוח הלאומי, שיחולו עליהם. חובת תשלומים גבוהים אלה לביטוח הלאומי, חלה - ממועד זה ואילך - אך ורק על בעלי עסקים או על שכירים, בעלי שכר חודשי גבוה. נתניהו יצר, בתקופת כהונתו כשר-האוצר, מס שכונה בידי רואי-חשבון בשם: "מס הכנסה ב' ".

כדי להימנע מתשלום אותו "מס הכנסה ב' " הקימו אותם עצמאיים ושכירים, שחובת תשלומי הביטוח הלאומי המוגדלים הללו, חלה עליהם, מה שקרוי ומכונה, כיום, בשם: "חברות הארנק". כל עוד לא משכו עצמאיים ושכירים אלה רווחיהם, מ"חברות ארנק" אלה, בצורת דיבידנדים והותירו רווחיהם אלה, באותן "חברות ארנק", היו פטורים הם - ועדיין פטורים הם, גם כיום - מחובת תשלום מס, בגין רווחים אלה. גם בעלי מקצועות חופשיים, המחויבים לאחריות מקצועית בלתי מוגבלת, דוגמת עורכי-דין, רואי-חשבון ובעלי מקצועות חופשיים אחרים, נקטו באותה דרך ממש. ההבדל היחיד בינם, לעצמאיים ושכירים אחרים, שהקימו "חברות ארנק" לעצמם, מצא ביטוי בכך, שהם הקימו לעצמם "חברות ארנק שאינן מוגבלות בעירבון מוגבל", כאשר "חברות הארנק" שלהם, לא הוגבלו, כלל וכלל.

הצגת ציבור נרחב של בעלי עסקים עצמאיים, בעלי מקצועות חופשיים ושכירים, המשתכרים שכר רב, שהקימו "חברות ארנק", במסגרת של תכנון מס לגיטימי וראוי, כמי "שהינם מתחמקים מתשלום מלוא החבות במס וכמי שיש צורך לסגור 'פרצת מס' זו בפניהם", הינה טיעון דמגוגי - בכל הכבוד הראוי - שטוב לו, שלא היה מועלה ונישא על שפתם של אנשי האוצר, בכלל ואנשי רשות המיסים, בפרט, בפני חברי ועדת הכספים, בעת דיוניהם בפרק העוסק במיסוי חברות. טיעון דמגוגי זה, מצא ביטויו - באופן נרחב וממשי - בהחלטתה, הבלתי סופית עדיין, של וועדת הכספים, למסות רווחי חברה שבה בעל שליטה יחיד או בעלי שליטה מעטים, שהכנסותיה מופקות מעבודתו וגם/או מפעילותו של יחיד או מפעילותה של קבוצת מעטים וראיית הכנסתה של אותה חברה, כהכנסת יחיד, מיגיעה אישית.

מוטב ימצאו אנשי האוצר, קולב ראוי יותר, עליו יתלו הם צידוק רצונם וכוונתם למסות רווחים של חברה שיש לה בעל שליטה יחיד או בעלי שליטה מעטים, שהכנסותיה מופקים מעבודתו או פעילותו של יחיד או קבוצת מעטים, כאשר רואים בהכנסתה זו, כאילו הייתה הכנסת יחיד מיגיעה אישית. כך נכונים הדברים, באשר להצעה למסות נכסים - בין נדל"ן, בין יצירות אומנות, כלי טיס, כלי שיט וכד' - של אותה חברה. אין מקום להאשים בעלי "חברות הארנק", כמי שהינם שותפים ונכללים באחת התופעות החמורות של יצירת מפלטי מס, כאילו פשעו הם, בעצם יצירת תכנון מס לגיטימי, ראוי והולם, העומד ותואם דרישות החוק הקיים, נכון למצב החוקי, קודם שינויו המוצע.

חברי ועדת הכספים הסכימו לנוסח - המפורט בכתבתו של העיתונאי, עידן יוסף - ולפיו המקרים שיוגדרו מבחינת דיני המס "חברת ארנק", על כל הנגזר מכך, הינם המקרים שבהם נעשית משיכת כספים מהחברה, בידי היחיד שהינו בעל החברה, כאשר מתקיימת משיכת דיבידנדים או כאשר נעשה שימוש בנכסים, דירה, חפצי אומנות או תכשיטים, כלי טיס או כלי שיט, אשר עיקר השימוש בהם הוא של בעל המניות המהותי, שהינו בעל המניות העיקרי או היחיד, ב"חברת ארנק", שכזו. במקרה של דירה, שיש בה עירוב שימושים, הרי ייראו בשימוש בנכס כ"חברת ארנק", לפי רוב השימוש הנעשה בה, וגם/או לפי עיקר השטח אשר משמש לצרכיו הפרטיים של בעל המניות העיקרי וגם/או היחיד, ב"חברת ארנק" זו. אנשי רשות המיסים טענו, בפני חברי ועדת הכספים, כי לגבי מקרים בהם נעשה שימוש בדירה, שיש בה מספר חדרים, כאשר חדר אחד או יותר משמשים לצורך קליניקה מקצועית וכדומה, ואילו עיקר השימוש בדירה הינו לצרכיו הפרטיים של בעל החברה, או אז ייראו בחברה כזו, "חברת ארנק", לכל דבר ועניין שהוא, כאשר במצב דברים שכזה, תחול חובת מיסוי על "חברת ארנק" שכזו, לפי נסיבות העניין.

מרשימתו זו של העיתונאי, עידן יוסף, עולה, כי אנשי רשות המיסים, יחד עם חברי ועדת הכספים, טרם "סגרו עניין", עם חברי הלשכות המקצועיות, באשר לשיעור המס שיחולו על תשלום הדיבידנד, באותן "חברות ארנק". הויכוח הקיים, אשר טרם הוכרע, הינו האם יחול במצב דברים זה על מחזיקי "חברות הארנק", מס מופחת, בשיעור של 25% בלבד, במקום שיעור המס, בגובה ובשיעור של 30%, המוצע והנדרש, בידי אנשי רשות המיסים.

שאלת המס שיחול ושיוטל מכאן ולהבא על "חברות הארנק", אינה שאלה של מה בכך, לאור העובדה, כי קיימת הוראה מפורשת, בסעיף 3 ל"חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו", הקובעת, כי: "אין פוגעים בקניינו של אדם". הוראת חוק זו, יש לקרוא ולפרש, לאורה של פיסקת ההגבלה, הקבועה בהוראת סעיף 8 לחוק זה ולפיה: "אין פוגעים בזכויות שלפי חוק-יסוד זה אלא בחוק ההולם את ערכיה של מדינת ישראל, שנועד לתכלית ראויה, ובמידה שאינה עולה על הנדרש, או לפי חוק כאמור מכוח הסמכה מפורשת בו".

נוסחו הסופי והמחייב של הפרק העוסק במיסוי חברות, טרם "לבש" צורה סופית ומחיבת וטרם הועבר, בידי וועדת הכספים, לקראת הכללתו בחוק ההסדרים ולהכנתו לקריאה שנייה ושלישית. ייתכנו, גם ייתכנו שינויים, בפרק חשוב זה, העוסק במיסוי חברות, בהמשכם של שלבי חקיקה אלה, כך שייתכן ש"התבשיל המוכן והסופי", שיצא מ"בית התבשיל" של בית-המחוקקים הישראלי, יהיה שונה, באופיו ובמהותו, שינוי ניכר - שינוי של ממש - מהנוסח כפי שהוא מונח, לעת הזו, בפנינו אנו. כל שעשינו הוא להעיר הערותינו אנו, לעניין נוסח בלתי שלם ובלתי מושלם, המונח נגד עינינו אנו, בשל חשיבותם ומהותם של דברים. ככל שיחולו שינויים נוספים ומהותיים, בנוסחו של פרק זה, נשוב ונאמר דברינו אנו, בבוא עת, ככל שהדבר יצריך התייחסות שונה ונוספת.


הכותב הוא השותף-המייסד של ד"ר חיים שטנגר, משרד עורכי דין ומשרדו מתמחה בתחום המשפט הפלילי, דיני מעצרים, כמו-גם בתחומי המשפט העסקי, דיני חברות, פירוקים ופשיטות-רגל, דיני ירושות וסכסוכים עסקיים-משפחתיים ודיני משפחה, כמו-גם בהופעות בבג"ץ ובענייני עתירות מנהליות, קניין רוחני ומקרקעין.
תאריך:  08/12/2016   |   עודכן:  08/12/2016
חיים שטנגר
מועדון הבלוגרים עוקבים: 2 לקבלת רשימות חיים שטנגר לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
רשימות קודמות
החגים כבר חלפו ביעף. עוד לא סיימנו עם הסליחות, וכבר צריך לפרק את הסוכות. כל המסעדות שהספיקו להקים סוכות שעומדות למחצה, מתנדנדות עם הרוח, כבר ארזו את הסוכה ואיתם את מבצעי החג. רק כתמי השמן שנזלו להם משקיות האשפה מבניין מגוריי, בפסים ארוכים מדלת הכניסה ועד לפח האשפה המרוחק, שם מוטלות להן השקיות כמה ימים, מזכירים את ארוחות החג והמנגלים. עד שיבוא הגשם וינסה למחוק את הכתמים. את הרושם שמשאירה מטבוחה טובה, קשה אפילו לגשם למחוק.
07/12/2016  |  יוסף קנדלקר  |   יומני בלוגרים
הודעתו הפומבית של היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר עמיחי מנדלבליט, לפיה לא יגן בבג"ץ על הממשלה, אם וככל שתוגש עתירה לבג"ץ נגד כשרות החוק המסדיר חוקיותם של יישובים בשטחי יהודה ושומרון, שהוקמו על אדמות פרטיות של ערבים - המוכר, ברבים, בשם: "חוק ההסדרה" - מעוררת, במלוא עוצמתה, שאלת מעמדו של היועץ המשפטי לממשלה ומידת מחויבותו להגן על עמדת הממשלה, בכל מקרה - גם אם עמדתה של הממשלה, מנוגדת ועומדת בסתירה מוחלטת לעמדתו הערכית והמשפטית של היועץ המשפטי לממשלה, בנושא זה וגם/או אחר.
06/12/2016  |  חיים שטנגר  |   יומני בלוגרים
הדחתו המתבקשת והמתחייבת של תת-אלוף, אופק בוכריס, משורות צה"ל כמו-גם טקס השפלתו הפומבית והסרת דרגות התת-אלוף מעל כתפיו, בטקס נדרש ומתבקש שכזה לאחר שהודה הוא בביצוע עבירות המין, לכאורה, המיוחסות לו בכתב-האישום המתוקן, שהוגש/יוגש לבית-הדין הצבאי, במסגרת עסקת הטיעון שנרקחה בין פרקליטיו לבין הסנגוריה הצבאית, אינן חלק מעסקת טיעון מבישה, לכשעצמה, זו. עניין זה הותירו מי שרקחו מרקחת עסקת טיעון מקוממת זו לשפיטתו של הציבור, בבחינת "יראה הציבור וישפוט".
05/12/2016  |  חיים שטנגר  |   יומני בלוגרים
ככל שנקעה ונוקעת הנפש מהתנהלותה הדורסנית משהו - בכל הכבוד הראוי של רעיית ראש-הממשלה, הגב' שרה נתניהו, ביחסיה השוטפים עם עובדי בית ראש-הממשלה כפי שתוארו הדברים, בפסק-דין של בית-הדין האזורי לעבודה, בירושלים - עדיין זכאית שרה נתניהו לצנעת הפרט הבסיסית, החוקית והמתבקשת, כפי שלה זכאי כל נחקר, אגב, תוך כדי וסמוך לתום חקירתו בפלילים, במשטרה, כל עוד לא הוגש כתב-אישום נגדו ונחשף חומר החקירה נגדו.
04/12/2016  |  חיים שטנגר  |   יומני בלוגרים
הידיעה שפרסמה העיתונאית, גילי כהן (הארץ - תאריך 29.11.2016), בדבר קיום מגעים מתקדמים להסדר טיעון בין התביעה הצבאית לעורכי דינו של תת-אלוף, אופק בוכריס>B< - במסגרתו יודה בוכריס, בחלק מעבירות המין החמורות, שיוחסו לו בכתב-האישום - אשר יביא למחיקת חלק מ-16 עבירות מין חמורות שביצע בחיילת וקצינה, בהם שלושה מעשי אונס, המפורטים בכתב-אישום זה, מעלה שורת הרהורים מתבקשים, בעקבות המערכה העיקשת והנמרצת שניהלו - כמערכה נגדית - בוכריס ואנשיו, במסגרתה טענו הם, כל כל ההאשמות שהועלו נגד בוכריס, בידי המתלוננות נגדו, בשקר יסודן.
01/12/2016  |  חיים שטנגר  |   יומני בלוגרים
סיפורים חמים(72 שעות)
איתמר לוין
שטיין: סנקציה חריפה לפרקליטות אם לא תמסור את כל חומר החקירה
עידן יוסף
אם אין הסכם - אקדם חקיקה נגד נתניהו
היום לפני
[צילום: AP]
שיר היובל [1974]
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
מעסק למותג: כך הופך כל חיוג מקוצר להישג מושלם מול הלקוחות
כתיבת המומחים
3 סיבות שיגרמו לך להיכנס לקורס היי-טק אחרי השחרור
יום הולדת
אופיר אורנה 9/4
נצר נחמה 9/4
שטרנהל זאב 10/4
קרן דליה 10/4
משעני מרדכי (מוטי) 10/4
רמון חיים 10/4
פרץ מרים 10/4
חברי מערכת News1 (דוא''ל)
   ארד מירבעיתונאית
   גדות יפעתעיתונאית
   דנון יצחקעיתונאי
   וולף איציקעיתונאי
   יוסף עידןעורך חדשות
   יצחק יואבמו"ל ועורך ראשי
   יצחק-אוגנוב גליתעיתונאית
   לוין איתמרעורך משפטי
   מגנזי שרוןעיתונאית
   פישביין איילתעיתונאית
   רויכמן ינוןעיתונאי
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1 |   |  עריסת תינוק ניידת |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר |  NEWS1 |  חדשות |  אקטואליה |  תחקירים |  משפט |  כלכלה |  בריאות |  פנאי |  ספורט |  הייטק |  תיירות |  אנשים |  נדל"ן |  ביטוח |  פרסום |  רכב |  דת  |  מסורת |  תרבות |  צרכנות |  אוכל |  אינטרנט |  מחשבים |  חינוך |  מגזין |  הודעות לעיתונות |  חדשות ברשת |  בלוגרים ברשת |  הודעות ברשת |  מועדון + |  אישים |  פירמות |  מגשרים |  מוסדות |  אתרים |  עורכי דין |  רואי חשבון |  כסף |  יועצים |  אדריכלים |  שמאים |  רופאים |  שופטים |  זירת המומחים | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il