|   15:07:40
דלג
  יהודה קונפורטס  
עורך קבוצת אנשים ומחשבים
דוא"ל בלוג/אתר רשימות מעקב
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
קבוצת ירדן
השכרת רכב בדובאי - מעלים הילוך והופכים את החופשה לבלתי נשכחת
כתיבת המומחים
המדריך המקיף לשיפור בריאות מערכת העיכול

מה תפקידו של מערך הסייבר - מנקה וירוסים או האח הגדול

הצעת חוק חדשה מציעה להרחיב את סמכויותיו של מערך הסייבר, כך שיהיה רגולטור בתחומו של כל עסק, חברה וארגון במדינה זה מנוגד לייעודיו של המערך ועלול להוות פתח מסוכן
03/03/2021  |   יהודה קונפורטס   |   יומני בלוגרים   |   מגיפת הקורונה   |   תגובות
יגאל אונא [צילום: מרים אלסטר/פלאש 90]

כל חמש דקות
אם ההצעה תתקבל, בעל עסק שהתמזל מזלו ושרד את הקורונה, וכעת צריך להתמודד עם ההנחיות של התו הסגול שמשתנות בכל חמש דקות, יצטרך למלא אחר "תיק" נוסף בדמות הנחיות איך לאבטח את המידע בעסק שלו.

ועדת השרים לחקיקה אמורה לדון באחת מישיבותיה הקרובות בהצעה להרחיב את סמכויות מערך הסייבר הלאומי ולהפוך אותו ל"אח הגדול" של כל עסק, חברה וארגון אזרחי במדינה, כך על-פי דיווחים שפורסמו השבוע. לפי ההצעה, המערך יהפוך לגוף רגולציה שיפקח על ויעקוב אחר מערכות ההגנה על אבטחת המידע של כל אחד מהם, ויכתיב אילו מערכות יש להתקין ומתי.

מי שמתנגד ליוזמה הזו הוא האלוף (מיל') פרופ' יצחק בן-ישראל, ראש מרכז הסייבר באוניברסיטת תל אביב ומי שמונה על-ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לעמוד בראש הוועדה שבעקבות המלצותיה הוקם מטה הסייבר, שלימים אוחד עם רשות הסייבר למערך הסייבר הלאומי. פרופ' בן-ישראל סבור שיש להיצמד לכוונות המקוריות של מערך הסייבר ולמה שהוא עושה מאז היווסדו: הגנה היקפית. או, כפי שהוא הגדיר זאת, "לנקות את הווירוסים מהרשת, לפני שהם מגיעים למחשבים שלנו". במילים אחרות, הוא מתכוון לכך שהמערך צריך לשמור על "גבולות המדינה" בכל הנוגע לסייבר, לא לעסוק בתכנים ובוודאי שלא לשבת כ"אח הגדול" במועצות מנהלים של ארגונים וחברות פרטיות.

היוזמה הזו והסוגיה ככלל אינן חדשות. קצת לפני שהוקם מטה הסייבר פעלה יחידת רא"ם שבשב"כ, שתפקידה היה להגן על מערכות המחשוב של ארגונים שיש להם תשתיות קריטיות, למשל ארגונים פיננסיים. באחד הימים, באחד השיאים של המתקפות על ארגונים (אז עוד לא הייתה רווחת המילה סייבר), הועלה רעיון לשלוח נציג לכל מועצת מנהלים של ארגון מסוג זה, לרבות הבנקים, שיוודא שהם אכן עומדים בכללי אבטחת המידע. ההצעה נפלה מהר מאוד בעקבות התנגדות של ראשי הבנקים והחברות.

פתח לדיון רחב יותר

הגנה על מערכות מחשוב ומידע היא דבר קריטי ושיבוש שלהן עלול לפגוע קשות בתפקוד של המדינה, במיוחד בשעת חירום. אבל כאשר שמים על כף המאזניים את ביטחון הרשת, התשתיות ויציבות העסקים מול עקרונות הדמוקרטיה, חופש הפרט וההגנה על הפרטיות, כף המאזניים צריכה לנטות לצד האחרון.

הכוונה לדון בהצעה בוועדת השרים לחקיקה למעשה פותחת צוהר לדיון רחב יותר: מהו בעצם תפקידו של מערך הסייבר? האם הוא גוף מייעץ? רגולטור? גוף מפקח עם סמכויות שיפוטיות? מהו תפקידו של המערך בסיטואציה שבה מחשב של ארגון אזרחי, או אפילו מחשב אישי של אזרח תמים בבית, נפרץ ובאמצעותו התוקפים עלולים לבצע פעולות סייבר מסוכנות? האם במקרה זה יהיה מערך הסייבר רשאי להחרים את מחשבו של האזרח החף מפשע? האם יהיה עליו לפנות לבית המשפט או למשטרה? אלה הן כמ שאלות מתוך הסיפור המורכב הזה.

ההצעה מעוררת תגובות נחרצות נגדה על-רקע העיתוי שבו אנחנו נמצאים. משבר הקורונה הביא עימו פריצה רחבה ומסוכנת של גבולות הדמוקרטיה, חופש הפרט והשמירה על הפרטיות. אפשר להזכיר בהקשר זה את איכוני השב"כ, שבג"ץ פסל את השימוש הגורף של המדינה בהם והורה לה לחדול מכך עד ל-14 במרץ, למעט במקרים חריגים, ואם היא רוצה בכל זאת להמשיך בהם, כדי לאתר חולי קורונה ומחובבי בידוד - עליה להתחיל בחקיקת חוק רלוונטי כבר השבוע. עוד ניתן להזכיר בהקשר זה את החוק שמאפשר העברת מידע לרשויות המקומיות על אנשים שלא התחסנו, כולל כאלה שלא רוצים להתחסן, והדרכון הירוק, שמפתחיו אומנם טוענים שהוא מוגן, אבל יש חשד שלא כך הדבר, לפחות לא ב-100%. מה גם שאם ההצעה תתקבל, בעל עסק שהתמזל מזלו ושרד את הקורונה, וכעת צריך להתמודד עם ההנחיות של התו הסגול שמשתנות בכל חמש דקות, יצטרך למלא אחר "תיק" נוסף בדמות הנחיות איך לאבטח את המידע בעסק שלו.

מנגד: אבטחת הסייבר במגזר הפרטי טעונה שיפור

צריך לומר שהצעת החוק מבוססת על מציאות לא ממש מלהיבה בכל מה שקשור לאבטחת המידע במגזר העסקי. פרשת שירביט והקורונה האיצו הרבה מאוד תהליכי קבלת החלטות בארגונים שעד לפני הקורונה התייחסו לאיומי סייבר ופריצות כ"לי זה לא יקרה", ושינו את דעתם משראו שזה קורה ליותר מדי ארגונים. אלא שהמצב עדיין לוקה בחסר וטעון שיפור. כאן יכולה להיות, וכבר יש, למערך הסייבר תרומה: עליו להשקיע את מאמציו בהסברה, בהדרכה ובסיוע במצבי משבר. הוא כבר עושה את זה במידה מסוימת, אבל יש לעשות עוד הרבה. זאת, לצד תפקידו להגן בצורה כמה שיותר הדוקה על מרחבי הסייבר הלאומיים והארגונים הקריטיים במדינה.

המחויבות להידוק ההגנה על נכסי המידע כבר נמצאת על שולחן של רבות ממועצות המנהלים, גם מפני שמבינים שם שזה קריטי וגם כי יש חוקים שמטילים על חבריהן אחריות אישית במקרה של כשל אבטחה ניהולי. על המגמה הזאת להימשך, לרבות בשיתוף מערך הסייבר הלאומי.

בשורה התחתונה, יש לקוות שהצעת החוק שמונחת על שולחן ועדת השרים לחקיקה לא תאושר ואף לא תגיע לדיון, ומערך הסייבר יחזק את מאמציו בפעילות שלשמה הוא קם.

תאריך:  03/03/2021   |   עודכן:  03/03/2021
יהודה קונפורטס
+יו"ר ועדת החוקה מותח ביקורת על התנהלות התקשורת בעניין פתיחת השמיים
16:52 03/03/21  |  עידן יוסף
ועדת חוק, חוקה ומשפט אישרה להאריך פעם רביעית את ההכרזה על מצב החרום, לתקופה נוספת של 60 יום עד ל-1.5.21 וכן להאריך את ההגבלות הקיימות ליציאה והכניסה לארץ עד ליום ראשון.

יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר: "בשבוע האחרון התקשורת תקפה את הממשלה למה לא פותחים את השמים ולא מאשרים כניסת אזרחים, שזו פגיעה בדמוקרטיה ובזכות להצביע, וזה נכון. על סגירת השמיים הייתה ביקורת לגיטימית אבל הייתה גם ביקורת לא לגיטימית, כביכול מה שעומד מאחורי ההחלטה הוא הרצון למנוע מאנשים להגיע להצביע.

"וראה זה פלא, מהרגע ששרת התחבורה הודיעה שתמליץ על פתיחה מבוקרת כזו או אחרת, כל הכתבים והפרשנים יצאו בהתקפה על חוסר המקצועיות ובזעקות על 'מחדל פתיחת השמיים'. יכולה להיות ביקורת על התנהלות או על תוצאות בשטח, אבל אחרי שהממשלה באה ואומרת שלמרות החשש ממוטציות היא משנה מדיניות ומדברת על פתיחה מוסדרת אחרי שהייתה ביקורת, גם זה לא טוב, אז מה כן טוב?"

תמכו בהארכת ההכרזה ובתקנות: היו"ר ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) וח"כ שבח שטרן (הליכוד).
[צילום: דוברות הכנסת]
+ישראל תחסן פועלים פלשתינים מיום ראשון הקרוב
16:12 03/03/21  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
שמונה מתחמי חיסונים ייעודיים ייפתחו עבור פועלים העובדים בארץ למשך שבועיים  ▪  הרישום לקביעת תור לחיסון יתבצע דרך המעסיקים בישראל ובהתנחלויות  ▪  מנת החיסון השנייה תינתן באפריל
בדיקת קורונה ברפיח [צילום: עבד רחים אל חטיב/פלאש 90]
+נמשכת התאוששות בענף היהלומים; היצוא ממשיך לטפס
14:42 03/03/21  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
בחודש פברואר 2021 היבוא נטו של יהלומי גלם לישראל עמד על סך של כ-153 מיליוני דולרים, עלייה של כ-31% לעומת פברואר 2020  ▪  יצוא נטו של יהלומי גלם עמד על סך של כ-124 מיליוני דולרים, עלייה של כ-20.5% לעומת פברואר אשתקד  ▪  עלייה בביקוש לתכשיטים משובצים בסין ובארה"ב
בורסת היהלומים ברמת גן [צילום: מרים אלסטר/פלאש 90]
+הרב דב קוק קורא להתחסן
13:24 03/03/21  |  עידן יוסף
המקובל הרב דב קוק מטבריה, שבסביבתו התחסנו מעטים בהשראתו, חוזר בו ואומר כי אינו מוסמך להשיב בעניין, וכי יש לציית לגדולי התורה שהורו להתחסן.
+משרד הבריאות מסופק אם החיסון יספק הגנה לשנה
12:34 03/03/21  |  איילת פישביין   |   לרשימה המלאה
בתעודת החיסון המונפקת למתחסנים, תאריך תפוגת תוקף החיסון הרשום הוא חצי שנה, ושבוע לאחר קבלת המנה השנייה של זריקת החיסון תוצרת פייזר, זאת בניגוד לרושם שנוצר בציבור שמדובר בחיסון שתוקפו שנה לפחות  ▪  מתגובת משרד הבריאות עולה שרישום תאריך התוקף נובע מהיעדר נתונים ארוכי טווח
[צילום: גילי יערי/פלאש 90]
+מקדם ההדבקה עלה שוב ל-1
09:35 03/03/21  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
שיעור הבדיקות החיוביות - 4.8%  ▪  באמ"ן מזהירים: קיים "סיכון להדבקה חוזרת ומסתמן שמחלימים מצויים בסיכון להדבקה חוזרת מהווריאנט הדרום אפריקני"  ▪  פרופ' אש: "ייתכן שנכריז על סגר נוסף לפני הבחירות
(נתב"ג נפתח [צילום: תומר נויברג/פלאש 90])
+האם מדינות ארה"ב צריכות סיוע
08:02 03/03/21  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
הנתונים שמביא ניו-יורק טיימס מלמדים, כי ייתכן שהדרך הנכונה - גם אם המסובכת - תהיה להקטין את הסיוע הפדרלי ולכוון אותו למדינות שנפגעו
חקיקת תוכנית הסיוע של ביידן, 2.3.21 / CNBC
אלסקה. צניחה של 42.5% [צילום: בקי בוהרר, AP]
איידהו. עלייה של 10.4% [צילום: ריק בואמר, AP]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
מה תפקידו של מערך הסייבר - מנקה וירוסים או האח הגדול
תגובות  [ 0 ] מוצגות   [ 0 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  מגיפת הקורונה
בדיון על תוכנית הסיוע של ממשל ביידן, שאלה אחת שבה ועולה: האם המדינות צריכות לקבל סיוע פדרלי בלתי מוגבל? הרפובליקנים מתנגדים, הדמוקרטים תומכים וכללו 350 מיליארד דולר למטרה זו בתוכנית בהיקף 1.9 טריליון דולר שעברה ברוב קטן בבית הנבחרים וכעת ניצבת בפני מאבק קשה בסנאט.
03/03/2021  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת
הסתיימה (יום ג', 2.3.21) ישיבת קבינט הקורונה כדי להמשיך ולדון במתווה הכניסה והיציאה לישראל וממנה. בהמשך להנחיית ראש הממשלה בנימין נתניהו אמש, להחמיר את מתווה הכניסה והיציאה לישראל וממנה, אישר הקבינט בראשות נתניהו עקרונית את המתווה שגובש על-ידי צוות בין-משרדי בראשות המל״ל ומשרדי הבריאות והתחבורה מיום ראשון (7.3.21) באופן הבא:
02/03/2021  |  עידן יוסף  |   חדשות
גני הילדים ובתי הספר של החינוך המיוחד ישובו לפעול באופן מלא מיום ראשון הקרוב. כך הודיע (יום ג', 2.3.21) משרד החינוך.
02/03/2021  |  איציק וולף  |   חדשות
בחודש יוני שעבר בדק איאן ברמר, כתב בכיר בשבועון טיים, יחד עם עמיתיו את תגובתן של מדינות שונות לקורונה בשלושה תחומים מרכזיים: בריאות, פוליטיקה וכלכלה. הרבה השתנה מאז ושמונה חודשים מאוחר יותר הצוות חזר ובדק מיהן המדינות הראויות לציון לשבח על ניהול המשבר. ישראל איננה ביניהן, אך היא זוכה למחמאות על התנהלותה כעת. אנשי טיים גם מצרפים שלושה לקחים מרכזיים לקראת השלב הבא של המגיפה.
02/03/2021  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת
מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה מבית אמ"ן ממליץ לשקול, האם נדרש יחס שונה בכל הקשור לבידוד, לדיגום ולמתן "תו-ירוק" בין מתחסנים לבין מחלימים שחלפו שלושה חודשים ומעלה מיום התאמתותם ואשר טרם התחסנו במנה אחת.
02/03/2021  |  עידן יוסף  |   חדשות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
יואב יצחק
יואב יצחק
מה קורה בחברת הפיננסים ‘נטו’ שמפקחת על 24 מיליארד שקלים כספי פנסיה וגמל? בעליה מתמרנים את המשקיעים להעביר כספים לקרן הבעייתית שבבעלות וולת’סטון?    מנהלי החברה פועלים תוך ניגוד עניי...
אלי אלון
אלי אלון
בית הספר נקרא אז "ממלכתי א'", עד שמנהל בית הספר בזמנו הטיל על תלמידיו את המשימה לבחור שם חדש    השם שנבחר היה אלמוג, אשר מתאים לאופי העיר אילת
צבי גיל
צבי גיל
פולה הייתה בצלו של בן-גוריון רוב חייו, היא שירתה בקודש ושמרה על בן-גוריון לרבות על הבלורית המעופפת שלו    אך בביתה היא הייתה המלכה והכל ידעו כי כשמדובר בביקור בבית בן-גוריון בתל אבי...
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il