|   15:07:40
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
קבוצת ירדן
אירועים ואירוח במלונות אטלס
קבוצת ירדן
מתחברים לצד האומנותי: מסלולי לימוד יצירתיים שמשלבים בין אמנות וטכנולוגיה
רכב חיזבאללה נושא רקטות מוכנות לשיגור בלבנון [צילום: מוחמד זעתרי/AP]

הצרות של חיזבאללה שלא הכרתם

בניגוד לתדמית חיזבאללה כארגון כל-יכול בלבנון, חושפת העיתונות הערבית סדקים במכונה השיעית הצבאית המשומנת הפועלת בלבנון כבר 40 שנה בהוראת טהרן: משבר כלכלי קשה, שחיקה אחרי הלחימה בסוריה, סכסוכים עם עדות אחרות בלבנון, נקמות דם בין שבטים שיעים ובין שיעים לסונים ועוד
09/08/2021  |   ירון פרידמן   |   יומני בלוגרים   |   העולם הערבי   |   תגובות
ניטרליות דרוזית
עוצמת הזעם של הדרוזים בכפר שכמעט עשו לינץ' באחד הפעילים של הארגון, מדגימה עד כמה רבה השנאה הדרוזית לחיזבאללה. הדרוזים זועמים על נסיון חיזבאללה בשנים האחרונות לגייס ללחימה נגד ישראל את אחיהם, הצעירים הדרוזים בדרום סוריה (סויידא). הדרוזים מעוניינים להישאר ניטרליים בסכסוכים האזוריים

חיזבאללה נחשב לארגון החזק ביותר בלבנון. למעשה מדובר בצבא ממש עם כל החילות, מלבד מטוסים. לחיזבאללה צבא חזק יותר מהצבא הלבנוני. הוא מתפאר בכך שהוציא את ישראל מלבנון בשני שלבים - במלחמת לבנון הראשונה (1985) ובנסיגה מרצועת הביטחון ופירוק צד"ל (2000). הארגון מתפאר ב"ניצחון האלוהי" נגד צה"ל במלחמת לבנון השנייה (2006), כי שרד מול הצבא החזק במזרח התיכון. בעשור האחרון רשם חיזבאללה לעצמו ניצחונות בחזית חדשה. הוא הוכיח במלחמת האזרחים בסוריה את יכולתו להשפיע על מאזן הכוחות. חיזבאללה הכריע בקרבות משמעותיים בסוריה ליד הגבול הלבנוני, כגון באל-קוסייר ואל-קלמון (2013) וסייע להאריך את חיי המשטר הסורי. רבים בלבנון ראו בחיזבאללה כוח שמנע את השתלטותם של הג'יהאדיסטים הסונים על סוריה, מה שהיה מאיים ללא ספק גם על העדות בלבנון.

הלחימה בסוריה עלתה לחיזבאללה ביוקר. היא שחקה את יכולותיו הצבאיות ועלתה כסף רב. בנוסף גם נחשפה תופעה רווחת של בעיות נפשיות קשות עמן מתמודדים לוחמי חיזבאללה ששבו מהקרבות בסוריה. כתבה שפורסמה לפני כשנה ב"אל-מיאדין" הפרו-אירני, תיארה מצוקה של לוחמים רבים שמתקבלים כגיבורים בשובם מה"ג'יהאד" השיעי בסוריה אך למעשה מצויים בפוסט-טראומה. חיזבאללה מסתיר את גודל המצוקה של משפחות שאיבדו את יקיריהן בסוריה או שמתמודדות עם מקרי פציעה ונכות קשים.

אויבי הסונה

התמונה הוורודה של חסן נסראללה כאביר המגן על לבנון אינה מקובלת כיום על רוב הלבנונים. בעדה הסונית נחשב חיזבאללה לאויב העיקרי. רוב בני העדה מאמינים כי חיזבאללה אחראי לרצח מנהיגם ראש הממשלה הסוני רפיק אל-חרירי ב-2005, בין אם כסוכן של המשטר הסורי או כקבלן של אירן. לפי התוצאות בשטח, אירן היא המרוויחה הגדולה מהרצח. בעקבותיו ובעקבות הלחץ הבינלאומי על משטר אסד, נסוג הצבא הסורי מלבנון (אחרי 40 שנה) והתגברה מאוד ההשפעה האירנית במדינה. השנאה לחיזבאללה בלבנון גברה מאוד עם התערבותו של חיזבאללה לצד המשטר הסורי האחראי לרציחתם של מאות אלפי אזרחים סונים (שהיוו את רוב האופוזיציה).

פוליטיקה למטרות הארגון

חיזבאללה מנהל כבר 16 שנה קואליציה עם כמה מפלגות נוצריות המכונה "8 במארס", המאפשרת לו להטיל וטו על כל החלטת ממשלה, כי יותר משליש מהשרים נתונים להשפעת הארגון. יש לזכור כי לחיזבאללה כפוף גם ארגון אמל השיעי ויו"ר הפרלמנט הוא מזכ"ל אמל נביה ברי. בממשלות האחרונות ניצל חיזבאללה את שליטתו על משרדי החקלאות והבריאות לחיזוק והסוואת הסחר בסמים של הארגון וניצל את השפעתו על חברות כלכליות להעברת חומרי נפץ, בהם אמוניום ניטראט, אותו חומר שהביא לפיצוץ הנוראי בנמל ביירות לפני כשנה. חיזבאללה אינו כפוף למערכת השלטונית בלבנון בתחומים רבים. הוא מנהל רשת חינוך עצמאית בה נערכת תעמולה ושטיפת מוח של צעירים לקראת גיוסם לחיזבאללה. חיזבאללה לא רק ממנה ומפיל ממשלות, הוא גם מטיל וטו על כל הצעות הסיוע ללבנון הבאות מאירופה, כי הן מכילות תנאי של פיקוח על השימוש בכסף.

משבר כלכלי

המממנים העיקריים של חיזבאללה בטהרן סובלים בשנים האחרונות מעיצומים מחמירים של ארה"ב וגם מחרם כלכלי של נסיכויות המפרץ וסעודיה. המשבר הכלכלי של לבנון החמיר בשנה האחרונה בשל התנהלות כושלת של הממשלה. המצב החריף מאוד בעקבות משבר הקורונה. לבנון בדרך לקריסה כלכלית ומערכת אכיפת החוק בה הולכת ומתרופפת. אזורים שלמים בלבנון נמצאים מחוץ לשליטתו של הצבא. מחנות הפליטים הפלשתינים העניים בדרום הן זירות פשע מסוכנות בהן פועלים ארגוני טרור, כגון חמאס וג'יהאד איסלאמי. שם מנצל חיזבאללה את המצב לשיגור רקטות מדי פעם על ישראל. מי שמשלם את המחיר הם הפלשתינים שסופגים את התגובה של צה"ל.

אויב חדש: הדרוזים

לפני כמה ימים התנפלו דרוזים מהעיירה שויא שבאזור חצבאיה בדרום לבנון על משגרי רקטות של חיזבאללה שנכנסו לכפרם והחרימו את המשגר של הארגון. המסר הוא שהדרוזים אינם מוכנים להשתתף במשחק של חיזבאללה ולהוות מגן אנושי לארגון השיעי. חיזבאללה טען כי החוליה שלו הגיעה לכפר בטעות. עוצמת הזעם של הדרוזים בכפר שכמעט עשו לינץ' באחד הפעילים של הארגון, מדגימה עד כמה רבה השנאה הדרוזית לחיזבאללה. הדרוזים זועמים על נסיון חיזבאללה בשנים האחרונות לגייס ללחימה נגד ישראל את אחיהם, הצעירים הדרוזים בדרום סוריה (סויידא). הדרוזים מעוניינים להישאר ניטרליים בסכסוכים האזוריים. בתגובה לאירועי שוייא, מנעו פעילי חיזבאללה מסוחרי ירקות דרוזים למכור בצידון את סחורתם וקראו להם "טמאים" ו"משתפי פעולה עם הציונים".

נקמות דם

בעיה חדשה עמה מתמודד חיזבאללה היא נקמות הדם בין שבטים ומשפחות באזורי שליטתו. בעיה זו מחמירה משתי סיבות עיקריות: המשבר הכלכלי והיעדר משילות. בהיעדרה של מערכת אכיפת חוק בלבנון, לוקחות המשפחות את החוק לידיים. לפני כשנה החל מעגל דמים שרק הולך ומתרחב בין שתי משפחות שיעיות בצפון בקעת הלבנון, ג'עפר ושמץ. המשפחות הללו נאבקות על השליטה במעברי ההברחות בין לבנון וסוריה, מקור להכנסות בעיקר מסמים. חיזבאללה אינו מצליח להשתלט על הסכסוך הגובה כל חודש מספר הרוגים.

חיזבאללה גם הסתבך בנקמת דם בין שיעים לסונים. השבוע נקמו בני משפחת ר'סן הסונית את רצח הנער חסן זאהר (14), בן משפחתם שנרצח על-ידי פעיל חיזבאללה לפני שנה. באוגוסט 2020 חיזבאללה תלה שלטי עאשורא (יום האבל השיעי לזכרו של חוסיין בן עלי, נכדו של נביא האיסלאם מחמד) בעיירה הסונית ח'לדה הקרובה לביירות, מה שעורר מחאה של המקומיים על ההתגרות. פעילי חיזבאללה ירו על המפגינים והרגו את הנער. חיזבאללה (שכידוע נמצא מעל החוק) סרב לדרישת המשפחה לקיים משפט לעלי שבלי רוצח הנער. אחיו של הנער חסן רצח השבוע את שבלי במהלך חתונה בה השתתף. במהלך הלווית שבלי שארגן חיזבאללה, עברה השיירה במעשה התגרותי בעיירה ח'לדה, כנראה בניגוד להוראות חיזבאללה. בני העיירה התנפלו על השיירה וחיסלו שלושה פעילים נוספים מהארגון. כעת ספק אם יצליח חיזבאללה למנוע מהמשפחות השיעיות לנקום את מות בניהן ויש סכנה שמעגל נקמות הדם רק יתרחב.

שנאה לכיבוש האירני

לבנון לא נהנתה שנים רבות מעצמאות אמיתית. היא סבלה מפלישות של צבאות ומלחמות אזרחים. היא סבלה מכיבוש ישראלי, מכיבוש סורי וכעת מכיבוש אירני. חיזבאללה הוא הארגון השנוא ביותר בלבנון. במשבר הכלכלי הנוכחי כל האצבעות המאשימות מופנות אליו. ידי הארגון נגועות בכל האסונות שאירעו בשנים האחרונות במדינה והביאו למשבר הנוכחי: רצח חרירי, ההסתבכות במלחמה בסוריה, אי-תפקוד הממשלה, החרם הכלכלי על לבנון והיעדר סיוע חוץ, הפיצוץ בנמל ביירות, המלחמות המיותרות נגד ישראל שהמיטו חורבן על הדרום. אם היו גורמים שראו בעבר בחיזבאללה מגנה של לבנון, כיום רוב הלבנונים מבינים כי הארגון מהווה למעשה כלי למימוש המטרות האירניות על-חשבון כלכלתה וביטחונה של לבנון.

חיזבאללה אינו יכול להתמודד עם המשבר הכלכלי בשורותיו. הבטחותיו של נסראללה להביא דלק זול מאירן ריקות מתוכן. חיזבאללה לא מצליח לרסן את פעיליו שנוהגים כאדוני הארץ ומתגרים בסונים ובדרוזים. יש לזכור, כי העדה השיעית היא הענייה ביותר בלבנון. על כן, חיזבאללה יושב על סיר לחץ חברתי ובהיעדר פתרון הוא עלול להראות כאשם המרכזי במשבר שחווה העדה.

הירי לפני כמה ימים של חיזבאללה וגרורותיה באזור צידון על אזורי קריית שמונה וחוות שבעא נועד לגרור את ישראל למלחמה נגד לבנון, כדי שחיזבאללה יוכל לשוב ולהצטייר בעיני הלבנונים כארגון שמגן על ארצם. אך ישראל לא נפלה במלכודת הזו והגיבה באיפוק.

תאריך:  09/08/2021   |   עודכן:  09/08/2021
ירון פרידמן
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
הצרות של חיזבאללה שלא הכרתם
תגובות  [ 0 ] מוצגות   [ 0 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  העולם הערבי
בדיוק לפני שנה צפה בעולם באימה בפיצוץ ענק שהחריד את ביירות. למעלה מ-200 איש נהרגו, אלפים נפצעו והנזק נאמד ב-5 מיליארד דולר. הפיצוץ היה הביטוי הברור ביותר לסכנות הניצבות בפני לבנון – החל מפליטים וכלה בקריסה כלכלית. לבנון הייתה על סף התהום, וב-4 באוגוסט 2020 נראה היה שהיא נדחפה אל מעבר לקצה, מתאר וושינגטון פוסט.
05/08/2021  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת
בשבת שעברה (24.07.21) הפתיע נשיא תוניסיה קייס סועייד, כאשר השתמש בסעיף 80 בחוקה המאפשר לו לגייס את הצבא לפיזור הפרלמנט ולפיטורי ראש הממשלה. הצעד היה הכרחי משתי סיבות. ראשית, תוניסיה שקעה במשבר עמוק וההפגנות ברחובות רק התגברו בימים האחרונים. המחאה הייתה נגד העוני, האבטלה והשחיתות. שנית, הפרלמנט היה משותק כי נשלט ע"י מפלגת א-נהד'ה, מעין אחות של תנועת האחים המוסלמים ובראשה יו"ר הפרלמנט התוניסאי ראשד אל-ר'נושי. המפלגה ניסתה לסחוט כספים למען התנועה האיסלאמית ושיתקה את פעילות הפרלמנט במשך שנתיים.
31/07/2021  |  ירון פרידמן  |   יומני בלוגרים
איחוד האמירויות בונה את אחד מן המתקנים הגדולים בעולם לשריפת פסולת, כחלק מן הניסיון שלה להתמודד עם הגידול בכמויות האשפה שנזרקת במדינה.
30/07/2021  |  איציק וולף  |   חדשות
האביב הערבי הוליד סיפור הצלחה אחד ויחיד: רק תוניסיה הפילה רודן והפכה לדמוקרטיה מלאה. הבחירות החופשיות שלה – בה מתמודדים איסלמיסטים וחילוניים, קפיטליסטים וקומוניסטים – בולטות באזור המאופיין ברודנויות. ליברלים רואים אותה כדוגמה ותוהים מדוע שזה לא יצליח גם ביתר מדינות ערב, אומר אקונומיסט.
29/07/2021  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת
כאשר הפצצות האמריקניות הראשונות נפלו על עירק ב-19 במארס 2003, הנשיא ג'ורג' בוש הבן חזה מערכה ארוכה וקשה. אבל אפילו הוא לא צפה שהכוחות האמריקניים יהיו במדינה 18 שנים מאוחר יותר. עידן זה מסתיים כעת: הנשיא ג'ו ביידן הודיע השבוע (26.7.21), כי החיילים האמריקנים ייצאו מעירק עד סוף השנה – כמעט עשור לאחר שהנשיא ברק אובמה הוציא אותם, ואז החזירם ב-2014 כדי להילחם בדאעש.
29/07/2021  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת
רשימות נוספות   /   העולם הערבי  /  מי ומי    / 
רשימות נוספות   /   ישראלי-ערבי  /  מי ומי  
ביידן: ארה"ב תמיד כאן עבור ירדן  /  איציק וולף
אל-חרירי לא ירכיב ממשלה, אין מחליף  /  איציק וולף
ג'יהאן סאדאת מתה בגיל 87  /  עידן יוסף
סוריה הפכה לבירת הסמים של המזה"ת  /  איתמר לוין
סעודיה וסוריה משפרות יחסים  /  כרמית ולנסי, יואל גוז'נסקי
לבנון לקראת אנרכיה: האם ישראל חלק הפתרון  /  ירון פרידמן
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
איתמר לוין
איתמר לוין
קיים קשר ישיר בין הבקשה להוציא צווי מעצר לנתניהו וגלנט לבין "הרפורמה המשפטית"    כיצד נתניהו נותן לסינוואר את המטרה האסטרטגית לשמה יצא למלחמה
יוסף אליעז
יוסף אליעז
נעזוב לרגע את אי-תפקוד המנהיגות האזרחית והצבאית כאחת בחוסר הכוננות המינימלית הנדרשת ומאי-תפקודן בזמן הטבח עצמו; חוסר המנהיגות וחוסר ההיגיון בתפקוד נמשך עד עצם היום הזה
דרור אידר
דרור אידר
הפארסה בביה"ד בהאג חשפה אותנו לשאלה שנמנענו ממנה עד כה: מה אחריות בית המשפט למחדל ה-7 באוקטובר וכיצד עזר לבנות את הקונספציה שהתנפצה
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il