|   15:07:40
  יוני בן-מנחם  
עיתונאי, פרשן העולם הערבי
דוא"ל בלוג/אתר רשימות מעקב
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
"מלחמת חרבות ברזל" ממחישה את החשיבות של התחדשות עירונית - חוות דעת מאת ליאם הנדסה גרופ
קבוצת ירדן
האם ניתן לקיים צוואה על בסיס העתק הצוואה?

סעודיה נגד הטרור של חמאס

הצלחה לישראל וארה"ב במלחמה נגד פעילות הברחת הכספים מסעודיה לזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה. הנהגת חמאס בהלם ממאסר עשרות פעיליה בסעודיה והיא פועלת מול בית המלוכה הסעודי כדי שיעניק להם חנינה
10/08/2021  |   יוני בן-מנחם   |   יומני בלוגרים   |   העולם הערבי   |   תגובות
[צילום: עמר נביל/AP]

תנועת חמאס בהלם קשה מהחלטת בית משפט בסעודיה לשלוח לכלא עשרות פעילים של התנועה, הם נעצרו לפני יותר משנתיים בחשד להלבנת כספים והברחתם לזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה תוך שהם מסתייעים בחברות חלפנות כספים בטורקיה. בית המשפט בסעודיה פירסם ב-8 באוגוסט את גזרי הדין של 69 פעילי חמאס שמתגוררים בסעודיה ובירדן, הם נדונו לתקופות מאסר שונות בין 6 חודשים ועד ל-22 שנים, 5 מהם זוכו ושוחררו. על בכיר חמאס, ד"ר מוחמד אל-ח'ודרי בן ה-81 שהיה ראש השלוחה של חמאס בסעודיה, נגזר עונש של 15 שנות מאסר.

תנועת חמאס גינתה בהודעה רשמית את גזר הדין שנגזר על פעיליה בסעודיה. אסמעיל הניה, מנהיג חמאס בחו"ל, שעשה מאמצים בחודשים האחרונים להתקרב מחדש לסעודיה הביע תקווה אתמול כי שלטונות סעודיה יעניקו חנינה לאנשיו, בכיר חמאס מחמוד א-זהאר אמר כי גזר הדין הוא "היענות סעודית לבקשות הציונים וכי מדובר בהחלטה פוליטית ולא משפטית". הוא הוסיף כי תנועת חמאס אינה סוגרת את הדלת בפני סעודיה והיא מוכנה לשקם את היחסים עם סעודיה אם היא תרצה בכך. תנועת חמאס מוגדרת בסעודיה כתנועת טרור בדיוק כמו תנועת "האחים המוסלמים".

הצלחה לישראל וארה"ב

מאחורי הפעילות הסעודית נגד חמאס עמדו ממשל טראמפ וישראל אשר הצליחו ולהביא לנתק מוחלט בין סעודיה לארגון חמאס. בחמאס מצביעים על יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן כמי שאימץ את המדיניות האמריקנית-ישראלית נגד התנועה. בכיר חמאס מרוואן אבו ראס אמר ב-12 בספטמבר 2019 לאתר "אלח’ליג’ און ליין" כי סעודיה מתקרבת לישראל ופותחת את שערי הנורמלזיציה עמה באמצעות מעצר בכירי חמאס בממלכה. מעצר פעילי חמאס והרשעתם מסמל את סיום תקופת "תור הזהב" בין בית המלוכה הסעודי לבין הנהגת חמאס.

קרע ביחסים בין חמאס לסעודיה

המשרד של חמאס בסעודיה נפתח בשנת 1988 בזמן שלטונו של המלך פהד בן עבד אלעזיז ובכיר חמאס, מוחמד אלח’ודארי, העצור כעת בכלא הסעודי, מונה לנציג הרשמי של התנועה. המלך פהד אירח בשנת 1998 את מייסד ארגון החמאס, השיח’ אחמד יאסין, ואישר לו לאסוף תרומות בממלכה עבור רצועת עזה, "אתם בליבנו ואנו עומדים עמכם עד שחרור ירושלים" כך צוטט בזמנו המלך פהד בדברים שאמר בקבלת הפנים שערך לשיח’ יאסין.

השבר הראשון ביחסי סעודיה עם חמאס החל בשנת 2007 לאחר שתנועת חמאס השתלטה בכוח על רצועת עזה וסילקה משם את הרש"פ. מנהיג חמאס ח’אלד משעל ויו"ר הרש"פ מחמוד עבאס נפגשו במכה כמה חודשים לאחר מכן וחתמו על הסכם פיוס ליד הכעבה, אולם, לטענת הסעודים, חמאס היא שהפרה את ההסכם. מאז היחסים המשיכו להתדרדר, ב-2015 עצרו גורמי הביטחון של סעודיה את מאהר צלאח,לשעבר מנהיג חמאס בחו"ל, והאשימו אותו בהלבנת כספים, הוא בילה בכלא הסעודי כשנה וגורש לטורקיה.

באוקטובר 2016 עצרו גורמי הביטחון הסעודים את בכיר חמאס ניזאר עוודאללה. אחרי שהנשיא טראמפ הכריז על חמאס כ"ארגון טרור" ובעקבות כניסתו של הנסיך מוחמד בן סלמאן לתפקיד יורש העצר הואץ הטיפול הסעודי בתנועת חמאס. ב-2017 מיהרו הסעודים לאמץ את עמדתו של הנשיא טראמפ ובפברואר 2018 הכריז שר החוץ הסעודי על חמאס כ"ארגון טרור". אלם, גל המעצרים האחרון שהחל בחודש אפריל 2019 וכלל מעצר עשרות פעילים של חמאס מהווה שינוי משמעותי ביחס של בית המלוכה הסעודי לתנועת חמאס.

גורמים בחמאס מאשימים את ארה"ב וישראל בהפעלת לחץ על סעודיה לעצור את פעילי חמאס בממלכה ולשתק את פעילות איסוף הכספים עבור התנועה ברצועת עזה ואת בית המלוכה הסעודי בתקיעת סכין בגבה של חמאס בגלל הקרבה בין יורש העצר מוחמד בן סלמאן לג’ראד קושניר יועצו וחתנו של הנשיא טראמפ והרצון שלו להתקרב לישראל.

תנועת חמאס שמרה בשקט רב, במשך 5 חודשים, את דבר מעצרם של כ-60 מפעיליה בסעודיה, דבר המעצרים התפרסם בתחילה בעיתונות הקטרית אך בחמאס סירבו לאשר את הידיעות וניסו במאמצים דיפלומטים, באמצעות כמה מדינות ואישים במפרץ שפעלו מאחורי הקלעים, להביא לשחרור העצורים.

לאחר שתנועת חמאס למסקנה כי אפסו הסיכויים להביא לשחרור שקט של העצורים ופרסמה הודעה רשמית ב-9 בספטמבר 2019 הדורשת לשחרר את מוחמד אלחודארי, בכיר חמאס בסעודיה שנעצר ביחד עם בנו האני. על-פי גורמים בחמאס, התנועה הסתייעה גם בשירותיו של מוחמד דחלאן שיש לו מעמד בכיר בקרב מדינות המפרץ.

גורמים בחמאס מסרו כי המעצרים שעשתה סעודיה בקרב פעיליה בממלכה באו בעקבות לחץ אמריקני-ישראלי ובהתאם למידע מודיעיני שהעבירה ישראל למודיעין הסעודי. המעצרים של פעילי חמאס בסעודיה, על-פי בקשת ארה"ב וישראל נועדו לייבש את מקורות המימון של חמאס בסעודיה.

ההתעלמות המוחלטת של סעודיה מהבקשות של חמאס לשחרר את פעיליה העצורים בבתי הכלא בסעודיה מעידה על התייצבותה המוחלטת לצד ארה"ב וישראל בנושא המלחמה בטרור, סעודיה זקוקה לעזרת שתי המדינות מפני הסכנה האירנית ואיננה רוצה לעזור לתנועת חמאס שהינה בת ברית של משטר האיתולות בטהרן.

ב-10 בספטמבר 2019 נקטה ארה"ב בצעד משלים והטילה סנקציות על בכירים בחמאס ועל מוסדות בחו"ל שעסקו בהעברות כסף לארגון ברצועת עזה, בין היתר מדובר במרוואן צלאח אלראווי בעל חברת "רדין" לחלפנות בטורקיה, סגנו אסמעיל טש ועל חברת "סמאט" ליבוא ויצוא באיסטנבול.

מאמץ להשיג חנינה

תנועת חמאס מנסה עכשיו לפעול בעולם הערבי והאיסלאמי כדי להביא לכך שבית המלוכה הסעודי יעניק חנינה לעשרות פעיליה שנשלחו לכלא. המשימה הוטלה על ח'אלד משעל, מנהיג חמאס בחו"ל, שיש לו קשרים טובים עם מדינות המפרץ ושאיננו נחשב למקורב לאירן. המהלך הראשון יהיה מאמץ של חמאס לשחרר מהכלא את מוחמד אל-ח'ודארי שלטענת גורמים בחמאס הינו חולה במחלת הסרטן. מוחמד אלח'ודארי נושא גם אזרחות של כווית ועבד בעבר כמנהל בית החולים הצבאי בכווית והייתה לו דרגה של אלוף משנה בצבא כווית.

גורמים בחמאס טוענים כי מוחמד אל-ח'ודארי אסף בסעודיה תרומות עבור תנועת חמאס, בידיעת שלטונות סעודה, ולא פעל נגד בית המלוכה הסעודי. לדבריהם, מעצרו של אל-ח'ודארי נועד לשפר את תדמיתו של יורש העצר מוחמד בן סלמאן שממשל ביידן הטיל עליו את האחריות לרצח העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י ולהציג את בן סלמאן כמי שנלחם בטרור.

תאריך:  10/08/2021   |   עודכן:  10/08/2021
יוני בן-מנחם
+מדיניות הנשיא ביידן במזרח התיכון
19:27 10/08/21  |  יורם אטינגר   |   לרשימה המלאה
"הפרוגרסיבים" אינם מכירים את המאפיינים האלימים, הפכפכים, עריצים ונטולי דו-קיום בשלום של המזה"ת במישור הבינערבי והפלשתיני, ולא את היקף התרומה של ישראל לארה"ב, העולה על היקף סיוע החוץ
(ביידן. שגיאות גורליות [צילום: סוזן וולש, AP])
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן

מושגים
 בשאר אסד 
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  העולם הערבי
חיזבאללה נחשב לארגון החזק ביותר בלבנון. למעשה מדובר בצבא ממש עם כל החילות, מלבד מטוסים. לחיזבאללה צבא חזק יותר מהצבא הלבנוני. הוא מתפאר בכך שהוציא את ישראל מלבנון בשני שלבים - במלחמת לבנון הראשונה (1985) ובנסיגה מרצועת הביטחון ופירוק צד"ל (2000). הארגון מתפאר ב"ניצחון האלוהי" נגד צה"ל במלחמת לבנון השנייה (2006), כי שרד מול הצבא החזק במזרח התיכון. בעשור האחרון רשם חיזבאללה לעצמו ניצחונות בחזית חדשה. הוא הוכיח במלחמת האזרחים בסוריה את יכולתו להשפיע על מאזן הכוחות. חיזבאללה הכריע בקרבות משמעותיים בסוריה ליד הגבול הלבנוני, כגון באל-קוסייר ואל-קלמון (2013) וסייע להאריך את חיי המשטר הסורי. רבים בלבנון ראו בחיזבאללה כוח שמנע את השתלטותם של הג'יהאדיסטים הסונים על סוריה, מה שהיה מאיים ללא ספק גם על העדות בלבנון.
09/08/2021  |  ירון פרידמן  |   יומני בלוגרים
בדיוק לפני שנה צפה בעולם באימה בפיצוץ ענק שהחריד את ביירות. למעלה מ-200 איש נהרגו, אלפים נפצעו והנזק נאמד ב-5 מיליארד דולר. הפיצוץ היה הביטוי הברור ביותר לסכנות הניצבות בפני לבנון – החל מפליטים וכלה בקריסה כלכלית. לבנון הייתה על סף התהום, וב-4 באוגוסט 2020 נראה היה שהיא נדחפה אל מעבר לקצה, מתאר וושינגטון פוסט.
05/08/2021  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת
בשבת שעברה (24.07.21) הפתיע נשיא תוניסיה קייס סועייד, כאשר השתמש בסעיף 80 בחוקה המאפשר לו לגייס את הצבא לפיזור הפרלמנט ולפיטורי ראש הממשלה. הצעד היה הכרחי משתי סיבות. ראשית, תוניסיה שקעה במשבר עמוק וההפגנות ברחובות רק התגברו בימים האחרונים. המחאה הייתה נגד העוני, האבטלה והשחיתות. שנית, הפרלמנט היה משותק כי נשלט ע"י מפלגת א-נהד'ה, מעין אחות של תנועת האחים המוסלמים ובראשה יו"ר הפרלמנט התוניסאי ראשד אל-ר'נושי. המפלגה ניסתה לסחוט כספים למען התנועה האיסלאמית ושיתקה את פעילות הפרלמנט במשך שנתיים.
31/07/2021  |  ירון פרידמן  |   יומני בלוגרים
איחוד האמירויות בונה את אחד מן המתקנים הגדולים בעולם לשריפת פסולת, כחלק מן הניסיון שלה להתמודד עם הגידול בכמויות האשפה שנזרקת במדינה.
30/07/2021  |  איציק וולף  |   חדשות
האביב הערבי הוליד סיפור הצלחה אחד ויחיד: רק תוניסיה הפילה רודן והפכה לדמוקרטיה מלאה. הבחירות החופשיות שלה – בה מתמודדים איסלמיסטים וחילוניים, קפיטליסטים וקומוניסטים – בולטות באזור המאופיין ברודנויות. ליברלים רואים אותה כדוגמה ותוהים מדוע שזה לא יצליח גם ביתר מדינות ערב, אומר אקונומיסט.
29/07/2021  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת
רשימות נוספות   /   העולם הערבי  /  מי ומי  
ביידן: ארה"ב תמיד כאן עבור ירדן  /  איציק וולף
אל-חרירי לא ירכיב ממשלה, אין מחליף  /  איציק וולף
ג'יהאן סאדאת מתה בגיל 87  /  עידן יוסף
ארה"ב מתארגנת מחדש במזה"ת  /  איתמר לוין
סוריה הפכה לבירת הסמים של המזה"ת  /  איתמר לוין
סעודיה וסוריה משפרות יחסים  /  כרמית ולנסי, יואל גוז'נסקי
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
חאן אל אחמר [צילום: ג'מאל עוואד/פלאש 90]
אביעד ויסולי
ראשי מדינות בכל העולם מסתכלים כעת מה תעשה ישראל    אם התגובה שלנו תהיה בכיינית יתייחסו אלינו בעולם בזלזול ויחריפו את הצעדים
ד"ר רפאל בוכניק
ד"ר רפאל בוכניק
"מכתבי ההתרעה" של אמ"ן לא היו אלא בבחינת כסת"ח, שהרי אם כך סברו בצמרת צה"ל, מדוע לא פעלו זרועות צה"ל לתגבור הכוחות ולהיערכות לבלימת מתקפה    מה שגרם לפגיעה בביטחון המדינה היו גילויי...
עידן יוסף
עידן יוסף
ראש המטה המקצועי לשעבר של שרת התחבורה חושף במשדר "המקור" תמונה של ניהול לא ראוי בלשכת השרה, עם העדפה פסולה לכאורה של יישובים ופעילים על בסיס פוליטי תוך זניחת שיקולים מקצועיים    רגב...
עמיחי שיקלי
עמיחי שיקלי
שנים סיפרת לנו, שאתה איש של ארץ ישראל השלמה    בפועל, לאחר שגנבת את ראשות הממשלה ונעמדת לראשונה לצד בלינקן במסיבת עיתונאים, כולך חיל ורעדה, כינית את את אותו חבל ארץ אהוב בשם הגנאי: ...
יגאל יששכרוב
יגאל יששכרוב
התגבשה שותפות אסטרטגית, המקיפה קשת של יוזמות, בין היתר, טיילת ומסלולי רכיבה על אופניים    צעד משמעותי לעבר עתיד מזהיר
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il