|   15:07:40
דלג
  דוד ארגז  
רופא פנימי מרכז רפואי קפלן
דוא"ל בלוג/אתר רשימות מעקב
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
טיפול בתא לחץ: להתחזק בנשימה
קבוצת ירדן
תמר פטרוליום: חברה עסקית או בית חרושת לג׳ובים?
פרידמן. השקפה אלימה [צילום: יוסי אלוני/פלאש 90]

למען הסר ספק

ברגע האמת הגנרלים של ההפיכה המשטרית יישארו בלי חיילים פסילת תיקון סעיף הנבצרות בחוק יסוד הממשלה כמוה כמתן סמכות לשופטים ופקידים לא נבחרים, לבטל את הכרעת רוב העם ולהדיח ראש ממשלה מכהן מתפקידו, צעד שמשמעותו היא הפיכה משטרית
10/09/2023  |   דוד ארגז   |   יומני בלוגרים   |   סערת הרפורמה במשפט   |   תגובות

במדינה דמוקרטית העם הוא הריבון, והרשויות, לרבות מערכת המשפט, כפופות לחוקים שנקבעים בכנסת על-ידי נבחרי הציבור. כללי המשחק בדמוקרטיה הם ברורים: לאזרחים מותר לעשות כל דבר שהחוק אינו אוסר, אבל לרשויות מותר רק מה שהחוק התיר להן במפורש. הואיל והכנסת מעולם לא האצילה לבית המשפט סמכות לפסול חוקים ובוודאי שלא חוקי יסוד, לבג"ץ אין סמכות כזו ועצם הדיון בחוקיותם הוא חריגה בוטה מסמכות ומעשה שדגל שחור של חוסר חוקיות מתנוסס מעליו. לכן פסילה של חוק יסוד היא בבחינת "פקודה בלתי חוקית". אם וכאשר בית המשפט העליון יחרוג מסמכותו ולא רק ידון בסוגיה זו אלא גם יקבע בחוסר סמכות שבכוחו לבטל או לשנות חוקי יסוד שחוקקה הכנסת, הוא יהפוך עצמו לגוף לא לגיטימי שפסיקותיו אינן חוקיות וממילא אינן מחייבות.

יתר על כן. פסילת תיקון סעיף הנבצרות בחוק יסוד הממשלה כמוה כמתן סמכות לשופטים ופקידים לא נבחרים, לבטל את הכרעת רוב העם ולהדיח ראש ממשלה מכהן מתפקידו, צעד שמשמעותו היא הפיכה משטרית, ביטול השיטה הדמוקרטית והחלפתה בדיקטטורה משפטית. במדינות דמוקרטיות הכוח השלטוני מפוצל בין מספר רשויות ובמקרה שמתעוררת ביניהן מחלוקת לגבי סמכות, הוויכוח מתנהל בהתאם לחוקי המדינה וההכרעה הסופית נתונה לנבחרי הציבור ולאזרחים שבכוחם להחליף את הנבחרים בבחירות דמוקרטיות.

במצב של מחלוקת כזו, קובע החוק מפורשות, שהרשויות ובכללן הצבא, השב"כ והמשטרה כפופות לממשלה הנבחרת ולא לשום גוף אחר. אמנם, לאנשים פרטיים עדיין שמורה זכות למחות ואף לסרב, אבל לגופים ציבורים אסור להשתמש בכוחם כדי לכופף את הממשלה למען מטרות פוליטיות. לאף גוף, לא לתאגידי המים, לא ללוחמי האש, לא לחברת החשמל, לא לרופאים, לא לטייסים ובוודאי שלא לזרועות הביטחון. גוף ציבורי שינהג כך, יעבור על החוק וראשיו צריכים לעמוד לדין ולהיענש בחומרה.

אלא שדמוקרטיה תלויה בהסכמת הנשלטים וזו הולכת ונשחקת אצלנו. גם אם לא יודו בכך בגלוי וגם אם הם רואים עצמם כבעלי ערכים דמוקרטיים, חלק הולך וגדל בציבוריות הישראלית מאס בדמוקרטיה. רבים מאנשי "ישראל הראשונה" לא רואים באזרחי "ישראל השנייה" שותפים שווי זכויות לניהול המדינה, אלא ציבור נחות בעל דעות לא לגיטימיות או לחלופין, אספסוף שהולך בעיניים עצומות אחרי מנהיגים מושחתים, גזענים ופשיסטים. מיעוט גדול זה, מתנהל כמועדון חברים סגור עם ועדות קבלה בלתי פורמליות שמסננות את המועמדים על בסיס אידאולוגי וכולל את רוב האליטות של מדינת ישראל ובכללן את ראשי זרועות הביטחון, בעלי ההון, ראשי האקדמיה, רוב אנשי התקשורת וכמובן את ראשי מערכת המשפט.

לתפיסתם של אותם "נאורים", רוב האנשים לא כשירים לנהל את חייהם בעצמם לא כל שכן לנהל את ענייני המדינה. כיוון שלדעתם הציבור מטומטם ברובו או לפחות נטול כישורים מתאימים לשלוט, הכרעת הרוב היא אסון. בדמוקרטיה החדשה שהם מקדמים, העם עדיין בוחר את נציגיו אבל "טובת הציבור" מחייבת להגביל את סמכויותיהם ולהכפיף אותם לפקידים "מומחים". ממשלת הבובות בדיקטטורה הרב מפלגתית שעליה מפנטז השמאל, כפופה לשומרי סף שבידם האחת אוחזים ב"ערכים נכונים" ובידם השנייה אוחזים את נבחרי הצבור בגרונם. זו, אגב, אותה שיטת שלטון ממש שאהרן ברק, חבריו ויורשיו מקדמים בפסיקותיהם בבג"ץ כבר כמה עשורים. אלא שרוב אזרחי ישראל איבדו אמון במערכת המשפט ורבים מאסו בתקרת הזכוכית שהציבו האליטות מעל ראשיהם.

הממלשה היא הריבון

לפיכך, התגבשה הסכמה רחבה בציבור שמערכת המשפט בישראל חולה וחייבת תיקון יסודי ומקיף. יתרה מזאת. אם מדינת העומק היא תמנון רב זרועות ששולט על כולנו באמצעות מוקדי הכוח, בית המשפט העליון הוא המוח שמכוון ומתאם בין הזרועות השונות ולכן הדרך לתיקון אמיתי עוברת בהכרח בבית המשפט העליון. אלא שכול ניסיון מצד ממשלות ישראל לתקן את הליקויים במערכת המשפט, נתקל בתגובה אלימה משל היו עולם תחתון ולא בית משפט עליון. גם הפעם, במקום לנהל דיון ענייני ולהרגיע את הרוחות בחרו ראשי מערכת המשפט להצטרף בגלוי ל"מחאה" ויצאו למלחמה על הממשלה הנבחרת.

דבריהם המתריסים של אהרן ברק, אסתר חיות והגברת מיארה הפיחו אש במדורת השנאה והקיטוב ושתיקתם המבישה של "שומרי הסף" נתנה אור ירוק להסתה פרועה, לשיבוש הסדר הציבורי, למתקפה פיסית על אנשי ציבור, לפגיעה מכוונת בשמה הטוב של המדינה ולפגיעה זדונית בביטחון ובכלכלה. כחלק מהמלחמה הפסיכולוגית של האליטות נגד העם הומצאה, יש מאין, תזה מופרכת ואנרכיסטית של "משבר חוקתי" לפיה הכנסת והממשלה חייבות לציית לפסיקות בג"ץ ובמקרה שלא ינהגו כך תיווצר לאזרחים דילמה למי עליהם לציית לממשלה או לבג"ץ.

תזה זו מופרכת מיסודה שכן החוק בעניין זה ברור לחלוטין וחד-משמעי: הממשלה היא הריבון. הד לדבר ההבל הזה ניתן למצוא בתשובה של אהרן ברק לשאלה מה יקרה אם הממשלה לא תכבד את פסיקות בג"ץ: "זאת מלחמה, זה פוטש, ומי שיכריע בפוטש זה הטנקים". בעניין זה הנשיא ברק אינו לבד. השקפה אלימה ואנטי דמוקרטית לא פחות מוצאים גם בתגובתו של השופט העליון חשין לרפורמה המשפטית שקידם פרופסור דניאל פרידמן שר המשפטים ב-2007: "זה ביתי. ומי שירים יד על ביתי, אני אגדע את ידו".

הדיונים המתוכננים בבג"ץ בחודש הקרוב נגועים מראש בניגוד עניינים שאין למעלה ממנו ומתקיימים בסד זמנים לא סביר ולא מידתי שכפתה הנשיאה חיות לרגל פרישתה המבורכת. אין מדובר בדיון משפטי, אלא בטקס "זובור" ששופטי בג"ץ עורכים לממשלה ולעומד בראשה. כמו השופט חשין בזמנו, שופטי בג"ץ מכוונים אקדח מטאפורי לרקה של המדינה ושל אזרחיה ומאיימים שיגדעו את היד שמאיימת לפגוע בסמכותם. אלא שהאקדח של שופטי בג"ץ ושל מנהיגי ההפיכה המשטרית האחרים ריק מכדורים. אהרן ברק אמר ש"אין לשופט חרב או ארנק אלא את אמון הציבור בלבד", אבל מאז הם איבדו גם את אמון הציבור.

ברגע האמת אף טנק לא יעלה על הכנסת. רוב אזרחי ישראל ואני בכללם נציית לחוק ונישמע להנחיות הממשלה שבה בחרנו. גם אם יש לנו לא מעט ביקורת נגד נציגנו בכנסת, ברגע האמת נצא לרחוב ונגן על הדמוקרטיה בגופנו מפני אלה שמאיימים לקחת את חרותנו. אין לי ספק שברגע האמת הגנרלים של ההפיכה המשטרית המתוכננת יישארו לבד ובלי חיילים.

תאריך:  10/09/2023   |   עודכן:  10/09/2023
דוד ארגז
+רוטמן לבג"ץ: דוקטרינת ההשתק חלה עליכם, כי לא הגעתם לדיוני ועדת החוקה
23:50 10/09/23  |  עידן יוסף
יו״ר ועדת החוקה ח״כ שמחה רוטמן מסר לבג״ץ את תשובתו בעניין העתירות לביטול חוק צמצום עילת הסבירות. "בית המשפט הנכבד נעדר סמכות לערוך ביקורת שיפוטית על חוקי יסוד", כתב רוטמן.

"המקום לנהל את הדיון בתכנית לתיקון מערכת המשפט בכללותה הוא הכנסת וועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת ואכן, נשיאת בית המשפט העליון, הנהלת בתי המשפט ונשיאים קודמים של בית המשפט העליון, הוזמנו למסור עמדתם בפני ועדת חוקה חוק ומשפט, ולמגינת הלב בחרו שלא לעשות כן. נדמה, אפוא, שניתן בעניין זה להחיל את דוקטרינת ההשתק, לרבות השתק שיפוטי".

עוד הוסיף רוטמן: "בנוסף ביקשתי להדגיש ולהזכיר את תוכנה של הצהרת האמונים של שופטי ישראל: 'אני מתחייב לשמור אמונים למדינת ישראל ולחוקיה, לשפוט משפט צדק, לא להטות משפט ולא להכיר פנים'. מאחר ואין חולק כי בית המשפט הנכבד נעדר כל הסמכה בחוק או בחוק יסוד לערוך ביקורת שיפוטית על חוק יסוד (שלא לדבר על פסילתו), הרי שכל ביקורת שכזו תעמוד בסתירה להצהרה דלעיל".
+הדיון בעתירות על הסבירות יימשך שבע-שמונה שעות
17:10 10/09/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
חיות קבעה את סדר היום לדיון בעתירות: הכנסת, הממשלה ומיארה יקבלו 75 דקות כל אחד; שמונת העותרים ושני ידידי בית המשפט - 25-10 דקות כל אחד
הדיון יחל בתשע בבוקר [צילום: יונתן זינדל, פלאש 90]
+אנחנו ההיסטוריה
13:46 10/09/23  |  דן מרגלית   |   לרשימה המלאה
ממשלתו של בנימין נתניהו אינה עוד עבריינית בלבד  ▪  בנוסח של ברסלר היא "ממשלה מורדת"  ▪  זה הנוסח שהוצע כאן לפני כמה שבועות, והוא הנכון
ברסלר. נאום נסער [צילום: אבשלום ששוני/פלאש 90]
+לפיד: לא ייאמן שיש בכלל דיון אם הממשלה תציית או לא תציית לפסיקת בג״ץ
12:59 10/09/23  |  מירב ארד
יו"ר האופוזיציה, ח"כ יאיר לפיד: "מברך את השרים גילה גמליאל, משה ארבל ויואב גלנט על ההתייצבות החד משמעית לצד שלטון החוק. לא ייאמן שיש בכלל דיון אם הממשלה תציית או לא תציית לפסיקת בג״ץ."
+ח"כ קריב: קשה לי לראות איך יראה פסק הדין
12:54 10/09/23  |  מירב ארד
ח"כ גלעד קריב מהעבודה לבראיון לגל"צ: "בניגוד למה שעמיתיי מציגים, בית המשפט העליון בהחלט מגוון מבחינת עמדות משפטיות. קשה לי לראות איך יראה פסק הדין"
+ברית אחת אין די בה
12:04 10/09/23  |  דרור אידר   |   לרשימה המלאה
בדרך לאסון המשבר החוקתי ביאר אהרן ברק מה מקור הסמכות של ביהמ"ש לפסול פרקי חוקה: הכרזת העצמאות  ▪  אבל אבותינו הקדמונים הבינו שלא די במעמד ברית יחיד  ▪  עוז לתמורה בטרם פורענות
בר. רואה בכך חובה [צילום: מרים אלסטר/פלאש 90]
+אילן בומבך מקבל 150,000 שקל בעתירות הסבירות
10:58 10/09/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
שכרו של עורך הדין המייצג את הממשלה אושר בידי ועדה  ▪  התגובה לעתירות הוגשה בלוח זמנים צפוף במיוחד ומשתרעת על 90 עמודים
בומבך. במקביל לאירוע משפחתי [צילום: לע"מ]
+על ביטול שיטת ה"סניוריטי"
10:13 10/09/23  |  רפי לאופרט   |   לרשימה המלאה
"שיטת הסניוריטי" בבחירת נשיא לבית המשפט העליון מכוונת ליצור רציפות וודאות בשליטת מערכת המשפט על המדינה באמצעות אחיזה ושליטה אבסולוטית בבג"ץ. ע"י הרחבה "קונסטרוקטיבית" "ויצירתית" של חופש הפעולה ושרירות המעשה של הנדבך השלטוני העליון שאיננו נבחר ואיננו מבוקר ככל רשות אחרת. הואיל וזה המכשיר החשוב ביותר בניסיון להחלפת המשטר הדמוקרטי בישראל בשיטת-ממשל אוליגרכית דיקטטורית חדשה של הדיפ-סטייט, חובה לשנותה באופן מהותי ובהקדם
הוועדה לבחירת שופטים
+לעצור רגע לפני מלחמת הרשויות
09:13 10/09/23  |  עמנואל בן-סבו   |   לרשימה המלאה
התבהלה שרוססה בכל פינה, בכל במה, גרמה לחלק ממובילי המחאה חסרי האחריות והמופקרים להקשות את ליבם, את עורפם, את מררתם, להקצין עמדות ולחצות עוד ויעוד קווים אדומים
מדוע? [צילום: מרים אלסטר/פלאש 90]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
למען הסר ספק
תגובות  [ 2 ] מוצגות   [ 2 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
הירונימוס
10/09/23 13:33
2
בני מ
15/09/23 15:58
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  סערת הרפורמה במשפט
אין לנו מדינה אחרת, אין לנו כנסת אחרת, אין לנו בית משפט עליון אחר, אין, פשוט אין, כל כך ברור וכל כך מסובך. רגע אחר פרסום תוצאות הבחירות הדמוקרטיות החל הקרב על ביטול תוצאות הבחירות באמתלות שונות, תוכניות המגירה למיגור הכרעת הרוב נשלפו, המלחמה על הדמוקרטיה האמיתית החלה.
שקמה ברסלר, ממנהיגות המחאה נגד הרפורמה המשפטית, טענה במהלך כנס שהתקיים ביום שישי בנהלל כי "אסור לדבר עם נאצים - יהודים או לא יהודים". הדברים, שככל הנראה כוונו לעבר המפלגות עוצמה יהודית והציונות הדתית, עוררו ביקורת רבה על ברסלר.
09/09/2023  |  איציק וולף  |   חדשות
המחנה האנטי דמוקרטי, הן חברי הכנסת מן השמאל הקיצוני יותר והן חברי הכנסת מן השמאל הקיצוני פחות, והן אנשי המחאה המתרוצצים ברחובות וזועקים ד-מ-ו-ק-ר-ט-י-ה, בשעה שכל מאווייהם הם להפיל ראש ממשלה מכהן, שנבחר בדרך דמוקרטית - כל אלה נהנים מרוח גבית מצד תשקורת מגויסת, אבל - עצוב לומר זאת - גם מצד הרשות השופטת ושלוחותיה ברשות המבצעת וברשות המחוקקת.
09/09/2023  |  רון בריימן  |   יומני בלוגרים
המשבר שחווה החברה הישראלית בחודשים האחרונים מתעצם והולך. צה"ל מוצא את עצמו, בגין החלטתם של משרתי מילואים להפסיק את התנדבותם ובפועל את שירותם, מעורב במחאה, כשהוא מזוהה על-ידי הדרג המדיני וחלק גדול בציבור כשחקן פוליטי. קציני המילואים שאיימו בהפסקת שרותם, הצליחו לכפות (מרס 2023) על הדרג המדיני שינוי כיוון וקצב בתהליך קידום הרפורמה המשפטית, וספק אם העריכו שמספר חודשים לאחר שאיומם פעל את פעולתו, יידרשו גם לממשו.
ביטויי המחאה נגד הרפורמה המשפטית של הממשלה כוללים הודעות אישיות רבות של קציני מילואים, בעיקר אך לא רק, בחיל-האוויר ובאמ"ן, בדבר ביטול התנדבות לשירות מילואים או השעייתה, או הצגת אפשרות לעשות זאת. על-רקע תופעה חריגה זו והשלכותיה על הכשירות המבצעית והלכידות של צה"ל, נחשפו לאחרונה גם מתחים מאתגרים ביותר בין בכירי הדרג המדיני לבין בכירי הדרג הצבאי.
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
מירב ארד
מירב ארד
מגוון הצעות מומלצות מעובדי קרן קימת לישראל לטיולים מהנים ברחבי הארץ - במרחב צפון, מרכז ודרום. מוזמנים להגיע וליהנות בתקופה הקרובה ובמהלך חופשת "בין הזמנים" ממקומות טיול יפים במיוחד...
אורי מילשטיין
אורי מילשטיין
ברית ארוכה בין גרמניה לברית המועצות; המטרה של גרמניה וברה"מ הייתה פולין; יהודי פולין לא הבינו מה מאיים על שרידותם; פיתוח ה"בליץ קריג" הגרמני; הגנרל היהודי גאורגי שטרן מפתח את מלחמת...
דרור אידר
דרור אידר
ההגדה אינה מסמך קפוא אלא טקסט גנרי שמחזיק רעיון המתחדש עלינו מדי תקופה    ממצרים העתיקה שבה העבדים העברים סיפרו על יציאת האבות מהגלות, עד ליציאת מצרים של תקופתנו היא מדינת ישראל
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il