News1 גאים להציג
מבקרים ייחודיים (Unique Visitors):
אתר - 887,104  סלולר - 813,645
   |   15:07:40
דלג
  בצלאל לביא  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
קבוצת ירדן
כיצד תבחרו בקבוק מים לילד שלכם?
קבוצת ירדן
מהו הטיפול הטבעי הטוב ביותר לחרדה?
נתניהו. אחריות ממלכתית [צילום: מרק ישראל סלם]
מלחמת עוטף עזה

כאן נשבר האתוס הציוני

הציפייה כי ממדי האסון האיום יגרמו לנתניהו להישיר מבט לאזרחי ישראל ולהודות באחריותו הכוללת, הייתה מלכתחילה נאיבית ואף מיותרת
14/11/2023  |   בצלאל לביא   |   יומני בלוגרים   |   מלחמת חרבות ברזל   |   תגובות


האסון בהקשר ההיסטורי

שום דבר ממה שבנימין נתניהו יאמר ויעשה מהיום ועד אחרית ימיו לא ימחה את ממדי האסון שפקד את מדינת ישראל ולא יכפר על שנותיו האחרונות כראש ממשלתה שהובילו לאסון זה. הכתם הלאומי והאישי לא יהיה ניתן למחיקה גם אם סעודיה, למשל, תסכים לצאת לאור עם מדינת ישראל.

ביום אחד ב-7 באוקטובר 2023 הושמדו בדרך הזוועתית ביותר ערכי יסוד עליהם קמה והושתתה התנועה הציונית מאז שלהי המאה ה-19 וביניהם: ריבונות טריטוריאלית של העם היהודי; כוח מגן עצמאי להגנתו; גאולת אדמות הארץ ופיתוחה באמצעות יישובים עירוניים וכפריים; לאלה צריך להוסיף את ערך אחדות העם במדינתו שריסוקה החלה שנים קודם לכן והגיעה לשיאה מראשית שנה זו בניסיונות עיקשים לבצע מהפכה משפטית בשלטון.

מאז אותם ימי בראשית של התנועה הציונית נאבקו ערביי הארץ נגד היהודים שבאו אליה מארבע כנפות תבל באמצעים אלימים ומזויינים. דמים רבים נשפכו משני הצדדים אבל דרכם הכוחנית לא צלחה עד ל-7 באוקטובר. ביום זה כשלה המדינה מול נחשולי אדם רכובים על טנדרים, כלי רכב, אופנועים ואף הולכי רגל, שפשטו בבוקר שבת שמחת תורה במסע רצח מזוויע וביזה שלוחי רסן על יישובי הספר השלווים. זה היה הניצחון הצבאי הגדול ביותר של הפלשתינים מאז ראשית ההתיישבות היהודית בארץ ישראל.

אם נרחיב את היריעה ההיסטורית כדי להבין את משמעויות האסון בראיית תולדות היהודים בארץ זו, נציין כי ממלכת החשמונאים, המהווה מקור השראה נצחי לציונות ומדינת ישראל, הייתה הממלכה היהודית הריבונית היחידה בארץ ישראל מאז חורבן הבית הראשון ועד הקמת מדינת ישראל שהתקיימה לא תחת שלטון זר. רוצה לומר, לאורך אלפי שנים לא נרצחו יהודים כה רבים ביום אחד בארצם הריבונית!

וכמה טראגי להזכיר היום כי בנימין נתניהו נבחר בפעם הראשונה לכהונתו, ב-1996, כשהוא נישא על-כנפי הסיסמה "נתניהו טוב ליהודים" אותה שיחזר עם "המצביעים הערבים נעים בכמויות אדירות לקלפי" בבחירות 2015, סיסמאות שעלו באש ועשן השמימה באותו יום מר ונמהר.

אחריות = זה מאלף עד תו

הציפייה כי ממדי האסון האיום יגרמו לנתניהו להישיר מבט לאזרחי ישראל ולהודות באחריותו הכוללת, הייתה מלכתחילה נאיבית ואף מיותרת. האם יחליף נמר חברבורותיו? שהרי מעולם לא לקח אחריות על כשלים וכישלונות. האסון הזה, שהוא כאמור הגדול, ההרסני והכואב ביותר מכל מה שידענו, הוא השלישי בכהונתו ארוכת השנים: הראשון היה בשריפת יערות הכרמל ב-2010, בה נספו 44 מכוחות הביטחון ונער אחד. השני היה אסון ההילולה בהר מירון, ב-2021, בו נספו 45 חוגגים ולמעלה ממאה נפצעו. בשניהם ביבי לא הודה באחריות. את האסון הראשון חקר מבקר המדינה והוא הטיל עליו אחריות כוללת. אז כפי שאומרים במקומותינו במקרים כאלה, זה נרשם. את האסון השני חקרה ועדת חקירה ממלכתית שמונתה על-ידי ממשלת בנט-לפיד קצרת הימים לאחר שנתניהו ושותפיו החרדים נמנעו מכך. הוועדה עדיין לא הגישה את הדוח שלה אבל במהלך עדותו נתניהו הבהיר כי אינו רואה עצמו אחראי למה שלא ידע. מכתב אזהרה שקיבל מהוועדה ודאי ימצא ביטויו בדוח הסופי. דוח זה כשיפורסם יהפוך כנראה ללבנה נוספת בחומת האחריות הרובצת על שכמו.

ואולם, בהיותו כספר הפתוח המאבד עצמו לדעת בהופעותיו והצהרותיו האין סופיות שנועדו להבטיח את תדמיתו כמאסטר-מן בקרב יושבי הארץ כמו אצל הגויים ברחבי העולם, אין הכרח בווידויים אישיים של נתניהו כדי להוכיח אותו אלא פשוט לברור את הציטוטים הרלוונטיים של אמרותיו שגם ברבות השנים לא נס לחן.

בנושא האחריות ומשמעויותיה:

לאחר פרסום דוח ועדת וינוגרד על מלחמת לבנון השנייה, ב-2008, ירה ביבי בליסטראות כלפי אהוד אולמרט, ראש הממשלה:

1. "מי שאחראי על הדרג הצבאי הוא הדרג המדיני והוא זה שצריך לשאול את השאלות הנכונות. הוא זה שצריך לקבל את ההחלטות הנכונות והוא זה שמנחה את הצבא ולא להפך".

2. "יש משמעות למושג אחריות - כשמערכת כלשהי נכשלת כשל עמוק, שהתוצאות שלו כל כך עמוקות, ראשי המערכת שכשלו חייבים להתחלף. זה קרה אחרי כשלונות גדולים אחרים בתולדות המדינה וזה קרה במלחמה הזאת בצמרת הדרג הצבאי. היחיד שאצלו זה לא קרה ולא קורה, הוא דווקא זה שנושא באחריות עליונה לכישלון - ראש הממשלה שרוקן מתוכן את המושג אחריות. אחריות זה לא לדבר על אחריות, אלא לעשות מעשה".

3. "הטיעון שמי שעשה טעויות גורליות כל כך יתקן את עצמו, הוא מופרך מיסודו. מי בינינו היה מפקיד את עצמו בידי רופא מנתח שכשל בניתוח? מי היה עולה על אוטובוס שהנוהג בו עשה תאונה קטלנית זה מכבר? אבל הממשלה בורחת ובוחרת להתנתק מרצון העם ומכאבו. אני מרגיש שנשבר ערך האחריות הממלכתית, שקיווינו שהוא נר לרגלינו. הציניות השתלטה על הציונות".

שום אקרובטיקה מילולית שלו או של שופריו לא תצליח להשכיח או להפריך כי ההבחנות החדות שביבי הטיח בקודמו אקטואליות היום לגביו.

בעניין החמאס :

1. בנובמבר 2018, כך הסביר נתניהו את עניין העברות הכספים מקטר: "הדברים האלה נעשו כדי למנוע משבר הומניטרי. על דעת כל גורמי הביטחון וגם גורמי הקבינט, בדיונים רציניים שערכנו... מדובר בשאלה של אלטרנטיבות. יש לנו עוד נושאים לטפל בהם בחזיתות אחרות. אנחנו פועלים בצורה מושכלת ואחראית... לכל צעד יש מחיר. כשאתה נוקט צעדים של מנהיגות יש מחיר. אם אתה לא יכול לשאת במחיר - אתה לא יכול להנהיג ואני יודע לשאת את המחיר".

2. בישיבת סיעת הליכוד הממושמעת, במארס 2019, חידד נתניהו את האסטרטגיה שלו כדי להבטיח אחידות בדף המסרים: "מי שרוצה לסכל הקמה של מדינה פלשתינית צריך לתמוך בחיזוק החמאס ובהעברת כסף לחמאס... זה חלק מהאסטרטגיה שלנו, לבדל בין הפלשתינים בעזה לבין הפלשתינים ביהודה ושומרון".

3. חודשים ספורים מאוחר יותר, בראיון לשבועון טיים, ביולי 2019, הוא הבהיר את העובדות כהווייתן: "חמאס, הנו ארגון אסלמי מיליטנטי שלמעשה איננו מאפשר שום סוג של פיתוח אמיתי כיוון שהם נוטלים את כל הכסף המגיע מסיוע בינלאומי - ויש די הרבה מזה - ומשקיעים אותו בהפיכת המנהרות למכונת טרור".

4. במאי 2022, תקף את מדיניות ממשלת בנט-לפיד כלפי החמאס: "היום חמאס רואה ממשלה חלשה שתלויה בתומכי טרור ולא מסוגלת להילחם בטרור, להכות בבכירי החמאס ולהחזיר את השקט והביטחון לאזרחי ישראל. אין סיבה לחכות לפיגוע הבא. הממשלה הזאת חייבת ללכת הביתה. חייבים להקים מיד ממשלה לאומית חזקה בראשות נתניהו שתחזיר את השקט והביטחון לאזרחי ישראל".

5. ביולי 2023, בעוד אחד מציוציו האין סופיים כראש הממשלה הלאומית החזקה קבע: "אני כבר אומר מזה זמן שאנחנו עוסקים בשינוי המשוואה מול הטרור, עשינו את זה לפני שנתיים וחצי במבצע 'שומר חומות' מול החמאס, החזרנו אותו עשור לאחור..."

המסקנה מהרצף הזה, הלא ממצה, היא שנתניהו הפך גם את החמאס לכדור משחק פוליטי שאותו כדרר כרצונו מותאם לצופים על המגרש ולדמיונות שלו. כל ניסיון לשכתב, לתקן או להתכחש לאמור כאן, לא רק שנועד לכשלון ידוע מראש אלא הוא גם מגחיך את נתניהו שלומד עתה שחרצובות לשונו באומר ובכתב יהפכו לבומרנג הרה אסון.

תאריך:  14/11/2023   |   עודכן:  14/11/2023
בצלאל לביא
+נחשף בוועדת הבריאות: מאז פרוץ המלחמה, הוקפאו זרעיהם של 39 גברים, 32 חיילים ו-7 אזרחים
09:46 15/11/23  |  מירב ארד
מאז פרוץ המלחמה, הוקפאו זרעיהם של 39 גברים, 32 חיילים ו-7 אזרחים. סה״כ התקבלו 42 בקשות חדשות, כאשר מתוכן לשלושה לא היה ניתן לשאוב זרע בשל סד הזמנים והתוקף שניתן ליטול לאחר המוות. כך נחשף בוועדת הבריאות של הכנסת, בראשות ממלאת-מקום יו"ר הוועדה ומיוזמות החוק ח"כ קטי שיטרית, הדנה בשעה זו, על חוק שימוש בזרע של נפטר.

+מקימים כעת ממשלת שיקום
09:41 15/11/23  |  מיכאל מירו   |   לרשימה המלאה
אני מצפה שכל חברי הכנסת יבינו שזו צורך השעה ויסכמו במהירות את המהלך של אי-אמון קונסטרוקטיבי  ▪  זהו הליך שחוסך מאיתנו עוד מסע בחירות ומבטיח שלמשך חצי שנה עד שנה תהיה כאן ממשלה מקצוענית שתפעל למען אזרחיות ואזרחי ישראל
נתניהו. עייף [צילום: מרק ישראל סלם]
+גידול של 10% בסיכון האשראי של ישראכרט בסוף הרבעון
09:33 15/11/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
סיכון אשראי בדירוג ביצועי אשראי עלה ב-18% לעומת שלושת הרבעונים הראשונים של 2022; החברה אינה אומרת במפורש האם כל הגידול נובע מהמלחמה, אותה הורה בנק ישראל להביא בחשבון כבר בדוחות הנוכחיים
נכון למועד הדיווח הסיכון לא התממש
+אל תעזו!
09:15 15/11/23  |  דוד מ' וינברג   |   לרשימה המלאה
למנהיגי ישראל אין מנדט לצמצם את המתקפה על חמאס  ▪  זו חובתה של ממשלת ישראל להבטיח שכל ישראלי יוכל לחיות בשקט בשלום ובביטחון, מבלי לחשוש שמחבלים יחדרו לביתו או יירו עליו טילים
הלוויתו של יונדב לוינשטיין [צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]
+חברה סובלנית לאנטישמיות לא נשארת דמוקרטית
08:33 15/11/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
על-רקע גל האנטישמיות השוטף את העולם, ליפשטט אומרת בשיחה עם ניו-יורק טיימס שמדובר במשהו גרוע מכפי שאי פעם דמיינה, וקובעת: זה מתחיל במה שילדים שומעים בבית
ליפשטט. זו לא אנטי-ציונות [צילום: AP]
+סיפור חייו של האלוף יוסי בכר - חלק 2
08:31 15/11/23  |  אורי מילשטיין   |   לרשימה המלאה
חלק שני בסיפור חייו של האלוף יוסי בכר, גיבור קיבוץ בארי ומפקד בלחימה בעזה. בחלק זה הוא מספר על הלחימה בחזית עזה בשנים 2018-2022.
[צילום: דו"צ]
+לבנות את היישובים בנגב שנהרסו (ב')
08:29 15/11/23  |  איתן קלינסקי   |   לרשימה המלאה
נשמתי יוצאת מאיש המגן שנפל לאלף ארבע מאות חיים נקיים שנפלו, כי חלקם הארי נטבח ועוד מאתים ארבעים חיים יפים נלקחו לאפלה בעזה

חיים נקיים שנפלו [צילום: אריה לייב אברמס/פלאש 90]
+מפרוץ המלחמה הוגשו לאגף כלי הירייה במשרד 236,006 בקשות חדשות לרישיון נשק פרטי
08:25 15/11/23  |  מירב ארד
המשרד לביטחון לאומי: מפרוץ המלחמה הוגשו לאגף כלי הירייה במשרד 236,006 בקשות חדשות לרישיון נשק פרטי. לפי המשרד לביטחון לאומי, מאז שהחלה המלחמה הונפקו 31,048 אישורים מותנים לנשק לאזרחים שעמדו בתבחינים החדשים הנדרשים, ויותר מ-18,000 אזרחים מימשו את האישור שקיבלו, עברו את התהליך המלא ורכשו אקדח.

+צה"ל פועל בבית החולים שיפא: קרבות עם מחבלים ומסירת ציוד רפואי
06:28 15/11/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
5 מחבלים חוסלו בכניסה לשיפא  ▪  צה"ל סיפק לצוות הרפואי אינקובטורים ומזון תינוקות  ▪  דובר צה"ל: הפעולה ממוקדמת בחלק מסוים של בית החולים ומבוססת על מידע מודיעיני וצורך מבצעי  ▪  הבית הלבן: לא רוצים לראות חילופי אש בבית חולים  ▪  הפלשתינים: הכוחות עורכים חיפושים במרתפי בית החולים
בית החולים שיפא. סריקות במקביל לסיוע הומניטרי [צילום: דובר צה"ל]
+שני קצינים נהרגו אתמול בצפון הרצועה
06:16 15/11/23  |     |   לרשימה המלאה
סרן עמרי יוסף דוד וסרן ידידיה אשר לב נפלו בקרבות בעזה  ▪  עד כה נמסרו הודעות למשפחותיהם של 368 חללי צה"ל שנפלו במלחמה

פעילות צה"ל ברצועה [צילום: דובר צה"ל]
+צה"ל פועל נגד חמאס בחלק מסוים של ביה"ח שיפא
02:21 15/11/23  |  עידן יוסף
דובר צה"ל מוסר כי בשעה זו פועלים כוחות צה״ל כנגד ארגון הטרור חמאס, בחלק מסוים של בית החולים שיפא. לדבריו, הפעולה מבוססת על מידע מודיעיני וצורך מבצעי.

הדובר הבהיר כי הפעולה לא נועדה לפגוע בחולים, בצוותים הרפואיים ובאזרחים השוהים בבית החולים וכי לפעולה קדם מאמץ לפינוי בית החולים מחולים וחוסים ואף נפתח ציר מעבר מיוחד ממנו. עוד הוסיף כי הנהלת בית החולים עודכנה מבעוד מועד על הכניסה למתחם.

בהמשך הפעולה צפויה העברה לבית החולים של חממיות (אינקובטורים), ציוד רפואי ומזון תינוקות.
+ענף בקריסה: החקלאים זקוקים ל-11 אלף מתנדבים מדי יום
02:11 15/11/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
לפי הערכות משרד החקלאות יש מחסור של כ-40 אלף עובדים בענף  ▪  ענפי החקלאות שזקוקים ביותר לעובדים: פרדסי הדרים, שדות תותים ומטעי זיתים
חברי הכנסת אלון וסטר ונעמה לזימי [צילום: נועם מושקוביץ/דוברות הכנסת]
+בכיר ישראלי: התקדמות משמעותית במגעים לעסקת חטופים
01:39 15/11/23  |  עידן יוסף
בכיר ישראלי לרשת ABC: התקדמות משמעותית במגעים לעסקת חטופים, תיתכן פריצת דרך שתוביל לעסקה ב-72-48 השעות הקרובות.
+יועץ ראש הממשלה: כיוון המדיניות בצפון הוא להרתעה ולא להסלמה
01:30 15/11/23  |  עידן יוסף
יועצו של רה"מ מארק רגב בראיון ל-CNN: "המדיניות של ישראל היא ניצחון בגזרה הדרומית והרתעה בגזרה הצפונית. ישראל רוצה לרכז את מאמציה הצבאיים כעת בדרום, בהריסת תשתיות החמאס, והחזרת החטופים. בצפון, אנחנו מעדיפים הרתעה, לא מעוניינים בהסלמה. בנוגע לחטופים, אם אנחנו קרובים לעסקה לשחרור חטופים, ואני לא בטוח בנוגע לכך, אך אם כן זה בגלל שהחמאס נתון ללחץ כבד".

+משרד הבריאות בעזה: צה"ל הודיע על כוונתו להסתער על בי"ח שיפא
01:17 15/11/23  |  עידן יוסף
משרד הבריאות בעזה, הנשלט בידי חמאס, מסר: "צה"ל הודיע לנו רשמית על כוונתו להסתער על מתחם בית חולים שיפא בדקות הקרובות". מוקדם יותר הערב, אמר דובר המשרד: "כלים של צה"ל מקיפים את בית החולים שפאא מכל הכיוונים במקביל לירי ארטילרי וירי אינטנסיבי מנשק קל".

דובר מחלקת המדינה האמריקנית מסר מוקדם יותר: "אנחנו מנהלים דיונים עם ארגונים הומניטריים וגורמים נוספים על פינוי בתי חולים בעזה. נתמוך בכך שפינוי בתי החולים יתבצע על-ידי צד שלישי עצמאי".
+דובר צה"ל נשאל: "מדוע ישראל לא תוקפת את תימן"
01:08 15/11/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
תא"ל דניאל הגרי הסביר את ההבדלים בין סוריה ולבנון לתימן, שגורמים לישראל לא לתקוף אותה  ▪  הוא הבהיר כי לא יהיה ניתן לפרק את חמאס ללא כיבוש דרום הרצועה, לא שלל אפשרות שחטופים הועברו דרומה ואמר כי הצבא פועל להעברת כלל בתי החולים לדרום
תא"ל דניאל הגרי. נדרש זמן [צילום: אבשלום ששוני/פלאש 90]
+24 אלף ליטר סולר למשאיות האו"ם ברצועה
00:18 15/11/23  |  עידן יוסף
לראשונה: ישראל אישרה 24 אלף ליטר סולר עבור משאיות של האו"ם ברצועת עזה.
+היסטוריה: מאות אלפים בעצרת תמיכה בישראל בוושינגטון
00:16 15/11/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
290 אלף יהודים הפגינו מול הקפיטול בעד ישראל וכנגד ההסתה נגד יהודים  ▪  הפגנה זו הייתה ההתאספות הגדולה ביותר של יהודים במקום אחד בהיסטוריה של ארה"ב הנשיא הרצוג נשא נאום מהכותל המערבי, בו הבטיח שישראל תמשיך להתקיים ולצמוח. הוא קרא לשלום, אך רק לאחר שישראל תהיה בטוחה
תומכי ישראל בוושינגטון [צילום: שי שוחט/פלאש 90]
+ארה"ב מרחיבה את העיצומים על תומכי חמאס והג'יהאד האיסלאמי
23:57 14/11/23  |  עידן יוסף
ארה"ב הכריזה היום על סבב עיצומים שלישי שלה נגד אישים וגופים המזוהים עם חמאס בקשר למתקפת הפתע. מחלקת המדינה הגדירה את אכרם אל-עג'ורי כטרוריסט עולמי על היותו מנהיג הג'יהאד האסלאמי. עוד סומנו שבעה אנשים ושתי ישויות שסיפקו תמיכה או פעלו מטעם חמאס או הג'יהאד האסלאמי.

לדברי מחלקת המדינה, תמיכתה של אירן, בעיקר באמצעות משמרות המהפכה, מאפשרת את פעילות הטרור של חמאס ושל הג'יהאד האסלאמי, לרבות באמצעות העברת כספים ואספקת נשק והכשרה מבצעית כאחד. "איראן הכשירה את לוחמי הג'האד האסלאמי בפלסטין לייצר ולפתח טילים בעזה, תוך מימון קבוצות המספקות תמיכה כספית ללוחמים המזוהים עם הג'יהאד האסלאמי".

הפעולות מתואמות עם בריטניה כדי להגן על המערכת הפיננסית הבינלאומית מפני ניצול לרעה של חמאס ומממניו.
+סמוטריץ' דחה בקשת עמיתו הפלשתיני לשחרר כסף לרש"פ
23:39 14/11/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
שר האוצר הפלשתיני לסמוטריץ': "העבירו מיד את הכספים שישראל מחויבת להעביר לרשות הפלשתינית"  ▪  סמוטריץ׳ במכתב תגובה: ״עזות מצח שאין דומה לה, לא נעביר לכם כספים כדי שאתם תעבירו אותם למחבלים הנאצים ברצועה"
בשארה. ביקש גם כסף שמיועד לרצועה [צילום: ג'סון דקרו/AP]
+נתניהו וסמוטריץ' סיכמו על תקציב מהיר לסוף 2023
22:47 14/11/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
התקציב ימומן מהגדלת גירעון, ניתוב כספים מהממשלה וקיצוץ בהסכמים קואליציוניים  ▪  התקציב יתמקד בצמצום ביורוקרטיה ועידוד עצמאות הרשויות המקומיות  ▪  העבודה על תקציב 2024 תתחיל מיד לאחר אישור התקציב הנוכחי
בצלאל סמוטריץ', בנימין נתניהו [צילום: חיים גולדברג/פלאש 90]
+הבית הלבן: חמאס משתמש בבתי חולים להחזקת בני ערובה
22:23 14/11/23  |  עידן יוסף
בבית הלבן מאמצים באופן רשמי את הגישה הישראלית ואומרים: יש לנו מודיעין שחמאס והג'יהאד משתמשים בבתי חולים ברחבי עזה. בהודעה של דובר המועצה לביטחון לאומי האמריקני, ג'ון קירבי, נמסר: "המידע מגיע ממודיעין אמריקני ומודיעין מאומת, השימוש של חמאס בא-שיפא הוא פשע מלחמה. ארצות הברית לא תומכת בהפסקת אש, אלא בהפוגות הומניטריות שצה"ל מאפשר כבר עכשיו. ארצות הברית במגעים פעילים כל העת עם שותפותיה באזור בנוגע לבני הערובה".

קירבי הוסיף: "יש מאמצים יום יומיים בנושא המלחמה במזרח התיכון, יועצו של הנשיא ביידן יגיע מחר לאזור. המטרה העיקרית היא שחרור בני הערובה ומניעת הסלמת המלחמה באזור. יכול לאשר שחמאס והג'יהאד משתמשים בכמה בתי חולים רצועה כולל א-שיפא ובמנהרות מתחתיהן למטרות טרור והחזקת בני ערובה. ארצות הברית לא תומכת בהתקפת בתי חולים מהאוויר, יש להגן על בתי חולים, אך זה מסביר את המורכבות של המבצע הקרקעי, כשחמאס מתחבא בתוך אוכלוסייה אזרחית".
+גלנט: התמרון הקרקעי יימשך גם אל דרום רצועת עזה
22:16 14/11/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
שר הביטחון אומר כי התמרון יימשך חודשים ארוכים ויכלול את כל שטח הרצועה  ▪  הכחיש דיווח לפיו ראש הממשלה נתניהו מנע כביכול חיסול בכירי טרור למרות שנוצרה הזדמנות מבצעית
גלנט. חמאס הולך ונשחק [צילום: אבשלום ששוני/פלאש 90]
+צה"ל תקף בסוריה בתגובה לשיגורים
21:59 14/11/23  |  עידן יוסף
צה"ל תוקף בסוריה בתגובה לשני שיגורים כושלים לעבר שטח ישראל.
+שני רחפנים חדרו מלבנון באזור יפתח
21:08 14/11/23  |  עידן יוסף
שני רחפנים חדרו מלבנון באזור יפתח. ‏אחד הופל ועם השני אבד הקשר. ‏כוחותינו סורקים את השטח במטרה לאתרו.
+לוחמי גולני פשטו על משטרת חמאס והחזירו ציוד צבאי שנבזז
21:03 14/11/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
לוחמי גדוד 13 של חטיבת גולני ביצעו פשיטה לילית על מוסדות השלטון של חמאס ברצועת עזה, בסיוע חילות האוויר, ההנדסה והשריון  ▪  במהלך סריקת חדרים וטיהור המבנה, נמצא ציוד שנבזז בשמחת תורה מחיילי צה"ל וציוד גדודי  ▪  המבנה הושמד והציוד יועבר לבדיקה בידי צה"ל
אחד החיילים זיהה את הציוד האישי שלו [צילום: דובר צה''ל]
+מערכת חץ יירטה טיל ששוגר לעבר אילת מעל ים סוף
19:53 14/11/23  |  עידן יוסף
מערכות ההגנה האווירית זיהו טיל ששוגר לעבר שטח מדינת ישראל ולוחמי ההגנה האווירית יירטו אותו בהצלחה במרחב ים סוף, באמצעות חץ, מערכת ההגנה לטווח רחוק.

המטרה אומנם לא חצתה לשטח ישראל, ההתרעה באילת ובחבל אילות הופעלה על-פי מדיניות. זהו השיגור השני היום, לאחר שמוקדם יותר בצהריים יורט טיל נוסף.
+ממחטה אינטלקטואלית אנטי מוסרית
19:37 14/11/23  |  עמנואל בן-סבו   |   לרשימה המלאה
האווילים הללו, הלוקים בעיוורון מוחלט, אשר היו אמורים להיכנס למרתפי הבושה ולא לצאת משם, ממשיכים גם אחרי טבח שבת שמחת תורה, להחיות את הקונספציה הקורסת, להיות שבויים בקונספציה הישנה, הרעילה, זו שהמיטה עלינו את האסון הנורא
שחררו את פלשתין [צילום: אלרו בריאנטוס/AP]
+ראש השב"כ ביקר במצרים לדון בעסקת חטופים
19:03 14/11/23  |  עידן יוסף
ראש השב"כ רונן ביקר במצרים ודן בפגישה עם שר המודיעין המצרי בעסקת חטופים. מן השב"כ נמסר כי אינם מתייחסים ללו"ז ראש השירות.

הערוץ המצרי אל-קאהרה אל-איח'באריה מדווח ממקורות רשמיים כי ביקורו של בר בקהיר נועד לדון ביישום הפסקת אש הומניטרית וב"חילופי שבויים", לשון הדיווח.

בתוך כך, נשיא רוסיה פוטין שוחח בטלפון עם נשיא מצרים א-סיסי על המלחמה בעזה.
+צה"ל השתלט על מוצב שאטי; תיעוד גו-פרו מהפעילות ברצועה
18:58 14/11/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
כוחות אוגדה 162 פגעו ביותר מ-160 פירי מנהרות וכ-2,800 תשתיות טרור, חיסלו יותר מ-1,000 מחבלים ומפקדים, פשטו על נכסים אסטרטגיים כמו מוצב 17 ובית חולים רנתיסי, ויצרו תנאים לפירוק יכולת הטרור של חמאס  ▪  מפקד אוגדה 162: "צה״ל ואוגדה 162 מפרקים את מרכזי הכובד של החמאס ואת היכולת שהארגון בנה במשך שנים"
פגיעה ביכולת המבצעית של חמאס [צילום: דובר צה''ל]
+ביידן: מאמין שתהיה עסקה לשחרור חטופים
18:15 14/11/23  |  עידן יוסף
נשיא ארה"ב ביידן אומר כי הוא מאמין שתהיה עסקה לשחרור חטופים. מנגד, הג'יהאד האיסלאמי הודיע כי לנוכח חוסר שביעות רצונו מהתנהלות המשא ומתן הוא פורש מן המגעים.
+מסע הציד השיטתי נגד גל הירש
17:32 14/11/23  |  עמנואל-בן-סבו   |   לרשימה המלאה
אזרחי ישראל וצמרת המדינה בראשם, מתפללים לשובם של החטופים וכמה שיותר מהר  ▪  מסע הציד המכוער והנקלה לתא"ל במיל' גל הירש, מבהיר שיש מי שאין קו אדום שלא חצו, אין גבול שלא פרצו, גם בעיצומה של מלחמה
הירש. נרדף [צילום: אבשלום ששוני/פלאש 90]
+תנועת האנרכיה, האסון ומה שאחריהם
17:29 14/11/23  |  רפי לאופרט   |   לרשימה המלאה
הניסיון הנבזי לרתום את נתניהו למחדל החמור של ה-7.10.23 כאשם יחיד או למצער עיקרי הוא המשך ה"פוטש" האנרכיסטי שקדם לאסון הלאומי של יום זה  ▪  הדרך הנפתלת, הנפסדת, החצופה, ה"צבועה", המתחזה למאבק על דמוקרטיה וניקיון כפיים, היא למעשה פשע לאומי מתמשך
האשמים [צילום: ענת חרמוני/פלאש 90]
+נשיא המדינה ינאם הערב מהכותל המערבי
17:23 14/11/23  |  עידן יוסף
נשיא המדינה יצחק הרצוג ינאם הערב בשעה 20:25 (שעון ישראל) בשידור חי מהכותל המערבי בפני משתתפי עצרת התמיכה בישראל שתתקיים בוושינגטון די.סי.
+צה"ל פרסם תיעוד נוסף של תשתיות חמאס בבית החולים רנתיסי
17:20 14/11/23  |  עידן יוסף
דובר צה"ל פרסם תיעוד מרגע כניסת כוחות שייטת 13 וחטיבה 401 למפקדה הצבאית של חמאס בתוך בית החולים רנתיסי, במהלכה נחשפה תשתית טרור של חמאס.
+אזעקות הופעלו בגוש-דן; פצוע קשה מרסיסים
17:13 14/11/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
ביפו נפצעו שלושה בני אדם כתוצאה מרסיסים בעקבות רקטות ששוגרו מרצועת עזה  ▪  צינור מים נפגע והתפוצץ  ▪  אזעקות הופעלו גם בחולון ובבת ים  ▪  הירי לא בוצע בשעה עגולה
טיפול באחד הפצועים [צילום: שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים]
+שורדי השואה במלונות, ועדיין אין רשימה שמית מי פונה
17:01 14/11/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
יו"ר הוועדה לטיפול בשורדי השואה במלונות המפונים בירושלים: "כל עוד אין במלונות מנהלי קהילה ומנהל מתכלל מטעם הממשלה הבלאגן יימשך"  ▪  סניפי הביטוח הלאומי סגורים לקבלת קהל מאז פרוץ המלחמה, ובוועדה קוראים להכריז עליהם חיוניים ולפתוח אותם
חה"כ מירב כהן ומטי צרפתי הרכבי [צילום: דוברות הכנסת]
+טולכרם: חוסלו 7 מחבלים, הושמדה מעבדת מטענים ונחשפו עשרות מטענים
16:01 14/11/23  |  מירב ארד
וחות מסיירת חרוב, גדוד דוכיפת, יחידת דובדבן במילואים, הנדסה, שב"כ ומג״ב בפיקודה של חטיבת כפיר, סיימו לפעול ב-15 שעות האחרונות במבצע לסיכול טרור במחנה הפליטים טולכרם שבמנשה. הכוחות חשפו מטענים, חיסלו מחבלים, תחקרו חשודים וסרקו מבנים רבים. כוחות הנדסה שפעלו במחנה חשפו עשרות מטענים מוכנים לשימוש שהוטמנו מתחת ובצד הכבישים לפגיעה בכוחותינו. כלי טיס של צה״ל בהכוונת שב"כ תקף מהאוויר חוליית מחבלים חמושה שירתה והשליכה מטענים על כוחותנו וסיכנה אותם, חוסלו מחבלים מהתקיפה. עד כה ידוע על 7 מחבלים שחוסלו.


+859 אזרחים שנרצחו במלחמה זוהו עד כה ע"י משטרת ישראל
15:52 14/11/23  |  מירב ארד
בתחנת ריכוז החללים במחנה שורה זוהו כד היום 859 חללים אזרחים (שאינם חיילים) אשר נרצחו במערכה.
+ראשי הערים לאוצר: העבירו ללא דיחוי כספים לפעילות הגרעינים
15:36 14/11/23  |  מירב ארד
ראשי ערים בכל רחבי הארץ דורשים מהאוצר להעביר כספים לטובת פעילותן החיונית של הקהילות המשימתיות - קרן קהילות, משעלים ועוד.
+לאחר שהוגדרה כנעדרת: נקבע מותה של ליאל חצרוני בת ה-12 מקיבוץ בארי
15:06 14/11/23  |  מירב ארד
לאחר 38 ימים בהם הוגדרה כנעדרת: נקבע מותה של ליאל חצרוני בת ה-12 מקיבוץ בארי. ליאל נרצחה על ידי מחבלי חמאס במתקקפה ב- באוקטובר.
+שר החוץ בז'נבה: "נחתתי לביקור בזק בצלב האדום, יחד עם משפחות החטופים"
14:40 14/11/23  |  מירב ארד
שר החוץ אלי כהן בביקור בז'נבה: "נחתתי כעת בז׳נבה לביקור בזק בצלב האדום, יחד עם משפחות החטופים. נהפוך כל אבן עד שנשיב את כולם הביתה!"
+רעבים
14:39 14/11/23  |  יפעת גדות   |   לרשימה המלאה

מחיר המלחמה [צילום: חאתם עלי/AP]
+כתב אישום הוגש כנגד תושב דבוריה בגין הסתה והזדהות עם חמאס
14:32 14/11/23  |  מירב ארד
בסיום חקירה מאומצת של שוטרי המחוז הצפוני הוגש כתב אישום כנגד תושב דבוריה בגין הסתה וגילוי הזדהות עם ארגון טרור. החשוד נעצר ובחיפוש בביתו נתפסו מספר דגלי פלסטין ודגלים נוספים ובסיום חקירה מאומצת הוגש כנגדו הבוקר באמצעות פרקליטות מחוז צפון כתב אישום. בפעילות נוספת נעצרה תושב ריינה בת 25 בגין פוסטים בהם הביאה תמיכה והזדהות עם ארגון טרור, החשודה נחקרה ובית המשפט השלום בנצרת האריך את מעצרה עד לתאריך 15.11.23 .+אמריקה מתרחקת מישראל
14:28 14/11/23  |  צבי גיל   |   לרשימה המלאה
התופעה חזקה בקרב הדור הצעיר אך גם בקרב דור הביניים ואף המבוגר לרבות בקהילה היהודית,יש ביקורת על היחס של ישראל לפלשתינים
ביידן. ידיד אמת [צילום: אנדרו הרניק/AP]
+מטוסי קרב תקפו מספר תשתיות טרור של ארגון חיזבאללה בלבנון
14:10 14/11/23  |  מירב ארד
מטוסי קרב תקפו לפני זמן קצר מספר תשתיות טרור של ארגון חיזבאללה בשטח לבנון. כמו-כן, טנק של צה"ל תקף חוליית מחבלים שניסתה לשגר טילי נ"ט משטח לבנון למרחב יפתח. במהלך היום, מחבלים שיגרו טילי נ"ט ופצצות מרגמה לעבר מוצבי צה"ל במרחב מרגליות, ערב אל עראמשה ויפתח ולעבר מרחב שומרה ומתת. צה"ל תוקף את מקורות הירי בשטח לבנון.

+צה"ל משתלט על מוסדות שלטון של חמאס בעזה
13:39 14/11/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
לוחמים השתלטו על בית המחוקקים של חמאס, קריית הממשלה, מפקדת המשטרה ובניין בית המושל בעזה  ▪  במהלך הפעילות השתלטו הלוחמים על מתקן "ג'יזאת" המכיל בתוכו מתחמי אימונים של ארגון הטרור חמאס, חמ"ל מבצעים, מתקני חקירות ומתקני מעצר
[צילום: דובר צה"ל]
+מצוקת המכון לרפואה משפטית: מחסור ברופאים, מבנה רעוע ושכר ירוד
13:13 14/11/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
בוועדת הבריאות התריעו: כבר בשגרה המכון קורס, בוודאי בעת חירום  ▪  יו"ר הוועדה ח"כ משריקי: על האוצר חייב להציע תמריצים מידיים כדי לגייס רופאים-משפטיים נוספים מדי שנה, ולהציגם לוועדה בתוך שבוע
+בין המשולש עזה-ביירות-ריאד
13:12 14/11/23  |  גדי חיטמן   |   לרשימה המלאה
השורה התחתונה כרגע היא שחמאס ברצועת עזה אינה זוכה למעטפת הצבאית, הלוגיסטית והמדינית שאותה קיוותה התנועה לקבל מהזירות האחרות
מבודדים [צילום: חיים גולדברג/פלאש 90]
+מה שקורה בקמפוסים אינו אנטישמיות אלא אנטי-אנושיות
13:01 14/11/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
רובין נפגשה עם משפחות חטופים וליבה נקרע - ובמקביל היא התמלאה הערצה ליושרה, האיפוק והאומץ שלהן. המפגש גם גרם לה לצאת בביקורת חריפה ביותר על הסטודנטים המפגינים בעד חמאס
הפגנה בקריאה לשחרור החטופים, ניו-יורק [צילום: אנדרס קודאצ'י, AP]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
כאן נשבר האתוס הציוני
תגובות  [ 4 ] מוצגות   [ 4 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
שלמה
14/11/23 21:06
2
טירה
14/11/23 22:16
3
הגרון מוילנא
15/11/23 12:36
4
סתם אחד
15/11/23 16:16
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  מלחמת חרבות ברזל
העם היהודי ברחבי תבל ובני אנוש ברחבי העולם התעוררו לבוקר שבת שמחת תורה אחוזי אימה ופלצות מהטבח הנורא והברברי של זוועות האדם ביישובי וערי הדרום.
כוחות אוגדה 162 פוגעים באופן משמעותי בתשתיות הטרור והיכולות המבצעיות של חמאס. עד כה כוחות האוגדה איתרו יותר מ-160 פירי מנהרות, תקפו כ-2,800 תשתיות טרור חיסלו כ-1,000 מחבלים ומפקדים מארגון הטרור חמאס. במסגרת פעילות האוגדה ברצועת עזה, כוחות אוגדה 162 פשטו על נכסים אסטרטגיים וחיוניים לארגון הטרור חמאס וביניהם:
14/11/2023  |  עידן יוסף  |   חדשות
הלב יוצא אל החטופים, אל בני משפחותיהם, אל אוהביהם, מכריהם, אל אזרחי מדינת ישראל. בכל ימי שני, חמישי, שבת, מתפללים באלפי בתי כנסת בארץ ובעולם לרפואתם והחלמתם של הפצועים, לשובם לשלום של החטופים, תינוקות, ילדים, נשים, גברים, קשישים, המשימה להשבת החטופים לאוהביהם היא משימת קודש חשובה ביותר.
נתניהו לא הביא עלינו אסון גם אם אנו חולקים כאן ושם על טיב החלטותיו. ביבי ניהל מדיניות שביקשה לשמר את ההפרדה בין איו"ש לעזה, מתוך הכרה שחיבור ביניהן עשוי להוביל להקמתה של מדינת טרור איסלאמי בתוך ישראל ולהוביל לאסון לאומי. מדיניות מחוללת אחריות מיניסטריאלית אך לא אחריות פונקציונאלית; ומי שנושא באחריות הפונקציונאלית (אופרטיבית) הוא מי שמופקד על הביצוע. המהלכים שננקטו לביצוע המדיניות היו בעיקרם צבאיים ובהדרגה גובו גם על-ידי מהלכים בתחום האזרחי. המהלכים האזרחיים כללו מענקים כספיים (שאותם סיפקה בעיקר קטר), מתן היתרי עבודה לעזתים בישראל בכדי להקטין את הלחץ הציבורי על מנהיגות החמאס, והסדרה עם המצרים של אספקת ציוד "אזרחי" כביכול דרך מעבר רפיח שבשליטת מצרים וסגירה "הרמטית" של הגבולות לרבות הגבול הימי. המהלכים האזרחיים נשענו בדיעבד על הנחה שגויה של מערכת הביטחון הישראלית שהיא יודעת לממש צעדים אלה מבלי שהם יחזקו עד כדי סכנה לאומית את היריב התת-מדינתי שהשתלט על הרצועה בתחילת 20071.
14/11/2023  |  רפי לאופרט  |   יומני בלוגרים
אזעקות הופעלו (14.11.23) בבת ים, תל אביב-יפו וחולון. ביפו נפצע צעיר בן 25 באורח קשה מרסיסים, אישה בת 43 נפצעה בינוני וגבר נוסף באורח קל. הפצועים פונו לבתי החולים.
14/11/2023  |  עידן יוסף  |   חדשות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
צבי גיל
צבי גיל
מלחמת עזה נתמכת על-ידי הציבור הרחב בשל המטרה שלו להביס את החמאס ולהביא סוף-סוף שקט לישובים הקרובים לרצועה. אבל מתברר שהוא יודע כמעט כלום על האוכלוסייה של אותה רצועה לפני המלחמה
אביתר בן-צדף
אביתר בן-צדף
הכניסה הקרקעית לצפון עזה לא הייתה יכולה להיעשות בלי טנקים, רכב קרבי משוריין (רק"ם), הנדסה וארטילריה    מבנה צה"ל אינו מתאים לחלוטין למלחמה המתפתחת בדרום ובצפון, הדורשת הרבה רגליים ע...
ענבל בר-און
ענבל בר-און
עסקת החטופים החלקית מאפשרת לחמאס לשחק בישראל, וכלל לא ברור מה חושבת לעשות ישראל עם שאר 168 החטופים
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il