News1 גאים להציג
מבקרים ייחודיים (Unique Visitors):
אתר - 887,104  סלולר - 813,645
   |   15:07:40
דלג
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
מגלים את יוון עם Vivato Greece: השער שלך ליוון!
קבוצת ירדן
כיצד תבחרו בקבוק מים לילד שלכם?
מחבל של אמל בתרגיל
אמל חוזר

ארגון מחבלים קם לתחייה בלבנון

ארגון אמל שהיה קיים לפני חיזבאללה התפרק מנשקו לפני יותר מ-30 שנה וחוזר כעת לתפקוד צבאי. מהן המשמעויות ללבנון ולישראל?
20/11/2023  |   ירון פרידמן   |   יומני בלוגרים   |   מלחמת חרבות ברזל   |   תגובות

חיזבאללה נכנס למערכה נגד צה"ל "על אש קטנה" מאז ה-8 באוקטובר. בכפרי דרום לבנון מתקיימות מאז הלוויותיהם של יותר מ-70 מחבלים שיעים המחוסלים ע"י כוחותינו. בימים האחרונים התקיימה באופן חריג הלוויה של פעילים מארגון שיעי, שכביכול פרש מפעילות צבאית לפני יותר משלושה עשורים. מדובר בארגון אמל (תקווה), קיצור של "אפואג' אל-מקאומה אל-איסלאמיה" (גדודי ההתנגדות הלבנוניות). זהו ארגון שנוסד כעשור לפני חיזבאללה והיה גדול וחזק ממנו בהרבה עד לשנות ה-90. ניתן לזהות את פעילי אמל לפי בגדיהם המנומרים והסרטים האדומים על מצחם. יש להם סמליל מעוגל עם שם הארגון ודגלים ירוקים. על המדים הם עוטים תגים צהובים עם שם הארגון.

מה זה אמל?

אמל נוצר באמצע שנות ה-70 של המאה הקודמת כזרוע צבאית של "תנועת המקופחים" השיעית, אותה ייסד המנהיג האגדי של השיעים בלבנון, מוסא א-צדר. א-צדר היה איש דת ממוצא לבנוני שהגיע מאירן ותרם משמעותית לשיפור מצבה ומעמדה של העדה השיעית בלבנון. בתחילת דרכו היה שוחר שלום והשיג את מטרותיו על-ידי תנועת מחאה עממית, הפגנות וקשרים פוליטיים שיצר בלבנון. אך לקראת מלחמת האזרחים ב-1975 הבין א-צדר כי השיעים חייבים להקים גוף צבאי שיגן על העדה מפני ארגונים חמושים בלבנון ונגד ישראל.

א-צדר קיבל חסות מסוימת מנשיא סוריה חאפז אל-אסד, ממנו זכה לחימוש. אמל הוקם במקור כגוף שמטרתו להגן על העדה השיעית, בשונה מחיזבאללה שהוא ארגון התקפי שהציב לעצמו שתי מטרות: להיות כוח דומיננטי בלבנון ולאיים על ישראל. א-צדר, שהיה נערץ בקרב השיעים, זכה לכינוי "אִימַאם" (מנהיג רוחני). הוא נחטף בעת מסע בלוב באוגוסט 1978 ומאז נעלמו עקבותיו והוא נחשב לקדוש בעדה.

נלחם נגד הפלשתינים בחסות סורית

אחרי היעלמותו של א-צדר, קיבל את הפיקוד על אמל מזכירו נביה ברי, עו"ד חילוני בעל שאיפות פוליטיות. העדה השיעית שילמה מחיר כבד על המלחמה בין פתח לבין צה"ל בדרום לבנון. כיום מתביישים השיעים להודות בעובדה שהם קיבלו את פלישת צה"ל לדרום לבנון ב-1982 בשמחה ונשמו לרווחה אחרי סילוק מחבלי פתח מכפריהם. כאשר ניסו הפלשתינים לחזור לדרום לבנון נלחם נגדם אמל ("מלחמת המחנות" 1986-1985), והרג יותר מאלפיים מחבלים מהתנועה הפלשתינית.

תחרות עם חיזבאללה

בפרבר הדרומי של ביירות ובמרכז השיעי בבקעת הלבנון באזור בעלבכ במזרח לבנון, הוקם ע"י אירן ארגון שיעי חדש - "חיזבאללה" (מפלגת האל). הוא הציג אידיאולוגיה שונה, הרבה יותר קיצונית מזו של אמל. חיזבאללה הוקם ע"י אירן ב-1982, בה התחוללה מהפכה איסלאמית שלוש שנים קודם. הארגון החדש היה הרבה יותר אטרקטיבי לצעירים השיעים בלבנון. אמל איבד את מנהיגו הכריזמתי "האימאם" א-צדר, ונתפס כארגון הגנה פסיבי השייך לעבר. חיזבאללה קרא למאבק נגד ארה"ב וישראל, וזכה ליוקרה רבה אחרי הפיגועים הקשים נגד מטה המרינס בביירות (אוקטובר 1983, 241 חיילים אמריקנים נהרגו) ומפקדת צה"ל בצור חמישה ימים לאחר מכן (60 הרוגים, מהם 28 ישראלים).

עליית כוחו של חיזבאללה על חשבון אמל הביאה למלחמה עקובה מדם בין שני הארגונים ("מלחמת האחים" 1990-1988 כ-2,500 הרוגים). למרות יתרונו המספרי של אמל, הוא נכשל במלחמה כי חיזבאללה זכה לתמיכה ולהדרכה צמודה מ"משמרות המהפכה" האירנים. ב-1990 הושגה הפסקת אש בתיווכן של שתי פטרוניות הארגונים - סוריה ואירן. מאז, הוחלט על "חלוקת עבודה" בין הצמד השיעי: חיזבאללה הוא גוף צבאי ואמל ארגון פוליטי. אמל התפרק מנשקו ונביה ברי שימש כיו"ר הפרלמנט, תפקיד בו הוא מכהן עד לימינו. אלא שחלוקת העבודה לא נשמרה באדיקות במשך השנים. חיזבאללה הכניס נציגים לפרלמנט ושני שרים לממשלה, ואמל הקים מספר כוחות קטנים כסיוע לחיזבאללה, בעיקר לשיטור פנימי ביישובים השיעים - "א-דִפַאע אל-מַדַני" (ההגנה האזרחית) ותנועות צופים, המכינות ילדים להיות לוחמים. במלחמת לבנון השנייה 2006 דווח על מספר קטן של הרוגים מפעילי אמל בדרום לבנון.

הקאמבק של אמל

נראה כי תהליך הקאמבק המשמעותי של אמל כגוף לוחם החל ב-2021. ביום השנה לציון היעלמותו של א-צדר, הכריז נביה ברי כי ארגונו צריך להתגייס למען פלשתין ולהתמודד עם האויב בגבול עם ישראל. הוא נשא נאום תוקפני נוסף ביום השנה של 2022 והוסיף כי "הג'יהאד של ארגוננו יתקיים לצד המאבק של חיזבאללה להגנת גבול לבנון".

הקאמבק לא היה מילולי בלבד. בספטמבר 2021 התקיים תרגיל צבאי ראשון מסוגו של אמל, תחת השם "א-רֻעְבּ אל-אַעְזַם" (האימה הגדולה), באזור נבטיה בדרום לבנון. התרגיל כלל בעיקר ג'יפים וטנדרים ונשק קל. מאז נערכו אימונים של כוח מבצעי של אמל בשם "כוח עַבַּאס" שתועד ברשתות החברתיות.

האימון של אמל עורר חשש בלבנון מהופעתו של כוח נוסף שיחזק עוד יותר את שליטתה הצבאית של העדה השיעית במדינה.

התגייסות למען עזה

מאז פרוץ המלחמה בעזה גויסה הזרוע הצבאית של אמל למלחמה בדרום לבנון. פעילי אמל מתפקדים ככבאים לשריפות ומגישים סיוע רפואי לפצועי חיזבאללה. אמל מסייע בעיקר בעורף בפעילויות בתוך הכפרים השיעים. בעיר צור הקים אמל מרכז לקליטת פליטי מלחמה. פעילי הארגון ברשתות החברתיות מזדהים עם המחבלים בעזה ומתגאים בעובדה שגם הם חטפו בעברם את הנווט רון ארד ב-1988. הם לא מציינים את העובדה שחטיפתו בוצעה ע"י חוליה שפרשה מאמל ושיתפה פעולה עם חיזבאללה.

ב-13 בנובמבר התקיימה הלוויה ענקית בעיירה נבטיה ל"שהיד בדרך לירושלים" הראשון של הארגון מחוליית עבאס. האירוע היה הפגנת עוצמה של אלפים מתומכי אמל שהרימו את דגליה הירוקים.

חשוב לציין, כי בהלוויה לא הונף אף דגל צהוב אחד של חיזבאללה. רבים מהמשתתפים נשאו תמונות של ה"אימאם הנעלם" מוסא א-צדר. לפי סרטוני אמל, יש להם טילי נ"ט בנוסף לנשק קל והם מצוידים גם באופנועים. בסרטון אחד נראית גם יחידה מיוחדת ללחימה בתנאי שלג.

ב-18 בנובמבר חלה התפתחות נוספת, כאשר נטל אמל אחריות לירי טילי נ"ט על ישראל.

אמל במתכונתו החדשה כבר אינו ארגון ההגנה הגדול ששלט בדרום לבנון בשנות ה-80, אלא מיליציה חצי אזרחית וחצי צבאית, הכפופה לחיזבאללה. אין לאמל חסות סורית כמו בעבר, על כן הוא תלוי באירן בדיוק כמו חיזבאללה בנשק ובמימון. הלחימה של הצמד השיעי דומה במעט לשיתוף הפעולה של חמאס והג'יהאד האיסלאמי בעזה, העובדים יחד ב"חדר המבצעים המשותף". אך לאמל יש מורשת נפרדת וחבריו אינם שוכחים שהם היו פעם שליטי העדה השיעית בדרום לבנון ולטענתם יש להם 4,300 שהידים במלחמה נגד צה"ל מאז שנות ה-80. ישנם גם משקעים לא מעטים מהמלחמה שניהל הדור הקודם, של "הירוקים" של אמל נגד "הצהובים" של חיזבאללה. אך כעת מהווה אמל שותף נאמן לחיזבאללה.

בעתיד, אמל, כארגון שיעי מושרש, יכול לחזור להיות גוף מוביל אם חיזבאללה ייפגע קשה במלחמה נגד ישראל. עד אז, ימשיך הארגון להיות "פיקוד העורף" של העדה השיעית בדרום לבנון. ישראל צריכה לעקוב אחרי התפתחותה של הזרוע הצבאית החדשה של אמל, התוקפת כעת את ישראל, יחד עם עוד מיליציות הכפיפות לחיזבאללה לאורך הגבול.

תאריך:  20/11/2023   |   עודכן:  20/11/2023
ירון פרידמן
+צה"ל ואסון הטבח
21:51 20/11/23  |  יוסף אליעז   |   לרשימה המלאה
גם הפתעת מלחמת יוה"כ, ממש כהפתעת שמחת תורה, נבעה מזלזול באזהרות של לוחמים בקו הראשון ומזלזול ביכולות האויב
שער נעול עם אזיקוני פלסטיק [צילום: חיים גולדברג/פלאש 90]
+צה״ל שחרר חיילי מילואים בהיקף נרחב
21:08 20/11/23  |  עידן יוסף
בלי הודעה רשמית צה״ל שחרר חיילי מילואים בהיקף נרחב שהצנזורה אינה מאפשרת לפרסם. קצין בכיר: "יש רצון לאפשר לחזור לפעילות בעורף. אנחנו לא רוצים לשחוק את הכוחות, ייעשה מאמץ נוסף לשחרר עוד ועוד משרתים שזומנו, על בסיס הערכת מצב" (ynet).

דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי אמר: "למלחמה הזאת יש שלבים. אנחנו מקיימים הערכת מצב מתמשכת כל יום. אנחנו מתאימים את היקף משרתי המילואים שלנו במערכים העורפיים של צה"ל. מערכים שאנחנו יכולים לרדד, לצמצם, להחזיר הביתה על-מנת לצבור אנרגיה ולחזור בהמשך, על-מנת לאפשר למשק להתנהל כלמערכים עורפיים. אנחנו עושים זאת, אנחנו מייצרים בכך את התנאים שיאפשרו ללחימה להתמשך לאורך זמן".
+גלנט: המידע ממחבלי החמאס - העיניים של צה"ל בעזה
21:07 20/11/23  |  עידן יוסף
שר הביטחון גלנט בתום הערכת מצב בשב״כ: ״המידע שמוסרים מחבלי החמאס בחקירות השב״כ הוא העיניים של חיילי צה״ל בעזה - באמצעותו הכוחות יודעים לאן ללכת״.
+חמאס בוחן את ההצעה הישראלית לשחרור חטופים
21:02 20/11/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
פריצת דרך במגעים לשחרור חטופים? ישראל נותנת אור ירוק, אך מתעקשת על שלא להפריד משפחות  ▪  הפרטים המסתמנים: שחרור של בין 50 ל-70 ישראלים, כאשר רובם אימהות וילדים  ▪  מהומה מחוץ לפגישת קבינט המלחמה עם משפחות החטופים
בני משפחות החטופים ממתינים מחוץ לפגישה עם שרי הקבינט המצומצם [צילום: אבשלום ששוני/פלאש 90]
+גורם ישראלי: הפעולות בדרום עזה יהיו ממוקדות יותר - ובקרוב
20:38 20/11/23  |  עידן יוסף
גורם ישראלי רשמי לרשת ABC: ישראל תפעל בקרוב בדרום רצועת עזה, אך הפעולות שם יהיו ממוקדות יותר. לדבריו, המרחב הבטוח יהיה אזור המוואסי המאוכלס בדלילות יחסית, אולם צה"ל עדיין יפעל שם אם יהיה בכך צורך.
+שגריר ישראל בדרא"פ מוחזר להתייעצויות
19:31 20/11/23  |  עידן יוסף
משרד החוץ: על רקע ההתבטאויות האחרונות מדרום אפריקה, שגריר ישראל בדרום אפריקה נקרא להתייעצויות בירושלים
+צה"ל תקף מטרות טרור של חיזבאללה בשטח לבנון
19:18 20/11/23  |  עידן יוסף
מטוסי קרב של צה"ל תקפו מוקדם יותר היום מפקדות מבצעיות ותשתיות טרור של חיזבאללה בתגובה לשיגורים לעבר שטח מדינת ישראל במהלך היום. בנוסף, צה"ל תקף מוקדם יותר היום חוליית מחבלים במרחב מטולה.

בהמשך להתרעות שהופעלו על חדירת כלי טיס עוין במרחב הצפון, זוהה שיגור שנפל בשטח פתוח במרחב משגב עם, בנוסף שוגר מיירט לעבר מטרה חשודה. לא זוהתה חדירה של כלי טיס.
+החות'ים פרסמו את סרטון ההשתלטות על הספינה
19:04 20/11/23  |  עידן יוסף
החות'ים בתימן פרסמו את סרטון ההשתלטות על "הספינה הישראלית" כלשונם בים סוף אתמול.
+ח"כ אלמוג כהן יצא נסער מראיון בערוץ 12 והתעלף
18:37 20/11/23  |  עידן יוסף
בתום סדרת בדיקות מקיפות שוחרר ח"כ אלמוג כהן (עוצמה יהודית) מבית החולים הדסה עין כרם. כהן התעלף מעט לאחר ראיון סוער בערוץ 12 מחוץ לאולפן. בהתאם להמלצות הרופאים הוא עושה את דרכו כעת לביתו להתאוששות ומנוחה.
+תאריך מבורך בתולדות מדינת ישראל
18:32 20/11/23  |  אריה יצחקי   |   לרשימה המלאה
בעקבות מלחמת "חרבות הברזל" שתביא במהרה לשחרור כל חבל עזה, נוכל לשוב אל ביתנו שבגוש-קטיף  ▪  גרעיני ההתיישבות מתארגנים מחדש לשוב בימים אלה
גוש עציון [צילום: גרשון אלינסון/פלאש 90]
+בקריאה ראשונה: קיצור הליכים בכל הנוגע לבניית מרחבים מוגנים ולהקמת דירות למפונים
18:21 20/11/23  |  עידן יוסף
מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת חוק התכנון והבנייה (תיקון מס' 149 והוראת שעה - חרבות ברזל), התשפ"ד 2023. 7 חברי כנסת תמכו בהצעה ללא מתנגדים והיא תועבר לוועדת הפנים והגנת הסביבה.

בצל מצב הלחימה השורר במדינה, מוצע לבצע כמה תיקונים בחוק התכנון והבנייה, התשכ"ה 1965- מקצתם כהוראת שעה וחלקן כהוראות קבועות, כדי להקל ולקצר, ככל האפשר, את ההליכים ואת לוחות הזמנים בכל הנוגע לבניית מרחבים מוגנים לכלל הציבור ולהקמת יחידות דיור ומבני ציבור למפונים שפונו מבתיהם.
+נפילת רסיס בחולון; אישה נפצעה אנוש במהלך מנוסה
18:04 20/11/23  |  עידן יוסף
בהמשך להתרעות שהופעלו במרחב גוש-דן והשפלה, זוהו שני שיגורים לעבר שטח מדינת ישראל, לוחמי ההגנה האווירית יירטו את השיגורים בעזרת המערכות "כיפת ברזל" ו"קלע דוד", ההתרעות הנרחבות הופעלו בעקבות חשש לשברי יירוט.

במהלך המטח האחרון למרכז: אישה בת 57 איבדה את הכרתה במהלך האזעקה ופונתה ע"י מד"א במצב אנוש תוך כדי פעולות החייאה לבית החולים שמיר.

נמסר על נפילה בחולון שלא גרמה לנפגעים אך גרמה נזק לכמה מכוניות. ממשטרת מחוז המרכז נמסר: משטרת ישראל מטפלת כעת בזירת נפילה של פריטי רקטה בחולון. כתוצאה מהנפילה נגרם נזק לרכב ללא נפגעים.
+חודש אחרי: שני מחבלים שהשתתפו בטבח נתפסו בישראל
17:56 20/11/23  |  עידן יוסף
במבצע משותף של שב״כ ויחידת המסתערבים של משמר הגבול, נלכדו לפני כשבועיים שני מחבלים שחדרו לישראל והשתתפו בטבח השבעה באוקטובר. השניים נלכדו ברהט והועברו לחקירה. לא נמסר האם מישהו סייע להם.
+צה"ל חושף: התקבלו אלפי שיחות מסייענים תושבי עזה
17:45 20/11/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
פעילות יחידה 504 בלחימה נחשפת: חוקרי השטח הובילו למעצר מחבלים ולחשיפת מקומות חשובים  ▪  מאמץ הפינוי הוביל לפינוי כ-30,000 אזרחים דרומית לנחל עזה, והשפיע על תשתיות חמאס באזור
500 נחקרים, ומיליוני שיחות פינוי ואזהרה. עזתים במחנה אונרא [צילום: עטיה מוחמד/פלאש 90]
+חשד לחדירת כלי טיס עוין בגליל העליון
17:25 20/11/23  |  עידן יוסף
החשד לחדירת כלי טיס עוין בגליל העליון. אזעקות הופעלו בקריית שמונה, במטולה ובמשגב עם. מיירט של כיפת ברזל פגע במטרה חשודה, ייתכן שמדובר בזיהוי שגוי. מספר רקטות ששוגרו מלבנון התפוצצו בשטח פתוח ליד משגב עם. ללא נפגעים.
+צה"ל העביר למצרים תינוקות מבי"ח שיפא
17:01 20/11/23  |  עידן יוסף
ביממה האחרונה אפשרו כוחות צה״ל באמצעות מתאם פעולות הממשלה בשטחים את העברתם של תינוקות עזתים מבית החולים שיפא להמשך קבלת טיפול רפואי במצרים.

התיאום בוצע לבקשת המצרים, ומנהל בית החולים שיפא ובאמצעות צוותים של האו״ם. פעולה זו היא חלק מהמאמץ ההומניטרי שמאפשר קבינט המלחמה במקביל ללחימה כנגד החמאס ברצועת עזה.
+נעצרו שני תושבי ירכא, בחשד לסחר באמל"ח מול לבנון
15:55 20/11/23  |  מירב ארד
הותר לפרסום: שב"כ והמשטרה עצרו את ראיד גביש ואמל אבו עבלה, תושבי ירכא, בחשד לסחר באמצעי לחימה מול לבנון. בחיפוש שנעשה במתחם של בתים במקום נמצאו בין היתר שני אקדחים ותחמושת. בית משפט השלום בנצרת האריך את מעצרם בשבעה ובשמונה ימים.
+לפיד: מה שהיה בוועדה לביטחון לאומי - עלבון נורא לכל המדינה
15:38 20/11/23  |  מירב ארד
ראש האופוזיציה, ח"כ יאיר לפיד: "נתניהו עומד במסיבות עיתונאים ואומר "זה לא הזמן לפוליטיקה", ואז עושה כל הזמן פוליטיקה. אם השיקול שלהם לא היה פוליטי, היה לנו תקציב, הייתה לנו ממשלה הרבה יותר קטנה ויעילה, היו לנו שרים מתפקדים במשרדים מתפקדים. אני אומר לשרי הממשלה: מה עובר עליכם? אתם לא רואים מה אתם מעוללים למדינת ישראל? מתי תבינו שקרה פה אסון ושאי אפשר להמשיך ככה? תפסיקו לחשוב על האינטרסים שלכם תודיעו כבר היום על ביטול הכספים הקואליציוניים והמשרדים המיותרים. לכו כבר לעבוד בשביל מדינת ישראל ועם ישראל.

לפיד הוסיף: "מה שהיה הבוקר בוועדה לביטחון לאומי, מול משפחות החטופים, הוא מביש, הוא חרפה, הוא עלבון נורא לא רק למשפחות החטופים אלא לכל מדינת ישראל. זה מה שקורה כשלוקחים את האנשים הכי קיצוניים והכי מטורללים במדינה ונותנים להם להיות בשלטון."
+כ-1.15 מיליארד ש"ח יוקצו להקמת פעילות מנהלת תקומה
14:54 20/11/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
עוד אישרה הוועדה הקצאת כ-50 מיליון ש"ח להוצאות חירום והצבת מגוניות ברשויות הבדואיות בנגב, ותקציב לרכש כ-250 מכשירים לווינים לכיתות כוננויות
[צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת]
+דלק, דלק תרדוף
14:36 20/11/23  |  דן מרגלית   |   לרשימה המלאה
אסור להתיר הכנסת דלק לרצועה גם אם קיימת סכנה של פרוץ מגיפות בקרב הפלשתינים  ▪  מפני שמחסור בדלק יביא את האוכלוסייה למרוד בשלטון החמאס
שלושה עורבים [צילום: מרק ישראל סלם]
+אישום: ניסו לפגוע בערבים בירושלים בנקמה על 7 באוקטובר
14:36 20/11/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
המדינה: חיים אברמסון, תלמיד ישיבה חרדית בירושלים, יידה בקבוקי תבערה לעבר בתי ערבים ברחוב שמעון הצדיק ולאחר מכן לעבר בית משפט השלום בעיר; חברו שמעון כהן סייע לו בהכנות
בית משפט השלום בירושלים
+צבא אדום בשתולים, ניצנים ואשדוד
14:04 20/11/23  |  מירב ארד
אזעקת צבע אדום בשתולים, ניצנים, גן הדרום, אשדוד וניצן.
+"בצלם": החלום ושברו
13:58 20/11/23  |  יוסי אחימאיר   |   לרשימה המלאה
"בצלם" הוא אחד הבולטים בארגונים בתוכנו, שמגנים את "האפרטהייד" הישראלי, את "הכיבוש" ואת המתנחלים  ▪  לדידם, הפלשתינים צדיקים גמורים, שנגזלה מהם עצמאותם על-ידי "הכובש הישראלי"
אלמגור. מתנערת [צילום: אבשלום ששוני/פלאש 90]
+צה"ל: שלושה כטב"מים פגעו סמוך למוצב בצפון; לא היו נפגעים
13:53 20/11/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
צה"ל תקף חוליית מחבלים שניסתה לשגר טילי נ"ט במרחב מרווחין  ▪  מטח כבד על הצפון: אזעקות הופעלו בקריית שמונה ויישובי הגליל  ▪  בסיס בירנית ספג פגיעות קשות בשעות הבוקר ואש פרצה במקום  ▪  צה"ל תקף בירי ארטילרי בשטח לבנון
גבול ישראל-לבנון [צילום: אייל מרגולין/פלאש 90]
+תמיכה בפלשתינים
13:36 20/11/23  |  יפעת גדות   |   לרשימה המלאה

דם על הידיים [צילום: קיי.אמ. צ'אודרי/AP]
+לא עוסקים בפוליטיקה אבל ...
13:23 20/11/23  |  עמנואל בן-סבו   |   לרשימה המלאה
מומחים מדעת עצמם ניתחו בשיא הרצינות ובפנים חתומות מה אומרת אי-לחיצת היד של השרים לראש הממשלה, האם העווית מתחת לריס שמאל של גלנט מדברת על כוונתו להחליף את נתניהו תוך כדי הלחימה בעזרת חברי הליכוד או האם הגירוד ביד ימין של גנץ, מביע את תסכולו מהתנהלות מנהל הקבינט, נתניהו
ראיית הזהב [צילום: מרק ישראל סלם/פלאש 90]
+16 מבוקשים נעצרו ברחבי יו"ש; בעציון נעצר בכיר מהחמאס
13:15 20/11/23  |  מירב ארד
במהלך הלילה כוחות צה"ל, שב"כ ומג"ב פעלו ברחבי יהודה ושומרון וחטיבת הבקעה והעמקים ועצרו 16 מבוקשים, שניים מתוכם מחמאס. בכפר שווארוואה שבחטיבת עציון עצרו הכוחות בכיר בארגון הטרור חמאס, טארק עבדאללה אחמד סאלם. עד כה נעצרו מתחילת המלחמה כ-1,850 מבוקשים ברחבי אוגדת יהודה ושומרון וחטיבת הבקעה והעמקים, כ-1,100 מהם משוייכים לחמאס.
+מכרז בצל מלחמה: האם "דפוס בארי" יוכל להתמודד על הפרטת הדואר
12:34 20/11/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
בשל נזקי המלחמה, בדפוס בארי מבקשים לדחות את המכרז להפרטת הדואר בחצי שנה  ▪  בדואר ישראל מדווחים על ירידה של 30% בפדיון ההכנסות מאז 07.10 וחוששים כי לא יהיה להם כסף לשלם משכורות לעובדים  ▪  השר דוד אמסלם: "לא תהיה הפרטה של הדואר בלי התמודדות של דפוס בארי"
[צילום: דוברות הכנסת]
+ח"כ אדלשטיין: הכנסת היא אינה במה למופעים - ודאי שלא בעת הזו
12:26 20/11/23  |  מירב ארד
יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ יולי אדלשטיין על המהומה סביב דיון הצעת חוק המוות למחבלים: "יש דרכים לדון על חוקים, יש דרכים לחוקק חוקים. הכנסת היא אינה במה למופעים - ודאי שלא בעת הזו. כולנו פועלים תחת האקסיומה שלא מתעסקים בפוליטיקה, אז ודאי שלא מתעסקים בפופוליזם".
+השר זוהר על הצע"ח עונש מוות למחבלים: "טעות חמורה שפוגעת במשפחות החטופים"
12:25 20/11/23  |  מירב ארד
שר התרבות והספורט מיקי זוהר בתגובה לדיון בעונש מוות למחבלים: "מאז ומעולם תמכתי בחוק עונש מוות למחבלים אך העיסוק בזה כעת בזמן שבנינו ובנותינו בידי המרצחים הנאצים, הוא טעות חמורה שפוגעת במשפחות החטופים. די עם הפוליטיקה הזו עכשיו, אנחנו חייבים להתמקד רק בניצחון במלחמה ובהחזרת החטופים הביתה."

+אסטרטגיה לישראל בעקבות המלחמה
12:21 20/11/23  |  רפי לאופרט   |   לרשימה המלאה
75 שנים אחרי היווסדה ניצבת ישראל על פרשת דרכים דומה לזו שעליה ניצבה ב-ה' באייר התש"ח, אולם ברוח הזמן ד'היום  ▪  ב-75 השנים הללו "התגלגלה" ישראל במעלה מדרון ההיסטוריה, כשהיא מגיבה לאילוצי המקום והזמן שרובם נכפו עליה
חשבון נפש [צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]
+תיעוד פעילות לוחמות ולוחמי גדוד האיסוף 414
12:04 20/11/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
לוחמות ולוחמי 414 זיהו וסייעו בתקיפת עשרות אמצעי תצפית ועמדות תצפית של חמאס אשר הובילו לפגיעה אנושה ביכולות התצפית והמבצעים של הארגון
לוחמות ולוחמי גדוד האיסוף 414 [צילום: דובר צה"ל]
+עימותים בדיון על עונש מוות למחבלים: "יכול לסכן את החטופים"
11:41 20/11/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
משפחות החטופים ביקשו לעצור את החקיקה בטענה כי היא תסכן את חייהם של קרוביהן הנמצאים בשבי בעזה  ▪  ירדן גונן: "הם נלחמים על להחזיק את עצמם בחיים"  ▪  השר בן-גביר: "התפיסה שלי היא הפוכה משלכם"  ▪  יו"ר הקואליציה: "הצע"ח לא תעלה להצבעה למליאה לפני אישור הקבינט"
צעקות בין השרים למשפחות החטופים [צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]
+השר סמוטריץ׳ נפגש עם משפחות שקרוביהם נחטפו לעזה
09:56 20/11/23  |  מירב ארד
שר האוצר וחבר הקבינט המדיני בטחוני בצלאל סמוטריץ׳ קיים אמש (יום א') פגישה עם משפחות שקרוביהם נחטפו לעזה. "יש לנו חובה מוסרית כלפי כל אחת ואחד מהחטופים ומדינת ישראל עושה ותמשיך לעשות כל מאמץ כדי להביא את החטופים הביתה. זו חובתנו המוסרית, היהודית והלאומית כלפי אזרחינו", אמר סמוטריץ׳.
+בן-גביר: חוק עונש מוות למחבלים יעלה לדיון בוועדה לביטחון לאומי
09:32 20/11/23  |  מירב ארד
השר לביטחון לאומי, איתמר בן-גביר: "חוק עונש מוות למחבלים הוא כבר לא עניין של ימין ושמאל. חוק עונש מוות למחבלים הוא חוק מוסרי וחיוני עבור מדינת ישראל.
כולנו ראינו מה קרה כאן ב-7 באוקטובר, כשהנאצים נכנסו הם לא הבחינו בין שמאל לימין, בין קשיש לילדה ובין יהודי לערבי. הם שחטו כל מה שנקרה בדרכם, אדם וחי. לאותם נאצים ארורים יש רק דין אחד. והוא מוות. היום סיעת עוצמה יהודית מתקנת עוול היסטורי ומעלה לדיון בועדה לביטחון לאומי בראשות ח"כ צביקה פוגל את חוק עונש מוות למחבלים שהגישה ח"כ לימור סון הר מלך. אני בטוח שהחוק יקבל תמיכה מקיר לקיר. שיהיה לנו בהצלחה."
+צה"ל ושב"כ חיסלו שלושה מפקדי פלוגה נוספים בארגון חמאס
08:53 20/11/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
השלושה הותקפו באמצעות מטוסי קרב, בהכוונה מודיעינית של אמ"ן ושב"כ  ▪  צוות מחטיבת הנח"ל חיסל חוליית מחבלים
פעילות הכוחות ברצועה [צילום: דובר צה"ל]
+פצצות מרגמה נורו לשטח ישראל מלבנון; צה"ל מגיב בירי ארטילרי
08:34 20/11/23  |  מירב ארד
דובר צה"ל: פצצות מרגמה נורו לשטח ישראל מלבנון, צה"ל מגיב בירי ארטילרי. אין נפגעים בתקרית.
+הותרו לפרסום שמות 3 לוחמים שנהרגו בעזה
08:18 20/11/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
סמ"ר איתן דישון, בן 21 מירושלים, נהרג בצפון רצועת עזה  ▪  שני לוחמים מגדוד 890 בחטיבת הצנחנים נפלו בקרבות בצפון הרצועה  ▪  388 חללי צה"ל נפלו מתחילת המלחמה בעזה
קרבות עזים ברצועת עזה [צילום: דובר צה"ל]
+הים - בן ברית טבעי של ישראל נגד המנהרות
08:02 20/11/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
לאחר ביקור בארץ ופגישות עם שורה של בכירים, איגנציוס סבור שאין לישראל תוכנית ברורה להמשך המלחמה; ישראלים רבים סבורים שהיא מפסידה במלחמת המידע; ואין הבנה בדבר חשיבות הסיוע ההומניטרי
התקדמות מהירה ומוצלחת בצד הצבאי [צילום: דובר צה"ל]
+הוארכו תוקף הכרזת מצב מיוחד בעורף וצו שר הביטחון לצווי 8
01:34 20/11/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
יו"ר ועדת החוץ והביטחון: "מודאג מהימשכות המצב בו אין גוף שמתכלל את אירוע המלחמה על כל היבטיו. קראתי לראש הממשלה להטיל את מלאכת התכלול על המל"ל. לדאבוני, לא עודכנתי על כל התקדמות בנושא"
אדלשטיין. אין ודעות שתהיה הארכה נוספת בעורף [צילום: נועם מושקוביץ/דוברות הכנסת]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
ארגון מחבלים קם לתחייה בלבנון
תגובות  [ 0 ] מוצגות   [ 0 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  מלחמת חרבות ברזל
לאחר שישה שבועות של קרבות קשים ומספר איום של אזרחים הרוגים, מפקדי צה"ל רואים את מלחמת חרבות ברזל עוברת לשלב הבא, אשר יצריך פחות חיילים והרבה פחות הפצצות וממילא פחות אבידות פלשתיניות – ואשר בסופו, הם מקווים, חמאס ייאלץ לצאת ממבוך המנהרות שלו. כך מדווח דייוויד איגנציוס, מבכירי הכותבים בוושינגטון פוסט, לאחר ביקור בישראל.
20/11/2023  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת
ועדת החוץ והביטחון קיימה (יום א', 19.11.23) דיון חסוי וממושך, שבמהלכו אישרה את הארכת תוקפם של ההכרזה על מצב מיוחד בעורף, גיוס המילואים בצו 8 והצו בדבר גיוס ציוד לפי חוק רישום ציוד וגיוסו לצה"ל.
20/11/2023  |  עידן יוסף  |   חדשות
ראש הממשלה בנימין נתניהו דורש לקדם חוק שיגביל את שיקול הדעת של הצנזורה הצבאית בזמן המלחמה. ולחייב אותה לאסור פרסומים באופן נרחב הרבה יותר מהמצב הקיים היום. לטענת נתניהו, בישיבת הקבינט המורחב אמש (19-18.11), הצנזורה הצבאית מאשרת פרסומים שפוגעים בביטחון המדינה והוא זועם על התנהלותה מאז תחילת הלחימה.
19/11/2023  |  עידן יוסף  |   חדשות
רשות המיסים פתחה את המערכת להגשת תביעות מקוונות לפיצויים לעסקים עבור נזק עקיף כתוצאה ממלחמת "חרבות ברזל". מדובר במערכת משוכללת אחת שדרכה יוכלו כלל העסקים בישראל להגיש תביעה לפיצויים בגין נזק עקיף, בכל מסלולי הפיצוי השונים שמציעה המדינה, ובהתאמה למיקום העסק ומידת הפגיעה של הלחימה במחזור העסקות.
19/11/2023  |  עידן יוסף  |   חדשות
דובר צה״ל תא"ל דניאל חושף (19.11.23) את נסיבות מותה של השבויה נועה מרציאנו ז״ל הי"ד. החיילת נחטפה לדירה סמוכה לבית החולים שיפא. במהלך תקיפות צה״ל בעזה, מחבל חמאס שהחזיק בה - נהרג. הדוח הפתולוגי קובע כי מרציאנו נפצעה (9.11.23) כתוצאה מתקיפת צה"ל, אך לא באופן מסכן חיים, וזאת בניגוד לשקרים שפרסם חמאס לפיהם נועה נהרגה מתקיפות צה״ל.
19/11/2023  |  עידן יוסף  |   חדשות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
עצוב שיש מי שמסוגל לרמוז על מחשבה לפרק את האחדות החשובה הזו בשל כמה מאות מיליוני שקלים שהוא לא אוהב, וכאמור, תוקצבו כבר לפני כחצי שנה במסגרת תקציב המדינה
דן מרגלית
דן מרגלית
תהיתי אם בימים אלה של חידוש גל האנטישמיות אין ביבי וסמוטריץ' והחרדים מנפקים הוכחות למי שרואים ביהודים תאבי כסף ללא הגבל
אלי אלון
אלי אלון
נהגו תלמידים מבית הספר "אור משה" לשבת בחצר מבנה "קולנוע שדרות" ששכן בסמוך לבית הספר ולעשן
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il