|   15:07:40
דלג
  מנחם רהט  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
פיצוי על אובדן כושר עבודה בשל מחלת כליות תורשתית? יש דבר כזה!
כתיבת המומחים
הוט, בזק, סלקום, פרטנר סיבים - איזו חברה עדיפה לצרכן?
תירוצים [צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]

מתפכחים: רק תירוצים חלולים

כבר יש חרדים מתפכחים אשר מודים בפה מלא שטענות כמו ערך לימוד התורה, תורה מגנא ומצלא, החשש מחילון בצבא וכדומה, אינן מוסריות ומנוגדות לדעת גדולי הדור הקודם, שחייבו גיוסו של כל מי שאינו לומד "הדת"לים הוכיחו שאין סתירה בין לוחמי מלחמתה של תורה בביהמ"ד, למלחמתם בשדה הקרב להצלת ישראל מיד צר"
28/03/2024  |   מנחם רהט   |   יומני בלוגרים   |   גיוס חרדים   |   תגובות

מעטים מאוד בציבור החרדי עדיין מאמצים את ההשקופע (ההשקפה, בעברית לא חרדית) העקומה שביטא בימים אלה הרב צבי פרידמן, מראשי הפלג הירושלמי, בשיחה מתועדת עם שניים מפעילי 'אחים לנשק': "היהדות זה אגודה דתית, זה לא עם בכלל". הרב פרידמן - אוי לאותה בושה! - דוחה את מה שהבינו אפילו גדולי צוררי ישראל הקדומים, פרעה המצרי ("הִנֵּה עַם בְּנֵי יִשְׂרָאֵל") והמן האגגי ("יֶשְׁנוֹ עַם אֶחָד... בֵּין הָעַמִּים"), ומעדיף לאמץ בחום את עמדת ערפאת, יחיא סינוואר ושאר הצוררים האיסלאמיסטים, הטוענים כי ליהודים אין כלל זכות למדינה, מפני שאינם עם, אלא עדה דתית. ואת ההבל הזה משמיע - אוי לאותה חרפה! - מי שלמד בישיבת מרכז הרב והיה מתלמידיו של הרב צבי יהודה הכהן קוק.

אבל ניתנה האמת להיאמר, שאנשי המיינסטרים החרדי, והם הרוב הדומם, מספיק נבונים כדי לדחות תפיסה קנאית מסוכנת שכזו. הציבור החרדי אינו משתוקק לחזור לשלטון הצאר והפחה, ולא בא לו להיות שוב מובל כצאן לטבח שם בגולה הדוויה. הציבור החרדי המיינסטרימי דווקא מתפלל להצלחת המדינה. האנשים הללו (ואני מתכוון לאיכותיים שבהם, לא השבאבניקים), מבינים טוב יותר מעסקניהם כי אי-אפשר עוד בשעת מצוקה זו, לבעוט ברגל גסה במצוות עשה מדאורייתא ומדרבנן, ולהכריז: 'אני חרדי!'. הם מודים כי יש סתירה מובנית בין חרדיות להשתמטות ממצוות "לֹא תַעֲמֹד עַל דַּם רֵעֶךָ", "וְהוֹרַשְׁתֶּם אֶת הָאָרֶץ וִישַׁבְתֶּם בָּהּ", (ומבהיר הרמב"ן: "היא מצוות עשה לדורות"), ומצוות הצלת ישראל מיד צר, שלהדיפתו יוצאין אפילו בשבת על עסקי קש ותבן, קל וחומר על עסקי נפשות.

מצפונם של יהודים חרדים אנשי אמת, מכיר במחויבויותם ההלכתית והמוסרית כלפי המדינה היהודית המגינה על עצם חייהם. הם מבינים שכמו בבית משותף, אף דייר אינו רשאי להתעלק ולפטור עצמו על דעת עצמו, בטענת הכזב 'תורתו אומנותו'. אחד מהם הוא הרב יהושע פפר, עורכו של כתב העת החרדי הדעתני הפופלרי 'צריך עיון' (חפשו באינטרנט). בגליון האחרון הוא תוהה "מדוע חרדים עובדים לא מתגייסים?", ומסביר: "אנשים כשרים וישרים וביניהם תלמידי חכמים מובהקים, מסתכלים על החברה החרדית ומתקשים להבין היכן האחווה, השותפות, והאחריות המשותפת... באשר ללימוד התורה, הבה נתחיל באמירה פשוטה וברורה, שכל מי שאין תורתו אומנותו צריך להתגייס - כפי שהורו רבותינו - למען הגנה על העם ואף למען לומדי התורה".

הרב פפר חולק על הטענה הרווחת: "אנחנו לא מתגייסים כי אנחנו חרדים", וטוען כי הנימוקים להשתמטות כמו ערך לימוד התורה, תורה מגנא ומצלא, החשש מחילון בצבא - "הם רק תירוצים", שסותרים את דרכו של משה רבינו: "הַאַחֵיכֶם יָבֹאוּ לַמִּלְחָמָה וְאַתֶּם תֵּשְׁבוּ פֹה?" הרב פפר מרחיק לכת וטוען כי יהודי אינו יכול שלא להשתייך "לסיפור המשותף עם אחינו היושבים בציון": "היהודי בגולה אינו יכול להיות שייך לגמרי לסיפור של מדינתו האחרת. שייכות כזו גוזרת על יהדותו כליה. יהודים רפורמים וחרדים כאחד ביקשו להעיד על עצמם שהם 'הונגרים בני דת משה', ואינם שונים משאר עדות ודתות המדינה. אך כפי שזעק הרב משה שמואל גלזנר בשנת 1920: כולם יודעים שזה לא נכון. יהודי אינו יכול להיות הונגרי-על-מלא; אלו זהויות סותרות". והמסקנה - רק בארץ יכול היהודי להגיע לשותפות מלאה עם עמו.

ומכאן מתפלמס הכותב עם הכשל האמוני של הרב צבי פרידמן: "התכחשותו של הרב פרידמן ואנשיו למימד הלאומי של העם היהודי, היא תוצר לוואי של התבדלות שהפכה להתנכרות... חלילה להתכחש לעובדות: סיפור חזרת העם היהודי אל ארצו הוא סיפור יהודי, והוא הסיפור שלנו - של כולנו. העצמת הזהות הפנים-חרדית עד כדי הפקעה מוחלטת של היהדות המתקיימת מחוצה לה, כאילו היה מדובר בזהות יהודית מול זהות פרסית של סיפור המגילה, עושקת מאיתנו את הזכות לקחת אחריות על הסיפור היהודי המתרחש כאן במדינה. כמו אסתר בארמון המלך, אנחנו נקראים ליטול בו את חלקנו, מתוך הכרה בזהות משותפת עמוקה. לאחר עשרות שנים של צמיחה וחיזוק פנים-חרדית, של גיבוש ומיסוד וכוח, הרי שבידינו הדבר".

והוא מסכם: "מי שאינו לומד, שיתגייס. כי מדובר בהגנה על העם היהודי; כי זה יציל אותנו מכתם מוסרי קשה, מחילול השם ומגזירות נגד עולם התורה; וכי מדובר בהזדמנות להשפיע באופן יוצא דופן על המדינה וזו צריכה להיות השעה היפה שלנו. כי יש לנו זהות משותפת וסיפור משותף, ועלינו ליטול עליו אחריות".

דברים דומים נכתבים במערכות השיח הפנים חרדי, מדם לבם של יהודים חרדים, שחשיבתם אומנותם. הנה למשל דברים שכתב השבוע רב חרדי (תחת מעטה אלמוני) בבלוג חרדי פופולרי: "...חובתנו ההלכתית להיות עזר לישראל הנרדפים על-ידי אויבינו מרצחינו, ולהצילם מיד צר. זו חובה הלכתית ומוסרית ראשונה במעלה. על כך אין שום ספק ופקפוק. אין חולק על כך שזו מלחמת מצווה, בה גם חתן יוצא מחופתו. אותם שמקדישים חייהם אכן לתורה, למצוות ולקב"ה, אינם בנושא כתיבתי כאן. אנחנו מדברים על אותם רבבות אלפי ישראל שאינם ממלאים את חובתם ההלכתית הנ"ל, רק בשל היותם חרדים - זה ותו לא".

הכותב מיצר על כך שמערכת הביטחון לא טרחה לארגן מסגרות שבהן יוזכו החרדים "לחיות בבטחה שלא ימושו מפינו ומפי זרענו ומפי זרע זרענו", ומאשים בכך את העסקונה החרדית שמעולם לא דרשה זאת. והוא מציע לציבור החרדי ללמוד מדרכם של הלוחמים הדתיים לאומיים (שברוב התנשאות הוא מכנה - הדלים): "רואים במוחש אצל אחינו הדלים, שיש מהם גיבורי כוח ולוחמי מלחמתה של תורה בשדה ביהמ"ד, ואותם אנשים ממש לוחמים מלחמת השם להציל ישראל מיד כל צר וצורר. אין סתירה עקרונית בין הדברים.

"... לחילוניים אנחנו יכולים למכור את התותים כאילו אנחנו שבט לוי. אבל הדלים מכירים אותנו היטב ויודעים שאין בנו יותר אנשי רוח מאשר אצלם (לצערי ולבושתי). אצלם, מי שהולך ללמוד בישיבה גבוהה עושה זאת מבחירה והחלטה שהוא רוצה להקדיש את חייו לתורה (להבדיל אצלנו שאין אופציה אחרת בכלל). הם יודעים שלא זו בלבד שאין סתירה בין הקפדה על תו"מ לקיום המצווה להגן על ישראל מכל צר, אלא שהתורה מחייבת לקיים שניהם. הם המראה בה אנחנו יכולים להתבונן". בקיצור, מתחילים להתפכח.

תאריך:  28/03/2024   |   עודכן:  28/03/2024
מנחם רהט
+דיווח: נתניהו טען שמיארה מנסה להפיל את הממשלה
22:39 28/03/24  |  עידן יוסף
ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף את היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה בשיחה סגורה, וטען כי מדובר ב"ניסיון להפיל את הממשלה". לפי גורמים שנכחו בישיבה שבה נאמרו הדברים, נתניהו זעם על התנהלות היועמ"ש גם הח״כים החרדים היו שותפים לביקורת על היועמ״שית וטענו שהופתעו מתגובתה השבוע לבג״ץ, שכן בהרב מיארה שינתה את עמדותיה בעניין חוק הגיוס אחרי פרישת גדעון סער. לשכת נתניהו הכחישה את הפרטים (כאן חדשות).
+גולדקנופף: לא נתפשר על הזכות ללמוד תורה
20:43 28/03/24  |  איתמר לוין
יו"ר יהדות התורה ושר השיכון, יצחק גולדקנופף, אומר (28.3.24) בעקבות הקפאת התמיכה בתלמידי ישיבות שאינם מתגייסים: "הצו שניתן, שתכליתו פגיעה חמורה בעמלי התורה ולומדיה, כאן בארץ ישראל - מדינת העם היהודי - הוא אות קלון וביזיון. נאבק בכל דרך על זכותו של כל יהודי ללמוד תורה ולא נתפשר על כך". הוא לא התייחס לאפשרות של פרישה מן הממשלה.

וואלה פרסם הערב, כי האדמו"ר מגור, הרב יעקב אלתר - אשר שיגר את גולדקנופף לכנסת והוא אחד מבכירי הרבנים החרדיים בכלל ובאגודת ישראל בפרט - אמר השבוע, כי "בלי מעמד חוקי לתלמידי הישיבות - צריך לפרוש מהממשלה". באגודת ישראל אומרים, כי אין המדובר בהנחיה לפרישה מיידית, שכן בג"ץ העניק לממשלה זמן נוסף להסדיר את סוגיית הגיוס.
+גנץ על הגיוס: הגיעה העת שהממשלה תעשה את המובן מאליו
20:38 28/03/24  |  איתמר לוין
השר בני גנץ אומר (28.3.24) בעקבות החלטת בג"ץ להקפיא את התמיכות כנגד תלמידי ישיבות שאינם מתגייסים: "בג"ץ פסק היום את המובן מאליו, והגיעה העת שהממשלה תעשה את המובן מאליו. זה הזמן למעשים". הוא יצא בעקיפין נגד ביקורתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על היועצת המשפטית גלי מיארה ונגד ביקורתו של אריה דרעי על בית המשפט: "הנושא הוא לא בג"ץ ולא היועצת המשפטית שעושה את מלאכתה נאמנה, אלא הצורך שלנו בחיילים בעת מלחמה קשה, והצורך של החברה שלנו שכולם יקחו חלק בזכות לשרת את המדינה".
+דרעי: הרבנים יחליטו אם לפרוש מהממשלה
20:22 28/03/24  |  איתמר לוין
הרבנים הם שיחליטו האם לפרוש מן הממשלה בעקבות הקפאת התמיכה בתלמידי ישיבות שאינם מתגייסים - אומר (28.3.24) יו"ר ש"ס, אריה דרעי. "חייבים להביע מחאה חריפה. שאף אחד שלא יחשוב שהוא יכול לאיים עלינו. המנגינה הזו לא תיפסק לעולם".

הוא טען, כי מדובר ב"אות קין והתעמרות חסרת תקדים בלומדי התורה במדינת היהודים, דווקא בימים בהם עם ישראל זקוק לרחמי שמיים בדרום ובצפון". לדבריו, "מה שיקרה עכשיו זה שגם חרדים שכן הלכו לצבא וכן התחילו להתגייס, רואים עכשיו את המלחמה בעולם התורה, והם יגידו: אם זה ככה - אני לא הולך לצבא".


+חוק הגיוס: בג"ץ הקפיא את התמיכות לישיבות
14:28 28/03/24  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
מהשבוע הבא לא יוענקו תמיכות כנגד תלמידים שאמורים היו להתגייס  ▪  מאפשר לנתניהו ולמדינה לדווח בעוד חודש על התקדמות הטיפול בסוגיה ועל ההיערכות לגיוס
הפגנה בעת הדיון בבג"ץ [צילום: יונתן זינדל, פלאש 90]
+לא תנותק השרשרת
12:06 28/03/24  |  דן מרגלית   |   לרשימה המלאה
היועצת המשפטית קרעה הלילה את מסכת הצביעות והרמייה והשטיקים והטריקים של בנימין נתניהו ושריו ובעיקר החרדים שבהם  ▪  בהרב-מיארי אמרה למאיר פרוש ולמגעילים שעימו כי צריך להגן על האומה ולהתגייס לצה"ל, ואם לאו - סוגרים את הסכר
פרוש. סוגרים את הסכר [צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
מתפכחים: רק תירוצים חלולים
תגובות  [ 0 ] מוצגות   [ 0 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  גיוס חרדים
בנות צלפחד. דבורה הנביאה. יעל אשת חבר הקייני. רות המואביה. חנה ושבעת בניה. חנה סנש. צביה לובטקין. ברכה פולד. גאולה כהן. רבקה גובר. דורית ביניש. מרים פרץ. עמית סוסאנה. גלי בהרב-מיארי. שורת נשים לתפארת מדינת ישראל, שלא תינתק לעולם בהגנה על ריבונות האומה ועל חרות היחיד.
28/03/2024  |  דן מרגלית  |   יומני בלוגרים
20 דקות לפני המועד האחרון להגשת תשובתה לבג"ץ בנושא גיוס החרדים, המדינה מבקשת (27.3.24) ארכה של 14 שעות - דהיינו עד 28.3.24 בשעה 14:00 - להגשת התשובה. הפרקליטות אומרת כי טיוטת התשובה מצריכה את התייחסותם של גורמים רבים, "ביניהם גורמים בכירים ביותר", ומכאן הבקשה לארכה. בשבוע שעבר הבהירו השופטים בראשות ממלא-מקום הנשיא, עוזי פוגלמן, כי לא יהיו ארכות נוספות - אך סביר להניח שהם ייענו לבקשה מוגבלת זו.
27/03/2024  |  איתמר לוין  |   חדשות
השר חילי טרופר הוא בין אישי הציבור המעטים שאני רוחש להם אמון. אך הלילה, במהלך ראיונו עם יונית לוי בערוץ-12, התרשמתי כי אפילו הוא אינו רוחש אמון לעצמו. בני גנץ, לפי טרופר, רוצה/לא רוצה להיות בממשלה זמן קצר/זמן ארוך, ואלוהים אדירים - מה עושים עם חוק הגיוס המושחת שמציע הליכוד כדי להונות את העם בישראל ולהשאיר את החרדים בלי מדים ועם קופת המדינה?
25/03/2024  |  דן מרגלית  |   יומני בלוגרים
משבר חוק הגיוס מחריף. השר בני גנץ אמר הערב (יום א', 24.3.24) כי הוא פועל כדי למנוע את העברת חוק הגיוס במתכונת הנוכחית, אותה גיבשה הממשלה וייעדה לעלותה להצבעה בישיבת הממשלה ביום שלישי - והוסיף כי המחנה הממלכתי לא תוכל להישאר בממשלת החרום אם חקיקה כזו תעבור.
24/03/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
ביום שישי (22.3.24) "זכיתי" לבמה מפוארת באולפן שישי. מדובר במהלך מתואם עם "אחים לנשק" שנעשה בהתאמה להפגנה שנערכה בסמוך לביתי, שלא כחוק ותוך הדלקת מדורה באמצע רחוב מגורים. כל זה לא משנה, מה שחשובה היא האמת.
24/03/2024  |  יואב קיש  |   יומני בלוגרים
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
ירון פרידמן
ירון פרידמן
הדיווחים בעולם כולו על אודות המלחמה בעזה מעדכנים ללא הרף את מספר ההרוגים הפלשתינים בעזה. נראה כי יש סוג של קונצנזוס לגבי המספרים. אך מהי רמת מהימנותם?
דרור אידר
דרור אידר
גרורותיה של אירן מעסיקות אותנו, בעוד שהמשטר בטהרן מחכך ידיו בהנאה, כמעט ללא פגע, ועל הדרך ממשיך את תוכנית הגרעין בחסות המהומה
יוסי אחימאיר
יוסי אחימאיר
"ביבי נקלה, ביבי נבל, ביבי מושחת, ביבי שקרן, ביבי מאוס, ביבי תחמן"... כך נפתח ביום שלישי מאמר בעיתון ה"הגון", שופר הפלשתינים - הארץ
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il