|   15:07:40
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
סוכנות ראש
עריכת הסכמי ממון: השלבים המומלצים בדרך להסכם מוצלח
כתיבת המומחים
הקשר בין טסט שנתי לרכב ותקלות ברכבים ישנים
הטיה פוליטית [צילום: אבשלום ששוני/פלאש 90]

אמת אלטרנטיבית

מאז אסון ה-7 באוקטובר 2023, ניכר כי המושג "הפקרה" נחרת בשיח הציבורי כתיאור מצב המייצג את אשר פקד אותנו ביום המר והנמהר ההוא - קלות הבלתי נסבלת של ייחוס אשמת "הפקרה" לממשלת ישראל
22/04/2024  |   רפאל בוכניק   |   יומני בלוגרים   |   מלחמת חרבות ברזל   |   תגובות

כאשר תולים בממשלת ישראל אשם על הפקרת אזרחיה ב-7 באוקטובר, אל נופתע שגם כחלוף חצי שנה מייחסים שוב לאותה ממשלה סוג של הפקרת חטופינו, מעצם העובדה שלא גובשה עסקה שהייתה מבטיחה אולי את שחרורם.

מאז אסון ה-7 באוקטובר 2023, ניכר כי המושג "הפקרה" נחרת בשיח הציבורי כתיאור מצב המייצג את אשר פקד אותנו ביום המר והנמהר ההוא. מושג זה שגור באופן ממוקד ובולט בהתבטאויותיהן החוזרות ונשנות של משפחות חטופים המוחזקים עדיין בידי החמאס ברצועת עזה, ככל הנראה בעצת יחצ"נים ממולחים מוטי אג'נדה. האמנם הפקירה המדינה את אזרחיה ביישובי עוטף עזה בבוקר ה-7 באוקטובר?

הפקרה במובנה הבסיסי, מייצגת הימנעות מכוונת מנקיטת פעולה, בידיעה שיהיו לכך תוצאות שיפגעו במושא ההפקרה. במילים אחרות, המדינה וממשלתה רצו (בכוונת מכוון) בנפילתם של יישובי "העוטף" ובפגיעה במתיישבים בחבל ארץ זה. על כן, ככל שינורמל השימוש במושג "הפקרה", ויעוגן כמוטיב שגור ולגיטימי בתקשורת המיינסטרים, כך יתקבע בתודעה הקולקטיבית כעובדה מוצקה, הגם שמבחינה מעשית יש בו כדי לעצב אמת אלטרנטיבית על פני המציאות העובדתית, המתייחסת לאירועי ה-7 באוקטובר.

הכשל המודיעיני והמחדל האג"מי שפקדו את ישראל בבוקר שמחת תורה תשפ"ד היו בבחינת תאונה הרת אסון, המחשה לדימוי של "הצופה שנרדם" אשר זיהה הרים כ"צל הרים"... בשום מקרה אין המדובר במעשה זדון ובוודאי לא בהפקרה מדעת.

אכן, חמאס הפתיע את צה"ל בבוקר ה-7 באוקטובר והנחיל לו תבוסה מבצעית נקודתית צורבת וחסרת תקדים בתולדות הסכסוך הישראלי-פלשתיני; אולם נהיר לכל, כי הדבר התאפשר נוכח שרשרת של כשלים בצד הישראלי ובמידה רבה אי-מוכנותם של כוחות הביטחון לתרחישי חדירה קרקעית לשטחנו, על אחת כמה וכמה לתרחיש של פלישה לכל אורך גבול רצועת עזה. נסיבות ידועות אלה, לא מנעו מתושבים בקיבוץ בארי להטיח במפקד פיקוד העורף של צה"ל (ב-21 במארס 2024): "איפה הייתם 12 שעות? זו לא הפקרה, זו בגידה"!

היפוך הקערה המהיר בשטח, ודחיקת רגליו של ארגון חמאס מחלק הארי של רצועת עזה, על סף ריסוק יכולותיו הצבאיות, משרטטים תמונה מסתמנת של ניצחון צבאי ישראלי מהדהד, כאשר על הפרק פעולה קרקעית רחבת היקף להשתלטות על המעוז האחרון של חמאס בעיר רפיח, אשר תייצר אופציה מבצעית ריאלית בעבור צה"ל, לפגוע בהנהגה הצבאית של הארגון, ובאותה נשימה, להגיע אל מקומות המסתור של החטופים הישראלים בתקווה לשחררם.
דא עקא, הלוגיקה המנחה את המשך הטיפוח הפומבי של ממד ה"הפקרה" כסוג של פשע של הממשלה המכהנת נגד אזרחיה, מכוונת לעצב מסר של מחויבות כפולה ומכופלת של הממשלה להביא לשחרור החטופים "בכל מחיר"; שכן האחריות לכאורה, ל"הפקרה" ולהפרה החד-צדדית של החוזה הבלתי כתוב בין המדינה לתושביה, שומה שיעצימו את כובד האחריות הרובצת על הממשלה להשבת החטופים הביתה, ללא תנאי! ולעזאזל האינטרסים הלאומיים הכוללים של ישראל.

לכך מצטרפת האשמת הממשלה ובעיקר העומד בראשה, ב"גרירת רגליים" במשא-ומתן עם חמאס לגיבוש "עסקת חטופים", תוך שרבוב הארגומנט של מניעים פוליטיים ורצון הישרדות של הממשלה המכהנת, טיעון שעל פניו נגוע בפני עצמו בהטיה פוליטית מובהקת, בעצת מובילי דעה בעלי זיקה לתנועות המחאה השואפות להחליף את השלטון בישראל. העובדות המוצקות שהתבררו שוב ושוב, מעגנות את התובנה לפיה מי שמכשיל את המשא-ומתן הוא דווקא ארגון חמאס, אשר מזהה חולשה פנימית בחברה הישראלית ומשכיל לנצל זאת לצרכיו.

כאשר תולים בממשלת ישראל אשם של הפקרת אזרחיה ב-7 באוקטובר, אל נופתע שגם כחלוף חצי שנה, מייחסים שוב לאותה ממשלה סוג של הפקרת חטופינו, מעצם העובדה שלא גובשה עסקה שהייתה מבטיחה אולי את שחרורם, זאת כאשר טופלים על ראש הממשלה את האחריות הבלעדית להכשלה חוזרת ונשנית של המשא והמתן בהקשר זה.

מה שברור הוא ש"הפקרה" לא הייתה כאן, לא ב-7 באוקטובר וגם לא בחודשי המגעים לגיבוש עסקה לשחרור החטופים. לפיכך יש לתת את הדעת לקלות הבלתי נסבלת של השימוש השכיח במילה כה קשה כ"הפקרה", בהתייחס לאחריותה של הממשלה למחדלי אסון ה-7 באוקטובר 2023. מן הדין שתינקט גישה מבוקרת יותר בשיח הציבורי בסוגיה זו, כאשר כובד המשקל בהקשר זה רובץ במידה רבה על כלי התקשורת המרכזיים.

הכותב הוא אל"ם בדימוס, עמית מחקר בכיר במרכז בגין-סאדאת באוניברסיטת בר-אילן.


תאריך:  22/04/2024   |   עודכן:  22/04/2024
רפאל בוכניק
+סטודנטים ובוגרים מאוניברסיטת מישיגן בהפגנת סולידריות לפלשתינים ברצועה
20:12 22/04/24  |  יואב יצחק
סטודנטים ובוגרים מאוניברסיטת מישיגן הקימו ביום שני מאהל סולידריות לפלשתינים ברצועת עזה. הם דורשים מהנהלת האוניברסיטה להתנער מקשרים שעשויים לתמוך בצבא הישראלי וקראו להפסקת אש מיידית בעזה.

+חיזבאללה שיגר 35 רקטות לאזור צפת; צה"ל תקף בתגובה בדרום לבנון
20:12 22/04/24  |  יואב יצחק
דובר צה"ל מסר הערב, כי מטוסי קרב של חיל-האוויר תקפו תשתית טרור של ארגון הטרור חיזבאללה בדרום לבנון. מוקדם יותר היום הותקפו שני מבנים צבאיים במרחבים ארזון ואל עדייסא, בהם פעלו מחבלי הארגון. התקיפה בוצעה לאחר שחיזבאללה שיגר כ-35 רקטות לאזור צפת. אין נפגעים.
+הפינוי מרפיח - עד 3 שבועות; הלחימה - לפחות 6
18:02 22/04/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
ישראל מתכננת להעביר כוחות לרפיח בהדרגה, ולהתמקד באזורים שבהם היא מאמינה שמנהיגי החמאס ומחבליו מסתתרים  ▪  הפינוי ייעשה בתיאום עם ארה"ב, מצרים ומדינות ערביות אחרות כמו איחוד האמירויות
רפיח. ממתינה לפינוי [צילום: עבד אל-רחים חטיב/פלאש 90]
+השר גלנט הגיע לבקר את לוחמי גדוד נצח יהודה
17:57 22/04/24  |  עידן יוסף
שר הביטחון גלנט עם לוחמי גדוד "נצח יהודה" בגבול רצועת עזה: "אנחנו עומדים בפרץ במלחמה נגד שבעה צבאות וארגוני טרור, מערכת הביטחון ניצבת מאחוריכם - אף אחד בעולם לא ילמד אותנו על ערכים ומוסר".
+דייויד פרידמן: ביידן אכזב אותי, הוא מחזק את החמאס
17:45 22/04/24  |  עידן יוסף
שגריר ישראל לשעבר דיוויד פרידמן תוקף את ביידן: "בעוד ישראל נלחמת על חייה ביידן עסוק בניצחון בבחירות. הוא אכזב אותי, וכמוני גם יהודים אמריקנים רבים אחרים. לדעתי הוא עשה חשבון פוליטי גרוע ומאוד לא מוסרי. ההשפעה של המעשים וההתבטאויות שלו הם חיזוק החמאס".
+הפגינה נגד ישראל באוניברסיטת קולומביה ובמעצרה התברר שדרסה יהודים
17:44 22/04/24  |  עידן יוסף
סערת האנטישמיות בארה"ב: אחת המפגינות שנעצרה באוניברסיטת קולומביה במהלך הפגנה אנטי ישראלית התבררה כמי שדרסה למוות זוג מבוגרים בשנת 2020 ולא ישבה בכלא.
+פורעים ערבים הציתו שדות חיטה של יהודים
17:40 22/04/24  |  עידן יוסף
טרור ההצתות: פורעים ערבים הציתו שדות חיטה של יהודים בסמוך לישוב חמרה בבקעת הירדן. כוחות כיבוי פועלים במקום.

+על עבדות וחירות התודעה
10:47 22/04/24  |  דרור אידר   |   לרשימה המלאה
ההגדה אינה מסמך קפוא אלא טקסט גנרי שמחזיק רעיון המתחדש עלינו מדי תקופה  ▪  ממצרים העתיקה שבה העבדים העברים סיפרו על יציאת האבות מהגלות, עד ליציאת מצרים של תקופתנו היא מדינת ישראל
הסיפור העתיק ממשיך להתחדש [צילום: יוסי אלוני/פלאש 90]
+ראש אמ"ן התפטר בשל אחריותו לכשלון ההתרעה לפני 7 באוקטובר
10:34 22/04/24  |  איציק וולף, מירב ארד   |   לרשימה המלאה
אלוף אהרון חליוה שלח מכתב התפטרות לרמטכ"ל, רב אלוף הרצי הלוי  ▪  " אגף המודיעין בפיקודי לא עמד במשימה עליה אנו אמונים. את אותו יום שחור אני נושא עמי מאז, יום-יום, לילה-לילה"  ▪  קרא להקמת ועדת חקירה ממלכתית "למען הדורות הבאים"
אלוף חלויה. "לעד אשא עמי את הכאב" [צילום: אבשלום ששוני/פלאש 90]
+כימי צאתך מארץ מצרים ארא
10:16 22/04/24  |  מנחם רהט   |   לרשימה המלאה
נס הצלת עם ישראל משואה זוטא, תחת נחילי הכטב"מים והטילים שנשאו מטעני מוות נוראים, אינו פחות מנסי הקמת המדינה וששת הימים, ויש אומרים שמדובר בנס בסדר גודל תנכ"י
נס גלוי [צילום: ג'מאל עוואד/פלאש 90]
+איך נפלת גיבור
09:51 22/04/24  |  שמחה סיאני   |   לרשימה המלאה
איך נפלת גיבור? איך נפלת עידו, אך לא בידיים ריקות  ▪  השארת אחריך ידיים מלאות במורשת קרב ואהבה למולדת, עם הטוב והפחות טוב שבה  ▪  בית חם הותרת אחריך אישה וצאצאים שיאהבו את הבריות ואת הארץ היקרה הזאת בדיוק כמוך!
עידו רוזנטל ז"ל [צילום: באדיבות המשפחה]
+החרדים והחרדל"ים השתלטו על המדינה
09:03 22/04/24  |  רבקה שפק-ליסק   |   לרשימה המלאה
הלא חרדים מסרבים להיות "חוטבי עצים ושואבי מים" לרבנים, אברכים ופוליטיקאים חרדים  ▪  או שהחרדים ימלאו את חובתם האזרחית או שיסתלקו מכאן
סחטנים [צילום: חיים גולדברג/פלאש 90]
+והגדת
08:41 22/04/24  |  עמנואל בן-סבו   |   לרשימה המלאה
הלילה הזה הוא אנחנו, עם עבדים מזה רעב, מוכה, חבול ומובס, העומד לרגלי הר סיני העשן וכאיש אחד בלב אחד זועק "נעשה ונשמע", אוסף שבטים שהתלכד לכדי עם, העם היהודי שהביא לעולם את הצדק, החרות והמוסר האנושי
מה נשתנה [צילום: נתי שוחט/פלאש 90]
+3 פצועים קל בפיגוע דריסה בירושלים; שני המחבלים נעצרו
08:37 22/04/24  |  איציק וולף   |   לרשימה המלאה
כוננות שיא בירושלים ובכל הארץ לקראת ליל הסדר שיחול הערב  ▪  שני מחבלים דרסו הולכי רגל ברחוב תכלת מרדכי בירושלים, יצאו מן הרכב וניסו ללא הצלחה לירות באמצעות רובה 'קרלו'  ▪  בזירה נמצא גם גרזן  ▪  שני המחבלים נמלטו ברגל ונעצרו לאחר זמן בחנות רהיטים סמוכה
המחבל אוחז בנשק קרלו ומנסה לירות [צילום: זק"א]
רגע הדריסה כפי שתועד במצלמות [צילום: זק"א]
+כטב"ם של חיל-האוויר הופל באמצעות טיל; חיל-האוויר תקף את אתר השיגור
07:02 22/04/24  |  איציק וולף   |   לרשימה המלאה
דובר צה"ל אישר כי כלי טיס מאויש מרחוק של חיל-האוויר נפגע הלילה באמצעות טיל קרקע-אוויר ונפל בשטח לבנון  ▪  "חיל-האוויר ימשיך לפעול בשמי לבנון, האירוע מתוחקר"
בעבר הושמדו כלי טיס שנפלו ביד האויב [צילום אילוסטרציה: מיה אלרוזו, AP]
+מחלקת המדינה האמריקנית התעלמה בהודעותיה מהעיצומים על גדוד נצח יהודה
06:50 22/04/24  |  איציק וולף   |   לרשימה המלאה
מזכיר המדינה האמריקני, אנתוני בלינקן, שוחח הלילה עם שר הביטחון, יואב גלנט, ועם השר בני גנץ  ▪  בשתי הודעות שפרסם משרד החוץ האמריקני לא הייתה כל התייחסות לסוגיית העיצומים על הגדוד החרדי - ששני השרים גינו
מזכיר המדינה בלינקן ושר הביטחון גלנט. התעלמות מוחלטת [צילום: אלעד מלכה]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
אמת אלטרנטיבית
תגובות  [ 1 ] מוצגות   [ 1 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
לשונאי
30/04/24 09:20
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  מלחמת חרבות ברזל
צה"ל אישר (יום ב', 22.4.24) את הדיווחים בתקשורת הלבנונית ולפיהם מחבלי חיזבאללה הצליחו להפיל כלי טיס מאויש מרחוק של חיל-האוויר בשטח לבנון. לא נמסר באיזה סוג כלי טיס מדובר ולא נמסר האם הושמד כלי הטיס שנפל בידי האויב.
22/04/2024  |  איציק וולף  |   חדשות
מזכיר המדינה האמריקני, אנתוני בלינקן, שוחח הלילה (יום ב', 22.4.24) עם שר הביטחון, יואב גלנט, ועם השר בני גנץ. על-אף שהשניים הצהירו כי יפעלו לביטול הכוונה האמריקנית להטלת עיצומים על גדוד נצח יהודה בצה"ל, בהודעות שפרסמה מחלקת המדינה האמריקנית לא ניתן כל ביטוי לעניין העיצומים הללו או לאזכורם בשיחות.
22/04/2024  |  איציק וולף  |   חדשות
היה לי קשה להאמין, שהמשוחחת בהקלטה ששודרה באמצעי התקשורת בימים האחרונים, הייתה שרת משפטים במדינת ישראל לא לפני הרבה שנים. לצערי, תוכנה של השיחה מבטא רדידות מוסרית קשה ומכאיבה, כשמדובר בעומדת בראש מערכת, שחייבת להיות תמיד התגלמות ערכי המוסר והצדק.
רה״מ נתניהו תקף בחריפות, בפתח ישיבת קבינט המלחמה, את ההדלפות מתוך צוות המשא-ומתן לשחרור החטופים: ״אני חייב לומר שהתדרוכים השקריים מצוות המשא-ומתן רק פוגעים במאמץ להשבת החטופים. הם זורעים ייאוש אצל משפחות החטופים. הם רק הביאו את החמאס להקשיח עמדות והם שקריים״.
21/04/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
מת מפצעיו רב סרן (מיל') דור זימל ז"ל הי"ד מאבן יהודה, סגן מפקד פלוגה בגדוד 8103, חטיבת עציוני (6), שנפצע באורח קשה בשבוע שעבר (17.4.24) כתוצאה משיגורים שבוצעו משטח לבנון לעבר ערב על עראמשה. בן 27 היה בנופלו.
21/04/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
רבקה שפק ליסק
רבקה שפק ליסק
ההתעלמות של הרבנים החרדים מקורבנם של הלא-חרדים במלחמה, בני משפחותיהם, ההורים, האלמנות והיתומים היא מנוגדת לערך חשוב ביהדות: "ישראל ערבין זה לזה"
יואב יצחק
יואב יצחק
המו"מ לשחרור החטופים נקלע למבוי סתום, ולא במקרה: סינוואר יודע היטב - שחרור החטופים המשמשים כמגן אנושי יקרב את חיסולו    בנסיבות שנוצרו: על גורמי הביטחון בישראל להציב לסינוואר ולאנשי...
יוסי אחימאיר
יוסי אחימאיר
אנשים בבזל לא בדיוק מבינים את פשר מלחמתנו בטרור    הם, כמו בית הדין האנטישמי בהאג ניזונים בערוצי הטלוויזיה ממראות ההרג וההרס בארץ החמאס
אפרים הלפרין
אפרים הלפרין
החמאס מציל אותנו מפני עצמנו    בלעדיו אכלנו והיינו ממשיכים לאכול איש את רעהו חיים    זו לגמרי לא חוכמה להקשיב לשיבוט גנטי של עצמך, האתגר הוא בהקשבה למקורות אשר חולקים עליך בדעתם
יעקב אחימאיר
יעקב אחימאיר
לצד בית המשפט העליון יש לכונן בית משפט חוקתי    חבריו יהיו מעטים, 'זקני העדה' ומשפטנים עתירי נסיון, וערכאה זו תדון אך ורק בסוגיות הנוגעות בשאלה: האם הצעת חוק מסוימת, שתידון בכנסת, ע...
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il