הפוך לדף הבית
    |  
ראשי יומן ראשי בלוגים אקטואליה בעולם סקופים משפט כלכלה בריאות המגזין מנוי VIP
ארכיב יומי  |  כל הקישורים  |  סיפורים חמים  |  ניוזלטר  |  נדל"ן  |  תגיות  |  משובים  |  משמר המשפט  |  ספרייה מקוונת  |  בימה חופשית  |  מיוחדים  |  ערוצים נוספים
מאמרים
ראשי  /   חברה ומשפחה  מגדר  סוציולוגיה  ספרים  עיתונות וברנזה  תרבות 
טוויטר / יואב יצחק YoavNews1
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת
מועדון +
כסף רופאים שמאים יועצים אדריכלים
שופטים עורכי דין עיתונאים רואי חשבון
 
 
 
 
 
בלוגרים News1  /  דעות ▪ כתבות ▪ תחקירים
 
הפאבים נלחמים בקללות
10/08/2017   |   איתמר לוין
 
 
 
מודל 56, כמו חדש
10/08/2017   |   אריה גל
 
 
 
בעקבות המשבר בהר-הבית
10/08/2017   |   רפי לאופרט
 
 
 
רצח הילדה פנינה זקן במעברת אילת
10/08/2017   |   אלי אלון
 
 
 
דודו ברק המשורר של "היום היום" הוא משורר המחר
10/08/2017   |   הרצל ובלפור חקק
 
 
 
 
לרשימות נוספות לבימה חופשית לרשימת הכותבים
 
 
מיהו גדי טאוב
טאוב. טריפ מטורף בעולם החשפנות [יח"צ]

הרומן הזה נולד מכך שיום אחד עברתי ברחוב אלנבי ובשבע בבוקר ראיתי דלת ואנשים מתנדנדים נכנסים ויוצאים כאילו זה אמצע הלילה, זה היה הבר אלנבי 40, אחר כך נכנסתי וזה היה כמו הארנב ב'עליסה בארץ הפלאות', הייתי המום ממה שהלך שם, מהקומבינציה של סוגי השוליים והמוזרויות יחד עם משהוא מאוד לא פוזאי ומשוחרר, הייתי הולך לשם בארבע בבוקר ארבע, לפעמים ארבע פעמים בשבוע בתקופת כתיבת הדוקטורט שלי, כשהזמן שלי היה גמיש.

להקת המעודדות של הנייה
יואב יצחק
כלי התקשורת ובראשם ערוץ 2, ידיעות אחרונות ועיתון מעריב גרמו להאמרת דרישות החמאס * אולמרט אינו כשיר לעסוק בכך בימיו האחרונים כראש ממשלה
לרשימה המלאה

אוטונומיה אישית
ענבל בר-און
אוטונומיה אישית היא החירות של הפרט לעשות ככל העולה על רוחו בכדי לבטא את אישיותו * משטר ליברלי יבטיח אותה * היא מתפרשת על כל תחומי המשפט...
לרשימה המלאה

   רשימות קודמות
  האור הגנוז
  חיים יבין: "האפליה כלפי המגזר הערבי זועקת"
  השראה וגילוי
  פורצת גבולות

גדי טאוב זכור כמנחה תוכניות ילדים, ומזוהה בכתיבתו עם השמאל הציוני הוא סולד ממניפולציות תקשורתיות הוא פרסם לאחרונה ספר על מועדוני החשפנות, כביטוי לתרבות השוליים הספר - "אלנבי", הפך תוך זמן קצר לרב-מכר

>
>
>
>
>
>
>
▪  ▪  ▪
גדי טאוב הוציא לא מזמן את ספרו החדש "אלנבי", על עולם החשפנות וזירת שולי החברה בארץ. הוא אינו מסתיר את משיכתו הטבעית לעולם הזה ואת ההתערות בו, אך גם לא את פועלו מהבחינה החברתית, מעורבותו בשיח הפוליטי ודעותיו מהבחינה התרבותית.

אני חייבת להודות שדמותו של גדי טאוב סיקרנה אותי מאז ומתמיד, תמיד תהיתי על האיש שזכור כמנחה תוכנית לילדים, אשר הפך דוקטור להיסטוריה של ארה"ב.

מיהו גדי טאוב? תלוי את מי שואלים. לחלקנו הוא זכור כמנחה לילדים, לאימהות מסוימות כסופר שכתב לילדיהן ספרים, לשוחרי אקטואליה הוא פובליציסט בעיתון ובמועצת החכמים, ולחלקנו סופר שכתב לנו ספרים על תרבות, על ציונות, על שולי החברה ועל מיניות.

השלם גדול יותר מסך חלקיו, ועל כן מעניין אותי החלק המעבה את מרכיביו, מיהו באמת גדי טאוב? יותר מכל ראיתי בו כל-כך הרבה אלמנטים שלובים באחד - הדעתן החכם עם העגילים באוזניים אשר מוחו משתמן לפעולה, במהירות הנדרשת לפי צו השעה.

לי הוא תמיד קרן כאדם שאינו יכול להתבגר לחלוטין, אך שמוחו בוגר ויש לו הרבה מה ללמד את האחרים, אינדיוידואליסט שהקולקטיב כל כך חשוב לו, אך לא מוותר על האני האותנטי שלו.

אני חייבת להודות כי לקראת המפגש עימו חששתי שמא אתבדה והמפגש איתו יפריח את מה שחשבתי שאגלה. כבובת 'בבושקה' רוסית נפתחו בפני רובדי אישיותו המעניינים, וגיליתי כי אכן, אלמנטים אלו בסינרגיה בתוכו מתקיימים, ואכן הוא הוכחה לכך שזה אפשרי, לא להיות כל כך אחוז דיבוק והדוק למה שמייעדת לך התבנית. נראה, כי לגדי אין בעייה עם הגדרות, ודאי שלא כשמדובר בזהותו האישית בחברה.

אחת הראיות לכך היא ספרו החדש אלנבי, בו הוא חושף את עולם החשפנות בארץ, הראיה היא לא כתיבת הספר וגם לא הוצאתו כי אם הדרך המניע והעניין שהולידו אותו. לא רבים יכולים לכתוב על מקומות אפלים בחברה ולהגיע למקומות זנוחים שרובנו סולדים מהם במידת מה, אלו שעושים זאת לרוב מונעים מדחף האנליזה והשיפוטיות, ומגיעים ממבט-על. לכל היותר הם אולי עושים טובה, ונוגעים במקומות אלו כדי שהאנליזה תובע במיטבה. הייתי בטוחה שאגלה כי כתיבת ספרו של טאוב כך הייתה ונבעה מהעניין לחקור קבוצות שוליים בחברה, מקומות אפלים, ולערוך להם אנליזה טהורה, דמיינתי אותו יוצא לתחקיר על עולמות אלו ונובר בנבכי התנהלותם כדי להוציא אותם על הדפים. אך לא כך היה הדבר כי אם מקרית הייתה טבילתו וצלילתו המתמשכת בעולם זה.

"אני כותב שנים, וידעתי שמתישהו אכתוב רומן, לא חשבתי שזה יהיה הרומן הספציפי הזה. הרומן הזה נולד מכך שיום אחד עברתי ברחוב אלנבי ובשבע בבוקר ראיתי דלת ואנשים מתנדנדים נכנסים ויוצאים כאילו זה אמצע הלילה, זה היה הבר אלנבי 40, אחר כך נכנסתי וזה היה כמו הארנב ב'עליסה בארץ הפלאות', הייתי המום ממה שהלך שם, מהקומבינציה של סוגי השוליים והמוזרויות יחד עם משהוא מאוד לא פוזאי ומשוחרר, הייתי הולך לשם בארבע בבוקר, לפעמים ארבע פעמים בשבוע בתקופת כתיבת הדוקטורט שלי, כשהזמן שלי היה גמיש".

לרגע שכחתי שבחיים עצמם אירוע מוביל לאירוע ודבר מוביל לדבר, ותהיתי איך מכניסה לבר אשר על פניו נראה רגיל, הוא מגיע למועדוני חשפנות ומוציא ספר על החיים במלואם שם?

"באלנבי ארבעים פגשתי את החשפניות שהיו באות אחרי העבודה לשם, ראיתי אחת מהן שהיום היא חברה טובה שלי, וממש הייתי המום, ניסיתי לדבר איתה וזה לא הלך אז הלכתי למועדון שהיא עובדת בו, וגיליתי שזה בכלל לא דומה למה שאומרים, זה היה ממש כמו טריפ".

אני שואלת אותו האם יש מסר והאם הוא חשב על כזה, האם הוא עשה שם תחקיר והוא עונה: "לא חשבתי על מסר וזה לא היה תחקיר, זה סקרן ומשך אותי, במשך הזמן גיליתי שזו זירה כל כך פורה לכתוב עליה, ושאנו כל כך לא מכירים אותה".

אם כן כך התחיל הטריפ המטורף של גדי בעולם החשפנות בארץ, טריפ בו הוא הלך ברגליים והרגיש את האדמה ולא ריחף מלמעלה ודלה פרטים על מהותה. אני שואלת אותו כאחד שהיה ועדיין שם, האם החלום הרומנטי על החשפנית המלומדת היה במציאות קיים? "זה יכול לקרות", הוא עונה לי " הייתה לי חברה חשפנית שהיום היא סטאז'רית במשרד עורכי דין", ואכן לפי דבריו זה מוסבר לחלוטין "זה אוכלוסיה מגוונת כל כך שקשה לעשות עליה הכללות".

הוציא ספר על תרבות השוליים [צילום: AP]

הוא כתב מאמר ארוך על מועדוני מין בברלין אך רוב התגובות היו תמוהות וברובן היו "מה? אתה?" היו והוא זכור כמנחה ילדים, זהו כוחו של הנצרב בתודעה, לבני האדם קשה להשתחרר ממה שמקובע בתוכם.

הכתיבה

חווית הכתיבה היא אינדיוודואלית ממש כמו הריון, היא שונה ומשתנה בייחודיותה, ברגשות המניעים אותה, באופן המיוחד של ההשראה והיא משתנה מסופר לסופר ומספר לספר בעת הכתיבה. עוד לפני שאני מבינה בכלל את חווית הכתיבה של גדי ואת אופייה, אני שואלת אתו כמה זמן לקח לו לכתוב ספר כזה, והוא משיב לי: "עיקר העבודה הייתה שמונה חודשים אבל בסך-הכל זה לקח שנתיים, את השליש הראשון של הספר כתבתי בהתחלה בסגנון לגמרי אחר, יותר משוכלל. אבל זה לא עבד. הייתה איזו בעיה בלכתוב את זה עם מספר שמפרש ומתאר באריכות. כי על העמוד הראשון שוברים לבחורה את השיניים ולהתחיל להתפייט על גוון האור הפלורסצנטי, או על דקויות הרגש נראה לי פתאום כמעט גסות רוח. זה עולם קשה ויש בו משהו תכליתי. אלה אנשים פועלים. לא אינטרוספקטיביים. לא יודע. אני בטוח שיש דרכים לכתוב על זה אחרת, אבל גיליתי שזה אפקטיבי לכתוב בעברית שכינו אותה" רזה" ואני הייתי קורא לה תכליתית".

אני שואלת אותו כיצד הוא מתערה בעולם הזה ועד כמה הוא מעורב והוא משיב לי "אני ממש מעורב, התחברתי עם המון אנשים בתוכו, לא חשבתי בחיים שאכיר אנשים כאלה , שיש צאנס שזה יקרה, ואני שמח. אלו חוויות מרתקות, היו ועודן, האנשים האלה מהחברות שמירה, החשפניות והדוסים שמגיעים למועדונים, הייתי בחתונות, ימי הולדת, הארכת מעצר, שמרתי על תינוקת במסדרונות של בית משפט השלום, והגעתי אפילו לחגיגת תשע עשרה שנה לגמילה של מישהו. אין סוף דברים שלא חלמתי עליהם קודם. שלא תהיה אי-הבנה: לא באתי כעובדת סוציאלית. פשוט כשמכירים אנשים, אז נעשים מעורבים בחיים שלהם".

אני רואה את הניצוץ בעיניו של גדי כשהוא מדבר על הספר וחשה את התרגשותו ממנו, אך בל נשכח שהספר פותח דלת לעולם מלא התרחשויות ומעניין אותי מה בהתרחשויות גורם להתרגשות זו.

"הרומן הוא מצד אחד עלילה ומצד שני שלושה סיפורי אהבה והם מאוד הניעו אותי. העסיק אותי סוג של טראגיות במפגש של גברים ונשים, שלא נובע מזדון, אלא מאי הבנה ומרצונות שלא נפגשים. יש בספר כמה ווריאציות על התמה הזו. אני לא חושב שתמיד יחסי גברים ונשים הם כאלו, אבל יש סוג כזה של מפגש, שהוא מאוד מפתה וחזק ורוב הסיכויים שהוא יגמר בבכי. שנית תמיד מאוד נמשכתי למקומות שהם פרועים מינית ושהגבולות שלהם אחרים מאלה של הבורגנות. הרבה פעמים זה מסוכן – רגשית אני מתכוון, אני לא מתקרב למקומות של סכנה פיזית, נגיד – אבל זה גם מאד מושך".

ואכן גדי אינו מסתיר את עניינו בעולם הזה וגם לא מנסה לכסות עניין זה ב'תירוץ של כתיבת הספר', והוא בהחלט מוכיח את מה שהקרינה לי דמותו - האינדיווידואל שאינו מפחד לגלות את עצמו לחברה בה גדל, גם כשחלקים ממנו שונים ממנה.

"גם הספר אינו מסתיר שזה משחק באש, מיניות היא אזור של הפרת הגבולות הכי מוחשית בהוויה האנושית ואנו בחיינו הרגילים מקפידים לבצר את גבולות האני. באהבה ובמיניות אנחנו מפרים אותם וזה לא תמיד יוצא יפה, יש בזה סכנה ומשיכה לסכנה הזו, שהיא איזה רצון לבלוע ולהיבלע בה".

גדי ניבלע, אומנם לא לחלוטין אך במידה מרובה. זה לא התחיל עם הספר הזה. הוא כתב מאמר ארוך על מועדוני מין בברלין אך רוב התגובות היו תמוהות וברובן היו "מה, אתה?" היות והוא זכור כמנחה ילדים, זהו כוחו של הנצרב בתודעה, לבני האדם קשה להשתחרר ממה שמקובע בתוכם. אך גדי כותב על מיניות והספר בהחלט מיועד למבוגרים, הוא לא היה ממליץ עליו אפילו למתבגרים.

הדחף הספרותי נובע, לדברי גדי "מהאמפטיה וההזדהות עם אדם אחר. בלי זה אין ספרות. אז לכתוב זה כמו לקרוא במובן הזה, זה עובד על הזדהות ואכפתיות מהגיבורים שלך. אבל זה לא אומר קבלה שלמה. הזדהות וקבלה זה לא אותו דבר בעיני. לא רציתי שאף אחת מהדמויות תהיה מלאך. יש למשל סצנה מאוד קשה שבה אריק (דמות מרכזית) עוזר לבחורה ששברו לה את השיניים ואז על הדרך הוא סוחט ממנה מציצה. היא בלי שן, היא במצוקה, החבר שלה רודף אחריה. שבועיים אחרי זה לא יכולתי להמשיך לכתוב. לא רציתי לחזור להיות בסצנה הזאת. רמת ההזדהות עם הדמויות היא לפעמים כזאת שכשדמות עושה משהו ממש דוחה, אתה כמעט מרגיש שאתה עשית דבר דוחה. או בכל אופן זה בא ממך. מרגע שהדמויות שלמות יש להן מידה של עצמאות, אומנם אני יוצר את המציאות אבל כבר קרה שתכננתי שהם יעשו משהוא וזה התרחש אחרת".

מועדוני החשפנות הם מקום מפגש לחולשות אנוש

עולם החשפנות

מי שלא ביקר במועדון חשפנות וודאי ראה אותו מהצד, ביקר במסיבת רווקים או ניסה קצת להתגרות בגבולותיו שלו. חלקנו ראינו בסרטים קטעים כאלו או אחרים ושזרנו סיפורים על החשפניות, המנהלים והמבקרים, אבל ישנם שחיים בעולם הזה, ובאופן הדדי הם יוצרים אותו ונוצרים מתוכו. אני מבקשת מגדי שיספר לי קצת עליהם, על התובנות, על הרגשות ועל מה שלא חשבנו עליו כי עסקנו בבניית עולם חשפנות מדומין בראשנו: "זה אולי נשמע מוזר, אבל הדבר העיקרי שגברים מחפשים במועדוני חשפנות זה חום. תשומת לב. אם הם היו רוצים סקס, היו הולכים לזונה".

האם ניתן לסבור כי אפשר למצוא דבר כזה כמו חיבה, במקום שהצטייר כזירת ניצול חד-צדדית, ללא שום פן אחר של הכרה? "רוב הצרכנים הכבדים, בואי נגיד, של מועדוני החשפנות הם אנשים שכך או אחרת מרגישים דחויים באיזה שהוא אופן, והדבר שהם משלמים עליו זה שבחורה יפה וסקסית תשים אליהם לב".

הגבר חלש כי יש לו צורך לא מסופק בחיבה, מענה לצרכיו הוא מקבל עבור התשלום הכספי לכך, החשפנית מקבלת כסף כדי לספק את צרכיו, באופן אשר ברור לשניהם כלא אמיתי גם בעת המעשה וגם לאחריו. החשפניות מרגישות כי הן אלו שמנצלות את חולשות הגברים וחשות את כוחן דווקא ביכולתן להרוויח כסף על גבם של צורכי הגברים. מעניין הדבר על היפוכה של התובנה מהעמדה הפמיניסטית המוצהרת על ניצול החשפנית "המסכנה".

אני מהרהרת, האם יש אפשרות שאם מקומות אלו לא היו קיימים הגברים בעלי צורכי החיבה היו מחפשים אותה במקומות אמיתיים, והאם החשפניות היו יכולות להרגיש את כוחן (מול אותם הגברים) בזירה אחרת ולא כשהן צריכות לגעת או לפשוט את הבגדים? אני שואלת את גדי מה הוא אומר על כך והוא בכלל במקום התייחסותי אחר "אני חושב שהעולם לא מושלם וניסיון לחנך אנשים לפי סרגל ישר לגמרי נידון ליצור עיוותים יותר גדולים"

אני אומרת לו שאין כוונה לחנך אלא בסך-הכל להעביר מן העולם את האפשרות לחיפוש כוח וחיבה בדרכים אלו, והוא משיב לי "אני לא חושב שאפשר להנדס את העולם, ואני גם לא ממהר לשפוט. זה לא כזה נורא, חשפנות, שזה מותיר צלקות בל יימחו בנפש. לא בהכרח, בכל אופן. טירונות יכולה להותיר יותר צלקות, לפעמים, למשל. בכל אופן, בעיני הבנות עצמן זה יותר מורכב ממה שעושים מזה. לא שזה מקצוע נפלא. מועדוני חשפנות הם מקום מפגש של חולשות אנוש. משני הצדדים, אגב. ולהכחיש את זה, זה לא להבין מה הולך".

כן אי-אפשר להכחיש את חולשות האנוש וגם לא את תחושת הכוח של חלקן של הנשים העוסקות בכך, אך גם קשה לי להכחיש את השריטה הצורבת שלעיתים נרקמת בעומק הנפש במצבים אלו, שריטה שעליה תחושת הכוח מכסה, תחושת שנדרשת לשם המעשה של העליה על הגבר או על הבמה.

איני רוצה לדבר בשמן של הנשים העוסקות בחשפנות, זכותן הלגיטימית לומר את דברן, לחוש את תחושתן ואני מכבדת ומאמינה למה שהן אומרות בכל מובן. הן אפילו כועסות ומתנגדות לפמיניסטיות שמנסות "להצילן" כשהן שוללות מהן את זכותן להחליט מה טוב עבורן.

אך עולה בי השאלה אם יש אפשרות שהתנגדותן ותחושת כוחן נובעים מהצורך להסתיר את פצען (אפילו מעצמן)? יכול להיות שמתוך מחשבות מוקדמות אני על כך תוהה, אך ראיתי בעצמי כמה מצבים מהם אני שואבת את המחשבה, ואני מדגישה שזוהי מחשבה, ולא קביעה בשמן של אותן נשים.

האמירה

אני שואלת את גדי מה הוא רוצה להביע בספר, מה הן כוונותיו בכתיבה ומה היה רוצה לומר לעולם כשיקרא, והוא עונה לי "העיקר בשבילי זה הספרות להביא משהוא שאתה מרגיש על העולם ועל הנפשות של בני האדם ולא לגייס אותו לפרשנות של בעד או נגד משהוא". בכל זאת אני תוהה מה הוא הערך המוסף מחוץ לרגש ולתחושה.

"המקום הזה, הזירה החברתית שבה עוסק הספר, אינה רק מועדוני החשפנות והבארים, אלא השוליים של החברה הישראלית שהולכים וננטשים. בספר הבא יש מאמר על חשפנית. והנה המקום שבו אני רואה את הבעיה העיקרית בשוליים. למאמר קוראים "מחוץ למעגל הנחמה". זאת לפחות חלק של בעייתם של שוליים שמרגישים דחויים. לחברה יש תפקיד לספק נחמה ותחושת שייכות. ובמקומות האלו יש פחות נחמה".

אני מופתעת, גדי מדבר על כך באופן מובלע, אם לא הייתי שואלת הוא לא היה אומר על כך מילה, ואני אפילו מרגישה אותו מצטנע במסר זה, אך דברים אלו ריגשו אותי יותר משאוכל לתאר.

רובו של הנוער ציוני [צילום: דניאל כהן]

"האליטה", מסביר גדי, "הסתגרה בשיח אינדיבידואליסטי, והיא לא רוצה לשמוע מה שקורה מחוץ לג'יפ ולג'ים הממוזגים שלה. זאת אליטה יהירה, שהבוז לישראליות הפך לתו ההיכר שלה. אנחנו מגעילים אותה, עם המנגלים שלנו, והפטריוטיות שלנו, והמפלגות שלנו. יותר מכל מייצג את האליטה הזאת עיתון הארץ. אתה פותח את העיתון, והוא נושף עליך משב בוז צונן"

תרבות אינדבידואליסטית בישראל

אני שואלת את גדי על התרבות בישראל, אני לא נדרשת להרבה מילות גירוי, די שאני זורקת מילה ויש לו מה לומר. אני שואלת על אימוץ התרבות האינדיבידואליסטית בישראל, והוא משיב "לאנשים יש צורך במימד הקולקטיבי ולכן האינדיבידואליזם הקיצוני פוגע בפרט שעליו הוא כאילו מגונן. אנחנו אימצנו תפיסה שכל מה שהפרט רוצה זה אוטונומיה וחירות, אבל הצורך הבסיסי של האדם זה קשר, אז במובן זה האינדיבידואליזם הוא השקפת עולם קודרת ומדכאת. אני בעד חירות פרטית אבל אני אינני שותף לרעיון שהכל ניתן לצמצום לחירות פרטית, האדם הוא חיה פוליטית אמר אריסטו, כלומר חיה חברתית. ובאמת כשמאמצים אינדיבידואליזם קיצוני נוסח אמריקה, המימד הזה כמעט נעלם. מה שאנחנו מכנים הגשמה עצמית הוא כמעט חבלה עצמית: התכחשות לצרכים החברתיים של בני אדם. מתוך פרספקטיבה אמריקנית אנחנו כמעט לא מסוגלים להבין צרכים כאלה ומאבדים את היכולת לדבר על מה שהוא לא אינדיבידואליסטי".

כך אנו נשבים בקסמו של האינדיבידואליזם ומקדשים אותו בלי להבין את משמעויותיו והשלכותיו העמוקות, זה גורם לרבים להיבלע למעגלי הבדידות ולחוש חוסר לגיטימציה ברצון הטבעי לחבור לקולקטיב.

באשר לנוער גדי אומר: "אני שמח שהנוער של היום פחות ציני מהדור שלי ואני רואה זאת גם בסטודנטים שלי. לדור שלי יש איזו נטייה לא נשלטת לאירוניה, ובאירוניה יש משהוא שמאכל כל סוג של התלהבות, אני לא רואה את זה בצעירים וזה טוב".

אכן זו אולי סיבה לאופטימיות,אבל "מצד שני", אומר גדי "האליטה הולכת ונעשית אינדיבידואליסטית ואטומה והפערים הולכים וגדלים".

בעולם החשפנות למשל אפשר למצוא דוגמה בוטה לפערים ואטימות זו, האליטה כל כך אטומה שהיא מדברת בשמן של החשפניות ומנסה להצילן, החשפניות כלל לא מבקשות שידברו בשמן וודאי שלא ישימו מילים בפיהן, רגשות בליבן ויערכו אנליזה בכיכרות למצבן. "האליטה", מסביר גדי, "הסתגרה בשיח אינדיבידואליסטי, והיא לא רוצה לשמוע מה שקורה מחוץ לג'יפ ולג'ים הממוזגים שלה. זאת אליטה יהירה, שהבוז לישראליות הפך לתו ההיכר שלה. אנחנו מגעילים אותה, עם המנגלים שלנו, והפטריוטיות שלנו, והמפלגות שלנו. יותר מכל מייצג את האליטה הזאת עיתון הארץ. אתה פותח את העיתון, והוא נושף עליך משב בוז צונן".

התקשורת רק הזיקה. שליט [צילום: פלאש 90]

התקשורת מחניפה לנהמת הלב הציבורית – נהמת לב מובנת, אגב – אבל בזה היא מפריעה למטרה שבשמה היא מדברת. העיתונאים והפוליטיקאים שעושים את זה יודעים ומבינים את זה, אז לצערי עיתונאים ופוליטיקאים פופוליסטים מוכנים לשלם את המחיר של הגדלת הקושי בשחרור גלעד שליט לטובת הפוזה

כוחה של התקשורת

אני שואלת את גדי מהו קולו בתקשורת ומה הוא היה רוצה לומר, הוא משיב לי שיש לו עמדות בנושאים שונים אך בוחר לומר: "אני חרד מהעדריות וההתלהמות בתקשורת, אני מאוד מעורב בוויכוחים על שלטון החוק למשל, וכשזה נהיה דמגוגי ומחלקים את העולם לטובים ורעים באופן אבסולוטי, אז מאבדים את הסטנדרטים. יש לא מעטים שרוממות שלטון החוק בגרונם, אבל כשפתאום מישהו שבעיניהם שייך לטובים חושב שהוא פתור מהחוק, אז מאתרגים אותו ומעלימים עין".

זה לא נגמר בכך, גדי ממשיך ואומר "למשל מקרה גלעד שליט. פופוליסטי ומרגש לצעוק למען שחרורו בקול הרם ביותר, אבל האמת היא שזה מפריע לשחרורו. כי כשהחמאס ראה שאנו זועקים בקול כזה גדול אז הוא ביטל את העיסקה, כי הוא חשב שהוא יוכל לסחוט עוד. התקשורת מחניפה לנהמת הלב הציבורית – נהמת לב מובנת, אגב – אבל בזה היא מפריעה למטרה שבשמה היא מדברת. העיתונאים והפוליטיקאים שעושים את זה יודעים ומבינים את זה, אז לצערי עיתונאים ופוליטיקאים פופוליסטים מוכנים לשלם את המחיר של הגדלת הקושי בשחרור גלעד שליט לטובת הפוזה".

לעולם יש חשיבות לתוכן העמדות אבל לאור דברים אלו מובן שיש חשיבות מרובה לאיך שהן דרך המדיה מובעות.

הנוער ברובו ציוני [צילום: דניאל כהן]

יש אינטלקטואלים שחושבים שיכולה להיות מדינת כל אזרחיה בלתי לאומית בין הירדן לים, מן דמוקרטיה פורמאלית שכולם, יהודים וערבים יחיו בה בלי לתת ביטוי לשאיפותיהם הלאומיות. אבל זאת פיקציה. יש כאן שני עמים עם שאיפה לגיטימית להגדרה עצמית לאומית. איך בדיוק יעבוד הסידור הלא לאומי הזה? כשמסתכלים על עזה שם החמאס והפתח הכריעו את הויכוח ביניהם בכוח הנשק, אז צריך להיות אידיוט כדי לחשוב שאם יוסיפו לשם את היהודים זה יהפוך לשוויצריה. מדינת כל אזרחיה הבלתי-לאומית זה רעיון עוועים, קומבינציה של יהירות ועצימת עיניים

ציונות, דמוקרטיה, ערבים

את השיחה על נושאים אלו אני מתחילה משאלה על ציונות הנוער, נראה לי שחשוב להבין מה מצב הציונות היום, לאן היא מתפתחת ומה הגורמים המשפיעים עליה והסכנות האורבות לה.
"הנוער ברובו ציוני". אומר גדי ואני נרגעת, אך לזמן קצר ביותר.

"אני חושב שהאינטליגנציה ספגה מנה גדושה מידי של תפיסה צרה של זכויות פרטיות ואינה מבינה את המימד הקולקטיבי. אך למרות שהאליטה מאבדת את היכולת לדבר על זכות הגדרה קולקטיבית, בעולם האמיתי יש דבר כזה והיא נשמת אפה של הדמוקרטיה, היא האפשרות והצורך של האזרחים לנהל את חייהם בעצמם, ולעצב את המימד הקולקטיבי של חייהם על-פי תרבותם. זה לב הזכות להגדרה עצמית. ולכן רוב מכריע של הדמוקרטיות הן לאומיות".

חוסר התפיסה של המימד הקולקטיבי בחברה הפוסט מודרנית מהווים לציונות בעיה. טאוב ממשיך ומסביר:"הציונות היא מימוש זכותם של היהודים להגדרה עצמית , ככל עם ועם. ולכן הציונות מוכרחה להצטמצם לטרטוריה שיש בה רוב יהודי בין שבהסכמה ובין שלא בהסכמה עם הפלשתינים. אחרת נקלע לביצה דו-לאומית כמו בבוסניה. ובמובן הזה אני חושב שהתכנים העיקריים של הציונות לא השתנו".

עוד בעיה מסתמנת לציונות והיא מאחד העיוותים של זכויות הפרט: "יש אינטלקטואלים שחושבים שיכולה להיות מדינת כל אזרחיה בלתי לאומית בין הירדן לים, מן דמוקרטיה פורמאלית שכולם, יהודים וערבים יחיו בה בלי לתת ביטוי לשאיפותיהם הלאומיות. אבל זאת פיקציה. יש כאן שני עמים עם שאיפה לגיטימית להגדרה עצמית לאומית. איך בדיוק יעבוד הסידור הלא לאומי הזה? כשמסתכלים על עזה שם החמאס והפתח הכריעו את הויכוח ביניהם בכוח הנשק, אז צריך להיות אידיוט כדי לחשוב שאם יוסיפו לשם את היהודים זה יהפוך לשוויצריה. מדינת כל אזרחיה הבלתי-לאומית זה רעיון עוועים, קומבינציה של יהירות ועצימת עיניים".

אם כן אני שואלת את גדי מה אפשר או צריך לעשות ?

"אם זה היה תלוי בי , ישראל הייתה מפרקת עכשיו את כל ההתנחלויות ומשאירה שם את הצבא עד שלא יהיה איום טילים עלינו משם. הפלשתינים לא מוכנים לחלוקת הארץ והם מוליכים אותנו שולל מאז אוסלו, אולי מתוך המחשבה שאם לא ניפרד, בסוף הרוב הערבי יכניע את המיעוט היהודי. ואת יודעת מה? אם הם חושבים ככה אז הם צודקים. בסוף אם לא ניפרד זה יהיה סוף הציונות ומלחמת אזרחים מתמדת. הסכנה הגדולה ביותר לציונות היא חוסר היכולת להיפרד מהפלשתינים".

אביו היה פליט

אבא שלי היה פליט. לא ניצול שואה. פליט. הוא ברח מצ'כוסלובקיה בשנת 39 ובילה ארבעה חודשים על אונייה ששום מקום בעולם לא נתן לה לעגון בו, אז גם בלי השואה אני חושב שספגתי מחלב אימי את התחושה העזה כמה זה חשוב שלאדם תהיה מולדת. גם לנו, וגם, אגב, לפלסטינים

אכפתיות חברתית אמיתית

כשאני מתבוננת לרגע בפועלו של גדי אני משתאה מריבוי תחומי עיסוקו: הוא כותב ספרות העוסקת בתרבות ובחברות השוליים בחברה, הוא עוסק בחינוך כמרצה במוסדות אקדמיים, הוא פועל כחבר הועד המנהל של ארגון מציל"ה (מכון למחשבה ציונית, יהודית, ליברלית והומניסטית בראשות פרופ' רות גביזון)וכעיתונאי.

אני חשה ומבינה את המקשר, בכל התחומים בהם הוא נוגע שזורה אכפתיות לחברה, ואחרי שאני פוגשת אותו אני לא מתבדה, אכן דברים אלו בוערים בעצמותיו, אז אני שואלת אותו מאיפה מגיע הדחף הזה לקבלת הפרט באשר הוא, וגם הדחף ללכדו ולשתפו תחת הקולקטיב החברתי.

"יש שני צדדים, אחד הוא שאני מאוד אוהב את ישראל, ויש גם צד אינטלקטואלי שמבין כמה הרווחה הפרטית תלויה בזה שתהיה חברה בריאה. מעל הכל, אבא שלי היה פליט. לא ניצול שואה. פליט. הוא ברח מצ'כוסלובקיה בשנת 39 ובילה ארבעה חודשים על אונייה ששום מקום בעולם לא נתן לה לעגון בו, אז גם בלי השואה אני חושב שספגתי מחלב אימי את התחושה העזה כמה זה חשוב שלאדם תהיה מולדת. גם לנו, וגם, אגב, לפלשתינים.

שנית יש פה עוד משהו שהוא רגשי והוא שאולי תמיד הרגשתי זר בעצמי בכל מקום, אני לא יודע מאיפה זה בא כי אני מהמרכז ההגמוני – כמו שאומרים היום. אני גבר חילוני, סטרייט, מהשמאל, שיש לו הורים מבוססים. לא עשירים, אבל מבוססים. יותר אליטה מזה אין, לא? ואף על-פי כן תמיד הרגשתי איכשהו, באיזה אופן עמום, לא כמו כולם. אני חושב שדווקא זה מחדד את שני הקטבים: מצד אחד זה מדגיש את הצורך בחירות פרטית, להיות שונה, אם אתה שונה. ומצד שני זה מבהיר מאד את הצורך להיות שייך. לא להיות מנודה. לא להרגיש דחוי".

אני חושבת שמשפט זה באופן כלשהוא סוגר מעגל עם מה שבתחילה נאמר, בו מובע הצורך לשייך גם קבוצות שוליים ולהבינן בחברה. אך יתרה מכך, סבורתני שתחושת הזרות של גדי די דומה לתחושת הזרות של רבים בחברה, תחושת הזרות באדם אינה משתנה וכנראה אין זה משנה לאיזה שייכות חברתית נולדה, כשאין כנפי אחידות וקולקטיביות אמיתית במולדתך יחד עם קבלה אמיתית של השונה ממך, סביר להניח כי רבים יחושו זרים בחברה שכזו.

הבלוג של גדי טאוב
תאריך:  25/04/2009   |   עודכן:  26/04/2009
מאיה מנדלוביץ

מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן

מי ומי בפרשה:
 אבי אטיאס / Avi Atias   אבי אייכלר / Avi Ichler   אבי בן נון   אבי בן נון   אבי בראל   אבי ברגר   אבי ברק   אבי גולדברג / Avi Goldberg   אבי גולדברג / Avi Goldberg   אבי גיל / Avi Gil   אבי דויטש / Avi Doitch   אבי דור / Avi Dor   אבי  כץ / Avi Katz   אבי מוגרבי / Avi Mugrabi   אבי מוטולה / Avi Motola   אבי מזרחי   אבי נאור / Avi Naor   אבי סולימן   אבי פוזן / Avi Puzan   אבי פולק / Avi Polak   אבי קדמי   אבי קושניר / Avi Kushnir   אבי שטרית / Avi Shitrit   אביאל אזואלוס / Aviel Azualus   אביב גלעדי / Aviv Giladi   אביבה שוורץ / Aviva Shvarch   אביגדור אבני / Avigdir Avni   אביגדור יצחקי / Avigdor Itzhaki   אביהו מדינה / Avihu Medina   אבינועם לזרוב / Avinoam Lazarov   אבינועם  לזרוב   אבירם אלעד   אבנר מימון / Avner Maymon   אברהם ביגר   אברהם הררי / Avraham Harri   אברהם יוסף / Avraham Yosef   אברהם נניקשווילי / Avraham Nanikashvili   אברהם פרסטר / Avraham Ferster   אברמי טורם / Avremi Torem   אבשלום שגיא   אדוארד יעקובוב / Eduard Yacobov   אדוארדו אדלשטיין / Eduardo Edelshtein   אדיר וישניה / Adir Vishniya   אדיר וישניה / Adir Vishniya   אדיר מילר / Adir Miler   אדם  בניון / Adam Benayun   אדם ברוך / Adam Baruch   אהוד דודסון / Ehud Davidson   אהוד דנוך / Ehud Danoch   אהוד יערי / Ehud Yaari   אהוד פלג / Ehud Peleg   אהרון אהרון   אודי בן-שימול / Udi Ben-Shimol   אודי נחשון   אודי פרידן / Udi Pridan   אודרי הפבורן / Audrey  Hepburn   אוהד אשל   אוהד דנוס / Ohad Danos   אוהד רוזן / Ohad Rozen   אונגר גיל   אוסקר  גארסיה / Oscar Garsiya   אופיר איל   אופיר גוטמן / Ofir Gutman   אופיר דניאלי   אופיר רימון / Ofir Rimon   אור צלקובניק / Or Zelkovnik   אור שחף / Or Shahaf   אורטל זוהר וולף   אורי אזולאי / Uri Azulai   אורי אלדובי / Uri Aldubi   אורי בן ארצי   אורי בן ישי   אורי ברגמן / Uri Bergman   אורי גורן / Uri Goren   אורי גייגר / Uri  Geiger   אורי גלאי / Uri Glay   אורי הדומי / Ori Hedomi   אורי לוי / Uri Levy   אורי סביר / Uri Savir   אורי רוזן / Uri Rozen   אורית קניסברג / Orit Knisberg   אורלי  גרינפלד / Orly Grinfeld   אורן בוטבול / Oren Butbul   אורן בניסטי   אורן בר / Oren Bar   אורן גזל אייל   אורן זריף   אורן טל / Oren Tal   אורן טל   אורן ישרים / Oren Yesharim   אורן פפולר   אורן שגיא / Oren Sagi   אורנה איל / Orna Eyal   אורנה דץ / Orna Dach   אושרי דרעי   אושרי כהן / Oshri Choen   אחיאב גולן / Ahiav Golan   איה אלוביץ' / Aya Alovich   איה בן-דוד / Aya Ben-David   אייל אורפייג / Eyal Orfaig   אייל  אייזנברג / Eyal Izenbrg   אייל אפרת / Eyal Efrat   אייל טוקר / Eyal Toker   אייל ליבוביץ'   אייל מילר   אייל קופיט   אייל קיציס / Eyal Kizis   אייל רביד / Eyal Ravid   איילה מידן / Ayala Meidan   איילת  לב-סיניבר / Ayelet Lev-Sinibar   איל וולדמן   איל  טרייבר / Eyal Triber   איל סגל / Eyal Segal   איל שרוני / Eyal Sharoni   אילון קולברג / Elon  Kohlberg    איליה בר / Iliya Bar   אילן ארצי / Ilan Artzi   אילן דר / Ilan Dar   אילן טבת / Ilan Tevet   אילן טל / Ilan Tal   אילן כהן / Ilan Choen   אילן מלמד / Ilan Melamed   אילן צינמן / Ilan Tsinman   אילן קפון / Ilan Kapun   אילן רביב / Ilan Raviv   אילן רבינוביץ' / Ilan Rabinovich   אילנה קדוש-נבון / Ilana Kadosh-Pro   אילנה שניאור / Ilana Snior   אילנית אלמקיאס / Ilanit Elmakaies   אילנית מולכו   אילנית פלג / Ilanit Peleg   אילת  לוי פלד / Eilat Levy-Peled   אילת שילה תמיר   אילת שילה תמיר   אינס ורנר   איסמעיל הנייה   איציק אברכהן / Itzik Aberchoen   איציק דבאח / Itzik Dabach   איציק  זוהר / Itizik Zohar   איציק סבן / Itzik Saban   איציק פרי / Itzik Pery   איציק רווח / Itizik Revah   איציק רוסו / Itzik Roso   אירינה שלמור   איריס  בק-קודנר / Iris Back-Codner   איריס האן   אירית אידן   אירית  איזקסון / Irit Izakson   איתי אנגלדר / Itai Engelder   איתי ברדה / Itay Barda   איתי גינזבורג   איתי טיראן / Itay Tiran   איתי שטרום / Itay Shtrum   איתמר בן מאיר / Itamar Ben Meir   איתן דנגוט   איתן ורטהיים / Eitan Verthaim   איתן  חבר / Eitan Hever   איתן יורמן / Eitan Hurman   איתן סודרי / Eitan Sudri   איתן צפריר / Eitan Tazfrir   איתן רותם / Eitan Rotem   אלאב הורוביץ / Alav Horovitz   אלאור אזריה   אלברט גרימלדי / Albert Alexandre Louis Pierre  Grimaldi   אלברטו ססה   אלדד בן-משה / Eldadd Ben-Moshe   אלדד ויינברגר / Eldad Winberger   אלדד שמעון שינפלד / Eldadd Shimon Shinfeld   אלדר ברקוביץ / Eldar Berkovich   אלה שמר   אלון אלפרוביץ' / Alon Alperovich   אלון אריה / Alon Arie   אלון גולדפיז / Alon Goldfiz   אלון דימנט / Alon Diment   אלון וקסמן   אלון יצחקי / Alon Itzhaki   אלון לוי נחום / Alon Levy-Nahum   אלון פרידמן / Alon Fridman   אלון שטרסמן   אלונה ברקת / Alona Bareket   אלי אבידר / Eli Avidar   אלי אדמוני / Eli Admoni   אלי איצקין / Eli Itzkin   אלי אלפסי   אלי גלמן / Eli Gelman   אלי דדון / Eli Daddon   אלי כזרי / Eli Kazri   אלי מויאל / Eli Moyal   אלי  מלכה / ELI Malka   אלי משגב / Eli Misgav   אלי משה / Eli Moshe   אלי פרנס / Eli Parnass   אלי פרנס / Eli Parnass   אלי פרנס / Eli Parnas   אלי שפיר   אליה אלמויאל / Alyia El-Moyal   אליהו אדר / Eliyahu Adar   אליזבט טיילור / Elizabet Yaylor   אלכס גלעדי / Alex Giladi   אלכס ורשבסקי / Alex Varshevski   אלכס ליבק / Alex Libak   אלכס שניידר / Alex   Shinder   אלכסנדר ליפקין / Alexsender Lipkin   אלמליח מוטי / Elmaliach Moti   אלן ענר / Alen Anner   אלעד חן / Elad Hen   אלעד כהן   אמיר אופיר / Amir Offir   אמיר אלשטיין / Amir Elshtein   אמיר  בכר / Amir Bachar   אמיר בכר   אמיר בלכר / Amir Belker   אמיר בן-אסא / Amir Ben-Assa   אמיר ברמלי / Amir Barmeli   אמיר בר-שלום / Amir Bar-Shalom   אמיר גרוס כבירי / Amir Gross Kabiri   אמיר וגובסקי / Amir Vagovski   אמיר חונגה / Amir Hunga   אמיר יניב / Amir Yaniv   אמיר יניב / Amir Yaniv   אמיר כץ / Amir Katz   אמיר לוי / Amir Levi   אמירה בוזגלו / Amira Buzaglo   אמיתי זיו / Amitai Ziv   אמנון  אלקלעי / Amnon Elkalai   אמנון בן עמי / Amnon Ben-Ami   אמנון כהן   אמנון מדר / Amnon Madar   אמנון נויבך / Amnon Noibach   אנה משה / Anna Moshe   אניטה יצחק / Anita Itzhak   אסף אילת / Asaf Eilat   אסף אמדורסקי / Asaf Amdursky   אסף אמתי / Assaf Amitai   אסף ברנשטיין / Asaf Bernshtein   אסף גבעתי / Asaf Givati   אסף גברון / Assaf Givron   אסף ורדי / Asaf Vardi   אסף כהן   אסף עמרוסי / Assaf Amrusi   אסף ענברי / Assaf Inbari   אסף שפר   אסף שפר / Assaf Shefer   אסתר לבנון / Ester Levanon   אסתר לוצאטו / Ester Luchato   אפריים רייך   אפרים דרעי / Efraim Derei   אפרים סידון / Efraim Sidon   אפרת לוין   אפרת  פלד / Efrat Peled   ארז הנקין / Erez Henkin   ארז טל   ארז כהן / Erez Choen   ארטור גולדרייך / Artur Goldraich   ארי מלמוד / Ari Malmud   ארי שמאי / Ari Shmai   ארי שמיס   אריאל אדלשטיין / Ariel Edelshtein   אריאל הדר / Ariel Hadar   אריאל זילבר / Ariel Zilber   אריאל יפו / Ariel Yaffo   אריאל כהן   אריאנה מלמד / Ariana Melamed   אריק גלסנר / Arik Glesner   אריק הולט / Arik Holt   אריק כהן   אריק לביא / Arik Lavi   אריק פרץ / Arik Peretz   אריק קוטלר / Arik Kotler   אריק שמדיט / Eric   Schmidt   ארנה טל / Erna Tal   ארנון גלעדי / Arnon Giladi   ארנון  ויז'ניצר / Arnon Viznicher   ארנון שפירא / Arnon Shapira   ארתור שני / Artuer Shani   אשר טישלר / Asher Tishker   אשר שלמון / Asher Shalmon   אתי גרובגלד / Etti Grubglad   באן קי מון / Ban  Ki-moon   בארי טאף / Beri Taf   בוב דילן / Bob Dilen   בוב מארלי / Bob Marli   בועז ברק   בועז גולדברג / Boaz Goldberg   בועז דן   בועז ליפשיץ / Boaz Lifsitz   בועז ממו / Boaz Mamo   בוריס אורקין / Boris Orkin   בוריס  גורביץ'   בוריס קורנפלד / Boris Korenfeld   בטי  אבנר / Betty Avner   ביל  דנזל / Bill Denzel   ביסמוט בועז / Bismuth Boaz   בישארה-אלי פראן / Bashara-eli Farhan   בן דבש / Ben Dvash   בני גרינאפל / Beni Grinapl   בני דוידזון / Benny Davidzon   בנימין שרדני / Binyamin Shadeni   בעז ליבוביץ   בצלאל גרינברג / Betzalel Gerinberg   בר רפאלי   ברהנו טגניה / Brahno Taganiya   ברוך לוברט / Baruch Lubert   ברוך נבו / Baruh Nevo   ברוך שי / Baruch Shay   ברונו בלישה   ברנאר  קושנר / Berbar Kushner   ברנס יקי / Brans Yaki   ברק גרשוני / Barak Gershoni   ברק זינגר   ברק כלב / Barak Kalev   ברק רבינוביץ' / Barak Rabinovitch   ברק רגב / Barak Regev   גארי  ברנט / Gary  Barnett   גבי טבת   גבי סיטון / Gabi Siton   גבי רוזנברג / Gabbi Rozenberg   גבע אלון / Geva Alon   גדי אונגר / Gadi Unger   גדי  גולן / Gadi Golan   גדי הורן / Gadi Horn   גדעון אוברזון / Gidon Oberzon   גדעון ביקל / Gidon Bikel   גדעון גולדמן / Gidon Goldman   גדעון לוי   גדעון עמיחי / Gidon Amihai   גדעון רצר   ג'ואן נתן / Joan Natan   ג'ודי  פוסטר / Jodie Foster   ג'ולי רוטשילד / Juli Rotshiled   ג'וליה רוברטס / Julia  Roberts   ג'ון ברנן / John Bernan   ג'ון דונהיו / John  Donahoe   ג'ון  קוזריץ'   גיא אדרי / Guy Edri   גיא אליאס / Guy Elias   גיא אליאס   גיא ברנשטיין / Guy Bernshtein   גיא דותן / Guy Dotan   גיא לואל / Guy Loel   גיא פניני / Guy Pnini   גיא פרוביזור / Guy Provizor   ג'יג'י חדיד / GiGi Hadid   ג'יהאן  בייקולו    גיל  קורן / Gil Koren   גיל ארזי / Gil Arzai   גיל גלרון / Gil Gakron   גיל גרוס   גיל טמיר / Gil Tamir   גיל לביא / Gil Lavi   גיל לוי / Gil Levi   גיל מוסבי / Gil Musbi   גיל מילר / Gil Miler   גיל פייר / Gil Peir   גיל צבר / Gil Tzabar   גיל רשף   גילי שם-טוב / Gili Shem-Tov   גילת אורן צידוני / Gilat Oren-Zidoni   גל ברק / Gal Barak   גל גדות / Gal Gadot   גל עשת   גלי קונקי   גליה אלבין / Galiya Albin   גליה ספקטור / Galiya Spektor   גליה קליינמן   גלילה רון-פדר-עמית / Galila Ron-Feder-Amit   גלית אלמוזנינו   גלית  מור משורר / Galit Mor Meshorer   גלית מזוז-פרלמוטר   גלית סגך   גלעד אהרונוביץ   גלעד הירשברג / Gilad Hirsgberg   ג'נט לואיז  ילן / Janet louise  yellen   ג'ניפר לורנס / Jennifer Lawrence   ג'ף גאלאט / Jef Galat   ג'פרי מקלר / Jefri Mekler   ג'ק בניאל / Jack Bniel   ג'ק בניאל / Jack Bniel   ג'קי מושקטל / Jeki Mushketal   ג'רי קוטישטנו / Jerry Kotishtano   גרייס קלי / Grace   Kelly   דב אלבוים / Dov Elboim   דב גיל-הר / Dov Gil-Har   דב גליקמן / Dov Glikman   דב לאוטמן / Dov Lautman   דב קוטלר / Dov Kotler   דב שפיר / Dov Shafir   דבורה עומר / Devora Omer   דבי הרשמן   דוביק דביר / Dubik Dvir   דוד  אללוף / David Allauf   דוד אמור   דוד גל / David Gal   דוד האן / David Han   דוד יוקלסון   דוד יוקלסון / David Yukelson   דוד לוי / David Levy   דוד לוריא   דוד ליפשיץ / David Lifshitz   דוד משען / David Mishaan   דוד סתיו   דוד פפו   דוד שגב / David Segev   דוד שמיר / David Shamir   דודו זבידה / Dudu Zavida   דודי קטש / Dudi Katash   דויד ברוזה / David Broza   דומיניק  דה וילפן / Dominic De Vilpen   דונלד ג'ון טראמפ / Donald John Trump   דורון ארד / Doron Arad   דורון בירגר / Doron Birger   דורון זגר   דורון זגר   דורון נצר / Doron Netezer   דורון ערן / Doron Eran   דורון שמואלי / Doron Shmueli   דורי היללי / Dori Hilleli   דורית בן סימון / Dorit Ben-Simon   דידי הררי / Didi Harri   דיוויד  מייטלנד   דיויד בלאט / David Balat   דינה גלפונד / Dina galfund   דינה גן-עדן סרבי / Dina Gan-Eden Serbi   דליה טל / Dlia Tal   דליה ירום / Dalia Yarom   דליה מזור / Dalya Mazor   דלית ביזן   דן בן-אמוץ / Dan Ben-Amotz   דן גוטמן / Dan Gutman   דן דנאי / Dan Danai   דן דנאי / Dan Danai   דן זיסקינד / Daniel  Ziskind   דן מגד / Dan Meged   דן מנחם / Dan Menahen   דן קרצר / Dan Kertzer   דנה ברגר / Dana Berger   דנה ברודר   דנה גולן-שמיר / Dana Golan-Shamir   דנה ויתקון   דנה מודן / Dana Modan   דנה פרידר / Dana Frider   דנה רביד-מנחם / Dana Ravid-Menahem   דני בן-שחר / Dani Ben-Shahar   דני גולדשטיין / Dany Goldshtein   דני גולדשטיין / Danny Goldshtein   דני גל / Dani Gal   דני גרה בגי   דני מריאן   דני מריאן   דני קדר / Dani Kadar   דני קרמן / Dani Kerman   דניאל אלפן / Daniel Alpan   דניאל גלבנדורף   דניאל זייפמן / Daniel  Zajfman   דניאל כהן   דניאל לבנטל   דניאל סיטרין / Daniel Sitrin   דניאל שני / Daniel Shani   דניס פוזולוטין / Denis Pozolotin   דנית דיין / Danit Dayan   דפנה  בלצ'ינסקי / Dafna Balchinski   דפנה צורי / Dafna Tzuri   דקל קוטלר / Dekel Kotler   דרור אבן חן / Dror Even Hen   דרור בהט   דרור הלוי   דרור לביא / Dror Lavi   דרור ליטבק   דרור קרן / Drir Keren   דרורית גולדזנד / Drorit Goldzend   דתיה בן-דור / Datya Ben-Dor   הדס ברוה   הדס ברוה / Hadas Brava   הדס הוס / Hadass Hoss   הדר אימבדרי   הדר ברין ויס / Hadar Brin Wiss   הדר עוז / Hadar Oz   הילרי סוונק / Hilary  Swank   הניה ליכטר / Henya Lichter   הנרי חן וינשטיין / Henri Hen Vainshtein   הנרי צימרמן   הראל מויאל / Harel Moyal   הראל סקעת   הרציקוביץ  יעל    הרצל עוזר / Hertzel Ozer   הרשי פרידמן / Hershi Fridman   ויטלי ויינר   ולדי בלייברג   ורד זבולון חרש / Vered Zevulun-Harash   זאב  וורמברנד   זאב וייס   זאב מידן / Zקקה Mקןגשמ   זאב קורן / Zeev Koren   זאב קרן   זאב רווח / Zeev Revah   ז'אן nre ווינשטיין / ZAN Mark Weinstein    זהר פלטי / Zohar Palti   זוהר ליבה / Zohar Liba   זיו דקל / Ziv Dekel   זיוה לוין ברבי / Ziva Levin-Barbie   זילברמן מיטל / Zilberman Meital   חאבייר סואלנה / Havijer Solana   חאלד משעל   חאלד משעל / Khaled  Mashal   חגי אלבו / Hagai Albo   חגי דותן   חגי הדס   חגי מרדכי / Hagay Mortehay   חגי פיליפסון / Hagai Pihilpson   חגי רזניק / Hagai Reznik   חגית בכור / Hagit Bechor   חגית בכור   חזי לוי / Hezi Levy   חזי עובדיה / Hezi Ovadia   חזי שייב   חיים אתגר / Haim Etgar   חיים הורביץ / Haim  Horowitz   חיים טולדנו   חיים כהן / Haim Choen   חיים מילר / Haim Miler   חיים סבן / Haim Saban   חיים רביבו / Haim Revivo   חיים ריבלין / Haim Rivlin   חיים שאול גריינימן / Chaim-Shaul Gerinman   חמי פקר   חמי פרס / Hemi Peres   חמי רודנר / Hemi Rodner   חן בן-סעדון / Hen Ben-SAADON   חן יהב לבנון   חן לוי / Hen Levi   חן נרדי / Hen Nardi   חנה דיודק / Hanna David k   חנה וקנין   חנה לייבה   חנה לסלאו / Hana Laslo   חנה מרון / Hana Mron   חנוך דאום / Hanoch Daum   חנוך קשתן / Hanoch Kashtan   חנוך רוזן / Hanoch Rozen   חני נחום   חני נחמיאס / Hani Nahmias   חני סובול / Hani Sob   טדי לין / Tedi Liyn   טהוניה רובל / Tahounia  Rubel   טובי בכר / Tobi Bachar   טוביה הדר / Tuviya Hadar   טיקו  גדות / Tikko Gadot   טיראן רוטמן / Tiran Rotman   טל דהן   טל מוסרי / Tal Museri   טל מענדל / tAL mAANDEL   טל ספיבק / Tal Spviak   טל  רוסו / Yal Roso   טלי הובר / Tali Huber   טלי סימון   טלי פחימה / Tali Fahima   טליה ששון / Talyia Sasson   טמיר שפירא / Tamir Shapira   יאיר אילת   יאיר זכריה / Yair Zechariya   יאיר סרוסי / Yair Sarusi   יאיר פיליפ / Yair Philip   יאיר קיבייקו   יאיר שני / Yair Shani   יאסר חוג'יראת / Yasser Hujirat   יגאל בינדס   יגאל בשן / Igal Bashan   יגאל דמרי / Igal Dimri   יגאל וידל / Yigal Videl   יגאל פחימה / Yigal Fahima   יגאל רוזנברג   יגיל חדרי   יהודה אדלר / Yehuda Adler   יהודה בן עטר / Yehuda Ben Atar   יהודה ברוניצקי / Yehuda Bronizki   יהודה הולצמן / Yehuda Holtzman   יהודה הרוש / Yehuda Harush   יהודה פוליקר / Yehuda Poliker   יהודה פורת   יהודית גריסרו / Yehudit Grisaro    יהורם דוידי / Yehoram Davidi   יהושע שמר   יואב אינטרטור / Yoav  Intrator   יואב דור / Yoav Dor   יואב הר-אבן / Yoav Har-Even   יואב מלמד / Yoav Melamed   יואב קרני / Yoav Karni   יואל גמליאל   יואל סטריק / Yoel Strik   יובל אברמוביץ'   יובל גרימברג / Yuval Grimberg   יובל  כהן / Yuval Cohen   יובל מטרי / Yuval Matari   יובל סמו / Yuval Semo   יובל קידר / Yuval Keidar   יובל קינן / Yuval Keinan   יוגב אוחיון / Yogev Ohayun   יוחאי שוחט   יונה לייבזון / Yuna Leivzon   יונה  קוסשווילי   יוני יצחק / Yoni Itzhak   יוני פרס / Yoni Peres   יונתן מנוחין   יונתן רושפלד / Yonatan Roshfeld   יונתן הנן   יוסי אברהמי / Yossi Avrahami   יוסי  אסא   יוסי ארדמן   יוסי ביילין / Yossi Beilin   יוסי ביינארט / Yossi Beinart   יוסי בכר / Yossi Bachar   יוסי בן ברוך / Yossi Ben-Baruch   יוסי בן-יוסף / Yossi Ben-Yossef   יוסי גלר / Yossi Geler   יוסי  הר-טוב / Yossi (Joseph)  Har-Toov   יוסי חמו / Yossi Hemo   יוסי לובטון / Yossi Lovton   יוסי  נביא   יוסף בן-דוד / Yosef Ben-david   יוסף  דיין / Yossef Dayan   יוסף ניצני / Yosef Nitzani   יוסף  נתיב / Yosef Nativ   יוסף סידר / Yosef Sider   יוסף קלפטר / Yosef Klepter   יועז  פנקס / Yoaz Pinkas   יורי מילנר / yuri  Milner   יורם אוחיון / Yoram Ohayun   יורם ארבל / Yoram Arbel   יורם ברנשטיין   יורם וייס / Yoram Weiss   יורם זבה / Yoram Zaba   יורם  סופר / Yoram Sofer   יורם עדן   יחיאל זוהר / Yehiel  Zohar   ילנה  איידינוב   ימית סול / Yamit Sol   יניב אס / Yaniv ASS   יניב ארליך / Yaniv Erlich   יניב ארליך / Yaniv Erlich   יניב דורני / Yaniv Dorni   יניב פיישניידר   יניב פרידמן / Yaniv Fridman   יניב שיראזי / Yaniv Shirazi   יניב שעיה   יעל אבקסיס / Yael Abekasis   יעל זילברמן-רומנו / Yael Zilberman-Romano   יעל נדב   יעל פוליאקוב / Yael Poliakov   יעל רבהון / Yael Ravhon   יעל שילוני / Yael Shiloni   יעקב אשכנזי / Yaakov Ashkenzi   יעקב בן שמעון / Yaakov Ben Shimon   יעקב ענבר / Yaakov inbar   יעקב שבירו / Yaakov SHviro   יעקב שיין   יעקב (מנדי) אור / Yaakov Or   יערה בר-און / Yaara Bar-ON   יפעת בר און עומר   יפעת טולדו / Yifat Toledo   יפעת רוזיליו / Yifat Rozilyo   יפתח אילן / Yiftah Ilan   יצחק ברוורמן / Itzhak Braverman   יצחק בריק   יצחק ברלוביץ / Itzhak Berlovitch   יצחק פטרבורג / Yitzhak  peterburg   יצחק קרייס / Itzhak Kraiss   יצחק רייך / Itzhak Raih   יצחק שפירא / Itzhak Shapira   יצחק שרף / Itzhak Sherf   יקי ברנס / Yaki Brans   יקי ברנס   יקיר אביסרור   ירון ברלד / Yaron Berlad   ירון גינדי / Yaron Gindi   ירון גפשטיין / Yaron Gepshtein   ירון הדר / Yaron Hadar   ירון ויסמן / Yaron Wiseman    ירון חצהרי   ירון לבנת / Yaron Livnat   ירון מדר / Yaron Madar   ירון משעלי / Yaron Mishali   ירון עוז / Yaron OZ   ירון פרג   ירון קיסר   ירון רוקמן / Yשרםמ Rokman   ירמי קפלן / yirmi kaplan   ישי ברנע / Ishay Barnea   ישי  דוידי / Yishai Davidi   ישראל ברמן / Usrael Berman   ישראל ברמן   ישראל גוריון / Israel Gurion   ישראל טוויטו / Israel Tewito   ישראל לשם   ישראל קרמר / Israel Kremer   כפיר חן / Kfir Hen   כריסטיאן וולף / Christian  Wolf   כריסטין  לגארד / Christine  Lagarde   כרמית דותן / Karmit Dotsan   כתריאל מוריה / Katriel Moriya   לאונרד כהן / Leonard Choen   לארי פייג' / larry  Page   לבנה  שיפמן / Levana Shipman   לבנת לוי / Livnat Levi   לואי רנייה / Louis  Rainier    לודמילה אוסטרובסקי / Ludmila Ostrovsky   לי זיו   ליאוניד גולדין / Lionid Doldin   ליאוניד קוצ'מה / leonid  kuchma   ליאור אשכנזי / Lior Ashkenazi   ליאור בנימין / Lior Binyamin   ליאור זלר   ליאור חן / Lior Hen   ליאור כרמלי / Lior Carmeli   ליאור שילת   ליאורה אברמוב / Liora Abramov   ליאורה רובין מרידור / Leora  Rubin Meridor   ליאורה ריבלין / Liora Rivlin   ליאת אוליאל / Liat Uliel   ליאת בן דוד / Liat Ben-David   ליאת ליבוביץ / Liat Leibovich   ליאת פליישון / Liat Playshon   ליאת קדיש / Liat Kadish   ליהי הוד / Leehee Hod   ליזי  דלריצ'ה / Lizi Delricha   לילי נחמן / Lili Nahman   לילך בר דוד / Lilach Bar David   לילך יואלס / Lilach Yoales   לילך סונין / Lilach Sonin   לילך צולר   לילך רון הימלמן   לינה באסל / Lina Basel   ליעד ברזילי / Liad Barzilay   ליעד ברזילי   לירון אפשטיין   לירון לקס   לירן דן / Liran Dan   לסין גדי / Lesin Gadi   לסלי דן / Leslie  Dan   מאיה אלשיך-קפלן / Maya  Alsheh-Kaplan   מאיה לדרמן   מאיר אדוני / Meir Adoni   מאיר אריאל / Meir Ariel   מאיר ברדוגו / Meir Bardugo   מאיר דהן   מאיר לוין / Meir Levin   מאיר פומרנץ / Meir Pumernz   מאניש גופטה / Manish Gofta   מארין לה-פן / Marin La-Pen   מג ויטמן / Meg  Whitman   מגיד אברהמי   מודי בר-און / Modi Bar-On   מוחמד דף   מוטי אדרעי / Moti Edrai   מוטי ארבל   מוטי ארד   מוטי חדד / Moti Hadad   מוטי רינקוב / Motti Rinkov   מוני מושונוב / Moni Mushonov   מוניקה לויננסקי / Monika Levinski   מוסא אבו-מרזוק / Musa  Abu Marzook   מוקי טומשין / Muki Tomashin   מור וייזר / Mor weizer   מור שאולי   מורן ארזי / Moran Arazi   מורן פלדמן / Moran Feldmab   מיגל שטיין / Migel Shtein   מיטשל גולדהאר / Mitchell  Goldhar   מיי פיינגולד   מייק טייסון / Mike  Tyson   מייק סקה / Mike Saka   מייקי בן ארי   מייקל היידן / Mikel Heiden   מייקל סאקסון / Mikel Sacson   מיכאל אלוני / Michael Aloni   מיכאל ברודצקי / Michael Berodezky   מיכאל ברנשטיין / Michael Bernshtein   מיכאל ורדי / Michael Vardi   מיכאל מושונוב / Michael Mushonov   מיכאל נבות / Michael Navot   מיכאל שרף / Michael Sherf   מיכל אלשיך / Michal Elshich   מיכל אמדורסקי   מיכל אנסקי / Michal Anski   מיכל גולדמן / Michal Goldman   מיכל גולדשטיין / Michal Goldshtein   מיכל דן   מיכל כראדי / Michal Karadi   מיכל לבקוביץ / Michal Levkovich   מיכל סלע / Michal Sela   מיכל  עבאדי-בויאנג'ו / Michal Abadi-Boiangiu   מיכל צפיר / Michal Tzafir   מיכל שגיא-סער / michal sagi-saar   מיכל שטרנליב   מיכל שם טוב   מיק ג'אגר / Mik Jager   מיקי אבני / Miki Avni   מיקי הלברטל / Miki Halbertal   מיקי לב / Miki Lev   מיקי  שמו / Miki Shemo   מיקי שפירא / Miki Shapira   מירב בן כנען הלר   מירב גרי-כהן   מירה מרם אדרי   מירה עווד / Mira Awad   מירה פזיצקי / Mira Pazsitzky   מירי  מסיקה / Miri Mesika   מירי נבו / Miri Nevo   מירי שניאורסון   מישל  רבל / Michel Revel   מלאכי לוינגר / Malachi  levinger   מלי ביצור-פרנס / Mally  Bitzur-Parnas    מלי קושא / Mali Kusha   מנואל  ואלס / Manuel Walas   מנחם גולן / Menahem Golan   מנחם הרפז   מנחם זינגר / Menahem Zinger   מנחם  טולצ'ינסקי / Menachem Tulchinsky    מנחם כרמל   מנשה דלל   מסעד ברהום / Msaad Brhom   מעיין כהן / Maayan Cohen   מקס שור / Max Shor   מרב לייפר / Merav Laifer   מרב צימנד / Merav Zimand   מרגלית צנעני   מרדכי סובול / Mordehai Sobol   מרטין אינדיק / Martin Indik   מרטין דמפסי / Martin  Dempsey   מרטין  וינטרקורן / Martin  Winterkorn   מרי ברנט   מריאל כץ / Mariel Katz   מריאנו אידלמן / Mariano Idelman   מריאנו רחוי / Mariano  Rajoy Brey   מריו דראגי / Mario Dragi   מרים אדלסון / Miriam  Adelson   מריסה מאייר / Marissa  Mayer   מרלין מונרו / Merlin Monro   מרסל ינקו / Marsel Yanko   מרק לויט / Mark Levit   מרק מרגוליס / Mark Margolis   מרק סבג / Mark Sabag   מרק רוזנבאום / Mark Rozenbaum   מרתה נדלר   משה אלימלך / Moshe Elimelech   משה בן-בסט / Moshe Ben-Basat   משה גיל / Moshe Gil   משה דברת / Moshe Dovrat   משה הוד / Moshe Hod   משה זונדר / Moshe Zonder   משה יוסטמן   משה לחמני / Moshe Lahmani   משה רוח / Moshe Revach   משה שגב / Moshe Segev   משה  שפר / Moshe Shefer   מתיאס מילר / Matias Miler   נבות וולק / Navot Volak   נגה ניר נאמן / Noga Nir-neeman   נדב עשהאל / Nadav Asael   נדב פתאל / Nadav Fatal   נדב קליין   נוגה ראב"ד / Noga Raabad   נועם רחי   נופר ממרוד / Nofar Mamrod   נורית דור חיים / Nyrit Dor Haim   נורמן עיסא / Norman Aissa   נחום פינברג   נטלי פורטמן / Natalie Portman   נטע גרטי / Netta Garti   ניב גלבוע / Niv Gilboa   ניב פולני / Niv Polani   ניב פולני   נינט רחמים   ניסים אוחנה / Nisim Ohana   ניסים פרץ / Nis Peretz   ניצן אלון / Nitzan Alon   ניצן גולדברג / Nitzan Goldberg   ניקול הלפרין / Nikol Halperin   ניקול קידמן / Nicole  Kidman   ניר ברזילי / Nir Barzily   ניר דבורי / Nir Devori   ניר דקטר / Nir Dakter   ניר למפרט / Nir Lampert   ניר מורוז   ניר צרפתי   ניר קורנפלד / Nir Korenfeld   ניר קלינגר / Nir Kelinger   ניר שטרן / Nir Shtern   נירה חקאק / Nira Hakak   נירה  רבינוביץ / Nira Rabinovitch   נסים אלון / Nisim Alon   נסים קיוויתי / Nisim Kiviti   נסלי ברדה / Nesli Barda   נעה שחם-בורט / Noa Shaham-Bort   נעם לניר / Noam Lanir   נתי בחמיאס   נתי בר / Nati Bar   נתן בוזנה / Natan Bozana   נתן בורנשטיין / Natan Borenshtein   נתן חץ / Natan Hetz   סגולן רויאל / Segolan Royal   סגי איתן / Sagi Eitan   סוזי אורמן / Suzi Orman   סוזן סרנדון   סופי מלניק-אמיתי / Sofi Melnik-Amitay   סופיה לורן / Sofya Loren   סטיבן וולקס / Stiven Valkas   סיגורדור (סיגי) אולפסון / Sigordor Ulfeson   סיגי לבנקופף   סיון כהן / Sivan Choen   סיון מרון / Sivan Marun   סיון קליין / Sivan Klein   סיון רוקח   סייד קשוע / sade hashua   סילבנה פניג / Silvana Penig   סימה ואקנין-גיל / Sima Vacknin-Gil   סין ברעם   סלמאן זרקא / Slman Zarka   סמדר שיר / Smadar Shir   סמי הולצקן   סנדברג שריל / Sheryl Sandberg   סנדרה בולוק / Sandra  Bulloc   ספי פלס / Sefi Peles   סרגיו ויניצקי / Sergio Vinizki   סרז' ורדו   עבד נאשף   עדי אורנשטיין / Adi Orenshtein   עדי ארבל / Adi Arbel   עדי בן שטרית / Adi Ben-Shitrit   עדי ברונר / Adi Bruner   עדי ברקן / Adi Barkan   עדי ימיני / Adi Yemini   עדי נאה גמליאל   עדי נמרוד / Adi Nimrod   עודד גולן / Oded Golan   עודד גרנות   עודד ישראלי / Oded Israeli   עודד קטש / Oded Katash   עודד רחמים   עודד  שטרנברג / Oded Shternberg   עוז אספיר / Oz Asfir   עוז ברלוביץ   עוז ישראלי   עוז שהרבני / Oz Sharbni   עוזי כץ / Uzi Katz   עוזי לוי / Uzi Levi   עוזי נלקין / Uzi Nelkin   עומר רותם   עופר   ציפרמן / Ofer Tziperman   עופר גונן / Ofer Gonen   עופר ירדני / Ofer Yardeni   עופר כרמל / Ofer Carmel   עופר סלע / Ofer Sela   עופר עמיר / Ofer Amir   עופר עמיר   עופר קיש   עופר שטרית / Ofer Shitrit   עופרה פלד   עזרא עטר / Ezra Atar   עזרא קדם / Ezra Kedem   עידו ביגר / Ido Biger   עידו פולק / Ido Polak   עידו רוטמן / Ido Rotman   עידן אזולאי / Idan Azulay   עידן פלג / Idan Peleg   עידן פלגי / Idan Plegi   עינת ינאי / Einat Yanai   עינת רבין   עלי סלאם / Ali Salam   עליאן אלקרינאוי / Alean  Al Krenawi   עמוס גיתאי / Amos Gitay   עמוס פם   עמי אשד / Ami Eshed   עמי ישראל   עמי מויאל / Ami Moyal   עמי פישמן   עמיר גרוס / Amir Gross   עמיר קורץ / Amir Kurtz   עמירם גיל / Amiram Gil   עמית אקשטיין   עמית בהט   עמית וילרה / Amit Vilra   עמית ורדי / Amit Vardi   עמית כהן / Amit Choen   עמית לבקוב   עמית פרויס   עמית שגיא   עמליה רוזנבלום / Amalya Rosenblum   עמר ברטוב / Omer Bartov   עמרי ידלין / Omri Yadlin   עמרי כספי / Omri Caspi   עמרי מעיין / Omri Mayan   עמרי מרכוס / Omri Marcus   ענבל אור / Inbal Or   ענבל סינמן / inbal sinman   ענת אהרון / Annat Aaron   ענת גבריאל / Anat Gavriel   ענת גורן / Anat Goren   ענת סלע-קורן   ענת סתיו   ערן אהרונסון / Eran Ahronson   ערן אורן / Eran Oren   ערן אמודאי / Eran Amodai   ערן הלפרן / Eran Halpern   ערן וקנין / Eran Vaknin   ערן מושכל / Eran Muscal   ערן מנשה   ערן פסטרנק / Eran Paternak   ערן צור / Eran Zur   ערן קריסטל / Eran Cristal   פאר כהן-גדות   פאר נדיר   פבל ליבמן / Pavel Libman   פיטר אופנהיימר / Piter Openhaimer   פיני כהן / Pini Cohen   פנחס זוארץ / pinhas  zuaretz   פנחס (פיני) בדש / Pini Badash   פנינה פישמן / Pnina Fishman   פתחי אמארה   צאלה  בן חורין / Tze'ela Ben-Horin   צבי  אלדרוטי / Zvi Eldroti   צבי גבאי / Tzvi Gabay   צבי יחזקאלי   צבי עברי / Zvi Ivri   צבי שלג / Tzvi Shelrg   צביה ולדן / Tzvia Valdan   צביקה ביידא   צביקה הדר   צופית גורדון   צופית גרנט / Zufit Grant   צחי אברהם / Zhai Avraham   צחי ארבוב / Tzahi Arbuv   ציון ברוך / Zion Baruch   ציון פרץ   ציפי עוזר-ערמון / Zipi Ozer-Armon   ציפי  שביט / Zipi Shavit   צ'סטר  ריצ'י / Chester RIchi   צרויה שלו / Tzruia Shalev   קארין מרידור / Karin Meridor   קובי  אליסוף / Kobi Alisuf   קובי בן רפאל / Kobi Ben Refael   קובי כהן / Kobi Choen   קובי מידן / Kobi Meidan   קובי נבון / Kobi Navon   קובי נימקובסקי / Kobi Nimkovaski   קובי שגב / Kobi Segev   קותי סבג / Kutti Sabag   קלדרון נסים / Kalderon Nisim   קלמן שחם / Kalman Shacham   קלרה חורי / clara Huri   קרייג מילר / Craig  Miller   קרין גורן / Karin Goren   קרין ולייקו / Karin Valykeo   קרין נהון   קרין שיפטר-מאור / Karin Shifter-Maor   קרלה ברוני / Carla Bruni   קרלוס גרוזמן / Karlos Gruzman   קרן ארבל-אברמסון   קרן קיבוביץ / Keren Kibovivch   קתרין אשטון / katrin  Ashton   ראובן אקרמן / Reuven Akerman   ראובן  קרופיק / Reuven Krupik   ראובן שרוני / Reuven Sharoni   ראונק נטור / Raunak Natur   ראמי חמדאללה / Rami  Hamdallah   ראסל  אלוונגר / Russell   Ellwanger   רביב כרמי / Raviv Crami   רביד קימיה   רבקה יופה   רג'ואן גרייב / Rajwan Graeiv   רוב  קורמנס / Rob Kormens   רוברט  בארו / Rober Baro   רוברט לוקאס / Rober Lucas   רוברט קורי / Rober Kori   רוברט  קיוסאקי / Rober kiyosaki   רוג'ר אברבנאל / Roger  Abravanel   רוג'רי  ג'וליאן / Rogeri Julian   רודי נטר / Rudi Neter   רויטל סגל / Revital Segak   רוית אורן   רוית אסף / Ravit Assaf   רוית קלוד / Ravit Claude   רומי נוימרק / Romi Noimark   רון גרינברג / Ron Grinberg   רון הדסי / Ron Hadassi   רון סולמה / Ron Sulma   רון צוקרמן / Ron Zukerman   רוני אלוני / Roni Aloni   רוני בירון   רוני בכר / Ronni Bachar   רוני גמזו / Ronny Gimzu   רוני דיוקמן / Ronny Dukman   רוני דלומי   רוני מאנה / Ronny Mana   רוני מרום / Rony Marom   רוני נומה / Ronnie Numa   רוני על-דור / Roni Al-Dor   רוני קובן / Roni Kuban   רוני קון   רוני קרן / Ronny Keren   רונית חיימוב-קוכמן / Ronit Haimov-Kochman   רונית יודקביץ / Ronit yudkevitz   רונית מטלון / Ronit Matalon   רונית רובין   רונן הולנד / Ronen Holand   רונן טבריה / Ronen Tevrya   רונן סיון / Ronen Sivan   רועי אוליניק / Roee Olinic   רועי אלבז / Roeei Elbaz   רועי בס / Roee Bass   רועי חיינר   רועי חרש / Roei Harash   רועי כהן / Roee Choen   רועי שרון   רות ברוך / Ruth Baruch   רות דוד / Ruth David-Blum   רות קפלן / Ruth Kaplan   רותם ידידיה / Rotem Yedidya    רותם סלע / Rotem Sela   רחל דולב / Rachel Dolev   רין שביט / Rin Shavit   רינאט  אחמטוב / Rinat  Akhmetov   רינגו סטאר / Ringo Star   רינת אפרימה / Rinat Aprima   ריצ'ארד א. לרנר / Richard A.Lerner   ריצ'ארד גיר / Richard  Gere   ריצ'רד אגוזי / Richard Egozi   רם אורן / Ra Oren   רמי אבירם / Rammi Aviram   רמי ביטנסקי / Rami Bitanski   רמי דרור / Rami Dror   רמי יהודיחה / Rami Yehudiha   רמי שביט / Rami Shavit   רמי שובי   רן גל-אל / Ran Gal-El   רן ורד   רן כצמן   רן סנדרוביץ' / Ran Sandrovitch"   רן סער   רן קורנובסקי / Ran Kornovsky   רן רוטשילד   רן רזניק / Ran Reznik   רן שריג / Ran Sarig   רן תלם / Ran Telem   רנדל ליין / Randall  Lane   רנן גרשט / Rnan Gresht   רענן ביבר   רענן שקד / Ranan Shaked   רפי ביאר / Rafi Biar   רפי דורפמן   רפי כהן / Rafi c   רפי ניב / Rafi Niv   רפי סוויד / Rafi swed   רפי רוזנפלד / Rafi Roznfeld   רפי רשנר / Rafi Reshner   רפי שיף / Rafi Shif   רשף לוי / Rehef Levy   שאול בן אדרת / Shaul Ben-Aderet   שאול שלום   שאול שרוני / Shaul Sharoni   שאול (סם) ברונפלד / Shaul Bronfeld   שבתאי שביט / Shabtai Shavit   שגיא דודאי   שגיא שטיין / Sagi Shtein   שגית סלע-גל   שגית רייך / Sagit Raich   שוש ארד   שושה גורן / Susha Goren   שושי זונבנד-תמרי / Shoshi Zonband-Tamari   שחר בן-מאיר / Shchar Ben-Meir   שחר נביפור / Shahar Nabifor   שחר סגל / Shahar Segal   שחר תורג'מן   שי אגסי / Shay Agasi   שי אנגל / Shay Engel   שי אשכנזי   שי ברס / Shay Baras   שי לביא   שי קורן / Shay Koren   שי שוהם / Shay Shoam   שימי אליאל / Shimi Eliel   שירי מימון / Shiri Maymon   שירן שלומוב / Siran Shlomov   שלום אסייג / Shalom Asiag   שלום ברנר   שלומי מטצקי / Shlomi Matzki   שלומי מיכאל / Shlomi Michael   שלומי קונסטנטיני / Shlomi Constantini   שלומי  שבן / Shlomi Shaban   שלומית וייס / Shlomit Weiss   שלומית פן   שלי גפני / Sheli Gafni   שלי שמיר-קינן   שלמה  איליה / Shlomo Iliya   שלמה בידרמן / SHlomo Biderman   שלמה  בראבא / Shlomo Baraba   שלמה גוטמן / Shlomo Gutman   שלמה לירן / Shlomo Liran   שלמה מנחם   שלמה  משיח / Shlomo Mashiah   שלמה פשה / Shlomo Pasha   שמואל אבואב / Shemuel Aboubab   שמואל בוקר / Shmuel Boker   שמואל גולדברג / Shmuel Goldberg   שמואל האוזר / Shmuel  Hauser   שמואל נתנאל   שמואל נתנטל   שמואל פרנקל / Shmuel Frenkel   שמואל (מולי) שגב / Shmuel Segev   שמוליק כהן / Shmulik Choen   שמוליק קראוס / Shmulik Kraus   שמוליק שטרנשוס / Shmulik Shternshus   שם-טוב לוי / Shem-Tov Levy   שמעון בראון / Shimon Baron   שמעון גפשטיין / Shimon Gepshtein   שמעון לביא / Shimon Lavi   שמעון רייסנר / Shimon Raisner   שמרת שוורץ / Shmorat Shwartz   שמשון (שימי) תבורי / Shimson Tavori   שני כהן / Shani Choen   שני לוי / Shani Levy   שפרה קורנפלד / Shifra  Kornfeld   שרה ריכטר / Sera Riecter   שרון בן-ארי / Sharon Ben-Ari   שרון חנס / Sharon Hannes   שרון סופרין   שרון סופרין   שרון פרידמן   שרון רוזנברג / Sharon Rozenberg   שריה אורגד / Sraya Orgad   שרית רצר / Sarit Racher   ששי שילה / Sasi Shilo   תובל שומוט   תום עמית   תומר בן-מונה / Tomer Ben-Mone   תומר גלאם / Tomer Glam   תומר טננבוים / Tomer Tennebiom   תומר  קומרוב / Tomer Comorov   תיקי דיין / Tiki Dayan   תמי מור יוסף   תמיר אפורי   תמיר דיין / Tamir Dayan   תמיר פורת / Tamir Porat   תמר גיא   תמר רובינשטיין / Tamar Rubinshtein   תמרה טאובין / Tamra Taubin 


פורומים News1
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
מיהו גדי טאוב
הודעות  [ 15 ] מוצגות  [ 15 ]  תפוס כינוי יחודי      לכל ההודעות         כתוב הודעה 
כותרת ההודעה שם הכותב שעה    תאריך
1
עוד הונגרי אחד
25/04/09 16:29
 
קשת 1
25/04/09 21:07
2
רפונזל
25/04/09 17:13
3
לפרק את יצריו
25/04/09 18:44
 
מורן כלפא
26/04/09 00:06
4
רמון
25/04/09 20:06
5
דודחי
26/04/09 00:37
6
במועדון החשפנות?
26/04/09 01:08
7
לא ציוני
26/04/09 01:49
8
קידום ספרים
26/04/09 18:58
9
ג
27/04/09 08:37
 
נוטלה
16/05/09 18:10
10
ירושלים
30/04/09 15:16
11
איריתהפיתה
25/05/09 20:55
12
שנאל
29/10/11 04:37
פורום: ישראלי-פלשתיני כתוב הודעה
+
צ׳רצ׳יל
9/08/17 12:00
+
אביטל
3/08/17 16:58
 
אין מה להוסיף
3/08/17 19:29
+
ואין להם פחד!!!
31/07/17 09:18
+
אריה גל
6/07/16 21:44
 
ימני שפוי
7/07/16 15:51
 
משני עברי הירדן !
8/10/16 15:27
 
alice
29/07/17 10:24
 
דניאל143
8/07/16 09:41
 
צורי
11/07/16 15:57
 
אתה נכס לנאצים
11/07/16 21:13
 
ר.ל
14/07/16 16:32
 
חוט מאריך העקר לה
21/08/16 13:55
 
שרה אמנו
6/10/16 15:45
 
לאריה גל
8/10/16 15:17
 
ירון דוד
9/10/16 01:44
 
א.ה
16/10/16 19:44
 
קורןנאוה טבריה
22/10/16 07:24
 
רבקה שפק ליסק
23/10/16 15:44
 
זו גם הונאה.
15/01/17 18:43
 
רבקה שפק ליסק
23/03/17 19:31
 
בני בנקר
23/04/17 18:23
 
רבקה שפאק משקרת
5/05/17 13:18
 
רבקה שפק ליסק
6/05/17 17:40
 
רבקה שפק ליסק
6/05/17 17:49
 
רבקה שפק ליסק
7/05/17 08:49
 
הכפשת הצד השני
8/07/17 18:40
 
Mt
23/10/16 16:10
 
שק
30/12/16 17:35
 
אליעזר מנדה
23/10/16 21:27
 
צורי
25/10/16 09:11
 
משה מיכאל
28/11/16 08:02
 
שלמה חיפה
28/11/16 13:08
 
שוחר-שלום
10/12/16 20:14
 
גמאל
24/12/16 15:56
 
מחמוד
5/04/17 01:51
 
מקס פאואר
31/12/16 12:20
 
הגשש החיור?
1/01/17 08:34
 
מחמוד
6/05/17 20:05
 
סמי חבר של סוסו
2/01/17 10:24
 
ח
27/07/17 21:31
 
J2F
28/01/17 10:14
 
Bob
5/02/17 07:19
 
שמואל פישר
23/03/17 05:15
 
בתיה אבן
25/03/17 08:12
 
הם לא מסכימים לגט
26/03/17 21:21
 
דוד ש
12/04/17 05:30
 
ולדמיר
27/04/17 03:57
 
עזרא.כ
3/05/17 19:05
 
צורי
4/05/17 09:03
 
לאריה גל
19/05/17 09:02
 
Meir.a
27/05/17 12:20
 
ולדמיר
28/05/17 00:42
 
קורןנאוה טבריה
4/06/17 10:29
 
שאול אבידור
15/06/17 15:17
 
צפצפ
20/06/17 09:43
 
אטילה ההוני
17/07/17 14:44
 
אה, ולמי הבית?
23/07/17 15:17
 
שלמה ענבר
25/07/17 12:21
+
עזרא מנצור
27/07/17 14:13
+
לין 64
27/07/17 08:58

תגובות בפייסבוק

ברחבי הרשת

רשימות קודמות
הקיץ הקרב מקרב אלנו את חודש יולי, ועימו, את חוק התקציב. כזכור, תקופת 'בלון הניסוי' של תוכנית ה'מחנות עבודה ללא גדירות' (תוכנית ויסקונסין) נסתיימה, ואם הכנסת לא תפנים את המשמעויות האמיתיות של תוכנית ויסקונסין (זו לא תוכנית 'כלכלית' רגילה, זו תוכנית ענישה, שיטור ומשטור של שכבות מוחלשות) - התוכנית תהפוך לכלל ארצית. כל אחד מאיתנו בתקופת 'בין עבודות' יתנסה בתוכניות ה'חינוך מחדש' של הפקידונים.
25/04/2009  |  ענבל בר-און  |  מאמרים
נקודת המוצא היא שראש הממשלה הנוכחי הוא איש מוכשר ומסוכן. לא למדינת ישראל, כמו שאמר בזמנו הקשקשן אמנון ליפקין שחק, אלא למחנה השמאל בראשות קדימה. רק אדם מסוכן כמו נתניהו היה יכול לצלוח 13 שנה של רצח אופי, ולהגיע (שוב) לראשות הממשלה.
25/04/2009  |  נרי אבנרי  |  מאמרים
"הכרזת המדינה הייתה היום המרגש ביותר בחיי", אמרה לי חברתי נחמה. "רקדנו כל הלילה עם דגלים בידיים ודמעות בעיניים. חשנו את משק כנפי ההיסטוריה. לא עוד יהודים גלותיים, נרדפים ומחפשים מקלט ללילה. לא עוד מבוהלים ומופקרים לידיהם החמסניות של הגויים הנאורים, אלא עם חופשי, השב אל ארץ חמדת אבות ומחדש עִמה את ברית נעוריו משחר ההיסטוריה".
25/04/2009  |  אלון דהן  |  מאמרים
בימים אלה נערכת בשוויץ ועידת "דרבן 2", שכינס האו"ם כדי לעורר את העולם נגד הגזענות למיניה. כדרכם מזה שנים רבות, הופכים אירועי האו"ם במה לשונאי ישראל להפצת הארס האנטי-יהודי והאנטי-ישראלי, תוך יצירת הרושם שישראל, אשר כל אוכלוסייתה אינה אלא שליש מאוכלוסיית קהיר, היא מקור הרוע, הרשע והגזענות בעולם כולו.
25/04/2009  |  מרדכי קידר  |  מאמרים
אפשר שלכמה מבני הדור שהכיר את ישראל לפני מלחמת ששת הימים עוד זכורה ועידת הפילוג של מפא"י, שבה ביקש לוי אשכול מדוד בן-גוריון, במעמד ההדחה של המנהיג הזקן, לאשר את מועמדותו שלו כמנהיג החדש. בין השאר התנהלו שם חילופי הדברים הבאים:
25/04/2009  |  עמוס גורן  |  מאמריםבלוגרים נוספים ברשת 
יוצאת לאור
10/08/2017  |  11:23  |  מתנחלות ברשת
וידאו: DISJOINTED
10/08/2017  |  11:00  |  אפי טריגר
הרווח הנקי של שטראוס גדל ב-25% ברבעון השני של 2017
10/08/2017  |  10:21  |  יורם גביזון   |   יורם גביזון

רפי לאופרט
יהודה קונפורטס
בעז שפירא
פורומים
אנשים
חברה ומשפחה
חטיפת גלעד שליט
ישראלי-פלשתיני
מגדר
סוציולוגיה
ספרים
עיתונות וברנזה
תרבות
כתבות מקודמות
מלון כורש
כורש - מלון בוטיק חדש
אמריקן קומפורט
אל תתפשרו על כורסאות טלוויזיה
ביטוח ופיננסים
אלבר רכב
אקסלנס ייעוץ משכנתאות
בי פטנט פתרונות מיוחדים
קלאב הוטל
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1 |   |  עריסת תינוק ניידת |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר |  NEWS1 |  חדשות |  אקטואליה |  תחקירים |  משפט |  כלכלה |  בריאות |  פנאי |  ספורט |  הייטק |  תיירות |  אנשים |  נדל"ן |  ביטוח |  פרסום |  רכב |  דת  |  מסורת |  תרבות |  צרכנות |  אוכל |  אינטרנט |  מחשבים |  חינוך |  מגזין |  הודעות לעיתונות |  חדשות ברשת |  בלוגרים ברשת |  הודעות ברשת |  מועדון + |  אישים |  פירמות |  מגשרים |  מוסדות |  אתרים |  עורכי דין |  רואי חשבון |  כסף |  יועצים |  אדריכלים |  שמאים |  רופאים |  שופטים |  זירת המומחים |  חדשות |  סדרות |  ספורט