News1 גאים להציג
מבקרים ייחודיים (Unique Visitors):
אתר - 134,102  סלולר - 475,634
   |   15:07:40
דלג
  עידן יוסף  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
איך לדעת מה באמת יש באוכל לחתולים?
קבוצת ירדן
הלוואות למתחילים - מושגי יסוד ומה צריך לדעת לפני שלוקחים הלוואה
תגלית מרעישה בחפירות ארץ-ישראל
התגלה טיפוס חדש של אדם קדום, שאינו מוכר למדע
עצמותיו של טיפוס אדם קדום שלא היה מוכר למדע שחי באזורנו עד לפני כ-130 אלף שנה התגלו בחפירות שנערכו באתר הפרהיסטורי "נשר רמלה", הסמוך לרמלה כמקובל, האדם החדש זכה לשם על סמך מקום גילויו – "טיפוס אדם נשר רמלה" על סמך הדמיון למאובנים אנושיים קדומים בני כ-400 אלף שנה שנמצאו בעבר בארץ ובעולם, הגיעו החוקרים למסקנה שאנשי נשר רמלה הם שריד לאוכלוסייה ייחודית מהפלייסטוקן התיכון שלא זוהתה עד כה
24/06/2021  |   עידן יוסף   |   חדשות   |   תגובות
הדמיית הגולגולת

  • גילוי של טיפוס אדם חדש באזורינו והדמיון שלו לאוכלוסיות קדם-ניאנדרטליות, מאתגר את התפיסה המקובלת לפיה מוצא האדם הניאנדרטלי באירופה – לטענת החוקרים מוצאם של לפחות של חלק מהניאנדרטלים האירופים מאוכלוסיית נשר רמלה.
  • התגלית החדשה מציעה פתרון לתעלומה בהיסטוריה של האדם: כיצד הגיעו גנים של הומו ספיינס לתוך האוכלוסייה הניאנדרטלית שחיה באירופה זמן רב לפני שההומו ספיינס הגיע לשם.
  • הממצא החדש מראה שלאורך 100 אלף שנים לפחות (200-100 אלף) חיו בארץ במקביל ובשיתוף שני טיפוסי אדם: אנשי נשר רמלה שחיו באזור כבר לפני כ-400,000 שנים, והומו ספיינס, שהגיע לאזור מאוחר יותר, לפני כ-200,000 שנים.
  • עוד טוענים החוקרים כי מאובני אדם קודמים שהתגלו בישראל בעבר, במערות סחול וקפזה, חלקם לפחות, אינם הומו ספיינס ארכאי (או קדומים) כפי שסוברים מרבית החוקרים, אלא בני כלאיים (או בני תערובת) בין ההומו ספיינס לטיפוס אדם "נשר רמלה".

▪  ▪  ▪
"טיפוס אדם נשר רמלה" – אדם קדום שעד כה לא היה ידוע למדע: חוקרים מאוניברסיטת תל אביב והאוניברסיטה העברית זיהו סוג חדש של אדם קדום באתר של "נשר רמלה" שחי בארץ עד לפני 130 אלף שנה. על-פי החוקרים, המורפולוגיה של טיפוס אדם "נשר רמלה" היא מורפולוגיה כללית, והוא חולק תכונות גם עם הניאנדרטליים (בעיקר בשיניים ובלסת) וגם עם בני אדם קדומים יותר כדוגמת ההומו ארקטוס (בעיקר בגולגולת).

עם זאת, הוא שונה מאוד מהאדם המודרני - מבנה הגולגולת אחר לחלוטין, אין לו סנטר והשיניים גדולות מאוד. בעקבות ממצאי המחקר, החוקרים סבורים שקבוצת האדם הקדום "נשר רמלה" היא אוכלוסיית המוצא שממנה התפתחו מרבית אוכלוסיות האדם בפלייסטוקן התיכון, כולל הניאנדרטלים מאירופה, והם אלה שהזדווגו עם ההומו ספיינס שהגיעו לאזור בסביבות 200 אלף, (על-פי הממצא האנושי ממערת מיסליה).

מאחורי התגלית המסעירה, שמתפרסמת היום בכתב העת היוקרתי Science עומדים שני צוותי מחקר: צוות אנתרופולוגי בראשות פרופ' ישראל הרשקוביץ, ד"ר הילה מאי וד"ר רחל שריג מהפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר, מרכז דן דוד לחקר תולדות האדם ומכון שמוניס לאנתרופולוגיה היושבים במוזאון הטבע ע"ש שטיינהרדט באוניברסיטת תל אביב, וצוות ארכיאולוגי בראשות ד"ר יוסי זיידנר מהמכון לארכיאולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. החפירות באתר נוהלו מטעם המכון לארכיאולוגיה ע"ש זינמן, אוניברסיטת חיפה.

צוות המחקר

פרופ' הרשקוביץ: "החשיבות המדעית במציאת טיפוס חדש של אדם מאפשרת לנו לעשות סדר בעולם המאובנים, להרכיב חתיכה נוספת בפאזל של התפתחות האדם הקדום ולהבין את המסעות שהוא עבר ברחבי העולם הישן. טיפוס אדם "נשר רמלה" הוא הגשר שבין האוכלוסיות האסייתיות והאירופיות בפלייסטוקן התיכון ומראה שחלק מהמאובנים של אותה תקופה שמוינו למינים שונים הם למעשה ואריינטים גאוגרפים מקומיים של אותה קבוצה – קבוצת נשר רמלה".

המאובן האנושי התגלה על-ידי ד"ר זיידנר מהאוניברסיטה העברית בחפירות הצלה שנערכו באתר הפרהיסטורי "נשר רמלה". אתר זה שוכן באזור הכרייה של מפעל המלט נשר (בבעלות לן בלווטניק) הסמוך לעיר רמלה. במהלך חפירת האתר, בעומק של כשמונה מטרים, נחשפו עצמות רבות של בעלי חיים כמו סוסים, יחמורים ושורי בר, כלי אבן וכן עצמות אדם. בין העצמות נמצאו גם עצמותיו של האדם הקדום "החדש". צוות בינלאומי, בהובלת החוקרים מאוניברסיטת תל אביב וירושלים, זיהה אותו מורפולוגית כשייך לטיפוס חדש של אדם, שכאמור לא היה מוכר למדע. זהו טיפוס האדם הראשון שמוגדר בארץ, וכמקובל, האדם החדש זכה לשם על סמך מקום גילויו – "טיפוס אדם נשר רמלה".

עצמות הגולגולת שנמצאו

ד"ר זיידנר ציין עוד כי "התגלית היא יוצאת דופן, לא העלינו בדעתנו שלצדו של הומו ספיינס הקדום הסתובבה פה קבוצת אדם נוספת ששרדה עד לשלב כל כך מאוחר בהיסטוריה האנושית. אם עד כה לא היו מספיק ממצאים בנוגע לסוג אדם זה, כעת נפתח לנו צוהר בזמן כדי לדעת יותר על אורח חייו ותרבותו שהיו קרובים מאוד לאלו של הומו ספיינס". ממצאים באשר לאורחות חייו, תרבותו וקשרים תרבותיים בין "אדם נשר רמלה" להומו ספיינס מתפרסמים אף הם היום בכתב העת המדעי Science במאמר מקביל.

פרופ' הרשקוביץ מוסיף כי גילוי של האדם הקדום "נשר רמלה" מאתגר את התפיסה המקובלת לפיה מוצא האדם הניאנדרטלי באירופה. "עד לחשיפת הממצאים החדשים" מספר פרופ' הרשקוביץ, "רוב החוקרים סברו שהניאנדרטליים הם 'סיפור אירופי', כשקבוצות קטנות מהן נאלצו לנדוד דרומה עם התפשטות הקרחונים באירופה ואף הגיעו לארץ ישראל לפני כ-70,000 שנים. האיש מ"נשר רמלה" מאתגר את התיאוריה הזאת ומראה, שאבותיהם של הניאנדרטליים באירופה חיו בארץ ישראל כבר לפני כ-400,000 שנה ומכאן, הם נדדו (בהגירות חוזרות ונשנות) מערבה לאירופה ומזרחה לאסיה. הניאנדרטליים המפורסמים של מערב אירופה אינם אלא השרידים של אוכלוסייה גדולה בהרבה שחיה כאן בלבנט – ולא להפך".

לדברי ד"ר מאי, למרות שלצערנו לא השתמר דנ"א במאובן מנשר רמלה, הממצא יכול להציע פתרון לשאלה גדולה מאוד בהיסטוריה של האדם: כיצד הגיעו גנים של הומו ספיינס לתוך האוכלוסייה הניאנדרטלית שחיה באירופה זמן רב לפני שההומו ספיינס הגיע לשם. במחקרים קודמים גנטיקאים שחקרו את הדנ"א של הניאנדרטליים באירופה הניחו את קיומה של אוכלוסייה דמוית-ניאנדרטליים, אותה כינו "האוכלוסייה החסרה" או "אוכלוסייה אקס", שהזדווגה עם אוכלוסיית ההומו ספיינס לפני לפחות 100,000 שנים, וצאצאיה נדדו לאירופה. במאמר האנתרופולוגי שפורסם ב-Science, החוקרים טוענים כי האדם מ"נשר רמלה" מייצג את אותה אוכלוסייה חסרה בעדויות המאובנים של האדם. יתרה מכך, החוקרים טוענים שהאדם מ"נשר רמלה" איננו ממצא יחיד באזורינו, ושחלק ממאובני האדם שהתגלו בארץ בעבר ושהאנתרופולוגים התקשו שנים רבות בזיהויים, כמו המאובנים האנושיים ממערת טבון שהם בני כ-160 אלף שנה, ממערת זוטייה שהם בני כ-250 אלף שנה וממערת קסם שהם בני כ-400 אלף שנה, נמנים על אותה קבוצה אנושית חדשה - טיפוס אדם נשר רמלה.

ציר הזמנים

"אנשים חושבים בפרדיגמות", מסבירה ד"ר שריג, "לכן עד היום נעשו ניסיונות לשייך את המאובנים האלה לקבוצות אנושיות מוכרות כמו להומו ספיינס, להומו ארקטוס, להומו היידלברגנזיס או לניאנדרטלים, ועכשיו אנחנו באים ואומרים: לא – הם קבוצה בפני עצמה עם מאפיינים וסממנים מיוחדים. בשלב מאוחר יותר קבוצות קטנות של טיפוס אדם נשר רמלה נדדו גם לאירופה (בתקופות בינקרחוניות) – שם הם ידועים כקדם-ניאנדרטלים והתפתחו, עם הזמן, להיות הניאנדרטלים ה'קלאסיים שאנחנו מכירים. בדומה, גם האוכלוסיות האסיאתיות הארכאיות שנושאות מאפיינים ניאנדרטלים (ונחשבו כהתפתחות מההומו ארקטוס המקומי) הם כנראה צאצאיהם של אוכלוסיות שנדדו מאזורינו (טיפוס אדם נשר רמלה) מזרחה לכיוון אסיה. בהיותה צומת דרכים בין אפריקה, אירופה ואסיה, ארץ ישראל הייתה כור היתוך ובה התערבבו האוכלוסיות האנושיות השונות זו בזו ונפוצו על פני כל העולם הישן.

ד"ר שריג סבורה שהגילוי הזה של טיפוס חדש של אדם עם תכונות קדמאיות (ארכאיות) וניאנדרטליות, עם דמיון למאובנים הן מאירופה והן ממזרח אסיה יוביל לכך שההיסטוריה של הניאנדרטלים תילמד באופן שונה. שכן, כבר לא מדובר בסיפור אירופי ייחודי אלא בסיפור רחב הרבה יותר, אירופי-אסיאתי, כאשר הלבנט הוא נקודת ההתחלה או נקודת החיבור בין שתי היבשות.

"התגלית מאתר נשר רמלה כותבת פרק חדש ומרתק בסיפור האבולוציה של האדם" אומרת ד"ר שריג. ד"ר מאי מוסיפה: "כול מאובן חדש שמתגלה בכלל ובאזורינו בפרט עשוי להביא לתפנית בסיפור". "תפיסה רווחת בקרב האנתרופולוגים" אומר פרופ' הרשקוביץ היא ש"שהעבר משתנה (בהתאם לממצאים), רק העתיד בטוח".

תאריך:  24/06/2021   |   עודכן:  24/06/2021
עידן יוסף
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
התגלה טיפוס חדש של אדם קדום, שאינו מוכר למדע
תגובות  [ 2 ] מוצגות  [ 2 ]  תפוס כינוי יחודי      לכל התגובות         כתוב תגובה 
כותרת ההודעה שם הכותב שעה    תאריך
1
דובברמן
24/06/21 23:44
2
סניל
25/06/21 06:58
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
ראש הממשלה, נפתלי בנט, מבהיר, כי ישראל תתייעץ עם ידידיה בנוגע לאיום הגרעין האירני - אך תשמור את גורלה בידיה-שלה. הוא דיבר (יום ה', 24.6.21) בטקס סיום קורס טיס שהתקיים בבסיס חיל-האוויר חצרים. בכך התייחס בנט למו"מ המתקדם בין ארה"ב לאירן על חזרתן של שתי המדינות להסכם הגרעין, לו מוסיפה ישראל להתנגד בתוקף. בנט הסכים למעשה עם הנשיא ג'ו ביידן, בכך שאת חילוקי הדעות בנושא בין המדינות יש להבהיר בשיחות סגורות ולא במהלכים פומביים כמו אלו שבהם נקט בנימין נתניהו.
24/06/2021  |  איתמר לוין  |   חדשות
בשבוע הבא תוחזר חובת עטיית מסיכות בחללים סגורים - אומר (יום ה', 24.6.21) פרויקטר הקורונה, פרופ' נחמן אש. קודם לכן אמרה מנהלת שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, כי היא ממליצה לעטות מסיכות כבר כעת, שכן צפוי שביום ראשון הדבר יחויב בצורה רשמית; אש הצטרף לקריאה זו. ראש הממשלה, נפתלי בנט, החליט שחובת המסיכות תחזור אם ממוצע הנדבקים השבועי יהיה מעל 100, והמספר כבר הולך ועולה מעבר לרף זה. חובת עטיית המסיכות בחללים סגורים בוטלה רק בשבוע שעבר. מאז חצות (23/24.6.21) אותרו 169 חולים חדשים - המספר הגבוה ביותר מאז חודש אפריל.
24/06/2021  |  איתמר לוין  |   חדשות
אישה שבגדה בבעלה זכאית למחצית מן הזכויות בביתם - קובע (יום ה', 24.6.21) בית המשפט העליון. פסק הדין ניתן ברוב של שישה שופטים, בראשות הנשיאה אסתר חיות, מול שלושה. בכך ביטל בג"ץ את פסק הדין הקודם, שניתן בהרכב רגיל, ואשר כונה "בג"ץ המורדת". שופטי הרוב מדגישים, כי על בית הדין הרבני לפסוק בעניינים רכושיים על-פי הדין האזרחי, שכן הרכוש של בני הזוג אינו חלק מענייני הנישואין והגירושין שעליהם חל הדין הדתי.
24/06/2021  |  איתמר לוין  |   חדשות
סניגוריהם של בנימין נתניהו ובני הזוג שאול אלוביץ ואיריס אלוביץ מסכימים לביצוע החיפוש במדיות הדיגיטליות של אילן ישועה במתווה שהציעה הפרקליטות, אך שומרים לעצמם להתנגד להגשת חלק מתוצאות החיפוש. כך הודיעו (יום ה', 24.6.21) עוה"ד בועז בן-צור, ז'ק חן ומיכל רוזן-עוזר לבית המשפט המחוזי בירושלים.
24/06/2021  |  איתמר לוין  |   חדשות
היחידה הארצית לחקירות הונאה סבורה, כי יש ראיות לכאורה נגד ראש עיריית אור עקיבא, יעקב אדרי, שהיה שר במשרדים שונים בשנים 2009-2006. המשטרה אומרת (יום ה', 24.6.21), כי מדובר בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, גניבה בידי עובד ציבור, אלימות ועבירות מס. המשטרה לא מצאה ראיות לכאורה לעבירות אונס ובעילה אסורה בהסכמה, שגם בהן נחשד אדרי. עורכי דינו אומרים, כי מדובר בעלילה ואין כל ממש בחשדות נגדו. התיק הועבר לפרקליטות, אשר תחליט על המשך הטיפול בו.
24/06/2021  |  איתמר לוין  |   חדשות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
יעקב קורי
יעקב קורי
אתיקה זה דבר חשוב, אך כדברי הפתגם הרומני החולצה קרובה לגוף אבל העור עוד יותר    אתיקה לישראל עדיפה על אתיקה לאוקראינה ואתיקה לכלל האוכלוסייה עדיפה על אתיקה לשבוי זה או אחר
אורי מילשטיין
אורי מילשטיין
שורשי משפחתו המעולים של ז'בוטינסקי; ינקותו המאושרת שנקטעה; מחלתו הסופנית של אביו; הדרדרות מאיגרא רמא לבירא עמיקתא; שלוש הנשים בחייו; הרומן "חמישתם"; יתרונן של הנשים על הגברים ברוב ...
ארווין קליין
ארווין קליין
באינטרנט מרבים לפרסם מחקרים, שטוענים שהתרופות הפסיכיאטריות לא מועילות בכלום    לאחרונה אפילו התפרסם שם מחקר, שטוענים שהיה מקיף ומעמיק מאין כמוהו ובו מצאו הבדלים מזעריים בין תרופות פ...
עדי מגדל
עדי מגדל
אני קוראת לא רק לעיריית תל אביב, אלא גם לערים השכנות בגוש-דן, גם להוסיף נת"צים היכן שאפשר, גם להפוך כמה שיותר צירי תחבורה ל"רב שימושיים", זאת תוך דגש על עדיפות להולכי רגל ולרכב דו-...
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1 |   |  עריסת תינוק ניידת |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר |  NEWS1 |  חדשות |  אקטואליה |  תחקירים |  משפט |  כלכלה |  בריאות |  פנאי |  ספורט |  הייטק |  תיירות |  אנשים |  נדל"ן |  ביטוח |  פרסום |  רכב |  דת  |  מסורת |  תרבות |  צרכנות |  אוכל |  אינטרנט |  מחשבים |  חינוך |  מגזין |  הודעות לעיתונות |  חדשות ברשת |  בלוגרים ברשת |  הודעות ברשת |  מועדון + |  אישים |  פירמות |  מגשרים |  מוסדות |  אתרים |  עורכי דין |  רואי חשבון |  כסף |  יועצים |  אדריכלים |  שמאים |  רופאים |  שופטים |  זירת המומחים | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il