|   15:07:40
דלג
  איתמר לוין  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
כל מה שצריך לדעת על הפסקת הריון
קבוצת ירדן
החברה המצויינת למוצרי CBD כבר בישראל
לוין וחיות. "זעזוע אמות הסיפים" [צילום: מיכאל גלעדי, פלאש 90]

שתי עתירות לבג"ץ נגד ביטול עילת הסבירות

התנועה לאיכות השלטון, התנועה הדמוקרטית האזרחית ועמותת דרכנו: מדובר בתיקון חוקתי בלתי חוקתי ובשימוש לרעה בסמכות המכוננת, ולכן יש מקום להתערבות בג"ץ
24/07/2023  |   איתמר לוין   |   חדשות   |   סערת הרפורמה במשפט   |   תגובות
פנייה להרצוג: אל תחתום
עמותת משמר הדמוקרטיה מבקשת מנשיא המדינה, יצחק הרצוג, שלא לחתום על החוק לביטול עילת הסבירות, אשר לטענתה "סותר את עקרונות המשטר הדמוקרטי, ממליך את הממשלה וראש הממשלה וכל שר בממשלה על הרשות השופטת ומתיר להם לעשות כעולה על רוחם".

לדברי העמותה, "חתימת קיום על חוק מביש זה תהיה לדראון עולם למוסד הנשיאות. דווקא למצבי קיצון משטריים, מסוכנים והרי גורל מעין אלה, שבהם הכנסת והממשלה פורצים את גדרות המשטר הדמוקרטי, נועדה סמכות נשיא המדינה להחליט אם לצרף לחוק חתימת קיום מטעמו".

יצוין, כי לפי רוב הדעות - הימנעות של נשיא המדינה מחתימה על חוק אינה מונעת את כניסתו לתוקף, אם כי סוגיה זו מעולם לא נדונה שכן אין תקדים למצב בו נשיא המדינה סירב לצרף את חתימת הקיום שלו לחוק שאישרה הכנסת.

דקות אחדות לאחר שהכנסת אישרה את ביטול עילת הסבירות, הוגשו לבג"ץ (24.7.23) שתי עתירות המבקשות לבטל את התיקון לחוק יסוד השפיטה במסגרתו בוצע הצעד. האחת הוגשה בידי התנועה לאיכות השלטון, והשנייה - בידי התנועה הדמוקרטית האזרחית ועמותת דרכנו. שתיהן מבקשות מבג"ץ להוציא צו ביניים דחוף, אשר ימנע את כניסתו לתוקף של התיקון עד להכרעה בעתירה.

התנועה לאיכות השלטון טוענת, כי יש לבטל את התיקון בשל ארבע סיבות שכל אחת מהן עומדת בפני עצמה:

  • "התיקון עומד כתיקון חוקתי לא חוקתי, באשר הוא עולה כדי שינוי 'המבנה הבסיסי' של הדמוקרטיה הפרלמנטרית בישראל, תוך ביטול דה-פקטו של הרשות השופטת ופגיעה אנושה במארג העדין של הפרדת הרשויות ומערך האיזונים והבלמים במדינת ישראל".

  • "התיקון הוא תיקון חוקתי שנתקבל תוך שימוש לרעה בסמכות המכוננת, הפוגע אנושות בשיטת המשטר הישראלית, באשר הוא משנה לחלוטין את אופי המשטר הישראלית, תוך מתן כוח עצום לרשות המבצעת – כוח בלתי מוגבל למעשה – תוך ריסוק עקרון הפרדת הרשויות ולפיכך אין מקומו בין הנורמות החוקתיות במדינת ישראל".

  • "לנוכח הפגמים הקשים שנפלו בהליך חקיקת התיקון לחוק יסוד, ובהם הפגיעה בעקרון השתתפות חברי הכנסת בהליך החקיקה, העדרו של פרק זמן ראוי לדיון בשינוי המשטרי הנרחב ובהשלכותיו, העדר תשתית עובדתית ומשפטית ראויה ומלאה, ובאופן החורג מן הדרך בה התקבלו חוקי יסוד בעבר".

  • "לנוכח השימוש לרעה שעשה יו"ר הוועדה [שמחה רוטמן] בתפקידו, ולרבות הצגת מצג שווא וכוזב כאילו מדובר בהצעת חוק מטעם הוועדה, שעה שמדובר בהצעת חוק פרטית לכל דבר ועניין".

לדברי התנועה, "התיקון נשוא עתירה זו הוא אקורד הפתיחה של סיום הפרק הדמוקרטי במדינת ישראל. לא פחות מכך. ובית משפט נכבד זה הוא אפוא המבצר האחרון, העומד בפני קריסת המשטר הדמוקרטי במדינת ישראל... על תיקון זה יש להשקיף כחלק אינטגרלי, ראשון וחיוני, מיוזמות החקיקה ומתוכנית השלבים של שר המשפטים יריב לוין שתכליתן לבצע הפיכה משטרית במדינת ישראל. על כן, והגם שטרם הושלמה חקיקת כל רכיבי ה'רפורמה', העותרת תטען כי על בית
המשפט הנכבד לבחון את חוקתיות התיקונים החוקתיים האמורים גם באופן מצרפי, ובראייה רחבה על כלל מהלכי הממשלה". בשל כך, היא טוענת, מדובר בתיקון חוקתי בלתי חוקתי.

עוד אומרת התנועה, כי "התיקון מהווה אף שימוש לרעה [בסמכות המכוננת] מכיוון שיש בו ניגוד עניינים מוסדי וחריף של חברי הכנסת מסיעות הקואליציה המבקשים לעשות שימוש בכוחם כדי להעניק הטבות נוספות לקואליציה ולעומד בראשה, באופן שיחול מיידית ומהווה 'שינוי כללי המשחק תוך כדי תנועה'", ובעיקר לאפשר את חזרתו של אריה דרעי לממשלה ולהעניק לבנימין נתניהו פתרון נקודתי למשפטו.

התנועה עומדת על חשיבותה של עילת הסבירות, במיוחד לנוכח העדר חוקה בישראל ולנוכח הצורך בביקורת משפטית על המעשה המינהלי כדי להבטיח את שלטון החוק ולמנוע שרירותיות. "ביטול עילת הסבירות כלפי הממשלה תפגע פגיעה קשה באיזון ובבלמים היחידים בשיטת המשטר הדמוקרטית בישראל, שכן לא קיימים עוד בלמים על פעולות
הממשלה והשרים מלבד בתי המשפט המנהליים. על כן, כל ריסון ושינוי שכזה במערך האיזונים והבלמים בשיטת המשטר בהכרח יוביל את המדינה אל עבר מדינה פוסט-דמוקרטית וסף-דיקטטורית", היא מזהירה. העתירה הוגשה באמצעות עוה"ד אליעד שרגא, תומר נאור, הידי נגב, גילי גוטוירט, רחל אל-שי רוזנפלד ותמר באום.

התנועה הדמוקרטית ודרכנו טוענות בעתירתן, כי מדובר ב"תיקון הפוגע בליבת סמכותה של הרשות השופטת וככזה הוא פוגע קשות במהותה וקיומה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית. כמו-כן, הוא תיקון שאיננו יכול לעמוד במבחני דוקטרינת השימוש לרעה בכותרת חוק יסוד ובנוסף לכל אלה הוא תיקון שנתקבל בהליך חקיקה פגום מן היסוד, בשים לב לכך שמדובר בתיקון לחוק יסוד. התיקון הינו חלק ממתקפה כוללת, מסועפת ונרחבת של הרשות המבצעת והעומד בראשה על זהותה הדמוקרטית של מדינת ישראל, שלטון החוק, מבנה מוסדות השלטון, הפרדת הרשויות ועצמאות הרשות השופטת.

"...התיקון לחוק היסוד ישנה לחלוטין את מהותה של אחת משלוש רשויות השלטון: הרשות השופטת, יפגע בליבת סמכות השפיטה שלה ויהפוך אותה לבלתי רלוונטית ביחס לחלק מהותי ומשמעותי מפעולות הרשות המבצעת (בעיקר) - הממשלה, שריה ובעלי תפקידים בה. התיקון לחוק ייצור מעין 'אי של חסינות' במסגרת פעולות הרשות המבצעת המוגן מביקורת שיפוטית ויקנה לה כוח בלתי מרוסן ובלתי מוגבל בתחומו. מדובר על שינוי ישיר ופגיעה אנושה בליבת מהותה של הדמוקרטיה הישראלית, על איון מערכת האיזונים והבלמים ההכרחית למשטר דמוקרטי ועל השלטת שלטון לא-דמוקרטי בישראל. עם כך לא ניתן להסכין".

העותרות סבורות, כי מדובר בתיקון חוקתי בלתי-חוקתי - המקרה שציין בג"ץ בעבר כאפשרות להתערבות חסרת תקדים בחוק יסוד. הן מצטטות את פסיקתה של הנשיאה אסתר חיות בפסק הדין שאשרר את חוק הלאום: "חקיקת הוראה חוקתית אשר שוללת את אופיה של ישראל כמדינה יהודית או דמוקרטית עולה כדי זעזוע אמות הסיפים של החוקה ההולכת ונבנית פרקים-פרקים, וכבר צוין בעבר כי 'העם, הריבון, לא הסמיך לכך את הכנסת שלנו. זו הוסמכה לפעול במסגרת עקרונות היסוד של המשטר... היא לא הוסמכה לבטלם'".

שתי התנועות טוענות, כי המשמעות של ביטול עילת הסבירות היא "העדר כל ביקורת שיפוטית על סבירות החלטות הממשלה, ראש הממשלה ושרי הממשלה; מערך היעוץ המשפטי הממשלתי לא יוכל למנוע קבלת החלטות ממשלה או שריה הנגועות בחוסר סבירות קיצוני; בתי משפט לא יוכלו לבחון את סבירות החלטות הממשלה ושריה גם במישור הדין האזרחי, למשל דיני הנזיקין או החוזים, במסגרת הליכים אזרחיים. המשמעות הפשוטה והברורה מאליה היא פגיעה אנושה בליבת סמכויות הרשות השופטת ושחרור משמעותי של הממשלה מכבלי המשפט והפיקוח השיפוטי". זוהי פגיעה באופיה הדמוקרטי של המדינה ומכאן חובת בג"ץ להתערב, הן סבורות.

לצד זאת, נאמר בעתירה, יש מקום להתערבות משום שמדובר בשימוש לרעה בסמכות המכוננת. "מדובר בתיקון שנועד לשרת באופן מובהק ממשלה וקואליציה עכשוויים שרוצים לשחרר את הרשות המבצעת מ'עוּלה' של הרשות השופטת. יתרה מכך, ברור גם כי התיקון נועד לסלול את דרכו של ח"כ א.דרעי חזרה לשולחן הממשלה. כן עלול התיקון לשמש דרך להביא לפיטורי שומרי סף 'סוררים' לגישת הממשלה, ובראשם היועצת המשפטית לממשלה", ולכן זהו שימוש לרעה. העתירה הוגשה באמצעות עוה"ד איתן טוקר, גלעד שר וגלעד ברנע.
בג"ץ 5658/23, התנועה לאיכות השלטון נ' הכנסת ואח' / עתירה למתן צו על תנאי
עתירה נגד ביטול עילת הסבירות
בג"ץ 5661/23, התנועה הדמוקרטית האזרחית, דרכנו נ' הכנסת ואח' / עתירה למתן צו על תנאי
עתירה לבג"ץ נגד ביטול עילת הסבירות
הימנעותך מלחתום חתימת קיום על התיקון לחוק יסוד: השפיטה / מכתב
בקשה מהנשיא יצחק הרצוג שלא להוסיף חתימת קיום לחוק לביטול עילת הסבירות

תאריך:  24/07/2023   |   עודכן:  24/07/2023
איתמר לוין
+אולמרט: אנחנו נכנסים לתוך מלחמת אזרחים
00:52 25/07/23  |  איציק וולף   |   לרשימה המלאה

+החשוד בדריסת מפגינים בכביש 531 יובא לדיון בהארכת מעצרו
00:27 25/07/23  |  איציק וולף
החשוד בדריסת מפגינים בכביש 531, סמוך לכפר סבא, יובא מחר בפני שופט בבית המשפט בפתח תקווה לדיון בהארכת מעצרו. כך דיווח (יום ג', 25.7.23) דובר המשטרה, ניצב משנה אלי לוי.
+הפגנות וכאוס: מאות חסמו את נתיבי איילון
23:34 24/07/23  |  איציק וולף   |   לרשימה המלאה
אלפי אנשים יצאו להפגין בירושלים ובתל אביב לאחר אישור צמצום עילת הסבירות בקריאה שנייה ושלישית  ▪  נתיבי איילון נחסמו למשך שעות ארוכות ורק סמוך לאחת אחר חצות פונו המפגינים מנתיבי הנסיעה
מפגינים הערב בתל אביב [צילום: גילי יערי, פלאש 90]
+מפגינים חסמו לתנועה את נתיבי איילון
22:04 24/07/23  |  איציק וולף
נתיבי איילון נחסמו לתנועה על-ידי מפגינים ועומסי תנועה כבדים מורגשים בנתיבים לכיוון צפון.
[צילום: שימוש לפי סעיף 27א]
+נסראללה: היום השחור בהיסטוריה של ישראל הניצבת בנתיב קריסה
21:49 24/07/23  |  איציק וולף
מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, טען הערב כי מדינת ישראל נמצאת על נתיב לקריסה.

"היום הוא היום השחור ביותר בהיסטוריה של ישראל, כפי שהרבה אומרים שם. יום זה מציב את ישראל על נתיב לקריסה, והסוף שלה קרוב אינשאללה".
0
+מפגין איבד את הכרתו בעימותים עם השוטרים
21:43 24/07/23  |  איציק וולף
מפגין נפצע ואיבד את הכרתו בעימותים שבין המשטרה למפגינים בהפגנה בירושלים. כך דווח בכאן חדשות.
+עימותים קשים בין המפגינים למשטרה בירושלים ובתל אביב
21:34 24/07/23  |  איציק וולף
אלפי בני אדם מפגינים בירושלים ובתל אביב ועימותים קשים מורגשים בין המפגינים ובין המשטרה בשתי ההפגנות.
+נהג דרס מפגינים בכביש 531; ירי באוויר סמוך לחצרים
21:18 24/07/23  |  איציק וולף   |   לרשימה המלאה
מפגינים חסמו את כביש 531 סמוך לכפר סבא בעקבות אישור צמצום עילת הסבירות בקריאה שנייה ושלישית  ▪  רכב מסחרי האיץ לעבר המפגינים, פגע בכמה מהם והמשיך בנסיעה  ▪  לאחר זמן קצר נעצר החשוד בדריסה
[צילום: שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים]
רגע הדריסה. "פיגוע דריסה לכל דבר" [צילום: שימוש לפי סעיף 27א]
+נתניהו קרא להגיע להסכמות עד סוף נובמבר
20:53 24/07/23  |  איציק וולף   |   לרשימה המלאה
ראש הממשלה קרא לנהל במהלך פגרת הקיץ של הכנסת וזמן קצר אחריה שיחות בניסיון להגיע להסכם כולל על המשך חקיקת הרפורמה המשפטית  ▪  ראש האופוזיציה: "ההצהרה של נתניהו היא עוד שקר, שמטרתו היחידה להוריד לחצים מהאמריקנים ולהרדים את המחאה. לא נוותר, המאבק רק התחיל"
נתניהו. אסור שאף צד ישתלט על בית המשפט [צילום: לע"מ]
+שר הבריאות יפנה לבית הדין לעבודה ויבקש צווי מניעה נגד שביתת הרופאים
20:39 24/07/23  |  איציק וולף
שר הבריאות, משה ארבל, ומנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, קיימו בשעה האחרונה דיון דחוף עם המשנה ליועצת המשפטית לממשלה עו"ד אביטל סמפולינסקי ועם נציגי פרקליטות המדינה.

במסגרת הדיון הנחה שר הבריאות לפעול להגשת בקשה לצו מניעה לבית הדין לעבודה כדי למנוע את השביתה שעליה הכריזה ההסתדרות הרפואית מהערב למחר, בניגוד לחוק ולדיני העבודה, שביתה הפוגעת באלפי חולים וחולות ללא הצדקה.
+מלחמת העולמות
19:59 24/07/23  |  יואב יצחק   |   לרשימה המלאה
השמאל חושש מהתחזקות הכוח של הדתיים והחרדים, בהם הוא רואה אנשים נחותים, ומנסה למנוע מהם את השלטון אפילו במחיר סיכון ביטחון המדינה
לקראת תקופה קשה ומסוכנת [צילום: נועם מושקוביץ/דוברות הכנסת]
+גלנט בשיחות סגורות: "אם הייתי מתנגד לחוק - הייתי צריך להתפטר"
19:46 24/07/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
שר הביטחון אמר למקורביו: "חותמי מכתבי הסרבנות נוהגים בחוסר אחריות. ניסיתי להביא להסכמה, לצערי זה לא הלך"  ▪  הפציר בשר המשפטים לתת משהו ללפיד, אך לוין השיב שהדבר יצריך החזרת החוק לוועדה
יואב גלנט, גדעון סער ובני גנץ [צילום: נועם מושקוביץ/דוברות הכנסת]
+דני זקן לסמי פרץ: "אין מקום להתנהגות שכזו"
19:41 24/07/23  |  עידן יוסף
תגובת גלי צה"ל להתפרצות העיתונאי סמי פרץ על השר סמוטריץ': "גלי צה״ל מקפידה לכבד את כללי ההתנהגות המקובלים במשכן הכנסת ועל התנהלות עיתונאית ראויה ומכבדת, לראיה יום שידורים שלם המתנהל ללא רבב מהמקום. מ"מ מפקד גלי צה"ל, דני זקן, שוחח עם המגיש לאחר המקרה והובהר כי אין מקום להתנהגות שכזו.

עוד ציינו כי האירוע לא היה בשידור או בסמוך לו וכי המגיש המדובר, עובד עיתון THEMARKER וסיקר את האירועים בכנסת עבור העיתון.
+הרמטכ"ל לנתניהו: צה"ל יוכל לכל משימה
19:29 24/07/23  |  עידן יוסף
‏הסתיימה פגישת ראש הממשלה והרמטכ״ל. המסר המרכזי שהעביר הלוי לנתניהו - ״צה״ל יוכל לכל משימה, גם אם הסרבנים יממשו את האיום (עכשיו 14).
+בג"ץ חייב להתערב בביטול עילת הסבירות
18:59 24/07/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
זה יהיה תקדימי, זה יהיה קשה - ואין מנוס מפסק דין שכזה  ▪  יש צורך גם בצו ביניים שימנע מהממשלה לנצל את ההפקרות שיצרה  ▪  המאבק חייב להימשך ולהתגבר
תיקון חוקתי בלתי חוקתי [צילום: יונתן זינדל, פלאש 90]
+הבית הלבן: ביטול עילת הסבירות - מצער
18:03 24/07/23  |  עידן יוסף
הבית הלבן בתגובה ראשונה וקצרה לאישור צמצום עילת הסבירות בכנסת: "אישור החוק - דבר מצער". עוד נאמר כי הממשל קורא להגיע להסכמות רחבות בנוגע לרפורמה המשפטית: "ארה"ב דוחקת בממשלת ישראל לפעול לקונצנזוס באמצעות שיח פוליטי".
+מיכאלי: יקח עוד קצת זמן עד שנתניהו ושותפיו יפלו, זאת תחילת הנפילה
17:57 24/07/23  |  עידן יוסף
יו״ר מפלגת העבודה, ח״כ מרב מיכאלי: "ככה נראה ניצחון שהוא הפסד. הפסד מהדהד. נתניהו יודע שעכשיו הוא מצורע בעיני כל העולם המערבי, מצורע בעיני לא רק המפגינות והמפגינים אלא גם בעיני רבים מאלה שהצביעו לו. נתניהו ושותפיו הפסידו היום. יקח עוד קצת זמן עד שהם יפלו, אבל זאת תחילת הנפילה שלהם. זה יהיה מאבק לא קצר, ואנחנו צריכות וצריכים הרבה אויר ונחישות ואמונה בעצמנו ובאמת שלנו, ואנחנו ננצח".
+"נתניהו הוא הסכנה הגדולה לביטחון ישראל"
17:49 24/07/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
מקס בוט, פרשן יהודי ימני ופרו-ישראלי נלהב, במאמר חריף במיוחד בוושינגטון פוסט על הרפורמה המשפטית וההשלכות של ביטול עילת הסבירות
נתניהו היום בכנסת. כמו טראמפ [צילום: יונתן זינדל, פלאש 90]
+החלה פגישת ראש הממשלה והרמטכ"ל
17:30 24/07/23  |  עידן יוסף
פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו והרמטכ״ל הרצי הלוי החלה לפני מספר דקות בלשכתו של ראש הממשלה בכנסת.
+105, ונמשיך ככל שנחוץ
17:22 24/07/23  |  דן מרגלית   |   לרשימה המלאה
אני בעד פשרה סבירה, שתותיר לביבי ירידה מכובדת מן העץ עליו טיפס בחוסר אחריותו  ▪  אך ייתכן שהצדק עם אחרות ואחרים בתנועת המחאה, שסבורים כי מוטב למצות את המערכה עד תומה
לא מוותרים [צילום: חיים גולדברג/פלאש 90]
+מחאה נגד הממשלה: מפגינים הפרו את הסדר וחסמו צירים
17:05 24/07/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
מפגינים הפרו את הסדר וחסמו לתנועה את כביש בגין באזור מחלף קריית משה ואת רחוב קפלן בתל אביב  ▪  המשטרה מפנה אותם בכוח  ▪  כוחות משטרה בולמים נסיונות של מתפרעים לפרוץ את מחסומי הכנסת
מפגינים ליד הכנסת [צילום: חיים גולדברג/פלאש 90]
+סמי פרץ ניצל את תעודת העיתונאי כדי לקיים מחאה בכנסת
16:44 24/07/23  |  עידן יוסף
בכיר העיתון דה-מרקר, סמי פרץ, הגיע לכנסת כדי לשדר עבור גלי צה"ל ניצל את תעודת היתונאי שלו. בתום ראיון שנתן השר בצלאל סמוטריץ' לכתבים, החל פרץ לצעוק עליו ״בושה בושה״. משמר הכנסת סילק אותו מהכנסת ושלל ממנו כניסה למשכן עד להודעה חדשה.

לאחר האירוע צייץ פרץ: "עליתי לכנסת להגיש תוכנית בגל״צ. כשסמוטריץ׳ יצא לעיתונאים לחגוג את העברת החוק לא יכולתי לשאת את זה. קראתי לו לעברו בושה! בשם האנשים שנמצאים כאן בחום הלוהט. סילקו אותי מהכנסת בגלל זה".
+קרעי: הדמוקרטיה בישראל איתנה יותר מאי פעם
16:29 24/07/23  |  עידן יוסף
שר התקשורת שלמה קרעי: "כשהאבק שהעלו רגלי המוחים ישקע, יתברר לכולנו שהדמוקרטיה בישראל איתנה יותר מאי פעם. בלמנו את ההדרדרות המסוכנת לתהום של שלטון צבאי במדינה דמוקרטית. זו הייתה הסכנה האמיתית. לא עילת הסבירות. מתקנים באחריות ובנחישות. דלתנו פתוחה כרגיל להידברות. אבל בלי הפחדות ובלי איומים. אחים אנחנו".

השר דודי אמסלם צייץ: "גמר חקיקה טובה".
+מעוז: קורא לראשי האופוזיציה לבוא להידבר
16:26 24/07/23  |  עידן יוסף
יו"ר נעם סגן השר ח"כ אבי מעוז: "החוק שהעברנו בכנסת הוא צעד קטן להשבת האיזון בין הרשויות ולחיזוק הדמוקרטיה האמיתית במדינת ישראל. קורא לראשי האופוזיציה לבוא להידבר, מעכשיו ועד שנמצא את הדרכים המתאימות לתיקון המלא של מערכת המשפט והכל בהסכמה רחבה".
+לוין: אין בנו שמחה לאיד, בואו ננצל את הפגרה ונגיע להבנות
16:14 24/07/23  |  עידן יוסף
סגן ראש הממשלה ושר המשפטים יריב לוין, בנאומו לאחר אישור החוק לתיקון עילת הסבירות בקריאה השנייה והשלישית: ״אנחנו יוצאים עכשיו לפגרה ארוכה, אני יוצא אליה בידיעה שהעברנו חוק חשוב, אבל בלי שמחה לאיד ועם רצון אמיתי לקרב בין כל חלקי העם. זו אחריות משותפת שמוטלת גם עלינו וגם על חברינו לאופוזיציה. בואו ננצל את הפגרה ונגיע להבנות. זה אולי לא האינטרס הפוליטי של כולם, אבל זה בוודאי האינטרס הלאומי שצריך להנחות אותנו״.
+מטה המאבק: ראש הממשלה נתניהו - מסוכן; הקואליציה - חולנית
16:12 24/07/23  |  עידן יוסף
הודעת מטה המאבק: "ממשלת החורבן הכריזה מלחמה חזיתית על מדינת ישראל. כלכלת ישראל, צבא ההגנה לישראל, החברה הישראלית - כולם הפכו היום יעד להתקפה ישירה של ראש ממשלה מסוכן וקואליציה חולנית.

"אבל ישראל לא תהפוך לדיקטטורה. אנו, אזרחי ישראל, נמסור את נפשנו להצלת המדינה. וננצח. בימים הקרובים ובחודשים הקרובים ניקרא כולנו אל הדגל, ונתייצב. תחי מדינת ישראל".
+ראש האופוזיציה קורא לאנשי המחאה להישאר מאוחדים
16:09 24/07/23  |  עידן יוסף
חשש לדעיכת המחאה? ראש האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד קורא לאנשי המחאה נגד הרפורמה להישאר מאוחדים, ולא להאמין לצהלות השמחה של הממשלה. לפיד: "הממשלה הקיצונית הזו חוגגת את הרגע שבו אנחנו כבר לא 'אנשים אחים אנחנו'. ראינו מופע חולשה של נתניהו, אין ראש ממשלה בישראל. הוא בובה על חוט של קיצוניים".

עוד אמר יו"ר יש עתיד: "קורא לאנשי המילואים שלבם נשבר היום, חכו, תנו לבג״ץ לדון בחוק ורק אז קבלו את ההחלטה הקשה מכל".
+יו"ר ההסתדרות יוזם סכסוך עבודה שיאפשר להשבית בתגובה ל"מהלך חד-צדדי"
16:05 24/07/23  |  עידן יוסף
יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד יכנס בימים הקרובים את מוסדות ההסתדרות להכרזה על סכסוך עבודה. הוא הודיע לראש הממשלה כי מעתה כל מהלך חד-צדדי ייענה בתגובה של ההסתדרות.
+ללא פשרה: צמצום עילת הסבירות מאושר סופית ללא מתנגדים
15:39 24/07/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
נסיונות של פשרה נמשכו עד הדקה התשעים, לרבות דחייה של ימים אחדים כדי להגיע להידברות ודחייה של תחולת החוק לינואר  ▪  השר גלנט הצביע בעד הצעת החוק למרות ויכוח עם השר לוין
נתניהו ודרעי רגע לפני ההצבעה [צילום: נועם מושקוביץ/דוברות הכנסת]
ניצחון לרוטמן וללוין [צילום: נועם מושקוביץ/דוברות הכנסת]
+אהוד ברק, ישר בעיניים
14:28 24/07/23  |  דן מרגלית   |   לרשימה המלאה
ברק הוא דמות נדירה  ▪  לוחם המעוטר בחמישה צל"שים  ▪  מפקד סיירת מטכ"ל הן בעת שחרור המטוס של סבנה על חטופיו, הן מי שעמד בראש מבצע אביב נעורים בלב ביירות ב-1973
רצח אופי [צילום: אבשלום ששוני/פלאש 90]
+אישור צמצום עילת הסבירות הפיל את הבורסה
14:25 24/07/23  |  איציק וולף   |   לרשימה המלאה
מדד ת"א 35 ירד ב-2.21% ומדד ת"א 125 ירד ב-2.42%  ▪  מדד הפיננסים צנח ב-3.5%  ▪  הדולר זינק ב-1.29% ונסחר ביותר מ-3.67 שקל לדולר
תגובה להתרחשויות בכנסת [צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90]
+"תחזקנה ידי כל אחינו המחוננים"
14:17 24/07/23  |  צבי גיל   |   לרשימה המלאה
החופש לא ימות אם אנו לא נחנוק אותו  ▪  הוא יחיה ויפרח אם נוסיף להיאבק למענו  ▪  הוא ינצח אם נוסיף להיות נחושים ולא נתייאש
לא להתיאש [צילום: חיים גולדברג/פלאש 90]
+ארנון בר-דוד ודובי אמיתי לנתניהו: "גלה מנהיגות ותציל את המדינה מפילוג שממנו לא נוכל לשוב"
13:14 24/07/23  |  מירב ארד
יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד ויו"ר נשיאות המגזר העסקי דובי אמיתי: "חברי הכנסת מכל סיעות הבית מפקירים ברגעים אלו את כלל אזרחי ישראל. זו העת לגלות אחריות לאומית. החברה הישראלית קורסת ומפולגת. אנו קוראים לכל הצדדים - תתעשתו למען עתיד החברה הישראלית". השניים קוראים לראש הממשלה בנימין נתניהו: "גלה מנהיגות ותציל את המדינה מפילוג שממנו לא נוכל לשוב".
+ארגוני המחאה בהודעה משותפת: פשרה שאינה כוללת עצירה מוחלטת - אינה מקובלת
12:51 24/07/23  |  מירב ארד
כלל ארגוני המאבק פרסמו הודעה משותפת מיוחדת: "ארגוני המאבק מודיעים כי פשרה שאינה כוללת עצירה מוחלטת של חוקי ההפיכה המשטרית ועיגון החובה לקדם שינויים יסודיים בהסכמה רחבה - אינם מקובלים, וניאבק בהם עד חורמה.

מחטפים דורסניים וחד צדדיים של ממשלת החורבן או נסיונות לגבש עסקאות המנוגדות לערכי מגילת העצמאות - יובילו אל פתחו של חורבן בית שלישי.

ראשי האופוזיציה מחוייבים לזכור כי אין להם מנדט להשלים עם ״חצי דמוקרטיה״. עליהם להתייצב לצד הרוב בעם ולהיאבק, ברחוב ובחדרי המשא ומתן, נגד הפיכת ישראל לדיקטטורה.

יידע כל נבחר ציבור שמשתף פעולה עם ההפיכה המשטרית כי ההיסטוריה לא תשכח את חלקו בהרס החזון הציוני, ריסוק צבא העם והחרבת הכלכלה".
+כל רודפיה השיגוה בין המצרים
12:00 24/07/23  |  עמנואל בן-סבו   |   לרשימה המלאה
העם היהודי שבע הניצחות והכישלונות, שבע הנדודים אשר במאה האחרונה עיטר את מקל הנדודים בדגל תחיית האומה ותקומתה, אשר שב למכורתו, לערש הולדת אבותיו, העם הזה חזק מכל המאיימים להשיבו לגולה הדוויה, מכל המאיימים בחורבן הבית
אבל על החורבן הלאומי [צילום: אוליה פיטוסי/פלאש 90]
+עם אחד
11:26 24/07/23  |  דרור אידר   |   לרשימה המלאה
מחלוקת - קשה ככל שתהיה - אינה עילה לפירוד בינינו  ▪  זה האתוס העתיק של עמנו, ולכן נעבור גם את המחלוקת הזאת ונצא מחוזקים יותר
עם ישראל חי [צילום: גילי יערי/פלאש 90]
+לפיד: כשלו ניסיונות הפשרה לפני ההצבעה בכנסת
11:19 24/07/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
לאחר ניסיונות לפשרה בין הצדדים, ראש האופוזיציה, יאיר לפיד, הודיע כי המשא-ומתן נכשל  ▪ - הכנסת תצביע על הצעת החוק  ▪  השר לוין קרא לחברי הכנסת להצביע בעד הצע"ח: "מאמץ משותף שלנו לתקן עוולות היסטוריות"  ▪  עד כה נעצרו מאז שעות הבוקר 12 מפרי סדר באזור הכנסת  ▪  המשטרה עצרה חשודה באיומים כלפי השרה מאי גולן
ראש הממשלה נתניהו ויו"ר ועדת החוקה רוטמן, היום בכנסת [צילום: יונתן זינדל, פלאש 90]
+הנשיא הרצוג: "פועלים מסביב לשעון כדי למצוא פתרון"
11:14 24/07/23  |  מירב ארד
הנשיא יצחק הרצוג: "אנחנו במצב חירום לאומי. זה הרגע לאחריות. אנו פועלים מסביב לשעון, בכל דרך אפשרית, כדי למצוא פתרון. קיימת תשתית אפשרית להבנות, אך יש עדיין פערים שמחייבים מהצדדים השונים לגלות אחריות."
+ח"ג נעמה לזימי ספגה פגיעה ממכת"זית סמוך לכנסת
10:58 24/07/23  |  מירב ארד
חברת הכנסת נעמה לזימי, נפגעה ממכת"זית משטרתית בדרכה להגיע לכנסת ישראל.
ח"כ לזימי בראיון לרדיו 103FM: זועמת אחרי שספגה פגיעה ממכת"זית: "כשניגשתי למפקד האירוע וביקשתי ממנו לפעול לפי הנהלים הוא אמר לי 'תתני לי לעשות את העבודה שלי', אבל זו לא העבודה שלו. העבודה שלו זה לשמור על הסדר הציבורי ושהכלים האלה לא יופעלו כאילו אנחנו במטווח".
+הזריקה של זרקא
10:45 24/07/23  |  יוסף אליעז   |   לרשימה המלאה
דם הנרצחים, כולל מיליון ומחצית הילדים קרא לזרקא מן האדמה וגרם לו להיות גאה?!  ▪  האם זו מחלת נפש או ריקבון נפש?  ▪  ראוי שהאדמה [והחברה] תקיא אותו לבל ייקבר לצד דמם
ששה מיליון [צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]
+נתניהו שוחרר מבית החולים; רופאיו המליצו לו על מנוחה של 48 שעות
09:16 24/07/23  |  איציק וולף   |   לרשימה המלאה

+על סף תהום
09:00 24/07/23  |  יוסי אחימאיר   |   לרשימה המלאה
יש מוצא. בחירות עכשיו. לא סקרים ולא עיתונאים יקבעו. נכון, אנחנו שבעי מערכות בחירות רצופות בשנים האחרונות, גברה תחושת המיאוס של "מה שהיה הוא מה שיהיה". אבל הפעם בהבדל משמעותי אחד: בחירות יהיו מעין משאל-עם דמוקרטי, אמיתי, על הנושא שעל הפרק ולא עמד במוקד מערכות הבחירות הקודמות - הרפורמה המשפטית
מוחים נגד הרפורמה המשפטית [צילום: חיים גולדברג/פלאש 90]
+שופרסל: החברה - 'עסק חיוני' וסניפיה לא יושבתו
08:52 24/07/23  |  איציק וולף
חברת שופרסל הודיעה כי לא תשבית את סניפיה, משום שהיא מוגדרת כעסק חיוני. "שופרסל משמשת כעסק חיוני המספק מזון, מוצרי צריכה ותרופות לכלל תושבי מדינת ישראל ועל כן, כלל סניפי הרשת ושירותי האונליין ימשיכו לפעול כרגיל", נמסר מן החברה.
+מפגינים חסמו את כל הכניסות אל הכנסת
08:34 24/07/23  |  איציק וולף, מירב ארד   |   לרשימה המלאה
המשטרה עצרה שישה מפגינים שחסמו את הצירים הסמוכים לכנסת ולא נשמעו להוראות השוטרים  ▪  משה רדמן - אחד ממובילי המחאה נעצר  ▪  שלושה מפרי סדר נעצרו לאחר שחסמו את פתח ביתו של שר הכלכלה ניר ברקת
פינוי אחת החסימות סמוך לכנסת [צילום: אחים לנשק]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
שתי עתירות לבג"ץ נגד ביטול עילת הסבירות
תגובות  [ 1 ] מוצגות   [ 1 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
מרדכי
24/07/23 18:16
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  סערת הרפורמה במשפט
אחרי שורת התרוצצויות והסתודדויות במליאת הכנסת, אישרה (יום ב', 24.7.23) בקריאה שנייה ושלישית את החוק לצמצום עילת הסבירות, והוא ייכנס לספר החוקים של מדינת ישראל. הצעת החוק התקבלה בתמיכתם של 64 חברי כנסת וללא מתנגדים, לאחר שחברי האופוזיציה החרימו את הדיון.
24/07/2023  |  עידן יוסף  |   חדשות
ביביסטים חסרי גבולות מנהלים מסע הכפשה הגובל בפראות לשונית, שמקבילתה היא רק פרעות בתקיפת גוף, נגד אהוד ברק. לא שאסור למתוח עליו ביקורת. לא שאין במה לבקר אותו. למשל, האינטליגנציה הרגשית שלו זקוקה לשיפוץ.
24/07/2023  |  דן מרגלית  |   יומני בלוגרים
חקיקת צמצום עילת הסבירות, החלק הראשון של ההפיכה המשטרית שמקדמת הממשלה, בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת הביא לנפילה משמעותית של המדדים המובילים בבורסה ולהיחלשות נוספת של השקל אל מול הדולר והאירו.
24/07/2023  |  איציק וולף  |   חדשות
מארגני המחאה, מנהיגיה ופעיליה חייבים להערך ללא דיחוי למאבק ממושך כדי שלא לכבות את משואת התקווה של ההמונים גם אם הדרך מתארכת.
24/07/2023  |  צבי גיל  |   יומני בלוגרים
ביום רביעי בערב, בכל רחבי העולם היהודי, חגרו יהודים את שק הדמעות, אחזו בידיים רוטטות במגילת התוכחה והגעגוע, פסעו דוממים לעבר בתי הכנסת להתאבל על החורבן הלאומי, על בית המקדש שגלה כבודו מעמנו. האורות בבתי הכנסת עומעמו, הספסלים והכסאות הונחו הפוכים, הפרוכת מעל ארון הקודש הוסטה, גלה כבוד מישראל. בקול שבור וסדוק קראו היושבים על הארץ בתעניתם את מגילת איכה, "עַל-אֵלֶּה אֲנִי בוֹכִיָּה, עֵינִי עֵינִי יֹרְדָה מַּיִם כִּי רָחַק מִמֶּנִּי מְנַחֵם, מֵשִׁיב נַפְשִׁי; הָיוּ בָנַי שׁוֹמֵמִים, כִּי גָבַר אוֹיֵב".
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
הרצל חקק
הרצל חקק
נאבק למען ספרות שביסודה ערכים אנושיים    זכה בפרסים רבים על הישגיו הספרותיים: פרס ראש הממשלה, פרס ברנר, עיטור ההתאחדות הבינלאומית לספרות נוער בברלין, פרס רוטרי ועוד
אורי מילשטיין
אורי מילשטיין
ברית ארוכה בין גרמניה לברית המועצות; המטרה של גרמניה וברה"מ הייתה פולין; יהודי פולין לא הבינו מה מאיים על שרידותם; פיתוח ה"בליץ קריג" הגרמני; הגנרל היהודי גאורגי שטרן מפתח את מלחמת...
עדנה ויג
עדנה ויג
משוררים רואים בשירה דרך לבטא את הדיוקן העצמי שלהם ואת חלומם    כאן המשורר מבטא זאת כבר מראשיתו כעוּבּר, שגדל להיות משורר
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il