|   15:07:40
  יואב יצחק  
מו"ל ועורך ראשי News1
דוא"ל בלוג/אתר רשימות מעקב
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
קבוצת ירדן
מים זורמים, נחת מתמשכת: מזרקות ומפלי מים כמקור לרווחה בגינה
כתיבת המומחים
"מלחמת חרבות ברזל" ממחישה את החשיבות של התחדשות עירונית - חוות דעת מאת ליאם הנדסה גרופ
קולונה. סוכנות אונרא - בלתי ניתנת להחלפה [צילום: Petit Tesson, AP] גוטרש. מינה צוות בדיקה בעקבות טענות ישראל [צילום: AP]

דוח מיוחד מטעם האו"ם מחייב את אונרא בעזה: למנוע אנטישמיות בספרי לימוד ולהוציא אנשי טרור משורותיה

הבדיקה בוצעה בעקבות טענות מצד ישראל, לפיהן 12 עובדים של אונרא השתתפו בטבח ב-7 באוקטובר מחברי הדוח עסקו בבדיקת הניטראליות של אונרא, אך בהעדר מנדט, לטענתם, לא עסקו בטענות הספציפיות מצד ישראל הדוח מציג 50 המלצות, ובהן: מניעת אנטישמיות בספרי לימוד בבתי ספר שמפעילה אונרא והימנעות מהעסקת פעילי טרור
23/04/2024  |   יואב יצחק   |   חדשות   |   מלחמת חרבות ברזל   |   תגובות

דוח מיוחד שהוציא צוות בדיקה בראשו עומדת שרת החוץ הצרפתית לשעבר, קתרין קולונה, קובע כי ספרי הלימוד בבתי הספור שמפעילה אונרא ברצועת עזה, כוללים אנטישמיות נגד ישראל. צוות הבדיקה הציג 50 המלצות ליישום מיידי בפעילותה של אונרא, כדי לשפר את פעילותה ולאפשר לה לשוב במלוא כוחה לספק שירותי מזון ורפואה לתושבי הרצועה.

הסקירה העצמאית נערכה במשך תשעה שבועות על-ידי Colonna ושלושה ארגוני מחקר סקנדינביים: מכון ראול ולנברג בשבדיה, Chr; מכון מיכלסן בנורבגיה; והמכון הדני לזכויות אדם. קולונה אמרה כי הקבוצה שוחחה עם יותר מ-200 אנשים, כולל צוות של אונרא בעזה, וניהלה מגעים ישירים עם נציגים של 47 מדינות וארגונים.

לזריני: שמירה על ניטרליות אונרא - קריטית לעבודתה

הנציב הכללי של אונרא, פיליפ לזריני, אמר כי השמירה על הניטרליות של הסוכנות היא קריטית לעבודתה והיא מפתחת תוכנית ליישם את המלצות הדוח. צוות הבדיקה קובע כי יש להטמיע 50 המלצות לשיפור הניטרליות של אונרא. הנה מקצת ההמלצות שהציג צוות הבדיקה, שלדבריו של הנציב לזריני ייושמו בקרוב:

  • למנוע פוליטיזציה מצד עובדיים באונרא ומצד איגודי העובדים שלה;
  • לספק למדינות המאחרות/התורמות מספרי תעודת זהות של עובדי אונרא, כך שיוכלו לדווח על כל חריגה בפעילותם ועל "כל דגל אדום".
  • לחזק את הפיקוח על ההנהגה והפעולות של צוות אונרא: "אפס סובלנות" לאנטישמיות ולאפליה בספרי הלימוד המשמשים בבתי הספר שלה;
  • להגביר את המעורבות הבינלאומית בטיפול בתלונות על חוסר ניטרליות מצד עובדי אונרא.

צוות הבדיקה מונה על-ידי מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, לבצע מה שמכונה: "סקירה עצמאית" ובלתי תלויה, בדבר ניטרליות סוכנות האו"ם המסייעת לפליטים פלשתינים. הבדיקה בוצעה לאחר שישראל טענה כי 12 עובדים של סוכנות אונרא השתתפו בטבח שביצעו גורמי טרור, ובראשם חמאס, בישראלים ב-7 באוקטובר. בעקבות המידע הסנסציוני שפרסמה ישראל - 12 מדינות ביטלו את הזרמת הכספים לאונרא בהיקף מצרפי של 450 מיליון דולר.

מחברי הדוח: פערים גדולים בין מטרותיה של אונרא לביצועה בשטח

בדוח בן 48 עמודים שנמסר ביום שני (22.04.24) נאמר כי יש לקבוע נהלים "חזקים" לשמירה על עקרון הניטרליות של האו"ם. הדוח מצטט פערים חמורים ביישום, כולל דברים מפיהם של חברים באונרא שהביעו דעות פוליטיות בפומבי, וספרי לימוד המשמשים בבתי ספר שכללו אנטישמיות נגד ישראל. הסוכנות פועלת עם "תוכן בעייתי", נאמר בדוח, ואיגודי עובדים משבשים את הפעילות.

מ-2017 עד 2022, נכתב בדוח, הוגשו נגד אונרא בין 7 ל-55 תלונות על חוסר ניטראליות. אך בין ינואר 2022 לפברואר 2024 - חוקרי האו"ם קיבלו 151 תלונות, רובן קשורות לפוסטים ברשתות החברתיות "שפורסמו על-ידי מקורות חיצוניים", נכתב.

בסעיף מרכזי בדוח נאמר כי אונרא חולקת רשימות של 32 אלף עובדים עם מדינות המארחות, כולל כ-13 אלף עובדים בעזה. עם זאת, נאמר גורמים ישראלים מעולם לא הגישו תלונה ספציפית נגד מי מהעובדים שהפעילה אונרא. משרד החוץ הישראלי, נאמר בדוח, טוען כי עד מרס 2024 - הרשימות שהציגה אונרא לא כללו מספרי זיהוי של העובדים הפלשתינים שהועסקו.

מחברי הדוח ציינו, כי "ישראל העלתה טענות פומביות שמספר לא מבוטל מעובדי אונרא חברים בארגוני טרור". עם זאת, "ישראל עדיין לא סיפקה ראיות תומכות לכך".

קתרין קולונה: בדקנו ניטראליות של אונרא, לא טענות ספציפיות מצד ישראל
ראיה שהוצגה לאו"ם - שני פלשתינים הנמנים עם עובדי אונרא שהשתתפו בחטיפת גופות ישראלים שנטבחו ב-7 באוקטובר [צילום: משרד הבטחון]

ראשת צוות הבדיקה, קתרין קולונה, הדגישה כי מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש מינה את צוות הביקורת העצמאי לבחון את הניטרליות של אונרא - "לא לחקור את הטענות הישראליות לפיהן 12 עובדי אונרא השתתפו בפיגועים ב-7 באוקטובר". עם זאת, מזכ"ל האו"ם הורה לאגף הביקורת הפנימי של האו"ם, המכונה OIOS, לערוך חקירה נפרדת בדבר אותן האשמות ישראליות. "זו משימה נפרדת. וזה לא במנדט שלנו", אמרה קולונה. היא גם אמרה שזה לא מפתיע שישראל לא סיפקה ראיות להאשמותיה לסוכנות הפליטים "מכיוון שהיא לא חייבת את הראיות הללו במהלך החקירה לאונרא, אלא ל-OIOS".

דובר האו"ם, סטפן דוג'אריק, אמר ביום שני לכתבים, כי הוא מקווה לקבל עידכון מ-OIOS "בימים הקרובים". לדבריו, החוקרים היו בקשר עם שירותי הביטחון הישראלים.

משרד החוץ בישראל דוחה את המלצות צוות הבדיקה. נטען, כי דוח קולונה מתעלם מחומרת הבעיה ומציע פתרונות קוסמטיים שאינם מתמודדים עם ההיקף העצום של חדירת חמאס לאונרא". "לא כך נראית סקירה אמיתית ויסודית. כך נראה מאמץ להימנע מהבעיה ולא לטפל בה בראש", אמר דובר המשרד אורן מרמורשטיין. לעומת זאת, מפצירה קולונה בישרקאל לא לדחות את הביקורת. "כמובן שתגלה שזה לא מספיק, אבל בבקשה קח את זה לטיפולן. כל מה שנמליץ, אם ייושם, יביא טוב", אמרה.

אונרא: "בלתי ניתנת להחלפה"

הדוח מדגיש את חשיבותה הקריטית של אונרא, ומכנה אותה "בלתי ניתנת להחלפה וחיונית להתפתחות האנושית והכלכלית של הפלשתינים", במיוחד בהיעדר פתרון מדיני לסכסוך הישראלי-פלשתיני. נאמר עוד בדוח, כי אונרא מספקת סיוע הומניטרי מציל חיים ושירותים חברתיים חיוניים, במיוחד בבריאות ובחינוך, לפליטים פלשתינים בעזה, ירדן, לבנון, סוריה והגדה המערבית". צוות הבדיקה קובע, מפיהם של מומחים בינלאומיים, כי כמחצית מתושבי הרצועה המונה 2.3 מיליון עלולים להימצא בסכנת רעב אם מלחמת ישראל-חמאס תגבר.

תאריך:  23/04/2024   |   עודכן:  23/04/2024
יואב יצחק
+הסנאט האמריקני אישר חבילות הסיוע לישראל ולאוקראינה
00:07 24/04/24  |  איציק וולף   |   לרשימה המלאה
הסנאט האמריקני אישר סופית את חבילות הסיוע ברוב של 79 תומכים מול 18 מתנגדים לאחר שהנוסח של ההחלטה אושר אמש  ▪  רוב המתנגדים - חברי המפלגה הרפובליקנית שהתנגדו לסיוע לאוקראינה  ▪  לאחר האישור הסופי צפוי הנשיא ביידן לחתום על ההחלטה בהקדם כפי שהתחייב
הסנאט. ברוב גדול [צילום: שידורי הסנאט האמריקני]
ביידן. דרושה חתימתו [צילום: איוון ווצ'י/AP]
+אוניברסיטת קולומביה עוברת למתכונת של למידה מרחוק
22:52 23/04/24  |  עידן יוסף
אוניברסיטת קולומביה בניו-יורק הודיעה שהשיעורים יעברו למתכונת של למידה מרחוק, מכיוון שהמחאות האנטי-ישראליות מטלטלות ויוצרות כאוס במוסד.

+בלינקן צפוי לבקר בסוף השבוע במזרח התיכון
22:50 23/04/24  |  עידן יוסף
שר החוץ של ארה"ב בלינקן יבקר בסוף השבוע בסעודיה ושוקל להגיע אחר כך לישראל. הוא ידון עם יורש העצר הסעודי גם על הסכם הנורמליזציה (וואלה).

+הפנטגון: כלי השיט של ארה"ב ערוכים במזה"ת לתחילת בניית רציף הנמל
22:46 23/04/24  |  עידן יוסף
דובר הפנטגון: כל כלי השיט של צבא ארה"ב הנחוצים לבניית רציף מול חופי עזה נמצאים כעת במזרח הים התיכון ובכוננות, אך טרם החלו בבנייה. ההערכה: עד סוף החודש או תחילת חודש הבא הבנייה תושלם.

עוד מסר הדובר כי המיליציות הפרו-אירניות ביצעו אתמול שתי מתקפות כושלות נגד בסיסי צבא ארה"ב בעירק ובסוריה, לראשונה מ-4 בפברואר.
+רס"ל סאלם אלכרישאת מאבו רובעיה נהרג בקרב בצפון הרצועה
20:38 23/04/24  |  יואב יצחק   |   לרשימה המלאה
אלכרישאת בן 42 בנופלו; הועלה לאחר מותו לדרגתץ רס"ל  ▪  מיום הטבח ובמהלך המלחמה נפלו 606 חיילים
רס"ל סאלם אלכרישאת. נהרג בקרוב בצפון הרצועה [צילום: דו"צ]
+ליברמן: 5 רקטות לעבר שדרות, 2 רקטות לזיקים - "זה לא חג חרות, זאת הפקרות"
19:38 23/04/24  |  יואב יצחק
יושב-ראש ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן, יוצא בחריפות נגש הממשלה. ״לאחר 200 יום מפרוץ המלחמה", טוען ליברמן, "5 רקטות נורו לעבר שדרות, 2 רקטות לזיקים, יום קרב של ממש בצפון עם ירי בלתי פוסק, כולל אזעקות בעכו ובקריות, 133 חטופים שעדיין נמצאים בשבי של הקניבלים מחמאס - זה לא חג חרות, זאת הפקרות". הגיע הזמן, קורא ליברמן, "שמנהיגי ישראל יקחו אחריות וילכו הביתה".
ליברמן. "זאת הפקרות" [צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]
+שני הרוגים ושישה פצועים בתקיפת צה"ל בעיירה חאנין בדרום לבנון
19:29 23/04/24  |  יואב יצחק
שני הרוגים ושישה פצועים בתקיפת צה"ל בעיירה חאנין בדרום לבנון. כך דיווחה רשת אל-מיאדין המזוהה עם ארגון חיזבאללה, תקיפת צה"ל בוצעה לאחר אזעקות חוזרות ונשנות בישובי הדרום, כולל בעכו ובקריות, בעקבות ירי כטב"מים לעבר צפון ישראל.
+דובר צה"ל: חוסל חסין עלי עזקול, מחבל מרכזי במערך האווירי של חיזבאללה
13:24 23/04/24  |  יואב יצחק
דובר צה"ל מסר, כי הבוקר (יום ג') חוסל חסין עלי עזקול, מחבל מרכזי במערך ההגנה האווירית של חיזבאללה בדרום לבנון. החיסול בוצע באמצעות כלי טיס של חיל-האוויר. נמסר עוד, כי עזקול היה מעורב בפעילות המערך האווירי של חיזבאללה ונטל חלק בתכנון ובהוצאה לפועל של פעילויות טרור נגד תושבי הצפון.
+פעיל חיזבאללה שנהרג מתקיפת צה"ל - מפקד בכיר בכוח רדואן
12:28 23/04/24  |  יואב יצחק   |   לרשימה המלאה
הבכיר חוסל בתקיפה של חיל-האוויר באזורים ארזון ואל-עדייסא  ▪  מתחילת המלחמה הכריז חיזבאללה על 286 מאנשיו שנהרגו מאז צה"ל  ▪  קודם לכן נורו מדרום לבנון 35 רקטו לעבר צפת  ▪  הממשלה מחויבת להשיב את תושבי הצפון לבתיהם עד 1 בספטמבר, אם בהסכם מדיני ואם בפעולה צבאית
מוחמד חליל עטיה, חוסל [צילום: חיזבאללה]
+תצלומי לויין מעידים: מתחם אוהלים חדש מוקם ליד ח'אן יונס לקלוט פליטים מרפיח
12:02 23/04/24  |  יואב יצחק   |   לרשימה המלאה
הקמת מתחם האוהלים נעשית תוך מעורבות צה"ל במסגרת ההכנות לפעולה צבאית ברפיח הצפויה להתחיל תוך מספר שבועות  ▪  ראש הממשלה נתניהו הבטיח לנשיא ביידן לבצע את הסידורים הדרושים כדי להבטיח שלומם של הפליטים בח'אן יונס והוצאתם מאזור סכנה
מתחם אוהלים החדש, ראו במרכז התמונה [צילום: Planet Labs PBC באמצעות AP]
+מטה החטופים: 200 ימים. קולטים? אנחנו לא.
11:27 23/04/24  |  
מטה החטופים: 200 ימים. קולטים? אנחנו לא. אי-אפשר לתאר את המציאות הזו.
אתם חסרים לנו וזה כואב. בכל נשימה, בכל פעם שהשם שלכם עולה זה מכה בנו מחדש. אתם מוחזקים כבר 200 ימים בעזה על-ידי מפלצות שעיצבו מחדש את ההגדרה לאכזריות וחוסר אנושיות. אנחנו מתפללים שאתם מחזיקים מעמד ומאמינים שאנחנו עושים כל מה שאנחנו יכולים כדי להוציא אתכם מהמקום הארור הזה.
[צילום: מטה החטופים]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
דוח מיוחד מטעם האו"ם מחייב את אונרא בעזה: למנוע אנטישמיות בספרי לימוד ולהוציא אנשי טרור משורותיה
תגובות  [ 2 ] מוצגות   [ 2 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
יגאל פן
23/04/24 19:51
2
גידוס
24/04/24 16:30
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  מלחמת חרבות ברזל
מבצע פינוי האזרחים מרפיח יימשך שבועיים עד שלושה שבועות וייעשה בתיאום עם ארה"ב, מצרים ומדינות ערביות אחרות כמו איחוד האמירויות. כך מסרו (יום ב', 22.4.24) גורמים מצריים לוול סטריט ג'ורנל.
22/04/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
עֲבָדִים הָיִינוּ לְפַרְעה בְּמִצְרָיִם, וַיּוצִיאֵנוּ ה' אֱלהֵינוּ מִשָּׁם בְּיָד חֲזָקָה וּבִזְרֹעַ נְטוּיָה. עבדות היא בראש ובראשונה מצב תודעתי. אנחנו יכולים להיות חופשיים לפעול כרצוננו, ועדיין רוחנו תהיה עבדותית. העבד תלוי במבטו של האדון המאשר את קיומו ומספק לגיטימציה לפעולותיו. האדון יכול לבוא בדמות לחץ חברתי או הלך רוח עולמי.
22/04/2024  |  דרור אידר  |   יומני בלוגרים
ראש אגף המודיעין בצה"ל, אלוף אהרון חליוה, הודיע (יום ב', 22.4.24) לראש המטה הכללי, רב אלוף הרצי הלוי, כי הוא מתפטר מצה"ל בשל אחריותו לכישלון ההתרעה שהביא לטבח שביצע חמאס ב-7 באוקטובר. האלוף החלויה הוא הגורם הרשמי הראשון שפורש בעקבות חלקו במחדלים. ל-News1 נודע כי חלויה פנה לעו"ד נוית נגב על-מנת שתייצג אותו.
22/04/2024  |  איציק וולף, מירב ארד  |   חדשות
כן נס, לא נס. מאז אירועי ליל הטילים והכתב"מים ששוגרו לעבר עם ישראל בליל ו' בניסן תשפ"ד, שבוע לפני ליל הסדר ונהדפו בשיעור הצלחה דמיוני של 99.4% - הישג שאין לו אח ורע בתולדות העולם - מתחוללת מחלוקת אידיאולוגית אמונית בין שלומי אמוני ישראל לבין הכופרים בעיקר, בשאלה הקריטית אם ההצלה המופלאה של העם היושב בציון מפגיעתם הקטלנית להחריד של מאות טונות של חומר נפץ ששיגרו האירנים אלינו נחשבת נס, או שמא רק הצלחה טכנולוגית אירגונית מסחררת.
22/04/2024  |  מנחם רהט  |   יומני בלוגרים
איך נפלת גיבור? איך נפלת עידו, אך לא בידיים ריקות השארת אחריך ידיים מלאות במורשת קרב ואהבה למולדת, עם הטוב והפחות טוב שבה בית חם הותרת אחריך אישה וצאצאים שיאהבו את הבריות ואת הארץ היקרה הזאת בדיוק כמוך!
22/04/2024  |  שמחה סיאני  |   יומני בלוגרים
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
איתמר לוין
איתמר לוין
קיים קשר ישיר בין הבקשה להוציא צווי מעצר לנתניהו וגלנט לבין "הרפורמה המשפטית"    כיצד נתניהו נותן לסינוואר את המטרה האסטרטגית לשמה יצא למלחמה
אלון קוחלני
אלון קוחלני
ביה"ד הארצי לעבודה דן בסוגיה שהייתה במשך עשרות שנים נטושה במחלוקת פרשנית וקרא למשרד הפנים לעשות סדר (ע"ע (ארצי) 58770-11-23 ריוא חטיב נ' עמותת עורכי דין למינהל תקין
רון בריימן
רון בריימן
תשובה ציונית הולמת ומתבקשת מול "בית הדין" האנטישמי בהאג היא הצטרפות של כל הכוחות הציוניים לממשלת חירום, מיאיר לפיד ועד איתמר בן-גביר    לשם כך על כולם לגזור על עצמם איפוק ואחריות
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il