|   15:07:40
  איתמר לוין  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
קבוצת ירדן
צליל אסולין: אני עדה לכך שהמודעות בציבור ליכולות הטיפול האלטרנטיבי - הולכת וגדלה
קבוצת ירדן
מסע טעמים: טיפים והשראה להכנת סלמון בתנור
פתיחת הדיון הבוקר [צילום: יונתן זינדל, פלאש 90]

פוגלמן: בן-גביר עלול לפגוע בזכויות חוקתיות

השופטים שמים את הדגש על הסמכות שניתנה לשר לקבוע מדיניות חקירות ועל העדר חובת המשטרה לפעול בצורה ממלכתית עמית: מדיניות חקירות עלולה לגרום לחלקים באוכלוסייה לחוש נפגעים
18/06/2024  |   איתמר לוין   |   חדשות   |   ממשלה 37   |   תגובות
שידור חי מבית המשפט העליון: חוק בן-גביר
בן-גביר הפריע לבא-כוחו
בצורה חריגה ביותר, ניסה איתמר בן-גביר להתערב בטיעונו של בא-כוחו, עו"ד נדב העצני. השופטים הציגו שוב ושוב שאלות לגבי הסמכות שניתנה לו להתערב במדיניות החקירות של המשטרה. בן-גביר, שהגיע לבית המשפט למעלה משעה לאחר תחילת הדיון, קם ואמר להעצני: "הוא [השופט יוסף אלרון] שואל עשר פעמים את אותה שאלה. תן לי להגיב. התשובה כתובה על הקיר". הוא טען, כי העצני אינו נותן את התשובות הנכונות מטעמו. השניים התווכחו מספר שניות והעצני הבטיח שיגיע לכך בהמשך הטיעון. לאחר מספר דקות קם בן-גביר בכעס, מחא בכפיו ואמר להעצני: "אני לא עציץ".

בית המשפט העליון ממשיך לדון (18.6.24) בעתירות נגד התיקונים בפקודת המשטרה, המכונות "חוק בן-גביר". ההרכב הורחב לתשעה שופטים, כנהוג כאשר בג"ץ שוקל את האפשרות לבטל חקיקה ראשית של הכנסת.

התיקונים הוכנסו לפי דרישתו של איתמר בן-גביר, מיד בתחילת כהונתה של הכנסת הנוכחית וערב מינויו לשר לביטחון לאומי. בן-גביר טען שמטרתם לאפשר לדרג המדיני להפעיל את סמכותו כלפי המשטרה, בדומה לסמכותו כלפי צה"ל. העותרים טוענים, כי מדובר בתיקונים המאפשרים לבן-גביר להתערב בצורה פוליטית חסרת תקדים בעבודת המשטרה. היועצת המשפטית, גלי מיארה, תומכת בעיקרן של העתירות וסבורה שיש לבטל כמה מן התיקונים, ולאחרים - לתת פרשנות מקיימת, לפיה הם כפופים לשמירת עצמאותה המבצעית של המשטרה.

השופט יצחק עמית קבע בשלבים המוקדמים של הדיון בעתירות, כי על בן-גביר להימנע מהתערבות בפעילותה המבצעית של המשטרה. מאחר שבן-גביר הצהיר שאין לו כוונה כזאת, לא הוציא עמית צו ביניים האוסר זאת במפורש. אולם, בחודשים שחלפו נטען מספר פעמים - כולל בשבוע שעבר בידי המפכ"ל היוצא, קובי שבתאי, כי בן-גביר מתערב עד כדי מתן הוראות לקצינים בשטח.

העתירות הוגשו בידי התנועה לאיכות השלטון, הח"כים מיקי לוי ויואב סגלוביץ (יש עתיד), סיעת העבודה בכנסת, האגודה לזכויות האזרח וועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל. בראש ההרכב המורחב עומד ממלא-מקום נשיא בית המשפט העליון, עוזי פוגלמן, ולצידו השופטים עמית, נעם סולברג, יוסף אלרון, יעל וילנר, עופר גרוסקופף, אלכס שטיין, גילה כנפי-שטייניץ ויחיאל כשר. השופטת דפנה ברק-ארז פסלה את עצמה בשל היכרותה עם מרב מיכאלי, שהגישה תצהיר כיו"ר העבודה, ואילו השופט דוד מינץ נמצא בשבתון.

וילנר: למנוע פעולה פוליטית של השר

בחלקו הראשון התמקד הדיון בשלושה נושאים: סמכותו של השר להתוות למשטרה את מדיניות החקירות, יכולתו להתערב בנושא ההפגנות והעדרו של סעיף הקובע את חובתה של המשטרה לפעול בצורה ממלכתית. פוגלמן הדגיש את החובה לשמר את עצמאות המשטרה ואמר בנוגע לחקירות:

"נניח לצורך הדיון שיש סמכות לשר. עדיין לא יכולה להיות מדיניות חקירות שלא מובילה להעמדה לדין, שהיא סמכות שבידי היועצת המשפטית לממשלה באופן בלעדי. הסעיף במתכונתו הנוכחית יוצר מצב שאפשר לקבוע מדיניות חקירות שלא מובילה להעמדה לדין. למשל: יש לשר מדיניות שצריך לעצור ולחקור כל אזרח שיורד לכביש בהפגנה נגד הממשלה, למרות שהמדיניות היא לא להעמיד לדין. זו פגיעה חריפה מאוד בזכויות חוקתיות, ללא תכלית... אנחנו מדברים כמובן על דבר תיאורטי, זה לא יקרה בעולם הזה. זו סיטואציה של התנגשות מאוד ברורה, שאין לה מענה". בהמשך אמר פוגלמן, כי עלולה להיווצר מדיניות בה המעצר הוא ענישה - "וזה בלתי נסבל".

וילנר הוסיפה: "השר עשוי לפעול מסיבות פוליטיות. צריך למנוע את זה". סולברג אמר לבא-כוח הכנסת, עו"ד יצחק ברט: "יש לאדוני כמה תשובות טובות שיכולות להניח את הדעת לגבי חלק מפרטי התיקון. לא בכדי אנחנו נתקעים בנושא החקירות". גם אלרון אמר כי לשיטתו – ליבת הדיון היא נושא החקירות. לדברי עמית, "כשאני מתווה מדיניות בחקירות, אני עלול להגיע למצב שחלקים מסוימים באוכלוסייה ירגישו נפגעים. למשל: השר יכול לומר שהוא נותן סדרי עדיפות לביגמיה, בנייה בלתי חוקית בנגב והפגנות".

בנוגע להעדר חובת הממלכתיות, העיר גרוסקופף: "השאלה היא אם לא הופר האיזון. כאשר הודק צד אחד ולא הודק צד שני, השאלה היא האם לא הופר האיזון". שטיין אמר: "העצמאות המבצעית של המשטרה היא דוקטרינה בפסיקה. דווקא את הדבר הזה לא כותבים בחוק?" כשר הוסיף: "אנחנו יודעים למה זה לא נכתב. נאמר כאן באולם שזה לא נכתב כי בן-גביר ראה בזה עלבון אישי". עמית: "זה מה שבן-גביר אמר פה באולם לפני שנה". וילנר: "בחוק השב"כ יש סעיף ממלכתיות. מה ההבדל?"

"גם התיקון לא היה בא לעולם"

בעת תגובתו של עו"ד נדב העצני, בא-כוחו של בן-גביר, המשיכו השופטים להתייחס לסוגיית החקירות. פוגלמן אמר לו: "ניסיתם לומר שהחוק מצלם מצב קיים, אבל אנחנו יודעים שבנושא החקירות זה לא היה המצב". עמית ציין: "השר לא צריך לקבוע שמשהו לא ייחקר; הוא יכול לקבוע שזה בסדר עדיפות נמוך". שטיין: "בין אכיפה ברמת המקרו היא לחלוטין בסמכות הממשלה. המילה 'חקירות' היא כבר לא המקרו. פה נכנסים לקונקרטיזציה, שזה הגבול הבעייתי".

פוגלמן חזר לנקודה עליה עמד לפני כן: "לא קיבלנו תשובות לפער בין מדיניות החקירה לבין מדיניות ההעמדה לדין, וזה יוצר פגיעה בלתי נסבלת בזכויות הפרט. לא יכול להיות שתהיה מדיניות חקירות בנושא פלוני, כאשר המדיניות היא שלא להעמיד לדין, והתוצאה היא חקירה ומעצר בלי שעומדים לדין". הוא התייחס לכך שבחוק נאמר שהשר צריך רק לשמוע את היועץ המשפטי לממשלה בעת קביעת מדיניות החקירות. "אם היה כתוב 'בהתייעצות' – ספק רב אם זה היה מספיק. הביטוי 'שמיעה' בין שתי רשויות שלטון מוסמכות אינו מקובל, ויש לזה משמעות". לדעת פוגלמן, רק המילה "בהסכמה" הייתה מונעת בעיה זו.

העצני טען שהעתירות נובעות רק מכך שהתיקון נעשה ביוזמתו של בן-גביר וטען: "אם עמר בר-לב היה יוזם את זה בממשלה הקודמת, העתירה לא הייתה באה לעולם". גרוסקופף הגיב: "גם התיקון לא היה בא לעולם".

שבתאי: חשש כבד לעתידה של המשטרה

מנהל מחלקת הבג"צים, עו"ד ענר הלמן, אשר ייצג את עמדתה של מיארה, ביקש בסיום דבריו לאפשר למפכ"ל קובי שבתאי להסביר לשופטים את דרך הפעולה מול השר. העצני התנגד והשופטים קבעו שהמדינה תוכל לבקש להגיש בכתב את דבריו ותתקבל החלטה. מחוץ לאולם אמר שבתאי: "באתי לכאן בחשש כבד לעתידה של משטרת ישראל כמשטרה מקצועית א-פוליטית, בלי מעורבויות כאלה ואחרות. הכוונה שלי הייתה פה לייצג את משטרת ישראל ולהציג את עמדתנו והמשמעויות וההשלכות של הגדלת הסמכויות שעשויות להשפיע על הדמוקרטיה במדינת ישראל".

השופטים שאלו את יו"ר התנועה לאיכות השלטון, עו"ד אליעד שרגא, מדוע לא ניתן להסתפק בפחות מאשר ביטול החוק. לפני כן שאלה וילנר את הלמן מדוע מבקשת מיארה פרשנות מקיימת של התיקון (שהיא קיצונית יותר) ולא פרשנות בלבד. שטיין העיר, כי פקודת המשטרה מעניקה לשר סמכויות נרחבות עוד לפני התיקון; שרגא טען, כי לצידה קיימת פסיקה ענפה של בג"ץ.

בהמשך הדיון ציין שטיין, כי בדק ומצא שבקנדה ובריטניה יש פיקוח מיניסטריאלי על המשטרה, בעיקר למעט בנושא חקירות; השר אינו יכול להיכנס בשום אופן לחקירות. לאור זאת, אמר, טענת המשילות - הבטחת כפיפותה של המשטרה לדרג המדיני - אינה עומדת בסתירה לזכויות אזרח. ואילו כנפי-שטייניץ תהתה, האם העותרים יתנגדו לתיקון גם אם יקום שר שינצל אותו בכיוון ההפוך - למשל להתרה מוחלטת של הפגנות. גרוסקופף אמר כי יש צורך בפיקוח ממשלתי על המשטרה ואין מקום לכך שהיא תהיה עצמאית לחלוטין. לקראת סוף הדיון אמר פוגלמן, כי השופטים מחפשים דרך לשמר את החקיקה - דהיינו לתת פרשנות מקיימת במקום לבטל את התיקון.

תאריך:  18/06/2024   |   עודכן:  18/06/2024
איתמר לוין
+מהיכל מנורה לרחוב עזה: זעם וייאוש מציתים אלימות
08:24 18/06/24  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
לא במקרה האלימות - בכל התחומים - שוברת שיאים במשמרת של הממשלה הנוראה ביותר בתולדות המדינה. היא האחרונה שתוכל לטפל בה, משום שבמידה רבה היא הגורמת אותה
סיר לחץ לאומי קרוב לפיצוץ [צילום: יונתן זינדל, פלאש 90]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
תגיות  / עוקבים מי ומי בפרשה - לקבלת רשימות חדשות עם הופעתן
 אבי דיכטר / Avi Dicter   אביגדור מעוז   אופיר סופר / Ofir  Sofer   אורי מקלב / Uri Maklev   אורית מלכה סטרוק / Orit Malka Struk   איתמר בן-גביר / Itamar  Ben Gvir   אליעד שרגא /  "   אליעד שרגא ושות', משרד עורכי דין   אלכס שטיין   בצלאל סמוטריץ' / Bezalel  Smotrich   גילה גמליאל / Gila  Gamliel   גילה כנפי-שטייניץ   גלית דיסטל אטבריאן / Galit  Distal Atbaryan   דוד אמסלם / David Amsalem   דוד מינץ / David Mintz   דפנה ברק-ארז / Daphne Barak-Erez   חיים כץ / Haim Katz   יואב בן צור / Yoav Ben Tzur   יואב גלנט / Yoav Galant   יוסף אלרון   יחיאל כשר /  Kasher Yechiel"   יעל וילנר   יעקב טסלר / Ya'akov  Tessler   יעקב מרגי / yaakov Margi   יצחק גולדקנופ / Yitshak  Issaschar Goldknop   יצחק עמית / Issac Amit   יצחק שמעון סרלאוף    יריב לוין / Yariv Levin   ישראל כץ / Israel  Katz   מאי גולן / May  Golan   מאיר פרוש / Meir Porush   מיכאל  מלכיאלי / Michael Malkieli   מיכל מרים וולדיגר / Michal Miriam  Woldiger   מיקי לוי / Mickey  Levy   מירי  רגב / Miri Regev   מכלוף מיקי זוהר / Miki Zohar   מרב מיכאלי / Merav  Michaeli   משה אבוטבול / Moshe Abutbul   משה ארבל / Moshe Arbel   ניר ברקת / Nir  Barkat   נעם סולברג / Noam Sohlberg   עוזי פוגלמן / Uzi Vogelman   עופר גרוסקופף / Ofer Groskopf   עידית סילמן / Idit  Silman   עמיחי אליהו / Amichay  Eliyahu   עמיחי שיקלי / Amichai Chikli   רון דרמר / Ron Dramer   שלמה קרעי / Shlomo  Karhi 
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
פוגלמן: בן-גביר עלול לפגוע בזכויות חוקתיות
תגובות  [ 1 ] מוצגות   [ 1 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
בני
19/06/24 18:55
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  ממשלה 37
יום שני, 17 ביוני 2024. היכל מנורה-מבטחים, תל אביב. צופים במשחק כדורסל מציתים אבוקות ומשליכים חפצים. המשטרה מגיבה בכוח רב. יום שני, 17 ביוני 2024. מעון ראש הממשלה, ירושלים. מפגינים מציתים מדורות ופורצים מחסומים. המשטרה מגיבה בכוח רב. לכאורה - אירועים שונים לחלוטין שרק במקרה התרחשו באותו ערב. למעשה - יש ביניהם קשר ישיר.
18/06/2024  |  איתמר לוין  |   כתבות
עשרות אלפים בני אדם מפגינים (17.6.24) מול הכנסת בדרישה להקדמת הבחירות, במסגרת מה שמכנים מתנגדי הממשלה "שבוע המחאה". בהמשך הערב מתכננים המפגינים לצעוד לעבר ביתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ברחוב עזה בירושלים.
17/06/2024  |  איתמר לוין  |   חדשות
השרה לשוויון חברתי וקידום מעמד האישה, מאי גולן, זומנה לחקירה במשטרת ישראל בעקבות תאונת דרכים שבה הייתה מעורבת לפני ארבע שנים. לטענת גולן, מדובר ב"חקירה מסיבות פוליטיות", מדובר בעיתוי לא מקרי ובניסיון לסחיטה שלה. השר איתמר בן-גביר טען גם הוא, כי מדובר ב"רדיפה פוליטית" והאשים את היועצת המשפטית גלי מיארה שהיא "החלה להיאבק נגד הממשלה בכל האמצעים". דבריו של בן-גביר באו ערב הדיון בבג"ץ על התיקונים שהוכנסו לדרישתו בפקודת המשטרה והמאפשרים לו להתערב בעבודתה.
ראש הממשלה הודיע אתמול (שני) לשרים שהשתתפו בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני כי החליט לבטל את קבינט המלחמה. ההחלטה נעשית שבוע לאחר פרישת המחנה הממלכתי מממשלת החירום, ויציאתם של בני גנץ וגדי איזנקוט מקבינט המלחמה. נתניהו ילנהל את הדיונים בקבינט המורחב.
17/06/2024  |  מירב ארד  |   חדשות
השר לשעבר יזהר שי פונה הבוקר (יום ב', 17.6.24) בפוסט ארוך לחברו הוותיק, שר הכלכלה והתעשיה, ניר ברקת בבקשה שיגלה "אומץ לב ציבורי" כדי "לעצור את הטירוף לפני שיהיה מאוחר מדי."
17/06/2024  |  מירב ארד  |   חדשות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
הרצל ובלפור חקק
הרצל ובלפור חקק
בצער רב נתבשרנו על מותו של משה חן, סופר ויוצר ואיש רב פעלים    תנועת "חיבה" להפצת מורשת ישראל הכתירה את משה חן כ"יקיר חיבה" על פעילותו למען המדינה והעם והנחלת המורשת לדורות    חלפו ש...
בעז שפירא
בעז שפירא
קולות רבים של "לשעברים" וכאלה המשרתים בהווה נשמעים כולם כאחד    מדברים בקול אחד, מתעלמים מטיעונים לוגיים, מתכחשים לניסיון הכואב אותו צברנו ומלהגים דברים שכולם הבל וחוסר טעם או תבונה
יורם אטינגר
יורם אטינגר
מחמ"ד לוחצת לקיים סיבוב נוסף של מו"מ עם חיזבאללה וחמאס, למרות שכל הסבבים הקודמים תרמו להפיכת ארגונים אלו למדינות טרור המבוצרות והמתוחכמות בעולם, וסללו את הדרך ל-7 באוקטובר
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: ד"ר אליהו כהן 1 פתח תקוה 4976012 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il