|   15:07:40
דלג
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
פיצוי על אובדן כושר עבודה בשל מחלת כליות תורשתית? יש דבר כזה!
קבוצת ירדן
החברה המצויינת למוצרי CBD כבר בישראל

ניקולאי מלדנוב: השליח הפרגמטי

שליח האו"ם למזרח התיכון סיים את תפקידו אחרי שש שנים, בהן הצליח לזכות באמונם של כל הצדדים בזכות הפרגמטיות וההוגנות שלו ישראל תצא נשכרת מיחסים דומים עם מחליפו, תור וונסלן
16/01/2021  |   נועה שוסטרמן   |   כתבות   |   ישראלי-פלשתיני   |   תגובות
מלדנוב. שלושה כלים [צילום: יונתן זינדל, פלאש 90]

במשך כמעט שש שנים שירת ניקולאי מלדנוב כמתאם מיוחד לתהליך השלום במזרח התיכון של האו"ם, לאחר ששירת בתפקיד שר החוץ ושר ההגנה בבולגריה, וכן היה שליח האו"ם לעירק.

מאז כניסתו לתפקיד המתאם, בפברואר 2015, מלדנוב השפיע רבות על הזירה הישראלית-פלשתינית ותרם במידה ניכרת לגיבוש גישה של קידום הבנות ושיפור המציאות בשטח, גם בשעה שלא ניתן להגיע להסדר מדיני. גישה זו באה לידי ביטוי במהלכי ההסדרה ברצועת עזה, שהפחיתו דרמטית את רף האלימות וקבעו משוואה - הקלות ופיתוח בתמורה להפסקת הטרור. מלדנוב המחיש את יכולתו של האו"ם לשמש גורם מתווך ולמנוע הידרדרות של משברים לכדי עימותים אלימים רחבי היקף, כפי שקרה לא פעם כשגורמים סוררים הפועלים ברצועת עזה או חמאס ניסו לחולל הסלמה. הוא הבין את מניעיהם של הארגונים, ניתח את האינטרסים של הצדדים, ואיתר דרכים להרגיע את המצב.

מלדנוב, שעזב את האזור בסוף דצמבר, יוחלף על-ידי הנורווגי תור וונסלן, שהוא בעל היכרות מעמיקה עם הזירה הישראלית-פלשתינית: הוא היה יועצו של שר החוץ הנורווגי, טריה לארסן, בתקופת הסכמי אוסלו; היה יועצו של טוני בלייר בתפקידו כשליח הקוורטט לענייני המזרח התיכון; שימש ראש הנציגות לענייני הרשות הפלשתינית מטעם שגרירות נורווגיה; וכן שירת כשליח נורווגיה למזרח התיכון. הוא נחשב דיפלומט מנוסה והוגן, הגם שיש חשש כי עמדותיו פרו-ישראליות פחות מאלה של קודמו. קשריו הקרובים הן עם בכירים ישראלים והן בחמאס יסייעו לו בהמשך קידום ההסדרה בין הצדדים.

מלדנוב נכנס לתפקיד כחצי שנה לאחר מבצע צוק איתן, ובשנתיים הראשונות לתפקידו עסק בעיקר בשיקום התשתיות ונזקי הלחימה בעזרת המנגנון לשיקום עזה (GRM) של האו"ם, שהתמקד בפיקוח על חומרי הגלם שהוכנסו לרצועה ווידוא שישמשו לשיקום ולא להתעצמות חמאס - וזאת בתיאום הדוק עם ישראל והרשות הפלשתינית. ואכן, תוך שלוש שנים תוקנו כמעט כל התשתיות ומבני הציבור שנהרסו ברצועה במהלך הלחימה (בתי חולים, בתי ספר, תשתיות מים וחשמל) ורוב הבתים שנפגעו שוקמו.

ואולם, ב-2017, לאחר כשנתיים של יציבות ביטחונית והתאוששות יחסית, חלה התדרדרות כלכלית והומניטרית בעזה בעקבות צמצום תשלומים מצד הרשות הפלשתינית עבור חשמל ואי תשלום משכורות למגזר הציבורי. מלדנוב התגייס לתמוך במאמץ התיווך המצרי לפיוס פנים-פלשתיני, שהוליד את הסכם קהיר באוקטובר 2017 ואשר לפיו השליטה האזרחית בעזה, כולל במעברים מהרצועה ואליה, הייתה אמורה לעבור לידי ממשלת אחדות של הרשות הפלשתינית בהשתתפות חמאס ופתח. במארס 2018 כבר התברר שיישום ההסכם עלה על שרטון והביקורת הפנימית כלפי חמאס על ניהולה הכושל ברצועה, על-רקע המשבר הכלכלי וההומניטרי, התגברה עד כדי מחאות אלימות.

ב-30 במארס 2018, "יום האדמה", פרצו הפגנות על גדר הגבול בין ישראל לרצועת עזה, שנערכו תחת הכותרת "צעדות השיבה". חמאס ראה בהתארגנות הזדמנות להסיט ממנו את האש ולהפנות את הזעם הציבורי כלפי ישראל. ההפגנות האלימות על הגדר נמשכו שנה וחצי על בסיס שבועי וגבו את חייהם של מעל ל-200 פלשתינים שנפגעו בתקריות עם צה"ל. כבר בשלב זה הנהגת חמאס פנתה לאו"ם והבהירה שהיא מוכנה לרגיעה בתמורה ל"הסרת המצור על עזה". מלדנוב ראה זאת כהזדמנות לקשור בין הקלות בסגר ופיתוח התשתיות ברצועת עזה לבין הפסקת האלימות על-ידי חמאס והשגת שקט ביטחוני, והחל לתווך בין הצדדים.

אחרי יום אלים במיוחד - 14 במאי 2018, חנוכת השגרירות האמריקנית בירושלים וערב יום הנכבה - מאמצי התיווך בין ישראל לחמאס העלו הילוך בהובלת האו"ם ומצרים. מאמצים אלה יצרו לישראל ולחמאס ערוץ קבוע לתיווך ויצרו מסגרת ותהליך שאליו יכלו לחזור כל פעם שפרצה התלקחות אלימה, שהוצתה במקרים רבים על-ידי גורמים סוררים שיזמו תקריות במטרה להניא את חמאס ממימוש הבנות עם ישראל.

בספטמבר 2018 הוביל מלדנוב אישור לחבילת פרויקטים לעזה במועצת המדינות התורמות (AHLC) וקיבל גם גיבוי בינלאומי לאו"ם להכניס דלק במימון קטרי לתחנת הכוח ברצועה, וכך הורחבה במידה ניכרת אספקת החשמל באזור.במסגרת ההסדרה יצר האו"ם למעלה מ-30,000 מקומות עבודות בעזה (Cash For Work), ונרשמה התקדמות גם בפרויקטים גדולים של תשתיות מים ואנרגיה. מזוודות הדולרים המגיעות מדי מספר חודשים לרצועת עזה על-ידי השליח מקטר, בתיווך האו"ם, באישור ישראל ורק בתנאים של רגיעה ביטחונית, מסייעות לחמאס לשמר רגיעה על-ידי תשלומים לנזקקים ולפצועי צעדות השיבה, וכך גם את קיומן של הבנות בדבר רגיעה.

מאמצי ההסדרה הדגימו את יכולת האו"ם לתווך הבנות גם בתנאים של עוינות חריפה, תוך התחשבות באינטרסים של שני הצדדים ובאמצעות גישור על פערים ביניהם. כפי שמלדנוב תיאר זאת בהרצאה שנשא ביוני האחרון במכון הבולגרי לדיפלומטיה, למשרד שהוא הוביל יש כלים שאין למדינות או לארגונים אחרים בבואם לבצע דיפלומטיה מונעת: 1) יכולת לדבר עם כל הצדדים (משמעותי במיוחד בזירה שבה שורר נתק בין רבים מהשחקנים הרלוונטיים - חמאס וישראל, מצרים וקטר, הרשות הפלשתינית וארצות הברית); 2) לגייס גיבוי כלכלי מצד הקהילה הבינלאומית בצורה מהירה; 3) נוכחות קבועה בשטח - סוכנויות האו"ם הפרוסות ברצועת עזה - המאפשרת תיווך נמרץ ומתמשך ויישום מהיר של פרויקטים.

פעילותו של מלדנוב באה לידי ביטוי גם ביהודה ושומרון ותרמה לכך שבשנים האחרונות לא הובילו תקופות של מתח ונפיצות גבוהה (למשל גל הטרור של 2016-2015 שכלל פיגועי דריסה ודקירה, המשבר שהתפתח ב-2017 לאחר שישראל הציבה מגנומטרים בכניסה להר-הבית) להתפרצות של אלימות בקנה מידה רחב.

תנאי הכרחי לתפעול מוצלח של ארגז הכלים הזה היה רכישת אמון שלושת הצדדים - הרשות הפלשתינית, חמאס וישראל. מישראל נדרש להתגבר על החשדנות הבסיסית כלפי האו"ם והטלת הספק ביכולתם של נציגי הארגון להביא בחשבון את האינטרסים שלה. במקביל התמודדה ישראל עם התקפות בזירת האו"ם (לדוגמה החלטת אונסקו על ירושלים, שניתקה את הזיקה היהודית להר-הבית והכותל המערבי ושללה את ריבונות ישראל בעיר; הצבעה שעברה ברוב קולות בעצרת האו"ם בדבר צורך לספק "הגנה לעם הפלשתיני"; פרסום "רשימה שחורה" של 112 עסקים הפועלים בהתנחלויות הישראליות בגדה המערבית). גם על-רקע בעייתי זה, מלדנוב זכה בהערכה ובשיתוף פעולה מצד המערכת המדינית והביטחונית בישראל.

ואכן, מלדנוב נתפס כקול מאוזן, גם לנוכח המציאות המורכבת שבתוכה פעל. אומנם הוא מתח ביקורת עקבית וחריפה כלפי פעולות של ישראל, בעיקר בנוגע להרחבת ההתנחלויות, אבל לצד זאת השמיע קול ברור גם נגד פעולות של הצד הפלשתיני, בפרט טרור והסתה, וידע להטיל גם עליו אחריות כשהדבר התבקש (למשל הביקורת על סירוב הרשות לקבל את כספי המיסים, עצירת המימון לחשמל בעזה). ככל הנראה, הוא היה הגורם הבינלאומי שהתבטא בעקביות ובנחרצות הרבה ביותר נגד יחס חמאס לשבויים והנעדרים הישראלים שביד הארגון ברצועה.

הפרגמטיות של מלדנוב באה לידי ביטוי גם בדוח הקוורטט 2016, שהוא היה שותף לניסוחו. הדוח אומנם דרש מישראל לחדול מבנייה בהתנחלויות, אך גם ביטא דרישה מהרשות הפלשתינית לגנות פיגועים, להפסיק את ההסתה נגד ישראל ולהגביר פעילות נגד טרור. הדוח מעט נשכח על-רקע החלטה 2334 של מועצת הביטחון בדבר אי-חוקיותן של ההתנחלויות לפי החוק הבינלאומי והימנעותה של ארצות הברית מהצבעה (בשלהי כהונתו של הנשיא ברק אובמה), אך יוזכר שהוא הציג תוכנית מציאותית יותר מתוכניות קודמות לפתרון הסכסוך, תוך התמקדות בצעדים משני-מציאות ותודעה בשטח שיכינו את הקרקע למו"מ.

מלדנוב בלט בזירה הדיפלומטית בתמיכתו בפתרון שתי המדינות כפתרון של "שתי מדינות לשני עמים". הוא חזר והדגיש שההכרה בקשר ההיסטורי והדתי של העם היהודי והעם הפלשתיני לארץ ובשאיפותיהם הלאומיות היא הבסיס לכל פתרון עתידי. הוא התייצב פומבית נגד טענות שישראל היא "פרויקט קולוניאלי" והצהיר ששלילת זכותה להתקיים היא תצורה מודרנית של אנטישמיות. יכולתו להבין את הצרכים של שני הצדדים ובה בעת לדרוש מהם אחריות, קנתה לו מעמד של מתווך הוגן והגון.

גישתו הפרגמטית של מלדנוב, הגורסת, כי יש לבנות את התנאים למציאות של שתי מדינות לשני עמים מלמטה למעלה, במאמצים נחושים ורציפים, היא המתאימה לניהול הסכסוך בזירה הישראלית-פלשתינית, עד שתתגבש בשני הצדדים הכרה בצורך לקבל החלטות כבדות משקל על-מנת לאפשר פריצת דרך לקראת הסדר מדיני נרחב. שיתוף פעולה כן בין ישראל למחליפו של מלדנוב, על בסיס דפוסי הפעולה שהוא עיצב והנחיל, יאפשר לשמר את ערוץ התיווך שהוא כונן ושהאפקטיביות שלו מוכחת.

הכותבת היא עוזרת המחקר למנהל המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) ורכזת התוכנית ליחסי ישראל-פלשתינים.
תאריך:  16/01/2021   |   עודכן:  16/01/2021
נועה שוסטרמן
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
ניקולאי מלדנוב: השליח הפרגמטי
תגובות  [ 0 ] מוצגות   [ 0 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  ישראלי-פלשתיני
בפעילות יחידת המסתערבים של משמר הגבול, נעצרו שני מחבלים שירו לעבר גי'פ ממוגן של לוחמי משמר הגבול בג'נין. לפני כחודש (19.12.20), במהלך פעילות של לוחמי מג"ב בפאתי העיר, הגיח רכב חשוד שעצר בסמוך לכוחות מג"ב. מהרכב החשוד יצא מחבל שישב ליד הנהג, וירה מספר כדורים לעבר הגי'פ הממוגן.
15/01/2021  |  עידן יוסף  |   חדשות
אש נורתה לעבר כלי הנדסי של צה"ל שפעלו בגזרת כיסופים, אין נפגעים. מדובר בירי לעבר כלי הנדסי שעבד סמוך לגדר המערכת בצידה המערבי בדרום רצועת עזה. זהו ירי צלף שנועד להרוג. ארבעה קליעים פגעו בשמשת הכלי ההנדסי ונגרם לו נזק קל.
13/01/2021  |  עידן יוסף  |   חדשות
בשבועות האחרונים גבר הלחץ של פקידים בממשל ביידן החדש על בכירים ברש"פ לקיים בחירות בשטחים בהקדם האפשרי, המסר שהועבר ליו"ר הרש"פ מחמוד עבאס היה פשוט: הנשיא החדש ג'ו ביידן רוצה לראות תהליך דמוקרטי שבו מוזרם דם חדש להנהגה הפלשתינית, גו' ביידן רוצה לראות משטר פלשתיני חדש הבנוי על מוסדות, מבחינתו, כך הובהר למחמוד עבאס, זהו תנאי למחוות אמריקניות כלפי הרש"פ, כלומר: חידוש הסיוע הכספי לרש"פ ולאונרא, העברת הקונסוליה האמריקנית למזרח ירושלים,חידוש המשא-ומתן המדיני ועוד תלוי בעריכת הבחירות.
הבמאי מוחמד בכרי שיקר ביודעין כאשר יצר את הסרט "ג'נין, ג'נין" - קובעת (יום ב', 11.1.21) שופטת בית המשפט המחוזי מרכז, הלית סילש. היא קבעה, כי בכרי יפצה את סגן-אלוף (מיל') ניסים מגנאג'י, אחד מלוחמי צה"ל המופיעים בסרט, ב-175,000 שקל. עוד אסרה סילש להקרין את הסרט והורתה להחרים את עותקיו המצויים בישראל, אם כי לא הורתה לחברת גוגל להוריד אותה מאתר יוטיוב שבבעלותה.
11/01/2021  |  איתמר לוין  |   חדשות
ועדת המשנה לתכנון ורישוי במנהל האזרחי צפויה לדון ביום ראשון הבא בקידום הכשרת תוכניות בנייה לא חוקיות שהובילה הרשות הפלשתינית במסגרת "המערכה על שטחי C". תוכניות אלו כוללות בנייה לא חוקית בתוך שמורות טבע, על אדמות מדינה המיועדות ליישובים ישראלים, וכן שורת בתי ספר בלתי חוקיים, שהרשות הפלשתינית מגדירה "בתי ספר של המאבק בהתנחלויות".
11/01/2021  |  עידן יוסף  |   חדשות
רשימות נוספות   /   ישראלי-פלשתיני  /  מי ומי  
עזרא נאווי מת בגיל 69  /  עידן יוסף
חמאס מאותת - ומסתיר את חולשתו  /  קובי מיכאל, יוחנן צורף
הרוצח זיהה את רחל הורגן לבד - ותקף  /  עידן יוסף
המאבק בצמרת חמאס  /  יוני בן-מנחם
קרב הירושה מחריף לקראת חילופי הממשל  /  יוני בן-מנחם
השנה הקשה של הפלשתינים  /  יוני בן-מנחם
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
אלי אלון
אלי אלון
כבר בתחילת שנות ה-20 הגתה עדה פישמן רעיון להקמת "משק פועלות גדול "- חווה להכשרה חקלאית, למאתיים פועלות אשר יוכשרו מדי שנתיים במקום    ב-1929 נחרשה האדמה לראשונה והוחל במרץ בעבודות ת...
חיים רמון
חיים רמון
מתוך כ-120 טילים בליסטיים שאירן ירתה לעבר ישראל כ-8 אחוזים הצליחו לחדור את מערך ההגנה הישראלי    לפחות תשעה טילים בליסטיים פגעו במטרותיהם: בסיס נבטים, בו מוצבות כל טייסות ה-F-35 של ...
בלפור חקק
בלפור חקק
הספר מסכם קריירה מפוארת כאיש תקשורת בכיר, שזכה להישגים רבים בשל כישרונותיו אך ידע כל חייו שיש משימה אחת שלא יוכל לברוח ממנה: לקום לספר את הסיפור המשפחתי, להסיר את כתם הנידוי
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il