|   15:07:40
דלג
  יוני בן-מנחם  
עיתונאי, פרשן העולם הערבי
דוא"ל בלוג/אתר רשימות מעקב
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
קבוצת ירדן
למה לעשות תואר שני במנהל עסקים?
קבוצת ירדן
איפה כדאי ללמוד בינה מלאכותית?

כרסום במעמד חיזבאללה בלבנון

הפגנות הענק בלבנון חושפות כי חל כרסום במעמד ארגון חיזבאללה ותנועת "אמל" השיעית וכי גם במעוזי השיעים במדינה רואים בהם חלק מתופעת השחיתות. ההצהרות והאזהרות של ממשלת לבנון וחיזבאללה לא הצליחו עד כה לעצור את ההפגנות והחשש גובר כי חסן נסראללה יוציא בהוראת אירן את אנשיו לרחובות להתעמת עם המפגינים
27/10/2019  |   יוני בן-מנחם   |   יומני בלוגרים   |   ישראלי-ערבי   |   תגובות
הפגנות בלבנון [צילום: בלאל חוסיין/AP]

אירן מודאגת מאוד מהמתרחש בלבנון, גורמים בלבנון טוענים כי הגנרל קאסם סולימאני מפקד גיס "קודס" ב"משמרות המהפכה" הגיע לביירות כדי לסייע בדיכוי ההפגנות כפי שעשה בעירק, לפי שעה אין אימות לדיווחים האלה. אירן הופתעה פעמיים, גם מההפגנות בעירק בחודש שעבר שבהן נהרגו 100 בני אדם וגם מההפגנות בלבנון שבינתיים עברו ללא נפגעים.

ההפגנות בעירק הן נגד ההשפעה הגוברת של אירן בעירק והתחזקות כוחן של כוחות המליציות השיעיות "אלחשד א-שעבי" יותר מהצבא העירקי, ואילו בלבנון הן נגד השחיתות והמצב הכלכלי הקשה אך הן מופנות גם נגד ארגון חיזבאללה הנתמך על-ידי אירן ומחזיק את אזרחי לבנון כבני ערובה.

משטר ההיאתולות חושש שההפגנות יתפשטו גם לאירן עצמה, המעורבות האירנית בנעשה בעירק ובלבנון הביאה רק לעושק ולשחיתות, לכן יש בהחלט סבירות, גם לאור איומיו הגלויים של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, שארגון חיזבאללה יתערב באופן מעשי בנעשה ברחובות כדי לנסות לבלום את ההפגנות. החשש של ממשלת לבנון ושל ארגון חיזבאללה הוא מפני אובדן השליטה וכניסה למצב של תוהו ובוהו במדינה שישתק את החיים לגמרי ורק יחריף את המצב עוד יותר.

הנאומים בסוף השבוע בלבנון של הנשיא מישל עון ושל מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה לא הרגיעו את המפגינים, גם נאומו של ראש ממשלת עירק עאדל עבד אלמהדי שבו הבטיח חילופי גבריי בממשלה ורפורמות לא הצליחו למנוע את הפגנות הדמים, התסיסה בעירק ובלבנון נמשכת נגד השחיתות וההשפעה האירנית הגוברת.

כרסום במעמד חיזבאללה ותנועת "אמל"

אחד ההיבטים המעניינים של האינתיפאדה בלבנון הוא שהמפגינים יוצאים בפעם הראשונה נגד ארגון חיזבאללה ותנועת "אמל", שיש להם נציגות בממשלה ובפרלמנט בטענה כי הם חלק מהשחיתות. ה"חסינות" העממית שהייתה לארגון חיזבאללה בגלל מאבקו בישראל מאז הקמתו נעלמה והחלה ביקורת עממית על השחיתות של הארגון גם במעוזי תומכיו בדרום לבנון ובבקאע הלבנוני.

מנהיג חיזבאללה מנסה להרתיע את המפגינים באמצעות אזהרה כי המשך ההפגנות יביא למלחמת אזרחים במדינה, אך הם לא מתרגשים, בכמה מקומות בלבנון הונפו גם כרזות נגד נביה ברי ראש תנועת "אמל" השיעית שהאשימו אותו ואת רעייתו בשחיתות ושוחד ועריכת עסקות מפוקפקות.

מלבד תקריות בודדות בביירות ובנבטיה, ארגון חיזבאללה ותנועת "אמל" נזהרים מעימות ישיר עם המפגינים, מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה קרא לתומכיו בסוף השבוע, בנאום שנשא, להתרחק מן הרחבות והכיכרות שבהן שוהים המפגינים אך מאידך-גיסא הינחה לערוך "הפגנת כוח" כדי להעביר מסר ברור, שיירות ענק של מכוניות של פעילי הארגון, עם דגלי חיזבאללה, יצאו לרחובות בדרום ביירות ובבקאע הלבנוני מייד לאחר נאומו.

המשחק הכפול של חסן נסראללה ונביה ברי הוא שקוף, מחד-גיסא הם מביעים הזדהות עם המפגינים אך מאידך-גיסא הם מתנגדים לדרישה להפלת הממשלה בראשות סעד אלחרירי. הכרסום במעמד ארגון חיזבאללה בלבנון מהווה גם כרסום בהשפעתה של אירן במזה"ת, ארגון חיזבאללה וכוחו בלבנון היוו שנים רבות את סיפור ההצלחה של יצוא "המהפכה הח'ומיינסטית" מחוץ לגבולות אירן ועכשיו מתגלים סדקים במעמדו של הארגון בלבנון.

חסן נסראללה לא יוותר על כוחו והשפעתו הגדולה בלבנון ללא מאבק וגם לא אירן, מזכ"ל חיזבאללה עדיין שומר את האופציה להשתמש בכוח ולאפשר לפעיליו להתעמת בכוח עם המפגינים ולנסות "לכבוש" מחדש את הרחובות, דבר לעלול להביא לשפיכות דמים. ההפגנות נמשכות למרות שממשלת לבנון אישרה בישיבתה האחרונה שורה של רפורמות כלכליות שאמורות לסייע למדינה להתחיל ולצאת מן המשבר הכלכלי העמוק מבלי להטיל מיסים על האזרחים, כמו-כן קוצצו משכורות השרים וחברי הפרלמנט בניסיון לשכך את הזעם העממי על תופעות השחיתות.

צמרת השלטון איננה מצליחה לשכנע את הרחוב הלבנוני להפסיק את ההפגנות, האמון אבד, המפגינים לא מוותרים על הדרישה להחליף את השלטון המושחת. ההפגנות מתנהלות עד כה בכל רחבי לבנון כמעט ללא עימותים עם כוחות הביטחון היו גם מספר ניסיונות מקומיים של פעילי חיזבאללה ותנועת "אמל" השיעית בביירות ובנבטיה לפזר את המפגינים בכוח.

ארגון חיזבאללה הוא המרוויח הגדול מהמבנה הנוכחי של השלטון בלבנון, ראש הממשלה סעד אלחרירי חושש ממנו, נשיא לבנון מישל עון הוא "בובה" שחסן נסראללה קימבן את בחירתו ואילו יו"ר הפרלמנט נביה ברי הינו שיעי, חיזבאללה עושה בלבנון כאוות נפשו וממלא את הוראותיה של אירן ללא שום בעיות.

כל מאגר הרקטות והטילים האדיר של ארגון חיזבאללה לא יכול לעצור את מאות אלפי הלבנונים המפגינים נגדו ונגד הממשלה והנשיא בערי לבנון, האם הוא יסתכן בהורדת פעיליו לרחובות כפי שאיים חסן נסראללה ויהפוך את ההפגנות למרחץ דמים?

מדובר בהתעוררות עממית ענקית שלא ניתן לדכא אותה, חוצה מפלגות ודתות ומבוססת בעיקר על הדור הצעיר, כל המערכת הפוליטית בלבנון הופתעה ממנה, אין לאינתיפאדה העממית הזו הנהגה והמפלגות בלבנון לא הצליחו עד כה לרכוב עליה ולנסות ולתעל אותה למטרותיהן הפוליטיות. האינתיפאדה החדשה איננה פועלת כדי לבטל את "הסכם טאיף" משנת 1989, שבתוקף עד היום, אלא להחליף את הממשלה הכושלת שהובילה למצב הכלכלי הקשה.

"אינתיפאדת הווטסאפ" משתמשת באותה הסיסמה של מהפיכת "האביב הערבי" משנת 2011: "העם רוצה להפיל את המשטר", "האביב הלבנוני" מתנהל עד כה בצורה מעוררת הערכה ללא מעשי אלימות והתנגשויות דמים עם הצבא וכוחות ביטחון הפנים והוא התפשט גם לערים בעלות הריכוזים השיעים כמו צור,צידון, נבטיה ובעל בכ.
הרחוב הלבנוני זועם ומאוחד בדרישותיו להחלפת הממשלה הנוכחית.

בנאומו בסוף השבוע ניסה מזכ"ל חיזבאללה להסביר בעקיפין את הזעם כלפי ארגונו ואמר: "יש סיבות רבות לכך שאין הנהגה אחת להפגנות האלה כיוון שיש כמה קבוצות שמובילות אותה, אחת מהן קשורה לשגרירויות זרות ומנגנוני מודיעין זרים" הוא רמז להתערבות זרה בהפגנות בלבנון והוסיף כי "בישראל תולים בה תקוות".
האינתיפאדה בלבנון היא מכה ליוקרתו של הגנרל קאסם סולימאני אשר התגאה בראיון הראשון שהעניק באחרונה לערוץ "אלעאלם" האירני כי לבנון היא הדוגמה המוצלחת ביותר ליצוא המהפכה הח'ומייניסטית.

השליטה של ארגון חיזבאללה במוסדות המדינה, בממשלה ובנשיא נמצאת בסכנה כעת בגלל הזעם ברחובות, למרות שהוא רק חלק מהשחיתות וההתעוררות העממית הרחבה איננה מכוונת רק כנגדו, אבל הוא נושא בחלק גדול מהאחריות למצב שנוצר בלבנון.

לסיכום:

לאחר נאומו של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה בסוף השבוע, אי-אפשר לשלול את האפשרות כי בסופו של דבר יגיע עימות אלים רחב בין תומכי חיזבאללה לבין המפגינים, חסן נסראללה רוצה להביא לסיום ההפגנות והרבה תלוי גם בהנחיות שיקבל מאירן,השאלה היא מה יעשה צבא לבנון בתרחיש כזה, צבא לבנון אמור להגן על המפגינים בגלל דרישותיהם הצודקות וכפי שראינו הוא לא מפזר את ההפגנות ואף התערב בתקרית בין פעילי חיזבאללה שתקפו מפגינים בביירות וחצץ בינהם, גם שרת הפנים רייא אלחסן דחתה דרישות לפזר את המפגינים בזרנוקי מים.

אמש דווח כי 10 מפגינים נפצעו מירי צבא לבנון בעת שניסה לפתוח צירים חסומים באזור אלבדאווי בצפון לבנון,רמטכ"ל צבא לבנון הגנרל ג'וזף עון כינס ישיבה עם כל בכירי מנגנוני הביטחון במדינה כדי לדון בדרכים לפתוח את הצירים החסומים, נראה שזו המשימה העיקרית של הממשלה בימים הקרובים, לפתוח את צירי התנועה העיקריים במדינה אך לאפשר את קיום ההפגנות ברחבות ובכיכרות.

צריך להמתין ולראות מה יעלו המגעים בתוך המערכת הפוליטית הלבנונית, בינתיים המפגינים מגלים נחישות ואינם מוכנים לוותר על דרישתם להוליך את ממשלת אלחרירי הביתה למרות הגיבוי החזק שהיא מקבלת מארגון חיזבאללה. ההערכה של פרשנים בלבנון היא כי אין מנוס מהתפטרות ממשלת אלחרירי כדי להרגיע את הרחוב, אחרת נראה כי ההפגנות רק יחריפו. הקולות העולים עד כה מלבנון הם פסימיים מאוד לגבי הצפוי בעתיד.

תאריך:  27/10/2019   |   עודכן:  27/10/2019
יוני בן-מנחם
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
כרסום במעמד חיזבאללה בלבנון
תגובות  [ 0 ] מוצגות   [ 0 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  ישראלי-ערבי
המצב בעיר הבירה ביירות ובערי לבנון בצפון ובדרום מתוח מאוד, האינתיפאדה שנמשכת כמה ימים לא נרגעה וכל הצדדים מחשבים את צעדיהם לקראת המשך ההתפתחויות, ישנן קריאות של גופים פוליטיים שונים לציבור להמשיך בהפגנות עד להפלת ממשלת אלחרירי ופרשנים מגדירים את המצב כ"מערכה פתוחה" בין המפגינים לשלטון.
ביקורת אמריקנית על ישראל: בממשל בוושינגטון מאשימים כי ההדלפות מצד גורמים בישראל על השתתפותה של ירושלים בכוח ההגנה במפרץ הפרסי פגעו בגיוס מדינות לכוח. בממשל טוענים שהדיווחים שישראל תשתתף בכוח מאפשרים לאירן לחבל במהלך. כך דווח (יום ג', 22.10.19) בכאן חדשות.
22/10/2019  |  עידן יוסף  |   חדשות
לפי דיווחים בתקשורת רוסית וערבית, רוסיה מנעה מישראל לתקוף מטרות בסוריה פעמים מספר בשבועות האחרונים. הדיווחים לוו בכותרות מהדהדות שעיקרן הוא, שאף על-פי שראש הממשלה, בנימין נתניהו, מיהר למוסקבה על-מנת לסבר את אוזנו של הנשיא ולדימיר פוטין ולפעול לשימור חופש הפעולה הישראלי, יחסי רוסיה וישראל כבר נסדקו.
14/10/2019  |  מיקי אהרונסון  |   מאמרים
כלי הנשק ושיטות הלחימה שאנו רואים כיום במלחמת האזרחים הממושכת תימן, עלולים לשמש בעתיד נגד ישראל. לכן חשוב להפיק לקחים מהמתרחש הרחק מגבולותינו
12/10/2019  |  ד"ר עוזי רובין  |   מאמרים
קרב והולך יום השנה ה-25 לחתימת הסכם השלום בין ישראל וירדן. לקראת מועד זה, העניק לנו המלך עבדאללה "מתנה". בכוונתי, כך אמר, "לקחת את כל ההחלטות שישרתו את הירדנים" ולבטל את החכרתם של שני אזורים לישראל. במסגרת הסכם השלום, נחתם כידוע נספח הקובע כי על ירדן לאשר מחדש לאחר 25 שנה את החכרתם לישראל של אי-השלום בנהריים בצפון ומובלעת צופר בערבה. הכוונה שלא להמשיך בהחכרה פוגעת בראש וראשונה בחקלאים הישראלים, המעבדים שטחים אלה זה עשרות שנים, אבל גם מרמז על הורדת פרופיל השלום מצד שכנתנו ממזרח.
רשימות נוספות   /   ישראלי-ערבי  /  מי ומי  
ישראל יוזמת ההסכם אי-לוחמה עם מדינות המפרץ  /  עידן יוסף
נסראללה מאיים: ניכנס לפלשתין הכבושה  /  איציק וולף
18 הרוגים בתקיפה במזרח סוריה  /  איציק וולף
לחשוף את שקרי חיזבאללה  /  ד"ר יוסי מנשרוף
השערורייה הלבנונית  /  יוני בן-מנחם
ביבי, ביזיון  /  דן מרגלית
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
צבי גיל
צבי גיל
מערכה על אופי המדינה שלנו שהיא לא פחות חשובה מאשר מערכה צבאית וממערכה לא בורחים    בתולדות כל מדינה, וישראל אינה יוצאת דופן, ישנן עליות ומורדות
חיים רמון
חיים רמון
נתניהו, גלנט, גנץ ובכירי המטכ"ל, הוציאו לפועל תוכנית צבאית שהביאה לגירושם של תושבי צפון הרצועה לרפיח. ועכשיו, ברפיח יש ריכוז של יותר ממיליון עקורים, מה שמונע מצה"ל לחסל את גדודי הח...
דן מרגלית
דן מרגלית
זו נוסחה אלגבראית שהקנתה לנו בכיתה ז' או ח' בבית הספר "בלפור" מורתי רחל אלפר    לא ידענו כי יום אחד יחדור לחיי האומה בנימין נתניהו, והנוסחה כמו נתפרה לתאר אותו
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il