|   15:07:40
דלג
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
כל מה שצריך לדעת על הפסקת הריון
קבוצת ירדן
תכשיטים לקחת לחופשה בחו״ל בחג הפסח
משטרת תימן באתר בצנעא שאותו תקפו מטוסים סעודים [צילום: הני מוחמד/AP]

מדוע ההסכם הסעודי-אירני ייכשל

ההסכם שנחתם בין סעודיה לאירן על חידוש הקשרים לפני כשבועיים עורר חששות בישראל ואופטימיות בעולם הערבי. הוא נחשב לתרגיל מבריק בדיפלומטיה של אירן, תוך ניצול המלחמה הקרה בין סין לארה"ב, לשבירת המצור עליה. אך למעשה, סיכוייו של ההסכם להצליח קלושים מכל הסיבות האפשריות. מדוע ארה"ב וישראל ייצאו בסוף נשכרות?
28/03/2023  |   ירון פרידמן   |   יומני בלוגרים   |   העולם הערבי   |   תגובות
סעודיה: נורמליזציה תמורת גרעין?
ד"ר יואל גוז'נסקי
סעודיה עשויה להתנות את קידום יחסיה עם ישראל במתן אישור אמריקני להתקדמות בתוכנית הגרעין שלה * זהו מחיר שאסור יהיה לישראל להסכים לו
לרשימה המלאה

אין צורך לחשוש מחידוש יחסי סעודיה-אירן
ירון פרידמן
השתיים חידשו את יחסיהן הדיפלומטיים אחרי נתק של שבע שנים. צעד זה עורר תגובות מוגזמות בפוליטיקה ובתקשורת הישראלית. מדוע אין מדובר למעשה בצעד משמעותי או מהפכני, ומדוע אין בו איום אמיתי על ישראל?
לרשימה המלאה

סעודיה ואירן התקרבו, סין יצאה נשכרת
איתמר לוין
התיווך הסיני בחידוש היחסים הדיפלומטיים בין שתי היריבות אולי לא היה חיוני, אבל מהווה איתות ברור לשאיפותיו של שי - מנתח ניו-יורק טיימס
לרשימה המלאה

להסכם הסעודי-אירני אין כמעט סיכוי להצליח. ברשימה הקודמת סקרנו את האיבה הארוכה בין שתי המדינות ברמות הפוליטיות, התחרות על הנפט והמשקעים הדתיים הסונים-שיעים העתיקים. כעת נתייחס לסוגיות שלא יאפשרו ל"הסכם ההיסטורי" להחזיק מעמד בטווח הארוך:

פראי אדם מתימן

הסוגיה המרכזית המעסיקה את הסעודים היא האינטרס להפסיק את המלחמה בתימן, המתנהלת על גבולה הדרומי הארוך מאוד של סעודיה (מאות קילומטרים). הצבא הסעודי לא יכול לסגור הרמטית את הגבול עם שטח בשליטתו של ארגון הטרור השיעי. בנוסף, אירן מספקת לחות'ים בהתמדה טילים שהטווח שלהם רק הולך וגדל והם מאיימים על כל הממלכה.

בעקבות ההסכם, כך מקווים בסעודיה, תרסן אירן את החות'ים ותדרוש מהם לחתום על הסכם חדש וממושך להפסקת-אש. אלא שהנתונים בשטח מראים כי החות'ים אינם חיזבאללה והם אינם סרים להוראותיה של טהרן. בשבוע שעבר, רק כמה ימים אחרי חתימת ההסכם הסעודי-אירני, שיגרו החות'ים מל"ט לדרום בניסיון לחסל את מוחסן א-דאערי, שר הביטחון של ממשלת עדן, זו הנתמכת ע"י סעודיה והאמירויות. המסר ברור: המאבק שלנו ממשיך ללא קשר להתפתחויות באזור. א-דאערי היה בסיור דרומית לעיר תעז וניצל בנס, אך חלק מאנשיו נהרגו ונפצעו.

החות'ים מדברים כל הזמן על סעודיה כבעלת בריתם של "היהודים-הציונים" והתעמולה שלהם אנטישמית בגלוי. בנוסף, החות'ים מנהלים בימים אלה מלחמה כלכלית נגד בעלי הברית של סעודיה. החות'ים הקפיאו את כל חשבונות הבנק המנוהלים באזורי שליטתם והכריזו כי מסוף חודש מרס יאסרו על חברות מערביות להנחית מטוסים בשדה התעופה של צנעא, בירת תימן, הנתונה לשליטתם.

באופן כללי, מתנהלים החות'ים כארגון טרור קיצוני, מטורף וחסר אחריות. החות'ים הפרו מאות פעמים את הסכמי הפסקת האש עם סעודיה שנחתמו בתיווכם של האו"ם ונסיכויות עומאן וכוויית. למעשה, החות'ים אינם מעוניינים בהפסקת הלחימה, אלא שואפים להרחיב את שטחי שליטתם דרומית למחוז תעז ומזרחית לאזור מארב. החות'ים מצטלמים בגאווה כשהם מסטולים ולועסים גת 24/7, עמוסים בנשק (קלאץ' על הגב, אקדחים בכיסים וגם סכין מסורתית בחגורה לפי מיטב המסורת הבדואית של האזור). בניגוד לחיזבאללה, מדובר בארגון שתפס טרמפ על מאמצי ההשתלטות האירנית במזרח התיכון. שלא כמו חיזבאללה, החו'תים אינם ארגון שנוסד בהשראתה של המהפכה באירן, אלא רק נתמך ע"י אירן בנשק וכנראה גם מתודרך טקטית ע"י יועצים מאירן ומחיזבאללה-לבנון.

יש לציין כי החות'ים הם שיעים מזרם אחר, זַיידי, בניגוד לזרם האירני-הלבנוני של השיעה התרי-עשרית. הזיידים התפצלו מהזרם המרכזי בשיעה מוקדם מאוד במאה השביעית. נאמנותם של החות'ים לאירן דומה יותר לזו של שכירי חרב, לא נאמנות דתית-אידיאולוגית. על כן, הסעודים עשו טעות אם חשבו שאירן תוכל לרסן אותם. יתר על כן, יש להניח כי אירן גם לא מעוניינת לעשות זאת.


חיזבאללה ציפור הנפש של אירן בלבנון

סעודיה העבירה ביקורת רבה על ההשתלטות הטוטאלית של חיזבאללה על לבנון, תהליך שהחריף מאוד מאז נסיגת הצבא הסורי ממנה ב-2005. אך לאירן אין כל כוונה לוותר על תמיכתה המסיבית ב"יהלום שבכתר" - הארגון הנאמן ביותר למהפכה האירנית, המהווה את חוד החנית שלה במאבק נגד ישראל. לסעודיה נכונה אכזבה אם היא חושבת שאירן תאפשר למוסלמים הסונים לשוב לכס השלטון במדינת הארזים. סעד אל-חריר, שאביו נרצח ע"י פעילי חיזבאללה, כבר התייאש ופרש מהפוליטיקה, ולבנון נמצאת בשיתוק מדיני ממושך.

המאבק על סוריה אבוד

החיזור הנצפה לאחרונה של מדינות ערב (האמירויות, בחריין, ירדן, תוניסיה, אלג'יריה ולבנון) אחרי משטרו של בשאר אל-אסד נובע מהכוונה לקרב בחזרה את סוריה לליגה הערבית ולהרחיקה מאירן. אולם מטרה זו כמעט בלתי אפשרית ברקע המצב הפנימי הרעוע בסוריה. אירן ניצלה את מלחמת האזרחים על-מנת להתערב ישירות ולשלוח מיליציות שיעיות להילחם במורדים. אין מתנות חינם, אירן השתלטה על אזורים שלמים ועל מתקנים חשובים במדינה - קבר זיינב בדמשק, נמל לטקיה, הגבול עם עירק ועוד.

יתר על כן, בסוריה עדיין שולט המיעוט העלאווי והוא תלוי לחלוטין בסיוע של המיליציות הפרו-אירניות. ברגע שאירן תחליט לצאת מסוריה, מחכות למשפחת אסד חצי מיליון נקמות-דם של הרוב הסוני שנשחט בשנים 2011-2017. הנסיגה המקווה לא תקרה, אירן לא תוותר על המפעל הגדול של ה"שהיד" קאסם סולימאני, שבנה את הגשר היבשתי של אירן-עירק-סוריה-לבנון.

עירק של אירן

גם בזירה העירקית מחכה לסעודיה אכזבה אם הייתה לה ציפייה למיתון המעורבות האירנית. אירן ניצלה את המלחמה בדאעש (2017-2014) כדי להעמיק את שליטתה במדינה באמצעות מיליציות "הגיוס העממי" וכל הממשלות בבגדד, כולל הנוכחית, מאוישות ע"י דמויות שיעיות הנאמנות לטהרן.

ישראל וארה"ב ירוויחו בטווח הארוך

אז למה בכל זאת מצפה סעודיה? האם המומחים והיועצים של המלך סלמאן ויורשו מחמד בן סלמאן לא ידעו את כל הנתונים הללו? נראה כי הרעיון בריאד היה לחתום עם אירן כדי להעמיד בניסיון את הפסקת האש בתימן, לאפשר לסעודיה לפתוח שגרירות בדמשק בתקווה שיוכלו להשפיע כמו בעבר על מהלך העניינים בסוריה. יש להניח כי הופעל על סעודיה לחץ סיני כבד לחתום על ההסכמים הללו, וסעודיה הרוויחה בהסכם עם אירן חבילה של עסקות מאוד משתלמות עם הסינים. בכך גם אותתה ריאד לוושינגטון שהיא לא נמצאת בכיסה של ארה"ב וכי על הממשל האמריקני להתאמץ ולהתקרב לממלכה הסעודית.

אולם האכזבה של סעודיה צפויה להיות קשה כל כך, כאשר תגלה שלא השיגה מאומה מהסכם עם ממשלת האייתולות, כי שאיפותיה של אירן לא ייעלמו ופראי האדם החות'ים ימשיכו להפציץ את סעודיה ואת בנות בריתה בתימן. החות'ים לא מבינים למה עליהם להניח את נשקם. הם שיכורי כוח וחשים עצמם בלתי מנוצחים אחרי שהקואליציה הסעודית נכשלה בניסיון להביסם במשך יותר משש שנים. הם משתמשים באזרחי צפון-מערב תימן כמגן אנושי, מקיימים משטר איסלאמי קיצוני, מוציאים חשודים ואשמים להורג, מנצלים ילדים למלחמה ועוד.

כאן חשוב להזכיר כי סעודיה מנסה במקביל מ-2020 בלון ניסוי נוסף: היא מאפשרת את הסכמי אברהם של האמירויות ובחריין, ומטוסים ישראלים יכולים לטוס מעל המרחב האווירי הסעודי. בעוד שהיחסים עם אירן יתגלו כחסרי תועלת ואף מזיקים, סעודיה תהיה עדה ליציבותם של הסכמי אברהם ויש לקוות שאלה אפילו יתפתחו להסכמים נוספים. כל מי שיצטרף לנורמליזציה יחווה יציבות והתקדמות כלכלית. במקביל, היכן שאירן מעורבת במזרח התיכון יש עליבות, עוני, רעב ומלחמות. סעודיה שואפת לפריחה כלכלית ולכן עתידה נמצא עם הקדמה שמציעה ברית האמירויות-ישראל ולא עם אירן. אסור לשכוח שישראל היא זו שמפתחת את מערכות ההגנה נגד טילים המתקדמות ביותר, אלה היכולות לספק את ההגנה המיטבית נגד האיום החות'י.

על כן, האחריות המונחת כעת על כתפיה של ממשלת ישראל כבדה מאוד. אם היא תלך לכיוונים קיצוניים על-פי בית מדרשם של בן-גביר וסמוטריץ', ישראל תחדל מלהיות מדינה אטרקטיבית באזור והסכמי אברהם לא יתקדמו (או ההפך - יבוטלו). מבחינת היציבות המיידית שמחפשת סעודיה כדי להתקדם כלכלית, מנהיגיה יודעים כי היא לא תבוא מכיוון האירנים, אלא תמשיך להתקיים רק בזכות נוכחותו של הצי החמישי האמריקני ובסיסיו במפרץ הפרסי. בן סלמאן יודע כי המשטר האימפריאליסטי, המדכא והאפל של ח'מנאי וחבר מרעיו לא ישנה את עורו. זוהי שעת מבחן שתוצאותיה כמעט ידועות מראש.

מפה חיה של המלחמה בתימן
תאריך:  28/03/2023   |   עודכן:  28/03/2023
ירון פרידמן
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן

מושגים
 בשאר אסד 
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
מדוע ההסכם הסעודי-אירני ייכשל
תגובות  [ 0 ] מוצגות   [ 0 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  העולם הערבי
ההסכם בין אירן לסעודיה הוא אחד הכישלונות הגדולים של ממשל ביידן, ארה"ב נראית כעת לבנות בריתה במזרח התיכון כמבולבלת וחסרת אונים אל מול הצלחות הציר המשולש סין-רוסיה- אירן שממשיך להתחזק במזרח התיכון. הנסיגה האמריקנית מאפגניסטן שהוביל הנשיא ביידן פגעה קשות באינטרסים של ארה"ב אשר עזבה בחיפזון והשאירה לתנועת הטליבאן ציוד צבאי חינם ששווה עשרות מיליוני דולרים, מדיניות הביטחון הלאומי של הנשיא ביידן במזרח התיכון היא כושלת וארה"ב מאבדת הגמוניה והשפעה.
סין קפצה למים העמוקים של המזרח התיכון והפגינה תיווך מוצלח בין אירן לסעודיה שהביא לחתימת הסכם על חידוש הקשרים ביניהן, זהו הישג מדיני חשוב לסין באזור המפרץ שנחשב לאזור השפעה אמריקני מובהק. ממשל ביידן בירך על ההסכם אך אין ספק שהוא מוטרד מאוד מאובדן ההגמוניה הבלעדית שלו, סין היא היריבה שלו וחברה בציר הרוסי-אירני.
מדינות רבות בעולם המוסלמי בירכו בסוף השבוע על ההסכם בין אירן לסעודיה על חידוש היחסים ביניהן, לאחר נתק של 7 שנים, שהושג בתיווכה של סין. גם תנועות "האחים המוסלמים" וחמאס הסוניות בירכו על ההסכם עם אירן השיעית, מזכ"ל האו"ם הצטרף לברכות וארה"ב נאלצה אף היא לברך עליו באופן מאולץ כשהיא מביעה ספק אם אירן תעמוד בהתחייבויותיה, אבל אין ספק, ארה"ב היא המפסידה הראשית מההסכם הזה, ההסכם הוא מכה קשה ופגיעה במעמדה ויוקרתה של ארה"ב במזרח התיכון.
אירן וסעודיה הודיעו בהצהרה משותפת (יום ו', 10.03.23) על חידוש היחסים המדיניים ביניהן. פריצת הדרך בין המדינות אירעה בתיווך של סין. מזכיר המועצה האירנית העליונה לביטחון לאומי, עלי שמח'אני, פתח בשיחות אינטנסיביות עם עמיתו הסעודי לפני כמה שבועות בסין, אחרי שנשיא אירן ביקר בבירה בייג'ינג. חידוש היחסים כולל קשרים דיפלומטיים ופתיחת שגרירויות.
10/03/2023  |  יואב יצחק  |   חדשות
לפני כמה ימים הסתיימו הבחירות הפנימיות בתנועת הג'יהאד האיסלאמי וזיאד אלנח'אלה נבחר כמזכ"ל התנועה לקדנציה שנייה של ארבע שנים. אלנח'אלה נבחר לתפקיד לראשונה בבחירות פנימיות שהיו בתנועה ב-2018 והוא החליף בתפקיד את ד"ר רמדאן שלח שמת ממחלה קשה. בחירתו של זיאד אלנח'אלה המקורב מאוד להנהגה האירנית מסמלת את המשך השליטה של אירן בתנועת הג'יהאד האיסלאמי שתלויה בה באופן בלעדי בסיוע כספי ובאמצעי לחימה.
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
בעז שפירא
בעז שפירא
איזה מוח חולני יכול להעלות בדעתו לדאוג לתנאי הכליאה של המפלצות? איזה לב אטום ו/או ערל יכול להתעניין בגורלם של הראויים למות בייסורים כעונש על מעשיהם?
רפאל בוכניק
רפאל בוכניק
גם בשעתה היפה של ישראל, כאשר העולם מוחא לה כפיים והתעשיות הביטחוניות הישראליות זוקפות קומה לנוכח ההצלחות הטכנולוגיות ללא אח ורע, יש בקרבנו כאלה המתעקשים "להשבית שמחות" ולגמד את ממד...
הרצל חקק
הרצל חקק
נאבק למען ספרות שביסודה ערכים אנושיים    זכה בפרסים רבים על הישגיו הספרותיים: פרס ראש הממשלה, פרס ברנר, עיטור ההתאחדות הבינלאומית לספרות נוער בברלין, פרס רוטרי ועוד
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il