|   15:07:40
  דרור אידר  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
מהי חרדה דנטלית ואיך מתמודדים איתה?
קבוצת ירדן
מים זורמים, נחת מתמשכת: מזרקות ומפלי מים כמקור לרווחה בגינה
נוולד מחדש [צילום: מיכאל גלעדי/פלאש 90]

עת צרה היא, וממנה ניוושע

ידעו צוררינו: לא תפחידו אותנו לא בחסדכם ניתנה לנו הארץ ולא בזדון רמייתכם תשכלו אותה מאתנו לא תוכלו לנו
07/04/2024  |   דרור אידר   |   יומני בלוגרים   |   מלחמת חרבות ברזל   |   תגובות


סימן מסור מאבותינו

אנחנו עם שנבנה מצרותיו. גם אם כבדות הן אינן מכריעות אותנו, ובסופו של דבר מעומק הצרה אנו קמים מעפר ונולדים מחדש. בעיצומה של הצרה קשה לראות את האור המצפה לנו בקצה. לשם כך יש לשאוב מים בששון ממעייני הישועה של זיכרונותינו הלאומיים ולהפנים את התבנית ההיסטוריוסופית הזאת. סימן נמסר לאבותינו שהצרה מסמנת לנו שכבר עכשיו, בעומק המאורעות, מתרקמת הישועה. חכמינו כינו זאת "אורו של משיח", כלומר האור המאיר עלינו כבר עכשיו מעומק העתיד הטוב המצפה לנו. אין צורך לפחד מהמילה "משיח" באשר היא מכוונת לאידיאה הלאומית העתיקה שלנו (המשיח היה מי שנמשח בשמן להנהגה).

בשם הגאון מוילנה נמסר על הפסוק "וְעֵת צָרָה הִיא לְיַעֲקֹב וּמִמֶּנָּה יִוָּשֵׁעַ", שעצם הצרה היא כבר הישועה. הגאון קרא את המילים "וממנה יוושע" - מהצרה עצמה תגיע תשועתנו. הפסוק לקוח מנבואות הנחמה של ירמיהו המעודד את העם לא לחשוש מהצרה: ""קוֹל חֲרָדָה שָׁמָעְנוּ, פַּחַד וְאֵין שָׁלוֹם... הוֹי כִּי גָדוֹל הַיּוֹם הַהוּא מֵאַיִן כָּמֹהוּ וְעֵת צָרָה הִיא לְיַעֲקֹב וּמִמֶּנָּה יִוָּשֵׁעַ". והפסוקים הבאים אחרי מוכיחים כיצד המבט העמוק על הצרה מתקשר לעצמאותנו: "וְהָיָה בַיּוֹם הַהוּא... אֶשְׁבֹּר עֻלּוֹ (של מלך בבל) מֵעַל צַוָּארֶךָ וּמוֹסְרוֹתֶיךָ (כבליך) אֲנַתֵּק, וְלֹא יַעַבְדוּ בוֹ (לא ישעבדו אותנו) עוֹד זָרִים...". פסוק קודם לכן מתנבא ירמיהו על שיבת ציון: "הִנֵּה יָמִים בָּאִים... וְשַׁבְתִּי אֶת שְׁבוּת עַמִּי יִשְׂרָאֵל וִיהוּדָה... וַהֲשִׁבֹתִים אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר נָתַתִּי לַאֲבוֹתָם וִירֵשׁוּהָ". וכבר משה לימד, שירושת הארץ אחרי שזרים פלשו אליה משמעה לכבוש אותה מחדש ולהחיל עליה את ריבונותנו.

שמחת עניים המתהפכת

ההיסטוריה של עמנו עשירה בתקופות שלוות שהתהפכו על ראשינו ברעש גדול. כך תור הזהב בספרד וכך יהודי גרמניה שלאחר האמנציפציה ועוד. גם השמחה הגדולה שאחזה ביישוב העברי בכ"ט בנובמבר 1947 עם החלטת האו"ם על חלוקת הארץ והקמת בית לאומי לעם היהודי. מיד לאחריה פרצה מלחמת העצמאות שגבתה חללים רבים מכל מלחמה שידענו אחריה.

לא פעם בתולדותינו, בהיותנו צרורים במצוקה, דפקה על דלתנו שמחת עניים, ואנחנו, עַם עני החשוב כמת, שמחנו בה. ובלילות הגלות, בהיותנו שדודים ונזופים, חלמנו אותה על מצע עָניינו העשוי קש וזרדים: היא הייתה חלום נקמתנו, כבשת הרש שעוד נותרה לנו. אבל אז, כשבאה לבקרנו סוף-סוף, התברר להוותנו ששמחתנו הפכה למשחית וליומנו האחרון. לא אותנו ביקרה השמחה אלא את נושאי הארון, את צרינו ומְעַנֵּינוּ, להם היא האירה פנים.
במילים אלה פתח נתן אלתרמן את הפואמה הגדולה שפרסם בראשית מלחמת העולם השנייה ושמה כשם השיר הראשון 'שמחת עניים': "דָּפְקָה עַל הַדֶּלֶת שִׂמְחַת עֲנִיִּים... / וַיִּשְׂמַח בָּהּ עָנִי-כְּמֵת.../ וַיּאֹמַר: מַה טּוֹב וּמַה נָּעִים,/ כִּי בָאַתְנִי שִׂמְחַת עֲנִיִּים./ וַתֹּאמַר הַשִּׂמְחָה: לֹא, כִּי בָא מַשְׁחִיתְךָ,/ לֹא, כִּי בָא לְךָ יוֹם אַחֲרוֹן...".

היהודי מנחם את הישראלי

בזה לא תם הסיפור. האירועים הקשים הללו היו מבוא לעתיד טוב יותר לעמנו. שיר שצוטט הוא רק הפתיחה לפואמה גדולה שבמרכזה עיר נצורה ובתוכה עלמה ואב מת-חי. העיר היא הציוויליזציה המערבית שבאותם ימים נפלה לפני הנאצים מדינה אחר מדינה. מרדכי שלו הראה יפה כיצד העלמה מייצגת את הציונות והאב את היהדות. אלתרמן התעקש כי האסון שהחליף את השמחה הוא רק עניין זמני ויש תקווה לאחריתנו. ובמסורת הנביא ירמיה והגאון מווילנה ראה בעומק הצרה את תקוות הגאולה עבור היישוב הישן. וכך, בשיר הלפני אחרון, גם אם נופלת העיר, עולה רננה של שמחה, כי זה הסימן שהלילה של הגלות הנוראה עומד להסתיים: "תַּעֲלֶה רְנָנָה, הוֹי כִּי לַיִל פָּנָה,/ וּלְגִילַת אֲבַדּוֹן עָלָה שַׁחַר./ הוֹי כִּי לַיִל פָּנָה, הוֹי גִּילָה נוֹשָׁנָה/ הָאַחִים! אוּלַי פַּעַם לְאֶלֶף שָׁנָה/ יֵש לְמוֹתֵנוּ שַׁחַר!".

וכך מנחם האב את בתו - כלומר האב המייצג את עומק ההיסטוריה והאמונה של העם היהודי זורה אור נחמה על ההווה הציוני-ישראלי הקשה, ומעודד אותו לראות שהקץ המסתמן מבטא בעצם חבלי לידה:" קֵץ, בִּתִּי! בָּא הַקֵּץ! וְחֵי גִּיל וְצָרָה,/ חֵי אָשְׁרֵךְ הַטָּהוֹר שֶׁגֵּרֵשׁ כִּמְצֹרָע,/ חֵי כָּל עֹצֶם רִישֵׁנוּ (העוני שלנו), כִּי בֵּין הַמְּצָרִים/ לֹא אַשְׁרֵי הַצָּרִים, כִּי אַשְׁרֵי הַנְּצוּרִים!/ וְאַשְׁרֵי הַתּוֹלָע (תולעת יעקב, כלומר העם היהודי) הַנִּלְעָג וְהָרָשׁ,/ הַמְרֻמֶּה וּמֻקָּף וּמְמֻגָּר וְנֶחֱרָש,/ וְחוֹתֵר מֵחָדָשׁ וְזוֹכֵר וְעוֹיֵן,/ וּמַרְגּוֹעַ לוֹ אֵין וּכְלָיָה עָלָיו אֵין!". גם אם אנחנו מבודדים ואין לנו מרגוע, כליה עלינו לא תהיה; ההפך: "וְרָץ בָּא וַיְבַשֵּׂר... וְכֹחֵךְ כָּלָה./ רַק הַבֵּן עוֹד חָבַקְתְּ לִישׁוּעָה גְּדוֹלָה". הבן נולד מהחיבור שבין היהודי לציונות, כלומר הצבר יעמוד להושיע בעת הצרה, ממש כפי שעינינו רואות את דור הניצחון במלחמה הנוכחית.

צוואתו של ברל

השבוע ביקרתי בספרייה המרכזית בבית ברל, בתערוכה "הבית של סיוני", המשחזרת את הבית הקטן של סיוון אלקבץ הי"ד ונאור חסידים הי"ד שנרצחו בכפר עזה ב-7 באוקטובר. ביתם הפך למוזאון קטן המשמר את הזוועה והאימה, סימני הדם והמאבק והרצח האכזר. עמדתי נדהם מול מילותיהם של האם ענת והאב שמעון. לכו לשם לצפות בעדות המצמררת שתישאר עד לדור אחרון כדי לזכור על מה המלחמה, ומדוע חשוב להמשיך בה עד יכולו כל מעיינות הרשע שבקעו להציפנו. כשיצאנו, ראינו את תמונתו של ברל כצנלסון, ואבשלום קור ציטט לידי על-פה את דבריו של ברל מניסן תר"פ, לפני 104 שנים, לאחר נפילת תל חי. חשוב לשנן אותם לילדינו:

"אל ישקוט ואל יינחם ואל יפוג האבל - עד בוא יום, בו ישוב ישראל וגאל אדמתו השדודה! ידעו אפוא צוררינו: לא תפחידו אותנו. לא בחסדכם ניתנה לנו הארץ ולא בזדון רמייתכם תשכלו אותה מאתנו. לא תוכלו לנו. בראשינו ננפץ את בריחי הברזל. המוקשים החדשים אשר טמנתם לרגלינו לא יכשילו אותנו. הסכנה החדשה תעיר בנו את הכוחות הספונים, תדליק את להט הקנאות הקדושה, תדלה ממעמקי הנפש את ההתמכרות הגמורה, תתווה את המפעל הגדול. יהיו צוררינו אשר יהיו - אם פראי השוד והאונס או נציבי התרבות כביכול - לא תכניעו אותנו. המרתם את הצהרת בלפור בהצהרת דם. קניתם לכם שם עולם בדברי הימים - אם זכר עמלק אם מזימת אדריאנוס - חרטתם את שמותיכם בדם ירושלים. בשבילנו אתם אבק פורח, שוט עובר. על פני גוויותינו, גוויות חללינו, בדם לבנו, באור אמונתו ובתקוותנו האחרונה נפרוץ כל חומה. נפרוץ ונעלה!" כך סיים אבשלום בדברי ברל, והיו הדברים רעננים באוזניי, לנוכח ביתם החרב של סיוון ונאור, כמו נכתבו היום.

תאריך:  07/04/2024   |   עודכן:  07/04/2024
דרור אידר
+הירי לצפת: צה"ל תקף משגר רקטות ותשתית מבצעית של חיזבאללה
21:54 07/04/24  |  עידן יוסף
מטוסי קרב של חיל-האוויר תקפו בשעות האחרונות תשתית מבצעית של ארגון חיזבאללה בכפר כילא ומשגר רקטות במרחב יארון שבדרום לבנון. בהמשך להתרעות שהופעלו במרחב העיר צפת, לוחמי ההגנה האווירית יירטו בהצלחה שיגור אחד שחצה משטח לבנון.

מוקדם יותר היום זוהו מספר שיגורים נוספים שחצו משטח לבנון לעבר מרחב הר דב, אין נפגעים. כוחות צה"ל תקפו את מקורות הירי.
+אזהרת צפייה: המדינה פרסמה תמונה גרפית של ילדים שנטבחו ב-7.10
21:49 07/04/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
בציוץ ההסברה של המדינה נכתב: "לחלקכם אולי יש זיכרון קצר. לנו לא. יהי זכרם של הקורבנות ברוך"
חלק קטן מהתמונה שפורסמה
+תקווה לפריצת דרך: ראש המוסד השתתף בשיחות במצרים
21:27 07/04/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
לחץ משמעותי של ארה"ב על מצרים וקטר ומעורבות גבוהה של האמריקנים בהכנת מסגרת המו"מ  ▪  ישראל דורשת הפעלת לחץ מירבי על החמאס
נשיא מצרים א סיסי מארח את ראש ה-CIA ברנס [צילום: לשכת הנשיאות המצרית]
+הלוי: המלחמה בעזה נמשכת, ואנחנו רחוקים מלהפסיק
20:28 07/04/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
 ▪  צה"ל חזק מספיק כדי שמדינת ישראל תדע לשלם מחירים למען השבת בניה ובנותיה. השבת החטופים היא דחופה חשובה ושעון הזמן שלה שונה משעון הזמן של המטרות האחרות
 ▪  אנחנו בוחנים ניצחון בהגדרות צבאיות; את ההישגים שלנו אנחנו מודדים בשעון הישגים
 ▪  לא קיבלנו שום תכתיב מאף גורם בינלאומי להדיח את קציני הנח"ל
 ▪  פועלים נגד אירן בשיתוף פעולה עם ארה"ב ושותפות אסטרטגיות במרחב
הרמטכ"ל. עובדתית צה"ל נמצא בעזה [צילום: דובר צה''ל]
+גלנט: הכוחות יצאו מח'אן יונס כדי להערך לכניסה לרפיח
19:48 07/04/24  |  עידן יוסף
שר הביטחון גלנט בפיקוד הדרום: "יציאת הכוחות מח׳אן יונס בוצעה לאחר שהחמאס חדל מלתפקד כארגון צבאי בעיר, הכוחות יצאו עבור היערכות לביצוע המשימה ברפיח".
[צילום: אלעד מלכה]
+מספר הטלפון להזמנת הפרחים הופיע ברשת אירנית שחשף שב"כ
18:31 07/04/24  |  עידן יוסף
מספר הטלפון ששימש להזמנת זר הפרחים למשפחתה של החטופה לירי אלבג הופיע ברשת השפעה אירנית ששב"כ חשף בינואר. כך גילו חוקרי ״אקטיב אינפו״. המספר הוגדר כמנהל הרשת דאז שעסקה בקמפיין פיקטיבי להחזרת החטופים. שב״כ פרסם לציבור על הרשת הזו וגם אחרות אך למרות זאת הן עדיין פועלות (הארץ).
+אחרי שהשווה את ישראל לחמאס - האפיפיור ייפגש עם משפחות חטופים
17:32 07/04/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
פרנציסקוס נענה לבקשת שר החוץ ישראל כ"ץ, הסבור כי הפגישה תגביר את המודעות לנושא שחרור החטופים ותבטיח שכל הפסקת אש תותנה בשחרור החטופים  ▪  החשש: האפיפיור יאשים את ישראל בטרור - כפי שנהג בעבר
פרנציסקוס. מוסר כפול [צילום: אנדרו מדיצ'יני/AP]
+חצי תה, חצי קפה
17:31 07/04/24  |  דן מרגלית   |   לרשימה המלאה
מי שממיט עלינו כישלון מוחץ הוא בנימין נתניהו  ▪  אם גם נתעלם מהיותו שקרן ורמאי ונוכל ונאשם בפלילים וחומס קופת המדינה כי אז נוסף לכל אלה הוא מנהיג חסר כל יכולת הכרעה
נתניהו. גם לא וגם לא [צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]
+השר ארבל: צוואת גיבורינו - להקשיב ולהפסיק לתייג
16:59 07/04/24  |  עידן יוסף
השר משה ארבל: ״בזמן ישיבת הממשלה נכחתי בלוויית הלוחם הגיבור אמיתי אבן שושן הי״ד. שמעתי את מילותיה של אמו לעם ישראל, שאמרה: ״אני פונה אליכם מעל הקבר של הבן שלי: די להכפשה ולשנאה. אמיתי היה דתי, אוהב תורה, אוהב אדם. הגיע הזמן שנסתכל אחד לשני בעיניים ונבין שעבור אויבנו כולנו יהודים. בואו נקשיב ונפסיק לתייג ונבין שיש לנו רק זה את זה״. זו צוואת גיבורינו וחובה על כולנו לקיימה!
+75% מהמוסלמים בבריטניה: לא מאמינים שחמאס ביצע את הטבח
16:57 07/04/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
סקר הטלגרף: 46% מהמוסלמים הבריטים מזדהים עם חמאס  ▪  סגן ראש ממשלת בריטניה: נפסיק מכירת הנשק לישראל אם תפר את החוק הבינ"ל  ▪  בריטניה שולחת בים סיוע לרצועה
הפגנה פרו-פלשתינית בבריטניה [צילום: קין צ'ונג/AP]
+החות'ים טוענים שתקפו שתי ספינות ישראליות וספינות נוספות
16:40 07/04/24  |  עידן יוסף
דובר הזרוע הצבאית של החות'ים טוען כי בשעות האחרונות הם תקפו באמצעות טילים וכטב"מים ספינה בריטית, שתי ספינות ישראליות וכמה ספינות מלחמה אמריקניות במפרץ עדן, באוקיינוס ההודי ובים סוף.

צבא ארה"ב מעדכן שאתמול היו שני ניסיונות לתקוף ספינות אמריקניות סמוך לתימן ובמסגרתם יורטו כטב"ם וטיל נגד ספינות ששוגרו לעברן, כמו גם טיל שהיה מוכן לשיגור על אדמת תימן. לא נגרם נזק ולא היו נפגעים.
+צה"ל תקף מתחם צבאי גדול של כוח רדואן בדרום לבנון
16:22 07/04/24  |  עידן יוסף
מטוסי קרב תקפו מתחם צבאי ובו שבעה מבנים צבאיים של כוח רדואן השייך לארגון חיזבאללה במרחב אל-חיאם, בנוסף כוחות צה"ל תקפו מפקדה צבאית המשויכת לארגון במרחב כפר טורא.

כוחות צה"ל תקפו את מקורות הירי במרחבים כוכבא ומיס אל ג'בל שבדרום לבנון בתגובה לשיגורים שזוהו מוקדם יותר היום לעבר רמת הגולן ואזור מנרה.
+דיווח: הפסקת אש הומניטרית בעיד אל פיטר
16:12 07/04/24  |  עידן יוסף
כלי תקשורת בקטר: צפויה הפסקת אש הומניטרית של כמה ימים בעיד אל פיטר, שיתחיל ביום שלישי. מנהל לשכת ההסברה הממשלתית בעזה: "מה שהציונים אומרים על עזיבת ח'אן יונס זה שקר וטקטיקה צבאית כדי לתקוף את רפיח".
+ההתרעה על חדירת עלי טיס עוין במרחב אילת - זיהוי שווא
15:01 07/04/24  |  מירב ארד
בהמשך להתרעה על חדירת עלי טיס עוין במרחב אילת - מדובר בזיהוי שווא.
+רה"מ: "אנחנו כפסע מהניצחון. המחיר שנגבה מאיתנו קורע לב"
14:55 07/04/24  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
הבהיר: "ישראל היא לא זו שמונעת עסקה. חמאס מונע עסקה. דרישותיו הקיצוניות נועדו להביא להפסקת המלחמה"  ▪  הוסיף: "הבהרתי לקהילה הבינלאומית: לא תהיה הפסקת אש בלי החזרת חטופים"  ▪  על החשש מנקמה אירנית אמר: " ישראל ערוכה - בהגנה ובהתקפה - לכל ניסיון לפגוע בנו"
נתניהו. "מחויבים להחזיר את כולם הביתה" [צילום: קובי גדעון / לע״מ]
+התרעה על חדירת כלי טיס עוין באילת
14:29 07/04/24  |  מירב ארד
אזעקה באילת: חשש לחדירת כלי טיס עוין.
+שב"כ: האירנים מאחורי שליחת הזר למשפחת אלבג
14:28 07/04/24  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
ביום שישי האחרון הונח בפתח בית משפחתה של החיילת החטופה לירי אלבג זר פרחים. משפחתה סיפרה שהזר הופיע עם הכיתוב "יהי זכרה ברוך. המדינה החשובה ביותר"
זר הפרחים שנשלח לבית המשפחה
החטופה - לירי אלבג [צילום: מטה המשפחות להחזרת החטופים והנעדרים]
+למען 134 החטופים
13:19 07/04/24  |  איתן קלינסקי   |   לרשימה המלאה
לטובתם חובה לסיים את המלחמה בעזה  ▪  למרבה הכאב, סופה של המלחמה אינו נראה באופק ודעת הקהל במרבית המדינות מתמקדת היום בלחץ הדוק ובגינוי מדינת ישראל
רפיח [צילום: פטימה שביר/AP]
+דילול כוחות משמעותי: אוגדה 98 יצאה מהרצועה
12:43 07/04/24  |  מירב ארד
דילול כוחות ברצועה: חיילי אוגדה 98, בהם חטיבת השריון 7, החלו לצאת הלילה מרצועת עזה לאחר שלחמו בשטח העזתי מתחילת התמרון בסוף חודש אוקטובר. בשלושת החודשים האחרונים חטיבה 7 פעלה בחאן יונס תחת אוגדה 98, ולפני כן תמרנה בצפון ובמרכז הרצועה תחת אוגדה 36. בתוך השטח נמצאים כעת אוגדה 162 וחטיבת הנחל.

צה"ל ערוך ופרוס מחדש סביב הרצועה לאחר הקמת רצועת הביטחון החדשה. לפי שעה,
בעקבות יציאת אוגדה 98 מהרצועה, תושבי העיר חאן יונס יוכלו לשוב לבתיהם
+שירה מגויסת
11:53 07/04/24  |  דרור גרין   |   לרשימה המלאה
שלחתי למנויי 'פיוט' הרהור על תופעת השירה המגויסת לעת מלחמה ועל שירו של אליעז כהן 'עכשיו תעצמו את העינים'  ▪  אינני אוהב שירה מגויסת, שירה שמבטאת רעיון חד-משמעי ומשמשת, למעשה, כתשדיר-תעמולה
לעצום עיניים [צילום: AP]
+האזעקות בגולן: כ-30 רקטות שוגרו מלבנון
11:39 07/04/24  |  מירב ארד
בהמשך לאזעקות שהופעלו מוקדם יותר בגולן: כ-30 רקטות שוגרו מלבנון לשטח ישראל, חלק מהרקטות יורטו. במהלך הלילה תקפו מטוסי קרב מתחם צבאי ותשתיות צבאיות של חיזבאללה במרחב בעלבכ בלבנון.

+גלנט: ״הושלמה ההיערכות לתגובה נגד כל תרחיש שיתפתח מול אירן״
11:17 07/04/24  |  מירב ארד
שר הביטחון יואב גלנט קיים הבוקר (יום א') הערכת מצב מבצעית, יחד עם ראש אגף המבצעים בצה״ל האלוף עודד בסיוק וראש אגף המודיעין האלוף אהרון חליוה. בתום הערכת המצב אמר גלנט: ״מערכת הביטחון השלימה את ההיערכות לתגובה נגד כל תרחיש שיתפתח מול אירן״.


[צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון]
+סינוואר ושחרור החטופים
10:39 07/04/24  |  יוסף אליעז   |   לרשימה המלאה
נראה כי לסינוואר אין חשיבות לחיי אדם, כולל חיי אזרחים פלשתינים המשמשים לו מגן וגם לא לחיי לוחמי חמאס כולל האסירים שבידי ישראל
סינואר. אכזרי [צילום: אדל חנה/AP]
+שני פצועים בפיגוע ירי בשומרון; מצוד אחר המחבל
10:14 07/04/24  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
שני הנפגעים גבר ואישה - הפצועה בת 19 מטופלת במצב קשה, פצוע נוסף במצב קל-בינוני עם פצעי ירי  ▪  המחבל פתח בירי מרכב חולף לעבר אוטובוס ורכב פרטי  ▪  כביש 55 נחסם לתנועה  ▪  כוחות צה"ל עורכים סריקות באזור אחר מחבלים
זירת הפיגוע [צילום: תיעוד מבצעי מד"א]
מצוד מתנהל אחר המחבל [צילום: תיעוד מבצעי מד"א]
+חצי שנה למלחמה: כ-300 אלף חיילי מילואים גויסו; מהם כ-17% נשים
10:02 07/04/24  |  מירב ארד
מ-7 באוקטובר צה"ל גייס כ-300 אלף חיילי מילואים, כ-51 אלף מהם נשים. כ-24 אלף מהמילואימניקים היו בני 70-50. כך על פי נתונים שמפרסם דובר צה"ל במלאת חצי שנה למלחמת חרבות ברזל. מתחילת המלחמה נפצעו כ-3,193 חיילים, מתוכם 497 במצב קשה. ברצועת עזה הותקפו מהאוויר כ-32,000 מטרות, יותר מ-12,000 מחבלים חוסלו. בזירת הותקפו יותר מ-1,400 מטרות מהאוויר, כ-330 מחבלים חוסלו
בפיקוד המרכז חוסלו כ-420 מחבלים.
+ "יש לאיים ולהשמיד כל נשק שנועד להשמיד את מדינת ישראל"
09:29 07/04/24  |  אורי מילשטיין   |   לרשימה המלאה
שיחת עומק עם הפיזיקאי ד"ר אבי רבינוביץ, הטוען כי יש להצהיר באו"ם, וממילא בעולם כולו, כי אם אירן והחיזבאללה לא ינטרלו מייד את הטילים והנשק הגרעיני שהם מצהירים כי הוא נועד להשמידנו, אנחנו נשמיד בעזרת נשק גרעיני את הכורים ואתרי הטילים הכבדים שברשותם
אירן [צילום: משרד ההגנה האירני/AP]
+צה"ל: מטוסי קרב תקפו מתחם צבאי ותשתיות צבאיות של חיזבאללה בעומק לבנון
08:52 07/04/24  |  מירב ארד
מטוסי קרב תקפו מוקדם יותר הלילה מתחם צבאי ושלוש תשתיות צבאיות נוספות של מערך ההגנה האווירית ששימשו את ארגון הטרור חיזבאללה במרחב בעלבכ בתגובה להפלת כלי הטיס של חיל האוויר אמש. בנוסף, מטוסי קרב תקפו אתמול במהלך היום תשתית טרור ומבנה צבאי של ארגון הטרור חיזבאללה במרחבים עייתא א-שעב ואל עדייסא, כמו כן צה"ל תקף בירי ארטילרי במהלך היום במרחב יעטר.
+התמונה בכפר עזה מורכבת מזו הנראית במרילנד
07:20 07/04/24  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
רות מרכוס, בעלת טור בכירה בוושינגטון פוסט, מתארת את התובנות מביקור קצר בישראל: הטראומה והפחדים, החטופים אל מול הסיוע לרצועה, "הבדידות הקיומית" במיוחד מיהודי ארה"ב
כפר עזה. לראות כדי להבין [צילום: אריה אברמס, פלאש 90]
+ארבעה לוחמים מעוצבת הקומנדו נהרגו בח'אן יונס
07:19 07/04/24  |  איציק וולף   |   לרשימה המלאה
הותר לפרסום כי קצין ושלושה לוחמים נהרגו בהיתקלות עם מחבלים בשבת בצהריים  ▪  אלה שמות הנופלים: סרן עידו ברוך, סמל אמיתי אבן שושן, סמל עילאי צעיר וסמל ריף הרוש
מ-7 באוקטובר נפלו 604 חיילי צה"ל [צילום: דובר צה"ל]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  מלחמת חרבות ברזל
בשמונה-עשרה השנים האחרונות אני מהרהר על שירה מדי שבוע ושולח את ההרהור לארבעת אלפים מנויים. השירה, בעיני, היא היצירה האנושית המיותרת ביותר, משום שאין בה צורך מעשי, ודווקא משום כך היא עולה על שאר האמנויות. השירה היא קוד סמוי שכל קורא מפענח בדרכו ויוצר בזכותו התבוננות חדשה בעולם הסובב אותו. גדולתה של השירה אינה בתכנים שהיא מבטאת, אלא בריבוי רבדי המשמעות שהיא מעוררת.
07/04/2024  |  דרור גרין  |   יומני בלוגרים
אחת הדרישות להצלחה בקרב או בביצוע משימה היא "דע את האויב". הכלל הזה יפה תמיד וגם כאשר אויבך הוא אכזר, עיקש ולכאורה חסר לב.
07/04/2024  |  יוסף אליעז  |   יומני בלוגרים
שני ישראלים נפצעו הבוקר (יום א') בפיגוע ירי ליד צומת נבי אליאס שבשומרון. המחבל פתח בירי מרכב חולף לעבר אוטובוס ורכב פרטי. שני הנפגעים גבר ואישה - הפצועה בת 19 מטופלת במצב קשה, פצוע נוסף נפגע קל מרסיסים.
07/04/2024  |  מירב ארד  |   חדשות
שיחת עומק עם הפיזיקאי ד"ר אבי רבינוביץ, הטוען כי יש להצהיר באו"ם, וממילא בעולם כולו, כי אם אירן והחיזבאללה לא ינטרלו מייד את הטילים והנשק הגרעיני שהם מצהירים כי הוא נועד להשמידנו, אנחנו נשמיד בעזרת נשק גרעיני את הכורים ואתרי הטילים הכבדים שברשותם. ד"ר רבינוביץ מעריך שלאחר הצהרה פומבית כזאת ארה"ב, מעצמות ומדינות אחרות יפעלו במרץ כדי לנטרל את הטילים הכבדים של החיזבאללה בלבנון שאחרת תושמד לבנון ואת הכורים הגרעיניים באירן.
07/04/2024  |  אורי מילשטיין  |   פודקאסטים
  • רות מרכוס, בעלת טור בכירה בוושינגטון פוסט, תיארה בגוף ראשון את ביקורה בישראל בשבוע שעבר וכך גם מובאים כאן עיקרי הדברים.

07/04/2024  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
איתמר לוין
איתמר לוין
קיים קשר ישיר בין הבקשה להוציא צווי מעצר לנתניהו וגלנט לבין "הרפורמה המשפטית"    כיצד נתניהו נותן לסינוואר את המטרה האסטרטגית לשמה יצא למלחמה
צבי גיל
צבי גיל
התמונות שהעולם, מלבדנו, קיבל ומקבל מעזה מראות שעזה ברובה היא עי חרבות ואין כמעט רובע שלם שעומד על תילו כפי שהיה    המצלמה מראה רחובות ריקים וכבישים שנהרסו או קבורים בערמות של בנייני...
יצחק בריק
יצחק בריק
בתחילת תפקידו כשר הביטחון, הוצג בפניו ובפני בכירי משרדו וצה"ל דוח של 80 עמודים המפרט את בעיות הצבא ואי-מוכנותו למלחמה    אלא שגלנט והרמטכ"ל הלוי לא פעלו ליישום ההמלצות ובחרו לעסוק ב...
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il