|   15:07:40
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
עמיטל נדלן מתקדמת לקראת רכישת בניין נוסף בבוקרשט!
כתיבת המומחים
מתי יש להזמין הובלה עם מנוף?
מהלך נכון [צילום: אייל מרגולין/פלאש 90]

חשיבה אסטרטגית מושכלת כלפי חיזבאללה

המדיניות הישראלית הנוכחית כלפי חיזבאללה, מאז ה-7 באוקטובר 2023, מצטיירת מהבחינה האסטרטגית כמושכלת, בהינתן הנסיבות המתקיימות מאז לאורך גבול הצפון
22/05/2024  |   רפאל בוכניק   |   יומני בלוגרים   |   מלחמת חרבות ברזל   |   תגובות

עם כל רחשי האמפתיה הטבעיים כלפי תושבי הצפון, שומה שממשלת ישראל לא תפעל מהבטן כהיענות למשאלות הלב המוצדקות של התושבים, אלא תגלם את מכלול השיקולים האסטרטגיים המשפיעים בסוגיה זו.

המדיניות הישראלית הנוכחית כלפי חיזבאללה, מאז ה-7 באוקטובר 2023, מצטיירת מהבחינה האסטרטגית כמושכלת, בהינתן הנסיבות המתקיימות מאז לאורך גבול הצפון. עם כל ההבנה לממד "הכבוד הלאומי", פינוי היישובים סמוכי הגדר ובכלל זה העיר קריית שמונה מיושביהם, היה מהלך נכון באופן המותיר חופש פעולה לממשלה בהתנהלות מול הזירה.

בנסיבות אחרות, לו הייתה מערכת הביטחון מתעקשת על "עמידה איתנה" נוכח ההתגרויות התוקפניות של ארגון החיזבאללה, הרי שבסבירות גבוהה הייתה ישראל סופגת אבידות כבידות בנפש וברכוש על בסיס יום-יומי, וכתוצאה מכך היה רובץ אילוץ של ממש על הממשלה, באופן שלא היה מותיר בפניה ברירה אחרת אלא לפתוח במתקפה רבתי, גם בזירה הלבנונית.

מכל מקום, כחלוף יותר מ-7 חודשים מאז החלו התגרויות חיזבאללה כלפי היישובים הישראלים לאורך גבול לבנון וצפון רמת הגולן, ובחודשים האחרונים אף התעצמו בהיקפם ובמאפייניהם, הולך ותופס תאוצה בשיח הציבורי הסנטימנט התובע יוזמה צבאית ישראלית, ללא דיחוי, במטרה לשנות את המשוואה ולהדוף בכוח את איום החיזבאללה אל מעבר לנהר הליטאני.

ברי לכל, כי מדינה ריבונית אינה יכולה להשלים עם מציאות שבה גורם טרור מחוץ לשטחה פוגע באופן פראי ובלתי מרוסן באזרחיה, ולפיכך מתקיימים בהקשר זה כל סממני ה"קאזוס בלי" הנורמטיביים, לפי כללי הדין הבינלאומי. אולם מן הראוי להדגיש כי ארגון חיזבאללה אינו בבחינת ישות מדינתית העומדת בפני עצמה, ולפיכך ההתבוננות במזכ"ל הארגון, חסן נסראללה כמי שמחזיק את מדינת ישראל ב"איברים רגישים", וברצותו "ישבור את הכלים", מייצגת גישה שטחית ולפיכך בלתי מבוססת.

סוג של הרתעה

מעשית, נסראללה הוא התגלמות ה-PROXY האולטימטיבי של אירן, ועל פיה יישק דבר. מעבר לכך, מתבקשת ההפנמה לפיה הארסנל הצבאי המאסיבי אשר הועבר מאירן ואוחסן בלבנון, אשר מכיל גם מערכות נשק אסטרטגיות דוגמת טילי קרקע-קרקע ארוכי טווח, לא נועד אלא להוות ביטוי מוחשי לכינון חזית קדמית של אירן בסמוך לגבול הישראלי. ההיגיון האופרטיבי המנחה את אירן בעשותה זאת, כרוך בחשיבה אסטרטגית המביאה בחשבון היתכנות לפעולה ישראלית (או אמריקנית-ישראלית) נגד מתקני הגרעין בשטחה, ומכאן נובע הצורך האירני להיערך מראש עם אופציית תגובה צבאית בזמן אמת. בראייה האירנית, היערכות זו בשטחה של לבנון, עשויה אף לשמש כסוג של הרתעה כלפי ישראל מפני מימוש תקיפה ישראלית באירן בקונטקסט פרויקט הגרעין הצבאי.

בתוך כך מסתמן כי חשיבותו של מערך קדמי זה, אף התעצמה משמעותית, בעקבות מתקפת הטק"ק והכטב"מים המאסיבית של אירן על ישראל, בליל ה-14-13 באפריל 2024, עת התחוור כי היכולת האירנית המעשית לפגוע בישראל בירי ארך-טווח משטח אירן אינה אפקטיבית דיה.

מכאן עשויה להיגזר מסקנה הערכתית מוצקה לפיה לאירן יש אינטרס מובהק לרסן את ארגון חיזבאללה במסגרת מרחב ההתגרויות שהוא יוזם מול צה"ל. במסגרת זו מאפשרת אירן לנסראללה "חבל" קצר יחסית, ובלבד שלא תיגרם, מתוך שיקול לא זהיר, מיסקלקולציה שתגרום ל"שבירת כלים" ולמלחמה כוללת בזירת לבנון, שאינה עולה בקנה אחד עם האינטרסים האסטרטגיים האירניים.

מרחב חופש הפעולה של חסן נסראללה בהפעלת אנשיו מול ישראל הוא אפוא ברמה הטקטית-אופרטיבית, ובמשתמע, מנעד הפעולות שבמנדט של חיזבאללה אמור לשרת מטרה בעלת משמעות דקלרטיבית ובבסיסה - הפגנת סולידריות עם ארגון החמאס במלחמה ברצועת עזה. לפי היגיון זה, ככל שתגבר עצימות הלחימה ברצועה כך יסלים חיזבאללה את מינון התקיפות שהוא מבצע נגד ישראל לאורך הגבול, אולם עדיין ללא כוונה להוביל למלחמה כוללת.

לוגיקה זו מתחמת גם את מרחב התמרון של החות'ים בתימן, בפרמטרים המוכתבים על-ידי טהרן, דהיינו שיגורים ספוראדיים של טילים בליסטיים וכטב"מים לעבר ישראל, כהפגנת הזדהות עם החמאס במלחמתו בעזה. מכאן משתמעת תובנה מעין פאבלובית, לפיה הפסקת הלחימה ברצועת עזה תסמן גם את סיום מעשי האיבה מצידם של בני חסותה של אירן.

מצוקת תושבי הצפון

לא ניתן כמובן, להתעלם מסבלם המתמשך של תושבי הצפון, אשר נאלצו לפנות את בתיהם ולמצוא מפלט זמני באזורים בטוחים יותר; אולם כפי שהובהר לעיל, מהלך זה היה מחויב המציאות בהינתן הנסיבות הלא פשוטות מאז ה-7 באוקטובר 2023.

גם עתה, ככל שפתרון למצוקת תושבי הצפון אינו נראה באופק, בעוד מתעצמת בשיח הציבורי התביעה מהממשלה לסיים את "הסאגה" של איום החיזבאללה בדרך מדינית או צבאית, כך נדרשת מידה בלתי נדלית של קור רוח אצל מקבלי ההחלטות. עם כל רחשי האמפתיה הטבעיים כלפי תושבי הצפון, שומה שממשלת ישראל לא תפעל מהבטן כהיענות למשאלות הלב המוצדקות של התושבים, אלא תגלם את מכלול השיקולים האסטרטגיים המשפיעים בסוגיה זו. התובנה המרכזית האמורה לנבוע מכך היא הימנעות ממהלך צבאי יזום ופזיז מול חיזבאללה, כל עוד מתקיימת לחימה עצימה בחזית רצועת עזה.

חשוב להדגיש כי לישראל מלוא הלגיטימציה לתבוע גם עתה ערבויות בינלאומיות ליישום החלטת מועצת הביטחון 1701 (מ-12 באוגוסט 2006), להרחקת מחבלי חיזבאללה ואמצעי הלחימה שלהם אל מעבר לקו נהר הליטני. כידוע כרסם חיזבאללה בהוראות החלטה זו, עד אשר זו אויינה כלא הייתה. מידת ה"סלחנות" הישראלית בהקשר זה דורבנה מכוח השכנוע העצמי הישראלי כי חיזבאללה מורתע אפקטיבית מאז תום מלחמת לבנון השנייה. בדיעבד התחוור כי הייתה זו תקלה חמורה בחשיבה האסטרטגית הישראלית.

גם כחלוף כ-18 שנה נראה כי מתאר החלטת האו"ם 1701, חרף מגבלותיו והקשיים ביישומו בשקיפות, עשוי לשמש בסיס ראשוני ליצירת מודוס אופרנדי שניתן לחיות עימו לאורך גבול לבנון. בהינתן המטרייה הבינלאומית שתחת כנפיה אישרה מועצת הביטחון של האו"מ את עקרונות ההחלטה, הרי שלמעצמות בעלות העניין בלבנון, בדגש לצרפת ולארה"ב יש תמריץ של ממש לעצב את התנאים הבסיסיים ליישומה, מוטב מאוחר מאשר לעולם לא. נראה כי הדרך למתווה כזה תתבסס גם על הסכמה רחבה, להגדלה משמעותית של סדר הכוחות של UNIFIL והגדרה מחודשת של מנדט הכוח הבינלאומי, באופן שיוקנו לו סמכויות אכיפה מובהקות.

כבר עתה מסתמן כי מתקיים בציבוריות הישראלית קונסנזוס לפיו סביר שנוסחה כזו תסלול את הדרך לשובם של תושבי הצפון ליישוביהם, ובלבד שתתלווה לכך שורת מנגנוני ביצוע ממשלתיים לשיקום ותשלום פיצוי הולם, שיהיה בהם כדי לשכנע כי התושבים אינם ניצבים לבדם מול אתגר החזרה לשגרה. במלים אחרות, הסדר דיפלומטי עדיף שבעתיים על מהלך מלחמתי לשינוי היוצרות בגבול הצפון.

אזהרה אייקונית

על-רקע זה ובניתוח שבדיעבד, יש מקום לתהות בדבר ההיגיון שהינחה את בכירי מערכת הביטחון הישראלית, כאשר הניחו על שולחן הממשלה הצעה קונקרטית למתקפת פתע נגד חיזבאללה, ימים ספורים לאחר טבח ה-7 באוקטובר. רעיון "גאוני" זה, שככל הידוע לווה במחלוקות קשות בקרב צמרת מקבלי ההחלטות בישראל, מצטייר ממרחק הזמן כבלתי רציונאלי, שלא לומר הזוי. כלום לא נלקחה בחשבון ההיתכנות לסיבוכה של מדינת ישראל במלחמה רב-זירתית, בואכה מערכה אזורית? לא זו בלבד שהיה מדובר ברעיון עיוועים, אלא שעצם העיסוק בו מציף הרהורים נוגים בדבר חשיבה אסטרטגית לקויה ומסוכנת, שהנחתה את בכירי מערכת הביטחון בתזמון שאין מורכב ממנו. טוב שיוזמה זו נבלמה בעודה באיבה, על-ידי ראש הממשלה.

ייתכן שיש באירוע זה כדי להאיר באור אחר את משמעות אזהרתו האייקונית של נשיא ארה"ב ביידן DON’T, אשר התקבעה בתודעה הבינלאומית כ"דוקטרינה" (יצויין כי ביידן עשה שימוש באזהרה זו לראשונה כלפי רוסיה בהקשר למלחמה באוקראינה), כמכוונת להרתיע את חיזבאללה ואירן מפני פתיחת חזית שנייה מול ישראל. בחשיבה של "הפוך על הפוך" ובמתכונת של "איפכא מסתברא", ניתן להעלות סברה לפיה מהלכו הדרמטי של הנשיא האמריקני אשר כלל גם שיגור ארמדה חסרת תקדים למזרח הים התיכון, נועד בראש וראשונה למטרת ריסון הלהיטות של גורמים ישראלים לייזום מתקפה על לבנון, כאשר הרתעת חיזבאללה ואירן היו בבחינת יעד משני בחשיבותו.

כך או אחרת, חובתה של מערכת הביטחון שיהיו בידיה תוכניות מבצעיות מעודכנות וזמינות למימוש, בהינתן תרחיש קיצון שיחייב מהלך צבאי ישראלי נגד חיזבאללה, בבחינת "כלו כל הקיצים". אולם ככל שמהלך הדברים מתאפיין במתאר של מעין "מלחמת התשה", הגיוני שאורך הנשימה האסטרטגי של מדינת ישראל, יתעל את מקבלי ההחלטות הישראלים להעדיף הימנעות מדרדור המצב לעבר מלחמה כוללת.

הכותב הוא אל"ם בדימוס, עמית מחקר בכיר במרכז בגין סאדאת באוניברסיטת בר-אילן.
תאריך:  22/05/2024   |   עודכן:  22/05/2024
רפאל בוכניק
+גרמניה: נהיה חייבים לעצור את נתניהו במקרה של צו מעצר נגדו
21:55 22/05/24  |  עידן יוסף
דובר ממשלת גרמניה הבהיר כי אם יוצא צו מעצר בין-לאומי נגד ראש הממשלה נתניהו - גרמניה תהיה מחויבת לעצור אותו. "אנו מחויבים לחוק, גרמניה תומכת בבית הדין וכך יישאר".
+כטב"ם נפץ חדר מלבנון למרחב בית הלל
21:23 22/05/24  |  עידן יוסף
כטב"ם נפץ שחצה משטח לבנון נפל הערב במרחב בית הלל, אין נפגעים ולא נגרם נזק.

מטוסי קרב תקפו שני משגרים של חיזבאללה במרחבים מרווחין ועייתא א-שעב שבדרום לבנון. בנוסף, מטוסי קרב תקפו תשתית טרור של ארגון הטרור במרחב רב א-תלתין.
+שלושה משרי קבינט המלחמה תומכים בהצעת אלון לפשרה מול החמאס
21:21 22/05/24  |  עידן יוסף
שרים בקבינט המלחמה האמור, להתכנס בשעה זו, תומכים בהצעה החדשה שגיבש אלוף (מיל') ניצן אלון, הכוללת פשרה בנושא שהיה במחלוקת עם חמאס, אך גם התעקשות ישראלית בסוגיות אחרות. השרים יואב גלנט, בני גנץ וגדי איזנקוט הם דרשו מראש הממשלה נתניהו לקיים את הדיון הזה בהקדם.

במהלך המגעים בין הצדדים סוכם שחמאס יתחייב לשחרור הנשים תחילה- אזרחיות ותצפיתניות. בטיוטה שפרסם ארגון הטרור נכתב כי הוא מוכן לשחרר נשים תחילה במידת האפשר.
+מקורות אמריקניים: מפת דרכים ועקרונות ברורים הושגו בהסכם הגבול עם לבנון
20:57 22/05/24  |  עידן יוסף
‏מקורות אמריקניים לאל-ג'דיד הלבנוני: ההסכם בנוגע לגבול בין לבנון לישראל כמעט הושלם מבחינת מפת דרכים ועקרונות ברורים, במיוחד בכל הקשור לנקודות שבמחלוקת לאורך הקו הכחול - הקו אליו נסוגה ישראל בשנת 2000 שמהווה קו הגבול בפועל, ובנוסף בנוגע ל"שטחים הכבושים". כלומר, הר דב ("חוות שבעא").
+נתניהו ביקש מצה"ל להתיר פרסום חלקים מסרטון הזוועות
20:53 22/05/24  |  עידן יוסף
ראש הממשלה נתניהו פנה בימים האחרונים לצה"ל, בבקשה לפרסם את סרטון הזוועות מ-7 באוקטובר - בגרסה מרוככת וקצרה יותר, כדי להדוף את המפולת המדינית הבינלאומית שמאיימת על הלגיטימציה של ישראל להמשיך במלחמה (חדשות 12). מאז הכנת הסרטון נתפסו חומרים נוספים שצולמו ביום הטבח.
+נתניהו נגד ניר ברקת: "מעודד את אויבינו כדי לקבל כותרות"
20:14 22/05/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
השר ברקת אמר בשיחה עם מנהיגים דרוזים ש"נתניהו וגלנט פחדנים. נסראללה מריח את החולשה שלהם. הם שמאל שמחופש לימין"  ▪  תוכנית שיקום הצפון נדחתה שוב, בשל מחלוקת בין משרדים, ותוכנית מתוקנת תובא בשבוע הבא
נתניהו וברקת. קרבות בליכוד [צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]
+ראש הממשלה והנשיא פרסמו הודעות זעזוע מתיעוד התצפיתניות
20:03 22/05/24  |  עידן יוסף
ראש הממשלה נתניהו: ״אני מזועזע מהסרטון המתעד את חטיפת התצפיתניות היקרות שלנו. נמשיך לעשות הכל כדי להשיבן הביתה. אכזריות מחבלי החמאס רק מחזקת את נחישותי להילחם בכל העוצמה עד לחיסול החמאס, כדי להבטיח שמה שראינו הערב לא יחזור על עצמו לעולם״.

נשיא המדינה הרצוג: ״העולם כולו חייב להישיר מבט אל עיניהן המבועתות של הנשים הצעירות שנחטפו ע"י מרצחי החמאס, ומוחזקות ברצועת עזה בפשע נגד האנושות שאין כדוגמתו. הסרטון שמשפחותיהן שיתפו היום רק מעצים את ההבנה של עומק הזוועה שהן וכל החטופות והחטופים עברו ב-7 באוקטובר ועוברים מאז. לא ננוח ולא נשקוט, נמשיך להלחם בארגון הטרור חמאס ולעשות כל שביכולתנו כדי להחזירן הביתה".
+ראשוני: חשש לאירוע בטחוני בשגרירות ישראל במינכן
19:08 22/05/24  |  עידן יוסף
דיווחים ראשונים על אירוע בטחוני בשגרירות ישראל במינכן כוחות מיוחדים של צבא גרמניה נצפו מסביב למבנה.
+הותר לפרסום: שלושה חיילי צה"ל נפלו בקרב בצפון הרצועה
19:02 22/05/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
שמות הנופלים: רס״ר (מיל׳) גדעון חי דירוא (33), סרן ישראל יודקין (22) וסמ״ר אלי חיים אמסלם (21)  ▪  מתחילת התמרון הקרקעי ברצועת עזה פורסמו שמותיהם של 282 חללים  ▪  בקרבות נפצעו קשה שלושה לוחמים ובתאונה מבצעית בצפון נפצע קשה לוחם מילואים
(גדעון חי דירוא, ישראל יודקין, אלי חיים אמסלם)
+נתניהו על הכרה במדינה פלשתינית: "לרוע הזה אסור לתת מדינה"
18:46 22/05/24  |  עידן יוסף
ראש הממשלה בנימין נתניהו בסרטון בעברית: ״הכוונה של מספר מדינות באירופה להכיר במדינה פלשתינית היא פרס לטרור. 80% מהפלשתינים ביהודה ושומרון תומכים בטבח הנורא של ה-7 באוקטובר. לרוע הזה אסור לתת מדינה.

"זאת תהיה מדינת טרור, היא תנסה לבצע שוב ושוב את הטבח של ה-7 באוקטובר, ולזה לא נסכים. פרס לטרור לא יביא שלום - והוא גם לא יעצור אותנו מלנצח את החמאס״.
+השפלה וביזוי: פורסם סרטון לקיחתן בשבי של התצפיתניות
18:15 22/05/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
הסרטון, שאורכו 03:10 דקות, נערך וצונזר בידי מטה המשפחות, והוא אינו כולל חלקים קשים לצפייה, הכוללים את הנרצחים הרבים בבסיס נחל עוז, את הנרצחים בתוך המיגונית ממנה נחטפו התצפיתניות, וקטעי אלימות רבים
החיילות ברגעי השבי הראשונים
+סגירת מעגל מהירה: צה"ל תקף מחבלים שזוהו במבנים של חיזבאללה; טיל נ"ט פגע במושב אביבים
17:54 22/05/24  |  עידן יוסף
כוחות צה"ל זיהו מחבלים נכנסים למבנה צבאי במרחב מיס אל ג'בל, מיד לאחר הזיהוי מטוסי קרב תקפו את המבנה שבו שהו המחבלים. כמו-כן, מטוסי קרב של חיל-האוויר תקפו מבנים צבאיים של חיזבאללה במרחב עייתא א-שעב, לצד עמדות תצפית של הארגון במרחב עלמא א-שעב שבדרום לבנון.

במושב אביבים נפגע בית מטיל נ"ט. אין נפגעים.
+הרמטכ״ל לאנשי המילואים בצפון: "התייצבות חזקה נותנת הרבה מאוד ביטחון"
17:50 22/05/24  |  עידן יוסף
הרמטכ״ל ביקר (ד') בתרגיל של חטיבת המילואים ״חצי האש״ (551) למוכנות לצפון. רא״ל הרצי הלוי אמר להם: "מלחמה בעזה, או בלבנון, דורשת עקשנות. אין הישגים קלים. אנחנו צריכים להיות הרבה יותר עקשנים מהצד השני, הרבה יותר עקשנים. ואנחנו מסתכלים אבל קדימה, ותראו, הדרך להחזיר את התושבים בגבול הצפון בביטחון היא גם עוברת דרך הרבה מאוד כישרון ותכנון נכון, והרבה מאוד עקשנות. תראו החטיבה עם הרבה מאוד עשייה, הרבה מאוד ניסיון, הרבה מאוד הישגים לצידם גם מחיר, שאנחנו מודעים לו היטב. אבל אני אומר לכם, אנחנו בנחישות, בהתמדה, גם במוכנות לאתגרים בצפון, גם בעשייה בדרום, גם בלחימה בטרור באיו״ש. ואנחנו עם זה הולכים קדימה, סומכים מאוד מאוד על האנשים, סומכים מאוד על אנשי המילואים, שזו התייצבות חזקה נותנת הרבה מאוד ביטחון גם בנכונות וגם במקצועיות. תתאמנו תרימו למעלה, אנחנו נתקדם״.
+ערוץ 14: מתכונת שידור סרטון חטיפת התצפיתניות תיבחן מראש
16:32 22/05/24  |  עידן יוסף
הודעה מטעם ערוץ עכשיו 14: בעקבות הכוונה לחשוף הערב בשעה 18:00 את סרטון חטיפת התצפיתניות ממוצב נחל עוז בשבעה באוקטובר, בערוץ 14 הוחלט לבחון את הסרטון לפני פרסומו, ורק לאחר שייבדק שאין פגיעה במשפחות של החיילות שנחטפו או נרצחו ושאין פגיעה בצנעת הפרט, יוחלט מה תהיה מתכונת השידור ממנו.
+המשקיעים הזרים משכו מהבורסה בישראל 34 מיליארד שקל
16:26 22/05/24  |  איציק וולף   |   לרשימה המלאה
יו"ר רשות ניירות ערך ציין כי מלחמת חרבות ברזל האיצה את תהליך ירידת ההשקעות הזרות בישראל, שהחל עוד בשנה שעברה בצל הרפורמה המשפטית  ▪  את מקומם של המשקיעים הזרים תפסו הגורמים המוסדיים עד כדי שהיקף הנכסים המנוהל בידיהם עומד על כ-2.5 טריליון שקל  ▪  "צריכים להבטיח את גיוון מקורות האשראי ולהישמר ממצב שבו השקעות בחברות שאינן חברות ענק יהיו מתחת לרף ההשקעה של המוסדיים"
ספי זינגר. "נתמקד בהשוואת הסטנדרטים הישראליים למקובלות הבינלאומית"
+הלחימה בג'באליה: הכוחות השמידו עשרות רבות של תשתיות טרור
15:43 22/05/24  |  מירב ארד
לוחמי צוות הקרב החטיבתי 7 נלחמים באופן עצים במרחב ג׳באליא. עד כה, הכוחות השמידו עשרות רבות של תשתיות טרור, תקפו כ-100 מטרות מהאוויר וירו כ-500 פגזי ארטילריה.

הכוחות פשטו על עשרות מתחמי לחימה של חמאס. במסגרת המאמץ להשמדת יכולות התמ״ס, הכוחות איתרו והשמידו מספר משגרים מוכנים להפעלה ועשרות רקטות. בנוסף, במהלך הסריקות, הכוחות איתרו אמצעי לחימה ובניהם חגורות נפץ, מטענים מוכנים להפעלה, רימונים, נשקים ותחמושת.

+ייתכן שזה השבוע הכי מסוכן מתחילת המלחמה
15:02 22/05/24  |  שמואל רוזנר   |   לרשימה המלאה
השבוע הקרוב עלול להיות הגורלי ביותר במלחמה  ▪  לא בגלל שפיכות דמים, אלא בשל סכנה אסטרטגית חסרת תקדים  ▪  ממשלה ללא אמון מובילה למלחמה ללא תמיכה, והצעות לפתרון נתקלות בחוסר הסכמה  ▪  האם בחירות מהירות הן הפתרון היחיד למנוע את ההידרדרות?
כנס הקיץ של הכנסת נפתח
+המבצע בג'נין: חוסלו מספר מחבלים; חמוש תועד מסתתר בביה"ח
14:09 22/05/24  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
בנוסף, הלוחמים החרימו ציוד צבאי וחשפו מטענים שהוטמנו מתחת לצירים ויועדו לפגוע בכוחות
[צילום: דובר צה"ל]
+ח"כ רול על ההחלטה להכרה במדינה פלשתינית: הצעד מאותת לפלשתינים ולעולם שהטרור משתלם
13:24 22/05/24  |  מירב ארד
ח״כ עידן רול, חבר ועדת חוץ וביטחון, על ההחלטה להכרה במדינה פלשתינית: "אני מגנה נחרצות את ההחלטה המבישה של ספרד, נורבגיה ואירלנד להכיר במדינה פלשתינית. הצעד המקומם הזה מאותת לפלסטינים ולעולם שהטרור משתלם - והעובדה שחמאס כבר בירכו על המהלך מדברת בעד עצמה. במאבק ההיסטורי בין צדק וחופש לבין טרור רדיקלי, אתן בחרתן בטרור."

+מיארה ואיסמן: חאן נעדר סמכות לחקור את ישראל
12:50 22/05/24  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
חוזרים על העמדה הקבועה של ישראל בדבר העדר סמכות לבית הדין הפלילי הבינלאומי - אותה כבר דחה בית הדין  ▪  אינם אומרים כיצד תפעל ישראל מול הבקשה לצווי מעצר לנתניהו וגלנט
בית הדין הפלילי הבינלאומי [צילום: פיטר דה-יונג, AP]
+החששות מהמשך המלחמה בעזה
12:20 22/05/24  |  איתן קלינסקי   |   לרשימה המלאה
כואבת עוצמת הפער, ככל שמרקיעים הישגי צה"ל בשדה הקרב, מרקיעה עשרת מונים האידיאולוגיה החמאסית הרצחנית המזוויעה ומסתמנת צלילה על סף העלמות של כוחות מתונים בחברה הפלשתינית
דרך ללא מוצא [צילום: עבד אל-רחים אל חטיב/פלאש 90]
+צה"ל ושב"כ השמידו אמל"ח לחימה וחיסלו מחבלים בבי"ס של אונרא
12:15 22/05/24  |  מירב ארד
בהובלת אוגדת עזה ובהכוונה מודיעינית של אמ״ן ושב״כ, מטוסי קרב של חיל-האוויר תקפו מתחם בתוך בית ספר של אונר״א בו פעלו מחבלים של חמאס, ביניהם פעיל נ"ט ומחבל נוח'בה. במתחם שנתקף היו אמצעי לחימה ביניהם מרגמות, נשקים ומטענים. התקיפה תוכננה ובוצעה בקפידה תוך שימוש בחימוש מדויק והימנעות ככל הניתן מפגיעה בבלתי מעורבים. בתום השמדת המתחם זוהו פיצוצי משנה רבים אשר העידו על הימצאות של אמצעי לחימה במרחב.
+בני גנץ - איסתרא בלגינה קיש קיש קריא
11:22 22/05/24  |  אפרים הלפרין   |   לרשימה המלאה
הפתגם הארמי אומר איסתרא בלגינה קיש קיש קריא  ▪  כמה שפחות מטבעות יש בכד, כך הרעש שהן עושות רב יותר  ▪  זהו בני גנץ
גנץ. משועמם [צילום: מרים אלסטר/פלאש 90]
+קבינט המלחמה יתכנס הערבב לדיון באפשרות לעסקה מול חמאס
10:59 22/05/24  |  מירב ארד
קבינט המלחמה המצומצם יתכנס היום (רביעי) כדי לדון בסיכוי לביצוע עסקה עם חמאס על שחרור חטופים ובאפשרות לקידום נורמליזציה עם סעודיה
+חוסל פעיל נ"ט מרכזי בחמאס שלקח חלק במתקפת הטרור ב-7 באוקטובר
10:30 22/05/24  |  מירב ארד
בהובלת אוגדת עזה, אמ״ן ושב״כ, כלי טיס של חיל-האוויר תקף וחיסל בח'אן יונס את המחבל אחמד יאסר אלקרא, פעיל נ״ט מרכזי בארגון הטרור חמאס אשר הוביל תקיפות ומתווי טרור נגד כוחות צה"ל במהלך המלחמה והיה במעקב על-ידי החטיבה הדרומי.

אלקרא לקח חלק במתקפת הטרור בעוטף עזה ב-7.10 ובמהלך הלחימה ביצע ניסיונות ירי רבים לעבר כוחותינו במרחב הרצועה. במהלך ההיערכות לתקיפה, זוהה על-ידי יחידה 414 ילד בסמוך למחבל ולכן חדלו את התקיפה מיד לאחר הזיהוי. לאחר התרחקות הילד מטווח המבנה, בוצעה התקיפה בה חוסלו שני מחבלים נוספים: צהיב ראא׳ד אבו ריבה, מחבל נח׳בה בארגון הטרור חמאס ואנס מחמד אבו רגילה, מחבל בארגון הטרור גא״פ

בנוסף, מטוסי קרב של חיל-האוויר, בהכוונת פיקוד הדרום ואגף המודיעין, חיסלו חמישה מחבלי חמאס שפעלו מתוך מתחם בית הספר ׳פהמי אלג׳רג׳אוי' במרחב דרג׳ תפאח בצפון רצועת עזה. בין המחבלים שחוסלו בתקיפה, המחבל פאדי סלים, ראש מערך ההסברה בחטיבת עזה של הארגון,לצידו חוסלו שלושה מחבלים במערך המודיעין של הארגון ומחבל נח'בה נוסף.
+מטה משפחות החטופים: הערב נפרסם את התיעוד של חטיפת התצפיתניות
09:47 22/05/24  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
הורי התצפיתניות שנחטפו מבסיס נחל עוז ועדיין נמצאות בשבי חמאס ישחררו את הסרטון בשעה 18:00  ▪  הסרטון, באורך של 3:10 דקות מראה את היחס האלים, המשפיל והמבזה שעברו הבנות ביום חטיפתן
תיעוד חטיפת התצפיתניות [צילום: מטה משפחות החטופים]
+מתי אתם תיקחו אחריות ותתפטרו
09:40 22/05/24  |  עמנואל בן-סבו   |   לרשימה המלאה
התקשורת בעשורים האחרונים במדינת ישראל איבדה מצפן ומצפון, איבדה כיוון, קיבעה מעמדה כרשות הראשונה, לא הרשות הרביעית אחרי הרשות המחוקקת, הרשות המבצעת והרשות השופטת
איבדו מצפן [צילום: daydreamart]
+נתניהו בשרות האויב, בלי שהתכוון
08:25 22/05/24  |  דן מרגלית   |   לרשימה המלאה
מונחת לפני נתניהו הצעה יקרה מפז לנורמליזציה עם ערב הסעודית והוא מסכן את עם ישראל להחמיץ אותה ולהשאיר את החזית מול אירן פרוצה וחדירה
נתניהו. עזות מצח [צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
חשיבה אסטרטגית מושכלת כלפי חיזבאללה
תגובות  [ 0 ] מוצגות   [ 0 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  מלחמת חרבות ברזל
לוחמי צה"ל, שב"כ, לוחמי ומסתערבי מג"ב ממשיכים במבצע בג'נין לסיכול תשתיות הטרור שממוקמות במרחב. במסגרת הפעילות, הכוחות ניהלו חילופי אש עם חמושים וחיסלו מספר מחבלים ובהם שני מחבלים שהשליכו מטענים לעבר הכוחות. בנוסף, הלוחמים החרימו ציוד צבאי וחשפו מטענים שהוטמנו מתחת לצירים ויועדו לפגוע בכוחות.
22/05/2024  |  מירב ארד  |   חדשות
לבית הדין הפלילי הבינלאומי אין כל סמכות לדון בפעולותיה הצבאיות של ישראל - אומרים (22.5.24) היועצת המשפטית לממשלה, גלי מיארה, ופרקליט המדינה, עמית איסמן, בעקבות בקשת התובע הראשי כרים חאן להוציא צווי מעצר נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, יואב גלנט.
22/05/2024  |  איתמר לוין  |   חדשות
אודה, שמלוה אותי תחושת ייאוש והיקלעות לסבך שאין ממנו מוצא מהמשכה של המלחמה בעזה. כל יום אנחנו ממסגרים במודעות שחורות שמות של עלומים יפים, שטרם בגרותם חשה חיים וכן גוברת הדאגה לשלומם של מאה שלושים ושניים החטופים, הנמצאים כבר שמוננה חודשים בגיא ההריגה בעזה, וגובר החשש שנקבל יותר ויותר חטופים בארונות מתים.
יש סיפור על פיל ועכבר שהולכים במדבר ואז העכבר מפנה ראשו לאחור ואומר לפיל, ראה איזה ענני אבק אנו מפזרים. זה בני גנץ, העכבר, לא הפיל.
מטה משפחות החטופים הודיע (יום ד', 22.5.24) כי יפרסמו הערב בשעה 18:00 את התיעוד המלא של חטיפת התצפיתניות מבסיס נחל עוז בשבעה באוקטובר, כפי שתועד ממצלמות הגוף של מחבלי חמאס.
22/05/2024  |  מירב ארד  |   חדשות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
רון בריימן
רון בריימן
תזכורת לבני גנץ: מצב החירום עדיין קיים, ואף מחמיר    מכתבי ההתפטרות של שרי המחנה הממלכתי צפויים להיכנס לתוקף רק למחרת חג השבועות    אם כך, עדיין לא מאוחר מדי לנתניהו ולגנץ - ולא רק ל...
דן מרגלית
דן מרגלית
רק ההיסטוריונים יקבעו בעתיד - וגם אז תהיה מחלוקת - מה היה נכון ממה, אך הפור נפל ומבחינה רגשית הוא בוודאי עונה על ציפיותיי
יוסי אחימאיר
יוסי אחימאיר
אומץ ליבה, דבקותה באדמתה, גאוותה הלאומית, אפילו שלוותה של אורה חתן, אכן מעוררים השתאות, קרן אור בצפון המופגז    "מרוב שאני עסוקה בעניינים שלי, לא תמיד אני שומעת את הבומים. אין לי זמ...
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il