|   15:07:40
דלג
  אלכס לוין  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
טוען רבני יכול לשקם את חיי הנישואין שלכם?
כתיבת המומחים
כל מה שצריך לדעת על הפסקת הריון

רווחה חברתית בישראל?

כאשר יש אוכלוסיות כה רבות שמרגישות שהן מנוצלות - שאין להן עתיד במדינה, שהן הופכות אט אט לשכבת עבדים - אין פלא שהן שואלות את עצמן מה המחויבות שלהן למדינה היכן נמצאת הרווחה במדינה שאנו אוהבים להגדירה כמדינת רווחה?
18/03/2007  |   אלכס לוין   |   מאמרים   |   תגובות

לאחר שהופעל לחץ כבד, מונה סוף סוף שר רווחה במדינת ישראל. השר מונה לאחר שארגונים רבים הפעילו לחץ על כל המפלגות, זאת לאחר שאף שר ואף מפלגה לא ששו לקבל את התפקיד בתמורה לתפקיד אחר הנמצא בידיה. לבסוף, נמצא שר, שלפי דעתי, לקח על עצמו את התפקיד למען הרייטינג.

האבסורד הגיע לידי כך שהמפלגה הנקראת מפלגת העבודה, האמורה להיות מפלגה סוציאליסטית, אפילו לא חשבה לדרוש את התיק החברתי החשוב במשא-ומתן הקואליציוני. ראש המפלגה הנ"ל קיבל לידיו תיק שגדול עליו ומכסה את עיניו ככובע - משל המשקפת הסגורה אינו משל, הוא משקף את המציאות. מפלגה שמתיימרת לייצג את ציבור העובדים נראית כיום כמפלגה קפיטליסטית ממדרגה ראשונה, שכל מה שמעניין את נבחריה הם תיקים וכיבודים ליד שולחן הממשלה או בכנסת.

כיום, אין בנמצא מפלגה סוציאליסטית אמיתית בבית הנבחרים. ש"ס היא מפלגה שמייצגת מגזר צר ביותר; לליכוד יש סדר יום מדיני פוליטי. מצב זה של הזנחה פושעת של למעלה ממחצית העם הוא מהלומה קשה למחצית ציבור העובדים בארץ וגם לאלו שאינם עובדים. הבה נסקור היכן נמצאת הרווחה במדינה שאנו אוהבים להגדירה כמדינת רווחה.

קריסת החינוך ורווחת הילדים במדינת ישראל

במדינת ישראל יש כ-700,000 ילדים הנמצאים מתחת לקו העוני - ילדים שאין להם כריך לקחת לבית הספר בבוקר; כ-500,000 ילדים שלא יוצאים לטיול שנתי או לפעילויות תרבותית שבית הספר מארגן כי אין להם כסף לשלם עבורם; כ-200,000 ילדים שאין להם מחשב בבית ואם ישנו, אינו מחובר לאינטרנט או מתאים לשימוש; כ-300,000 ילדים שאין להם את כל אביזרי הלימוד הנדרשים לבית הספר.

יש בארץ כ-50,000 ילדים מנותקים, חלקם חסרי בית ומשתמשים בסמים, חלקם עוסקים בזנות. אם תגיעו בשעות הלילה לאזור התחנה המרכזית הישנה בתל אביב, תוכלו לראות את אותם הילדים, המשתמשים בסמים, המוכרים את גופם תמורת עשרה שקלים.

מדינת ישראל, בשיתוף משרד החינוך האטום ומשרד העבודה, חיסלו כמעט לחלוטין את מסגרות ההכשרה המקצועית, את בתי הספר לחניכים, את בתי הספר התעשייתיים. מדיניות שגויה זו נבנתה ע"י המוחות הרדודים המצויים במשרד החינוך, הסבורים כי כולם יכולים ללמוד בבתי הספר התיכוניים, המקיפים. כך נרמסה ברגל גסה כל פינה טובה שסיפקה מסגרת להכשרה מקצועית ואיפשרה פרנסה וכבוד לאלו שאינם כולים ללמוד במסגרות הקונבנציונאליות של מערכת החינוך הרגילה.

במה עסוקה שרת החינוך? היא מכינה תלמידים לקראת בחינה עולמית כזו או אחרת, אך אינה מלמדת אותם, שהרי אם הייתה מלמדת, לבטח היה משתפר מקומנו בדירוג העולמי. מערכת החינוך כשלה כישלון חרוץ - אין שר חינוך אמיתי במדינת ישראל. השרה יולי תמיר היא האכזבה הגדולה ביותר למערכת החינוך בארץ, היא אינה מבינה את המערכת. חוסר היכולת שלה להקשיב ולקבל עלול לגרור את המערכת עוד יותר עמוק לביצת החינוך המתפורר במדינת ישראל.

עובדי הקבלן

במדינת ישראל הולכת ומתעצמת תופעת עובדי הקבלן או "עבדי הקבלן". המדינה, ובראשה נערי האוצר מדושני העונג, מובילה תהליך של הפיכת כל עובדי המדינה לעובדי/עבדי קבלן. כך, אט אט, יורד השכר בארץ ומגיע לשכר עבדות ממש בשכבות נרחבות בארץ. שכר המינימום אינו מאפשר קיום בכבוד, אינו מאפשר רווחה מינימאלית לעובד, אלא רק מאבק קיומי צר וקשה. העובד חש כי הוא מנוצל על-ידי הפיאודלים והאריסים החדשים, בשם הממשלות האטומות שקמות ומתחלפות אחת לשנה-שנתיים ומנוהלות על-ידי פוליטיקאים מנותקים מהעם.

נערי האוצר מדושני העונג אינם מבינים ששכר מינימום, שהולך ותופס תאוצה במדינת ישראל, בסופו של דבר יפגע בכלכלת ישראל וידרדר אותה לעולם השלישי. כוח הקניה של הציבור יקטן ויביא לפגיעה במגוון השירותים בארץ. מחצית העם עובדת כיום אצל אריסים שגורפים על גבו הון עתק ומעסיקים ציבור רב ביותר בשכר עבדים. ציבורים רחבים אלו עוד יפלו יום אחד על כתפי המדינה. מצבם הבריאותי של עובדים אלו אינו שפיר כי אין ביכולתם לשלם עבור שירותים רפואיים שהולכים ומתייקרים, מערכת בריאות שהולכת ונסוגה. יש קריסה במערך הפנסיה שהעובדים הללו לא יזכו לקבל עת פרישתם מהעבודה. יש ירידה ברמת הלימודים של הילדים שהוריהם משתכרים שכר עבדים ואלו לא יוכשרו להיות כוח עבודה טוב למדינה.

באופן זה, נוצרות בחברה קבוצות שוליים רבות אשר מתנתקות מהמדינה ובעתיד יגרמו למדינה מגוון של בעיות שיהיה קשה מאוד להתמודד איתן. כבר כיום ישנה תופעה של ניכור כלפי המדינה, אדישות כלפי גורלה ועתידה של המדינה, שנאה כלפי המדינה עד כדי טינה כלפי כל מה שהמדינה הזאת מייצגת. יש תופעות של פגיעה ברכוש המדינה והציבור, ניכור סביבתי.

ניכור הולך וגובר

כחמישים אחוז מכלל הנוער לא מתגייס לצה"ל ואינו רואה זאת כדבר רע או בבושה, אלא מתקבל באהדה. האלימות גואה ברחובות. המלחמות על הכבישים הן תוצר של ניכור הולך וגובר של ציבור העבדים החדש שנוצר בארץ. התופעה של המאבק היום יומי בקיום הבסיסי מדרדרת את כל המערכת בצעדי ענק לפתחו של העולם השלישי. אולי הכלכלה תהיה חזקה, אך רק מגזרים צרים ייהנו ממנה.

נבחרי הציבור, העסוקים בעצמם, אינם רואים זאת. הציבור מעניין אותם רק בזמן מערכות הבחירות. הם לא נבחרו ישירות על כן הם מנותקים מהציבור ואין נותנים דין וחשבון לבוחרים. המצב הגיע עד כדי אבסורד שאינו קיים אף במדינות הקפיטליסטיות ביותר. פקידי האוצר אינם מקיימים את החלטות הממשלה ועושים באוצר כבתוך שלהם באין מפריע. הם מנהלים מדיניות עצמאית המנוגדת להחלטות הממשלה.

להלן רק דוגמא אחת, מוחשית וכואבת: הממשלה החליטה להקציב סכום של כ-600 מיליון שקלים למען פתרון בעיותיהם של ציבור הקשישים והנזקקים בארץ. התקציב תוקצב ונכנס לספר התקציב. אולם, הוא אינו מופעל בגלל משחקים של אנשי האוצר, אלה שאינם סובלים מבעיות דיור, אינם גרים בדירות חסרות חשמל ומים, אינם סובלים חרפת רעב ודלות, החיים על חשבון הציבור ומשתכרים משכורות עתק. אנשי האוצר אינם דואגים לפתרון מבוקותיהם של אלו שתרמו למדינה וכעת הם זקוקים לשירותיה. מדוע ראש הממשלה ושר האוצר אינם מסלקים מייד עשבים שוטים אלו, ושולחים אותם ללשכות העבודה הקורסות ממובטלים שזכויותיהם נשללות אט אט?

כאשר יש אוכלוסיות כה רבות שמרגישות שהן מנוצלות - שאין להן עתיד במדינה, שהן הופכות אט אט לשכבת עבדים - אין פלא שהן שואלות את עצמן מה המחויבות שלהן למדינה. והתשובה אכן מחייבת הינתקות. יש שנאה, יש ניכור. אנו רואים זאת באחוזי ההצבעה ההולכים ופוחתים בכל בחירות חדשות לכנסת. רואים זאת גם ברצון להשתמט ובצדק מגיוס לצה"ל. הניכור לאוצרות המדינה לרכוש הציבורי, הניכור ההדדי. אדם לאדם זאב.

הניסיונות לקבלת שוחד, טובות הנאה, משום שרק כך נוכל לקחת חלק ממה שמגיע לנו ונגזל על-ידי העריצים החדשים, על-ידי המדינה שלא שייכת לנו. חייב לבוא פתרון, בטרם התגברות הניכור תביא לכך שהחיים ברחוב יהפכו להיות מסוכנים, ממש כפי שמסוכן כיום לעבור ביוהנסבורג שבדרום אפריקה או במדינות אפריקה האלימות ביותר.

תאריך:  18/03/2007   |   עודכן:  18/03/2007
אלכס לוין
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
רווחה חברתית בישראל?
תגובות  [ 2 ] מוצגות   [ 2 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
חד קרן
18/03/07 21:11
2
אילנה חן
19/03/07 13:19
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
אירועי הר הבית החדשים מזכירים לנו שוב שהאלימות היא דרך הפעולה היחידה, האסטרטגית והטקטית של ערביי ישראל וערביי השטחים. מהניסיון המצטבר, הם למדו שלטווח ארוך דרך זו מנצחת. אפילו פעולה פשוטה כמו בניית גשר להולכי רגל מתפתחת במהירות לתעמולה מתסיסה של גורמי איסלאם בארץ ובעולם, עד הכניעה הישראלית להפסקת העבודות. מסתבר שיש עדיין יהודים טובים שבתמימותם סבורים שבאמת מדובר בשאלה מקומית מתחום ועדת תכנון ובניה או בעיה של חוסר הידברות בין שכנים, אלא בעניין איסלאמי עקרוני הנובע מחוסר הכרה גורפת בזכויות היהודים בארצם ובמקומות הקדושים לעם היהודי.
18/03/2007  |  אדמונד חסין  |   מאמרים
מעניין שרוב העיתונאים שמו ליבם להאשמותיה של הנשיאה ביניש במפגש שהתקיים עמם, כי מתנהל קמפיין נגד בית המשפט העליון ופחות שמו לב לסיבה העיקרית לקיום המפגש - הדחיפה לרעיון העצמאות המנהלית של מערכת המשפט. בעיני, רעיון נואל זה היה תמיד רעיון מסוכן, בראש ובראשונה ליוקרתה ולמעמדה של מערכת המשפט וכן לעיקרון העצמאות השיפוטית.
18/03/2007  |  עו"ד משה גולדבלט  |   מאמרים
נשיאת בית המשפט העליון הנכנסת, החליטה להשיב מלחמה לכל המתנגדים, המבקרים ובמיוחד לפרופ' פרידמן, שר המשפטים הנכנס והנמרץ. הצעד כשלעצמו נראה בהחלט חיובי ורצוי - ובמיוחד אם המפגש היה מלווה גם באג'נדה משפטית ומנהלית בונה יצירתית ומרחיקת לכת.
18/03/2007  |  עו"ד אברהם פכטר  |   מאמרים
ב-20 במאי 1985 שוחררו ממאסר בישראל 1150 מחבלים תמורת החזרת 3 חיילים שהיו בשבי כנופיית ג'יבריל בלבנון. חוסר הפרופורציה המשווע וכן - מספר תנאים משפילים לישראל, שנלוו לעסקה - נבעו לא רק מעליונות כושר הערבים "הפרימיטיביים" על זה של היהודים "החכמים" בניהול משא-ומתן מזרח-תיכוני אלא - ובעיקר - מהיעדר אפשרות לשחרר את שבויינו על-ידי לחץ כזה או אחר על ממשלת לבנון, שבשטחה הוחזקו השבויים אך היא לא שלטה ולא התיימרה לשלוט בארגון שהחזיק אותם. מצב זה של שבויינו בלבנון לא השתנה גם אחרי מלחמת לבנון 2.
18/03/2007  |  יוסף דוריאל  |   מאמרים
ביניש, אשר הוחשדה רק לאחרונה על-ידי דוח ביקורת חמור ביותר של מבקר המדינה במעורבות - או לפחות אחריות - למעילה במליוני דולרים שנעלמו בלא הסבר מכספי ועדת הבחירות שהיא עמדה בראשה והתאיידו, ללא מכרז וללא מסמכים וללא חוזים וללא צידוק ענייני (במקביל להתעשרותו הפתאומית של בעלה) - מנהלת קרב נואש לשיקום תדמיתה ולמעשה להישרדותה.
18/03/2007  |  אריק באך  |   מאמרים
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
אורי מילשטיין
אורי מילשטיין
צמיחתו של גאון צבאי: היינץ גודריאן; התרבות הצבאית הפרוסית; פיתוח ה"בליץ קריג" בצבא גרמניה בין שתי מלחמות העולם; חשיבות השילוב בין תיאוריה ופרקטיקה; איך יחיא סינוואר הָמַם את ישראל;...
דן מרגלית
דן מרגלית
ברט סטיבנס, מכותבי הטורים המרכזיים בניו-יורק טיימס, ציין כי ניר ברקת לא הצליח להשיב כראוי לשאלות על מדיניותו של בנימין נתניהו, בכל תחום, בכל חזית
צבי גיל
צבי גיל
הגליל והכינרת בטבורו, שבעונה זאת של השנה פורח ומרהיב בשלל צבעים ובמיים זכים הזורמים בנחלים - נראה עצוב ורדום ביופיו ומשווע לתושבים העקורים ולתיירים שישובו אליו
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il