|   15:07:40
דלג
  עידן יוסף  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
קבוצת ירדן
תכשיטים לקחת לחופשה בחו״ל בחג הפסח
קבוצת ירדן
כל מה שרציתם לדעת על קנביס רפואי
[צילום: מישל אולר, AP]

מס פחמן: האוצר הציג הסכמות עם מרבית גורמי התעשיה

מס פחמן יעלה בהדרגה מ-1 בינואר 2025 המטרה: גילום עלויות נזק סביבתי, עידוד אנרגיות מתחדשות וחיסכון אנרגטי האוצר הגיע להסכמות עם התעשיה בנוגע למענקי הסתגלות ומנגנוני קיזוז מס גם מרבית גורמי התעשיה שביעות רצון מהסיכומים המסתמנים, לצד כך ביקשו כי אלה יעוגנו במסגרת נוסח התקנות
26/02/2024  |   עידן יוסף   |   חדשות   |   כנסת 25   |   תגובות

ועדת הכספים קיימה (יום ב', 26.2.24) דיון נוסף בהצעת צו הבלו על דלק (הטלת בלו), ובהצעת צו תעריף המכס והפטורים ומס קנייה טובין, התשפ"ד-2024 (תמחור פליטות מזהמים מקומיים וגזי חממה).

מוצע בצווים אלה, המוכרים כ"מס פחמן" לתקן את צו הבלו על הדלק, ואת צו תעריף המכס, כך ששיעורי הבלו ושיעור מס הקנייה המוטלים על סוגים שונים של דלק יועלו בהדרגה מ-1 בינואר 2025. מוצע שהעלאת המס תעשה במתווה מדורג, אשר יאפשר לשוק תקופת הסתגלות וודאות כלכלית ואסדרתית, וכן יביא להפנמת העלויות החיצוניות של הפליטות ויתמרץ התייעלות אנרגטית ומעבר לדלקים נקיים.

בדיונים הקודמים בצווים, הציגו באוצר כי הצווים מהווים כלי לגילום עלויות נזקיהם לסביבה, לעידוד הפחתתם ולמעבר לאנרגיות מתחדשות. מנגד גורמי התעשיה הצביעו על התייקרויות בענפים רבים הצפויים כתוצאה מהמיסוי, שעלולות להביא עד כדי סגירת מפעלים שונים. עוד עלה כי המיסוי יביא להתייקרות של החשמל ב-5%-6%, ולהתייקרות של כאחוז במחירי המים.

במשרד האוצר הציגו כי מדובר בחקיקה היעילה ביותר המקובלת בעולם, כי בכוונתם להעמיד תוכנית סיוע לתעשיה, כי החקיקה תסייע להגדלת הכנסות המדינה ברקע המלחמה, ותביא את התעשיה לחסכון אנרגטי, ותכין אותה להתמודדות עם מס צפוי המתמחר עלות פליטות במוצרים המיובאים לאיחוד האירופי. עוד הוצג כי המדינה תסייע לאוכלוסיות מוחלשות על פגיעה כתוצאה מהתייקרויות.

חברי הוועדה ביקשו מהאוצר להגיע להסכמות עם התעשיה ומענה לאוכלוסיות השונות במסגרת נוסח התקנות.

במהלך הדיון היום, הציגו באוצר כי הגיעו להסכמות עם מרבית הגורמים הרלוונטיים.

איליה כץ, סגן הממונה על התקציבים באוצר: "ישבנו בצורה אינטנסיבית גם בתוך הממשלה וגם עם התאחדות התעשיינים והגענו למתווה שהוא מדמה את מנגנוני המכסות האירופיות, נותן מענקי הסתגלות בנוסחאות ותהליכים ביורוקרטים שלהבנתנו מוסכמים על הצדדים, לצד זה גם נוסיף מענקי התייעלות שיאפשרו התייעלות של התעשיה, המנגנונים, מנגנוני המס, הותאמו לעניין ה-CBAM האירופי ואנחנו מתחייבים גם במסגרת המנגנונים לקזז ככל שיש כפילות מס לקזז מתוך הדבר הזה".

לשאלת ח"כ ינון אזולאי שניהל את הדיון, ובקשת גורמי התעשיה כי ההסכמות יעוגנו בתקנות הסביר כץ: "לעניין המנגנונים אנחנו נעביר נוסח ליועצת המשפטית של הוועדה לעניין הצו שלמעשה אומר שהמנגנונים של הצו לא יכנסו לתוקף עד אשר יקבעו מנגנונים ישימים. רשות המיסים מציעים פה מכתב חתום על-ידי משרד האוצר".

לעניין הסכמות עם מפעל "נשר" ציין: "ישבנו איתם ואני חושב שגם לגביהם יש הבנות שכוללות הפחתה מאוד משמעותית בהיקף הפליטות של מפעל נשר סדר גודל של 60-70% של התחייבות שלהם שתבוא לידי ביטוי במסגרת הצו, ולצד זה התחייבות של המדינה לתת מענקי סיוע לטובת הסבה של המתקן מתזקיק שנקרא פט-קוק שהוא תזקיק מאוד מזהם לשריפה של פסולת שמזהמת הרבה פחות ויש כנגדה ערך סביבתי משמעותי, אז סוכם גם שמנגנוני הסיוע יהיו באופן דומה למנגנוני סיוע שניתנים למתכנים אחרים של טיפול בפסולת".

באיגוד התעשיינים ציינו כי הדברים טרם נחתמו אך טיוטת ההסכמות עונה על דרישותיהם, ולצד כך ביקשו כי ההסכמות יעוגנו בכל זאת בתקנות. גם במפעל נשר ציינו שביעות רצון מהסיכומים. לצד אלה, עלה כי לא הושג בינתיים סיכום עם מפעל התפלת מים בצפון שעניינו עלה בדיון הקודם, והוועדה ביקשה כי הצדדים ישבו לקראת דיון נוסף שתקיים הוועדה בסוף השבוע.

תאריך:  26/02/2024   |   עודכן:  26/02/2024
עידן יוסף
+האוצר פתוח להסדר עם הבנקים, אך מתעקש: 26% מע"מ על הרווחים לעומת 17% כיום
00:50 27/02/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
הבנקים מתנגדים להצעת החוק, אך מציעים צעדים לרווחת הציבור  ▪  צפי ההכנסות מהחקיקה: 1.4 מיליארד ש"ח; ח"כים: לא נוותר על החזרת חלק מההכנסות לציבור  ▪  האוצר: אין הצדקה להחריג את יהב, מסד ומרכנתיל
אזולאי: רק אמרתם לא, לא לא [צילום: נועם מושקוביץ/דוברות הכנסת]
+ביטן: נבחן קידום הצעת חוק להקפאת מחירי סל מוצרי בסיס בתקופות חרום
21:04 26/02/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
יו"ר ועדת הכלכלה אמר את הדברים בישיבה שנייה שכינס ברקע עליית מחירי מוצרי המזון והצריכה בתקופת המלחמה  ▪  מנכ"ל לובי 99 ציטטה נתונים של מרכז המחקר והמידע של הכנסת - לפיהם מינואר 2022 עד דצמבר 2023 המחירים בעולם ירדו ב-12.3% ובישראל עלו ב-8%  ▪  בעלי טיב טעם: הפתרון הוא תחרות - ב-3 במרס נוריד את מחירי הירקות ב-20%
דוד ביטן [צילום: דני שם-טוב/דוברות הכנסת]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
תגיות  / עוקבים מי ומי בפרשה - לקבלת רשימות חדשות עם הופעתן
 אבי דיכטר / Avi Dicter   אברהם בניהו בצלאל / Avraham Benayahu  Bezalel   אוהד טל   אופיר כץ / Ofir  Katz   אוריאל מנחם בוסו / Uriel Busso   אורית פרקש-הכהן / Orit Farkash-Hcohen   אורנה ברביבאי / Orna  Barbivai   אושר שקלים / Osher  Shekalim   אימאן ח'טיב יאסין / Iman  Khatib Yassin   איתמר בן-גביר / Itamar  Ben Gvir   אליהו דלל / Eli Dallal   אליהו רביבו / Revivo Eliyahu    אלמוג כהן / Almog  Cohen   ארז מלול / Erez  Malul   אריה מכלוף דרעי / Aryeh  Machluf Deri   בועז ביסמוט / Boaz  Bismuth   בועז טופורובסקי / Boaz  Toporovsky   בני גנץ / Benny  Gantz   גד איזנקוט / Gadi  Eisenkot   גילה גמליאל / Gila  Gamliel   גלית דיסטל אטבריאן / Galit  Distal Atbaryan   גלעד קריב / Gilad Kariv   דבורה ביטון / Dvora  Biton   דוד  ביטן / David Bitan   דן אילוז / DAN Iluz   דני בן יוסף דנון / Dani Danon   ואליד אל הושלה / Waleed  El Hawashla   ולדימיר בליאק / Vladimir Beliak   זאב אלקין / Ze'ev Elkin   חמד עמאר / Hamad Amar   חנוך דב מילביצקי / Hanoch Dov Milwidsky   טלי גוטליב / Tali  Gottlieb   יאיר לפיד / Yair  Lapid   יואב גלנט / Yoav Galant   יואל (יולי) אדלשטיין / Yoel Edlshtein   יונתן משריקי / Yonatan Mishraki   יוסף עטאונה / Youssef  Atauna   יוראי להב הרצנו / Yorai  Lahav-Hertzano   ינון אזולאי / Yinon  Azoulay   יסמין פרידמן / Yasmin Fridman   יעקב אשר / Yakov  Asher   יצחק קרויזר / Kroizer Yitzhak    יצחק שמעון סרלאוף    ירון לוי / Yaron Levi   ישראל אייכלר / Yisrael  Eichler   ישראל כץ / Israel  Katz   לימור סון הר-מלך / Limor  Son Har-Melech   מאי גולן / May  Golan   מאיר כהן / Meir  Cohen   מטי צרפתי הרכבי / Matti  Sarfati Harkavi   מיכאל מרדכי ביטון / Michael Mordechai Biton   מירב בן-ארי / Meirav  Ben-Ari   מירב כהן / Meirav  Cohen   מנסור עבאס / Mansour Abbas   משה אבוטבול / Moshe Abutbul   משה ארבל / Moshe Arbel   משה גפני / Moshe Gafni   משה רוט / Moshe  Roth   מתן כהנא / Matan  Kahana   נאור שירי   ניר ברקת / Nir  Barkat   סימון  מושיאשוילי / Simon  Moshiashvili   סימון דוידסון / Simon Davidson   עודד פורר / Oded Forer   עופר כסיף / Ofer  Cassif   עמית הלוי / Amit  Halevi   צבי ידידיה  סוכות / Tzvi Yedidia  Sukkot   צביקה פוגל / Tzvika  Foghel   צגה צנגש  מלקו / Tsega  Melaku   קארין אלהרר / Karin  Elharar   רון כץ / Ron Katz   רם בן ברק / Ram  Ben Barak   שלום דנינו / Shalom  Danino   שלי טל מירון / Shelly Tal Meron   שלמה קרעי / Shlomo  Karhi   שרון ניר / Sharon Nir   שרן השכל / Sharren Haskel 
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
מס פחמן: האוצר הציג הסכמות עם מרבית גורמי התעשיה
תגובות  [ 0 ] מוצגות   [ 0 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  כנסת 25
ועדת הכלכלה קיימה (יום ב', 26.2.24) ישיבה נוספת שעסקה ביוקר המחיה, ברקע העלייה במחירי מוצרי המזון והצריכה בתקופת המלחמה. היו"ר ביטן הזכיר כי מדובר בישיבה שנייה בנושא, על-רקע העלאת המחירים במלחמה, הוא הזכיר כי בהתחלה ביקש שהמדינה תקפיא מחירים בזמן המלחמה, אך במשרד האוצר התנגדו בגלל הפגיעה בתחרות. לאחר מכן ביקש שמשרד הכלכלה יחוקק חוק שיאפשר להטיל קנסות על מי שיעלה מחיר באופן לא סביר במלחמה, והאוצר התנגד גם לכך. הוא הוסיף כי צריך ללכת על הקפאת מחירים של מוצרי יסוד בתקופת המלחמה.
26/02/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
ועדת הכלכלה אישרה (יוםב', 26.2.24) לקריאה שנייה ושלישית את פרק ב' מתוך הצעת חוק התוכנית המאזנת לתקציב 2024, העוסקת בעודפי מכון התקנים. היו"ר ביטן הזכיר כי בדיון הקודם הציע כי המכון יעביר סכום של 110 מיליון שקלים, ואמר כי לאחר שקיבל עידכונים על התחייבויות המכון שוכנע להוריד את הסכום ל-105 מיליון שקלים מעודפי המכון. כאמור, הצעתו של היו"ר ביטן אושרה ונקבע כי הכסף יועבר תוך 180 יום לאחר אישור הצעת החוק בקריאה שנייה ושלישית.
26/02/2024  |  מירב ארד  |   חדשות
ועדת הכספים החלה לדון (25.2.24), במסגרת הכנתה לקריאה ראשונה, בהצעת חוק סיוע להורים לילדים עד גיל שלוש (תיקוני חקיקה), התשפ"ד-2024 - תיקון לחוק מענק עבודה ותיקון לפקודת מס הכנסה, כך שתינתן הטבה לשם להגדלת ההכנסה הפנויה של הורים עובדים (נקודות מס) וסיוע לאוכלוסיות עובדות בעלות הכנסה נמוכה (מענק מיוחד). כך מוצעים בהצעת חוק זו שני מהלכים: האחד - תיקון לחוק מענק עבודה, והשני - תיקון לפקודת מס הכנסה.
25/02/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
ועדת הפנים והגנת הסביבה החלה השבוע להכין לקריאה ראשונה את הצעת חוק הדיור הציבורי, שמטרתה הארכת תוקפו של החוק (זכויות רכישה) בעשר שנים נוספות כך שדיירי דיור ציבורי שזכאים לכך יוכלו לרכוש את דירות מגוריהם.
24/02/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
ועדת הכספים אישרה (22.2.24) את הצעת תקנות מס רכוש וקרן פיצויים (שיעור ההפרשה לקרן פיצויים) (הוראת שעה), התשפ"ד-2024. נוכח היקף הנזק הרחב שנגרם במסגרת המלחמה ומתווי הפיצויים שאושרו לנפגעים, היקף ההוצאות מקרן הפיצויים על פני השנים 2024-2023 צפוי לחרוג מהיקף יתרות קרן הפיצויים נכון למועד פרוץ הלחימה, אשר הוערכו דאז בכ-17.8 מיליארד שקל.
22/02/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
רפאל בוכניק
רפאל בוכניק
מאז אסון ה-7 באוקטובר 2023, ניכר כי המושג "הפקרה" נחרת בשיח הציבורי כתיאור מצב המייצג את אשר פקד אותנו ביום המר והנמהר ההוא - קלות הבלתי נסבלת של ייחוס אשמת "הפקרה" לממשלת ישראל
דן מרגלית
דן מרגלית
בעבר אנשי ציבור הכחישו שחטאו בעבירות של הצווארון הלבן, לקחו כסף? לא ולא    עתה הרושם הוא שכאשר מטיחים בהם זאת הם משיבים לא בהכחשה אלא ב"אז מה"?
יורם אטינגר
יורם אטינגר
הפקת לקחי 7 באוקטובר מחייבת להימנע ממדיניות של תגובה, הכלה ומתקפות נקודתיות, ולנקוט במלחמת-מנע ומתקפות מערכתיות ולא רק נקודתיות
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il