|   15:07:40
  יוסף אליעז  
משפטן, משורר ופובליציסט
דוא"ל בלוג/אתר רשימות מעקב
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
מתנות המביעות הערכה: כיצד נבחר את המתנות?
קבוצת ירדן
כיצד להיות מוכנים לוועדה רפואית של ביטוח לאומי?
ללא החלטות ברורות [צילום: עבד אל-אחים חטיב/פלאש 90]

ישראל מדינה במלחמה

נעזוב לרגע את אי-תפקוד המנהיגות האזרחית והצבאית כאחת בחוסר הכוננות המינימלית הנדרשת ומאי-תפקודן בזמן הטבח עצמו; חוסר המנהיגות וחוסר ההיגיון בתפקוד נמשך עד עצם היום הזה
27/05/2024  |   יוסף אליעז   |   יומני בלוגרים   |   מלחמת חרבות ברזל   |   תגובות


א. אי-תפקוד הממשלה וראשה

דומה שמרבית האזרחים יודעים שמצבנו המדיני, והכלכלי קשה. ממשלתנו זו לא תפקדה לטובת המדינה ואזרחיה מיום כינונה. ראש הממשלה, אשר בקושי זכה בבחירות הרביעיות ברצף מיהר להקים קואליציה עם החרדים שבחרו מִקֶּדֶם לבדל עצמם מיתר קבוצות וְעֵדוֹת האוכלוסין, הקימו חינוך עצמאי עליו השכילו להרעיף סכומי עתק ופיתו רבים וטובים, גם בעלי דעות אחרות, לשגר את ילדיהם למוסדות אלו בהם זכו ליום לימודים ארוך ולארוחות חינם, וכך העבירו לְצִדָּם אט אט גם את ההורים. במוסדות אלו הקפידו שלא ללמד לימודי ליבה שֶׁמָּא עם הקניית דעת מעבר ללימודי דת יאבדו מנהיגיהם את השליטה בחסידיהם, ומטעם זה גם מנעו מתלמידיהם לשרת בצבא.

הזכרים, בין שהם מוכשרים וחפצים ללמוד ובין שהם מעבירים ימיהם בבטלה, קיבלו פטור משירות בצבא ונרשמו כאברכים בישיבות ובכך נמנעו משירות בצבא או מעבודה של ממש ותשלום מס, ובו בזמן ראשי הישיבות נהנו מאותם תקציבים שהוענקו לפי מספר התלמידים הרשומים. למעשה לא הייתה ועדיין אין כל בדיקה או ביקורת אם אומנם כל הרשומים כאברכים אכן לומדים וכך כולם הרוויחו, פרט למדינה, צבאה ואוצרה. באופן זה הגענו למחסור בחיילים ולניסיונות להאריך את שירות החובה של אלו שכן מתגייסים!

ראש הממשלה בעשור האחרון הקדיש את עיקר זמנו להשגת טובות הנאה למשפחתו ולשימור שלטונו בכל מחיר. כך לדוגמה סיכל נכונות של מספר חצרות "חסידים" ללמד לימודי ליבה בכדי ליהנות מתמיכת המדינה בהודיעו להם כי יקבלו אותה תמיכה כספית זו גם ללא לימודי ליבה. פה רה"מ פעל במכוון ובמזיד נגד טובת המדינה וּכְלָל הציבור רק כדי לקושש עוד מספר קולות בקלפי. בשנים האחרונות גברו חששותיו לכיסאו ובשל כך, ובשל חששו מפירוק הקואליציה הרופפת, העניק כוחות וסמכויות בממשלה לקיצונים כאיתמר בן-גביר ובצלאל סמוטריץ' ואף שלא שירתו שירות מלא בצה"ל אם בכלל, הפקיד בידם חלק ניכר מביטחון המדינה. בן-גביר השתלט על המשטרה, כולל חיל משמר הגבול החמוש כצבא, ואט אט הכפיפם לשיגיונותיו ודרכו הפוליטית, הרחיק ממנה קצונה מנוסה ואחראית וקידם קצינים שהראו כלפיו נאמנות ונכונות לקבל ממנו הוראות.

סמוטריץ' קיבל, פרט לאוצר (הכולל גם את מימון צורכי הצבא, כמו יכולת נפשעת לעכב רכש מטוסים ומסוקים חיוניים) אף חלק מסמכויות שר הביטחון דבר שמאפשר לו לטפח בעקיפין גם חבורות פורעים ביו"ש. בצד אִי-תפקוד הממשלה, על שריה המרובים והמיותרים שמעשיהם ובעיקר דיבוריהם הרחיקו מאיתנו רבות ממדינות תבל הנה הם גם הזיקו קשות ליחסינו עם ארה"ב ידידתנו הגדולה וכמעט היחידה כיום.

נתניהו בשנים האחרונות מגלה חוסר מנהיגות מוחלט. תפקידו של מנהיג הוא לגשת מיד לפתרון בעיה, לבחנה מכל צדדיה ככל הניתן, להתייעץ מיד עם מומחים, לשקול ולהחליט. כן, להחליט! כל עיכוב מיותר עולה בדמים ובנושאי ביטחון עולה גם בדם. ביבי נמנע מלהחליט החלטות נחוצות, דוחה שוב ושוב ומקים ועדות לבדיקת מסקנותיהן של ועדות קודמות שמינה, כמו לגבי חגיגות הרשב"י בהר מירון, ותכופות החלטתו מתקבלת מאוחר מדי, אחרי שהמדינה שילמה בדם את עלות השיהוי בהחלטה. לדעתנו, גם בלי קשר לתיקיו ולנזקיו יש לפטרו או להזמינו להתפטר בשל נבצרות, נבצרות לקבל החלטות.

ב. תפקוד לקוי של המנהיגות הצבאית

למרבה הצער חוסר המנהיגות בצמרת פשה גם בצבא. כמו בערב מלחמת יום-הכיפורים, בצד שאננות, יהירות ואי-תפקוד. הצבא ומפקדיו עשו שורה ארוכה של טעויות שלא יאמנו. ארבעת הרמטכ"לים האחרונים השלימו עם הקטנת צה"ל ל"צבא קטן תוקפני ומקצועי" כפי שהתבטא לערך אהוד ברק בהיותו שר ביטחון, וראשי הצבא הֶחֱרוּ-הֶחֱזִיקוּ אחריו. נסגרו טייסות וחטיבות שריון. הצבא והמנהיגות שמעליו שוב נתפסו לקונספציה שגויה ששום סכנה אינה נשקפת לנו מעזה (ומלבנון. בצד מוֹרָאוֹת הטבח שערך החמאס בדרום אפשר ומזלנו הוא שהחיזבאללה לא הקדים את החמאס בפלישה מלבנון, בכוחות אדירים בהרבה מאלו של החמאס).

המודיעין היה רדום ומפקדיו לא הקשיב להתראות מהשטח, מהדרגים שהיו במגע וקשר עין עם האויב, כמו התצפיתניות, אנשי כיתות הכוננות ודרגי המקצוע. בהחלטה פושעת הוּצָא הצבא מהקיבוצים עליהם שמר מבלי שהובא תחליף ובמקביל, קצין שוטה כלשהו, הורה ליטול את הנשק שהחזיקו בַּסְּפָר חברי כיתות הכוננות בבתיהם, או צווה להעביר את הרובים האישיים לנשקיה נעולה, כך שבשעת חירום יש לאתר את המחזיק במפתח, ולרוץ תחת ירי וברד טילים לנשקיה כדי להתחמש. את מי שהחליט על כך יש לפטר מדי ולשקול אפשרות להעמידו לדין. כל ענין ההגנה על ישובי הספר טעון חקירה על רשלנות פושעת שעלתה לישראל במאות קורבנות יקרים שאין להם תחליף.

רק חוֹדְשָׁיִם קודם לטבח 7 באוקטובר התברר כי שער בגדר הגבול עם מצריים ננעל באזיקי פלסטיק וכך חייל וחיילת נטבחו על משמרתם בידי חייל-מרצח מצרי (ההייתה תגובה מצרית לרצח? או ש"הכלנו" את הרצח כמו את יתר ההפרות בגבול?). זה היה תמרור אזהרה שמשהו רקוב קיים בהגנת הגבולות. האם מפקדי הפיקוד, הגייס הדרומי והמח"ט נחקרו על רשלנות פלילית זו? הסתבר שבכל דרום המדינה בו יש מספר בסיסים ומטוסים של חיל-האוויר לא הוצבו מטוסי קרב ומסוקים בכוננות ולא הייתה תרגולת חרום. מול גבול עזה הוקם בסיס חסר הגנה ובו עמדות הירי לא היו ממוגנות ומרוחקות מהממ"דים, כך שעל החיל היה להחליט אם להשאר בעמדה או להתפנות לממ"ד. התוצאה הייתה שהעמדות פונו. הלוחמות ורוב הלוחמים בבסיס כלל לא נשאו נשק וגם אימונם היה בסיסי ביותר, אם בכלל. מדוע? הרי כל החיילים נדרשים לשאת נשקם גם בצאתם לחופשה קצרה בביתם. כאן בבסיס עצמו לא חומשו החיילות והחיילים!! טרם שמענו שום הסבר למחדלים אלה.

ג. תפקוד המנהיגות לאחר אותו טבח נורא

נעזוב לרגע את אי-תפקוד המנהיגות האזרחית והצבאית כאחת בחוסר הכוננות המינימלית הנדרשת ומאי-תפקודן בזמן הטבח עצמו; חוסר המנהיגות וחוסר ההיגיון בתפקוד נמשך עד עצם היום הזה.

היו ויש בפנינו שתי בעיות קשות שלכאורה פתרונן יחדיו אינו עולה בקנה אחד: 1. הבסת החמאס ומניעת השתקמותו ושובו לשלטון ברצועה, דבר המחייב את השמדת ארגונו הצבאי והאזרחי כאחת; 2. שחרור והשבת החטופים. החמאס משחק בעצביהן של משפחות החטופים ומתעלל במנהיגות שלנו, תוך הפצת שמועות שווא ולחימה בנו במישור הבינלאומי, כולל באו"ם למוסדותיו ובביה"ד הבינלאומי בהאג, בדעת הקהל ובמפגני סטודנטים מסונוורים באקדמיה האמריקנית ובמערב.

דומה שהמנהיגות כאן נכנסה ללחץ מהמצב הבינ"ל, כולל החרדה מה יעלה הדיון בהאג ולא התפנתה לשיקול דעת מעמיק ובחינה קרה של המצב ואפשרויות ההחלצות ממנו. אומנם משפחות החטופים הקימו לחץ רב (ומוצדק מבחינתן. "אדם קרוב אצל עצמו" ואצל אסונו) לשחרר ראשית לכל את כל החטופים ואפילו "בכל מחיר". מצד שני הוכרז המשך המלחמה, מרבית הרצועה נכבשה ובעוד מאמץ ניתן היה לכבוש ולטהר גם את רפיח ולחסום את המנהרות ממצרים. כרגיל אצל ביבי וחבר יועציו שאויש כרגיל בעיקר במלחכי פנכה, החל גמגום שתוצאתו החלטות בלתי הגיוניות. ביבי נרתע מהלחץ האמריקני להפסקת הלחימה ומלחץ המשפחות ועצר את הלחימה בעזה על גבול רפיח.

בשלב שני הורה על פינוי מרבית כוחותינו מהרצועה תוך שבמקביל אסר פינוי אזרחים מרפיח כדי "להכשירה" לכיבוש וטיהור. כבר ארבעה חודשים צה"ל מדשדש ברצועה, החמאס מקיז את דמנו ונאסר על צה"ל לחסל את מחבלי רפיח ולשחרר את החטופים או להחליפם בסינוואר ושארית קציניו בטרם יֵהָרְגו. זו הייתה והינה טעות נוראה ומפקדי צה"ל לא השכילו להלחם ברוע הגזירה מלמעלה. למסתכל מהצד היה ברור שזהו כישלון נורא שעליו שילמנו ונשלם בדם רב. שר הביטחון לא חדל מלאיים על סינוואר ומחבליו במוות הצפוי להם, ממש כאילו ביקש מהם שלא לשחרר אף חטוף באשר החטופים נותרו כמעט המגן היחיד שנותר לחמאס.

יש להניח שגם בלי איומים אוויליים אלה החמאס היה פועל כדרכו באכזריות מחושבת ובאי דאגה לחיי המחבלים, האסירים ובוודאי לחיי ושלום החטופים. ההפוגה כצפוי נוצלה בידי החמאס לשוב ולתפוס ברסן השלטון להשתלט על האספקה הנדיבה שהוערפה על הרצועה, בהכנת מטענים ומילכוד בניינים ופירי מנהרות והטמנת מטעני צד קטלניים. בעוד שאצלנו לא הבינו שחמאס לא ישחרר חטופים ויוותר ללא מגן. הנה המצב השתנה ומשתנה לרעת ישראל מדי יום ומדי לילה.

חמאס ממשיך לבצר את עמדותיו, להרוג בחיילינו בירי ובמלכודים וכן בהבערת הַמֶּרִי ביו"ש. אסור היה לעצור את צה"ל בגמר כיבוש וטיהור הרצועה. משמעות המצב כיום היא שהרצועה שנכבשה ברוב רובה לפני 4 חודשים טעונה עתה כיבוש מחדש תוך אובדן לוחמים ואי-שחרור החטופים. אין מנוס מכיבוש רפיח עד לגבול המצרי. שחרור החטופים יבוא רק בחיסול פיזי של לוחמי ומפקדי חמאס, או בשילוחם מהרצועה כפי ששולחו ערפאת ואנשיו מלבנון. הדשדוש ברצועה הוא הרה אסון.

בצד ביקורתנו על המנהיגות בשדה הקרב הנה נעשות טעויות טפשיות מדי יום. נזכיר אלו מהן: יש בידי ישראל סרט אימים המראה את הטבח והאכזריות. נכון שהיה מקום לשמיעת עמדת חלק ממשפחות חטופים לעניין הצגת אותו סרט בציבור הרחב, אך פה טובת המדינה, ולדעתנו גם טובת החטופים הייתה להציגו מיד ובהפצה הרחבה ביותר ברחבי עולם. ראו נא את האבסורד: הסרט הוצג לראשונה לשגרירי אותן מדינות יום אחד אחרי שמדינותיהם הכירו ברשות כמדינה!!

אחרי שביבי מינה איזו ידידה של משפחתו לשרת הסברה המשרד נהרס, השרה התפטרה ועד היום משרד חיוני זה לא שוקם. נגררנו לביה"ד הבי"ל בהאג. אפשר וצריך היה להתנגד לעצם הדיון בו אולם מכל מקום לא עשינו שם דבר מעבר לטיעון המשפטי שדומני שהיה מבריק. מדוע לא הוצג שם הסרט על הפרעות והטבח? מדוע לא נשאלו השופטים הכבודים אם היו מוכנים לגור עם משפחותיהם בישוב הנתון להפגזות טילים, מרגמות וירי נ.ט. יומיומי. האם הובהר לאותם שופטים כי אש"פ, או "הרשות", משלמים בכספי התרומות מאירופה ומקטר משכורת לרוצחים ולמשפחותיהם על בסיס מספר הישראלים שהם רצחו?! כיצד זה או"מ וביה"ד דואגים לשלום הפלשתינים ברצועה אשר בחרו בחמאס, מריעים לו על כל רצח שעולה בידו לבצע ובו בזמן מתעלמים מכך שאפילו הצלב האדום לא הורשה לבקר אצל מי מהחטופים, מקורבנות האונס וההתעללות, או אפילו ליתן להם תרופות שנשלחו שמית עבור כל חטוף?

אנו מציעים להזמין כל אחד משופטי האג, מהתובע שם ומראשי המדינות שהכירו באש"ף לטוס על חשבוננו במחלקה הראשונה ולבלות על חשבוננו שבועיים בצימר בעוטף עזה או בצפון המדינה. ראוי שיוזמנו לבוא בגפם, אך טוב מזה עם משפחותיהם, ולהתבשם מריחה של ארץ הקודש הרווי עתה באבק שריפה ובאבק בתים של אזרחים המופצצים דרך קבע. הנה אתגר למשרדי החוץ והתיירות שלנו.

תאריך:  27/05/2024   |   עודכן:  27/05/2024
יוסף אליעז
+כטב"ם שחדר מלבנון יורט באזור שלומי
22:51 27/05/24  |  עידן יוסף
לוחמי ההגנה האווירית יירטו הערב בהצלחה כלי טיס בלתי מאויש שחצה משטח לבנון לעבר מרחב הגליל המערבי באזור שלומי. במקביל, זוהה כלי טיס בלתי מאויש נוסף שחצה משטח לבנון ונפל במרחב הגליל המערבי. האירוע מתוחקר. התרעה על ירי רקטות וטילים הופעלה במרחב צפון הארץ מחשש לנפילת שברי יירוט.
+המשטרה עצרה תושב עזה שהטריד מינית אשת צוות רפואי בבי"ח ברזילי
22:30 27/05/24  |  עידן יוסף
במרכז הרפואי ברזילי מאושפז תושב עזה שפונה לפני מספר ימים למרכז הרפואי ונותח. הערב, במהלך טיפול בו על ידי מתמחה תורנית הוא ליטף את שערה ופניה. המתמחה הנסערת ברחה מהחדר וסיפרה לצוות.

בית החולים עירב את האחראית על תלונות מגדריות, את האחות הכללית ואת צוות הביטחון, תוך טיפול ברופאה והרגעתה.

כוחות הביטחון בודדו את המטופל המטריד, ומשטרה שהוזעקה למקום עצרה אותו. מבית החולים ברזילי נמסר: "הפעילות נעשתה במעורבות מנהל המרכז הרפואי ואנו ממשיכים בסיוע הנדרש לסטאז'רית המעורבת".
+נתניהו: "רוצים דכדוך - תקשיבו לאולפנים, עוצמה - תקשיבו ללוחמים"
19:36 27/05/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
ראש הממשלה: "קיבלתי 5 פניות של צוות המשא-ומתן אלי להרחיב את המנדט ולהגמיש את התנאים ונעניתי לכל הבקשות"  ▪  "לפיד וחבריו לא מעלים על דעתם שיש אפשרות לקבל החלטות בניגוד ללחצים מבחוץ"  ▪  ראש האופוזיציה: "כל מה שיש לך להגיד זה 'לא חמאסטן ולא פתחסטן', כי מה שנשאר ממך זה חרוזים"
נתניהו. גיבורינו לא נפלו לשווא [צילום: נועם מושקוביץ/דוברות הכנסת]
+100 מיליון ש"ח מענקים למילואימניקים: הבשורה של ועדת הכספים
18:39 27/05/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
ועדת הכספים אישרה הקמת קרן במימון הבנקים בסך 100 מיליון ש"ח, שתעניק מענקים לאנשי מילואים עצמאים ובני זוגם שנפגעו כלכלית. היוזמה זכתה לתמיכה רחבה בוועדה והבנקים התחייבו להעביר את הכספים במהירות דרך הסוכנות היהודית
בשור למשפחות הלוחמים
+לוחם מילואים נפצע קשה בהיתקלות בצפון רצועת עזה
18:04 27/05/24  |  עידן יוסף
הותר לפרסום: לוחם במילואים בביה״ס ללוט״ר, חטיבת המרום, נפצע אמש (א') באורח קשה בהיתקלות עם מחבלים בצפון רצועת עזה.
+כ-35 שיגורים נורו לעבר מרחב מירון
17:38 27/05/24  |  עידן יוסף
צה״ל על האזעקות במרחב מירון: זוהו כ-35 שיגורים שחצו משטח לבנון לעבר המרחב שנפלו בשטחים פתוחים, אין נפגעים. צה"ל תקף בירי ארטילרי במרחבים אלחיאם, חולא ושובא שבדרום לבנון.
+בהוראת הפצ"ר: התקיפה ברפיח תתוחקר במנגנון התחקור המטכ"לי
16:59 27/05/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
צה"ל תקף מטרות חמאס ברצועת עזה, לאחר שננקטו אמצעי זהירות להימנע מפגיעה באזרחים  ▪  הפלשתינים טוענים שהתקיפה היא שגרמה נזק לאזרחים, אך צה"ל מכחיש זאת
אינפוגרפיקה
+קוגל: ראיות חזקות מאוד לפשעים נוראים של חמאס
16:35 27/05/24  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
מנהל המכון לרפואה משפטית: ההתעללות באזרחים זרים הייתה רוע צרוף, משהו הרבה יותר עמוק מאשר סכסוך בין שני עמים  ▪  יוצא נגד מי שדורש ראיות דנ"א למעשי האונס של חמאס: זה לעשות לנו דווקא
קוגל. "אצלנו מאוד קשה" [צילום: ליאב פלד, לשכת עוה"ד]
+תקרית חריגה במעבר רפיח: חילופי אש בין צה"ל לצבא מצרים
16:35 27/05/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
אין נפגעים לכוחותינו אך חייל מצרי נהרג  ▪  בצה"ל בודקים את פרטי האירוע  ▪  מצרים מסלימה את הרטוריקה מול ישראל בעקבות פעילות צה"ל ברפיח וחששותיה מאובדן הכנסות כתוצאה מפגיעה בתעשיית ההברחות
מעבר רפיח [צילום: שימוש לפי סעיף 27א]
+לאחר ירי הרקטות: שריפה גדולה פרצה בשטח פתוח סמוך קריית שמונה
15:54 27/05/24  |  מירב ארד
שריפה גדולה בשטח פתוח כתוצאה מירי רקטי במרחב קריית שמונה. 8 צוותי כיבוי מתחנת גליל-גולן בסיוע כיתת הכוננות של העיר פועלים במקום לבלום את האש מלהתקרב לבתי מגורים. בשלב זה אין שליטה על הלהבות.

+מנדלבליט: דבריהם של שרים גרמו נזק כבד לישראל
15:16 27/05/24  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
קורא להקים ועדת חקירה ממלכתית, שתבדוק גם את מדיניות הממשלה לאורך המלחמה  ▪  אומר שהסירוב בתחילת המלחמה להכניס סיוע הומניטרי היה שגוי  ▪  "העולם רואה שמנסים לפגוע במערכת המשפט"
מנדלבליט. שיתוף הפעולה היה נכון [צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90]
+ח"כ סער בישיבת הסיעה: היום כולם מבינים את מה שכבר אמרנו - המלחמה מנוהלת באופן שגוי
15:15 27/05/24  |  מירב ארד
יו״ר הימין הממלכתי ח״כ גדעון סער בפתח ישיבה הסיעה: "כשהרתענו נגד הדשדוש, שהצבענו על הטעויות, כשאמרנו - המלחמה מנוהלת באופן שגוי והתפטרנו מהממשלה בסופו של דבר בחודש מרץ - היינו בבחינת קול קורא במדבר. היום כולם מבינים את מה שאמרנו לפני חודשים."


+לקיים מצוות פדיון שבויים
14:25 27/05/24  |  איתן קלינסקי   |   לרשימה המלאה
מצער, שאת המחיר המכאיב לא שלמנו ביום הראשון, כולל הדרישה להפסקת המלחמה ושחרור מספר לא מבוטל של רוצחים נפשעים מבתי הכלא בישראל רק כדי להציל את ילדינו-חיילנו מעינויי התופת בגיהנום של החמאס
לשלם כל מחיר [צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]
+שישה מבוקשים נעצרו הלילה ברחבי יהודה ושומרון
12:51 27/05/24  |  מירב ארד
לוחמי צה"ל שב"כ ומג"ב עצרו הלילה שישה מבוקשים ברחבי יהודה ושומרון ובחטיבת הבקעה והעמקים, שניים מהם משוייכים לארגון הטרור חמאס. כמו כן אותר והושמד רכב ובו מטענים בפעילות סמוך לג׳נין. עד כה נעצרו מתחילת המלחמה כ-4,000 מבוקשים ברחבי אוגדת יהודה ושומרון ובחטיבת הבקעה והעמקים, כ-1,700 מהם משויכים לארגון הטרור חמאס.+עם הפנים לצפון: כוחות המילואים תרגלו תמרון בלבנון
12:47 27/05/24  |  מירב ארד
בשבועות האחרונים אוגדה 146 וחטיבת השריון במילואים 205, קיימו תרגיל אוגדתי וחטיבתי המדמה תמרון בלבנון. התרגיל דימה תרחישי לחימה בזירה הצפונית, פריסת כוחות מהירה בשטח, תפקוד מפקדות האוגדה והחטיבה ומוכנות הכוחות להתקפה.

לוחמי ומפקדי חטיבת חצי האש (551) נלחמו בעצימות ברצועת עזה, וכעת מבצעים תעסוקה מבצעית בגבול לבנון. במקביל, התקיים תרגיל חטיבתי, בהובלת המרכז הלאומי לאימונים ביבשה (מל"י), במתאר הצפוני שכלל נהלי קרב, תיקוף תוכניות התקפה בחזית הצפונית, גיוס והצטיידות, למידה על אתגרי לבנון ומודלים מבצעיים ביום ובלילה בשטח סבוך שמדמה ככל הניתן את הלחימה בעומק לבנון. בנוסף, הכוחות תרגלו את המעטפת הלוגיסטית והתקשובית בעומק, תנועה בשטח סבוך, התקדמות בציר הררי, הפעלת אש רב מדרגית ולחימה בשטח בנוי כחלק מהגברת הכשירות בגזרה הצפונית.
+מכתב גלוי לשגרירת אירלנד
12:27 27/05/24  |  יוסי אחימאיר   |   לרשימה המלאה
רעיון המדינה הפלשתינית משמעו אחד: הפיכת הגדה המערבית לעזה שנייה, תחת שלטון חמאס, ולניסיונות חוזרים ונשנים לתקוף את ישראל המצומקת, לבתר ולהשמיד אותה
סוניה מקגינס [צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]
+הסניגורית הציבורית: פגיעה בזכויות יסוד בחסות המלחמה
11:52 27/05/24  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
ענת מיסד-כנען יוצאת נגד דרישות המשטרה לקבלת אמצעים נוספים ולאפשר הטלת מגבלות מינהליות על אזרחים  ▪  טוענת שמח"ש אינה ממלאת את תפקידה ואין בישראל מענה לאלימות שוטרים
מיסד-כנען. "זה יגיע אל כולם"
+דרום לבנון: חוסל מחבל באזור שממנו בוצעו שיגורים לעבר מרחב מלכיה
11:51 27/05/24  |  מירב ארד
כלי טיס תקפו וחיסלו הבוקר במרחב עינתא שבדרום לבנון מחבל שזוהה במרחב ממנו בוצעו שיגורים לעבר מרחב מלכיה. בנוסף, מטוסי קרב תקפו מבנה צבאי של ארגון הטרור חיזבאללה במרחב עיתרון שבדרום לבנון.
+מיארה: מתחוללת רפורמה שקטה כהמשך לרפורמה המשפטית
11:37 27/05/24  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
אומרת שהממשלה ניסתה להעניק לעצמה ייעוץ משפטי פרטי בנושא גיוס החרדים  ▪  מתריעה מפני התקפות על עובדי ציבור שמטרתן להרתיע אותם משיקולים פוליטיים  ▪  תוקפת בחריפות את העדר החקיקה המבטיחה את הא-פוליטיות של המשטרה
מיארה. תוקפת את חאן [צילום: מרים אלסטר, פלאש 90]
+משרד החקלאות יתמוך במתנדבים בחקלאות ביישובים כפריים בהיקף של 20 מלש"ח
10:58 27/05/24  |  מירב ארד
שרד החקלאות יתמוך בקבוצות מתנדבים הפועלים ביישובים כפריים המקיימים פעילות חקלאית משמעותית באזורי עדיפות לאומית, בהיקף של 20 מיליון ש"ח בשנת 2024. התמיכות יוענקו למוסדות ציבור שפועלים באזורי עדיפות לאומית בעבור השתתפות במימון הכשרות והדרכות למתנדבים או לסגל בפעילויות ההתנדבות השונות, השתתפות בהוצאות נסיעה, מימון מגורי מתנדבים, רכישת ציוד והוצאות נוספות בהתאם לנוהל.תקציב זה מצטרף לתמיכות בהיקף של 50 מיליון ש"ח נוספים שחולקו בשנים 2023-2022 לקבוצות מתנדבים בחקלאות ביישובים כפריים על פי החלטת הממשלה ונוהל החירום בעקבות מלחמת חרבות ברזל.
+לוחמי אוגדה 98 הרחיבו את פעילותם למזרח ג'באליה
10:45 27/05/24  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
במהלך היממה האחרונה, כלי טיס ומטוסי קרב של חיל-האוויר תקפו והשמידו יותר מ-75 מטרות טרור ברחבי רצועת עזה
[צילום: דובר צה"ל]
+המועמדת לנשיאות ארה"ב לשעבר ניקי היילי מסיירת בקיבוץ ניר עוז
10:32 27/05/24  |  מירב ארד
המועמדת לנשיאות ארה"ב לשעבר ניקי היילי הגיעה לסיור בקיבוץ ניר עוז עם ח"כ דני דנון.
+חציית קו אדום
10:21 27/05/24  |  חיים רמון   |   לרשימה המלאה
במחאה נגד הרפורמה, קמה קבוצה מאורגנת של קצינים מיל' שאמרו "אנחנו משתמשים בכוחנו הצבאי ונסרב לשרת אם לא ייענו לתביעותינו"  ▪  דבר כזה לא היה בתולדות מדינת ישראל. וכל ראשי המחאה, בהם רמטכ"לים, שרי ביטחון וראשי ממשלה לשעבר, הכשירו את השרץ
שני צדדים למטבע [צילום: תומר נויברג/פלאש 90]
+יומן אישי: משטר בניטו-בנימין
09:48 27/05/24  |  דן מרגלית   |   לרשימה המלאה
גרוע מיאיר - אביו  ▪  חלפו שעות ארוכות עד שלשכתו פרסמה מין הודעה צמחונית-חלבית, שהיא כלום בריבוע ואינה מזכירה לגנאי אפילו את הבן יאיר
בנימין נתניהו ויאיר נתניהו. לסטים [צילום: ניקולסקי אלכסיי/POOL AP]
+כלי טיס מאויש מרחוק מסוג "רוכב שמים" נפל הבוקר בשטח לבנון
09:37 27/05/24  |  מירב ארד
כלי טיס מאויש מרחוק מסוג "רוכב שמים" נפל הבוקר בשטח לבנון. האירוע מתוחקר ואין חשש לדלף מידע
+"עוד שלב בסגירת המעגל שלי ושל עם ישראל באויביו"
08:25 27/05/24  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
סיפרה כי ההמחבל הרוצח שוחרר בעסקת שליט וחזר לעסוק בטרור  ▪  הוסיפה: "שחרורו בעסקת שליט אפשר לו לחזור ולרצוח יהודים נוספים. ההשלכות היו חד-משמעיות וברורות, ולוחמנו נאלצו לרדוף את אותם מחבלים, שוב, במרחק של 20 שנה"
ח"כ סון הר מלך עם בעלה ז"ל
+נמשך העיכוב בהעמדה לדין של מחבלי הנוח'בה
08:03 27/05/24  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
המדינה מבקשת עוד שישה חודשים להחזקת המחבלים, ובראשם פושעי 7 באוקטובר, בתנאים מיוחדים בנימוק שהחקירה טרם הסתיימה ויש צורך ב"תקופה נוספת שתאפשר השלמת הליכי החקירה וקבלת החלטה בדבר העמדה לדין"
מצב בעייתי ביותר [צילום: חיים גולדברג, פלאש 90]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
ישראל מדינה במלחמה
תגובות  [ 1 ] מוצגות   [ 1 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
עובד 1
28/05/24 16:08
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  מלחמת חרבות ברזל
ח״כ לימור סון הר מלך מסרה (יום ב', 27.5.24) בתגובה לחיסול רוצח בעלה שולי הר מלך ז"ל. "צה״ל חיסל הלילה ברפיח את חאלד נג׳אר ראש חוליית סילוואד שרצחה את בעלי שולי הר מלך הי״ד, שני חיילים, שני בחורים ואמא לשמונה ילדים.
27/05/2024  |  מירב ארד  |   חדשות
המדינה טרם קבעה כיצד להעמיד לדין את מחבלי החמאס ובראשם את אנשי הנוח'בה ובמיוחד את מי שביצעו את פשעי 7 באוקטובר. לפיכך, היא מבקשת מהכנסת חצי שנה נוספת להחזקתם במעצר בתנאי חירום מיוחדים, כולל הארכות מעצר ממושכות במיוחד.
27/05/2024  |  איתמר לוין  |   חדשות
ברצועת עזה מדווחים על תקיפה של צה"ל והפצצה באזור הסככות של אונרא במערב רפיח, בסמוך לאוהלי הפליטים. מקורות עזתיים לא רשמיים מדווחים על כ-30 הרוגים (22 על-פי אל-ג'זירה).
26/05/2024  |  עידן יוסף, מירב ארד  |   חדשות
המגעים לעסקת חטופים נמשכים. קבינט המלחמה התכנס לדיון על המשא-ומתן לנוכח ההצעה החדשה שהעביר ראש המוסד למתווכות. בתוך כך, ממשיך הממונה על סוגיית החטופים מטעם צה"ל, אלוף במילואים ניצן אלון, למתוח את החבל ומשמיע ביקורת נגד הממשלה, תוך ניסיון להכתיב מדיניות.
26/05/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
חייל המילואים שנחקר בחשד להשתתפות ב"סרטון המרי" שוחרר בסיום חקירתו במצ״ח בתנאים מגבילים והודח משירות מילואים פעיל. הוא נחקר הבוקר (26.5.24) באזהרה. מחקירתו עולה כי הסרטון לא צולם בעזה, אלא במבנה נטוש במרכז הארץ. לפי שעה, אין עדויות או ראיות שהסרטון מאורגן או מבוים בשיתוף פעולה עם גורמים נוספים - והסרטון צולם באופן ספונטני, ולכן החייל החשוד לא נעצר בתום חקירתו.
26/05/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
איתמר לוין
איתמר לוין
יאיר נתניהו אומר מה שאביו חושב    האם בנימין נתניהו משקר או חסר אחריות    הממשלה מתנהגת כמו שלטון סמכותני    החרם הצרפתי אינו מפתיע    עוד הוכחה לצורך בחקירה מקיפה של המלחמה    אל-ג'זיר...
דן מרגלית
דן מרגלית
"תפסת מחסה מאחורי הסלע מאש האויב, האש עזה, עיני הלוחמים נעוצות בעורפך, אתה קם ומסתער בראשם על עמדת האויב או נשאר לשכב בתקווה שמישהו אחר ייקח את המשימה על עצמו?
רון בריימן
רון בריימן
חטא אי-השוויון בנטל השירות הסדיר ושירות המילואים הוא צורם ומקומם גם בימים רגילים, קל וחומר בימי מלחמה, והנה, כמו במשל מלפני שלושת אלפי שנים "האיש העשיר" חמל לגייס את "צאנו ובקרו", ...
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il