|   15:07:40
  בצלאל לביא  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
קבוצת ירדן
מחלות חורף: כיצד להתגונן ולהישאר בריאים בעונה הקרה
חברת סאו-ראש
הלוואה חוץ בנקאית למסורבים: פתרון פיננסי מהיר ואפקטיבי
גנץ. לא מפנים [צילום: אוהד זוויגנברג/AP]

אגדה ישראלית ושמה אחדות לאומית

ידין, מופז וגנץ כראשיהם של מפלגות גדולות הוכיחו בתורם כי במדינה שהצבא בה הוא שחקן מרכזי, אם אין ביכולתך כרמטכ"ל בעברך להגיע להגה השלטון דרך הבחירות, אתה תלוי בחסדי מי שמעליך בהירארכיה, ראש הממשלה והופך עם הזמן לשחקן מן השורה בהם משופעת הזירה הפוליטית
10/06/2024  |   בצלאל לביא   |   יומני בלוגרים   |   מלחמת חרבות ברזל   |   תגובות

את זה לא צריך לחקור כי כל הפרטים מוכרים: מדוע איבד המושג "אחדות" ממשמעותו המובנית דווקא בשעות הקשות והקריטיות שמדינת ישראל חווה בשנה האחרונה? כיצד מלחמה שאיחדה את העם הפכה אותו בתוך חודשים ספורים למפורד ומפולג לגבי המדיניות, המהלכים והיעדים שלה והחזירה אותנו להכפשות הדדיות כפי שהורגלנו קודם לכן, עד כי מי ששוחר את טובתה של ישראל צריך לשאול עצמו, אם אחדות לא עכשיו, אימתי? היסטורית התשובה קלה: כמעט מעולם לא הייתה כאן אחדות אמיתית שיש בה שילוב של דעות מנוגדות, דרכי פעולה ומטרות משותפות. ראו את ההתנגחויות יום לאחר "מבצע ארנון" לחילוץ ארבעת החטופים מעזה.

בעידן המודרני אפשר לציין שני אירועים בלבד בהם התקיים השילוב כמעט במלואו: הקמת המדינה ומלחמת ששת הימים. אלה היו אירועים מכוננים כשעל הכף היו מונחים גורלה של המדינה - עצם הקמתה במקרה הראשון והמשך קיומה במקרה השני. בדיעבד התברר כי האחדות הניבה את התוצאות המקוות במקרה הראשון ותוצאות מעבר לציפיות במקרה השני. אולם גם בשני אירועים אלה האחדות הייתה מותנית ומתוחמת בזמן, כי אם מעל פני השטח השאיפה לאחדות הייתה גלויה, מתחת לפני השטח התקיימו הפערים האידיאולוגיים והפוליטיים הישנים שלא היו ניתנים לגישור.

בנימין נתניהו הביא את זה לידי אומנות. בכל שנותיו בראשות הממשלה פעל בכוונת מכוון להעמיק את השסעים בחברה הישראלית כדי לשרוד פוליטית. אבל כמי שפיו ולבו בנושא זה מעולם לא היו שווים, הוא לא היסס להרים את נס האחדות בכל פעם שסבר כי הוא יכול להפיק מכך תועלת אישית. לכן הקים ממשלות עם יריבים פוליטיים כמו אהוד ברק ויאיר לפיד, שלא האריכו ימים, ולעומת זאת לא עלה על דעתו לאחד כוחות בטרם פנה לבצע את המהפכה המשפטית. לכן, מפתיע שעדיין נמצאו בזירה הפוליטית הישראלית אנשים מצידו השני של המתרס שהתפתו למתק השפתיים שלו לחבור אליו. הבולט ביניהם הוא בני גנץ שזה קרה לו פעמיים.

רמטכ"ל בע"מ

גנץ מייצג את התסמונת הייחודית לממשלות האחדות בישראל המאופיינת בחברותם של רמטכ"לים לשעבר הנתפסים בציבור כאלטרנטיבה מבטיחה לפוליטיקאים האזרחים הוותיקים. התמיכה הציבורית בהם החוזרת על עצמה מדי פעם משקפת את הקשר הגורדי בישראל בין הזירה הביטחונית לזירה האזרחית.

הפעם הראשונה הייתה ב-1977 לאחר נצחונו ההיסטורי של מנחם בגין. הוא הרכיב קואליציה עם שותפיו הפוליטיים אבל הותיר תיקים למפלגת ד"ש בראשותו של הרמטכ"ל השני, יגאל ידין, שלמרות השנים הרבות שחלפו מאז שירותו, היותו איש מדע בעל שם עולמי הוסיפו לו הילה של איש מוערך. ואמנם, מפלגתו שנתפסה כאלטרנטיבה שלטונית זכתה להישג אלקטורלי מכובד שני רק אחרי בגין והליכוד. כמי שלא ראה עצמו מחמם את ספסלי האופוזיציה הוביל ידין את מפלגתו להצטרף לממשלתו של בגין ללא תנאים מיוחדים. עד מהרה הסתבר כי תמימותו הפוליטית והשפעתה השולית של מפלגתו בממשלה האיצו תוך כשנה את התפוררותה ההדרגתית מבפנים עד לפרישתו של ידין מהפוליטיקה.

המקרה השני מדהים גם בהשוואה לתעלולי הפוליטיקה הישראלית. בראשית מאי 2012 במהלך יש מאין מפתיע החליטה מפלגת קדימה, הגדולה בכנסת, בראשות שאול מופז הרמטכ"ל ה-16, להצטרף לממשלתו של בנימין נתניהו. סעיפי ההסכם המרכזיים ביניהם היו חקיקת חוק שיסדיר "חלוקה שוויונית והוגנת של נטל השירות בצה"ל" תוך שלושה חודשים ושינוי שיטת הממשל עד הבחירות הבאות שנועדו להתקיים כעבור כשנה. אולם ב-17 ביולי, עשרה שבועות לאחר הצטרפותה לקואליציה (!) הודיע מופז על פרישת מפלגתו ממנה בשל חילוקי דעות עם נתניהו בנושא שירות החרדים. "נתניהו נעמד לצד המשתמטים ולא לצד הנושאים בנטל", סיכם מופז את הפרק הזה בחייו שיביא כעבור כשנתיים לפרישתו מהפוליטיקה.

המקרה השלישי שספיחיו הפתלתלים נפרסים לפנינו בימים אלה, ראשיתו במחצית 2019 בבחירות שהציגו לראשונה בזירה הפוליטית את הרמטכ"ל ה-20 בני גנץ. הוא עתיד להיות עד סוף 2022 שותף פעיל לחמש מערכות בחירות מתישות ובזבזניות במהלכן ילמד על בשרו את דרכיה הלא מסבירות פנים של הפוליטיקה הישראלית ויהפוך לדגם הפולטיקאי/ רמטכ"ל שלא הפנים את הפתגם כי ברומא יש להתנהג כרומאי.

בנימוק של התייצבות לדגל עם פרוץ מגיפת הקורונה, גנץ היה נכון לפרק את מפלגתו כחול לבן שזה מקרוב נוסדה ולחבור לנתניהו על סמך הבטחותיו לשלב ידיים במאבק באויב הבלתי מוכר המסכן את ישראל כמו את כל העולם. לשם כך סיכמו השניים על הקמת הממשלה הראשונה בישראל שבבסיסה כהונתם לסירוגין של שני ראשי ממשלה. בעוד תושבי ישראל מתמודדים עם התופעות הקשות של המגיפה, נתניהו לא שכח כהרגלו לעשות פוליטיקה. בחלוף כחצי שנה בלבד מהקמת הממשלה ותוך הפרה בוטה של ההסכם ביניהם, הוא החליט להימנע מהגשת תקציב המדינה שמשמעותה התפזרות הכנסת ובחירות חדשות שייתרו, כמובן, את מועד החילופים.

כאן אנו מגיעים לפסגת העלילה. כמי שמרבה להזכיר כי הוא מיסטר קלין בפוליטיקה ששיקוליו האישיים משניים לשיקוליו הממלכתיים, גנץ לא היסס לוותר על כבודו והסכים לחבור שוב לנתניהו לממשלת חירום מיד לאחר האסון של 7 באוקטובר. האם סבר שיוכל הפעם להשפיע יותר על נתניהו בשעתה הקשה מאוד של ישראל או שקיווה כי בתור רמטכ"ל שכיהן תחתיו והכיר היטב את הזירה המלחמתית השפעתו על ניהול מהלכיה תהיה משמעותית? סביר שכך חשב למרות שבהצטרפותו החוזרת לנתניהו הוא הוכיח כי הדחיק את עברם המשותף הקרוב בממשלה ואת עברם הרחוק כאשר שירת במדים תחתיו. האם מישהו יכול להעלות על דעתו מצב הפוך בו נתניהו חובר ללא תנאים לגנץ ראש הממשלה? שאלה מצחיקה. נתניהו לא רק היה דורש ממנו במפגיע להתפטר מיד בהאשימו בכל חוליה של המדינה כולל כמובן מחדל 7 באוקטובר, אלא ששופריו היו דואגים שדרישה זו לא תרד מסדר היום גם בעצם ימי המלחמה.

ידין, מופז וגנץ כראשיהם של מפלגות גדולות הוכיחו בתורם כי במדינה שהצבא בה הוא שחקן מרכזי, אם אין ביכולתך כרמטכ"ל בעברך להגיע להגה השלטון דרך הבחירות, אתה תלוי בחסדי מי שמעליך בהירארכיה, ראש הממשלה והופך עם הזמן לשחקן מן השורה בהם משופעת הזירה הפוליטית. לשלושתם הסתבר לאחר מעשה כי הערך המוסף של רמטכ"ל בזירה הפוליטית הוא הרבה יותר נמוך משהעריכו. במקרה של מופז וגנץ אלמנט התמימות הפוליטית הוא מכריע לאור היכרותם הקרובה עם נתניהו. גנץ הוא היחיד שהתנדב להתייצב מתחת האלונקה בשני אירועי קיצון כשהוא מדחיק את הסבירות כי מי שלידו עלול לשים לו רגליים תוך כדי תנועה.

בני גנץ ועמו גדי איזנקוט טעו בהצטרפותם לממשלת החירום, לא כי לא היו צריכים אלא כי בראשה הוא בנימין נתניהו. הם כמובן היו יכולים לתמוך בממשלה מבחוץ בלי לשאת באחריות ישירה. כיוון שהתפתו הם שותפים לכל מהלכי המלחמה בשמונה החודשים האחרונים כולל, כמובן, בנושא החטופים.

התפטרותם בעוד המלחמה נמשכת היא מהלך עם סיכונים פוליטיים לא מבוטלים כי לא ירחק היום ותוטל בהם האשמה של נטישת המערכה, הפקרת ניהול המלחמה בידי הקיצונים ולא פחות חשוב לדיוננו, הפגנת שיקול דעת לקוי בהצטרפם לממשלת החירום בראשות נתניהו והזמן הארוך שנדרש להם להסיק את המסקנות. הרפתקת ממשלות האחדות של ידין ומופז הביאו, כאמור, לסיום הקריירה הפוליטית שלהם ופירוק מפלגותיהם. גנץ צריך לקוות עתה שזה לא יהיה גם גורלו.

תאריך:  10/06/2024   |   עודכן:  10/06/2024
בצלאל לביא
+"מדינה פלשתינית מהנהר ועד הים": סגנית ראש ממשלת ספרד התפטרה
22:56 10/06/24  |  עידן יוסף
הבחירות לפרלמנט האירופי: יולנדה דיאז, סגנית ראש ממשלת ספרד שקראה לאחרונה "להקמת מדינה פלשתינית מהנהר ועד הים", הודיעה על התפטרותה מראשות גוש השמאל הקיצוני "סומאר" בפרלמנט הספרדי, לאחר הישגים עלובים שרשמה מפלגתה (חדשות 12).
+מועצת הביטחון אימצה הצעה שקוראת לחמאס לקבל את עסקת החטופים
22:10 10/06/24  |  עידן יוסף
מועצת הביטחון אימצה הצעה שקוראת לחמאס לקבל את עסקת החטופים. 14 מדינות בעד. רוסיה נמנעה.

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הצהיר אחרי אישור ההצעה האמריקנית לשחרור חטופים וסיום המלחמה במועצת הביטחון של האו"ם: "חמאס אומר שהוא רוצה הפסקת אש - העסקה הזו היא הזדמנות להוכיח שהם מתכוונים לזה".

בחמאס בירכו על החלטת מועצת הביטחון והודיעו כי הם מוכנים לעבוד עם המתווכות על עקרונות ההצעה להפסקת אש - ויישומן. משרד החוץ של מצרים בירך גם הוא בהודעה רשמית על ההחלטה.

+צה"ל חיסל מחבלים שניסו לשרוף יהודים בביתם בבנימין
21:59 10/06/24  |  עידן יוסף
לאחר כ-24 שעות, חיסלו לוחמי יחידת המסתערבים של מג״ב את שני המחבלים שניסו לשרוף יהודים בביתם אמש בבנימין. יחד איתם חוסלו בכפר נעאמה בגזרת אפרים שניים נוספים.

המחבלים הבחינו בלוחמים וניסו להימלט ברכב. בעת נסיון ההימלטות הם ניסו לדרוס את הלוחמים וחוסלו. לוחם נפצע בכף רגלו באורח קל מאוד מנתז. הפעילות טרם הסתיימה.
+תיעוד חדש מהחילוץ: "ראשון עלה, שני, שלישי איתנו"
21:48 10/06/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
ברגעי החילוץ של שלומי, אנדריי ואלמוג מרצועת עזה במבצע ארנון ניתן לראות כי תחילה אמרו הלוחמים שנכנסו לחדר: "עברית, עברית, איפה כולם?"  ▪  אלמוג ואנדריי התחבקו זה עם זה ואף הרימו ידיים מהפחד
אנדריי ואלמוג נתקלים בלוחמים
רגעי החילוץ [צילום: דובר צה''ל]
+דליפת שמן הידראולי התגלתה בדוברה אמריקנית ששקעה ליד נמל אשדוד
21:30 10/06/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
התגלתה מול חופי אשדוד דליפת שמן ממכל שמן הידראולי של דוברה אמריקנית שנגררה מחופי עזה ביום ה' האחרון  ▪  המשרד להגנת הסביבה הפעיל אמצעי בלימה וטיפול למניעת זיהום ים  ▪  מתבצעות הכנות להצפת הדוברה והוצאתה מהמים
הדוברה מול חופי אשדוד [צילום: עמיר ארד]
+מטרה חשודה יורטה מול נהריה; פגיעה ישירה בבית בשתולה
19:15 10/06/24  |  עידן יוסף
לוחמי ההגנה האווירית יירטו בהצלחה מטרה אווירית חשודה בשמי הים מול חופי נהריה, לא הופעלו התרעות על חדירת כלי טיס עוין על-פי המדיניות, ההתרעות שהופעלו במהלך האירוע נבעו מחשש לנפילת שברי יירוט. הערב זוהה שיגור נ"ט לעבר מרחב שתולה, שפגע במבנה במרחב. חיזבאללה מסר שהאש כוונה לעבר עמדה של הצבא.

כתוצאה מהפגיעה פרצה שריפה שכובתה זמן קצר לאחר מכן. בנוסף, בהמשך להתרעה שהופעלה בשעה 19:43 על חדירת כלי טיס עוין במרחב רמת הגולן, לוחמי ההגנה האווירית יירטו בהצלחה מטרה אווירית חשודה שחצתה מלבנון. התרעות על ירי רקטות וטילים הופעלו מחשש לנפילת שברי יירוט. בכלל האירועים אין נפגעים.
+5 נפגעים קל כתוצאה מכטב"ם שגרם לשריפה
18:28 10/06/24  |  עידן יוסף
סמוך לשעה 18:00 הובאו למלר"ד בזיו 5 פצועים קל, כתוצאה משריפה שפרצה מנפילת כטב"ם בצפון. הפצועים בהכרה מלאה ובמצב יציב, נפגעו משאיפת עשן.
+מקורבים לנתניהו מציעים להכניס את בן-גביר לקבינט המלחמה
17:54 10/06/24  |  עידן יוסף
חלק ממקורבי נתניהו טוענים כי דווקא נכון להכניס את בן גביר לקבינט המצומצם. הדבר ינטרל מבחינתם ביקורת מימין על ראש הממשלה (גלי צה"ל).
+חמאס והג'יהאד האיסלאמי דוחים כל עסקה שאינה כרוכה בהפסקת המלחמה
17:50 10/06/24  |  עידן יוסף
חמאס והג'יהאד האיסלאמי בהצהרה משותפת: "כל עסקה צריכה לכלול הפסקה תמידית לתוקפנות ונסיגה מוחלטת מהרצועה, שיקום והסרת המצור, ועסקת חילופי אסירים רצינית". ההודעה פורסמה לאחר פגישה בדוחא בין משלחת חמאס בראשות אסמאעיל הניה להנהגת הג'יהאד האיסלאמי.
+כטמ"ם של צה"ל בשווי עשרות מיליוני שקלים הופל בשמי לבנון
17:08 10/06/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
תיעוד מלבנון של הפלת הכטמ''ם
חיזבאללה שיגר טיל קרקע אוויר לעבר כי הטיס ופגע בו  ▪  בשעות האחרונות שוגרו 6 כטב"מים לצפון הארץ, בנוסף ל-6 טילי נ"ט מהבוקר
הרמס 900 [צילום ארכיון: אלביט מערכות]
+רבין, אנטבה, תזכורת
16:56 10/06/24  |  דן מרגלית   |   לרשימה המלאה
מי לא בא לרקוד עם הניצולים בשדה התעופה ולא עשה מן המבצע הון פוליטי? מי שהחליט עליו - יצחק רבין
חוזרים הביתה [צילום: יעקב סהר/לע"מ]
+עמית: בג"ץ רוצה לפתור צווארי בקבוק בסיוע לרצועה
15:47 10/06/24  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
פוגלמן: אין מחלוקת בין העותרים למדינה על כך שהאוכלוסייה צריכה לקבל את המינימום הדרוש, אלא בשאלה האם היא מקבלת אותו  ▪  בג"ץ הוציא צו על תנאי כדי לקבל "תשתית עובדתית מלאה" בתוך עשרה ימים
שידור חי מבית המשפט העליון: עתירה בנוגע לסיוע בעזה
סולברג, פוגלמן ועמית בדיון היום [צילום: לע"מ, הרשות השופטת]
+אנגלמן: הביקורת בצה"ל חיונית כדי להגיע לדרג המדיני
15:30 10/06/24  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
טוען שהעתירות נגד קיום הביקורת בצה"ל בזמן המלחמה מיועדות בפועל למנוע אותה כליל  ▪  אומר שאין להמתין לוועדת חקירה ממלכתית, ואם תוקם - הוא יתאם איתה את גזרות הפעולה
אנגלמן. פגיעה קשה בסמכות [צילום: דוברות מבקר המדינה]
+הבריחה מהצפון למרכז
14:11 10/06/24  |  רוני מזרחי   |   לרשימה המלאה
ככל שהמלחמה מתמשכת, כך גם גדל זרם הפליטים מהצפון בכלל והגליל בפרט וכך גם גדל לממדים ממש בלתי צפויים אחוז המפונים שהתייאשו לחלוטין מהאפשרות שאי פעם יחזרו לכור מחצבתם
עקורים מהצפון [צילום: אייל מרגולין/פלאש 90]
+צה"ל: שני כטב"מים יורטו מול חופי נהריה; שני כטב"מים התפוצצו במרחב כברי
13:47 10/06/24  |  מירב ארד
צה"ל מעדכן כי בהמשך להתרעות שהופעלו בגליל המערבי ב-12:39 ו-2:43 מחשש לחדירת כלי טיס עוין, זוהו מספר מטרות אווירית חשודות שחצו משטח לבנון. לוחמי ההגנה האווירית יירטו בהצלחה שתי מטרות אוויריות חשודות בשמי הים מול חופי נהריה, לא הופעלו התרעות על פי מדיניות

שתי מטרות נוספות שחצו מלבנון נפלו במרחב כברי, כתוצאה מהנפילות פרצה שריפה ונגרם נזק במרחב, האירוע מתוחקר.

בהמשך להתרעות שהופעלו בצפון הארץ ב13:15 ו13:20 מחשש לחדירת כלי טיס עוין, הפרטים בבדיקה. מוקדם יותר היום בוצע ירי ארטילרי להסרת איום לעבר המרחבים א-צלחני, עייתא א-שעב וחנין

בשעות האחרונות זוהו מספר שיגורי נ"ט למרחבים מנרה, יראון, אביבים, מרגליות ויפתח. זוהו מספר פגיעות במבנים במנרה וביראון. בנוסף, פרצו שריפות במרחבים יראון ויפתח ושריפה נוספת פרצה במרחב מנרה וכובתה זמן קצר לאחר מכן

+דיווח: ממשל ביידן שקל עסקה עצמאית לשחרור חטופים אמריקנים
12:52 10/06/24  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
על-פי הדיוח ברשת NBC בכירים בממשל האמריקני דנו שחרור חמשת הישראלים בעלי אזרחות אמריקנית אם גם המו"מ הנוכחי ייכשל
ביידן. דואג לאזרחים האמריקנים [צילום: איוון ווצ'י/AP]
+אזעקות באזור הגליל המערבי
12:39 10/06/24  |  מירב ארד
אזעקות הופעלו באזור הגליל המערבי: מנות. שייח' דנון, געתון, יחיעם, כברי ועין יעקב
+דרושה הנהגה רחבה ואחראית
12:36 10/06/24  |  עמנואל בן סבו   |   לרשימה המלאה
בפני הממשלה הרחבה ניצבים אתגרים קיומיים, מאתגרים ומורכבים, החל בתנופת המלחמה בעזה והבאה לסיומה של המלחמה בדרום תוך הכרעה ברורה
תנופת המלחמה [צילום: חיים גולדברג/פלאש 90]
+תודה לחיילי צה"ל - הדרך הנכונה היא עסקה
12:34 10/06/24  |  איתן קלינסקי   |   לרשימה המלאה
אני מאמץ ללבי את קולה של האם עינב צנגאוקר, שבנה מתן נמצא בשבי החמאס, שזעקה אמש בהפגנה של משפחות החטופים: "כי עם ישראל מוכן לשלם את המחיר הכבד של העסקה..."
להחזיר את כולם [צילום: אריק מרמור/פלאש 90]
+ראש מועצת אשכול למפקד אוגדת עזה שהתפטר: "האחריות לאסון - אינה על כתפייך בלבד"
12:33 10/06/24  |  מירב ארד
ראש המועצה האזורית אשכול גדי ירקוני פנה במכתב לתת-אלוף אבי רוזנפלד, מפקד אוגדת עזה שפרש אתמול מצה"ל: "הטבח טלטל את קהילותינו וגרם לשבר עמוק שייקח זמן רב לשקמו. מאז אותו יום אנו מרגישים את כובד האחריות העמוקה שרובצת עליך, ובה בעת את נחישותך לייצב מחדש את קו ההגנה ולחתור להכרעה". הוא הוסיף: "האחריות לאסון אינה נתונה על כתפייך בלבד. פרישתך מצה"ל - מעשה ערכי ברוח צה"ל ואישיותך".
+קרן אור בצפון
12:12 10/06/24  |  יוסי אחימאיר   |   לרשימה המלאה
אומץ ליבה, דבקותה באדמתה, גאוותה הלאומית, אפילו שלוותה של אורה חתן, אכן מעוררים השתאות, קרן אור בצפון המופגז  ▪  "מרוב שאני עסוקה בעניינים שלי, לא תמיד אני שומעת את הבומים. אין לי זמן לפחד"
קרית שמונה [צילום: אייל מרגולין/פלאש 90]
+שריפה במבנה כתוצאה מפגיעת טיל נ"ט בקיבוץ יראון
12:02 10/06/24  |  מירב ארד
לפני שעה קלה התקבל דיווח במוקד 102 על שריפה במבנה בקיבוץ יראון כתוצאה מפגיעת טיל נ"ט. למקום הוזנקו שני צוותי כיבוי מתחנת גליל-גולן במקביל לצוות "שומרי הבית" מכיתת הכוננות היישובית. סיפר מפקד האירוע, רס"ל יוסי ביתן: "כאשר אנחנו מגיעים למקום אנחנו מזהים כי צוות "שומרי הבית" וכיתת הכוננות החלו בכיבוי הלהבות. לוחמי-האש המשיכו בביצוע כיבוי סופי ושלילת התפשטות האש במבנה ויחד השגנו שליטה באירוע".

+סחרחורת או פאראפרזה על בן-גוריון
11:39 10/06/24  |  דן מרגלית   |   לרשימה המלאה
בנימין נתניהו רוצה לשבש משפט על-ידי הרכבת ועדת חקירה ממלכתית מעוותת, אנטי משפטית. הוא מפחד מהליך תקין של הרכבת ועדה ממלכתית, והוא יודע מדוע
כאילו אין ממשלת נתניהו [צילום: ג'ק גואז/POOL AP]
+סמוטריץ' למשפחות החטופים: "כדי להחזיר חטופים לא נתאבד קולקטיבית"
11:13 10/06/24  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
קרובי משפחה של חטופים התעמתו עם שר האוצר בצלאל סמוטריץ' בדיון בוועדת הכספים  ▪  הבהיר: זו דילמה קשה והיא כואבת והאחריות שלנו כהנהגה זה לחשוב על דברים שלא רק כאן ועכשיו אלא גם מה ההשלכות הארוכות טווח
סמוטריץ'. "ציניות ודמגוגיה" [צילום: חיים גולדברג/פלאש 90]
+שני מחבלים חדרו במהלך הלילה למרחב חוות שדה אפרים; צה"ל פתח בסריקות
10:34 10/06/24  |  מירב ארד
שני מחבלים חדרו במהלך הלילה למרחב חוות שדה אפרים שבחטיבת אפרים כאשר אחד תועד בסרטון חמוש בנשק והציתו קרוואן המשמש למגורים. השריפה כובתה, אין נפגעים. כוחות צה"ל פתחו בסריקות אחר המחבלים.
+אוגדה 162 ממשיכה בפעילות ממוקדת במרחב רפיח
10:01 10/06/24  |  מירב ארד
במהלך השעות האחרונות, חיל האוויר בהכוונת כוחות אוגדה 98, תקף במרחב מרכז הרצועה מחבלי חמאס, מתוכם חלק השתייכו לכוחות הנחב׳ה. במקביל לתקיפות אלו, מטוסי קרב של חיל האוויר בהכוונת פיקוד הדרום ואוגדה 98 תקפו בשעות האחרונות תשתיות טרור תת קרקעיות במרחב דיר אל בלח.

צוות הקרב של חטיבה 7 ויחידת יהל״ם פשטו על מבנים צבאיים במרחב מרכז הרצועה וכן השמידו פירים ותשתיות תת קרקעיות שאותרו באזור.

אוגדה 162 ממשיכה בפעילות ממוקדת ועל בסיס מידע מודיעיני במרחב רפיח, זאת תוך חיסול מחבלים אשר מהווים איום על הלוחמים הפועלים במרחב.

בתוך כך, לוחמות מיחידת 414 שתחת צוות הקרב של חטיבה 401, זיהו שני חמושים נעים לעבר פיר תת קרקעי הסמוך אליהם במרחב. זמן קצר לאחר הזיהוי, כלי טיס של חיל האוויר תקף וחיסל את המחבלים
+קרן הפיצויים פתחה להגשת בקשות למענק לינואר-אפריל לעסקי תיירות בגליל העליון, במערב לכיש ובמערב הנגב
09:32 10/06/24  |  מירב ארד
החל מהיום, יוכלו עסקי תיירות בגליל העליון, במערב לכיש ובמערב הנגב, הנכללים ברשימות הרלוונטיות באתר רשות המסים, להגיש בקשה מקוונת למענק בגין הנזק העקיף שנגרם להם כתוצאה מהמלחמה בחודשים ינואר-אפריל 2024, בהתאם לנוסחה שנקבעה במסלול הוצאות מזכות. תנאי הסף לקבלת פיצויים הם מחזור של 12 אלף ש"ח עד 400 מיליון ש"ח וירידה של 25% לפחות במחזור העסקאות בין החודשים ינואר-פברואר 2023 לחודשים ינואר-פברואר 2024, או בין החודשים מרץ אפריל 2023 לחודשים מרץ אפריל 2024, לפי העניין. עבור עסקים שלא היו פעילים עדיין בחודשים ינואר-אפריל 2023, יבוצע החישוב על ידי השוואת מחזור העסקאות בחודשים הרלוונטיים בשנת 2024 לממוצע המחזורים מיום פתיחת העסק ועד ל-31 באוגוסט או 30 בספטמבר 2023, בהתאם לשיטת הדיווח למע"מ. למענק זכאים רק עסקים שנפתחו לפני ה-30 בספטמבר 2023.
+עם הנצח במדינת הגמדים
09:28 10/06/24  |  רפי לאופרט   |   לרשימה המלאה
אם תהיה ישראל מדינת גמדים - היא לא תהיה  ▪  בכרסום שני יסודות - לכידות ואיחוד המטרה הלאומית הציונית טמונה גם כיום הסכנה העיקרית לשרידותה של מדינתנו
שאלות רבות [צילום: חיים גולדברג/פלאש 90]
+המדינה מבקשת את אישור ביהמ"ש להפסקת שידורי אל-ג'זירה
09:13 10/06/24  |  איתמר לוין
פרקליטות המדינה הגישה (10.6.24) לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה לאשר את הפסקת שידורי אל-ג'זירה מישראל ל-45 יום נוספים. הבקשה הוגשה לאחר שהממשלה אישרה פה אחד את החלטתו של שר התקשורת, שלמה קרעי, אשר מצא ששידורי הערוץ מסכנים בצורה ממשית את בטחון המדינה. בשבוע שעבר אישר השופט שי יניב את הצו הקודם של קרעי, אם כי קיצר אותו ל-35 יום. הדיון בבקשה הנוכחית יתקיים מחר (11.6.24) בפני סגן נשיא בית המשפט, חגי ברנר.
+אזעקות נשמעו הלילה בקריית ביאליק ובעכו
07:23 10/06/24  |  איציק וולף   |   לרשימה המלאה
האזעקות הופעלו בעקבות חדירת כלי טיס עוין מלבנון לישראל ותוך שיגור טילים מיירטים  ▪  מצה"ל נמסר: ההתרעות הופעלו מחשש לנפילת שברי יירוט
תיעוד היירוט בקריות [צילום: שימוש לפי סעיף 27א]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
אגדה ישראלית ושמה אחדות לאומית
תגובות  [ 1 ] מוצגות   [ 1 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
שלמה
10/06/24 22:04
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  מלחמת חרבות ברזל
ממשל ביידן שקל עסקה עצמאית עם חמאס לשחרור 5 חטופים עם אזרחות אמריקנית. כך דיווח שני בכירים אמריקנים ושני בכירים לשעבר לרשת NBC.
10/06/2024  |  מירב ארד  |   חדשות
עין במר בוכה ולב שמח, אחרי שהלב עלה על גדותיו מהתרגשות על שחרור החטופים, נעה ארגמני, אלמוג מאיר זאן, שלומי זיו, אנדרי קוזולוב, אחרי שהעיניים האדימו מדמע על נפילתו של גיבור ישראל, פקד ארנון זמורה הי"ד, אחרי שברכנו בשם ומלכות, ברוך פודה ומציל, שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה, קראנו עם ישראל חי, הגיעה העת לממשלת חירום רחבה.
אני מברך את חיילי צבא הגנה לישראל על החילוץ המופתי של ארבעתם. לצערי, הדרך המופתית הזו לא תוכל להקיף את כל 120החטוםפים השוהים כבר למעלה מ-8 חודשים בגיא ההריגה באפלה של רצועת עזה.
סיפר לי חבר, שביקש להזמין לו ולמשפחתו מקום במסעדה בתל אביב לליל שבת. מצטערים, הייתה התשובה בכל מסעדה אליה פנה - זה היה ביום רביעי - אנחנו כבר מלאים. העיר הגדולה חיה את חייה כמעט כמימים ימימה. המסעדות מלאות, הבארים גדושים, מופעים מתקיימים כסדרם. מודאגים מההתייקרויות.
הוקרה ואהבה אין קץ ופעימת לב חמימה נוספת ודמעת רגש והרכנת ראש לנכדים ולנכדות העושים כבר 247 ימים בלחימה קשה, והיום שחררו לוחמי העלית שבהם בכוח האש ובמחיר כבד וכואב (ארנון זמורה) ארבעה חטופים. זו הוקרה כפולה ומכופלת בהתחשב בכך שהם עושים זאת בהוראה של ממשלת אסון וזדון ומדון, ובכל זאת אינם שוברים את המסגרת הדמוקרטית ואינם נגררים לצעדים שעלולים להוביל את ישראל לאסון עצמי.
10/06/2024  |  דן מרגלית  |   יומני בלוגרים
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
אורי מילשטיין
אורי מילשטיין
תרבות של נאמנות למפקדים ולא יצירתיות במלחמה, גם אצל הגנרל אייזנהאואר וגם אצל רב-אלוף יצחק רבין; חיוני שראש המדינה האזרחי יבין את הוויית הצבא והמלחמה; מיתוס מונטגומרי - ההצלחה במערכ...
אלי אלון
אלי אלון
איש ידיעת הארץ, מורה דרך וחוקר תולדות ארץ ישראל והפלמ"ח    ידען ענק, עם זיכרון אולטרה פנומנאלי, מומחה בידיעת הארץ ומאסטר בתולדות הפלמ"ח
איתמר לוין
איתמר לוין
לפעמים הוא האשם היחיד, לפעמים הוא האשם העיקרי, לפעמים יש אשמים רבים לצידו. אבל כל מנהיג היודע לגזור סרטים בפרויקטים שאין לו שום קשר אליהם, גם נושא באחריות העליונה. סיכום ביניים בתח...
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: ד"ר אליהו כהן 1 פתח תקוה 4976012 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il