הפוך לדף הבית אימייל אדום
    |  
ראשי יומן ראשי בלוגים אקטואליה בעולם סקופים משפט כלכלה בריאות המגזין מנוי VIP
ארכיב יומי  |  כל הקישורים  |  סיפורים חמים  |  ניוזלטר  |  נדל"ן  |  תגיות  |  משובים  |  משמר המשפט  |  ספרייה מקוונת  |  בימה חופשית  |  מיוחדים  |  ערוצים נוספים
חדשות / מבזקים
ראשי  /   דת ומסורת  מדיני/פוליטי    |  שתף:    |    |    |  
פורומים
דת ומסורת
כנסת 19
מדיני/פוליטי
ביטוח ופיננסים
שיווק מחלקה ראשונה
קלאב הוטל
אקסלנס ייעוץ משכנתאות
אקסלנס ייעוץ משכנתאות
בזק
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
מועדון +
כסף רופאים שמאים יועצים אדריכלים
שופטים עורכי דין עיתונאים רואי חשבון
 
 
 
 
 
בלוגרים News1  /  דעות ▪ כתבות ▪ תחקירים
 
תגובות ממוקדות לאירועים בחדשות
10/04/2014   |   מתי דוד
 
 
 
שלטון החוק, כן
10/04/2014   |   אהרון שחר
 
 
 
"רָב פָּקִיד"
10/04/2014   |   אשר וינשטיין
 
 
 
ניתוחים פלסטיים פופולריים בקרב גברים
10/04/2014   |   ד"ר נמרוד פרידמן
 
 
 
תגידו שלום לשיחות השלום
10/04/2014   |   ראובן לייב
 
 
 
 
לרשימות נוספות לבימה חופשית לרשימת הכותבים
 
 
לראשונה בכנסת: דיון על ריבונות בהר-הבית
מאת: מחלקה ראשונה  |    |  תגובות    כנסת 19
פייגלין. יוזם הדיון [צילום: פלאש 90]

הדיון היה יצרי והתגלעו בו מחלוקות בין חברי הקואליציה לאופוזיציה המפלגות הערביות החרימו את הדיון

▪  ▪  ▪
לראשונה בתולדותיה, מליאת הכנסת קיימה דיון בשאלת הריבונות על הר-הבית. ​הדיון התקיים בעקבות הצעה לסדר היום, שיזם ח"כ משה פייגלין (הליכוד-ביתנו). בבקשתו כתב ח"כ פייגלין: התנהלות ממשלת ישראל המאפשרת לממשלת ירדן ולעולם המוסלמי לשלוט ב'סלע קיומנו' בניגוד לחוק, היא פגיעה אנושה בלגיטימיות הריבונות של ישראל בירושלים".

פייגלין פתח את הדיון: "אם תעלו איתי להר-הבית חברי חברי הכנסת, אראה לכם כיצד מתגוללים שם בעפר שרידי מקדש שלמה, ושרידי מקדש עולי בבל - אם כך אנו מתייחסים למקור - אולי אדוני היו"ר, נזמין את אנשי התחזוקה ונפרק את המנורה.
וכך - מאחורי גבו של העם ויתרנו על כל שריד של ריבונות ישראל בהר. כל ארגון טרור יכול להניף שם את דגלו - דגל ישראל? הס מלהזכיר. ופרק תהלים הוא עילה למעצר. אפילו כיפה על הראש ממליצים השוטרים להוריד. אני לא מכיר שום מדינה בעולם שאומרת ליהודים להוריד את הכיפה, והנה זה קורה בלב ליבה של בירת ישראל.

"למרבה התדהמה, זו הפעם הראשונה שכנסת ישראל דנה במליאה בשאלת הריבונות בהר-הבית. בלי ההר אין בית, לא בתל אביב, לא בחיפה ולא בשום מקום אחר. אין תכלית ואין ייעוד לקיומנו הריבוני בארץ כולה. הגיע הזמן להפסיק את הכרסום בריבונות ישראל בלב ליבה של ירושלים . בשם העם היהודי לדורותיו: אני קורא כאן מעל בימת הכנסת לממשלת ישראל ולעומד בראשה: לממש את ריבונותה המלאה של מדינת ישראל בהר-הבית כולו. להפסיק באופן מיידי את הרס העתיקות בהר-הבית, והשמדת עברנו ההיסטורי בידי אויבינו. הר-הבית בידינו, חברים יקרים, אם תרצו זו לא תהיה רק אגדה", דבריו.

ח"כ זהבה גלאון (מרצ): "אין חולק שליהודים יש זכות לעלות להר-הבית ויש הבחנה בין הזכות לבין מימוש הזכות. מי שעומד כאן מעל הדוכן הכנסת עושה פרובוקציה שיש לה רק מטרה אחת והיא לפוצץ את יחסי ישראל והעולם המוסלמי, ולטרפד את המשא-ומתן המדיני. אני מכבדת את הצורך של אנשים לנגישות לפולחן. אבל מי שקורא בנקודה הרגישה הזו לעלות להר זורק את הגפרור שיצית את חבית אבק השריפה. הסדר על הר-הבית לא ייקבע בפרובוקציה שלכם. זה לא מקרי שראש הממשלה נתניהו נוהג במדיניות מאופקת בסוגיה הזו, כי הוא מבין שהאנשים שיזמו פה את הדיון מבקשים לסכן את מדינת ישראל".

ח"כ שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי): "בשנת 1995 כתב אדם: 'אני סבור שיש להסדיר את זכות התפילה שי יהודים בהר-הבית, ואני מאמין שנוכל לעשות זאת כיאות לאחר שנחזור להנהגת המדינה'. מי שכתב את הדברים היה בנימין נתניהו. אדוני ראש הממשלה, אנחנו כבר בהנהגת המדינה, אז אולי הגיע הזמן להסדיר את הזכות של היהודים לעלות להר-הבית, לא כגנבים בפתח, עם כל ההגבלות? הרבה זמן לא שמעתי כזו צביעות כמו של ח"כ גלאון, שאומרת שהיא בעד זכויות פולחן אבל רק לערבים. לנו כיהודים אין בעיה לתת לכל מי שמבקש להתפלל, להתפלל שם. הגיע הזמן לאכוף את החוק על הר-הבית. דגלים של ארגוני טרור שאסור להניף בשום מקום אחר, מונפים בגאווה בהר-הבית ואנחנו יושבים ושותקים".

מירי רגב (הליכוד ביתנו) ציטטה את שבועת ההתאסלמות, ואמרה שהגיע הזמן שלהר ייכנס לא רק מי שאומר אותה. "אנחנו נגיד שמע ישראל ה' אלוהינו ה' אחד. אנחנו נדאג לכך שכל אזרח במדינת ישראל, בין אם הוא יהודי ובין אם הוא מוסלמי, יוכלו להתפלל במקומות שקדושים לו. יש כאן כאלה שאומרים צער בעלי חיים כן אבל זכויות יהודים לא. הסוגיה הזו נידונה בוועדת הפנים כל שלושה שבועות כדי לבדוק למה כשהמוסלמים רוצים היהודים יכולים לעלות וכשהם לא רוצים היהודים לא יכולים לעלות. אנחנו נקבל אומץ ונגיע למצב שהר-הבית יהיה בדיוק כמו מערת המכפלה, ימים מיוחדים ליהודים ולמוסלמים. אני קוראת לראש הממשלה שיעמוד באומץ מול העולם ומול הירדנים שכל אזרח שחפץ להתפלל בהר-הבית כך יהיה. אנחנו נמשיך לדון על הפרות הסדר של המוסלמים שמונעים מהיהודים לעלות להר-הבית. עדיף להיזכר מאוחר מאשר בכלל לא. הר-הבית הוא שלנו אבל לצערי הוא לא בידנו".

ח"כ נחמן שי (העבודה): "הר-הבית הוא חבית נפץ שכל זיק יכול לפוצץ אותה. רק הבוקר הייתה התפרעות בגלל הדיון המיותר הזה. אני מבין את הסנטימנטים שיש לכל אחד מאיתנו להר-הבית, אני עצמי עליתי לראות. אבל צריך להכיר בעובדות החיים וב-1967 קבע הרב גורן שלא מתפללים בהר-הבית. כל מי שישנה שבר של אות, פסיק על הר-הבית מזעזע את העולם המוסלמי כולו וייצור אי-שקט שיכולות להיות לו השלכות הרסניות".

סגנית השר ציפי חוטובלי (הליכוד-ביתנו) פנתה לח"כ גלאון: "הפחד האמיתי שלכם הוא מפני המהות שהוא מסמל כי זה לא עוד נקודה גאוגרפית אלא הוא מסמל תוכן שאנחנו מדינה עם חזון בין -לאומי ואתם מפחדים מהיום שבו נצטרך לשאול את עצמנו בשביל מה הגענו לכאן. אין ציונות בלי ציון. אין ירושלים בלי הר-הבית. כמי שעלתה להר-הבית ביום חופתה אין דבר יותר מרגש אבל גם מכאיב לב לעלות להר-הבית ולראות שנמנעת הזכות מיהודים להניף דגל ישראל, כשדגל חמאס מתנופף בגאווה. מדינת ישראל היא חבית חומר נפץ במזרח התיכון אבל אנחנו לא אורזים את חפצינו ועוזבים. אני קוראת לממשלת ישראל לפתוח את שעות הביקור בהר. ממה אתם מפחדים?"

ח"כ אילן גלאון (מרצ): "אני מסתכל כבן-חורין במורשת שלי ובשום מקום אף אחד מהנביאים לא אמר שיש להצית את אבק השריפה שנמצא כאן. יש מציתים קטנים כמו תג מחיר ויש מציתים ענקיים שרוצים לפוצץ את הכל בבת אחת. אתם לא רוצים את הר-הבית אתם רוצים את חורבן הבית, וכבר היו דברים מעולם בהיסטוריה שלנו. מי שרוצה היום את הרב הבית הוא אנטי ציוני שרוצה בחורבנה של מדינת ישראל. מימוש הזכויות ההיסטוריות שלנו יהיו בארץ ישראל השלימה בשתי ישויות נפרדות. אני אוהב את ארץ ישראל לא פחות מאף אחד מכם. אתם מביאים לאבדון את המדינה הזו. אתם מזכירים לי את האמירה מהרסייך ומחרבייך ממך יצאו".

ח"כ אורית סטרוק (הבית היהודי): "בכל פעם שאני מגיעה לבניין המפואר הזה אני מתמלאת שמחה שזכינו שיש לנו כנסת וצבא ומדינה לתפארת, אבל הבית האמיתי שלנו חרב ואנחנו נותנים לו להמשיך להיות כך, כשמשחקים ברחבת הר-הבית משחקי כדורגל ופיקניקים, והערבים עושים שם את הצרכים שלהם. ריבונות ישראל לא יכולה להתקיים רק בבניין הזה והיא צריכה להיות גם על הר-הבית".

ח"כ דוד אזולאי (ש"ס): "הרב עבודיה פסק שאסור לעלות להר-הבית ואמר שיהודי שעולה להר-הבית חייב כרת. בשנת 2004 פורסם קול קורא תחת הכותרת אזהרה לרבים, להישמר מהאיסור החמור להיכנס להר-הבית. מאחר שבשנים האחרונות החלו רבנים להתיר לעלייה. בין החותמים הרב עובדיה, הרב אברהם שפירא הרב הראשי לשעבר, והרב מרדכי אליהו הראשון לציון לשעבר. זה לא סוד שאנחנו מאבדים את הריבונות על הר-הבית, והאמירה הר-הבית בידנו הייתה רלוונטית ל67. לצערנו היום ההר הפך למקום שבו עוברים על החוק וממשלת ישראל לא עושה כל מאמץ לאכוף את הריבונות. נתניהו חזק רק על החרדים, הוא רוצה לאכוף את הריבונות במקום שלומדים תורה. אבל במקום שיקר לכולנו הוא נוהג בכפפות של משי. לומדי תורה זה לא פחות חשוב מהר-הבית".

יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין (הליכוד-ביתנו): "כשהיהודים לאורך שנות הגלות התפללו לשיבת ציון, נדמה לי שהם לא התפללו לחזור לתל אביב וגם לא לבניין הכנסת, אלא להר-הבית. הם היו מוכנים למסור את נפשם לו רק יכלו לעמוד כאן במקומנו. אם נשלים עם דבר מהסוג הזה אנחנו מועלים בשליחות שלנו כחלק משרשרת הדורות. מדינת ישראל מכבדת את זכותם ואמונתם של כולם. חובתנו לדאוג לכך שכל יהודי יוכל לבוא בשערי הר-הבית כפי שמאפשרים לכל אדם אחר".

ח"כ יצחק כהן (ש"ס): העלייה להר-הבית נאסרה על ידי כל גדולי ישראל וכל הרבנים הראשיים בכל הדורות. כשאתם מעודדים יהודים לעלות להר-הבית אתם גם גורמים להם נזק של איסור כרת, וגם את הנזק שגרם אריאל שרון שאחרי שעלה על הר-הבית פרצה האינתיפאדה. אתם יודעים כמה יהודים נהרגו בגלל עלייתו? קודם תחילו את הריבונות שלכם בנגב, אחר כך בדרום תל אביב".

ח"כ איתן כבל (העבודה): "אני רוצה לברך את המפלגות הערביות שקיבלו החלטה לא להיות שותפים להצגה הזו. אני פונה לח"כ פייגלין, למה לעצור בהר-הבית? אם אתה המשיח החדש של תקופתנו, מה עם ברית בין הבתרים? מה עם שבט ראובן גד וחצי המנשה? למה להשאיר אותם בצד?".

תאריך:  25/02/2014   |   עודכן:  25/02/2014
מחלקה ראשונה

מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן

תגיות / מי ומי בפרשה: עוקבים - לקבלת רשימות חדשות עם הופעתן
 אברהים צרצור   אברהם מיכאלי   אברהם (אבי) וורצמן   אופיר אקוניס   אורי מקלב   אורי יהודה אריאל   אורית מלכה סטרוק   אחמד טיבי   איילת שקד   איתן כבל   אליהו בן-דהן   אליהו ישי   אמנון כהן   אראל מרגלית   אריאל שרון   אריה דרעי   באסל גטאס   בועז טופורובסקי   בנימין נתניהו   גדעון משה סער   גילה גמליאל   גלעד מנשה ארדן   ג'מאל זחאלקה   דב חנין   דב ליפמן   דוד אזולאי   דני דנון   זאב אלקין   זבולון כלפה   זהבה גלאון   חנא סוייד   חנין זועבי   טלב אבו-עראר   יאיר לפיד   יאיר שמיר   יואל רזבוזוב   יואל (יולי) אדלשטיין   יובל שטייניץ   יחיאל (חיליק) בר   יעל גרמן   יעקב אשר   יעקב מרגי   יעקב פרי   יפעת קריב   יצחק אהרונוביץ'   יצחק הרצוג   יצחק וקנין   יצחק כהן   יצחק (איציק) שמולי   יריב לוין   ישראל חסון   ישראל כ"ץ   לימור לבנת   מאיר כהן   מוחמד ברכה   מיכל בירן   מיקי לוי   מיקי רוזנטל   מירי  רגב   מנחם אליעזר מוזס   מסעוד גנאים   מרב  מיכאלי   מרדכי אליהו   מרדכי (מוטי) יוגב   משה גפני   משה מזרחי   משה (בּוֹגי) יַעלון   משה זלמן פייגלין   נחמן שי   ניסן סלומינסקי   ניצן הורוביץ   נסים זאב   סופה (סופיה) לנדבר   סילבן שלום   עדי קול   עוזי לנדאו   עומר בר-לב   עליזה לביא   עמיר ארמונד פרץ   עמרם מצנע   עפו אגבאריה   עפר שלח   פניה (פאינה) קירשנבאום   פנינה תמנו-שטה   צחי הנגבי   ציפי חוטובלי-אלון   ציפי לבני (שפיצר)   קארין אלהרר   רונן הופמן   רות קלדרון   רינה פרנקל   שולי מועלם-רפאלי   שי משה פירון   שלי רחל יחימוביץ'   שמעון  אוחיון   שמעון סולומון   תמר זנדברג 

תגובות  [ 1 ] מוצגות [ 1 תפוס כינוי יחודי    כתוב תגובה   לכל התגובות
 כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
ירון זכאי 1
26/02/14 00:16

התפתחויות נוספות כנסת 19
תשעה חברי כנסת מכמה סיעות דרשו (יום ג', 25.2.14) מיו"ר הכנסת יורי אדלשטיין ומיו"ר ועדת הפנים של הכנסת מירי רגב להאט את קצב הדיונים בהצעת החוק לקידום בנייה במתחמים מועדפים. הם אומרים שהדיונים נערכים ברציפות גדולה מן הרגיל, בשעות מקבילות לישיבות מליאת הכנסת ואף בשעות הערב. בנוסף, יש הגבלות על הופעת נציגי הציבור. סדר דיונים זה מונע, לדבריהם, מנציגי הציבור, בפרט מאימהות לילדים, להשמיע את דעתם.
25/02/2014  |  אלעזר לוין  |  חדשות
ועדת הרפורמה בשוק המזון, המשותפת לוועדת הכלכלה וועדת הכספים, המשיכה (יום ג', 25.2.14) להכין לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הממשלתית לקידום התחרות בענף המזון.
25/02/2014  |  עופר וולפסון  |  חדשות
בשנים 2013-2007, הוגשו 164 כתבי אישום, והוטלו 1,960 קנסות בסכום כולל של 25 מיליון שקל על מעסיקים שעברו על חוק עבודת נוער. כך עולה (יום ג', 25.2.14) מנתונים שהציג משרד הכלכלה בוועדה לזכויות הילד של הכנסת, שהתכנסה לדון בנושא על-רקע פציעתו הקשה של נער בן 17, בן הקהילה האתיופית מנתניה, שהועסק בניגוד-לחוק בשעות הלילה במפעל "טמפו" בעיר.
25/02/2014  |  עופר וולפסון  |  חדשות
ועדת המשנה לעסקים קטנים ובינוניים של הכנסת קראה (יום ג', 25.2.14) לרגולטורים הכלכליים לאפשר לכמה שיותר גופים להתמודד בתחרות על מתן אשראי לעסקים קטנים.
25/02/2014  |  עופר וולפסון  |  חדשות
דיון סוער התקיים (יום ג', 25.2.14) בוועדת הכספים על-רקע המשבר הפיננסי העצום שבו נתונה חברת החשמל מזה שנים. החוב הכולל של החברה טפח ל-74 מיליארד שקל.
25/02/2014  |  עופר וולפסון  |  חדשות

רשימות נוספות
יוכפל מספר נציגי הוועדה לשוויון הזדמנויות  /  עופר וולפסון
הוסדר תחום הסעות ילדים עם מוגבלות  /  יפעת גדות
"על המדינה להגן על קרבנות עבירות מין"  /  עידן יוסף
באש ובמים, קנדה לצדכם  /  סטיבן הרפר
הרש"פ והנהגתה - לא פרטנר  /  יואל (יולי) אדלשטיין
ההיסטוריה תסגור חשבונות  /  סופיה רון-מוריהחדשות נוספות ברשת 
מדוע שחורציאניטיס הושעה לפני שעמד לדין?
10/04/2014  |  10:06  |  וואלה!
סוזה: חיפה עדיין חזקה. יש להם רק מה להרוויח
10/04/2014  |  10:00  |  וואלה!
והרמטכ"ל שותק
10/04/2014  |  10:30  |  ynet
גלאון תוקפת את בנט, "כדאי שירגע"
10/04/2014  |  10:29  |  INN
‫המועמד‬
10/04/2014  |  10:26  |  בלינקר

מתי דוד
ראובן לייב
עמוס גלבוע
News1 מחלקה ראשונה :   |  מתכונים מאת אורי שביט |  הריון ולידה |  עריסת תינוק ניידת |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר |  ניוז1 |  NEWS1 |  חדשות |  אקטואליה |  תחקירים |  משפט |  כלכלה |  בריאות |  פנאי |  ספורט |  הייטק |  תיירות |  אנשים |  נדל"ן |  ביטוח |  פרסום |  רכב |  דת  |  מסורת |  תרבות |  צרכנות |  אוכל |  אינטרנט |  מחשבים |  חינוך |  מגזין |  הודעות לעיתונות |  חדשות ברשת |  בלוגרים ברשת |  הודעות ברשת |  מועדון + |  אישים |  פירמות |  מגשרים |  מוסדות |  אתרים |  עורכי דין |  רואי חשבון |  כסף |  יועצים |  אדריכלים |  שמאים |  רופאים |  שופטים |  זירת המומחים |