הפוך לדף הבית אימייל אדום
    |  
ראשי יומן ראשי בלוגים אקטואליה בעולם סקופים משפט כלכלה בריאות המגזין מנוי VIP
ארכיב יומי  |  כל הקישורים  |  סיפורים חמים  |  ניוזלטר  |  נדל"ן  |  תגיות  |  משובים  |  משמר המשפט  |  ספרייה מקוונת  |  בימה חופשית  |  מיוחדים  |  ערוצים נוספים
חדשות / מבזקים
ראשי  /   אקדמיה/חינוך    |  שתף:    |    |    |  
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת
מועדון +
כסף רופאים שמאים יועצים אדריכלים
שופטים עורכי דין עיתונאים רואי חשבון
 
 
 
 
 
בלוגרים News1  /  דעות ▪ כתבות ▪ תחקירים
 
איזנקוט לא פגע
15/08/2016   |   יעקב שטרכר
 
 
 
מדוע אין חרדים בענף הטכנולוגיה
15/08/2016   |   יהודה קונפורטס
 
 
 
תוכניות הסטירה בעליבותן
15/08/2016   |   שמעון זיו
 
 
 
חיים
15/08/2016   |   זאב בן יוסף
 
 
 
כלל הציבור
15/08/2016   |   אריה גל
 
 
 
 
לרשימות נוספות לבימה חופשית לרשימת הכותבים
 
 
במשרד החינוך אין ועדה מייעצת למגזר
תלמידים בנצרת [צילום אילוסטרציה: הדס פרוש/פלאש 90]

נציג משרד החינוך בוועדת החינוך: "עלייה במספר הנבחנים ב-5 יחידות מתמטיקה ובאחוז הזכאים לבגרות במגזר הערבי" ב-5 השנים הקרובות יתוספו כ-49 אלף שעות לימוד לתלמידי המגזר הערבי

  היערכות לפתיחת שנה"ל תשע"ז במערכת החינוך בחברה הערבית  
▪  ▪  ▪
ועדת החינוך דנה (יום ב', 15.8.16) בהיערכות לקראת פתיחת שנת הלימודים תשע"ז במגזר הערבי. עבדאללה ח'טיב, מנהל אגף החינוך למגזר הערבי במשרד החינוך פתח את הדיון בהצגת נתונים ותוכניות המשרד לשנים הקרובות. על-פי נתוני המשרד, בשנת 2016 יהוו תלמידי המגזר הערבי קרוב ל-26% מכלל התלמידים בישראל (17.7% ערבים, 5.2% בדואים, % 1.9 - דרוזים וצ'רקסים).

במסגרת יישום החלטת הממשלה 922, מוקצים 188 מיליון שקל לקידום שלוש מטרות מרכזיות בחינוך במגזר הערבי- שיפור ההישגים הלימודיים באמצעות תקצוב דיפרנציאלי, שיפור הכשרת מורים ומנהלים וקידום החינוך הבלתי פורמלי במגזר. בין התוכניות שהוצגו לצורך שיפור ההישגים הלימודיים במגזר הערבי נכללת בין היתר גם תוכנית לשיפור השפה העברית, שתרחיב את לימודי העברית החווייתיים בגני הילדים ותקצה שעות לימוד נוספות לתלמידי בתי הספר, זאת כדי להתמודד בעתיד עם חסמים של בני המגזר הערבי בהשתלבות בשוק העבודה ובחברה.

בתחום המתמטיקה, הצביע חט'יב על עלייה של 1.5% במספר התלמידים שנבחנו השנה ברמה של 5 יחידות לימוד (סה"כ 8.5% מהתלמידים, אל מול 7.4% בשנה שעברה). לדבריו, במסגרת התוכניות והמשאבים הקיימים שואף משרד החינוך להעלות את אחוזי הנבחנים ברמה זו מקרב המגזר הערבי ל-14%, עד 2018. במגזר הבדואי, בו אחוז הנבחנים ברמה של 5 יחידות הוא נמוך במיוחד (2.07%), שואפים במשרד להגיע עד 2018 ל-7%. כחלק ממאמצים אלה, דיווח חט'יב כי השנה נפתחו קורסי קיץ במתמטיקה ב-76 חטיבות ביניים במגזר הערבי, בהם השתלבו כ-14,000 תלמידים, זאת כדי לאפשר לתלמידים שנמצאים על הסף להשתלב בלימודי 5 יחידות.

באחוזי הזכאות לבגרות הצביע חט'יב על עלייה של 3% בשנת תשע"ה ביחס לשנים קודמות, ועל סה"כ 52% זכאים לבגרות משכבת הגיל. עוד דווח כי ב-5 השנים הקרובות יתוספו כ-49 אלף שעות לימוד לתלמידי המגזר הערבי ביחס למערכת החינוך הכללית, במטרה להביא לשיפור בהישגים הלימודיים.

ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת) הביעה התנגדות להצגת הנתונים כהצלחה ואמרה: "כשמדברים על עלייה של אחוזים יש להציג את התמונה הכללית בחברה. אם בחברה הערבית יש עלייה של 1.5% אבל בחברה היהודית של 4-3% אין פה צמצום פערים". עוד הוסיפה זועבי כי "משרד החינוך הכריז לפני 5 שנים על מטרה להעלות את מספר התלמידות הערביות בחינוך הטכנולוגי. כיום אין לנו שום נתונים ומספרים שיאפשרו לנו לעקוב ולמדוד את התוצאות. צריך משהו שאשר לתפוס ולמדוד".

נושא משמעותי נוסף שעלה בדיון הוא המחסור בכיתות לימוד במגזר הערבי. לדברי ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת), בשל המחסור החמור, ישנם מעל 5,000 ילדים בגילאי 5-3 המתגוררים בנגב ואינם משתייכים למסגרת חינוכית. עם זאת, נציגי משרד החינוך לא ידעו לומר כמה כיתות בדיוק חסרות כיום במגזר.

מנהל אגף מיפוי ותכנון במשרד החינוך, גנאדי קמנצקי, אמר כי "אחד המכשולים הגדולים הוא היעדר קרקע להקמה או הרחבה של מוסדות חינוך ביישובי מגזר הערבי. סל בינוי הכיתות בשנים האחרונות היה בעייתי מאוד בכל המגזרים, אבל במסגרת הסל הקטן הזה נתנו דגש למגזר הערבי, שקיבל יותר ממשקלו באוכלוסייה. אנו מבינים שזה לא סוגר את הפער.

ב-2106 אושרו כ-2,000 כיתות במגזר הערבי, אבל זו רק הכרה בצורך, שמאושרת בלי קשר אם יש או אין קרקע. בפועל, בדרך כלל נבנות רק כ-40% מהכיתות המאושרות, גם במגזר היהודי. לאחרונה היה הישג מהפכני, במסגרתו הוגדל התקציב לבינוי כיתות בתוכנית החומש החדשה (2022-2017) ל-17 אלף כיתות. זה משפר משמעותית את היכולת שלנו לתקצב פרויקטים לבינוי במגזר הערבי".

ח"כ ג'בארין מחה על היעדרה של מיכל כהן, מנכ"ל משרד החינוך, מהדיון. לדבריו "בכל פעם שאנחנו מקיימים דיון על החינוך הערבי המנכ"ל לא רואה מקום להגיע". עוד הוסיף ג'בארין כי התקציבים שמציג משרד החינוך הם טיפה בים. בדיקות שנערכו בשנים האחרונות מצביעות על כך שכדי שיהיה שינוי אמיתי בחינוך במגזר הערבי יש צורך בהשקעה של 5 מיליארד ש"ח ל-5 שנים. הבעיה הקריטית היא שמדירים את אנשי החינוך הערבים מהעשייה והשיח. התקנות הקיימות מחייבות, מאז 1996, הקמת מועצה מייעצת במשרד החינוך לענייני המגזר הערבי ועד היום לא הוקמה ועדה כזאת".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) אמר "אם יש פרמטר על מצבה של חברה זו השכלת נשים. בקרב הציבור הערבי הבדואי בנגב ישנה נפילה דרמטית במספר הבנות שממשיכות ללמוד בתיכון, שנמצא לרוב רחוק מהיישוב. הדרך לתקן את זה היא קודם כל לייצר מוסדות חינוך קרובים לבית. גם בקרב גני הילדים המצב הוא בלתי נסבל, ישנם 26 ישובים לא מוכרים שבהם אין בכלל גנים. גם כשיש גנים במקרים רבים הם מרוחקים מאוד מהבית, ילדים צריכים לנסוע בהסעות גם בגילאי 4-3 וההורים נרתעים ולא רוצים לשלב אותם במערכת החינוך".

ח"כ אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת) אמר כי "בירושלים המזרחית ישנה מגמה של כפייה של תוכנית החינוך הישראלית על בתי ספר כתנאי להעברת תקציבים, זה עומד בניגוד להסכמים החתומים בין ישראל לאש"ף על עצמאות ואפשרות לאמץ את התוכנית הפלשתינית. מנצלים את המצוקה הקיימת באזור, ועדי ההורים מאיימים בהשבתת פתיחת שנת הלימודים".

יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי, סיכם את הדיון ואמר "לאור הפערים הגדולים, יש להקים בהקדם את הוועדה המייעצת כפי שמחייב החוק ולפעול לצמצום הפערים בין מערכת החינוך הערבית למערכת הממלכתית. כשהולכים ביחד מצליחים ולהפך". כמו-כן, דרש ח"כ מרגי לקבל ממשרד החינוך התייחסות לטענות שעלו בדיון, בראשן המחסור בגני ילדים בנגב. לדבריו "גם אם הישוב לא מוכר, הילד כן מוכר".

תאריך:  15/08/2016   |   עודכן:  15/08/2016
עידן יוסף

מועדון הבלוגרים עוקבים: 109לקבלת רשימות עידן יוסף לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן

תגיות / מי ומי בפרשה: עוקבים - לקבלת רשימות חדשות עם הופעתן
 אבי דיכטר   אברהם נגוסה   אוסמה סעדי   אורי מקלב   אורי יהודה אריאל   אורלי לוי-אבקסיס   אורן חזן   איוב קרא   איילת נחמיאס-ורבין   איילת שקד   איימן עודה   אילן גילאון   איתן ברושי   איתן כבל   אכרם חסון   אלי אלאלוף   אלי כהן   אליהו בן-דהן   אמיר אוחנה   אראל מרגלית   באסל גטאס   בנימין נתניהו   בצלאל סמוטריץ   גלעד מנשה ארדן   ג'מאל זחאלקה   דב חנין   דוד אמסלם   דוד  ביטן   דני עטר   זאב בנימין בגין   זוהיר בהלול   ז'קי לוי   חיים ילין   חיליק (יחיאל) בר   חנין זועבי   טלי פלוסקוב   יאיר לפיד   יגאל גואטה   יהודה גליק   יואב בן-צור   יואב קיש   יואל חסון   יואל (יולי) אדלשטיין   יואל קוסטנטין רזבוזוב   יוסף גריף   יוסף תיסיר ג'בארין   ינון מגל   יעל גרמן   יעל כהן-פארן   יעקב מרגי   יעקב פרי   יפעת שאשא-ביטון   יצחק (איציק) שמולי   ירון מזוז   ישראל אייכלר   מאיר כהן   מאיר פרוש   מייקל אורן   מיכל בירן   מיכל רוזין   מיקי לוי   מירב בן-ארי   מירי  רגב   מכלוף מיקי זוהר   מנואל טרכטנברג   מרב מיכאלי   מרדכי (מוטי) יוגב   משה גפני   משה כחלון   נאוה בוקר   נורית קורן   ניסן סלומינסקי   נפתלי בנט   סילבן שלום   סתיו שפיר   עאידה תומא סלימאן   עבד אל-חכים חאג' יחיא   עבדאללה אבו-מערוף   עודד פורר   עיסאווי פריג'   עליזה לביא   עמיר ארמונד פרץ   עמר בר-לב   עפר שלח   ציפי לבני (שפיצר)   קארין אלהרר   קסניה סבטלובה   רוברט אילטוב   רויטל סויד   רועי פולקמן   רחל עזריה   שולי מועלם-רפאלי   שי  פירון   שירן השכל   שלי רחל יחימוביץ'   שרון גל   שרן השכל   תמר זנדברג 


פורומים News1
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה בחירות 2015 בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
במשרד החינוך אין ועדה מייעצת למגזר
הודעות  [ 0 ] מוצגות  [ 0 ]  תפוס כינוי יחודי      לכל ההודעות         כתוב הודעה 
כותרת ההודעה שם הכותב שעה    תאריך
פורום: כנסת 20 כתוב הודעה
+
צורי
22/04/16 14:44
 
JimmiXS
11/08/16 05:38
+
השקיה עילית
9/08/16 00:43
+
מדינת עמלק
28/06/16 12:01
 
מוטקה ה.
3/08/16 21:49
+
צורי
2/08/16 15:14
+
צורי
27/07/16 21:53
+
אלי בובליל ר"ג
15/06/16 21:00

ברחבי הרשת

התפתחויות נוספות כנסת 20
ועדת המשנה לעניינים אזרחיים וביטחוניים ביו"ש של ועדת החוץ והביטחון קיימה (יום ב', 15.8.16) דיון דחוף בנושא העבודות המתבצעות באתר סילוק הפסולת סמוך לרימונים, ובפרט אירוע הירי לאוויר ע"י שוטרים פלשתינים שהתבצע בו.
15/08/2016  |  עידן יוסף  |  חדשות
ועדת הכלכלה קיימה (יום ג', 9.8.16) דיון מהיר בבעיות של נוסעי התחבורה הציבורית בירושלים, בעיקר ברכבת הקלה, על-רקע המשא-ומתן של משרד התחבורה עם חברת סיטיפס על הארכת והרחבת ההסכם להפעלת הרכבת הקלה. חברי הכנסת מנואל טרכטנברג וישראל אייכלר, וחברות הכנסת תמר זנדברג, רחל עזריה ועליזה לביא, יזמו את הדיון וטענו כי נוסעי התחבורה הרכבת הקלה בירושלים מופרדים מיתר אמצעי התחבורה הציבורית בישראל ולא נהנים מהסדר הערך הצבור. כמו-כן הם מתמודדים עם בעיות נוספות בהן עומס ברכבות, מכונות כרטוס מסורבלות ובעיות נוספות.
09/08/2016  |  עידן יוסף  |  חדשות
ועדת הכלכלה קיימה (יום ג', 9.8.16) ישיבת מעקב אחר מסקנות הבדיקה של ביקוע מנהרות הקו המהיר של הרכבת לירושלים. היו"ר איתן כבל הזכיר כי בתחילת השנה קיימה הוועדה דיון מיוחד לנוכח הדיווחים על ליקויים בהקמת המנהרות בקו הרכבת המהיר ירושלים-תל אביב, בהמשך לסיור שערכה במנהרות. באותה ישיבה דרש לבדוק את כל המנהרות בהן התגלו סדקים ואת המנהרה שקרסה, ובעקבות כך הודיע מנהל אגף הרכבות במשרד התחבורה משה אמסלם כי כל המנהרות ייבדקו.
09/08/2016  |  עידן יוסף  |  חדשות
ועדת הכלכלה התכנסה (יום ב', 8.8.16) לישיבה שעסקה בהפעלת יחידות הייצור הפחמיות בתחנת הכוח אורות רבין בחדרה, בכפוף להפעלת סולקנים.
08/08/2016  |  עידן יוסף  |  חדשות
האם משרד האוצר מבקש לסייע למשרד האוצר הפלשתיני לצמצם את הגירעון התקציבי שלו? זו הייתה השאלה שהפנו (יום ב', 8.8.16) חברי ועדת הכספים לנציגי האוצר שביקשו את אישור הוועדה לצו שתכליתו להפחית נקודת זיכוי במס לעובדים פלשתינים המועסקים בתוך שטחי הקו הירוק על-מנת להשוות את תנאיהם לאלו של פלשתינים המועסקים ע"י ישראלים מעבר לקו הירוק, שם הם זוכים לזיכוי נמוך יותר.
08/08/2016  |  עידן יוסף  |  חדשות

רשימות נוספות
הקנס בנת"צים הוכפל ל-500 שקלים  /  עידן יוסף
הקלות במס על תרומות ל-60 עמותות חברתיות  /  מירב ארד
בג"ץ לא ידון שוב במינוי דרעי  /  איתמר לוין
אי-ההסכמה מאחורי חוק השבת  /  עידן יוסף
הארץ מגן על חנין זועבי  /  אלעזר לוין
הזוג המוזר  /  איתמר לוין

פורומים
אקדמיה/חינוך
כנסת 20
ברחבי הרשת
כתבות שיווקיות
צוות חדשות עולם
מתכננים רכישת רכב? 3 אופציות שכדאי להכיר
צוות חדשות עולם
לוקחים הלוואה? 5 דברים שחשוב מאוד שתדעו
ביטוח ופיננסים
אלבר רכב
אקסלנס ייעוץ משכנתאות
בי פטנט פתרונות מיוחדים
קלאב הוטל
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1 |   |  עריסת תינוק ניידת |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר |  NEWS1 |  חדשות |  אקטואליה |  תחקירים |  משפט |  כלכלה |  בריאות |  פנאי |  ספורט |  הייטק |  תיירות |  אנשים |  נדל"ן |  ביטוח |  פרסום |  רכב |  דת  |  מסורת |  תרבות |  צרכנות |  אוכל |  אינטרנט |  מחשבים |  חינוך |  מגזין |  הודעות לעיתונות |  חדשות ברשת |  בלוגרים ברשת |  הודעות ברשת |  מועדון + |  אישים |  פירמות |  מגשרים |  מוסדות |  אתרים |  עורכי דין |  רואי חשבון |  כסף |  יועצים |  אדריכלים |  שמאים |  רופאים |  שופטים |  זירת המומחים |