|   15:07:40
דלג
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
המדריך המלא להלבנת שיניים
קבוצת ירדן
תכשיטים לקחת לחופשה בחו״ל בחג הפסח
תקיעת שופר במירון [צילום: דוד כהן/פלאש 90]
יום הכיפורים תשפ"ב

צום בצל קורונה בתפילה לשנה טובה

שערי המדינה נסגרו והשירותים הושבתו כוננות בכל הגזרות לאבטחת המדינה בכיפור מתחמי בדיקות הקורונה יהיו סגורים עד יום שישי ורבים יתפללו במנייני רחוב עד שעות הצהרים עדיין ייתכן טפטוף עד גשם מקומי קל בצפון הארץ ובמישור החוף העולם היהודי מתעטף בקדושה ובתפילה מערכת News1 תחדש את פעילותה במוצאי הצום גמר חתימה טובה לכל בית ישראל
15/09/2021  |   News1 News1   |   חדשות   |   חגים ומועדים   |   תגובות
זמני הצום
צום יום הכיפורים: הצום נמשך משעת הדלקת הנרות ועד למחרת בערב, כ-35 דקות אחרי השקיעה. ירושלים - כניסת הצום ב-18:05, ויציאתו ב-19:22, בתל אביב ייכנס הצום ב-18:27 וייצא ב-19:24, בחיפה מ-18:16 עד 19:24, ובבאר-שבע מ-18:27 עד 19:23.

מן השירות המטאורולוגי נמסר כי הלילה יהיה מעונן חלקית, לקראת בוקר ייתכן טפטוף עד גשם מקומי קל בצפון הארץ ולאורך מישור החוף. יהיה מעונן חלקית עם ירידה קלה נוספת של הטמפרטורות והן תהיינה נמוכות מהרגיל לעונה. עד שעות הצהרים עדיין ייתכן טפטוף עד גשם מקומי קל בצפון הארץ ובמישור החוף.

מערכת News1 מאחלת לגולשיה ולכל בית ישראל גמר חתימה טובה. המערכת תשוב לפעול במוצאי כיפור לאחר שבירת הצום. במקרה חרום יועברו כאן עידכונים. מדור "תכנים ברשת" יעדכן באופן אוטומטי על הנעשה בחדשות (בעיקר מאתרי חדשות בחו"ל). שאר התוכן באתר יתעדכן אוטומטית.


צום יום הכיפורים מתקיים גם השנה בצל מגפת הקורונה. בתי הכנסת לא יהיו מלאים, ובמקומות רבים יתקיימו מנייני חצרות מקוצרים.

סגר הוטל על כל שטחי יהודה והשומרון. בהתנחלויות מאבטח צה"ל את הצירים כאשר בישובים עצמם עיקר האבטחה תתמקד סביב מוקדי ההתכנסות, בדגש על ערנות מוגברת ותגבור לכיתות הכוננות בישובים. במקביל, הוגברה האבטחה גם סביב נציגויות ישראליות בחו"ל. במערכת הביטחון ערוכים לכל תרחיש אפשרי.

גם מגן אדום ואיחוד הצלה תגברו את כוחותיהם בשל הצום, שכן מדי שנה מפונים עשרות אנשים לבתי חולים לאחר שחשו ברע או נפגעו בעת רכיבה על אופניים, בעיקר בקרב ילדים ובני נוער. התגבור הרפואי הוא בחובשים, בפאראמדיקים, באמבולנסים, בניידות טיפול נמרץ, באופנועי החרום של מד"א וברכבי בימבולנס. יועמדו בכוננות גבוהה גם שני מסוקי מד"א, המשמשים לפינוי ולהצלת חיים באזורים מרוחקים, בצפון הארץ ובדרומה. מנכ"ל מד"א, אלי בין: "לצד חשבון הנפש, הצום והתפילות בבית הכנסת, חשוב ביום הכיפור להקפיד על הנחיות הקורונה, עטית מסיכות, שמירת מרחק ומניעת התקהלות. אני קורא לאזרחי ישראל, רגע לפני כניסת כיפור ומבקש לנהוג באחריות וזהירות - בכביש, בבית הכנסת, בבית ובמרחבים המשותפים. הימנעו מהתקהלות מסוכנת, הרבו לשתות בטרם הצום והקפידו לדאוג לקשישים וילדים, במטרה לעבור את הצום בצורה הבריאה והבטוחה ביותר.

משרד הבריאות הודיע כי בדיקות הקורונה יתחדשו רק ביום שישי, וכי גם ביישובים ערביים לא יתקיימו בדיקות. ממונה הקורונה סלמן זרקא אמר כי הבדיקות בשישי יהיו מתוגברות, לרבות בקופות החולים, וכי אם יהיה צורך, הן תימשכנה מעבר לשעה 15:00. היום הסתיימו הבדיקות בשעה 12:00.

מדי שנה, מגיעות למוקד החרום 101 של מד"א קריאות של למעלה מ-2,000 בני אדם הנזקקים לסיוע וטיפול רפואי של צוותי מד"א. רבים מהמטופלים הם הולכי רגל וילדים שנפגעו בכבישים בזמן רכיבה על אופניים רגילים וחשמליים, מתפללים שחשים ברע עקב הצום, ילדים ופעוטות שמשחקים ללא השגחת מבוגר סמוך לבתי הכנסת בזמן התפילה ונשים בהריון שאחזו אותן צירי לידה ויש להעבירן בדחיפות לבתי החולים.

רשות הכבאות והצלה הארצית מסרה כי ביום הכיפורים ייצאו כבאיות ורכבי חילוץ למשימות הצלת חיים וחרום בלבד תוך שימוש בפנסים מהבהבים ובסירנות, במידת הצורך. הציבור נדרש שלא להפריע להם בעבודתם.

למעט עבודה במקומות חיוניים ושירותי חרום, משביתה מדינת ישראל את כל שירותיה, לרבות התחבורה הציבורית, נמלי התעופה וכן את שידורי הרדיו והטלוויזיה.

פעילות האוטובוסים העירונית מסתיימת בהדרגה מוקדם מן הרגיל, ותתחדש כשעה והלאה אחרי צאת הצום עד השעה 22:00, נמל תעופה בן-גוריון סיים את פעילותו בשעה 13:35 ויחדש את טיסותיו ביום שלישי בשעה 05:00, רכבת ישראל לא תפעל במוצאי הכיפור, ואילו תנועת הרכבת הקלה בירושלים תחל בסביבות השעה 21:00. שידורי הרדיו והטלוויזיה יתחדשו בצאת הצום.

מנהגים של שעת הדחק
[צילום: אריה לייב אברמס/פלאש 90]

מוקדם יותר קיימו המוני בית ישראל את מנהג הכפרות על התרנגולות, אולם רובם עשו פדיון-נפש במטבעות שנתרמו לצדקה.

בניגוד לאשתקד שבה המקוואות היו ריקים, ובמקום זאת הסתפקו רבים בשפיכת דלי מים על גופם, השנה לא היו הגבלות יתרות על הטבילה.

לפני תחילת הצום - סעודה מפסקת. הרבנים פסקו באשר לאדם חולני, כי מוטב לצום ביום הכיפורים ולשכב במיטה מללכת לבית כנסת, אם כדי להחזיק מעמד יש צורך באכילה ושתייה, כי הצום הוא מצווה מן התורה וחמור יותר מהתפילה.

לקראת החג מדליקים רבים נרות נשמה, ויש אף שהדליקו נרות ליום הכיפורים. בנרות אלה נהוג לערוך הבדלה בצאת הצום.

כעשרת אלפים מתפללים בכותל
[צילום: אוליביה פיטוסי/פלאש 90]

אמש ולפנות בוקר התקיימו סליחות מצומצמות בכותל המערבי שבהן נכחו מעל עשרת אלפים איש. הסליחות התקיימו במעמד הרבנים הראשיים לישראל. הסדרנים והמשטרה הגבילו את התפוסה. בשנה רגילה המקום גדוש עד אפס מקום וכן סביבות העיר העתיקה.

עם תחילת הצום מתחילים המונים לזרום ולגדוש את בתי הכנסת לאמירת "כל נדרי" ותפילת ערבית של יום הכיפורים. בחלק מן המקומות אף מתקיימות תפילות במתנ"סים ובמקומות ציבוריים.

מערת המכפלה בחברון פתוחה לתפילות. גם ציון רשב"י במירון.

הצום בצה"ל

קודם לכניסת הצום מתקיימת בבסיסי הצבא סעודה מפסקת בשרית עשירה, המסתיימת בפרק זמן המאפשר לטבחים הצבאיים לסיים את הניקיונות קודם לכניסת הצום.

באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה של צה"ל נערכו ליום הכיפורים. בערב היום אוכלים החיילים שתי ארוחות הכוללות מגוון רב של אבות מזון. את הסעודה המפסקת פותח מרק אטריות צח, בורקסים הממולאים בתפוחי אדמה ומבחר סלטים. במנה העיקרית בחרו החיילים בין צלי בקר ברוטב פטריות, ירכי עוף בעשבי תיבול ושום, אורז עם לקט ירקות ותפוחי אדמה אפויים. לפני הצום, המליצו באט"ל, לשתות חצי כוס מים עם תמצית תה, ללא סוכר.

חדרי האוכל הצבאיים והשק"ליות (קנטינות צבאיות) סגורים במהלך כל החג. צה"ל מאפשר לחיילים אשר אינם צמים קבלת מנות אוכל אישיות קודם הצום. לרוב המדובר במנות קרב, ואולם רוב החיילים שאינם צמים מעדיפים להיות ניזונים ממזון שקנו, או הביאו מביתם קודם לצום.

על-פי פקודות מטכ"ל, כל חייל הרוצה בכך, מורשה לנעול נעליים שאינן נעלי עור, כמתחייב מן ההלכה היהודית. לקראת סיום הצום יתקעו בכל בסיסי צה"ל בשופרות, שנשארו בבתי הכנסת מהימים שקדמו לראש-השנה.

תאריך:  15/09/2021   |   עודכן:  15/09/2021
מחלקה ראשונה
+ימים נוראים
17:53 15/09/21  |  נסים ישעיהו   |   לרשימה המלאה
מי שהובילו ומובילים את ההתרחקות הזאת דאגו מראש לחסום כל אפשרות שיתעצם איזה גוף שיוכל לעשות שינוי כזה. אדרבה, אנשיהם ניצבים בכל מוקדי הכוח ושומרים מכל משמר על ההישגים שלהם. ומי שיכול ומוטל היה עליו לחולל את השינוי הזה, לא זיהה בזמן את הסכנה שבהידרדרות הפנימית
תפילת כיפור בעמק חפר [צילום: חן ליאופולד/פלאש 90]
+נשיא ארה"ב ביידן מאחל "גמר חתימה טובה"
17:35 15/09/21  |  עידן יוסף
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן פרסם הודעה רשמית מיוחדת לקראת יום הכיפורים, וכתב בין השאר: "ג'יל ואני מאחלים צום קל ומועיד לכל הצמים ביום כיפור בארה"ב, ישראל ובכל רחבי העולם. מי ייתן וכולנו ניחתם בספר החיים. גמר חתימה טובה".
+סליחות בימי קורונה
12:19 15/09/21  |  איילת פדה-גולדשטיין וד"ר אבי מרדלר   |   לרשימה המלאה
"סליחה היא ויתור על התקווה לעבר טוב יותר, למען סיכוי לעתיד" (זן)  ▪  הבעת חרטה והבטחה שלא לחזור על המעשה חשובים, אך גם התוספת שתופסת היא חומר הגלם שיוכל למלא את הבור שנוצר
(ויתור על האגו [צילום: קובי גדעון/פלאש 90])
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
צום בצל קורונה בתפילה לשנה טובה
תגובות  [ 0 ] מוצגות   [ 0 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  חגים ומועדים
היכולת לסלוח, לוותר על הכעס המוצדק ולבחור בערכים חשובים יותר כגון כבוד הדדי ויחסים חשובה בפרט בתקופה כה מייגעת זו עם הקורונה, בה ההישרדות של כולם מזמנת פגיעות לא מכוונות, על ימין ועל שמאל. היום יותר מתמיד, כשאין לנו יותר מדי משאבים ומערכות תמיכה לבזבז, יום הכיפורים הוא הזדמנות לחשבון נפש - מה הבחירה שלא תוציא אותנו בכי רע.
הממשלה אישרה לבטל את התו הירוק בבריכות שחייה בשטח פתוח. התקנה תיכנס לתוקפה ב-16 בספטמבר בכפוף לאישור ועדת חוקה של הכנסת. באשר לתקנות ביום כיפור, אישרה הממשלה את הארכת תוקף בדיקה מהירה שבוצעה בעמדות הדיגום המורשות בערב יום כיפור (15.9), עד סוף היום שלמחרת (16.9 בחצות). בתי תפילה הפועלים בתו סגול עם עד 50 מתפללים - יחויבו להציב שלט בכניסה המיידע את המתפללים כי המקום לא פועל בתו ירוק ועל מגבלת התפוסה - כולל עבירה וקנס על הפרת חובה זו (לבקשת ועדת חוקה). מפעיל של בית תפילה הפועל בתו ירוק - לא יחויב לסרוק את הברקוד (באמצעות אפליקצית "הרמזור") על גבי התו הירוק של הנכנסים למקום בימי שבת וחג (עקב מניעה דתית עבור שומרי מצוות לעשות שימוש בטלפון בשבת).
14/09/2021  |  מירב ארד  |   חדשות
עצמו של יום מכפר. הגענו לדבר האמתי. כל השנה אנחנו מנסים ב-כמו. פורים כמו כיפורים, טו באב כמו יום כיפור, ועוד ועוד. והנה הדבר האמתי שאין יהודי, רחוק ככל שיהיה, שהיום הזה לא עושה לו משהו. איך רואים את היום הזה אנשים לא דתיים ממדינת תל אביב? איך מתייחסים ליום הזה בקיבוצים שכן זוכרים את מלחמת כיפור, ועושים בערב את הטקס השנתי לחללי המלחמה?
14/09/2021  |  יוסף קנדלקר  |   יומני בלוגרים
על-מנת לתת מענה רפואי מידי ומקצועי לכל קריאה המתקבלת במוקד החירום 101 של מד"א במהלך צום יום הכיפורים, נערכים צוותי מד"א בכוחות מתוגברים. לצד הצוותים בתחנות מד"א והכוננים עם האמבולנסים והאופנועים הפרוסים ברחבי הערים, יפעלו גם כונני מד"א המתפללים בבתי הכנסת על-פי הנחיות משרד הבריאות ברחבי הארץ כשהם מצוידים בציוד רפואי מתקדם הכולל מכשיר מפעם (דפיברילטור), ויוכלו להעניק טיפול רפואי מידי למתפללים שיחושו ברע. בנוסף, יוצבו בכוננות גבוהה שני מסוקי מד"א, המשמשים להענקת טיפול רפואי מציל חיים ולפינוי לבתי החולים מאזורים מרחוקים, בצפון הארץ ובדרומה. במד"א מבקשים מאזרחי ישראל לשמור על הנחיות והגבלות משרד הבריאות בנושא הקורונה.
14/09/2021  |  יפעת גדות  |   חדשות
לקראת חג הסוכות מומחי מעבדת החשמל של מכון התקנים הישראלי קיבצו מספר טיפים חיוניים לשמירה על בטיחות החשמל בסוכה.
12/09/2021  |  חן מחלב  |   יומני בלוגרים
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
מירב ארד
מירב ארד
חופשת החג מתקרבת בצעדי ענק, ועל רקע חוסר הוודאות יש מי שעדיין לא החליטו סופית על תוכניות לחופש    עבור המתלבטים בדקנו מחירים של חבילות נופש מובחרות מעבר לים
רפאל בוכניק
רפאל בוכניק
גם בשעתה היפה של ישראל, כאשר העולם מוחא לה כפיים והתעשיות הביטחוניות הישראליות זוקפות קומה לנוכח ההצלחות הטכנולוגיות ללא אח ורע, יש בקרבנו כאלה המתעקשים "להשבית שמחות" ולגמד את ממד...
בעז שפירא
בעז שפירא
איזה מוח חולני יכול להעלות בדעתו לדאוג לתנאי הכליאה של המפלצות? איזה לב אטום ו/או ערל יכול להתעניין בגורלם של הראויים למות בייסורים כעונש על מעשיהם?
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il