|   15:07:40
דלג
  איתמר לוין  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
קבוצת ירדן
תרגום נוטיריוני לגרמנית המומלצים
כתיבת המומחים
היתרונות של יישור שיניים שקוף

מנהיגים רוחניים בימי התופת

הרבנים היו המטרה הראשונה של הנאצים בכל מקום אליו הגיעו. למרות זאת, מאות מהם הצליחו לפעול למען בני קהילותיהם, פסקו הלכה, הציבו מופת והמשיכו להנהיג אותם עד יומם האחרון קובץ ערכים מתוך "לכסיקון השואה"
02/05/2011  |   איתמר לוין   |   מושגים   |   שואה וגבורה   |   תגובות
גיליון של העיתון הנאצי האנטישמי "דר-שטירמר"

הרב שמואל דוד אונגר (1945-1886)

רב העיר ניטרה בסלובקיה, אשר הציל תלמידים ורבנים בבית מדרשו ושיחד קצינים גרמנים על-מנת שיאפשרו לו לקבל יהודים נוספים.

הרב יהושע אייכנשטיין (1945-1896)

רב ואדמו"ר בעיר גרוסוורדיין בהונגריה, פעיל במשלוח כסף וחבילות ליהודי פולין ורומניה ומזון כשר לאנשי שירות העבודה ההונגרי. לאחר מכן עסק בהצלת פליטים, והמריץ את היהודים לברוח או להסתתר. הניח תפילין ושמר כשרות גם באושוויץ.

הרב משה בצלאל אלטר (1943-1861)

רב בוורשה ואחיו של האדמו"ר מגור. דחה הצעות להוציאו מהגטו והיה לאחד ממנהיגיו הרוחניים, תוך הסוואתו כפועל ב"שופ". נשלח לטרבלינקה, הוברח בחזרה לוורשה, נתפס שוב ונרצח בטרבלינקה.

הרב יעקב שמואל אליאש (נפטר ב-1945)

רב העיר גרלא בהונגריה. הבריח לאושוויץ ב-1944 זוג תפילין בו השתמשו אלפי אסירים. נרצח בצעדת מוות.

הרב ישעיהו אנגלנדר (1942-1885)

רב בעיר סוסנוביץ בשלזיה, סייע לפליטים ועודד את בני קהילתו לשגר חבילות לוורשה ולודז'. התנגד לדרישת הגרמנים שהיודנרט יכין את רשימת המגורשים, ולפיכך נכלל ברשימה שהכין היודנרט. דחה את ההצעה להשתחרר מהמשלוח לאושוויץ לאחר שהובהר לו, כי יהודי אחר יישלח במקומו.

הרב אפרים אשרי (2004-1914)

רב בקובנה בזמן השואה, שם הטיל עליו רב העיר, הרב אברהם דובער שפירא, לענות לחלק ניכר מהשאלות שהתעוררו לנוכח הנסיבות. לאחר השואה פירסם את תשובותיו בסדרת הספרים "ממעמקים".

הרב דוד בורנשטיין (1943-1876)

רב ואדמו"ר בעיר סוכצ'וב בפולין ולאחר מכן בלודז'. הוברח בידי חסידיו לוורשה, שם היה ביתו מרכז לפעולות לימוד וחסד, תוך שהוא מעודד את תושבי הגטו.

הרב נטע ירוחם ברלינר (1945-1897)

רב וראש ישיבת בתי הספר "בית יעקב" בלודז' ובסביבתה. אירגן בתי-ספר חשאיים ב"מרכזי העבודה" לילדים שהוקמו בגטו.

הרב מאיר גרוס (נפטר ב-1945)

רב העיר שקראד בהונגריה, מראשוני הרבנים שערכו נישואין פיקטיביים כדי לאפשר לפליטים להישאר בהונגריה. פעל לגייס כספים לסיוע לאנשי שירות העבודה ונשאר עם קהילתו למרות שיכול היה להסתתר.

הרב אליעזר הגר (1945-1891)

האדמו"ר מוויז'ניץ שבהונגריה, ידוע על-שם ספרו "דמשק אליעזר" נמלט לעיר טימשוורה, שם אירגן סיוע בכסף, תרופות ובגדים לגולי טרנסניסטריה ובכך הציל את חייהם של אלפים.

הרב ברוך הגר (1944-1885)

רב ואדמו"ר בעיר וישנווא שבהונגריה, אשר פעל להצלת יהודים על-ידי הכנת תעודות לידה מזויפות. נרצח באושוויץ.

הרב חיים יהודה מאיר הגר (נפטר ב-1969)

אדמו"ר בעיר וישנווא שבהונגריה. גורש לאושוויץ ומחנות אחרים, ובכולם הנהיג שמירת מצוות בסביבתו.

הרב חיים מאיר הגר (1972-1888)

רב ואדמו"ר בהונגריה, אשר קלט פליטים רבים וגייס כספים שסייעו להצלת אלפי יהודים שגורשו לטרנסניסטריה.

הרב רנה הירשלר (1944-1905)

הרב הראשי של שטרסבורג, שעסק בפעולות רווחה נרחבות בדרום צרפת בזמן השואה. נאסר בשל פעולותיו ונרצח באושוויץ.

הרב יקותיאל יהודה הלברשטם (1994-1904)

אדמו"ר בעיר קלויזנבורג שבהונגריה, אשר איבד בשואה את אשתו ו-11 ילדיו. הוחזק במספר מחנות, כולל אושוויץ, ובכולם פעל לשמירת מצוות ולעידוד האסירים. הקים את קריית צאנז בנתניה.

הרב אברהם יהושע השל (1969-1907)

רב ואדמו"ר בווינה, ממארגני הסיוע לפליטים יהודים שהגיעו לעיר עם פרוץ המלחמה. אירגן תפילות בציבור למרות האיסור על כך. חילק את כל רכושו בטרם היגר לארה"ב.

הרב יצחק אייזיק וייס (1944-1875)

רב ואדמו"ר בהונגריה, אשר הסתיר פליטים יהודים מפולין. סירב לעזוב את חסידיו למרות שקיבל אשרת יציאה ונרצח באושוויץ.

הרב יחיאל יעקב וינברג (1966-1885)

רב בברלין בשנות ה-30, שם מילא תפקיד חשוב בשמירת חיי הדת תחת השלטון הנאצי. בזמן השואה - נשיא רבני ורשה ואסיר במחנה ריכוז בגרמניה.

הרב מנחם זמבה (1943-1884)

מגדולי רבני ורשה ערב השואה, חבר ועד הרבנים בוורשה ומחשובי הרבנים בגטו. ערב המרד עודד את תלמידיו ושומרי מצוות אחרים ליטול חלק בהתקוממות, בה נהרג.

הרב ישכר שלמה טייכטל (1944-1885)

רב העיר פישטיאן בסלובקיה; רוב שנות השואה הסתתר בברטיסלבה, שם חיבר בשנת 1943 את הספר "אם הבנים שמחה" - הראשון שעסק בהסבר דתי לשואה. נספה באושוויץ.

הרב חנוך גד יוסטמן (1944-1884)

אב בית דין ואדמו"ר בעיר וילין במרכז פולין. עסק באספקת מזון למסתתרים בבונקרים וליתומים בעירו.

הרב משה חיים לאו (1942-1892)

רב בעיר פיוטרקוב שבפולין, מראשי הרבנים במדינה. בשואה עסק בהתרת עגונים, ייעץ להסתתר אך בעצמו יצא בגלוי לטרבלינקה, שם עודד את בני עדתו לקיים את מצות קידוש השם. אביו של הרב ישראל מאיר לאו.

הרב שמואל שלמה ליינר (1942-1909)

אדמו"ר בעיר ראדין שבפולין. איכסן בביתו פליטים, אסר לשאת ולתת עם הגרמנים ועודד את חסידיו להימלט ליערות ולהצטרף לפרטיזנים.

הרב אליעזר אריה ליכטנשטיין (נפטר ב-1942)

רב בעיר לאכווה שבליטא, ממארגני העברתה של ישיבת מיר לשנחאי. סירב לעבור עימה והמשיך לעמוד בראש קהילתו ולעסוק בפעולות הצלה, עד שנרצח בעקבות ניסיון המרד בעיר.

הרב לייב לנגפוס (1944/1945-1908)

דיין בעיר מקוב -מזובייצקי שבפולין, אסיר באושוויץ ועובד בפלוגת ה"זונדרקומנדו" בבירקנאו. השתתף בכתיבת רשימות על המתרחש במחנה, אשר הוטמנו באזור המשרפות.

הרב צבי הירש מייזליש (1974-1902)

רב העיר וייצן שבהונגריה, גורש לאושוויץ ועסק שם בעידוד ובפסיקת הלכה. רב שארית הפליטה באזור הכיבוש הבריטי בגרמניה.

הרב יצחק ניסנבוים (1943-1897)

רב, נשיא תנועת המזרחי בפולין ומרבני גטו ורשה. טבע את האימרה "זוהי שעה של קידוש החיים ולא של קידוש השם במוות", אשר ציינה את המאבק לשרוד בכל האמצעים.

הרב ברוך ספרין (1943-1913)

אדמו"ר בעיר קומרנה בבריה"מ. מכר את רכושו וחילק את התמורה לפליטים, סירב לעזוב את חסידיו, נכלא בגטו סמבור וקרא ליהודים לברוח ליערות או להונגריה.

הרב משה פסח (1957-1916)

רב העיר וולוס במזרח יוון. בהשפעתו סיפקו ידידים גויים מקומות מקלט ותעודות מזויפות לבני עירו. היה מפקד אזור בפעילות הפרטיזנית, ביצע חבלות במתקנים גרמניים וזכה לעיטור גבורה.

הרב אלכסנדר זושא פרידמן (1943-1897)

רב ופעיל ציבור בגטו ורשה, ראש המחלקה היהודית ביודנרט. אירגן רשת מטבחים ללומדי תורה וייסד רשת רחבה של חינוך מחתרתי שהתרחבה לגטאות קרקוב ולובלין.

הרב שמואל קורצינר (1904-1905)

רב העיר קרקוב בפולין. שילם בחייו על השתתפותו במשלחת רבנים לבישוף של העיר, שביקשה בהצלחה לפעול למניעת גירוש היהודים.

הרב יוסף צבי קרליבך (1942-1883)

הרב הראשי של המבורג, אשר המשיך בפעילותו התרבותית והדתית למרות התנאים המחמירים, ומילא תפקיד מרכזי בסיוע לפליטים. סירב להגר לאנגליה, גורש לריגה ב-1941 שם המשיך בפעילותו עד להירצחו.

הרב נתן נחום רבינוביץ (1943-1873)

רב בערים שונות בפולין. בזמן השואה התגורר בוורשה ועסק בלימוד תורה ובסיוע לנזקקים.

הרב יעקב ישראל-וישורון רובין (1944-1885)

רב ואדמו"ר בעיר ססרגן שבהונגריה. שיכן בביתו מאות פליטים וגייס את כל בני משפחתו לאספקת מזון כשר לאנשי שירות העבודה. ניהל בגטו תפילות בציבור שלוש פעמים ביום.

הרב מאיר שפיץ (1944-1889)

רב העיר ביסטריץ שבהונגריה. פעל לביטול גזירות נגד היהודים, הציל עשרות בחורים משירות העבודה וסיפק מזון כשר למגויסים. סירב לעזוב את קהילתו ונספה באושוויץ.

הרב קלונימוס קלמיש שפירא (1943-1889)

האדמו"ר מפיאסצ'נה, מחשובי הרבנים בוורשה בזמן השואה. נשא דרשות מפורסמות, בהן ניסה לעודד את רוחם של יושבי הגטו, ואשר קובצו לאחד הספרים היחידים המתעדים התמודדות דתית עם השואה בזמן אמת.

הרב אלכסנדר שפרן (2006-1910)

הרב הראשי של רומניה בזמן השואה, פעיל מרכזי להגנת זכויות היהודים ומייצג בכיר של הקהילה מול השלטונות. השתתף בפעולה המוצלחת למניעת גירוש יהודי המדינה.

תאריך:  02/05/2011   |   עודכן:  02/05/2011
איתמר לוין
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
מנהיגים רוחניים בימי התופת
תגובות  [ 2 ] מוצגות   [ 2 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
קורןנאוה טבריה
2/05/11 10:06
2
קורןנאוה טבריה
2/05/11 11:12
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
'הסתכנות מרצון' היא סייג לחבות מעוול בנזיקין וזאת מכוח פרק ב' לפקודת הנזיקין [נוסח חדש] אשר עוסק ב"זכויות וחבויות בנזיקין", ואשר דן בין היתר באיסור המחאה בנזיקין, ב'מעשה של מה בכך', בפטור מחבות בנזיקין לעובדי מדינה או כאשר המעשה היה לפי חיקוק, וכולי. סעיף 5 לפקודה דן ב'הסתכנות מרצון' וקובע כהאיי לישנא:
25/10/2010  |  ענבל בר-און  |   מושגים
בימים עברו, דיני הנזיקין הכירו בנזק פיזי בלבד (לרבות נכות נפשית), אך לא בנזק נפשי גרידא. בהלכת גורדון הכיר בית המשפט העליון לראשונה בנזק נפשי, מקום בו לא מתלווה אליו נזק פיזי, ואף בהיעדר חוות דעת של מומחה. באותה פרשה, אלי גורדון נעצר במעצר שווא עקב התרשלות עיריית ירושלים אשר המשיכה לשלוח לו דוחות חניה חרף מכירת רכבו, והוכר נזקו הנפשי - פחד, אימה, בושה.
25/10/2010  |  ענבל בר-און  |   מושגים
"משטר אחריות" במשפט, פירושו - מהי מידת האשמה/אחריות אשר נדרשת בכדי לבסס עילת תביעה. דיני הנזיקין מושתתים על עוולות, ומעוגנים - מרביתם בפקודת הנזיקין, וחלקם - בחוקים אחרים אשר קובעים כי הפרתם מהווה עוולה נזיקית. בכדי שתתגבש עוולה, דרושים מספר יסודות אשר מתוארים בפרוטרוט בסעיפים הנוגעים לכל עוולה ועוולה, חלקם נוגעים ליסודות העובדתיים הדרושים בכדי שתתגבש עוולה, ואחרים נוגעים למידת האשם אשר נדרש מן המעוול.
25/10/2010  |  ענבל בר-און  |   מושגים
המונח "הולדה בעוולה" מתייחס לקשת של מצבים אשר המשותף לכולם הוא שרשלנותם של רופאים שונים העוסקים בשלבים שונים של ההתעברות, ההריון והלידה, הובילה לכך שנולד ילד בעל מום.
23/10/2010  |  ענבל בר-און  |   מושגים
אישה פנתה, עוד בטרם נישואיה, לייעוץ גנטי בכדי לברר, אם מחלה תורשתית מסוימת (הידועה בשם "הנטר", הקיימת בקרב משפחתה, עלולה לפגוע בצאצאיה לעתיד, שאם כך הדבר, נחושה היא בדעתה לא להביא ילדים (זכרים) לעולם. הרופאה היועצת, כתוצאה ממעשה רשלנות בעריכת הבדיקות או בהסקת המסקנות מהן, קבעה, שאין חשש כזה.
23/10/2010  |  ענבל בר-און  |   מושגים
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
הרצל חקק
הרצל חקק
הגיבורה של אשר וינשטיין אינה הנסיכה הפסיבית, שמחכה לאביר הפלאי שיבוא ויושיע אותה    היא לא מחכה לנעל זכוכית
יוסי אחימאיר
יוסי אחימאיר
אפשר היה לצפות שמכונת ההסברה שלנו תיכנס לפעולה נמרצת ולו כדי להנמיך את צונאמי השנאה, אבל על המחדל הבלתי-נסלח של ה-7 באוקטובר, נוסף מחדל ההסברה, הרעה החולה שתמיד הייתה בעוכרנו
עידן יוסף
עידן יוסף
האמנה, שמטרתה לכאורה לאחד את העם, נועדה למעשה להפיל את ממשלת הימין ולהביא את השמאל-מרכז לעמדות שלטון    האמנה מתמקדת בחשבון נפש במערכת הפוליטית תוך התעלמות מיתר המערכות השלטוניות וה...
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il