|   15:07:40
  אורי מילשטיין  
חוקר מערכות צה"ל
דוא"ל בלוג/אתר רשימות מעקב
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
חשיבות התמיכה הרגשית במרפאות שיניים
קבוצת ירדן
צליל אסולין: אני עדה לכך שהמודעות בציבור ליכולות הטיפול האלטרנטיבי - הולכת וגדלה
נסיגת נפוליאון מרוסיה [צילום: ציור: אדולף נורת'רן]
קריסה ולקחה - ב. מופתעים תמיד אנחנו (פרק 8)

הלם מפקדים

הסבר אפשרי למחדל המבצעי של ה-7 באוקטובר; הניצחון האמריקני במלחמת העצמאות בקרב יורקטאון שבווירג'יניה בשנת 1781; כיבוש גשר הדנובה ליד וינה בשנת 1805; כשלון נפוליאון ברוסיה בשנת 1812; כשלון הרוסים בקרב על נהר אלמא במלחמת קרים בשנת 1854
22/03/2024  |   אורי מילשטיין   |   תחקירים   |   מלחמת חרבות ברזל   |   תגובות


מדוע צה"ל לא תִפקד ב-7 באוקטובר

רוב אנשי הצבא והפרשנים הסבירו את המחדל המודיעיני של 6–7 באוקטובר 2023 בלילה בקונספציה שהייתה מקובלת גם על ראש הממשלה בנימין נתניהו גם על הרמטכ"לים הרצי הלוי וקודמיו וגם על ראש אמ"ן אהרון חליווה וקודמיו שהחמאס לא יתקוף. איש לא הסביר, עד כתיבת שורות אלה, את פשר המחדל המבצעי הנורא שבמשך כל השבת, 7 באוקטובר, צה"ל לא תִפקד כלל, ולוחמי החמאס עשו ביישובים בעוטף עזה כבשלהם. להלן הסבר אפשרי ל"הלם מפקדים" ששב והתרחש בהיסטוריה הצבאית וגרם למחדלים איומים ולתבוסות אסטרטגיות ששינו את מהלך ההיסטוריה, כמו תבוסתו של הגאון הצבאי נפוליאון בונפרטה ברוסיה בשנת 1812. אם לנפוליאון זה קרה – לדוד אלעזר ב-1973 ולהרצי הלוי ב-2023 בוודאי שיכול היה לקרות, כי דדו והרצי לא התעמקו בהוויית הצבא והמלחמה ולא הפיקו לקחים מן המלחמות שלנו ושל אחרים ואף את תופעת אי-הפקת לקחים הם לא הבינו ולא הפיקו את לקחיה.

הלם מפקדים

אחד הקרבות המכריעים בהיסטוריה המודרנית האמריקנית התחולל ביורקטאון שבווירג׳יניה, בשנת 1781. צבא המורדים, בפיקודו של קצין המיליציה ג׳ורג׳ וושינגטון, שחציו אמריקנים וחציו צרפתים, היה גדול פי-שניים מהכוח האנגלי של הגנרל קורנווליס, שהיה לכאורה מקצועי הרבה יותר כפי שצה״ל מקצועי לכאורה יותר מחוליות החמאס ומיחידות החיזבאללה. המורדים צרו על קורנווליס ופקודיו, ולא השאירו להם דרך נסיגה יבשתית. ב-16 באוקטובר ניסה הכוח הבריטי לצלוח את נהר יורק ולסגת לגלוסטר. סערה פיזרה את הסירות של הכוח ותותחי הצרפתים פגעו בו. ארבע מאות שמונים ושניים אנגלים נהרגו, והמפקד הבריטי הוכה בהלם כפי שבדרך-כלל מגיבים מפקדים בכירים של צבאות סדירים אחרי תבוסות. כך גם הגיב רמטכ״ל צה״ל דוד אלעזר אחרי שהתבררו לו ממדי הקריסה בפרוץ מלחמת יום הכיפורים (ראה להלן), וכך הגיבו הרמטכ"ל הרצי הלוי וכל חברי המטכ"ל לאורך כל ה-7 באוקטובר.

ב-19 באוקטובר נכנעו קורנווליס ושמונת אלפים שבעים ושבעה פקודיו. תגבורת שנשלחה אליו מניו-יורק, דרך הים, הגיעה ליורקטאון כעבור שבוע, שהרי צבא סדיר פועל, בדרך-כלל, לאט לפי כללים ונהלים ולא לפי צורכי הלחימה, כי למפקדיו אין יכולת טקטית מזערית. כך הסתיים המרד האמריקני בניצחון, וארצות-הברית הייתה למדינה עצמאית. כמו פרעה, שוויתר על עבודת העברים אחרי ההתגלות האלוהית בים סוף, ויתרו מקבלי ההחלטות בבריטניה על המִּסים משלוש-עשרה המושבות שבצפון אמריקה, והעניקו להן עצמאות. באזור שבו אירע אותו נס הוקמה וושינגטון, בירת ארצות-הברית.1

כסילות הגנרלים

במסעות המלחמה הראשונים של נפוליאון באיטליה, צלח צבאו נהרות והפתיע את הצבא האוסטרי. ברומן הגדול ״מלחמה ושלום״ תֵאר הסופר לב טולסטוי איך כבשו פקודי שלושה מרשלים של נפוליאון – מירא, לאן ובליאר – גשר על הדנובה, ליד וינה, ב-1805. זאת, אף כי מפקדי הצבא האוסטרי תכננו לפוצץ את הגשר לכשיגיע אליו צבא נפוליאון. וכך מספר הדיפלומט הרוסי ביליבין, לנסיך אנדריי בולקונסקי, שלישו של המצביא קוטוזוב, על האירוע הזה, ברומן ההיסטורי ״מלחמה ושלום״:

״האדונים הללו עולים על הגשר ונושאים מטפחות לבנות. מספרים הם כי זאת שביתת-נשק, וכי הם, המרשלים, נוסעים כדי לשאת ולתת עם אוארספרג. הקצין התורן מניח להם לעלות אל מוצב הגשר. הם מספרים לו אלפי מעשי בדים גאסקוניים, אומרים שהמלחמה נסתיימה, שהמלך פרנץ יקבע ראיון לבונפרטה, שהם רוצים לראות את פני הנסיך אוארספרג וכיוצא באלה. הקצין שולח לקרוא לאוארספרג. האדונים הללו מחבקים את הקצינים, מתלוצצים, יושבים על גבי התותחים, ובינתיים בא הבטליון הצרפתי, בלי שהשגיח בו איש, ועולה על הגשר, משליך המיימה את השקים המלאים חומרי נפץ ומתקרב אל מוצב הגשר. לבסוף מופיע הגנרל-לויטננט בכבודו ובעצמו, נסיכנו הייר אוארספרג פון-מאונטרן. ׳אויבנו היקר פאר הצבא האוסטרי, גיבור מלחמות טורקיה! הקץ לאיבה, עלינו להושיט יד זה לזה, הקיסר נפוליאון נפשו יוצאת להתוודע אל הנסיך אוארספרג!׳. קיצורו של דבר, האדונים הללו, שלא לשווא בני גאסקוניה הם, ממש רוגמים את אוארספרג במלים יפות, והוא כל-כך נהנה מן הרֵעוּת שנקבעה במהירות שכזאת בינו לבין המרשלים הצרפתים, כה מסונוור למראה רדידו המבהיק של מירא ונוצות בת-היענה שלו, עד שאינו רואה אלא את שלהבת אש אהבתם העזה ושוכח כי עליו לפתוח באש תותחים נגד האויב... אנשי הבטליון הצרפתי עולים במרוצה אל מוצב הגשר, מסמרים את התותחים במסמרים, והגשר נכבש. כן, והמשובח בכל המעשה... הסַּמָל שהוצב ליד התותח, אשר לפי האות שלו יש להצית את הגשר, בראותו שצבאות הצרפתים רצים ועולים על הגשר כבר ביקש לירות, אך לאן דחה את ידו. הסמל, שהיה מן הסתם פיקח יותר מן הגנרל שלו, ניגש אל אוארספרג ואומר לו: ׳הנסיך, מרמים אותך, הנה הצרפתים!׳. רואה מירא שאם יניח לו לסמל לדבר הרי כל העניין אבוד, מעמיד הוא פנים של תם נדהם... ופונה אל אוארספרג: ׳יודע אני את המשמעת האוסטרית המהוללת בכל רחבי העולם... ואתה מרשה לו, לחייל פשוט, לדבר כך!׳. הרי זה גאוני. הנסיך אוארספרג נעלב ומצווה לאסור את הסמל הזה.2 לא, הרי תודה, נהדר היה כל המעשה הזה בגשר. ספק מעשה סכלות ספק מעשה נבלה״.3

הרוסים הפתיעו את נפוליאון

איש מטהו של נפוליאון, הגנרל קולינקור, כתב בזיכרונותיו על ההכנות לצליחת הניימן במלחמה נגד רוסיה ביוני 1812. נפוליאון סייר בעצמו בגדת הנהר, עם המהנדס הראשי שלו, לבוש במעיל צבאי פולני כדי שלא יזהו אותו הרוסים שחנו מעבר לנהר. הקיסר גם צלח את הנהר בעקבות הדיביזיה המובילה, כדי לפקד מקרוב על המהלך הצבאי.4 הצרפתים צלחו את הניימן על גשר צף, במשך שעות אחדות, ללא תקלות, ונפוליאון סבר שצליחת צבא כה גדול את מכשול המים הזה, היא כשלעצמה בבחינת מהלך של הכרעה, ושהרוסים יבקשו ברית שלום בתוך חודשיים.5 באוגוסט 1812 הקים נפוליאון בסמולנסק את הבסיס העיקרי שלו, וביצר את גדת הדנייפר כדי להתגונן מפני התקפה רוסית. אבל הרוסים המשיכו לסגת לכיוון מוסקבה, התחמקו מקרבות ומשכו את הצרפתים מזרחה. בכך האריכו את קווי הצרפתים והקשו על תפקודם הלוגיסטי. הטקטיקה הרוסית הזאת הפתיעה את נפוליאון; ומשהופתע – תִפקד באופן גרוע. גאוניותו לא עמדה לו להבין את הטקטיקה של אויביו.6
הלם בעלי-חיים יבשתיים

ההלם שנגרם לבעלי החיים היבשתיים, הנמנעים, מטבעם, מתנועה במעברי מים, פעל את פעולתו בקרב על הנהר אלמא באי קרים (ספטמבר 1854). חבורת פיקוד של הגנרל רגלן, מפקד הצבא של בעלות-הברית (צרפת ואנגליה), צלח את הנהר כדי לִצפות על המערך הצבאי של האויב הרוסי. רגלן ופקודיו תעו בדרך והגיעו לעורף האויב. הרוסים הופתעו. פקודיו של רגלן לא היו רבים, ולכאורה יכלו הרוסים להשמיד אותם, אבל הלם בעלי החיים היבשתיים שיתק אותם. הגנרל רגלן ניצל את ההזדמנות, ושלח לצבאו פקודה בטלגרף, המצווה לצלוח מיד את האלמא ולהסתער, בסיוע ארטילריה, על הרוסים הנדהמים. תגבורת רוסית בהולה הספיקה להגיע לשדה הקרב, אבל הצבא של בעלות-הברית השיג את יעדו.7

קצב השעון הטכנולוגי

זה היה אחד המקרים הראשונים בהיסטוריה של ניצחון באמצעות מכשירי-קשר, שהם מוצרים של טכנולוגיה מדעית מפותחת. היינץ גודריאן, שהיה מפקד יחידת קשר של צבא גרמניה במלחמת-העולם הראשונה שִכלל בין שאר הדברים את השליטה בשדה הקרב באמצעות מכשירי הקשר, כשהיה גנרל ומפקד קורפוס שריון בצבא הנאצי בתחילת מלחמת-העולם השנייה. הוא יצר את החפ״ק (חבורת פיקוד קדמית) הקרבי המודרני (שיצר אלכסנדר הגדול), שאִפשר למפקד בכיר מאוד לשלוט על כוחותיו בקו הלחימה ובקו הדם. זה היה אחד מגורמי הצלחת ה״בליץ קריג״ הגרמני. לא רק הגנרלים הפולנים לא הבינו את השינוי הזה, אלא גם הגנרלים הבריטים והצרפתים כך, אף שעקבו בשבע עיניים אחר הנעשה בפולין. בתי-הספר והאקדמיות הצבאיות, שבהם למדו, לא הכשירו אותם להתמודד עם תופעות מהירות ושינויים מפתיעים שכאלה, שהתפתחו במשך מאה שנים. קצב השעון הטכנולוגי-מדעי לא היה ברור להם. לרוב המפקדים הבכירים בצה״ל לא ברור קצב השעון הזה, עד היום. במלחמת יום הכיפורים עשו מפקדים, המקבילים לגודריאן מבחינת חשיבותם ודרגתם, בבונקרים עורפיים, ואף מפקדי אוגדות (דיביזיות) לא היו ברובם בקו הדם ולא שלטו על כוחותיהם, כפי שיתברר להלן, בפרק על קרב הצליחה שלא היתה, ב-8 באוקטובר 1973 במלחמת יום הכיפורים.
______________________

בשבוע הבא: חיקוי כושל של צה"ל את צבאה של גרמניה הנאצית; רב אלוף חיים לסקוב ואלוף ישראל טל – אבות השריון של צה"ל; מיתוסים על מהלכי השריון של צה"ל במלחמות; השפעה שלישית של צה"ל, האנטי-אינטלקטואלי, על התרבות הישראלית בכלל ובייחוד על התרבות הצבאית הירודה כפי שכל העם ראה את קולותיה ב-7 באקטובר2023.

הערות

1. Points in American History", 1955 Turning – "Chance or Destiny, Handlin O..
2. בכל מקרי הכישלון והמחדל, הבחינו לוחמים או מפקדים זוטרים חדי-מוח באיוולתם של המפקדים הבכירים מהם, והזהירו מפני תוצאותיה. הם גם אלה ש"הוציאו את הערמונים מן האש". במלחמת יום הכיפורים היה איש המודיעין, סגן סימן-טוב, אחד מאלה שהזהירו את המפקדים – וננזפו.
3. טולסטוי, ״מלחמה ושלום״, עמ׳ 161-160.
4 . כך עשו גם הגנרלים הגרמנים רומל וגודריאן בפולין ובצרפת, במלחמת העולם השנייה (ראה להלן).
5. משה דיין סבר שמלחמת ששת הימים הייתה מהלך של הכרעה, לא רק צבאי אלא גם אסטרטגי-מדיני, ולאחריה יזנחו שליטי מדינות ערב את דרך המלחמה בישראל, ישלימו עם קיומה של ישראל באזור, ויבקשו לקיים אִתה יחסי שלום (ראה להלן).
6. זיכרונות הגנרל קולינקור, 1935.
7. Warner P., "The Crimean War", 1972 .

תאריך:  22/03/2024   |   עודכן:  22/03/2024
אורי מילשטיין
+ישראל בדרך לממשל צבאי זמני בצפון הרצועה
23:13 22/03/24  |  פרופ' קובי מיכאל   |   לרשימה המלאה
הרשות הפלשתינית לא תוכל לשלוט ברצועה בשל השחיתות והחולשה שלה, וברור שחמאס איננו אופציה  ▪  ישראל תצטרך לשלוט בשטח עד שניתן יהיה להכניס כוח זר בשילוב גורמים מקומיים
חמאס חותר לשמור על שליטה בפועל [צילום: דובר צה"ל]
+צה"ל תקף מבנה צבאי של חיזבאללה במרחב עייתא א-שעב
16:19 22/03/24  |  עידן יוסף
מטוסי קרב תקפו מבנה צבאי של ארגון חיזבאללה במרחב עייתא א-שעב שבדרום לבנון.

במהלך היום זוהו מספר שיגורים לעבר מרחב מטולה, צה"ל תקף את מקורות הירי בשטח לבנון.

בהמשך להתרעות על חדירת כלי טיס עוין במרחב הגליל המערבי, לוחמי ההגנה האווירית יירטו מטרה אווירית חשודה שחצתה משטח לבנון.
+וטו רוסי-סיני סיכל את הצעת ארה"ב להפסקת אש הקשורה להחזרת החטופים
16:12 22/03/24  |  עידן יוסף
רוסיה וסין הטילו וטו במועצת הביטחון של האו״ם על ההצעה האמריקנית שקראה להפסקת אש בתמורה לשחרור חטופים, לראשונה מתחילת המלחמה.

הצעת ארה"ב נועדה לקדם, בעידודה של המועצה, את מתווה הפסקת האש ושחרור החטופים עליו דנים כעת בדוחא.

נשיא צרפת עמנואל מקרון מסר בעקבות הווטו של סין ורוסיה - "נקדם במועצת הביטחון הצעה חדשה להפסקת אש".

+נתניהו לבלינקן: אם נצטרך - ניכנס לרפיח בלי תמיכת ארה״ב
15:40 22/03/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
ראש הממשלה אמר נתניהו לשר החוץ האמריקני: "אין לנו דרך לנצח בלי להיכנס לרפיח, מקווה שנעשה זאת בתמיכתכם"  ▪  בלינקן באזהרה לקבינט המלחמה: "המשך המלחמה ללא תוכנית ליום שארחי מסכן את ביטחון ישראל"
נתניהו ובלינקן. פערים [צילום: איתי בית און/לע"מ]
+אנטישמיות במנצ'סטר: אחיות גררו ילד יהודי ממיטתו
15:02 22/03/24  |  עידן יוסף
תקרית אנטישמית באנגליה: אחיות בבית חולים לילדים במנצ'סטר שענדו סיכות וסמלים פרו פלסטינים גררו ילד יהודי בן 9 ממיטתו אל הרצפה בזמן שקיבל מנת דם. מאז תחילת המלחמה, חלה עלייה של כ-1,300% בדיווחים על מקרי אנטישמיות בבריטניה (גלי צה"ל).
+להסתייע בארה"ב כמוצא מדיני
14:18 22/03/24  |  איתן קלינסקי   |   לרשימה המלאה
טובה חוכמת השיח המדיני מהפעלת כלי הקרב, לשם כך יש גם לאמץ הצעת ארה"ב, מדינה ידידותית לישראל
אנתוני בלינקן [צילום: תומר נויברג/פלאש 90]
+סא"ל אופיר כספי ננזף בעקבות דבריו בזכות התיישבות יהודית בעזה
13:56 22/03/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
מג"ד 82 בחטיבה 7 בשריון הנמצא כעת בלחימה בח'אן יונס ננזף על-ידי מפקד החטיבה לאחר שבניגוד לפקודות הביע תמיכה בהתיישבות יהודית בעזה  ▪  בשבוע שעבר ננזף תא"ל דן גולדפוס על נאום שנשא בו קרא למנהיגים "להיות ראויים לנו"
סא"ל אופיר כספי [צילום: גלי צה"ל]
+המחבל שירת בעבר במשמר הנשיאותי הפלשתיני
13:37 22/03/24  |  עידן יוסף
המחבל שביצע את הפיגוע בבנימין הוא מג׳האד מנצור, בן 32. שירת בעבר במשמר הנשיאותי הפלשתיני, אחד ממנגנוני הביטחון של הרשות הפלשתינית.

יו״ר הציונות הדתית השר בצלאל סמוטריץ׳ אמר בתגובה: "הנאצים בעזה וביהודה ושומרון הם אותו הדבר. מי שמטפח תקוות שווא ברשות הפלשתינית יביא עלינו את הטבח של ה-7.10 בערים וביישובים במרכז הארץ. כפי שהתרענו בקבינט הביטחוני אבו מאזן הוא לא הפתרון, הוא חלק מהבעיה".
מג׳האד מנצור
+צה"ל ושב"כ מבהירים: "טעות אנוש הובילה לפרסום תמונות מחבלים שטרם נעצרו"
12:23 22/03/24  |  עידן יוסף
מדובר צה"ל ודוברות שב"כ נמסר: "אמש הופצה תמונה בה חשף דובר צה״ל מחבלים אשר נתפסו בימים האחרונים ע״י כוחות צה״ל במרחב בית החולים שיפא. בשל טעות אנוש, נמצאות מספר תמונות בגרפיקה של מחבלים שטרם נתפסו אך נמצאים לפי המידע שברשותנו במרחב בית החולים ומתבצרים בו. כוחות צה״ל ממשיכים במאמץ להביא למעצרם. לכשיסתיים המבצע יפורסמו זהויותיהם של כלל המחבלים. הטענה כי מדובר בלוחמה פסיכולוגית משוללת כל יסוד".
+האזעקות בצפון: יורטו שתי מטרות אוויריות חשודות שחצו משטח לבנון לישראל
12:21 22/03/24  |  עידן יוסף
בהמשך לאזעקות שהופעלו באזור הצפון, זוהו שתי מטרות אוויריות חשודות שחצו משטח לבנון לשטח ישראל, שיורטו בהצלחה על-ידי לוחמי ההגנה האווירית. התרעות על ירי רקטות וטילים הופעלו מחשש לנפילת שברי יירוט.
+פינלנד הודיעה על חידוש המימון לאונרא
11:44 22/03/24  |  עידן יוסף

+סגן שגריר טורקיה זומן לשיחת נזיפה: "ארדואן האחרון שיכול לדבר על אלוהים"
11:42 22/03/24  |  עידן יוסף
שר החוץ ישראל כ"ץ הורה לזמן את סגן שגריר טורקיה בישראל לשיחת נזיפה חמורה בעקבות אמירותיו החמורות של ארדואן ואיומיו נגד ראש הממשלה נתניהו. "הוריתי לזמן את סגן השגריר הטורקי בישראל לשיחת נזיפה חמורה, על רקע השתלחותו של ארדואן בראש הממשלה בנימין נתניהו ואיומיו לשלוח את נתניהו לאללה, ולהעביר לארדואן מסר ברור - אתה, שתומך בשורפי תינוקות, רוצחים, אנסים ומחללי הגופות של פושעי החמאס, האחרון שיכול לדבר על אלוהים. אין אלוהים שיקשיב למי שתומך בזוועות ובפשעים נגד האנושות שביצעו חבריך הברברים מהחמאס. תשתוק ותתבייש!".
+מי אשם ב"נכבה השנייה"? גרסת הפרשן המצרי
11:29 22/03/24  |  ירון פרידמן   |   לרשימה המלאה
חזרה לפילוג הפוליטי שהיה לפני השבעה באוקטובר, התחמקות מקבלת אחריות למצב, משבר מנהיגות ועוד - לא מדובר בישראל אלא בוויכוח הפנים-פלשתיני. פרשן מצרי מתאר בדרכו את המתיחות בין שני הפלגים הפלשתינים ומטיל את האחריות אך ורק על ישראל. ומי מאשים את חמאס?
חורבות עזה [צילום: ג'מאל עוואד/פלאש 90]
+ראש השב"כ מצטרף למשלחת היוצאת לקטר
11:17 22/03/24  |  עידן יוסף
ראש השב״כ רונן בר מצטרף לטיסת ראש המוסד דדי ברנע לקטר. בכך כל שלושת הנושאים והנותנים - ברנע, בר והאלוף במיל' ניצן אלון יגיעו לשיחות המו״מ בדוחא.
+בעקבות הפיגוע: יקודם כביש המחבר בין גוש טלמונים לכביש 443
11:02 22/03/24  |  עידן יוסף
בעקבות הפיגוע בגוש דולב-טלמונים, החליטו השרים בצלאל סמוטריץ' ומירי רגב, להעתר לבקשת ראש מועצת בנימין ישראל גנץ, ולקדם כביש המחבר בין גוש טלמונים לכביש 443 לתכנון וביצוע מידי. הכביש יאפשר יציאה נוספת לתושבי הגוש לירושלים ותל אביב.

בהודעה משותפת לשרת התחבוה ולשר האוצר והשר במשרד הביטחון, נכתב: "קיבלנו החלטה משותפת לצאת לתכנון וביצוע מידי של כביש שיחזק את ההתיישבות ואת הביטחון בגוש טלמונים. זה מצטרף ל-7 מיליארד ש״ח שהושקעו בכבישי יו״ש בתקציב האחרון. הם ינסו להמשיך להחליש אותנו והתשובה הציונית שלנו תמשיך להיות חיזוק וביסוס האחיזה הצודקת שלנו בכל מרחבי ארצנו״.
+שבעה נפגעים בפיגוע ירי על מיניבוס ליד דולב
10:54 22/03/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
בפצועים אחד אנוש ושניים קשה  ▪  בתום קרב יריות שנמשך 5 שעות הצליחו הכוחות לפגוע במחבל  ▪  כלים אוויריים הועלו לסריקה ולתקיפה  ▪  ראש מועצת בנימין: "מאז תחילת המלחמה אנחנו מתריעים בדיוק על המקום הזה"
זירת הפיגוע [צילום: דובר צה''ל]
+לשאוב השראה מקדמונינו, בעומדם מול מבקשי נפשם
10:11 22/03/24  |  נעם סולברג   |   לרשימה המלאה
דברי השופט נעם סולברג בטקס הסמכת עורכי דין חדשים, בבנייני האומה בירושלים [י' באדר ב' תשפ"ד, 20.03.2024]

[צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]
+נמשכת הפעילות במרחב בית החולים שיפא
09:06 22/03/24  |  
כוחות צה"ל ושב"כ ממשיכים בלחימה ממוקדת במרחב בית החולים שיפא - מסר (22.3.24) דובר צה"ל. צוות הקרב של חטיבה 401, צוות הקרב של חטיבת הנח"ל וכוחות שייטת 13 בפיקוד אוגדה 162 פועלים במרחב תוך הימנעות מפגיעה באזרחים, חולים, צוותים רפואיים וציוד רפואי. הלוחמים חיסלו עד כה כ-150 מחבלים במרחב בית החולים, עצרו מאות חשודים ואיתרו אמצעי לחימה ותשתיות טרור.
+בחזרה לפון-קלאוזביץ
06:31 22/03/24  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
מלחמה צריכה יעד מדיני ברור  ▪  נתניהו שוב פוזל לרפובליקנים ומפלרטט עם עבריין בלתי שפוי  ▪  המשותף לשומר וגולדפוס  ▪  מה באמת חשוב לסמוטריץ'  ▪  חוק הרבנים ואבי דיכטר  ▪  האם מישהו עוקב אחרי כבוב
פון-קלאוזביץ. מהותה של המלחמה
+אקונומיסט: ישראלים בהכחשה, אבל הטלטלה בוא תבוא
06:31 22/03/24  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
אקונומיסט במאמר חריף במיוחד נגד ממשלת נתניהו והתנהלותה במלחמה ולקראת היום שאחרי  ▪  העיתון קורא לארה"ב להפעיל לחץ מדוד על ישראל ומביע תקווה למהפך פוליטי אחרי המלחמה
מדיניות החיבוק לא הצליחה [צילום: אבי אוחיון, לע"מ]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
הלם מפקדים
תגובות  [ 8 ] מוצגות   [ 8 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
צופה ורואה
22/03/24 17:53
 
בוקי שמואל
25/03/24 23:36
2
נחמן בראוטבר
22/03/24 19:48
3
יריב
23/03/24 09:45
4
גאסקון
23/03/24 17:22
5
שקמה הנביאה
23/03/24 20:29
6
הירונימוס
23/03/24 22:01
7
הצופה שלא נרדם
23/03/24 23:16
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  מלחמת חרבות ברזל
היו ברוכים - עורכות-דין ועורכי-דין - חדשים ורעננים. חג פורים בפתח, חג שמח; ברכות גם לרגל רמדאן. אנו כּמהים לשמחה. רבים מאיתנו יקראו את מגילת אסתר. הרבה עבר עלינו בין גלילה של שנה שעברה, לגלילה של שנה זו. שנה קשה מבית ומחוץ. בעיתות צרה וצוקה, אנו מגששים את דרכנו, מבקשים לעיתים לשאוב נחמה ותובנה מבארות המים, ממעיינות החכמה שהותירו לנו קדמונֵנו.
22/03/2024  |  נעם סולברג  |   נאומים
מלחמה צריכה יעד מדיני ברור נתניהו שוב פוזל לרפובליקנים ומפלרטט עם עבריין בלתי שפוי המשותף לשומר וגולדפוס מה באמת חשוב לסמוטריץ' חוק הרבנים ואבי דיכטר האם מישהו עוקב אחרי כבוב
22/03/2024  |  איתמר לוין  |   כתבות
יש עדיין נתיב צר למניעת אסון בעזה. הפסקת אש זמנית ושחרור חטופים יכולים להוביל לשינוי בממשלת ישראל; את שרידי חמאס בדרום הרצועה אפשר לרסן או להשמיד; ומבין החורבות יחלו שיחות על פתרון שתי המדינות. אבל באותה מידה המו"מ עשוי להיכשל, וישראל תישאר לכודה במצב הקשה ביותר בתולדותיה, עם כיבוש אין-סופי, פוליטיקה ימנית קיצונית ובידוד – מזהיר אקונומיסט. ישראלים רבים מצויים בהכחשה, אבל הטלטלה בוא תבוא. התוצאות יקבעו לא רק את גורל הפלשתינים, אלא גם האם ישראל תשגשג ב-75 השנים הבאות.
22/03/2024  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת
זו כנראה הסוגיה הפוליטית הרגישה ביותר מבחינת ראש הממשלה נתניהו, שמצהיר שלא תהיה כל נגיעה לרשות הפלשתינית ב"יום שאחרי". ברקע הדברים הללו, דווח הערב (ה') בחדשות 13 כי בתקופה האחרונה התקיימה פגישה חשאית בין שני בכירים ישראלים לגורם בכיר בפתח. על הפרק: שאלת "היום שאחרי" בעזה והאפשרות שגורמים עזתים, המשויכים לפתח, ינהלו את החיים ברצועה. מי שנשלחו מטעם ישראל לפגישה הזו הם מתאם פעולות הממשלה בשטחים ובכיר מאוד בשב"כ. לא ברור אם נתניהו אישר את דבר הפגישה, ומלשכתו לא נמסר ההתייחסות עד כה - אך בדרך כלל פגישות מהסוג הזה עוברות ברוב המקרים את אישור ראש הממשלה. כמו-כן, רוב שרי הקבינט לא ידעו על הפגישה.
21/03/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
רוב מוחלט של הפלשתינים, הן ביהודה ושומרון והן בעזה, תומכים בהחלטת חמאס לבצע את טבח 7 באוקטובר. רוב גדול מהם גם תומכים בהמשך שליטתו של חמאס ברצועה לאחר המלחמה. כך מלמד סקר שערך ד"ר חליל שקאקי, המוביל בתחום זה בקרב הפלשתינים, ואשר תוצאותיו התפרסמו (21.3.24) בחדשות 12. התוצאות מלמדות, כי המכה הצבאית הקשה שספג חמאס לא הפכה למכה פוליטית, לפחות בקרב הפלשתינים, וכי יהיה קשה מאוד לשכנע אותה להסכים לשלטון אחר.
21/03/2024  |  איתמר לוין  |   חדשות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
דן מרגלית
דן מרגלית
מדוע אתם באים אל נתניהו בטענות שלא ביקר אתכם? הוא אינו ראוי לחברתכם    "קדמה הכנסת אורחים לשכינה", נאמר במקורותינו, כך אנהג, אבל להזמינו ביוזמתי? או אתם - להזמינו לבתיכם בעת מצוקתכם...
יוסף אליעז
יוסף אליעז
רע הדבר שנושא עתיד הרצועה טרם נידון אצלנו וטרם הוחלט מה עמדת ישראל    האם חשבו אצלנו לא רק על המחר שאחרי המלחמה אלא גם על מוחרתיים?
חיים רמון
חיים רמון
בעבר, כשנפתלי בנט עוד היה נוהג להביע את דעתו, עמדותיו היו של ימין קיצוני, וכמו בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן-גביר
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: ד"ר אליהו כהן 1 פתח תקוה 4976012 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il