|   15:07:40
דלג
  משה גביש  
יועץ כלכלי, בורר ומגשר
דוא"ל בלוג/אתר רשימות מעקב
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
קבוצת ירדן
כל מה שרציתם לדעת על קנביס רפואי
כתיבת המומחים
מה צריך לדעת כשמתכננים חופשה באילת?
"העם אמר את דברו" [צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת] בכל מקרה לא תהיה רוטציה [צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת]

האמת מאחורי המחלוקת על תקציב המדינה

תקציב חד-שנתי או דו-שנתי

כל כלכלן מתחיל יודע שצריך להעביר כעת תקציב דו-שנתי - בדיוק כפי שהתחייב נתניהו אבל נתניהו יודע, שתקציב כזה יחשוף את מה שהוא מנסה להסתיר, במיוחד אם בכוונתו ללכת לבחירות: שבשנה הבאה יהיה צורך להטיל גזירות תקציב חד-שנתי יהיה המשך שלטון יחיד במסווה של דמוקרטיה
09/08/2020  |   משה גביש   |   יומני בלוגרים   |   כנסת 23   |   תגובות
מר גנץ, אתה צודק; תהיה גם חכם
איתמר לוין
נכון שנתניהו התחייב לתקציב דו-שנתי ונכון שזה מה שנחוץ כעת, אבל החלופה של בחירות מוקדמות וניצחון של נתניהו בהן גרועה הרבה יותר - מבחינת המאבק בקורונה וקיומו של שלטון החוק * תנשוך שפתיים, אדוני, ותבהיר בקול רם וברור שאתה מסכים לדרישותיו של נתניהו רק כדי להציל את המדינה
לרשימה המלאה

כל תלמיד שעבר בהצלחה את השיעור הראשון במבוא לכלכלה יאמר לך שאין שום טעם כלכלי בהגשת תקציב לחודשיים-שלושה בלבד. אני חוזר בי - יש אחד האומר זאת, ושמו פרופ' אבי שמחון, אך הוא מזמן אינו מסתמך על עקרונות הכלכלה אלא על מה שראש הממשלה מעוניין בו - his master's voice.

בממשלות הקודמות היה זה ראש הממשלה בנימין נתניהו שנלחם יחד עם שר האוצר שלו דווקא בעד תקציב דו-שנתי, ונימוקיו היו יציבות ותכנון לטווח ארוך. ניתן למצוא את זה בכל חיפוש באינטרנט. הנימוקים האלה אינם נכונים היום פחות משהיו נכונים אז, אך הפעם משום מה נעלמו כלא-היו מארגז ההצהרות של ראש הממשלה.

העברת תקציב לזמן קצר משדרת חוסר יציבות ומשדרת חוסר אפשרות לתכנון של שנה. זה לא המצב ואין לכך שום נימוק כלכלי חוץ מסיבה פוליטית. נתניהו אומר שאין לדעת מה יקרה עד 2021 ולכן לא ניתן לאשר היום תקציב מעבר לחודשיים-שלושה. טווח התכנון של הממשלה הוא שלושה חודשים בלבד? זה עוד פייק ניוז לחייזרים. תקציב 2021 אמור בכל מקרה להיות מוגש בעוד חודשיים לכנסת; לא נהיה אז יותר חכמים מאשר היום.

נתניהו אומר כך: אם בני גנץ לא יתקפל - תפוזר הכנסת, הבחירות יוקדמו לנובמבר, רוטציה לא תהיה, ואם אבחר לקדנציה נוספת זה יחזק גם את מעמדי בבית המשפט - אני אפמפם שוב ושוב שהעם אמר את דברו. אם גנץ יתקפל ותקציב חד-שנתי יעבור, יש לי עדיין נקודת יציאה לפני אישור תקציב 2021, וגם אז הרוטציה לא תתקיים. בכל מקרה, מצבי טוב יותר עם תקציב קצר.
זה שמצב המדינה ואזרחיה רע יותר עם תקציב לחודשיים, זה פחות מעניין.

חשוב לציין שחלק לא קטן מתקציב 2021 כבר ממושכן, גם אם פורמלית לא יאושר עכשיו; תשלומי אבטלה כבר הובטחו עד אמצע 2021, ההצטיידות למשרד הביטחון לא תתבצע בפועל השנה אלא בשנה הבאה, כך גם מרבית ההצטיידות של בתי החולים ומערכת החינוך. כל אלה מסתכמים במיליארדי שקלים רבים והם יהיו בפועל ממילא חלק מתקציב 2021.

לפני יומיים אמר נתניהו שאישור תקציב דו-שנתי פירושו הטלת גזירות. לא שמו לב לדברים. זה דומה לאמירה לפיה המבול בא משום שנוח בנה תיבה. זה לא הפוך? האם עצם הגשת תקציב יוצרת גזירות? בוודאי שלא. אבל הגשת תקציב דו-שנתי תחשוף את הסוד הגדול שנתניהו מעוניין להסתיר - בשנה הבאה יהיה צורך גם בגזירות לאחר ההרחבה העצומה השנה. אם הולכים לבחירות בנובמבר, נתניהו לא מעוניין לגלות לציבור שאכן יהיו גזירות. הוא יגלה לנו רק לאחר הבחירות.

טוען שר האוצר, ישראל כ"ץ, שלא ניתן להגיש תקציב דו-שנתי במגבלת הזמן של החוק הקיים. גם זו הטעיה:

  • ניתן לדחות את המועד בחוק יסודות התקציב בחקיקה שתארך יומיים. הממשלה הראתה שהיא יודעת להעביר חוקי בזק וראה לעניין זה את חוק הקורונה, כולל סמכויות השב"כ, שהוא ארוך ומסובך בהרבה ועבר כברק. כך גם המיליארדים שאושרו מחוץ לתקציב בתוך הקופסה המפורסמת. כדי להקל על הממשלה נגלה לנתניהו שיש כבר הצעת חוק כזו, שהוגשה על-ידי פאט ופאטשון, הנדל והאוזר. אפשר לאשר אותה מחר ואז הכנסת לא תפוזר עד סוף ספטמבר, ועד אז יאושר תקציב דו-שנתי.

  • באגף התקציבים כבר הוכנה המסגרת לתקציב דו-שנתי, ותוך שבועות מעטים יוכלו להגישו. נתניהו וכ"ץ אסרו על הפקידים לחשוף זאת, כדי שיוכלו להמשיך ולשדר שהדבר בלתי אפשרי.

  • לבסוף אציין שכל תקציב עובר שינויים רבים גם לאחר אישור, ואין בכך סיבה להימנע מלאשר אותו.

לסיכום: דרוש תקציב דו-שנתי, ניתן לאשר אותו בתוך שבועות ספורים, אבל כאשר השיקול אינו טובת המדינה אלא טובת אדם אחד שכל שריו עונים אחריו אמן, הסיכוי שזה יקרה הוא קטן. ההולכה לבחירות, אותה יוזם ראש הממשלה, תביא לפילוג ולחיכוכים קשים בין ימין מרכז ושמאל, עוד יותר מאלה הקיימים כבר היום, לאי ודאות כלכלית ושלטונית, לפגיעה בדירוג האשראי של מדינת ישראל וכתוצאה מכך פגיעה במדינה, בהשקעות מקומיות ומחו"ל, וביציבות החברות והעסקים, ולהמשך שלטון יחיד במסווה של דמוקרטיה.

תאריך:  09/08/2020   |   עודכן:  09/08/2020
משה גביש
+כחול לבן תתמוך בדחיית אישור התקציב
22:58 09/08/20  |  עידן יוסף
כחול לבן הודיעה שתתמוך בדחיית אישור התקציב. בהודעה מטעמה נמסר: ״כחול לבן מברכת את הליכוד על היענותו לשמירה על יציבותה הפוליטית והציבורית בישראל. כחול לבן תעשה כל שביכולתה כדי למנוע בחירות איומות מאזרחי ישראל בעיצומו של אחד המשברים החמורים בתולדות המדינה. נתמוך בתיקון החוק הקיים, בדרך שתאפשר תקציב לשיקום כלכלת ישראל. לאזרחי מדינת ישראל מגיע את הוודאות והיציבות הטובה ביותר בעת הזו ולכך נמשיך לפעול״.
+הקואליציה תתמוך בחוק לדחיית אישור התקציב
22:37 09/08/20  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
ראש הממשלה נתניהו יאפשר את העברתו בטרומית של החוק של מפלגת דרך ארץ לדחיית תקציב המדינה  ▪  שומר את האפשרות לדחיית משבר התקציב בחודשיים  ▪  כחול לבן ושס הודיעו שיתמכו בהצעת החוק
נתניהו. דוחה את הקץ [צילום: עדינה ולמן/דוברות הכנסת]
הנדל. למנוע את טירוף הדעת
+מגעים לאיחוד בין כחול לבן לעבודה
21:01 09/08/20  |  עידן יוסף
אחרי שהתאחדה עם גשר ומרצ, וטענה שכחול לבן היא בכלל מפלגת ימין, מתקיימים מגעים למיזוג בין מפלגת העבודה לכחול לבן. בימים אלה מתנהלים מגעים בין בני גנץ לעמיר פרץ על ריצה משותפת ולשריון שני מקומות בעשירייה הראשונה.
+ברוח הבחירות: הליכוד החל לתאם ראיונות
19:16 09/08/20  |  עידן יוסף
בקבוצת דוברי הליכוד נמסרה ההודעה הבאה: ״ערב טוב, ‏כפי שאתם שמים לב אנחנו בימים מאוד רגישים מבחינה פוליטית ולכן חשוב שתעדכנו מראש לפני שעולים להתראיין על מנת שאעביר מסרים ותדרוך בזמן. תודה על ההבנה״. מובר בנוהל המזכיר ימי בחירות.
+לפיד: "נעלה להצבעה הצע"ח שתמנע מנאשם בפלילים להרכיב ממשלה"
14:08 09/08/20  |  מירב ארד
יש עתיד-תל"ם תעלה ברביעי הקרוב (12.8) להצבעה את הצעת החוק שתמנע ממי שהוגש כנגדו כתב אישום להרכיב ממשלה. ראש האופוזיציה, ויו"ר יש עתיד-תל"ם, יאיר לפיד אמר היום: "זה שאין היום ישיבת ממשלה ואנחנו דוהרים לבחירות כי לראש הממשלה יש כתבי אישום וזה מעסיק אותו זו בושה וחרפה. לאנשים אין מה לאכול, עסקים נסגרים. אנחנו בגלל זה ביום רביעי הקרוב נשים על שולחן הכנסת את הצעת החוק שלא מאפשרת לאדם לרוץ לראשות הממשלה עם כתבי אישום פליליים. המצב לא יכול להימשך".
+ח"כ אשר: "לא נהסס לבטל החלטה ביחס לכמות המתפללים"
10:07 09/08/20  |  מירב ארד
יו"ר ועדת החוקה ח"כ יעקב אשר: "מקווה שקבינט הקורונה יתקן היום את הקריטריון השגוי ביחס לבתי הכנסת ויאשר את הגדלת כמות המתפללים. וועדת החוקה בראשותי תבחן את ההחלטה ולא תהסס לבטלה אם לא יהיה בה צדק והיגיון. לא יכול להיות שלא יופעל שיקול דעת לגבי בתי תפילה כפי שכבר נעשה בענפים אחרים."
+האם תומכי נתניהו שואפים לדיקטטורה
08:04 09/08/20  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
לאדם בודד מותר להפגין נגד ממשלה שקיבלה 99% מהקולות, ולמיעוט מותר לדרוש בכל עת להחליף את שלטון הרוב  ▪  ראו כיצד נפלה גולדה מאיר ב-1974 ומה אירע בימית ב-1982  ▪  הדרישות להעניק לנתניהו חסינות ולהכפיף את בית המשפט העליון לדרג הפוליטי, גם הן מהוות מאפיינים של דיקטטורה
הפגנה נגד ממשלת מאיר, אפריל 1974 [צילום: משה מילנר, לע"מ]
פינוי העיר ימית, אפריל 1982 [צילום: בני תל-אור, לע"מ]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
תגיות  / עוקבים מי ומי בפרשה - לקבלת רשימות חדשות עם הופעתן
 אבי דיכטר / Avi Dicter   אבי ניסנקורן / Avi Nisankorn   אבי שמחון / Avi Simhon   אוסאמה סעדי / Osama Saadi   אופיר אקוניס / Ofir Akunis   אופיר כץ / Ofir  Katz   אורי מקלב / Uri Maklev   אוריאל מנחם בוסו / Uriel Busso   אורית פרקש-הכהן / Orit Farkash-Hcohen   אורלי לוי-אבקסיס / Orly Levi-Abekasis   אורנה ברביבאי / Orna  Barbivai   איילת שקד / Ayelet Shaked   אימאן ח'טיב יאסין / Iman  Khatib Yassin   איתן גינזבורג / Eitan  Ginzburg   אלון שוסטר / Schuster Alon   אלי כהן / Eli Cohen   אמיר אוחנה / Amir Ohana   אסף זמיר / Asaf Zamir   אריה מכלוף דרעי / Aryeh  Machluf Deri   בועז טופורובסקי / Boaz  Toporovsky   בני גנץ / Benny  Gantz   בנימין נתניהו / Benjamin  Netanyahu   גבי אשכנזי / Gavriel  Ashkenazi   גדי דסטה יברקן / Gadi Desta  Yivarken   גדעון משה סער / Gideon  Sa'ar   גילה גמליאל / Gila  Gamliel   גלעד מנשה ארדן / Gilad  Erdan   דוד אמסלם / David Amsalem   דוד  ביטן / David Bitan   ווליד טאהא / Waleed Taha   ולדימיר בליאק / Vladimir Beliak   זאב אלקין / Ze'ev Elkin   חיים כץ / Haim Katz   טור פז משה   יאיר לפיד / Yair  Lapid   יואב גלנט / Yoav Galant   יואב סגלוביץ' / Yoav Segalovich   יואב קיש / Yoav Kish   יואל (יולי) אדלשטיין / Yoel Edlshtein   יוראי להב הרצנו / Yorai  Lahav-Hertzano   יזהר שי / izhar  shay   יעקב ליצמן / Yaakov Litzman   יפעת שאשא-ביטון / Yifat  Shasha-Biton   ישראל אייכלר / Yisrael  Eichler   ישראל כץ / Israel  Katz   מאי גולן / May  Golan   מאיר כהן / Meir  Cohen   מאיר פרוש / Meir Porush   מיכאל  מלכיאלי / Michael Malkieli   מיכאל מרדכי ביטון / Michael  Biton   מיכאל מרדכי ביטון / Michael Mordechai Biton   מירב כהן / Meirav  Cohen   מירי  רגב / Miri Regev   מכלוף מיקי זוהר / Miki Zohar   מרב מיכאלי / Merav  Michaeli   משה ארבל / Moshe Arbel   משה גפני / Moshe Gafni   משולם נהרי / Meshulam Nahari   מתן כהנא / Matan  Kahana   ניסים ואטורי   נפתלי בנט / Naftali  Bennett   סעיד  אלחרומי / Said Elharumi   עודד פורר / Oded Forer   עודה איימן / Ayman  Odeh   עומר ינקלביץ'   עופר כסיף / Ofer  Cassif   עמיר ארמונד פרץ / Amir  Peretz   צחי הנגבי / Tzachi  Hanegbi   ציפי חוטובלי / Tzipi  Hotovely   קארין אלהרר / Karin  Elharar   רות וסרמן לנדה / Ruth Wasserman Lande   רם בן ברק / Ram  Ben Barak   רפי פרץ / Rafi  Peretz   שלמה קרעי / Shlomo  Karhi   שרן השכל / Sharren Haskel 
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
תקציב חד-שנתי או דו-שנתי
תגובות  [ 2 ] מוצגות   [ 2 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
פלג א
9/08/20 12:04
2
רוני יפ
9/08/20 12:25
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  כנסת 23
1. הססמה החדשה של תומכי בנימין נתניה היא: "10,000 איש רוצים לבטל את הצבעתם של 2 מיליון". הכוונה כמובן למספר המפגינים נגד נתניהו בהשוואה למספר הקולות שקיבל הליכוד בבחירות האחרונות. נניח בצד את העובדה שמדובר בטיעון מספרי מופרך: מספר המפגינים מוגבל בשל תנאי המקום והזמן, בעוד מספר המצביעים אינו מוגבל. נתמקד בטענה עצמה, שהיא מסוכנת ביותר.
09/08/2020  |  איתמר לוין  |   כתבות
ישיבת הממשלה השבועית לא תתקיים מחר (יום א', 9.8.20) כבכל שבוע. זאת, לאחר שלסדר היום שלה לא הוכנסו נושאים הנמצאים במחלוקת עמוקה בין הליכוד לכחול-לבן.
08/08/2020  |  איציק וולף  |   חדשות
כ-15,000 בני אדם התאספו (שבת, 8.8.20) בהפגנה המתקיימת בכיכר פריז בירושלים, סמוך למעונו הרשמי של ראש הממשלה, בנימין נתניהו.
08/08/2020  |  איציק וולף  |   חדשות
האם בדמוקרטיה ניתן להחליף את השלטון בהפגנות? בהחלט כן האם הימין הוא נתניהו ונתניהו הוא הימין? ממש לא האם חופש ההפגנה וחופש הביטוי הם בלתי מוגבלים? בהחלט לא האם יש צורך בפסקת ההתגברות? כן, אבל בצורה מאוזנת האם הימין יישאר בשלטון לעולם ועד? לחלוטין לא
07/08/2020  |  איתמר לוין  |   כתבות
ראשי הסיעות החרדיות בכנסת הודיעו לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולשר הביטחון, בני גנץ, כי לא ישתפו פעולה עם אף יוזמה שתביא להקדמת הבחירות.
06/08/2020  |  איציק וולף  |   חדשות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
ציפי לידר
ציפי לידר
למרבה האירוניה, בתו של פרעה היא שהצילה אותו ובסופו של דבר פרעה בכבודו ובעצמו גידל את משה בארמונו, וסלל את הדרך לגאולה    האדם חושב, והאלוקים צוחק
רפאל בוכניק
רפאל בוכניק
מאז אסון ה-7 באוקטובר 2023, ניכר כי המושג "הפקרה" נחרת בשיח הציבורי כתיאור מצב המייצג את אשר פקד אותנו ביום המר והנמהר ההוא - קלות הבלתי נסבלת של ייחוס אשמת "הפקרה" לממשלת ישראל
איתמר לוין
איתמר לוין
המתקפה האירנית מהווה הזדמנות פז לישראל, אך מותר להניח שהממשלה תבזבז אותה    ובינתיים: האנטישמיות בארה"ב שוברת שיאים, הקבינט ממשיך לדלוף ויריב לוין מפגין צביעות
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il