|   15:07:40
דלג
  מרדכי ליפמן  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
קבוצת ירדן
החברה המצויינת למוצרי CBD כבר בישראל
כתיבת המומחים
כל מה שצריך לדעת על הפסקת הריון

"מורשת" רבין (ופרס)

השבוע לפני 26 שנים, ביום רביעי 19 באוקטובר 1994, בוצע פיגוע התאבדות באוטובוס קו 5 של חברת דן ברחוב דיזנגוף, תל אביב, סמוך לפינת הרחובות דיזנגוף ואסתר המלכה, כ-100 מטרים צפונית לכיכר דיזנגוף בפיגוע נרצחו 22 בני אדם ונפצעו עשרות
28/10/2020  |   מרדכי ליפמן   |   יומני בלוגרים   |   העולם הערבי   |   תגובות
ערפאת. מגמת דמים [צילום: ויסאם נאסר/פלאש 90]

בימים הקרובים יציינו ממשלת ישראל ומשפחת רבין את יום השנה ה-25, לרצח יצחק רבין ז"ל (4 בנובמבר 1995). במועד זה צפות ועולות, מטבע הדברים, שאלות משאלות שונות. המרכזית שבהן מתייחסת לבירור המובע בכותרת דלעיל: מהי מורשת רבין? לא נפרוש כאן את מלוא היריעה. לרבין זכויות רבות בהיסטוריה של מדינת ישראל. בחינת תפקודו שלו ושל שמעון פרס בתקופת הסכמי אוסלו, מחייבת, באספקלריית השנים שעברו מאז, בחינה מחודשת ומדוקדקת של הסכמים אלה. אין להתחמק מבירור מידת הצלחתו או כשלונו של הצמד רבין/פרס. כאשר שאלה זו לפותה ללא הפרד בשאלה מה הביאו לנו בכנפיהם הסכמי אוסלו כשלעצמם.

שנת 1994, חדשים ספורים אחרי הסכם אוסלו הראשון (20.8.93) הייתה גם השנה בה הלמו הפלשתינים בישראל ובתושביה, ללא אבחנה, תוך הפרת כל האמירות, ההבטחות וההסכמים, שנחתמו או שהיו בתוואי התכנון הקרוב לחתימה של רבין ופרס. את הארץ שטף גל דמים. ערפאת, נחוש בדעתו להחמיר את המאבק בישראל. ואכן את מגמת הדמים הזאת שרטט ערפאת כבר ב-23 במאי 1994, פחות משנה לאחר אוסלו הראשון. חמישה חדשים לפני אירוע ההתאבדות האמור לעיל בת"א, 2,000 ק"מ משם, בעיר הדרום אפריקנית הגדולה, יוהנסבורג, נשא ערפאת את "נאום יוהנסבורג", בפני קהל שרובו היה מורכב מסטודנטים ערבים שלמדו בדרום אפריקה.

מאוחר יותר הוגדר נאום זה כנאום הסתה. אלא שלא "רק" הסתה הייתה בדברים שנשא הראיס. אלא התייחסות מפורשת לאופי המאבק העתידי. ערפאת "הישן", התנער ממחלצותיו החדשות. הוא "תיבל" את דבריו באמירות מפורשות על העתיד שהוא "מתכנן" לישראל. כך לדוגמה התייחס בנחרצות אל ירושלים כאל בירת פלשתין הנצחית. גם הצהיר על חזרתו למקורות המוסלמיים/הדתיים של המאבק. הוא נסמך הפעם לראשונה על הנביא מוחמד, ועל האופן המדמם בו ניהל את מלחמת הקודש שלו ביהודי חודייבה. לאוזניים מוזיקליות, לו היו רבין ופרס מצויידים בהן, לאמירה זו פירוש אחד: ערפאת חזר בתשובה, חזר בו מכל ההסכמות עם ישראל, אף נשבע אמונים לאל-אקצה... כאשר הממסד הדתי/הערבי באיו"ש מתגייס לעזרתו, ומספק לו את הסממן הדתי הנחוץ.

ערפאת משרטט תוכנית פעולה. לראשונה, נשק בלתי קונבנציונלי: המתאבדים

בתוכנית הפעולה ששורטטה על-ידי הראיס: הג'יהאד יימשך. היעד המרכזי הוא "כיבוש ירושלים". והחמור במיוחד: "לא נוותר על זכות השיבה. עוד הוסיף: הסכמי אוסלו שווים במשמעותם להסכם חודייבה", אותו הסכם שביתת נשק שחתם הנביא מוחמד עם שבט קורייש היהודי. הפרתו לוותה בשפך דם אכזרי, ולמעשה השמדת השבט כולו על-ידי מוחמד. לימים התברר כי ערפאת אכן לא בזבז את זמנו. מיד לאחר שחזר ליריחו, החל לארגן כאן, הוא ואנשיו, סדרת פיגועים קשים במיוחד: הפעם כלל בתוכניותיו הגברת השימוש בנשק בלתי קונבנציונאלי: המתאבדים. השאהידים. מונח אותו העניקו להם אנשי הדת, שפעלו במצוותו. לישראל, בשלב ההוא, לא הייתה כל תשובה לשימוש שעשו הפלשתינים בחיי אנשיהם הם. רבין הופתע שוב.

רבין לא ידע. הוא לא ידע

בישראל, כאמור, לא ידעו על הנאום. למרות שתוכנן על-ידי הפלשתינים זמן רב מראש. האירוע הוקלט באופן אקראי לחלוטין על-ידי עובר אורח מזדמן, והגיע, שוב באקראי, ללשכתו של רה"מ דאז, יצחק רבין, כעבור שבועיים. עוד מספר ימים חלפו בהמתנה לתרגומו לעברית. במועד ההוא לוותה נחיתת המסמך המאוחרת על שולחנו של רה"מ, בנזיפה קשה. רבין גער, אדום כולו מכעס, לדברי עד ראיה, בישיבת הממשלה באנשי המודיעין. הוא חזר על כך בשנייה, בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. מאוחר יותר כאשר דלף נאום ערפאת לתקשורת, הוא עורר זעזוע, גם בחוגי שמאל שונים בארץ. יוסי שריד, מראשי השמאל, אמר בכנסת כי... "על ערפאת להתנצל, הוא חרג בנאומו מהמוסכם עם ישראל".

בכך הוכיח שוב שריד, שהיה איש אמונם של רבין ופרס, חוסר הבנה מוחלט לדרכו המתפתלת של הראיס, ולמסלול החדש אותו בחר עכשיו, ואשר אותו הגדיר שוב, בבהירות, ככזה שיהיה רווי בדם. ערפאת הבטיח וגם ביצע. האינתיפאדה השנייה הייתה חמורה לאין שיעור מקודמתה. הנשק הבלתי קונבנציונאלי, שאותו הפעיל, מבלי שישראל תהיה מוכנה לכך - נשק המתאבדים, עשה שמות במוראל האזרחי. אוזני רבין ופרס לא היו כרויות לנאמר באירוע הזה. שמעון פרס נכשל שוב כאשר ערפאת סרב, למרות הבטחה מפורשת, מלווה בתקיעת כף, לכלול בוועידה הקרבה של אש"ף, מחיקת ההתחייבות של תנועתו במצעה לפעול לחיסול מדינת ישראל, כיעד מרכזי שלה. גם פרס לא הסכין להבין, או לא רצה להבין כי ערפאת נחוש בהחלטתו להלחם נגד ישראל עד כלותה.

הסכמי אוסלו ועוד יותר תוצאותיהם המדממות, היו בחזקת כשלון. ערפאת הצליח בתכנון מהלך הונאה גדול, ובהוצאתו אל הפועל. הוא הוביל בכחש את שני המנהיגים האחראיים לתהליך השלום. היו אלה מנהיגים שלא הקשיבו, אולי לא רצו להקשיב, לצלילים הצורמים שבאו מכיוונם של הפלשתינים, וכאלה היו בשפע. תהליך זה מעולם ומלכתחילה לא היה בר ביצוע, בעטיו של הראיס. מרְפא זוטא למצב שאליו נקלעה ישראל, בעטיין של השגיאות החמורות, שעשה הצמד הנ"ל דאז, נוצר עכשיו, בחדשים האחרונים, כאשר יזם נתניהו והוציא לפועל את "השלום תמורת שלום", עם האמירויות ועם סודן. הסכמים אלה החזירו את הפלשתינים למשבצת הראויה ולפרופורציות הנכונות, ואולי בזכות עובדה זו הם יאותו לחדש את המשא והמתן המדיני עם ישראל, הפעם ללא הצבת זכות השיבה, תנאי שהיה תמיד מחסום בלתי עביר לעצם קיום תהליך זה. אולי.

שידור חוזר: הצוללות (איך לא), שוב על הפרק

באחרונה עולה שוב נושא הצוללות על הפרק. ולמה לא... הרי צריך להמשיך את ה"טיפול" בנתניהו כבשק חבטות... לא להניח לו חלילה לרגע. "הוא עשה שלום עם האמירויות"? אומרים במקהלה שוחרי הדמוקרטיה בקלפי, מתריסי העירום בבלפור, שחורי החולצות והדגלים, הפלנגיסטים, מודל 2020, "הוא עושה שלום עם סודן"? ממשיכות ואומרות במקהלה חושפות החזה מבלפור, "זה לא מונע מאתנו להמשיך ולשפוך את דמו בתקשורת, בכנסת, ובכל מקום אפשרי. קדימה"... שני נושאים העלו עכשיו שוב ומחדש "החמוצים", על הפרק. הראשון עניין הצוללות. כמו בתזמורת מתואמת להפליא ביד מנצח (שהוא, ליתר ביטחון אישי ניצב מאחרי הקלעים. אהוד ברק? לכאורה).

כל פעם שהתעניינות הציבור בתיקיו האחרים של נתניהו דועכת, חייבים לנפוח בהם רוח חדשה. גם אם היועמ"ש יאמר עוד אלף פעם שנתניהו איננו קשור לנושא זה. ולכן, מתחת להררי המילים, חיוני להתייחס שוב למהותו האמיתית של נשק שובר שוויון, שאין לו תחליף מהבחינה האמורה. גם יכולת המכה השנייה, היא יכולתו הבלעדית, והרי הוא הצוללות. אלא שעל כך לא מדברים בפרהסיה, גם ממעטים באיזכור סוג החימוש שיישאו. מכאן גם השתיקה של רה"מ. אבל על-פי פרסומים זרים משמעות ההגדרות האמורות היא כי ישראל תהיה מסוגלת לבצע מתקפת נגד לתקיפה אטומית עליה, באמצעות טילים בעלי ראש נפץ גרעיני, מטווח קרוב יותר. נדגיש שוב: על-פי פרסומים זרים.

גם את ההסכם עם האמירויות ראוי לבחון מהזווית הזו. הודות לו ישראל "התקרבה" לאירן והמרחק עתה בינה לבין אתריה האיסטראטגיים, של מדינת ענק זו, נמדד במאות, לא באלפי קילומטרים. ייתכן שמתוך הבנת כל המרכיבים החדשים האלה שנתניהו השכיל "לצבור" מתוך ראיית העתיד במאבק מול אירן, יעשו האירנים ואולי כבר עושים, הערכה מחדש? ואולי הם בדרך למסקנה המתבקשת, שסכסוך צבאי עם ישראל מסוכן להם מבחינת תוצאותיו, יותר מכפי שהעריכו בעבר? ואולי, רק אולי, מבינים, גם באמירויות, שהשלום עם ישראל יביא לתוספת ביטחון לעולם המוסלמי סוני, "בעזרת" הנוכחות של ישראל, במערך החדש הזה?

ולכן מצב בו רה"מ מנהל את המערכות הללו כשידיו קשורות מאחורי גבו (מחמת הסודיות וחובת השתיקה), בעוד אויביו בבלפור, בכנסת ובאתרי ההפגנות למיניהן, חורצים לשון ללא הגבלה, אף מרשים לעצמם לעבור כל גבול סביר מבחינת ביטחון המדינה, איננו תקין, בלשון המעטה ועלול לגרום לישראל נזק בלתי הפיך.. מסתבר שמנדלבליט הבין פן זה של הדברים. הוא נהג נכון ולפחות, מתוך אחריות, גם על-פי שיקולים של ביטחון המדינה. כל הנאמר לעיל, מבסס את הדאגה של רבים מהמשך ההסתה נגד נתניהו. האווירה הכללית, המקשה, במיוחד בענייני ביטחון, על נתניהו, מדאיגה מאד. היא בהחלט עלולה לפגוע בביטחון המדינה. הופעתו האחרונה של משה בוגי יעלון והצהרתו, בעזות מצח מול פני האומה, כי הוא מוכן לתאם פעולה עם המשותפת, מחזקת חששות של רבים כי המסע נגד נתניהו פרץ כל גבול סביר.

תאריך:  28/10/2020   |   עודכן:  28/10/2020
מרדכי ליפמן
+עסקת מטוסי ה"חמקן" - מבחן "אגו" לעיתונאי
14:22 28/10/20  |  רפאל בוכניק   |   לרשימה המלאה
ההמולה סביב עסקת מטוסי F-35 מארה"ב לאיחוד האמירויות, וקרב הגרסאות סביבה, מעמידים במבחן סוגיות של אתיקה עיתונאית מזה ושל אמינות מנהיגים מזה. האגו העיתונאי הופך אפוא בהקשר הנוכחי לחזות הכל, ולעזאזל העובדות
(F-35 [צילום: מרים אלסטר/פלאש 90])
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
תגיות מי ומי בפרשה
 אבריאל בר-יוסף / Avriel Bar-Yosef   אהוד יערי / Ehud Yaari   אוסאמה בן-לאדן   אוסאמה חמדאן   אחמד בן חליפה אל-ת'אני / Hamad  Bin Khalifa Al Thani   אחמד יאסין   אחמד מוחמד שפיק זכי   איברהים מחלב / Ibrahim Mahleb   איסמעיל הנייה   אליעזר  מרום / Eliezer Marom   בנימין נתניהו / Benjamin  Netanyahu   גדעון לוי / Gideon Levi   ג'ק חן / Jack Chen   דוד שמרון / David Shamron   דוד שרן / David Sharan   דליה רבין-פילוסוף   חאלד משעל   חאלד משעל / Khaled  Mashal   חגי עמיר   חסן נסראללה   חסן רוחאני   יגאל עמיר   יעל גרוסמן / Yael Grosman   יעקב פרי / Yaakov  Perry   יצחק רבין / Rabin Yitzhak   מודי זנדברג / Modi Zadberg   מוחמד דף   מוחמד ניזאל   מוסא אבו-מרזוק / Musa  Abu Marzook   מוסא אבו-מרזוק   מחמוד א-זהאר   מיקי גנור / Miki Ganor   נתי שמחוני /  Simchony Naty"   סמדר פרי / Smadar Peri   עודד גרנות   עימאד אל-עילמי   עלי חמנאי   צבי יחזקאלי   ראמי חמדאללה / Rami  Hamdallah   רון לאודר   רונן  שמר / Ronen Shemer   רנטיסי עבד אל-עזיז   תמאם סלאם / Tamam Salam 
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
"מורשת" רבין (ופרס)
תגובות  [ 2 ] מוצגות   [ 2 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
קורא ומעיין
29/10/20 20:36
2
מ. עמיר
30/10/20 05:19
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  העולם הערבי
הנה בא השלום, לא עם מדינה ערבית אחת, לא שתיים, שלוש מדינות, והתור לחתימה על הסכמי שלום ונורמליזציה עם מדינת היהודים, מדינת ישראל, רק מתארך. בקבוקי שמפניה היו אמורים להיפתח באולפני החדשות, מגישות עם חיוך של שמחה ומגישים עם מבע של אושר אינסופי היו אמורים לפתוח את מהדורות החדשות.
הבחירות לפרלמנט הירדני יתקיימו ב-10 בנובמבר, אלא אם יחליט המלך עבדאללה לדחותן בשל הקורונה. על-פי החוקה הירדנית, הממשלה היוצאת הייתה חייבת להגיש את התפטרותה ואכן עשתה זאת. המלך העדיף לא למנות מחדש את עמר אל-רזאז כראש ממשלה והטיל את הרכבתה על ד"ר בישר אל-חצאונה, שמילא שורת תפקידים בכירים במשרד החוץ הירדני, ובשנים האחרונות היה יועצו המדיני הקרוב של המלך. הממשלה החדשה הושבעה ב-12 באוקטובר בטקס שנערך על-פי כללי התקופה – הנוכחים עטו מסכות ולא צולמה תמונה קבוצתית.
24/10/2020  |  עודד ערן  |   כתבות
ב-3 בנובמבר יכריעו אזרחי ארצות הברית בין דונלד טראמפ לבין ג'ו ביידן. הבחירות ישפיעו לא רק על עתידה של אמריקה, אלא על המזרח התיכון בכלל ועל מצרים בפרט. חילופי נשיאים עשויים להציב בסימן שאלה את ההתחממות שחלה ביחסי קהיר-וושינגטון, שהתאפיינו בתקופת טראמפ בקשר טוב בין המנהיגים ובשדרוג שיתופי הפעולה בתחומים הצבאי והכלכלי. מצרים לא מתערבת בבחירות, אך הלך הרוח התקשורתי נוטה בבירור לטובת הנשיא המכהן. בעוד טראמפ מתואר כמי שאינו שוגה באשליות ביחס לאחים המוסלמים, ביידן מוצג כממשיך דרכו של הנשיא ברק אובמה, וכמי שעלול להתקרב מחדש לצירים הרדיקליים – האיסלאמיסטי והאירני – על חשבון הציר האזורי הפרגמטי. כך למשל, אתר המקורב למשטר הזהיר מכך שביידן "יעניק לאיסלאמיסטים במזרח התיכון 'אביב [ערבי]' שני".
24/10/2020  |  אופיר וינטר, צבי לב  |   כתבות
ההסכמים בין ישראל לאמירויות ולבחריין מתחילים לנוע, לא עוצרים. נורמליזציה מתחילה להתרקם בשורה של צעדים. הסכמים נחתמים; אזרחי ישראל ינצלו לבטח את שפע הטיסות השבועיות של חברת "אל איתיחאד" בקו בן-גוריון לאבו דאבי; ולאזרחים דוברי ערבית נפתחו הזדמנויות כלכליות. בעולם הערבי הסוני אין קול ואין מצפצף. ברקע זה כמה הערות:
22/10/2020  |  עמוס גלבוע  |   יומני בלוגרים
במבחן ההישגים: ביבי ראש הממשלה האחד והיחיד הדובדבן והקצפת - במבחן ההיסטורי הלאומי: התורה הוכיחה את קיום עמנו במשך אלפי שנים ללא כל טריטוריה ותנאים פיזיים עם ישראל חי!
21/10/2020  |  ציפי לידר  |   יומני בלוגרים
רשימות נוספות   /   העולם הערבי  /  מי ומי    / 
רשימות נוספות   /   ישראלי-ערבי  /  מי ומי    / 
רשימות נוספות   /   ישראלי-פלשתיני  /  מי ומי    / 
רשימות נוספות   /   פרשת כלי השיט  /  מי ומי    / 
רשימות נוספות   /   פרשת רצח רבין  /  מי ומי  
טראמפ: סודן תוסר מרשימת תומכי הטרור  /  איציק וולף
ארה"ב חתמה על חוזה לשת"פ צבאי עם מרוקו  /  אביתר בן-צדף
אמיר כוויית סבאח מת בגיל 91  /  איציק וולף
מצטרפים לציר האנטי  /  עמנואל בן-סבו
בין המפרץ הערבי לבין המפרץ הפרסי  /  אליהו קאופמן
הכבוד הלאומי של מצרים  /  יוני בן-מנחם
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
עדנה ויג
עדנה ויג
משוררים רואים בשירה דרך לבטא את הדיוקן העצמי שלהם ואת חלומם    כאן המשורר מבטא זאת כבר מראשיתו כעוּבּר, שגדל להיות משורר
אלי אלון
אלי אלון
נזילה ברפת מזרע    פרה מפרישה צואה ושתן בכמות גבוהה פי 40 משל בני-אדם, ורפת בגודל בינוני יוצרת זיהום בכמות גדולה מאוד    הריכוזים העצומים של השפכים הללו לעתים קרובות מגיעים למקורות ה...
דוד חרמץ
דוד חרמץ
עדויות של אנשי הוראה, כמו גם הורים לתלמידים במערכת החינוך הממלכתית, מובילות למסקנה: הרוח הפרוגרסיבית העיפה את לימודי מורשת היהדות מתוך אוהלי הלימוד של התלמידים החילונים    אותה רוח ...
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il