News1 גאים להציג
מבקרים ייחודיים (Unique Visitors):
אתר - 138,102  סלולר - 500,571
   |   15:07:40
דלג
  עידן יוסף  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
איך לדעת מה באמת יש באוכל לחתולים?
קבוצת ירדן
טיפים להכנת קישים ופשטידות מהירות וטעימות
חוק הווד"לים יוארך
סער: "נאשר דירות רבות לטובת האזרחים"
25% מתוכניות הבנייה יכללו לראשונה דיור בר-השגה החוק מאפשר מסלול תכנון מהיר במטרה להגדיל את מצאי הדירות בתוך מספר שנים רגב: "החוק אינו מושלם"
23/12/2013  |   עידן יוסף   |   חדשות   |   כנסת 19   |   תגובות
סער. האופוזיציה נוהגת כדובון לא-לא [צילום: פלאש 90]

▪  ▪  ▪
מליאת הכנסת אישרה (יום ב', 23.12.13) בקריאה שנייה ושלישית את הארכת תוקף חוק הווד"לים, ובשמו המלא חוק הליכי תכנון ובנייה להאצת הבנייה למגורים (הוראת שעה)(תיקון), התשע"ד-2013.

הצעת החוק שאושרה סופית, קובעת כי יוארך תוקפו של החוק ב-22 חודשים נוספים, כך שהוא יהיה בתוקף עד אוגוסט 2015. בנוסף, תורחב תחולתו של החוק, כך שניתן יהיה לאשר במסלול של הווד"לים גם תוכניות בקרקע שעד 60% ממנה הם קרקע פרטית, וכן תוכניות של פינוי ובינוי. כמו-כן נקבע כי בעלי קרקע פרטיים יוכלו להגיש תוכניות לדיור לאומי בקרקע ש- 40% או יותר ממנה אך פחות מ-80% ממנה הם מקרקעי ישראל. בנוסף, נקבע, כי התוכניות הנידונות בווד"ל, יחויבו לכלול דירות קטנות או דיור להשכרה או דיור בהישג יד להשכרה בשיעור מצטבר של 25% לפחות מיחידות הדיור ואילו השיעור בתוכניות לפינוי ובינוי, לאור המאפיינים הייחודיים שלהם, יעמוד על 10% מיחידות הדיור החדשות שיתווספו. מהשיעורים האמורים ניתן יהיה לחרוג באישור שר הפנים או מנכ"ל משרד הפנים.

נוסף על הכנסת הגדרה מעשית של דיור בר-השגה, והרחבת תחולת החוק, אישרה ועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ מירי רגב, חידוש נוסף לפיו, החוק מחייב קביעת לוח זמנים לביצוע מתום אישור התוכנית. תוכניות וד"ל רגילות יחויבו להתבצע בתוך שנתיים וחצי מעת אישור התוכנית, ודירות של תוכנית לדיור לאומי במתחם פינוי ובינוי יחויבו להגיע לתחילת ביצוע בתוך ארבע שנים מעת אישור התוכנית. בנוסף לכך הוחלט כי רשות מקרקעי ישראל לא תוכל להטיל וטו על תוכניות וד"ל.

הדיון בחוק היה ארוך ורווי מחלוקת, ורגב אמרה במהלכו כי החוק אינו מושלם וטעון שיפור, אך הוועדה התייחסה אליו ברצינות ותיקנה בו כמה עניינים.

במהלך הדיון המסכם בוועדה, הועלו מספר הסתייגויות שעיקרן היה בקשה לקצר את לוח הזמנים לביצוע, הגדלת אחוז הדירות בדיור בר-השגה והטמעה של דיור ציבורי לתוך החוק אולם ההסתייגויות נדחו. ח"כ דב חנין (חד"ש), ממבקריו הראשיים של החוק אמר כי הוא מברך על השינויים החברתיים שהוטמעו בחוק ואולם הדגיש כי חוק הווד"לים הוא בעייתי שכן הוא פוגע בעקרונות התכנון והבנייה במדינת ישראל וכיום מאפשר גם הגשת תוכניות ווד"ל על קרקעות פרטיות, דבר שעלול לעורר בעיות של שחיתות. הוא הדגיש שעדיין קיימת חשיבות לקדם דיור ציבורי עבור ציבור שידו אינה משגת אפילו דיור בר-השגה.

רגב אמרה כי "החוק נועד לאפשר הקמת של מתקני תשתית ללא תכנון מפורט. הצעת החוק הזאת טובה. היא באה בעקבות פסיקת בג"ץ ולוקחת בחשבון את הצרכים של כל האוכלוסיות, לרבות אוכלוסיות חלשות. החוק נותן מענה אמיתי לציבורים רחבים, לדיור בר-השגה, להשכרה בפיקוח וכן לדיור בהשכרה בשוק החופשי. מעתה, בכל תוכנית יהיו מחויבים שעד 25% מהפרויקט יהיה לדיור בר-השגה. זו הצעה שבפעם הראשונה מחייבת דיור בר-השגה בפרויקטי בנייה. החוק הזה הוא בשורה לאזרחים, במיוחד לציבורים חלשים, לאלה שאין להם כסף לרכוש דירה. חוק אמיתי שלא רק מדבר בסיסמאות אלא גם דואג באמת לדיור בר-השגה".


ח"כ חנין: "אני מתנגד לחוק, חרף ההתקדמות שיש בו. חנין הפתיע בדברי הערכה ליו"ר ועדת הפנים רגב על הצדדים החיוביים של החוק. עם זאת, החוק מוטעה בפתרונות שהוא מציע. יש בחוק מספר כשלים בסיסיים. יש כאן בעיה בכך שמנסים לעקוף את ועדות התכנון. זוהי התקפה שיטתית על מערכת התכנון לטובת מערכת קפיטליסטית שמנסה לעשות רווחים על חשבון נכסים ציבוריים. הציבור הרחב מפסיד ויש מי שמרוויח, אלה שרוצים לעקוף הליכים ולהפיק רווחים מהירים. כשלים נוספים בחוק, שאחרי שמאשרים במהירות את התכנון של הדירות אין שום דבר שמחייב את היזמים לבנות מהר. לפחות יש ליצור מנגנון לחייב את הקבלנים לבנות את אותן דירות לגביהן קיבלו אישור מואץ לבנות ולזה הממשלה מתנגדת.
זה גם חוק מסוכן, כמו שקרה בדיוק בפרויקט הולילנד. חוק הווד"לים יהפוך את כל הארץ הזאת כולה מארץ הקודש להולילנד אחת גדולה".

ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש): "בין החוק הזה לטובת הציבור אין ולא כלום, אלא העמדת משאבים ציבוריים לטובת בעלי אינטרסים ובעלי הון בודדים. מקדמת אותו ממשלה שהיא "ממשלה של ההון הגדול". כל הדברים היפים שמושמעים כאילו לטובת הציבור, לא נועדו אלא לשרת את ההון הגדול".

ברכה ניצל את ההזדמנות לצאת נגד הצעת החוק להסדרת ההתיישבות הבדואית, וטען כי זהו חוק שנועד להחריג את האזרחים הבדואים מיתר האזרחים.

ח"כ חנא סוייד (חד"ש): "החוק הזה הוא דוגמה טובה להתנהלות הקלוקלת של המדינה. כל דבר אמור להתנהל במדינה באמצעות חוק אבל משום מה הכל נעשה באמצעות החלטות ממשלה וכך גם הצעת החוק הנוכחית. בפועל, מדובר בהחלטת ממשלה שיושמה לחוק. חוק הוודל"ים איננו מהווה פתרון למצוקת הדיור במדינת ישראל בעוד הוא מפלה אוכלוסיות שלמות כגון המגזר הערבי. לכל היותר החוק הזה תורם לייצור יותר תוכניות אך הן יישארו במגירות ולא ייושמו. מה שצריך זה לשווק יותר קרקעות ולבנות יותר יחידות דיור. במבחן התוצאה החוק הזה נכשל וההארכה שלו בעוד 22 חודשים מיותרת ולא תתרום".

ח"כ איציק שמולי (העבודה): "החוק הזה התקבל בכנסת ב-2011 והבטיחו לנו בעקבות המחאה שזה החוק הגדול שיוריד את המחירים ויספק פתרון למצוקת הדיור. אפילו דירה אחת נוספת לא נבנתה בעקבות חוק הווד"לים. החוק הזה רק מפר את האיזון העדין. ניתן באמצעותו לבנות שכונות שלמות בלי להתחשב בצרכים, בתשתית התחבורה, בסוגי אוכלוסיות וכד'".

ח"כ סתיו שפיר (העבודה) קראה לממשלה לפעול ללא קשר לחוק הזה שלדבריה, "איננו נותן פתרון למצוקת הדיור". לדבריה, "הממשלה רק ניצלה צינית את המצוקה האמיתית של החברה הישראלית במקום להציע פתרונות אמיתיים כמו במדינות אחרות. למשל, היה צריך לקדם חקיקה שתאפשר שכירות לטווח ארוך, דיור בהישג-יד, פיקוח על המחירים. עד היום במסגרת חוק הווד"לים נבנו 0 דירות של דיור בר-השגה. לכאורה, החוק כולל כוונה מקורית טובה ואכן מחייב כי 25% מכל פרויקט יוקצו לדיור בר-השגה אך באופן מכוון נמנעו מלקבוע קריטריונים ומדדים לקביעת דיור בר-השגה. החוק אפילו לא מגדיר מהו דיור בר-השגה. בעולם דיור בר-השגה קובע שזה בהתאם לרמת השכר של הדייר ולא יותר מ-30% מהכנסתו הפנויה. אבל החשש האמיתי של הממשלה, שאז תצטרך להתמודד עם הממדים האמיתיים של מצוקת הדיור".

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה): "החוק בעייתי, כי כשמתכננים מהר-מהר עשויים לייצור בעיות גדולות לטווח ארוך. הפקק איננו בתכנון אלא במימוש וביישום. כשהחוק חוקק לראשונה היו 160 אלף דירות מתוכננות. אך אם המדינה לא מכשירה את התשתיות הציבוריות הנחוצות: מים, סביבה, תחבורה ציבורית, שיהיו מספיק דרכי גישה, מספיק מקומות חנייה, להשאיר שטחים פתוחים, לא ניתן ליישם את התוכניות. כשמתכננים מהר מהר ובלי קשר לוועדות הקבועות שפועלות ועושות עבודה טובה, כי למשל מאפשרות לציבור להגיש התנגדויות. זהו דבר נכון, כי לפעמים הציבור יכול לראות דברים שהוועדות לא רואות. לא כמו הקואליציה הנוכחית שלא רוצה שיפריעו לה, למשל האופוזיציה. אם היו מוסיפים כוח אדם לוועדות הקיימות כל הבעיות כבר היו נפתרות".

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה): "אני דווקא תומך בחוק הווד"לים. צריך לשפר אותו אבל הכיוון נכון. צריך לשלב טוב יותר את נושא הדיור הציבורי בחוק. חסרה הגדרה ברורה של דיור ציבורי".

ח"כ ניצן הורביץ (מר"צ): "בניגוד להצעת החוק, צריך דווקא להוציא את הסמכות מהווד"לים ולהעביר את הסמכות לידי המדינה. המדינה יודעת לבנות, וכמו שהיא בונה שדות תעופה, התנחלויות ופרויקטים אחרים, היא יודעת גם לבנות דיור ולפקח על מחירי השכירות, למשל".

סיכם, שר הפנים, גדעון סער (הליכוד-ביתנו): "למעלה מ-27 אלף יחידות דיור ממתינות לחוק הזה הלילה על-מנת להגיע למצב חוקי שיקצר הליכים. ושוב שומעים את כל אותם קולות מהאופוזיציה, של דובוני הלא-לא.

40 ח"כים תמכו בחוק ו-25 התנגדו לו. שר הפנים סער אמר בתום ההצבעה: "נאשר דירות רבות לטובת אזרחי ישראל".

תאריך:  23/12/2013   |   עודכן:  23/12/2013
עידן יוסף
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
תגיות  / עוקבים מי ומי בפרשה - לקבלת רשימות חדשות עם הופעתן
 אביגדור (איווט) ליברמן / Avigdor  Liberman   אברהים צרצור   אברהם מיכאלי   אברהם (אבי) וורצמן   אופיר אקוניס / Ofir Akunis   אורי מקלב / Uri Maklev   אורי יהודה אריאל / Uri Yehuda  Ariel   אורי שרגא אורבך / Uri  Orbach   אורית מלכה סטרוק / Orit Malka Struk   אורלי לוי-אבקסיס / Orly Levi-Abekasis   אחמד טיבי / Ahmad  Tibi   איילת שקד / Ayelet Shaked   אילן גילאון / Ilan Gilon   איתן כבל / Eitan Cabel   אליהו בן-דהן / Eliyahu Ben-Dahan   אליהו ישי   אמנון כהן   אראל מרגלית / Erel Margalit   אריה מכלוף דרעי / Aryeh  Machluf Deri   באסל גטאס / Basel  Ghattas   בועז טופורובסקי / Boaz  Toporovsky   בנימין נתניהו / Benjamin  Netanyahu   גדעון משה סער / Gideon  Sa'ar   גלעד מנשה ארדן / Gilad  Erdan   ג'מאל זחאלקה / Jamal  Zahalka   דב חנין / Dov Hanin   דב ליפמן   הלל צ'רני   זבולון כלפה   חיליק (יחיאל) בר / Yehiel Bar   חמד עמאר / Hamad Amar   חנא סוייד   חנין זועבי / Haneen  Zoabi   טלב אבו-עראר   יאיר לפיד / Yair  Lapid   יאיר שמיר / Yair  Shamir   יואב בן-צור / Yoav Ben-Tzur   יואל (יולי) אדלשטיין / Yoel Edlshtein   יואל קוסטנטין רזבוזוב / Yoel Konstantine  Razvozov   יעל גרמן / Yael  German   יעקב אשר / Yakov  Asher   יעקב ליצמן / Yaakov Litzman   יעקב מרגי / yaakov Margi   יעקב פרי / Yaakov  Perry   יפעת קריב   יצחק אהרונוביץ' / Yitzhak  Aharonovitch   יצחק הרצוג   יצחק וקנין   יצחק כהן / Yitzhak  Cohen   יצחק (איציק) שמולי / Itzik  Shmuli   יריב לוין / Yariv Levin   ישראל אייכלר / Yisrael  Eichler   ישראל חסון   ישראל כץ / Israel  Katz   כרמל שאמה-הכהן   לימור לבנת / Limor  Livnat   מאיר כהן / Meir  Cohen   מאיר פרוש / Meir Porush   מוחמד ברכה   מיכל בירן / Michal Biran   מיכל רוזין / Michal Rozin   מיקי לוי / Mickey  Levy   מיקי רוזנטל   מירב בן ארי / Merav Ben Ari   מירי  רגב / Miri Regev   מסעוד גנאים   מרב מיכאלי / Merav  Michaeli   מרדכי (מוטי) יוגב / Mordhay  Yogev   משה גפני / Moshe Gafni   משה מזרחי   משה (בּוֹגי) יַעלון / Moshe  Ya'alon    משה זלמן פייגלין   משולם נהרי / Meshulam Nahari   נחמן שי   ניסן סלומינסקי / Nissan Slomiansky   ניצן הורוביץ / Nitzan Horovitz   נסים זאב   נפתלי בנט / Naftali  Bennett   סילבן שלום / Silvan  Shalom   סתיו שפיר / Stav Shafir   עדי קול   עוזי לנדאו / Uzi  Landau   עיסאווי פריג' / Issawi Frej   עליזה לביא / Aliza Lavi   עמיר ארמונד פרץ / Amir  Peretz   עמר בר-לב / Omer  Bar-Lev   עמרם מצנע   עפו אגבאריה   עפר שלח / Ofer  Shelah   פניה (פאינה) קירשנבאום   פנינה תמנו-שטה / Pnina Tameno-Shete   ציפי חוטובלי / Tzipi  Hotovely   ציפי לבני (שפיצר) / Tzipi  Livni   רוברט אילטוב / Robert Ilatov   רונן הופמן   רות קלדרון   רינה פרנקל   שולי מועלם-רפאלי / Shuli  Mualem-Refaeli    שי  פירון / Shai  Piron   שלי רחל יחימוביץ' / Shelly  Yachimovich   שמעון  אוחיון   שמעון סולומון   תמר זנדברג / Tamar Zandberg 
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
סער: "נאשר דירות רבות לטובת האזרחים"
תגובות  [ 0 ] מוצגות  [ 0 ]  תפוס כינוי יחודי      לכל התגובות         כתוב תגובה 
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  כנסת 19
ועדת הכלכלה של הכנסת החלה (יום ב', 23.12.13) לדון בתקנות שהגיש המשרד להגנת הסביבה, אשר נועדו להסדיר את המקרים, הנסיבות והשיקולים שיאפשרו להפחית את העיצומים הכספיים בחוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני.
23/12/2013  |  עידן יוסף  |   חדשות
הכנסות המדינה השנה ממיסוי קידוחי הגז הטבעי מסתכמות ביותר מחצי מיליארד שקל וב-2015 הן צפויות להגיע למיליארד שקל. כך מסר (יום ב', 23.12.13) שר האנרגיה והמים סילבן שלום בוועדת הכלכלה.
23/12/2013  |  עופר וולפסון  |   חדשות
האם החברה הישראלית צריכה להתיר המתה של מיליוני אפרוחים בשנה, ואם כן - האם ניתן למזער את סבלם? זו השאלה שעמדה במרכז דיון שהתקיים (יום ב', 23.12.13) בוועדת החינוך של הכנסת, אשר דנה בחוק צער בעלי-חיים.
23/12/2013  |  עופר וולפסון  |   חדשות
תוקפם של תווי הקנייה יהיה ל-5 שנים והסכום הנקוב בהם יהיה אחיד - כך אישרה (יום ב', 23.12.13) ועדת הכלכלה לקריאה שנייה ושלישית. החוק יחול על תווי קנייה שיונפקו מה-1 ביולי 2014 ואילך.
23/12/2013  |  עופר וולפסון  |   חדשות
לאחר שווידאו שלא תהיה פגיעה בתקציבי משרדי הרווחה והבריאות, אישרה (יום ב', 23.12.13) ועדת הכספים העברת תוספת תקציבית למשרד הביטחון בסכום כולל של 3.27 מיליארד שקל.
23/12/2013  |  עופר וולפסון  |   חדשות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
יוסף קנדלקר
יוסף קנדלקר
"ירדן הינה מדינה מפגרת ונחשלת. קבוצות של בדואים שולטות בדרכים, תחנות דלק מוזנחות, שלטי המלך עבדאללה בכל מקום, וחוסר הסברת פנים לתיירים..."
עידן יוסף
עידן יוסף  |  
למה במפלגת העבודה יודעים להעריך פרלמנטרים טובים, אבל בליכוד דוחקים אותם לתחתית הרשימה? מה עשתה קרן ברק שגרם לתבוסתה? מה הסיכוי שבישראל ביתנו לא יהיו נשים? ההימור המסוכן של גדי יברק...
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1 |   |  עריסת תינוק ניידת |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר |  NEWS1 |  חדשות |  אקטואליה |  תחקירים |  משפט |  כלכלה |  בריאות |  פנאי |  ספורט |  הייטק |  תיירות |  אנשים |  נדל"ן |  ביטוח |  פרסום |  רכב |  דת  |  מסורת |  תרבות |  צרכנות |  אוכל |  אינטרנט |  מחשבים |  חינוך |  מגזין |  הודעות לעיתונות |  חדשות ברשת |  בלוגרים ברשת |  הודעות ברשת |  מועדון + |  אישים |  פירמות |  מגשרים |  מוסדות |  אתרים |  עורכי דין |  רואי חשבון |  כסף |  יועצים |  אדריכלים |  שמאים |  רופאים |  שופטים |  זירת המומחים | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il