הפוך לדף הבית אימייל אדום
    |  
ראשי יומן ראשי בלוגים אקטואליה בעולם סקופים משפט כלכלה בריאות המגזין מנוי VIP
ארכיב יומי  |  כל הקישורים  |  סיפורים חמים  |  ניוזלטר  |  נדל"ן  |  תגיות  |  משובים  |  משמר המשפט  |  ספרייה מקוונת  |  בימה חופשית  |  מיוחדים  |  ערוצים נוספים
חדשות / מבזקים
ראשי  /   חקיקה  כלכלה/עסקים  נדלן    |  שתף:    |    |    |  
פורומים
חקיקה
כלכלה/עסקים
כנסת 19
נדלן
ביטוח ופיננסים
שיווק מחלקה ראשונה
קלאב הוטל
חברת מרום נוה
בזק בינלאומי
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
מועדון +
כסף רופאים שמאים יועצים אדריכלים
שופטים עורכי דין עיתונאים רואי חשבון
 קסלמן וקסלמן PwC Israel
 
 
 
 
 
בלוגרים News1  /  דעות ▪ כתבות ▪ תחקירים
 
שתיים דובים וסיפורים מיוחדים
23/12/2013   |   עפר דרורי
 
 
 
ניכוי מס במקור ממשכורת של משלם דמי חבר/טיפול
23/12/2013   |   KPMG סומך חייקין
 
 
 
כיוון מחקר חדש בנושא האיידס
23/12/2013   |   קרן אלמוג
 
 
 
בית-ספר למפגרים
23/12/2013   |   אורי שרגיל
 
 
 
שישו ושמחו שונאי ישראל
23/12/2013   |   איתמר לוין
 
 
 
 
לרשימות נוספות לבימה חופשית לרשימת הכותבים
 
 
חוק הווד"לים יוארך
סער: "נאשר דירות רבות לטובת האזרחים"
סער. האופוזיציה נוהגת כדובון לא-לא [צילום: פלאש 90]

25% מתוכניות הבנייה יכללו לראשונה דיור בר-השגה החוק מאפשר מסלול תכנון מהיר במטרה להגדיל את מצאי הדירות בתוך מספר שנים רגב: "החוק אינו מושלם"

▪  ▪  ▪
מליאת הכנסת אישרה (יום ב', 23.12.13) בקריאה שנייה ושלישית את הארכת תוקף חוק הווד"לים, ובשמו המלא חוק הליכי תכנון ובנייה להאצת הבנייה למגורים (הוראת שעה)(תיקון), התשע"ד-2013.

הצעת החוק שאושרה סופית, קובעת כי יוארך תוקפו של החוק ב-22 חודשים נוספים, כך שהוא יהיה בתוקף עד אוגוסט 2015. בנוסף, תורחב תחולתו של החוק, כך שניתן יהיה לאשר במסלול של הווד"לים גם תוכניות בקרקע שעד 60% ממנה הם קרקע פרטית, וכן תוכניות של פינוי ובינוי. כמו-כן נקבע כי בעלי קרקע פרטיים יוכלו להגיש תוכניות לדיור לאומי בקרקע ש- 40% או יותר ממנה אך פחות מ-80% ממנה הם מקרקעי ישראל. בנוסף, נקבע, כי התוכניות הנידונות בווד"ל, יחויבו לכלול דירות קטנות או דיור להשכרה או דיור בהישג יד להשכרה בשיעור מצטבר של 25% לפחות מיחידות הדיור ואילו השיעור בתוכניות לפינוי ובינוי, לאור המאפיינים הייחודיים שלהם, יעמוד על 10% מיחידות הדיור החדשות שיתווספו. מהשיעורים האמורים ניתן יהיה לחרוג באישור שר הפנים או מנכ"ל משרד הפנים.

נוסף על הכנסת הגדרה מעשית של דיור בר-השגה, והרחבת תחולת החוק, אישרה ועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ מירי רגב, חידוש נוסף לפיו, החוק מחייב קביעת לוח זמנים לביצוע מתום אישור התוכנית. תוכניות וד"ל רגילות יחויבו להתבצע בתוך שנתיים וחצי מעת אישור התוכנית, ודירות של תוכנית לדיור לאומי במתחם פינוי ובינוי יחויבו להגיע לתחילת ביצוע בתוך ארבע שנים מעת אישור התוכנית. בנוסף לכך הוחלט כי רשות מקרקעי ישראל לא תוכל להטיל וטו על תוכניות וד"ל.

הדיון בחוק היה ארוך ורווי מחלוקת, ורגב אמרה במהלכו כי החוק אינו מושלם וטעון שיפור, אך הוועדה התייחסה אליו ברצינות ותיקנה בו כמה עניינים.

במהלך הדיון המסכם בוועדה, הועלו מספר הסתייגויות שעיקרן היה בקשה לקצר את לוח הזמנים לביצוע, הגדלת אחוז הדירות בדיור בר-השגה והטמעה של דיור ציבורי לתוך החוק אולם ההסתייגויות נדחו. ח"כ דב חנין (חד"ש), ממבקריו הראשיים של החוק אמר כי הוא מברך על השינויים החברתיים שהוטמעו בחוק ואולם הדגיש כי חוק הווד"לים הוא בעייתי שכן הוא פוגע בעקרונות התכנון והבנייה במדינת ישראל וכיום מאפשר גם הגשת תוכניות ווד"ל על קרקעות פרטיות, דבר שעלול לעורר בעיות של שחיתות. הוא הדגיש שעדיין קיימת חשיבות לקדם דיור ציבורי עבור ציבור שידו אינה משגת אפילו דיור בר-השגה.

רגב אמרה כי "החוק נועד לאפשר הקמת של מתקני תשתית ללא תכנון מפורט. הצעת החוק הזאת טובה. היא באה בעקבות פסיקת בג"ץ ולוקחת בחשבון את הצרכים של כל האוכלוסיות, לרבות אוכלוסיות חלשות. החוק נותן מענה אמיתי לציבורים רחבים, לדיור בר-השגה, להשכרה בפיקוח וכן לדיור בהשכרה בשוק החופשי. מעתה, בכל תוכנית יהיו מחויבים שעד 25% מהפרויקט יהיה לדיור בר-השגה. זו הצעה שבפעם הראשונה מחייבת דיור בר-השגה בפרויקטי בנייה. החוק הזה הוא בשורה לאזרחים, במיוחד לציבורים חלשים, לאלה שאין להם כסף לרכוש דירה. חוק אמיתי שלא רק מדבר בסיסמאות אלא גם דואג באמת לדיור בר-השגה".


ח"כ חנין: "אני מתנגד לחוק, חרף ההתקדמות שיש בו. חנין הפתיע בדברי הערכה ליו"ר ועדת הפנים רגב על הצדדים החיוביים של החוק. עם זאת, החוק מוטעה בפתרונות שהוא מציע. יש בחוק מספר כשלים בסיסיים. יש כאן בעיה בכך שמנסים לעקוף את ועדות התכנון. זוהי התקפה שיטתית על מערכת התכנון לטובת מערכת קפיטליסטית שמנסה לעשות רווחים על חשבון נכסים ציבוריים. הציבור הרחב מפסיד ויש מי שמרוויח, אלה שרוצים לעקוף הליכים ולהפיק רווחים מהירים. כשלים נוספים בחוק, שאחרי שמאשרים במהירות את התכנון של הדירות אין שום דבר שמחייב את היזמים לבנות מהר. לפחות יש ליצור מנגנון לחייב את הקבלנים לבנות את אותן דירות לגביהן קיבלו אישור מואץ לבנות ולזה הממשלה מתנגדת.
זה גם חוק מסוכן, כמו שקרה בדיוק בפרויקט הולילנד. חוק הווד"לים יהפוך את כל הארץ הזאת כולה מארץ הקודש להולילנד אחת גדולה".

ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש): "בין החוק הזה לטובת הציבור אין ולא כלום, אלא העמדת משאבים ציבוריים לטובת בעלי אינטרסים ובעלי הון בודדים. מקדמת אותו ממשלה שהיא "ממשלה של ההון הגדול". כל הדברים היפים שמושמעים כאילו לטובת הציבור, לא נועדו אלא לשרת את ההון הגדול".

ברכה ניצל את ההזדמנות לצאת נגד הצעת החוק להסדרת ההתיישבות הבדואית, וטען כי זהו חוק שנועד להחריג את האזרחים הבדואים מיתר האזרחים.

ח"כ חנא סוייד (חד"ש): "החוק הזה הוא דוגמה טובה להתנהלות הקלוקלת של המדינה. כל דבר אמור להתנהל במדינה באמצעות חוק אבל משום מה הכל נעשה באמצעות החלטות ממשלה וכך גם הצעת החוק הנוכחית. בפועל, מדובר בהחלטת ממשלה שיושמה לחוק. חוק הוודל"ים איננו מהווה פתרון למצוקת הדיור במדינת ישראל בעוד הוא מפלה אוכלוסיות שלמות כגון המגזר הערבי. לכל היותר החוק הזה תורם לייצור יותר תוכניות אך הן יישארו במגירות ולא ייושמו. מה שצריך זה לשווק יותר קרקעות ולבנות יותר יחידות דיור. במבחן התוצאה החוק הזה נכשל וההארכה שלו בעוד 22 חודשים מיותרת ולא תתרום".

ח"כ איציק שמולי (העבודה): "החוק הזה התקבל בכנסת ב-2011 והבטיחו לנו בעקבות המחאה שזה החוק הגדול שיוריד את המחירים ויספק פתרון למצוקת הדיור. אפילו דירה אחת נוספת לא נבנתה בעקבות חוק הווד"לים. החוק הזה רק מפר את האיזון העדין. ניתן באמצעותו לבנות שכונות שלמות בלי להתחשב בצרכים, בתשתית התחבורה, בסוגי אוכלוסיות וכד'".

ח"כ סתיו שפיר (העבודה) קראה לממשלה לפעול ללא קשר לחוק הזה שלדבריה, "איננו נותן פתרון למצוקת הדיור". לדבריה, "הממשלה רק ניצלה צינית את המצוקה האמיתית של החברה הישראלית במקום להציע פתרונות אמיתיים כמו במדינות אחרות. למשל, היה צריך לקדם חקיקה שתאפשר שכירות לטווח ארוך, דיור בהישג-יד, פיקוח על המחירים. עד היום במסגרת חוק הווד"לים נבנו 0 דירות של דיור בר-השגה. לכאורה, החוק כולל כוונה מקורית טובה ואכן מחייב כי 25% מכל פרויקט יוקצו לדיור בר-השגה אך באופן מכוון נמנעו מלקבוע קריטריונים ומדדים לקביעת דיור בר-השגה. החוק אפילו לא מגדיר מהו דיור בר-השגה. בעולם דיור בר-השגה קובע שזה בהתאם לרמת השכר של הדייר ולא יותר מ-30% מהכנסתו הפנויה. אבל החשש האמיתי של הממשלה, שאז תצטרך להתמודד עם הממדים האמיתיים של מצוקת הדיור".

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה): "החוק בעייתי, כי כשמתכננים מהר-מהר עשויים לייצור בעיות גדולות לטווח ארוך. הפקק איננו בתכנון אלא במימוש וביישום. כשהחוק חוקק לראשונה היו 160 אלף דירות מתוכננות. אך אם המדינה לא מכשירה את התשתיות הציבוריות הנחוצות: מים, סביבה, תחבורה ציבורית, שיהיו מספיק דרכי גישה, מספיק מקומות חנייה, להשאיר שטחים פתוחים, לא ניתן ליישם את התוכניות. כשמתכננים מהר מהר ובלי קשר לוועדות הקבועות שפועלות ועושות עבודה טובה, כי למשל מאפשרות לציבור להגיש התנגדויות. זהו דבר נכון, כי לפעמים הציבור יכול לראות דברים שהוועדות לא רואות. לא כמו הקואליציה הנוכחית שלא רוצה שיפריעו לה, למשל האופוזיציה. אם היו מוסיפים כוח אדם לוועדות הקיימות כל הבעיות כבר היו נפתרות".

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה): "אני דווקא תומך בחוק הווד"לים. צריך לשפר אותו אבל הכיוון נכון. צריך לשלב טוב יותר את נושא הדיור הציבורי בחוק. חסרה הגדרה ברורה של דיור ציבורי".

ח"כ ניצן הורביץ (מר"צ): "בניגוד להצעת החוק, צריך דווקא להוציא את הסמכות מהווד"לים ולהעביר את הסמכות לידי המדינה. המדינה יודעת לבנות, וכמו שהיא בונה שדות תעופה, התנחלויות ופרויקטים אחרים, היא יודעת גם לבנות דיור ולפקח על מחירי השכירות, למשל".

סיכם, שר הפנים, גדעון סער (הליכוד-ביתנו): "למעלה מ-27 אלף יחידות דיור ממתינות לחוק הזה הלילה על-מנת להגיע למצב חוקי שיקצר הליכים. ושוב שומעים את כל אותם קולות מהאופוזיציה, של דובוני הלא-לא.

40 ח"כים תמכו בחוק ו-25 התנגדו לו. שר הפנים סער אמר בתום ההצבעה: "נאשר דירות רבות לטובת אזרחי ישראל".

תאריך:  23/12/2013   |   עודכן:  23/12/2013

מועדון הבלוגרים לקבלת רשימות עידן יוסף לדוא"ל שלך עם פרסומן הקלק כאן
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן

תגיות / מי ומי בפרשה:
 אברהים צרצור   אברהם מיכאלי   אברהם (אבי) וורצמן   אופיר אקוניס   אורי מקלב   אורי יהודה אריאל   אורית מלכה סטרוק   אחמד טיבי   איילת שקד   איתן כבל   אליהו בן-דהן   אליהו ישי   אמנון כהן   אראל מרגלית   אריה דרעי   באסל גטאס   בועז טופורובסקי   בנימין נתניהו   גדעון משה סער   גילה גמליאל   גלעד מנשה ארדן   ג'מאל זחאלקה   דב חנין   דב ליפמן   דני דנון   הלל צ'רני   זאב אלקין   זבולון כלפה   חנא סוייד   חנין זועבי   טלב אבו-עראר   יאיר לפיד   יאיר שמיר   יואל רזבוזוב   יואל (יולי) אדלשטיין   יובל שטייניץ   יחיאל (חיליק) בר   יעל גרמן   יעקב אשר   יעקב מרגי   יעקב פרי   יפעת קריב   יצחק אהרונוביץ'   יצחק הרצוג   יצחק וקנין   יצחק כהן   יצחק (איציק) שמולי   ישראל חסון   ישראל כ"ץ   לימור לבנת   מאיר כהן   מוחמד ברכה   מיכל בירן   מיקי לוי   מיקי רוזנטל   מירי  רגב   מנחם אליעזר מוזס   מסעוד גנאים   מרב  מיכאלי   מרדכי (מוטי) יוגב   משה גפני   משה מזרחי   משה (בּוֹגי) יַעלון   משה זלמן פייגלין   ניסן סלומינסקי   ניצן הורוביץ   נסים זאב   סופה (סופיה) לנדבר   סילבן שלום   סתיו שפיר   עדי קול   עוזי לנדאו   עומר בר-לב   עליזה לביא   עמיר ארמונד פרץ   עמרם מצנע   עפו אגבאריה   עפר שלח   פניה (פאינה) קירשנבאום   פנינה תמנו-שטה   צחי הנגבי   ציפי חוטובלי-אלון   ציפי לבני (שפיצר)   קארין אלהרר   רונן הופמן   רות קלדרון   רינה פרנקל   שולי מועלם-רפאלי   שי משה פירון   שלי רחל יחימוביץ'   שמעון  אוחיון   שמעון סולומון   תמר זנדברג 

תגובות  [ 0 ] מוצגות [ 0 תפוס כינוי יחודי    כתוב תגובה   לכל התגובות

התפתחויות נוספות כנסת 19
ועדת הכלכלה של הכנסת החלה (יום ב', 23.12.13) לדון בתקנות שהגיש המשרד להגנת הסביבה, אשר נועדו להסדיר את המקרים, הנסיבות והשיקולים שיאפשרו להפחית את העיצומים הכספיים בחוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני.
23/12/2013  |  עידן יוסף  |  חדשות
הכנסות המדינה השנה ממיסוי קידוחי הגז הטבעי מסתכמות ביותר מחצי מיליארד שקל וב-2015 הן צפויות להגיע למיליארד שקל. כך מסר (יום ב', 23.12.13) שר האנרגיה והמים סילבן שלום בוועדת הכלכלה.
23/12/2013  |  עופר וולפסון  |  חדשות
האם החברה הישראלית צריכה להתיר המתה של מיליוני אפרוחים בשנה, ואם כן - האם ניתן למזער את סבלם? זו השאלה שעמדה במרכז דיון שהתקיים (יום ב', 23.12.13) בוועדת החינוך של הכנסת, אשר דנה בחוק צער בעלי-חיים.
23/12/2013  |  עופר וולפסון  |  חדשות
תוקפם של תווי הקנייה יהיה ל-5 שנים והסכום הנקוב בהם יהיה אחיד - כך אישרה (יום ב', 23.12.13) ועדת הכלכלה לקריאה שנייה ושלישית. החוק יחול על תווי קנייה שיונפקו מה-1 ביולי 2014 ואילך.
23/12/2013  |  עופר וולפסון  |  חדשות
לאחר שווידאו שלא תהיה פגיעה בתקציבי משרדי הרווחה והבריאות, אישרה (יום ב', 23.12.13) ועדת הכספים העברת תוספת תקציבית למשרד הביטחון בסכום כולל של 3.27 מיליארד שקל.
23/12/2013  |  עופר וולפסון  |  חדשותחדשות נוספות ברשת 
וול סטריט: הדאו ננעל בשיא חדש
23/12/2013  |  22:12  |  וואלה!
רוני לוי: צריך לעשות יותר עם החומר הקיים
23/12/2013  |  21:50  |  וואלה!
סער: "נאשר דירות רבות לטובת האזרחים"
23/12/2013  |  23:23  |  News1   |   עידן יוסף
סער: "נאשר דירות רבות לטובת האזרחים"
23/12/2013  |  23:23  |  News1   |   עידן יוסף
סער: "נאשר דירות רבות לטובת האזרחים"
23/12/2013  |  23:23  |  News1   |   עידן יוסף

עידן יוסף
יצחק דנון
אלעזר לוין
News1 מחלקה ראשונה :   |  מתכונים מאת אורי שביט |  הריון ולידה |  עריסת תינוק ניידת |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר |  ניוז1 |  NEWS1 |  חדשות |  אקטואליה |  תחקירים |  משפט |  כלכלה |  בריאות |  פנאי |  ספורט |  הייטק |  תיירות |  אנשים |  נדל"ן |  ביטוח |  פרסום |  רכב |  דת  |  מסורת |  תרבות |  צרכנות |  אוכל |  אינטרנט |  מחשבים |  חינוך |  מגזין |  הודעות לעיתונות |  חדשות ברשת |  בלוגרים ברשת |  הודעות ברשת |  מועדון + |  אישים |  פירמות |  מגשרים |  מוסדות |  אתרים |  עורכי דין |  רואי חשבון |  כסף |  יועצים |  אדריכלים |  שמאים |  רופאים |  שופטים |  זירת המומחים |