|   15:07:40
  יפעת גדות  
עיתונאית עיתונות זהב בע"מ
דוא"ל בלוג/אתר רשימות מעקב
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
קבוצת ירדן
שיטות מודרניות לשיווק דיגיטלי
כתיבת המומחים
מדף צף לסלון ולמטבח: הוסיפו אחסון דקורטיבי לבית
שינויים משמעותיים [צילום: מיכאל גלעדי/פלאש 90]

מומחים מפתחים מדד לפגיעות אקלים בישראל

המדענית הראשית במשרד להגנת הסביבה והאגודה הישראלית לאקולוגיה הובילו ועדת מומחים ומומחיות לפיתוח מדד לפגיעּוּת אקלים בישראל הוועדה אבחנה 130 מדדי רגישות לסיכוני אקלים בישראל בנושאי הסביבה, החברה, הכלכלה, הבריאות והרציפות התפקודית
08/04/2024  |   יפעת גדות   |   חדשות   |   כנסת 25   |   תגובות

המשרד להגנת הסביבה ממשיך לפתח את הבסיס המדעי למפת סיכוני האקלים הלאומית של ישראל, בהובלת המדענית הראשית של המשרד, פרופ' נגה קרונפלד-שור. בשיתוף האגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה, ובתמיכת קרן היינריך בל, המשרד להגנת הסביבה הקים ועדת מומחים ומומחיֹות לפיתוח מדדי פגיעּוּת אקלים. הוועדה התמקדה באפיון מדדי הפגיעּוּת החברתית, הכלכלית, הבריאותית והסביבתית כמו גם פגיעות הרציפות התפקודית, לסיכוני שינוי אקלים. מדדים אלו ימופו בין השאר בפרויקט מפות סיכוני אקלים של המשרד.

הוועדה בחנה על מה משפיעים סיכוני האקלים בישראל וכיצד למדוד את ההשפעה שלהם, ומצאה 130 משתנים (מחוונים) שיש לבחון ולמפות. הוועדה הפגישה יותר מ-100 אנשי מקצוע ובעלי עניין: חוקרות וחוקרים מובילים מתחומים רלוונטיים, לצד נציגי ממשלה, המגזר העסקי והחברה האזרחית.

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן: "אף שכולנו חשופים להשפעות שינוי האקלים, הוא אינו צפוי לפגוע בכולם מידה שווה. פגיעתו נובעת גם מרגישות האוכלוסייה המתגוררת באזור החשוף, ומושפעת גם מיכולתם של קהילות, מוסדות ושירותים להיערך לשינויים ולהסתגל אליהם. התוצרים של ועדת המומחים לפיתוח מדד פגיעות אקלים של המשרד להגנת הסביבה בשיתוף האגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה, מהווה את הבסיס המדעי לפרויקט מפות סיכוני האקלים בהובלת המדענית הראשית של המשרד, פרופ' נגה קרונפלד-שור, שפרסמנו באחרונה גרסה ראשונית שלו. מפות הסיכונים הן כלי לסיוע בקבלת החלטות מבוססות מדע וידע והן צעד חיוני במאמצי הממשלה להיערך לשינוי האקלים ולהתמודד עם הסיכונים הנלווים לו".

ישראל נמצאת באזור המוגדר כ-HotSpot של שינוי האקלים, כלומר שהשפעותיו צפויות להתבטא כאן ביתר שאת. פגיעת שינוי האקלים איננה מושפעת אך ורק על-ידי עצם החשיפה לשינוי האקלים ואירועי קיצון, אלא גם על-ידי רגישות האוכלוסייה המתגוררת באזור החשוף או התשתיות הנמצאות בו, כמו גם על-ידי יכולתם של קהילות, מוסדות ושירותים להיערך לשינוי, להסתגל אליו ולהתאושש ממנו. לכן, חשוב להבין מה הם הגורמים שקובעים את הפגיעות ולמפות אותם.

כיום רבים ממאמצי ההיערכות ברמה הלאומית וברמת השלטון המקומי מופנים לעבר הפעולות החיוניות של היערכות פיזית לתנאים הצפויים. כדי לקבל החלטות ולקבוע סדרי עדיפות חשוב להבין את הפגיעות לסיכוני האקלים ולא רק את החשיפה אליהם. מטרת מיפוי פגיעּוּת אקלים בישראל של המשרד להגנת הסביבה היא להקים את התשתית המדעית והמקצועית לתכנון מושכל של פעולות ההיערכות, ולגיבוש מדיניות ממשלתית כוללת מושכלת לנוכח מגמות האקלים הצפויות.

הדוח המקיף שהמשרד והאגודה הישראלית לאקולוגיה מפרסמים מייצג את התוצר של התהליך וישמש בסיס מקצועי וערכי להמשך תהליך גיבוש מפת סיכוני האקלים הלאומית המפותחת בימים אלה במשרד להגנת הסביבה. בשלב הבא, המשרד להגנת הסביבה, יחד עם האקדמיה הלאומית למדעים, יגדירו את המדדים שימופו, ויזהו מקורות ופערי ידע. לבסוף, כל הנתונים, המדדים והפרמטרים יוזנו למפת סיכוני האקלים הלאומית של ישראל, וישמשו את הרשויות המקומיות, המשרדים הממשלתיים, גופי חירום והצלה, הציבור כולו ומגזר עסקי בהבנת הרגישות של סקטורים לאומיים לשינוי אקלים.

בשבוע שעבר אישרה מליאת הכנסת בקריאה ראשונה את הצעת חוק האקלים שמוביל המשרד להגנת הסביבה והיא תעבור לוועדת הפנים והגנת הסביבה לשם הכנתה לקריאה שנייה ושלישית ולהשלמת תהליך החקיקה.
פיתוח מדד פגיעות אקלים / דוח
ישראל נמצאת באזור המוגדר כמוֵקדה של שינוי האקלים, והשפעותיו צפויות להתבטא בו ביתר שאת. אף על פי שכולנו חשופים להשפעותיו של שינוי האקלים במידה כזו או אחרת, השינוי אינו צפוי לפגוע ֹת יותר בחברה מתאפיינות ברגישות גבוהה יותר לפגעיו של שינוי בכולם במידה שווה: ראשית, האוכלוסיות הפגיעֹו האקלים. מכאן, שבהיעדר מאמצי היערכות מותאמים, שינוי האקלים צפוי להטיל נטל עודף דווקא על האוכלוסיות החלשות יותר בחברה, להנציח פערים חברתיים על רקע כלכלי, מגדרי, אתני ובריאותי, ולהגביר את האי-שוויון. שנית, למיקומן הגאוגרפי של קהילות שונות ישנה השפעה מכרעת על רגישותן לשינוי האקלים הצפוי. שלישית, מגזרים שונים, דוגמת המגזר החקלאי, משק האנרגיה ומשק המים, יושפעו מהשינוי באופן שונה. מכאן, שפגיעתו של שינוי האקלים איננה מוכרעת רק מעצם החשיפה לתנודות האקלים, אלא גם בשל פגיעּוּתן של האוכלוסיות המתגוררות באזור החשוף ושל המערכות המצויות בו.

תאריך:  08/04/2024   |   עודכן:  08/04/2024
יפעת גדות
+ועדת הכלכלה אישרה: תינתן עדיפות ברכישת מכסות עבור יצרני חלב מיישובי עוטף עזה

14:28 08/04/24  |  מירב ארד
עדת הכלכלה של הכנסת אישרה (יום ב') את בקשת משרד החקלאות לתקן את תקנות תכנון משק החלב, בנושא העברת מכסות של יצרנים שיתופיים בענף הבקר. לפי התקנות שאושרו, תינתן עדיפות ברכישת מכסות עבור יצרני חלב מיישובי עוטף עזה, כחלק משיקום הרפתות שנפגעו באופן משמעותי במתקפת הטרור הרצחנית ב-7 באוקטובר.

+ביטן: "לא להוציא את המפונים מדירות האירוח עד אחרי הפסח"
13:07 08/04/24  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
נציגת המפונים סיפרה בדמעות: אין לנו לאן ללכת, הבן שלי החליף כבר 3 מסגרות ואני מתביישת להסתכל עליו בעיניים ולהעביר אותו שוב"  ▪  סגן החשכ"ל: התקציב אמור להספיק גם לדירה וגם לכלכלה
[צילום: נועם מושקוביץ/דוברות הכנסת]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
תגיות  / עוקבים מי ומי בפרשה - לקבלת רשימות חדשות עם הופעתן
 אבי דיכטר / Avi Dicter   אברהם בניהו בצלאל / Avraham Benayahu  Bezalel   אוהד טל   אופיר כץ / Ofir  Katz   אוריאל מנחם בוסו / Uriel Busso   אורית פרקש-הכהן / Orit Farkash-Hcohen   אורנה ברביבאי / Orna  Barbivai   אושר שקלים / Osher  Shekalim   אימאן ח'טיב יאסין / Iman  Khatib Yassin   איתמר בן-גביר / Itamar  Ben Gvir   אליהו דלל / Eli Dallal   אליהו רביבו / Revivo Eliyahu    אלמוג כהן / Almog  Cohen   ארז מלול / Erez  Malul   אריה מכלוף דרעי / Aryeh  Machluf Deri   בועז ביסמוט / Boaz  Bismuth   בועז טופורובסקי / Boaz  Toporovsky   בני גנץ / Benny  Gantz   גד איזנקוט / Gadi  Eisenkot   גילה גמליאל / Gila  Gamliel   גלית דיסטל אטבריאן / Galit  Distal Atbaryan   גלעד קריב / Gilad Kariv   דבורה ביטון / Dvora  Biton   דוד  ביטן / David Bitan   דן אילוז / DAN Iluz   דני בן יוסף דנון / Dani Danon   ואליד אל הושלה / Waleed  El Hawashla   ולדימיר בליאק / Vladimir Beliak   זאב אלקין / Ze'ev Elkin   חמד עמאר / Hamad Amar   חנוך דב מילביצקי / Hanoch Dov Milwidsky   טלי גוטליב / Tali  Gottlieb   יאיר לפיד / Yair  Lapid   יואב גלנט / Yoav Galant   יואל (יולי) אדלשטיין / Yoel Edlshtein   יונתן משריקי / Yonatan Mishraki   יוסף עטאונה / Youssef  Atauna   יוראי להב הרצנו / Yorai  Lahav-Hertzano   ינון אזולאי / Yinon  Azoulay   יסמין פרידמן / Yasmin Fridman   יעקב אשר / Yakov  Asher   יצחק קרויזר / Kroizer Yitzhak    יצחק שמעון סרלאוף    ירון לוי / Yaron Levi   ישראל אייכלר / Yisrael  Eichler   ישראל כץ / Israel  Katz   לימור סון הר-מלך / Limor  Son Har-Melech   מאי גולן / May  Golan   מאיר כהן / Meir  Cohen   מטי צרפתי הרכבי / Matti  Sarfati Harkavi   מיכאל מרדכי ביטון / Michael Mordechai Biton   מירב בן-ארי / Meirav  Ben-Ari   מירב כהן / Meirav  Cohen   מנסור עבאס / Mansour Abbas   משה אבוטבול / Moshe Abutbul   משה ארבל / Moshe Arbel   משה גפני / Moshe Gafni   משה רוט / Moshe  Roth   מתן כהנא / Matan  Kahana   נאור שירי   ניר ברקת / Nir  Barkat   סימון  מושיאשוילי / Simon  Moshiashvili   סימון דוידסון / Simon Davidson   עודד פורר / Oded Forer   עופר כסיף / Ofer  Cassif   עידית סילמן / Idit  Silman   עמית הלוי / Amit  Halevi   צבי ידידיה  סוכות / Tzvi Yedidia  Sukkot   צביקה פוגל / Tzvika  Foghel   צגה צנגש  מלקו / Tsega  Melaku   קארין אלהרר / Karin  Elharar   רון כץ / Ron Katz   רם בן ברק / Ram  Ben Barak   שלום דנינו / Shalom  Danino   שלי טל מירון / Shelly Tal Meron   שלמה קרעי / Shlomo  Karhi   שרון ניר / Sharon Nir   שרן השכל / Sharren Haskel 
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
מומחים מפתחים מדד לפגיעות אקלים בישראל
תגובות  [ 0 ] מוצגות   [ 0 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  כנסת 25
ועדת הכלכלה קיימה (יום ב', 8.4.24) ישיבת מעקב אחר הטיפול במפונים שעברו לדירות אירוח. כזכור, הדיון היום התקיים בעקבות דיון שקיימה הוועדה לפני כשבועיים, בו ביקש היו"ר ביטן מנציגי משרד התיירות לשבת עם נציגי אגף החשב הכללי באוצר ולמצוא פתרון.
08/04/2024  |  מירב ארד  |   חדשות
יו"ר ועדת החוקה ח"כ שמחה רוטמן דורש מהנהלת בית המשפט להשיב עוד היום (יום א', 7.4.24) למידע שנחשף בוועדה, לפיו שני חברי הצוות לחקירת ההדלפות בבית המשפט העליון, יוצאי השב"כ, ביקשו באוגוסט להצטרף לעתירת בג"ץ הסבירות. "האם מתאים שאדם מקרב השופטים, שייתכן שהוא או אנשי לשכתו היו מעורבים בהדלפה, ראוי שימנה את הצוות החוקר?", תהה רוטמן. "כיצד נשיא בית המשפט העליון בוחר אנשים שהצטרפו לעותרים בתיק מסוים שיבדקו את הדלפתו".
07/04/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
שירות בתי הסוהר מתריע כי בעוד מספר ימים לא יוכל לקלוט אסירים ביטחוניים נוספים. תקן הכליאה עומד על 14,500 כלואים, ובפועל יש יותר מ-21,000, על כן שב"ס יציג לממשלה תוכנית חרום לצורך המשך קליטת אסירים.
07/04/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
חברי הכנסת מהאופוזיציה העומדים מאחורי קמפיין ה"בחירות עכשיו" הם אותם אלה שבנשימה אחת קוראים לביטול פגרת הכנסת. בין שני הקמפיינים, מה לעשות, קיימת סתירה. הליכה לבחירות עכשיו משמעותה אחת: במקום פקרה קצרה של חמישה שבועות, שבמהלכה מתקיימים דיוני ועדות, נקבל פגרה ארוכה שתימשך לפחות חצי שנה, כמעט ללא דיוני ועדות.
05/04/2024  |  עידן יוסף  |   יומני בלוגרים
לפני שבועיים דחתה הוועדה לביקורת המדינה את הצעת היו"ר ח"כ מיקי לוי, לממש את סמכות המוקנת לה - הוצאת צווי הבאה. לוי ביקש להחיל את הצו על ארבעה בכירים מהמשרד לביטחון לאומי ומשטרת ישראל לאחר שלא התייצבו לדיוני הוועדה לבירור טענותיו, לכשלים רבים בהליך רישוי כלי ירייה וזאת בהוראת השר איתמר בן-גביר.
04/04/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
איתמר לוין
איתמר לוין
יאיר נתניהו אומר מה שאביו חושב    האם בנימין נתניהו משקר או חסר אחריות    הממשלה מתנהגת כמו שלטון סמכותני    החרם הצרפתי אינו מפתיע    עוד הוכחה לצורך בחקירה מקיפה של המלחמה    אל-ג'זיר...
דרור אידר
דרור אידר
רק לפני רגע סיימנו אנחנו יסודי ועכשיו מלווים את ילדינו רגע לפני שיעברו שלב בחייהם    על שיחה אחת עם ילדי אמת, הנה איגרת לבוגרי כיתות ו'
אלי אלון
אלי אלון
העיר שהחלה את דרכה כמושבה חקלאית בשנתה המאה היא עיר חרדית כמעט לגמרי עם מיעוט קטן ביותר של תושבים הנמנים עם המגזר הדתי הלאומי
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il