News1 גאים להציג
מבקרים ייחודיים (Unique Visitors):
אתר - 978,171  סלולר - 943,489
   |   15:07:40
דלג
  אביתר בן-צדף  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
מגלים את יוון עם Vivato Greece: השער שלך ליוון!
קבוצת ירדן
האם אני זכאי לדרכון גרמני?
הופתענו, גם הפעם [צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]

"חרבות ברזל": כישלון צפוי מראש (9)

אמ"ן לא הכיר את האמריקנים, לא את הסובייטים וגם לא את הערבים, ולא הבינם, לכן, לא היה מסוגל לספק התרעה הולמת גם כשהכתובות נמרחו באותיות של קידוש לבנה על הקירות
29/10/2023  |   אביתר בן-צדף   |   יומני בלוגרים   |   מלחמת חרבות ברזל   |   תגובות
מידע כוזב
האמריקנים סיפקו לנו ערב מלחמת יום הכיפורים מידע כוזב על ההיערכות המצרית, שחיזק את ההערכה השגויה של אמ"ן. הרוסים נמצאים כעת על סף ביתנו, וטרם הצלחנו להכירם, ולהבין את מניעיהם. ראשי ממשלות ישראל נסמכים לחלוטין על המעריך הלאומי ועל צה"ל בקביעת מדיניותם, שהכשילום לא-אחת, כדברי ח"כ יצחק רבין בוועדת הכנסת לחוץ ולביטחון.

מידע מסונן
ניסיון להקים מועצה לביטחון לאומי, שתספק לראשי הממשלות הערכה עצמאית, סוכל על-ידי מערכת הביטחון. ראש הממשלה מוזן במידע על-ידי מזכירו הצבאי, שמקבל מידע - מסונן, או מסולף - כשלמערכת הביטחון כדאי להעבירו אליו. צה"ל הוא צבא, שיש לו מדינה, והוא מפר לעתים קרובות את האמנה הבלתי-כתובה בינו לבין אזרחי ישראל, שמחייבת אותו להגן עליהם ועל מדינתנו.

עוד לפני הקמת המדינה, לא ידענו מה קורה במדינות ערב ובצבאותיהן, ולא הבנו זאת. לכן, הופתענו בתש"ח ובכל מלחמותינו אחריה - כולל "חרבות ברזל". "שִׁמְעוּ נָא זֹאת עַם סָכָל וְאֵין לֵב עֵינַיִם לָהֶם וְלֹא יִרְאוּ אָזְנַיִם לָהֶם וְלֹא יִשְׁמָעוּ" (ירמיהו ה', פסוק כ"א).

הנרי אלפרד קיסינג'ר היה פרופסור באוניברסיטאות יוקרתיות בארצות-הברית. משמע - כתב הרבה, הרצה הרבה, ופרסם הרבה. כשנבחר ליועץ הנשיא האמריקני לביטחון לאומי, היו אמורים חכמי חלם שלנו להושיב כמה אנשים - רצוי אנשי מילואים - שיקראו את דבריו, ויסכמו את משנתו. כנראה, זה לא נעשה, מנהיגינו חשבו, שיוכלו להסתמך על היותו יהודי.

פרופ' שמעון שמיר היה איש מילואים של מחלקת המחקר באמ"ן. כשנבחר אנואר סאדאת לנשיא מצרים הוא נקרא לדגל, וכתב מסמך, שסיכם את אישיותו של סאדאת - כנמושה. הערכתו עברה בשלום, והתקבלה בהתלהבות (עוד קונצפציה!) - עד שחבטה בפנינו במלחמת יום הכיפורים ובהסכמי קמפ דיוויד. להגנתו, השתדל פרופ' שמיר, שהתקלה לא תוזכר; וכשפורסמה, הצדיק את עצמו בכך, שהתבסס על מסמכים, שהיו בענף מצרים במחלקת המחקר. כלומר "כִּי רוּחַ יִזְרָעוּ וְסוּפָתָה יִקְצֹרוּ..." (הושע ח', פסוק ז'). בלשון המחשבים, GIGO - Garbage in, garbage out.

את הסובייטים, השלו אותנו מנהיגינו ומעריכי המודיעין, אנחנו מכירים. והנה גם את תפקודם לפני מלחמת ששת הימים ובמהלכה לא הבנו, כמו את תפקודם במלחמת ההתשה ובמלחמת יום הכיפורים, שפסקה רק בשל פחד אמריקני מכוננות גרעינית כביכול, שהכריזו הסובייטים.

אברהם בן-צור כתב ספר פורץ-דרך בעניין הסובייטי ("גורמים סובייטים ומלחמת ששת הימים", ספריית פועלים, 1975), שהתקבל בביטול בקהילת מי שהשלו אותנו, שהם יודעים ומבינים. הפלא ופלא, בן-צור צדק. "ויקטור סובורוב" (ולדימיר רזון) - עריק מברית-המועצות, שהיה איש המודיעין הצבאי של הצבא האדום - היה חניך באקדמיה לריגול של המטכ"ל הסובייטי בשנת 1967. במכתב ל"פורום אלפרדו" סיפר "סובורוב", כי בהיותו חניך באקדמיה לריגול בשנת 1967 דובר שם בגלוי על מתנה, שמכין הצבא האדום להנהגת המפלגה הקומוניסטית בברית-המועצות, לרגל חמישים שנה למהפכה הקומוניסטית ברוסיה - חיסול מדינת ישראל.

במלחמת ההתשה הוקמה יחידת "מסרגה" במסגרת, שנקראת כיום, יחידה 8200 - כמענה להבנה המאוחרת, שהסובייטים שחקן חשוב בזירה (על "מסרגה" - ראו בספרו החשוב של פסח מלובני, "דגל אדום מעל המזרח התיכון", הוצאת אפי מלצר, 2017). ובכל זאת, לא הבין אמ"ן את חלקם במניעת המלחמה (או בדחייתה) בכוננות "כחול לבן" באפריל-מאי 1973. וכמובן, שיא-השיאים: אי-הבנת פינוי משפחות היועצים הסובייטים ממצרים ומסוריה בשבוע שלפני המלחמה - למרות יירוט מברק "יחמוּר" (הנספח הצבאי העירקי במוסקבה), שהסביר את סיבת הפינוי.

פירוט מדהים - מאוחר מדי - של חלקה של ברית-המועצות במלחמות ישראל מאז 1967 הביאו החוקרים איזבלה גינור וגדעון רמז, בעלה, בספרם, The Soviet-Israeli War, 1967-1973: The USSR's Military Intervention in the Egyptian-Israeli Conflict. Oxford University Press, 2017), שכותרו אומר הכל. גם הוא זכה לביטול של מומחינו הדגולים - כמו ספרו המאוחר יותר של בוריס דולין, ידידי, "חומת סואץ" (כנרת זמורה ביתן, 2020).

מחדל עצום

לא הבנּוּ את המהלכים האמריקניים. למשל - במלחמת סיני, במלחמת ההתשה ולפני מלחמת יום הכיפורים, במהלכה ואחריה. כמובן, לא הבנו את המהלכים הסובייטיים (כיום - הרוסיים) במלחמות ישראל. לכן, הופתענו בשלוש הזירות הללו, וחס וחלילה, נמשיך להיות מופתעים. ניתן לומר, כי אמ"ן - המעריך הלאומי - לא הכיר את האמריקנים, לא את הסובייטים וגם לא את הערבים, ולא הבינם. לכן, לא היה מסוגל לספק התרעה הולמת גם כשהכתובות נמרחו באותיות של קידוש לבנה על הקירות. ואולי המשפט הזה ראוי להיכתב בלשון הווה.

יתר על כן, לפי בּרוּס בריל (בספרו, Deceit of An Ally, שעומד לצאת לאור במהדורה עברית) - יהודי אמריקני, שעבד בסוכנות ההאזנה NSA האמריקנית במלחמת יום הכיפורים - הטעו האמריקנים את ישראל, וסיפקו לנו בזדון ערב המלחמה מידע כוזב על ההיערכות המצרית, שחיזקה את הערכתו המוטעית כתוצאה מהמידע השקרי הזה.

תמהני, האם זה מוגבל רק למלחמת ששת הימים, למלחמת ההתשה ולמלחמת יום הכיפורים? וגרוע מזה: את מי, בעצם, מכיר אמ"ן?! שאול - ידידי הטוב, ששופע בדרך כלל הערכה שלילית לקהילת המודיעין שלנו - טוען, שהמודיעין שלנו יודע רק מה שהתפרסם אתמול בעיתון. הרוסים נמצאים כעת על סף ביתנו, וטרם הצלחנו להכירם, ולהבין את מניעיהם. יתר על כן, בדרבון אמריקני, עשו שני ראשי הממשלה הקודמים כל טעות אפשרית ועוד יותר ביחסינו עם רוסיה, והביאו אותם לשפל חמור, שמתבטא עכשיו ביחסה של רוסיה לטבח שמחת-תורה.

גם את מצרים איננו מכירים ואיננו מבינים, ולהפתעתנו, התיר הפרלמנט המצרי לנשיא עבד אלפתאח א-סיסי לפתוח במלחמה ללא אישור נוסף של הפרלמנט. מלחמה נגד מי?! כנראה, נגד הגֶ'די...

בכל אופן, כדאי להקשיב להתרעותיו של אלי דקל, עמיתי לפורום אלפרדו, בדבר התחמשות מצרים ופריסתה הצבאית בסיני, בניגוד להסכמי קמפ דיוויד. אם לא יועילו התרעותיו, לבטח לא יזיקו. "אַשְׁרֵי אָדָם מְפַחֵד תָּמִיד וּמַקְשֶׁה לִבּוֹ יִפּוֹל בְּרָעָה", הזהירנו שלמה המלך (משלי כ"ח, פסוק י"ד)

תלות

ראשי ממשלות ישראל נסמכים לחלוטין על המעריך הלאומי - אמ"ן - ועל צה"ל בקביעת מדיניותם, שהכשילום לא-אחת, כדברי ח"כ יצחק רבין בוועדת הכנסת לחוץ ולביטחון. אין להם שום גוף עצמאי להערכה; ולכן, הם נופלים בפח בכל משבר. לפני כשלושים שנה החליט יצחק שמיר, הגיעה העת להקים לממשלה גוף הערכה עצמאי - המועצה לביטחון לאומי (מל"ל), כנהוג ברבות במדינות העולם. הוא הטיל את המשימה על השר רחבעם זאבי, שאחד מעוזריו נפגש, בין השאר, אתי לדיון בנושא. המועצה לביטחון לאומי קמה, לכאורה, אך לא במתכונת, שתספק לראש הממשלה הערכה עצמאית, הדרושה לו - גם כיוון שצה"ל ומערכת הביטחון סיכלו את הקמתה. עדיין מוזן ראש הממשלה במידע על-ידי מזכירו הצבאי, שמקבל מידע - מסונן, או מסולף - כשלמערכת הביטחון כדאי להעבירו אליו.

כלומר, מערכת הביטחון וצה"ל ממשיכים לשמור בקנאות על המונופול שלהם על המידע הביטחוני - גם מהממונים עליהם. אין בישראל שום גופי מחקר אזרחיים, שעוסקים במחקר ביטחוני, ומציגים מידע, שיתעמת עם הערכות הממסד הביטחוני. זה נובע, בין השאר, כיוון שמכוני המחקר הביטחוניים נמצאים באוניברסיטאות, והן נהנות מהון תועפות, שהן מקבלות עבור הכשרת קצינים ובכירים במערכת הביטחון בתוכניות שונות; ולכן, יימנעו מביקורת על מערכת הביטחון, כדי להבטיח את המשך זרימת הכספים לתקציביהן המדולדלים.

יתר על כן, אין באוניברסיטאות הישראליות חוגים להיסטוריה צבאית, ואת התוכניות הבודדות ללימודי ביטחון מנחים קצינים בכירים במיל'. לכן, אין היצע של מומחים ישראלים בעלי הכשרה לצבא ולביטחון, אלא רק קצינים בכירים במיל'. הדוגמה הטובה ביותר לעיוות הזה הייתה הקשר החולני בין מחלקת המחקר באמ"ן לבין פרופסורים באקדמיה ערב מלחמת יום הכיפורים (עיינו במחקרו של תא"ל ד"ר יוסי בן-ארי - בכיר מיל' באמ"ן וב"מוסד" - על הנושא). ועדיין הקשר הזה מתקיים, לדאבוני ולהוותנו.

קשה לעשות מחקר עצמאי של ענייני ביטחון ישראלים - גם כיוון שיש חיסיון מטורף על המידע הביטחוני, וארכיון צה"ל משחררו טיפין-טיפין. חלק מהמידע הביטחוני חסוי, לפי החוק הישראלי, לשלושים שנה, חלקו לחמישים שנה, ויש גם מידע, שחסוי לתשעים שנה. לפיכך, פתוח המידע הביטחוני בישראל יחסית רק לחוקרים מִטעם ולאנשי שלומנו, שחס וחלילה לא יביכו את מערכת הביטחון בפרסומיהם.

כשריצ'ארד א' גבריאל (1928-1921), היסטוריון צבאי אמריקני אוהד ישראל, ניתח את הכישלון המביש של צבאנו במערכת "שלום הגליל" - המלחמה המתוכננת היחידה, שניהל צה"ל - פעלו צה"ל ומערכת הביטחון, כדי שספרו החשוב, Operation Peace for Galilee: The Israeli-PLO War in Lebanon, לא יתורגם לעברית, כיוון שביקר את צבאנו. ואין זה הספר היחיד, שמערכת הביטחון מנעה מהציבור הישראלי לקוראו בתואנות שונות ובשיטות משונות.

משילות נמוכה

נאום הנשיא דוויט ד' איזנהואר בסיום כהונתו (ינואר 1963) המם את החברה האמריקנית בבוטותו. הנשיא היוצא אמר לקהל, שלו עשירית מהחלטותיו בוצעו ככתבן וכלשונן, הוא היה נחשב לנשיא דגול. טרם נרגע הקהל מהאמירה הבוטה, ואיזנהואר הזהיר את הציבור האמריקני מאויב קשה, שמסכן את חרותו ואת הדמוקרטיה בארצות-הברית - התשלובת (קומפלקס) התעשייתית-ביטחונית האמריקנית.

שני היסודות הללו בולטים מאוד בישראל, כיוון שצה"ל הוא צבא שיש לו מדינה, והוא מפר לעתים קרובות את האמנה הבלתי-כתובה בינו לבין אזרחי ישראל, שמחייבת אותו להגן עליהם ועל מדינתנו. זה קרה כיוון שהקצונה הבכירה משרתת אינטרסים לא-לאומיים, אלא כִּתתיים ואולי גם אישיים. כלומר, מארגון, שנועד לשרת את המדינה ואת אזרחיה, הפכה מערכת הביטחון למערכת, שמשרתת בראש ובראשונה את האינטרסים שלה, או של גורמים אחרים. ובנוסף, מערכת הביטחון פועלת מאז התפטרות בן-גוריון מראשות הממשלה בתחילת שנות השישים, ללא שום בקרה; ולכן, הסתאבה.

ולראיה, בכירי מערכת הביטחון התפארו במהלך התמרדותם בשנה החולפת כמה פעמים, בכך, שסיכלו את החלטות ראש הממשלה; ולא נפתחה שום חקירה פלילית בעניין. כלומר, מערכת אכיפת החוק אישרה את תקינות תעלוליהם.

הכריש

בסוף שנות התשעים הסברתי לסטודנטים שלי ולעמיתיי את השקפתי, שהלבנונים ו/או העזתים יוכלו לארגן תהלוכות המוניות של אזרחים, שיפילו את הגדרות בגבולות, ויאפשרו פלישה אזרחית וצבאית לישראל. נשמעתי כמו נביא אחרית הימים. פרופ' אורן, עמיתי, זכר זאת כל אימת שהייתה תקרית דומה בגבולותינו, וטלפן אליי. אורן גם טלפן אחרי שמחת-תורה והזכיר לי נשכחות. אכן, כפי שיעץ החכם באדם, "וְאָמַרְתִּי אָנִי טוֹבָה חָכְמָה מִגְּבוּרָה וְחָכְמַת הַמִּסְכֵּן בְּזוּיָה וּדְבָרָיו אֵינָם נִשְׁמָעִים" (קהלת ט', פסוק ט"ז).

מישקה בן-דוד היה קב"ר (קצין בינה רשתית - מודיעין רשתות קשר) ביחידה 848 של המודיעין (כיום - 8200) - בתחילה ביחידת "מסרגה", שכאמור, התמחתה בהאזנה לסובייטים. אחרי מלחמת יום הכיפורים קָבל תא"ל יואל בן-פורת (בספרו, "נעילה") על שמפקדי היחידה לא הצליחו לשמור על בן-דוד המוכשר, והוא נבלע בערבות "המוסד" - עד שצץ בניסיון הכושל לחסל את חאלד משעל, מנהיג חמאס, ברבת-עמון. לאחר פרישתו מ"המוסד" הפך בן-דוד למחנך ולסופר.

בספרו המדהים, "הכריש" (הוצאת תכלת, 2017), טווה בן-דוד קווים לדמותה של המלחמה הבאה בינינו לבין הערבים, שנפתחת, לדבריו, בהסתערות המונית של אזרחים ערביים מעזה על גדרות גבולנו הדרומי, והם שועטים מזרחה - לתוככי ישראל - ומתקדמים לאשקלון ולגוש-דן. למרות שבן-דוד בכיר ממני, כנראה, גם "הכריש" לא גרם לבכירי הצבא למצמץ, ולחשוב על אפשרות, שהאויב יפעל בדרך זו, שתנטרל את כל המערכות הסופר-מתוחכמות בגדרות.

תאריך:  29/10/2023   |   עודכן:  29/10/2023
אביתר בן-צדף
+כוחותינו מגיבים באש לעבר מקורות שיגורים מסוריה
21:49 29/10/23  |  עידן יוסף
זוהו לפני זמן קצר מספר שיגורים משטח סוריה לעבר שטח ישראל שנפלו בשטח לא מאוכלס, כוחות צה"ל מגיבים באש לעבר מקורות הירי.
+תפילת בוקר
20:53 29/10/23  |  יפעת גדות   |   לרשימה המלאה

פעילות מוגברת [צילום: מיכאל גלעדי/פלאש 90]
+דגסטן: אספסוף צמא דם פרץ לשדה התעופה כדי לפגוע ביהודים
20:49 29/10/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
בתיעודים מהרפובליקה המוסלמית ברוסיה נראה המון פרו-פלשתיני פורץ לנמל התעופה במחצ'קלה, בבירת הרפובליקה, בחיפושיו אחר ישראלים ויהודים שנחתו במטוס
המראות משדה התעופה [צילום: NEXTA]
+מגעים לשחרור החטופים? מטוס מנהלים ישראלי הגיע מקטאר
20:40 29/10/23  |  עידן יוסף
מגעים לשחרור החטופים? מטוס מנהלים שבסיסו בישראל ובעבר שימש לטיסות של בכירים ישראלים שב הלילה לישראל מקטאר. הוא המתין על הקרקע בדוחא מספר שעות. קטאר מממנת את חמאס ולוקחת תפקיד קריטי בנסיון להוביל לשחרור החטופים שמוחזקים על ידי מחבלי חמאס בעזה (כאן חדשות)
+בג"ץ דחה עתירה להורות לאל-על לפעול בשבת בשל המלחמה
20:36 29/10/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
סולברג קיבל את עמדת המדינה והחברה, לפיה אין כעת צורך בטיסות נוסעים ומטען בשבת, בשל הירידה החדה בתעבורה האווירית; מדגיש: אל-על תפעל בשבת לצורכי פיקוח נפש
לא צריך להפעיל את מניית המדינה [צילום: יוסי אלוני, פלאש 90]
+שקרן בזוי ובכיין סדרתי, וכל הכבוד לגנץ
20:35 29/10/23  |  דן מרגלית   |   לרשימה המלאה
לביבי היה חשוב להרוס את בית המשפט העליון ואת היועצת המשפטית לממשלה, ושומו שמיים למנוע את מינוי יצחק עמית לנשיא העליון
נתניהו. מושחת [צילום: דנה קופל]
+דיווח בארה"ב: האינטרנט יחזור לרצועת עזה
20:31 29/10/23  |  עידן יוסף
דיווח בארה"ב: האמריקנים שכנעו את ישראל להחזיר את התקשורת והאינטרנט לרצועה.
+חיזבאללה טוען שהפיל כטב"ם ישראלי
20:29 29/10/23  |  עידן יוסף
חיזבאללה טוען בכרוז: הפלנו הערב כטב"ם ישראלי בירי טיל נ"מ. הוא נפל בשטח ישראל.
+הצנזורה הצבאית מתעכבת בהגשת חוות דעת בעניין סגירת אלג'זירה
20:28 29/10/23  |  עידן יוסף
שר התקשורת שלמה קרעי הסביר הערב כי סגירת אלג'זירה בישראל מתעכבת מאחר שהצנזור טרם הגיש חוות דעת לשר הביטחון יואב גלנט כנדרש בחוק. במשרד התקשורת הסבירו כי כדי להתחיל את התהליך של סגירת השידורים ואיסורם בארץ, יש צורך ששר הביטחון ישתכנע שהשידורים פוגעים בביטחון המדינה, ולכך נדרשת חוות דעת של הצנזור שעוברת לקבינט. "בגלל שאין חוות דעת של הצנזור, אנחנו מחכים" (INN).
+בזמן מלחמה: ג׳יפ צבאי נגנב מבסיס צאלים
20:25 29/10/23  |  עידן יוסף
מחדל בצה"ל: ג׳יפ צבאי נגנב מבסיס צאלים בזמן מלחמה. בג׳יפ היה ציוד צבאי. הגנבים טרם נתפסו.
+גנץ הציג בסיור בצפון את המטרה בסוף המלחמה
20:23 29/10/23  |  עידן יוסף
השר בני גנץ בסיור בצפון: "המטרה בתום המלחמה - לשנות את המציאות בדרום, וגם מול אויבינו בצפון".
+עמלק - כיום ובעבר
20:21 29/10/23  |  עדנה ויג   |   לרשימה המלאה
עלינו להתחזק באמונה וביטחון באל ובכוחות שנתן לנו, וכמו בימי דוד השג נשיג והצל נציל את החטופים
מלחמה בעמלק [צילום: freeimagegenerator]
+וישבה ירושלים לבטח
20:00 29/10/23  |  איתן קלינסקי   |   לרשימה המלאה
בימים אלו שוק העבודה בירושלים נקלע למצוקה קשה  ▪  אני מקווה, שבמציאות הקשה אליה נקלענו עקב מעשים של פשעי מלחמה על-ידי ארגונים פלשתינים נתעורר למציאת פתרונות במשא-ומתן  ▪  אך כדי שמשא-ומתן כזה יתקיים חובה על כל הארגונים הפלשתינים להסתייג מפשעי המלחמה וממעשי הרצח האכזרי של אלף ארבע מאות יהודים
מזרח ירושלים [צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]
+הסהר האדום: ישראל תוקפת בכוונה מסביב לבית החולים אלקדס בעזה
19:49 29/10/23  |  עידן יוסף
הסהר האדום: ישראל תוקפת בכוונה מסביב לבית החולים אלקדס בעזה, כדי לאלץ את האנשים שם לעזוב. נזק נגרם לכמה ממחלקות בית החולים וחלק מהשוהים חשים בחנק.
+חיזבאללה: ירי טיל קרקע אוויר לעבר ישראל והריגת מחבל נוסף
19:48 29/10/23  |  עידן יוסף
ההסלמה בצפון: חיזבאללה נוטלים כעת אחריות על ירי של טיל קרקע אוויר לעבר שטח ישראל מדרום לבנון בשעה 16:00 אחר הצהריים. ארגון הטרור הודיע על מחבל נוסף שחוסל בדרום לבנון. מתחילת המלחמה, הצהירו על 48 פעילים שנהרגו - אך על פי ההערכות המספר גבוה יותר.
+משרד החוץ זימן את שגריר רוסיה בישראל לשיחת מחאה
19:45 29/10/23  |  עידן יוסף
בעקבות ביקור משלחת חמאס במוסקבה - משרד החוץ בירושלים זימן את שגריר רוסיה בישראל אנטולי ויקטורוב לשיחת מחאה. סמנכ"ל אגף אירואסיה במשרד החוץ, השגרירה סימונה הלפרין, הבהירה לשגריר הרוסי כי ישראל רואה בחומרה העדר גינוי חד-משמעי וברור מצד מוסקבה לארגון הטרור חמאס, ואת התנהלותה של רוסיה בארגונים הבינ"ל. אירוח ראשי החמאס, האחראים ישירות למתקפת הטרור הרצחנית ב-7 באוקטובר, לחטיפת בני ערובה ודמם של למעלה מ-1,400 ישראלים על ידיהם, מעביר מסר של לגיטימציה לטרור נגד ישראלים. בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק אמר בראיון כי משלחת של הארגון צפויה להגיע למצרים בימים הקרובים.
+דדי שמחי - מועמד מוביל של נתניהו למתאם המלחמה האזרחי
19:43 29/10/23  |  עידן יוסף
דדי שמחי, לשעבר נציב כבאות והצלה, הוא המועמד המוביל של נתניהו למתאם המלחמה האזרחי. בנו גיא נרצח בקיבוץ רעים ב-7 באוקטובר, והוא חילץ את גופתו אחרי הטבח הקשה בעוטף (חדשות 12).
[צילום: דני שם-טוב, דוברות הכנסת]
+ביידן ונתניהו שוחחו שוב
19:08 29/10/23  |  עידן יוסף
ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח לפני זמן קצר פעם נוספת עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן. כנראה זו הפעם השמינית מתחילת המלחמה שבה השניים משוחחים, לא נמסר על מה.
+שיעור המענק המרבי לבעלי עסקים יגדל מ-18% ל-22%
19:05 29/10/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
המתווה, שנתמך נחתם בתמיכת המגזר העסקי וההסתדרות כולל מענקים למחזור שנתי של עד 400 מיליון ש"ח, השתתפות בשכר העובדים ותנאים מקלים לחל"ת
שמוטריץ'. מתווה מתוקן בעקבות הביקורת [צילום: נועם ריבקין פנטון/פלאש 90]
+אשדוד: אישה נפגעה קשה כתוצאה מחרדה
18:42 29/10/23  |  עידן יוסף
אשדוד: בת 70 במצב קשה עם דימום מוחי לאחר התקף חרדה שנוצר לאחר נפילת רקטה.
+מנכ"ל משרד ראש הממשלה השעה את היועצת של שרה נתניהו
18:39 29/10/23  |  עידן יוסף
נציבות שירות המדינה עדכנה כי מנכ"ל משרד ראש הממשלה השעה את ציפי נבון, היועצת של שרה נתניהו, שהפיצה שורת רשומות מסיתות אחרי תחילת המלחמה נגד אנשי שמאל. ההשעיה תימשך 14 ימים.
+חמאס מעודד ממחיקת הציוץ של נתניהו
18:37 29/10/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה

+אזעקות בגליל המערבי
18:15 29/10/23  |  עידן יוסף
אזעקות בשלומי, מצובה, נהריה, גשר, הזיו, לימן ובצת. צה"ל תוקף בדרום לבנון בתגובה לירי. בבצת זוהתה נפילה שפגעה בתשתיות חשמל ושיבשה מערכת הצופרים של המושב.
+כוחותינו חיסלו מספר מחבלים ומנעו חדירה ממעבר ארז
18:06 29/10/23  |  עידן יוסף
בשעות האחרונות צה"ל המשיך לתקוף ולחסל מחבלים ברצועת עזה, לוחמי צה"ל שפעלו בסמוך למעבר ארז זיהו מספר מחבלים שיצאו מפיר של מנהרה בשטח רצועת עזה, לאחר הזיהוי הלוחמים ניהלו מולם קרב, הרגו מספר מחבלים ופצעו נוספים. במקביל, התרחשו מספר קרבות נוספים בהם חוסלו מחבלים.

כמו-כן, כלי טיס בהכוונת לוחמי צה"ל תקפו שני מבני כינוס של חמאס וחיסלו מספר מחבלים.
+שורת תקריות אש משטח לבנון; טווח הירי מתרחב דרומה
17:45 29/10/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
צה"ל תקף את חוליית המחבלים שביצעה שיגורים לעבר הר דב מוקדם יותר היום  ▪  הותקפו תשתיות צבאיות של חיזבאללה בשטח לבנון  ▪  ארבעה שיגורים לאזור ראש פינה וחצור הגלילית
שריפת בית בקרית שמונה [צילום: שימוש לפי סעיף 27 א לחוק זכויות יוצרים]
+בית מגורים נשרף בקריית שמונה בעקבות שיגור רקטה
17:34 29/10/23  |  עידן יוסף
בקרית שמונה נשמעה אזעקה, ומיד אחריה עלה בלהבות בית מגורים בעיר כתוצאה מפגיעת רקטה או טיל מיירט. אין נפגעים.
+ארבע רקטות שוגרו מלבנון לעבר הגליל העליון
16:55 29/10/23  |  עידן יוסף
אזעקות בגליל העליון בעקבות: 4 רקטות נורו מאזור הר דב: חצור הגלילית, ראש פינה, מחניים, משמר הירדן, טובא זנגריה וכפר הנשיא. לוחמי ההגנה האווירית יירטו שני שיגורים בהצלחה, שיגור נוסף נפל בשטח לא מאוכלס. כוחות צה"ל מגיבים באש לעבר מקורות הירי. לא נמסר על נפגעים או נזק.
+גבול לבנון: צה"ל תקף חוליית מחבלים שניסתה לשגר טילי נ"ט
15:44 29/10/23  |  מירב ארד
תקרית שנייה היום בגבול לבנון: צה"ל תקף חוליית מחבלים שניסתה לשגר טילי נ"ט משטח לבנון לעבר שטח ישראל במרחב אביבים.

+שוטרי תחנת גבעתיים עיכבו לחקירה גבר החשוד בתלישת תמונות חטופים
15:17 29/10/23  |  מירב ארד
שוטרי תחנת גבעתיים עיכבו לחקירה גבר החשוד בתלישת תמונות של חטופים. החשוד, בן 43, עוכב ע"י השוטרים לחקירה בגין הפרת הסדר הציבורי ופגיעה ברגשות הציבור.
+רוסיה היא המרוויחה הגדולה ממלחמת ישראל-חמאס
15:04 29/10/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
מאמר בניו-יורק טיימס מסביר שהקרמלין יוצא נשכר מהסחת תשומת הלב מאוקראינה, מהתייצבותו הצינית לצד הפלשתינים ומהתרחקות הנורמליזציה בין ישראל לסעודיה
שניים מתקוטטים, השלישי נהנה [צילום: AP]
+ועדת השרים לחקיקה אישרה: ישראל תוכל להכריז על פעילי טרור יחידים
14:45 29/10/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
יתוקן חוק המאבק בטרור, כך שיתאפשר לשר הביטחון להכריז על פעיל טרור. זאת, בשונה מהמצב הנוכחי בו ניתן להכריז רק על ארגוני טרור
[צילום: חיים גודברג/פלאש 90]
+כוחות צה"ל חיסלו מחבלים שזוהו בקו החוף במרחב זיקים
14:30 29/10/23  |  מירב ארד
כלי טיס של חיל-האוויר שמוכוונים על-ידי כוחות צה״ל תקפו מבנים צבאיים של ארגון הטרור חמאס, בחלקם שהו מחבלים של הארגון. בנוסף, הותקפו עמדות נ"ט, עמדות תצפית ותשתיות צבאיות. הכוחות חיסלו מחבלים שירו לעבר הכוחות וכן מחבלים שזוהו בקו החוף במרחב זיקים בשטח רצועת עזה.
וחות צה"ל בקו החוף במרחב זיקים בשטח הרצועה [צילום: דובר צה"ל]
+שר הפנים: לשלול את אזרחותה של השחקנית מאיסה עבד אל-האדי
14:25 29/10/23  |  מירב ארד
שר הפנים ארבל פנה למנכ״ל רשות האוכלוסין וההגירה אייל סיסו, בבקשה להורות ללשכה המשפטית לבחון באופן מיידי את התקיימות התנאים לקידום שלילת אזרחותה הישראליית של מאיסה עבד אלהאדי הנאשמת בהתאם לתנאים הקבועים בחוק האזרחות. השחקנית הערבייה מאיסה עבד אל-האדי מואשמת בגילוי הזדהות עם ארגון טרור והסתה לטרור, לאחר שפרסמה באינסטגרם דברי אהדה למתקפת חמאס.
+השחקנית מאיסה עבד אל-האדי מואשמת בהסתה לטרור
13:57 29/10/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
המדינה: עבד אל-האדי פרסמה דברי שבח למתקפת חמאס ב-7 באוקטובר  ▪  מבקשת לעצור אותה עד תום ההליך בנימוק שדבריה "עלולים להיות הניצוץ שיצית תבערה גדולה"
עבד אל-האדי. באינסטגרם ובווטסאפ [צילום: מהרן פלספי]
+השר יריב לוין: "לא מתעסק עכשיו בנושא הרפורמה"
13:57 29/10/23  |  מירב ארד
שר המשפטים יריב לוין התראיין בגל"צ והבהיר: "אני לא עוסק עכשיו בנושא הרפורמה. לא נכון לעסוק בשום דבר שאינו נוגע ישירות בדברים שדרושים כדי להצליח במלחמה". על השמועות בנוגע למצבו אמר: "דיווחים שקריים לחלוטין, מאז שפרצה המלחמה אני וכל הנהלת משרד המשפטים עובדים מסביב לשעון. כל העיסוק בדברים מהסוג הזה בשעת מלחמה זה דבר מביש שאני לא זוכר כדוגמתו".
+נשיא אירן: ייתכן שכולם ייאלצו לפעול נגד ישראל
13:43 29/10/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
ציוץ נדיר באנגלית של איברהים ראיסי ברשת X: "ישראל עברה את הקו האדום וזה עלול לחייב את כולם לצאת לפעולה"
ראיסי. ההחלטה הסופית אינה בידיו [צילום: איסמעל פרנסיסקו, AP]
+על ניצחון והפסד
13:43 29/10/23  |  גדי חיטמן   |   לרשימה המלאה
אסור להנציח מצב שבו ישראל תישאר המדינה היחידה שאינה יכולה להגן על אזרחיה מפני ארגון טרור שיש להשמידו
[צילום: נאסר אישתייה/פלאש 90]
+שמחת תורה הייתה לשמחה בוכה
13:34 29/10/23  |  איתן קלינסקי   |   לרשימה המלאה
אני בוכה על 1400 בני עמנו שנטבחו  ▪  מצערת העובדה, שביום שמחת תורה בשנת תשפ"ד לא הייתה יחידה של כ-25-15 חיילים ישראלים חמושים או 15-10 חיילים ישראלים מצוידים בכלי הנשק הדרושים לשמירה ולהגנה על כל אחד מעשרים ושנים הישובים הישראלים הסמוכים לגבול
לעלות על דרך של משא ומתן [צילום: עבד אל-רחים חטיב]
+זוהו מספר שיגורים משטח לבנון לעבר מרחב הר דב; נפלו בשטח פתוח
13:14 29/10/23  |  מירב ארד
לפני זמן קצר זוהו מספר שיגורים משטח לבנון לעבר מרחב הר דב שנפלו בשטח פתוח, כוחות צה"ל מגיבים באש לעבר מקורות הירי.
+עכשיו הזמן לאחריות
12:57 29/10/23  |  עמנואל בן-סבו   |   לרשימה המלאה
יש לשמור את כל השאלות הקשות והן רבות מאוד ליום שאחרי, לשמור את התהיות, את הספקות, את ההלם הכללי מהכישלון, המחדל וכל מילה המתארת את זוועת שבת שמחת תורה
נתניהו. אחריות של כולם [צילום: דנה קופל]
+"להשמיד את משפחות ראשי החמאס - זה ילחץ עליהם לשחרר חטופים"
12:42 29/10/23  |  אורי מילשטיין   |   לרשימה המלאה
דיון עומק שלי עם עורך לשעבר של כתב העת של צה"ל "מערכות", אביתר בן צדף, ועם חוקר האסטרטגיה, קצין התותחנים אדם פדר. ביררנו לעומק את שאלת החטופים והנעדרים. אביתר אמר ש"יש להשמיד את משפחות ראשי החמאס - זה ילחץ עליהם לשחרר את החטופים
[צילום: פלאש 90]
+ואז מלחמה
12:16 29/10/23  |  שושנה ויג   |   לרשימה המלאה
למלחמה אין הפסקת אש, זה לא מפסיק  ▪  זו כמו שגרה ישראלית לחיות בתוך מלחמה כל הזמן לפני, תוך כדי ואחרי
[צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]
+רש"ת: מתחילת המלחמה נכנסו ארצה כ-273,000 ישראלים
12:13 29/10/23  |  מירב ארד
רש"ת: היום (יום א', 29.10.23) יעברו בנמל התעופה בן גוריון כ-17,800 נוסעים ב-112 טיסות בינלאומיות נכנסות ויוצאות וטיסות חילוץ. מתוכם כ-8,300 נוסעים נכנסים. מתחילת המלחמה ועד היום נכנסו ארצה כ-273,000 ישראלים. ברשות שדות התעופה ממליצים לנוסעים לעקוב אחר לוח הטיסות העדכני באתר האינטרנט של רשות שדות התעופה ואצל חברות התעופה.

+צבע אדום בהוד השזרון, כפ"ס, רעננה, כפר מל"ל
12:02 29/10/23  |  מירב ארד
צבע אדום נשמע בהוד השזרון, כפ"ס, רעננה, כפר מל"ל
+נקודת מפנה ביכולתה של ארה"ב להוביל את העולם
12:01 29/10/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
אתגרים חיצוניים ופנימיים מאיימים על מעמדה של ארה"ב כמפקחת על הסדר העולמי, מסביר אקונומיסט, והמלחמה בעזה בוחנת את יכולה להסתגל לשינויים
נושאת המטוסים פורד מתדלקת, 11 באוקטובר [צילום: AP]
+נשיא המדינה הרצוג ייפגש בשעה 16:00 עם נציגי משפחות החטופים
11:51 29/10/23  |  מירב ארד
נשיא המדינה יצחק הרצוג ייפגש היום (יום א') בשעה 16:00 עם נציגי משפחות החטופים והנעדרים בבית הנשיא בירושלים
+מסר מעורפל
11:48 29/10/23  |  דן מרגלית   |   לרשימה המלאה
"אילו צחי בני היה נופל בשבי הייתי נוהגת כמו אמו של גרוף", אמרה פעם גיבורת לח"י גאולה כהן, לימים ח"כית בליכוד ובתחייה, "אבל אני אומרת לכם מראש שלא תשמעו בקולי"
באיטיות ובזהירות [צילום: איל מרגולין/פלאש 90]
+המועצה הארצית לתכנון ולבנייה תקדם הקמת מבני חינוך זמניים עבור תלמידי העוטף
11:31 29/10/23  |  מירב ארד
המועצה הארצית לתכנון ולבנייה תקדם הקמת מבני חינוך זמניים עבור תלמידי עוטף ישראל ביישובים אילת, תמר, ערבה תיכונה, חבל אילות ורעננה.
+חנה אזולאי הספרי פרסמה סרטון הסברה במרוקאית
11:21 29/10/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
מבקשת מהצופים להכיר בכך שחמאס הוא סכנה קיומית לא רק לישראל אלא גם למרוקו ולשאר העולם  ▪  "אחיי ואחיותיי המרוקאים, גם אני בעד פתרון שתי מדינות לשני עמים וכל חיי אני נלחמת למען המטרה הצודקת הזאת. אבל אתם צריכים לדעת שזה ארגון קיצוני שעושה מלחמת דת שלא עוזרת לעם הפלשתיני"
אזולאי הספרי. בשפת האם
+סוגיית שיחרור חטופי החמאס
11:03 29/10/23  |  רפי לאופרט   |   לרשימה המלאה
ההתפתחויות האחרונות בסוגיית שחרור חטופי החמאס, מדרדרות את הנושא לדיוני-רחוב פופוליסטיים ומעניקות לאויב יתרונות בלתי-רצויים בניהול המו"מ  ▪ + בכדי למתן השלכות שליליות אלה ולהקל על הממשלה במו"מ, מוצע להעביר את ההכרעה בשאלת "מחיר העסקה" למנגנון יציג של הכנסת שיוקם לתכלית זו ויפעל כמתואר להלן
אספסוף מפגין [צילום: פלאש 90]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
"חרבות ברזל": כישלון צפוי מראש (9)
תגובות  [ 4 ] מוצגות   [ 4 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
ד"ר עדי ירדן
29/10/23 10:48
2
ארז אוריאלי
29/10/23 11:00
3
סניל
29/10/23 17:09
4
דני בכייני
3/12/23 16:55
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  מלחמת חרבות ברזל
המצב הביטחוני מייצר השפעה גם על המסחר, הן בשל עלייה בביקוש מסיבות שונות והן בשל מחסור בכוח אדם המשפיע על סוגיות לוגיסטיות שונות, בהן קצב מילוי מדפי רשתות המזון.
29/10/2023  |  עידן יוסף  |   חדשות
לים התיכון נכנסה (שבת, 28.10.23) נושאת המטוסים וקבוצת התקיפה דוויט אייזנהאואר. זאת בנוסף לנושאת המטוסים האמריקנית פורד השוהה מול חופי ישראל ופועלת בשמי לבנון.
29/10/2023  |  עידן יוסף  |   חדשות
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ממשיך שלא לענות לשאלות בדבר אחריותו למלחמת חרבות ברזל. נתניהו השיב לשאלות עיתונאים (28.10.23) לראשונה מאז פרוץ המלחמה, וחזר על הנוסחה הקודמת שלו ולפיה לאחר המלחמה יידרש גם הוא לענות על שאלות קשות. "היה פה מחדל נורא", אומר נתניהו. הוא דיבר במסיבת עיתונאים לצידם של שר הביטחון, יואב גלנט, והשר בני גנץ.
28/10/2023  |  איתמר לוין  |   חדשות
דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי עדכן (מוצ"ש, 28.10.23) כי מספר החטופים המוחזקים בידי ארגוני הטרור בעזה עלה ועומד על 230 חטופים.
28/10/2023  |  עידן יוסף  |   חדשות
משרד התקשורת ינתק כל קשר עם חברת סטארלינק שבבעלות אילון מאסק. כך הודיע (מוצ"ש, 28.10.23) שר התקשורת שלמה קרעי, בתגובה להודעת מאסק כי בעקבות ניתוק האינטרנט בעזה, יספק אינטרנט באמצעות לוויני סטארלינק ל"ארגוני סיוע מוכרים בעזה".
28/10/2023  |  עידן יוסף  |   חדשות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
אלון קוחלני
אלון קוחלני
ביה"ד קבע שניסיון בבדיקות SOX יחשב כניסיון מוכר בביקורת וציות לא (פ"ה (חיפה) 14721-02-21 עורכי דין לקידום מנהל תקין נ' מ. מ. דייר-חנא)
אביתר בן-צדף
אביתר בן-צדף
הכניסה הקרקעית לצפון עזה לא הייתה יכולה להיעשות בלי טנקים, רכב קרבי משוריין (רק"ם), הנדסה וארטילריה    מבנה צה"ל אינו מתאים לחלוטין למלחמה המתפתחת בדרום ובצפון, הדורשת הרבה רגליים ע...
דרור אידר
דרור אידר
המשימה לא הסתיימה, המלחמה הזאת היא צו מוסרי לביעור הרע מן העולם    בתקופה הקשה הזאת אנחנו מחדשים את נעורינו כעם    ועל יעקב החדש שמכריח את אויבו להודות בירושתו
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il