הפוך לדף הבית אימייל אדום
    |  
ראשי יומן ראשי בלוגים אקטואליה בעולם סקופים ספורט משפט כלכלה בריאות המגזין
רשימות  |  ארכיב יומי  |  כל הקישורים  |  סיפורים חמים  |  משובים  |  נדל"ן  |  תגיות  |  פורומים  |  ספרייה מקוונת  |  בימה חופשית  |  מיוחדים  |  ערוצים נוספים
מאמרים
ראשי  /   מדיני/פוליטי  צבא וביטחון    |  שתף:    |    |  דוא''ל:    |  הדפסה: 
פורומים
מדיני/פוליטי
פרשת בצלם
צבא וביטחון
ביטוח ופיננסים
כלל פיננסים
כלל פיננסים
בלוגים / בעל טור
טלפון:  03-7216574
פקס:  03-9345660
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
מועדון +
כסף רופאים שמאים יועצים אדריכלים
שופטים עורכי דין עיתונאים רואי חשבון
 
 
 
 
 
בלוגרים News1  /  דעות ▪ כתבות ▪ תחקירים
 
אמריקה, לאן הולכים מכאן?
09/11/2012   |   נורית גרינגר
 
 
 
"תשרפו את הדרכון האמריקני - או שתשלמו"
08/11/2012   |   שלי אפלברג
 
 
 
ביבי ואיווט מבקשים עכשיו תשומת לב הדדית
08/11/2012   |   צבי גיל
 
 
 
תפילה בחברון שווה פי שמונה...
08/11/2012   |   ישראל רוזן
 
 
 
אמריקה ממשיכה במרץ...
08/11/2012   |   עליס בליטנטל
 
 
 
 
לרשימות נוספות לבימה חופשית לרשימת הכותבים
 
 
מנכ"ל בצלם מזגזגת לגבי השייח' אחמד יאסין
מנכ"ל בצלם, ג'סיקה מונטל

השיח' אחמד יאסין - השתתף בלחימה או לא השתתף בלחימה? (צילום: אתר חמאס)

הפוליטיקה מאחורי רשימות הרוגי בצלם
יהונתן דחוח-הלוי
הרשומה הקצרצרה המתארת את נסיבות מותו של מנהיג חמאס, השייח' אחמד יאסין עברה ארבעה(!) גלגולים שונים באתר ארגון בצלם * ניתוח הגרסאות השונות מעלה אפשרות, כי שיקולים זרים מנחים את בצלם בניהול רשימת ההרוגים הפלשתינים
לרשימה המלאה

חידוש של בצלם: אדם ישן יכול להילחם
יהונתן דחוח-הלוי
ארגון בצלם אינו מוציא מכלל אפשרות השתתפות בלחימה בעת שינה * לדידו של הארגון גם זקן הנכה מהצוואר ומטה ומובל בכיסא גלגלים יכול ללחום
לרשימה המלאה

מנכ"ל בצלם מודה בטעות אך נמנעת מלתקנה
יהונתן דחוח-הלוי
ג'סיקה מונטל מאשרת, כי הנתון שפרסם בצלם בעניינו של השייח' יאסין אינו נכון, וכי הוא היה צריך להיכלל מלכתחילה ברשימת הפלשתינים שהשתתפו בלחימה בעת שנהרגו * למרות הודאתה המפורשת, ארגון בצלם נמנע מלתקן את המעוות ומוסיף להטות לרעה הנתונים נגד ישראל
לרשימה המלאה

   יהונתן דחוח-הלוי
המחבלים ההרוגים ומצג השווא של בצלם

   יהונתן דחוח-הלוי
חשיפה: בצלם תומך בשיבת הפליטים

   יהונתן דחוח-הלוי
יו"ר בצלם: "אני מעריצה את סרבני הגיוס"

   יהונתן דחוח-הלוי
יו"ר בצלם קוראת לאובמה ללחוץ על ישראל

   יהונתן דחוח-הלוי
יו"ר בצלם בעד סנקציות נגד ישראל בעת מלחמה

   יהונתן דחוח-הלוי
יו"ר בצלם מגלה הבנה לטרור פלשתיני

ג'סיקה מונטל, מנכ"ל ארגון בצלם, חוזרת בה ומקטלגת את מנהיג חמאס, אחמד יאסין, בקטגוריה של "יעד להתנקשות", אשר לפיה "לא ידוע" אם הוא השתתף בלחימה בעת שנהרג עדות על הפוליטיקה של רשימת ההרוגים הפלשתינים באינתיפאדה

▪  ▪  ▪
מהימנותו של מסד הנתונים של ארגון בצלם על אודות ההרוגים הפלשתינים באינתיפאדת אל-אקצה מפוקפקת, כפי שהראיתי בסדרת מאמרים שפורסמו באתר News1 בהם נחשפו מקרים רבים של השמטת פרטים חיוניים ואי דיוקים. עמדתה של מנכ"ל בצלם, ג'סיקה מונטל, בנוגע להגדרתו של מנהיג חמאס, השיח' אחמד יאסין, ברשימת ההרוגים הפלשתינים מלמדת אף היא על מהימנות הנתונים שמפרסם הארגון.

חיבוטי הנפש של בצלם - הרשומה של אחמד יאסין עוברת ארבעה שינויים

הרשומה על השיח' אחמד יאסין עברה לפחות ארבעה שינויים במסד הנתונים של בצלם, עובדה המעידה על ההתלבטות הרבה של הארגון בסוגיה זו. בגרסה הראשונה טען ארגון בצלם, כי אחמד יאסין "הוצא להורג ללא משפט". בגרסה השניה אחמד יאסין היה "יעד להתנקשות" וצוין כי שימש "מנהיג החמאס". בגרסה השלישית הוא איבד את התואר "מנהיג החמאס" והפך ל"תושב עזה". בגרסה האחרונה העדכנית גם כיום נכתב כדלהלן: "אחמד איסמאעיל יאסין - בן 68, תושב עזה, נהרג ב-22.03.2004 בעזה מירי טיל ממסוק. היווה יעד להתנקשות. פרטים נוספים: באירוע נהרגו שלושת עוזריו ועוד חמשה עוברי אורח". כמו-כן, הוכלל השיח' אחמד יאסין ברשימת הפלשתינים אשר "לא ידוע אם השתתפו בלחימה בעת שנהרגו".

מנכ"ל בצלם קובעת: השיח' יאסין השתתף בלחימה

במאמר קודם ציטטתי מדבריה של מנכ"ל בצלם, ג'סיקה מונטל, בראיון לתוכנית "מה בוער?" של רזי ברקאי בגלי צה"ל (22 בנובמבר 2009), במהלכו התעמתה מונטל עם עם דני דיין יו"ר מועצת יש"ע, ובין היתר התייחסה לרשומה אודות השיח' אחמד יאסין. רזי ברקאי לחץ את מנכ"ל בצלם להשיב בעניין זה ולא הרפה, ובסופו של דבר הבהירה ג'סיקה מונטל את עמדתה כדלהלן: "השייח' יאסין מקוטלג בתור לא ידוע אם השתתף או לא, וזה בשל המצב המורכב. היום, זה ללא ספק היינו מקטלגים אותו בתור משתתף בלחימה".

מנכ"ל בצלם, ג'סיקה מונטל, אישרה אפוא באופן ברור ובלתי משתמע לשני פנים, כי השיח' אחמד יאסין צריך להיכלל תחת ההגדרה של "השתתף בלחימה בעת שנהרג" לאור הזמן שעבר מאז האירוע, ובמשתמע התבהרות תמונת המודיעין לגבי השיח' יאסין ואחריותו לטרור הפלשתיני נגד ישראל.

מנכ"ל בצלם חוזרת בה: לא ידוע אם יאסין השתתף בלחימה

דא עקא, שארגון בצלם נמנע מלתקן את הטעות ברוח דבריה של מנכ"ל הארגון, והשיח' יאסין נותר בהגדרתו הקודמת. ג'סיקה מונטל נדרשה פעם נוספת להבהיר את עמדתה בנושא זה בצ'ט עם גולשי אתר החדשות ynet ב-10 ביוני 2010. גולש שהזדהה בשם "יואב" הפנה למונטל את השאלות הבאות: "למה השיח יאסין שמעורב עד צווארו בפח"ע נספר אצלכם כאזרח בלתי מעורב בטרור? ורק לאחרונה אחרי לחץ הוכנס לרשימת מעורבי טרור? היכן הצדק בספירתו כהרוג שלום? האם הדבר מעיד על התנהלות לא תקינה לאורך כל הדרך?".

תשובתה של מונטל הייתה חד-משמעית. "אתה פשוט טועה", היא כתבה בכותרת של תגובתה ובגוף התשובה פירטה כדלהלן: "בצלם מגדיר את השיח' יאסין הרוג שנהרג כיעד לחיסול, אתה יכול לראות בעצמך: אחמד איסמאעיל יאסין בן 68, תושב עזה, נהרג ב-22.03.2004 בעזה, מירי טיל ממסוק. היווה יעד להתנקשות. פרטים נוספים: באירוע נהרגו שלושת עוזריו ועוד חמשה עוברי אורח".

מנכ"ל בצלם דוחה אפוא בנחרצות את טענתו של "יואב", לפיה השיח' אחמד יאסין הוגדר כ"אזרח בלתי מעורב בטרור" וכי "אחרי לחץ הוכנס לרשימת מעורבי הטרור", והיא מביאה הוכחה לטענתה בכך שאחמד יאסין הוכנס לקטגוריה של "יעד להתנקשות", ובמשתמע קטגוריה זו מעידה שיאסין היה מעורב בטרור.

פרק "ההבהרות לנתוני ההרוגים", המתפרסם באתר בצלם, עומד בסתירה לעמדתה של המנכ"ל ג'סיקה מונטל. כך מסביר ארגון בצלם את משמעות ההגדרה "יעד להתנקשות":

"היוו יעד להתנקשות - פלשתינים שכוחות הביטחון הרגו במכוון, במסגרת פעולות התנקשות, נכללו בקטגוריה נפרדת. זאת מאחר שההחלטה להרגם התבססה על מידע מודיעיני חסוי שבצלם אינו יכול לבחון ולכן אין באפשרותו לקבוע בוודאות האם האדם השתתף בלחימה. בעבר נכללו פלשתינים אלה בקטגוריה של "לא ידוע", אולם על-מנת להבחין אותם מפלשתינים אחרים שנהרגו על-ידי ישראל הוחלט להעבירם לקטגוריה נפרדת".

הנה כי כן, בצלם מסביר במפורש כי פלשתינים קוטלגו בקטגוריה של "יעד להתנקשות" במקרים בהם "ההחלטה להרגם התבססה על מידע מודיעיני חסוי שבצלם אינו יכול לבחון ולכן אין באפשרותו לקבוע בוודאות האם האדם השתתף בלחימה". הווה אומר: גם כיום, כשבע שנים לאחר תקיפת חיל האוויר, אין בצלם יכול לקבוע על בסיס המידע שבידיו אם השיח' אחמד יאסין, מנהיג חמאס, עונה על ההגדרה "השתתף בלחימה",אך מנגד אין הארגון יכול לקבוע בוודאות שיאסין "לא השתתף בלחימה".

משמעות הדברים - חוקרי ארגון בצלם לא העלו חרס במחקרם מידע חד-משמעי אודות מעורבותו של מנהיג חמאס בטרור בעת שנהרג, ובמקביל אין הם יכולים לקבוע אם אדם המשותק מצוואר ומטה ואשר הובל בכיסא גלגלים ביציאה ממסגד לאחר תפילת הבוקר אכן "לא השתתף בלחימה בעת שנהרג".

הוכחה נוספת לאי המהימנות של מאגר הנתונים של בצלם על הרוגי האינתיפאדה

מנכ"ל בצלם מזגזגת בעניינו של השיח' אחמד יאסין. היא הגדירה את יאסין כמי ש"לא ידוע אם השתתף בלחימה", חזרה בה וקבעה חד-משמעית שהוא "השתתף בלחימה" ובסופו של דבר החזירה אותו לקטגוריה של של "יעד להתנקשות" אשר על פיה "לא ידוע עם השתתף בלחימה". מנהיג חמאס, הינו ההרוג הבכיר ביותר באינתיפאדה ואשר קורותיו ומעורבתו בטרור זוכה לפרסומים רבים (ספרים, חוברות, סרטים, ראיונות עם יאסין ועוד ועוד) יותר מכל הרוג אחר באינתיפאדה. למרות זאת, ארגון בצלם מבטל את כל המידע בעניינו של יאסין ודבק בטענה שהוא אינו מספיק על-מנת לקבוע אם יאסין השתתף בלחימה אם לאו.

גם מחליפו של אחמד יאסין בהנהגת חמאס, עבד אל-עזיז רנתיסי שחוסל בסיכול ממוקד ב-17 באפריל 2004, סווג בקטגוריה דומה, ממנה עולה שלא ידוע אם השתתף בלחימה בעת שנהרג, וכך גם מוסטפא עלי א-זברי (אבו עלי מוסטפא) מנהיג החזית העממית שנהרג בסיכול ממוקד ב-27 באוגוסט 2001.

ריבוי המקרים של "אי דיוקים" במסד הנתונים של בצלם, ועתה גם הזגזוג של מנכ"ל בצלם עצמה, מלמד, כי אין לסמוך בעיניים עצומות על נתוני ארגון בצלם וכי יש לבחון בדקדקנות את מהימנותם ושלמותם. סוגייה זו רלוונטית גם לנתונים שפרסם ארגון בצלם על ההרוגים הפלשתינים במבצע "עופרת יצוקה".

השאילתה לארגון בצלם

ב-22 ביולי 2009 נשלחה השאילתה הבאה למנכ"ל בצלם ג'סיקה מונטל ולדוברת בצלם שרית מיכאלי:

מדוע בצלם הותיר את אחמד איסמאעיל יאסין ברשימת "הפלשתינים שנהרגו בידי כוחות הביטחון הישראלים ברצועת עזה ולא ידוע אם השתתפו בלחימה" ולא העבירו לקטגוריה של "פלשתינים שלא השתתפו בלחימה ונהרגו בידי כוחות הביטחון הישראלים"?

על-פי שיטת בצלם, איזה ספק יש עוד לארגון בצלם לקבוע אם אחמד איסמאעיל יאסין השתתף בלחימה אם לאו, שהרי מדובר היה באדם זקן המשותק מצוואר ומטה וברור לכולי עלמא שהוא אינו בגדר אדם הממלא "תפקיד לחימה מתמשך"?

מה הן הסיבות שהניעו את ארגון בצלם לשנות לפחות שלוש פעמים את התיאור שצורף לרשומה של אחמד איסמאעיל יאסין?

מדוע ארגון בצלם השמיט במתכוון את התיאור "מנהיג החמאס" מתיאורו של אחמד איסמאעיל יאסין? האם בצלם סבור שמדובר בפרט שולי הנעדר חשיבות?

ארגון בצלם בחר שלא להשיב לשאילתה זו וטעמיו עימו. זכות התגובה שמורה ותישמר לארגון בצלם.

ג'סיקה מונטל מסבירה את עמדתה בצ'ט ב- Ynet

רשימות נוספות
"צלם בצלם איים על חיי"  /  יהונתן דחוח-הלוי
שוב: בצלם אינו מפרסם גרסת צה"ל  /  יהונתן דחוח-הלוי
בלעדי: הפצ"ר לא יתבע את בצלם  /  עידן יוסף
'בצלם' - איפה המוסר?  /  דרור אידר
פרשת בצלם והירי בניעלין - מדוע נקטע הצילום?  /  יהונתן דחוח-הלוי
המניפולציה הפסולה של בצלם  /  יהונתן דחוח-הלוי
תאריך:  15/01/2011   |   עודכן:  16/01/2011

תגובות  [ 11 ] מוצגות [ 11 תפוס כינוי יחודי    כתוב תגובה   לכל התגובות
 כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
כנסו דחוף
15/01/11 13:54
2
צנחן
15/01/11 14:59
3
יריב א.
15/01/11 21:06
צבי גלברד
16/01/11 00:39
שואלת
16/01/11 03:28
4
יאירר
15/01/11 23:42
5
ןוטןם
16/01/11 00:08
6
קורןנאוה טבריה
16/01/11 04:00
7
כסף מעוור ומסלף
16/01/11 06:11
8
קושמרו 1
17/01/11 00:05
9
החששן
17/01/11 14:26בלוגרים נוספים ברשת 
למנויי 'נתיב' ולכל מי שחסמו אותו ולא יכול לקבל את החומר שלנו
09/11/2012  |  06:09  |  חיים שאולזון   |   noreply@blogger.com
מסעותיו של פרס ברוסיה - במקום נתניהו
09/11/2012  |  06:00  |  אמיר אורן   |   אמיר אורן ומוסקווה
המחבלים בהצעת פשרה לשונאים: 'מרן' להרב שטיינמן ב'הפלס' והמועמד הש
09/11/2012  |  05:48  |  חיים שאולזון   |   noreply@blogger.com
הסטייפלר ר' יעקב ישראל קנייבסקי קנה אות בספר התורה של 'משיח' - הי
09/11/2012  |  03:00  |  חיים שאולזון   |   noreply@blogger.com
מדוע הפסיק ר' דוד הופשטטר לשלוח כסף ל'דרשו' ומה קורה בינו לבין המ
09/11/2012  |  02:59  |  חיים שאולזון   |   noreply@blogger.com

נורית גרינגר
איציק וולף
איציק וולף
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1 |   |  NEWS1 |  חדשות |  אקטואליה |  תחקירים |  משפט |  כלכלה |  בריאות |  פנאי |  ספורט |  הייטק |  תיירות |  אנשים |  נדל"ן |  ביטוח |  פרסום |  רכב |  דת  |  מסורת |  תרבות |  צרכנות |  אוכל |  אינטרנט |  מחשבים |  חינוך |  מגזין |  הודעות לעיתונות |  חדשות ברשת |  בלוגרים ברשת |  הודעות ברשת |  מועדון + |  אישים |  פירמות |  מגשרים |  מוסדות |  אתרים |  עורכי דין |  רואי חשבון |  כסף |  יועצים |  אדריכלים |  שמאים |  רופאים |  שופטים |  זירת המומחים |