News1 גאים להציג
מבקרים ייחודיים (Unique Visitors):
אתר - 887,104  סלולר - 813,645
   |   15:07:40
דלג
  יעקב קורי  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
קבוצת ירדן
האם אני זכאי לדרכון גרמני?
קבוצת ירדן
כיצד תבחרו בקבוק מים לילד שלכם?
הדוגלים בצדק חברתי וכלכלי -
אנרכיסטים, קומוניסטים וחוצפנים?
דפני ליף והתומכים בתנועת המחאה וצדק חברתי וכלכלי הם "אנרכיסטים" כי הם לא רוצים להסתפח למפלגות המושחתות ולא מוכנים להתפשר על עקרונות האתיקה והצדק תנועת המחאה נראתה הזויה, הפכה לאויבת העם ובסוף תיראה כדבר מובן מאליו
23/03/2012  |   יעקב קורי   |   מאמרים   |   המחאה החברתית   |   תגובות
משתתפי המחאה החברתית של קיץ 2011. רוצים צדק [צילום: פלאש 90]

המחאה החברתית פרצה כרעם ביום בהיר ביולי 2011 וזכתה לתמיכה ציבורית חזקה. היא הפתיעה את כולם, לרבות את מחולליה. כבר למעלה מעשר שנים כותבים ונואמים קומץ של עיתונאים, סופרים, אקדמאים ואנשי עסקים על עוולות המשטרים הניאו-ליברלים שקמו בישראל משנת 1996 ועד היום, אבל נדמה היה לנו שקולנו אבד במדבר.

לא פעם התלוננתי בפני הסטודנטים במרכז האקדמי כרמל שהם מפגינים רק בנושא שכר הלימוד, אך לא על עוולות חברתיות וכלכליות כפי שעושים זאת סטודנטים ואקטיביסטים ברחבי העולם. בהרצאות ובכינוסים של ארגונים חברתיים השתתפו לכל היותר כמה עשרות אנשים ונדמה היה שההמונים שבויים במקסם השווא של "האח הגדול", "נולד לשיר, לרקוד ולרזות", כשהם מנסים להישרד בג'ונגל הדרוויניסטי של שלטון חזק ביותר. שלטון של 19 המשפחות שהפכו לשבע, הפוליטיקאים המושחתים המורשעים או המזוכים מחמת הספק של החוק אך לא של האתיקה, ופקידי מדינה החוצים את הקווים עם משכורות-עתק מאילי ההון שהם "פיקחו" עליהם והפריטו להם.

המחאה האלגנטית שלנו הוציאה לרחובות מאות אלפים מבלי לשבור ולו חלון ראווה אחד, וטוב שלא נזקקה לאלימות, כי היא הייתה גוררת אחריה מעשי דיכוי ברוטליים של המשטרה. מיד עם פרוץ המחאה, פרסמתי מכתב גלוי להימנע מאלימות, כי המאבק היעיל והצודק ביותר הוא מאבק לא אלים נוסח גנדי.

ניסו לזרות לקהל הרחב חול בעיניים כפי שנהוג במקומותינו. אילי ההון, אנשי הממשל והפוליטיקאים שילמו מס שפתיים, הקימו את ה'פטה מורגנה' של ועדת טרכטנברג שעשתה מהפכה חברתית בהעלאת מס החברות מ-24% ל-25%, אחרי שהיה בעבר 61%, והממשלה אף לא הצליחה להעביר המלצה לתוספת מס עלוב של 2% לעשירים ביותר. מחירי המזון ירדו ועלו כמו ברכבת שדים, כשלא ידענו את מי להחרים קודם, כי לא מצאנו ולו צדיק אחד בסדום שישמש לנו דוגמה.

התבצרנו במגדלי השן
ליף. הצליחה להוציא ההמון לרחוב [פלאש 90]

כמו בארצות-הברית
בישראל, כמו בארה"ב, אילי ההון בעד כלכלה חופשית רק כשהיא זהה לפירמידות שלהם (דבר והיפוכו, גם על-פי מילטון פרידמן). הקפיטליזם טוב רק כשהם מרוויחים, אבל כשהם מפסידים הם הופכים לקומוניסטים שסטלין היה מחוויר לעומתם. משתפים את ההמונים בהפסדיהם עם תספורות ועם סיוע ממשלתי של טריליונים שהאזרח הקטן משלם

ובאורח פלא תנועת המחאה התפוררה ונפוצה לכל עבר; דפני ליף, שהצליחה בחושיה המחודדים וללא כל השכלה כלכלית לעלות על כל חוליי החברה ולהוציא את ההמונים לרחובות, כשאנו האקדמאים התבצרנו במגדלי השן ובמקרה הטוב הצלחנו להשפיע על מאות אנשים בספרים ובקורסים שלנו, קרויה כיום על-ידי רבים "אנרכיסטית, קומוניסטית וחוצפנית". למה? כי היא עמדה בראש מחאה שדרשה לקיים כלכלה קפיטליסטית עם תחרות חופשית, ללא מונופולים, קרטלים ופירמידות, ללא ריכוזיות ושבע משפחות השולטות על חיי כולנו.

כי זאת לדעת, בישראל כמו בארה"ב, אילי ההון בעד כלכלה חופשית רק כשהיא זהה לפירמידות שלהם (דבר והיפוכו, גם על-פי מילטון פרידמן). הקפיטליזם טוב רק כשהם מרוויחים, אבל כשהם מפסידים הם הופכים לקומוניסטים שסטלין היה מחוויר לעומתם. משתפים את ההמונים בהפסדיהם עם תספורות ועם סיוע ממשלתי של טריליונים שהאזרח הקטן משלם.

אני שומע וקורא מכיוונים רבים שתנועת המחאה אשמה במיתון העומד בפתח, לא הפסדי העתק של המהמרים בלאס וגאס ובהשקעות ספקולטיביות. גל הפיטורים של החברות שהרוויחו בעבר רווחים קרטליסטים הוא באשמת תנועת המחאה, אך לא עושים את החשבון שגם אם מפטרים פה ושם עובדים, ההוזלות של חברות הסלולר חסכו לציבור עשרות מונים יותר. שלא לדבר על הפסדי קרנות הפנסיה, חברות הבנייה והמשקיעים בבורסה שמקורם כמובן במחאה החברתית, ולא בגלל המינוף האדיר והבועות בשוק הנדל"ן והבורסה.

החטא הקדמון הוא של הבנקים המרכזיים בארה"ב, באירופה ובישראל, המורידים את הריבית לקרוב לאפס בשביל להנשים בצורה מלאכותית את הכלכלה. תרופת השווא הזאת מביאה נזק גדול פי כמה מהמזור. לכסף צריך להיות מחיר כמו לכל מוצר, וכשלכסף אין מחיר נוטים לבזבז אותו. כאשר קונים מניה או בית במחיר כפול בגלל הורדת הריבית והתפתחות הבועות, לא הרווחנו דבר ועדיף היה אם היינו חוסכים את הכסף.

יש לנו כלכלנים המבלבלים אותנו עם נוסחאות מתימטיות מסובכות בשביל להצדיק מחירי נגזרים ואפילו מקבלים על כך פרסי נובל למרות הרס הכלכלה העולמית. ממולם ניצבים אנשים לא פחות מנוסים עם היגיון בריא כנסים טאלב, הטוענים שהמלך עירום ומרוב ברבורים שחורים כל השוק הוא אדום.

ברבורים שחורים ומלך עירום

דפני ליף והתומכים בתנועת המחאה וצדק חברתי וכלכלי הם אנרכיסטים כי הם לא רוצים להסתפח למפלגות המושחתות ולא מוכנים להתפשר על עקרונות האתיקה והצדק. כשאתה מסתפח למפלגה, אתה זקוק לתרומות של אילי ההון ואתה הופך לשבוי בידיהם. אנחנו אנרכיסטים כי אנו דוגלים בשלטון העם - דמוקרטיה - וברווחת העם, ולא באוליגרכיה פלוטוקרטית דה פקטו, רפובליקת בננות השמה ללעג את מוסדות השלטון ושולטת בהם. אנחנו אנרכיסטים כי אנו לא רוצים לאמץ את השיטות של הפרד ומשול ודוקטרינת ההלם שחסידיה המובהקים ביותר הם הניאו-ליברלים מהאסכולה של רייגן ובוש בארה"ב, תאצ'ר בבריטניה, פינושה בצ'ילה ונתניהו בישראל.

אצלנו, האשמים הם החרדים, הערבים, המתנחלים או כל שכבה מקופחת כזאת או אחרת, שהם כביכול מוצצים את דמנו. הם עושים זאת בצורה מאוד לא מוצלחת כי החרדים והערבים הם האוכלוסיות העניות ביותר במדינה. אילי ההון והמפלגות דואגים לשסות פלג נגד פלג במקום שהמקופחים יתאחדו. העבודה, קדימה והליכוד, שינוי, שס והחרדים דאגו להנציח את השלטון הניאו-ליברלי, את ההטבות של אילי ההון והחברות הגדולות, את קיפוח מעמד הביניים, את התגברות העוני, תוך שיסוי פלג בפלג.

כל עוד כולם שונאים את כולם הם לא יוכלו להתאחד נגד האשם העיקרי לצרות הישראליות והאמריקניות, הלא הם אילי ההון, פקידי הממשל והפוליטיקאים המושחתים שגרפו לכיסם מיליארדים, כאשר פקידי האוצר הפריטו את החברות, הבנקים ואוצרות הטבע בנזיד עדשים לאילי ההון והלכו לעבוד אצלם במשכורות של מיליונים. הפוליטיקאים שלנו מתעשרים כשהם עושים לביתם ובמשך שנה או שנתיים של עבודה מחוץ לממשל הם גורפים עשרות מיליונים, גרים במגדלי יוקרה, מקבלים בתים בהנחות שערוריתיות, תשלומים של עשרות אלפי דולר ל"הרצאה", מיליונים עבור ייעוץ, עבור עבודת סרק של ילדיהם או נשותיהם, כאשר זה לא נקרא שוחד על-ידי יועצינו המשפטיים.

לא מאמינים בחלחול העושר

שוויון = עושר כלכלי
במדד השוויוניות אנחנו בתחתית הסולם במדינות ה-OECD והמצב נעשה גרוע יותר משנה לשנה. דווקא המדינות הכי שוויוניות הן הכי עשירות, הכי אתיות, עם איכות החיים הטובה ביותר, עם הפריון הגבוה ביותר והכלכלה הכי משגשגת

אנחנו נקראים קומוניסטים כי אנו רוצים מדינה שוויונית יותר, לא חס וחלילה כמו בריה"מ שדווקא לא הייתה כלל שוויונית, אלא שוויונית כמדינות סקנדינביה שהן קפיטליסטיות למהדרין. אנחנו לא מאמינים באגדה של חלחול העושר והשגשוג למטה, כפי שכבר הוכיח בספריו בצורה מבריקה חתן פרס נובל ג'וזף שטיגליץ וכפי שהמחקרים של אדוה מוכיחים. כי זאת לדעת - העשירים רוצים הכל ולא מוכנים להשאיר לנו כלום. במדד השוויוניות אנחנו בתחתית הסולם במדינות ה-OECD והמצב נעשה גרוע יותר משנה לשנה. דווקא המדינות הכי שוויוניות הן הכי עשירות, הכי אתיות, עם איכות החיים הטובה ביותר, עם הפריון הגבוה ביותר והכלכלה הכי משגשגת.

אבל ממשיכים לעשות לנו שטיפת-מוח: דפני ליף קומוניסטית, הפרופסורים החברתיים קומוניסטיים, אנשי העסקים הספורים הם אנטי-ביזנס, אנשי הרוח הם דון קישוטים והעיתונאים מוקצים ונתבעים בתביעות דיבה.

קרנות אתיות משקיעות רק בחברות שבהן פער השכר בין בעל השכר הגבוה ביותר לנמוך ביותר הוא 30:1, לא חס וחלילה 1:1 כמו שמבקשים הקומוניסטים, ולמרות זאת התשואה שלהן אינה נופלת מהתשואה הממוצעת של המדדים וקצב הגידול שלהם אדיר. אך כשבכנסת מועלית הצעה לחוקק חוק שהוצאות שכר של יותר מפי 50 לא יוכרו כהוצאות מוכרות לצרכי מס, קמה מהומה עולמית. כאיש עסקים, אני יכול לקבוע בוודאות - אף איש עסקים לא יברח מהארץ אם משכורתו תהיה "רק" שני מיליון ש"ח לשנה במקום עשרה מיליון.

הבנקים העולמיים לא מחכים בזרועות פתוחות למנהלי הבנקים שלנו, החברות הרב-לאומיות לא יקלטו את המנהלים שלנו ואפילו כרישי הנדל"ן שכבר משקיעים בעיקר בחו"ל לא יעזבו אותנו. אדרבה, יש לנו ייבוא של מיליארדרים בגלל שאין לנו מס עיזבון ויש לנו חוקים שערורייתים המיטיבים עימם. באשר למנהלי ההיי-טק, הם רק מחכים לאקזיט בחו"ל בשביל למכור הכל. בלקסיקון של אילי ההון: קומוניסט הוא כל אחד שלא סוגד להם ולא מוכן להגיד "אהבתי את אדוני" לכל תעלוליהם. אך אם היה קם בישראל משטר טוטליטרי, הראשונים שהיו נשלחים לגולג היו המחזאי יהושע סובול, יו"ר אומ"ץ אריה אבנרי, הפעיל החברתי והמרצה באוניברסיטת תל אביב יצחק ספורטא, גיא רולניק עורך 'דה-מרקר', ברברה סבירסקי מנכ"ל אדוה, ראשי תנועת המחאה דפני ליף, רגב קונטס ואולי גם מנואל טרכטנברג...

נשלחים לגולג בגלל אולטימטום לביבי?
נתניהו. ליף "מתחצפת" אליו [צילום: AP]

דפני ליף חוצפנית כי היא מדברת לראש הממשלה ולשרים בגובה העיניים והיא בסך-הכל בשנות העשרים שלה. היא גם נותנת לראש הממשלה "אולטימטום", והרי ידוע שנתניהו שלא פוחד מאולטימטום של אובמה והפלשתינים, ייתקף בפחד נוראי מהאולטימטום שלה.

כל הדוגלים בצדק חברתי וכלכלי הם בוודאי ובוודאי חוצפנים, כי הם לא מוכנים לאמץ את המנטרה של הניאו-ליברלים, את רעיון העוועים של מקסום הרווח המביא למקסום הסיכון, המינוף ועושק מחזיקי העניין, את השפיטה של האדם על-פי גודל הארנק שלו, את מקסם השווא של השוק החופשי והיד הנעלמה שגרם תוהו ובוהו בכלכלה העולמית, כי במשטר הניאו-ליברלי אין שוק חופשי אלא קרטלים ופלוטוקרטיה, אין יד נעלמה כי אם מניפולציות בוול סטריט. אבל זאת כמובן חוצפה להגיד זאת ומי שמעז להתבטא על-פי מצפונו, ספריו לא יימכרו בהוצאות הספרים, מחזותיו לא יועלו מעל בימות התיאטרון, הקורסים שלו לא יילמדו באוניברסיטה, הוא לא ימצא עבודה באף חברה ודירקטוריון ומאמריו לא יפורסמו בעיתונים.

כל המוסדות שלנו, לרבות הממשלה, מזמן עברו לרשותם של אילי ההון השולטים בכלכלה, בפקידי הממשל, בפוליטקאים, בעיתונות, בהוצאות הספרים, בטלוויזיה, תורמים לאוניברסיטאות ולתיאטראות, לאלכ"רים, לא הרבה - רק חצי אחוז מהרווח הנקי של חברותיהם, אבל זה כבר מספיק בשביל לקרוא להם מיטיבי האומה. כי במדינה פושטת יד שהפריטה את עצמה עד מוות, קיצצה את מיסיה לחברות עד כלות, הרגה את מדינת הרווחה - אין לנו תקומה, אלא אם כן נציית לאילי ההון ולא נתחצף. וגם אם אנו זכים כבדולח, כבר יעלילו עלינו עלילות שווא.

אם דפני ליף והמצדדים בצדק חברתי וכלכלי בישראל נקראים אנרכיסטים, קומוניסטים וחוצפנים, עלינו לזכור כי כל מי שהביא לשינויים של ממש בישראל ובעולם כונה בזמן כזה או אחר בכינויים דומים.

האמת נראית בהתחלה הזויה, בהמשך היא נקראת אויבת העם, אך בסופו של דבר היא הופכת לנחלת הכלל ולדבר המובן מאליו.

הכותב הוא מרצה לאתיקה ניהולית במרכז האקדמי כרמל - חיפה.
תאריך:  23/03/2012   |   עודכן:  23/03/2012
ד"ר יעקב קורי
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
הדוגלים בצדק חברתי וכלכלי - אנרכיסטים, קומוניסטים וחוצפנים?
תגובות  [ 29 ] מוצגות   [ 29 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
אליק א.
23/03/12 12:46
 
המדביר לצרחן
24/03/12 00:41
2
אהוד פרלסמן
23/03/12 13:19
3
טלי רדר
23/03/12 15:53
 
מתעב בולשביקים
24/03/12 05:40
4
ישראל דגני
23/03/12 16:25
5
דוד כגן
23/03/12 16:30
 
ציוניה
25/03/12 00:42
6
דוד כגן
23/03/12 16:30
7
יוסקה
23/03/12 16:52
8
באום
23/03/12 17:05
9
איתן ב.
23/03/12 17:55
 
איש עצוב
24/03/12 00:48
10
עובדות! מר קורי?
23/03/12 18:09
11
ציונה נ.
23/03/12 18:16
12
ירדנה
23/03/12 19:02
13
מקס פאואר
23/03/12 21:26
14
עומר12345
24/03/12 01:27
 
ירדנה
24/03/12 09:01
 
רפאל 1234
24/03/12 09:29
15
ליאור מהצפון
24/03/12 02:13
16
קורןנאוה טבריה
24/03/12 07:37
17
קולונל שארמונטייה
24/03/12 09:00
 
מעניין
25/03/12 02:08
18
ד"ר מאיר ב.ע
24/03/12 10:35
 
הג'וקר
24/03/12 12:57
19
רחל המרכלת
24/03/12 12:15
20
יריב דה בוטון
24/03/12 19:59
21
יהודה לבנון
24/03/12 20:06
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
הסוכריה שנזרקה מעזרת הנשים על ראש הנער שעלה לתורה בראשונה זכורה היטב. ולא בגלל המכה, שהרי סוכריית טופי היתה. הזיכרון מחזיר אותי לאותם ילדים שרצים בין ספסלי בית הכנסת ללקט את הסוכריות הזולות לכיסיהם, עטים כמוצאי שלל רב. רוצים לומר - מי שאסף יותר סוכריות הוא המנצח. שימו לב ילדים - המרוויח העיקרי הוא רופא השיניים. תבינו זאת כשתגדלו.
23/03/2012  |  גיל נתן  |   מאמרים
מפעל ההונאה המופרז של "תהליך השלום" ושל אביו-מולידו שמעון פרס אינו אלא לעג היסטורי ופוליטי מר. שלום-פרס - שאינו אלא שלום-פירוס - ממשיך להיקרא "שלום" בתקשורת, למרות כישלונו הצפוי מראש. בעוד גדולי המנהיגים הציוניים כבנימין זאב הרצל וזאב ז'בוטינסקי, נשיאים וראשי ממשלות, מונצחים באיפוק יחסי, זכה דווקא אחד הפוליטיקאים השנויים ביותר במחלוקת להפוך, עוד בחייו, לגיבור תרבות נערץ, יקיר התקשורת והפייסבוק, בעוד קורבנות "השלום" דוממים.
23/03/2012  |  ד"ר רון בריימן  |   מאמרים
את המאמר הזה כדאי לקרוא ולשנן בכל רגע, בכל מקום, ואני ממליץ להקדיש זמן חברה לשינונו בכל בתי הספר והאוניברסיטות בארץ.
22/03/2012  |  נסים גבאי  |   מאמרים
רשמי מסע לפולין עם ישיבת בר-אילן מתל אביב: המשמעות האמיתית של הביקור במחנות ובקהילות, כמה וכמה גילויי אנטישמיות, הקושי של פולין להשתחרר מהתפיסות הקומוניסטיות של השואה, חשוב לבקר גם במחנה חלמנו, השאלות התיאולוגיות והנסיונות לענות עליהן
22/03/2012  |  איתמר לוין  |   מאמרים
אתמול הסתיים מושב החורף של הכנסת, שאמור היה לבטא את המחאה הציבורית שהייתה פה בקיץ האחרון, והיה צריך להוביל להחלטות וחקיקה שיאפשרו למעמד הביניים לעמוד על רגליו. בתחילת מושב החורף בתגובה למחאה החברתית, התבטאו ראש הממשלה ושריו והבטיחו "להילחם" עבור מעמד הביניים ולעשות כל שביכולתם כדי להביא את הצדק החברתי שהעם דרש. בפועל היום בסיום מושב החורף ניתן לסכם ולומר שהממשלה לא קיימה את ההבטחות שלה, בעוד שרמיסת מעמד הביניים נמשכת כשהממשלה משתפת פעולה ולא באמת מתאמצת עבור האזרחים שאותם היא אמורה לייצג.
22/03/2012  |  דניאל גיגי  |   מאמרים
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
מנחם רהט
מנחם רהט
יש 'דעת תורה' חרדית כוזבת שמשווה בעזות מצח חצופה את לוחמי צה"ל לפועלי הזבל, ויש 'דעת תורה' הפוכה הרואה בהם קדושי עליון המוסרים נפשם על עצם הקיום של העם והארץ
אביתר בן-צדף
אביתר בן-צדף
טרור הוא אסטרטגיה של לוחמה פסיכולוגית אלימה, שנועדה לגרום שינוי פוליטי בחברה המותקפת    ארגוני טרור מעוניינים להשפיע על דעת הקהל, כדי שתפסיק לתמוך במדיניות הממשלה, וכדי לפרק את הלכי...
ענבל בר-און
ענבל בר-און
עסקת החטופים החלקית מאפשרת לחמאס לשחק בישראל, וכלל לא ברור מה חושבת לעשות ישראל עם שאר 168 החטופים
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il