|   15:07:40
דלג
  איתמר לוין  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
קבוצת ירדן
איפה כדאי ללמוד בינה מלאכותית?
כתיבת המומחים
טוען רבני יכול לשקם את חיי הנישואין שלכם?
טראמפ ב-6 בינואר 2021 [צילום: AP]
טראמפ והתיקים הפליליים / כתבה חמישית

המסע מ-6 בינואר לאולם 9 בבית המשפט הפדרלי

סניגור מוביל בוושינגטון משחזר את הדרך שעברה החקירה מאז ההסתערות על הקפיטול ועד להגשת כתב האישום נגד טראמפ, וגם משער כיצד יימשכו ההליכים לאור בקשתו של טראמפ לקבל חסינות מוחלטת
20/02/2024  |   איתמר לוין   |   כתבות   |   בחירות בארה''ב 2020   |   תגובות

משפטו של דונלד טראמפ באולמה של השופטת טניה צֶ'טְקָן בבית המשפט המחוזי הפדרלי בוושינגטון אמור להיות נקודת השיא בחקירה שהחלה לפני שלוש שנים, מיד לאחר הסתערות תומכיו על הקפיטול ב-6 בינואר 2021 בניסיון למנוע את אשרור נצחונו של ג'ו ביידן בבחירות 2020. איך הגענו לכאן? מה פירוש המושגים השונים ששמענו לאורך הדרך? סניגור מוביל בוושינגטון מסייע בשחזור המסע, בשיחה שלא לייחוס.

מיד לאחר 6 בינואר הקימו משרד המשפטים וה-FBI כוח משימה גדול במטרה להעמיד לדין את המתפרעים, ובאופן טבעי התמקדו תחילה במי שתועדו תוקפים שוטרים, שוברים חלונות וכדומה. חומר חקירה היה למכביר: מאות אלפי שעות של צילומים ממצלמות הקפיטול, ממצלמות הגוף של השוטרים ואפילו ממה שצילמו הפורעים עצמם. למעלה מ-1,000 איש הועמדו לדין, במה שיצר בעיה ניכרת למשרד המשפטים, לסניגורים ולבתי המשפט בוושינגטון; "זה סָתַם את המערכת המשפטית הפדרלית בעיר", הוא מעיד.

במקביל נוצר לחץ פוליטי על שר המשפטים בממשל ביידן, מריק גרלנד, ופרקליט מחוז קולומביה, מאט גרייבס, לחקור את מי שלא היו בקפיטול אבל נושאים באחריות פלילית ובראשם טראמפ. "השאלה האם להעמיד לדין נשיא לשעבר שגם מועמד שוב לנשיאות היא מורכבת. מצד אחד, איש אינו מעל החוק. מצד שני, לא טוב לדמוקרטיה אם תוצאות הבחירות קובעות מי יועמד לדין".

גרלנד היה שופט ערעורים פדרלי ומועמד לבית המשפט העליון. הוא נתפס כמי שפועל ממניעים פוליטיים?

"לגרלנד יש מוניטין טובים בחוגי הממשל בוושינגטון, הוא אדם ישר וחכם. אבל הוא עדיין שר אשר מונה בידי הנשיא והוא איננו ידוע ברחבי ארה"ב. משרד המשפטים רוצה להיראות כבלתי-פוליטי, ולכן גרלנד מינה את ג'ק סמית כתובע מיוחד".

אגב סמית - תוארו הוא special counsel, בעוד מי שחקרו למשל את פרשת ווטרגייט נשאו בתואר special prosecutor. אבל מדובר למעשה באותו תפקיד, כאשר התואר השתנה בעקבות שינוי בחוק בתקופתו של הנשיא ביל קלינטון (שבעצמו עמד במרכז חקירה בפרשת לוינסקי), וההבדלים היחידים הם כמה היבטים טכניים לגבי האפשרות להדיח את בעל התפקיד.

"חבר מושבעים גדול יאשים גם כריך"
גרלנד. "רגיל לחשוב כמו שופט" [צילום: AP]

עוד לפני מינויו של סמית, הקימו הדמוקרטים – כאשר שלטו בבית הנבחרים – את הוועדה לחקירת אירועי 6 בינואר. הוועדה הייתה מפלגתית מובהקת – היו בה רק שני רפובליקנים, מתנגדים בולטים של טראמפ. "אם 'מפלגתיות' פירושו שחברי הוועדה היו מנסים להטות את הממצאים – זה לא נכון. אם זה אומר שהובילו אותה בעלי דעה פוליטית – ודאי שזה נכון", מגדיר הסניגור. גרלנד לא ממש הסביר מדוע נדרשו לו שנתיים עד למינויו של סמית, הוא מציין. "גרלנד הוא שופט ורגיל לחשוב כמו שופט ומעורב אישית בכל החלטה, בניגוד לקודמיו שניהלו ארגונים גדולים" ולכן ידעו לבזר סמכויות.

ממצאי ועדת 6 בינואר אינם יכולים לשמש כראיות בהליך המשפטי, אם כי מן הסתם חלק ניכר מן החומרים שלה חופפים לאלו של החקירה הפלילית. רשמית לא נמסר האם ה-FBI בדק את חלקם של טראמפ ובכירים אחרים עוד לפני מינויו של סמית, אך קרוב לוודאי שהבולשת עשתה זאת. מצד שני, סבור הסניגור, לנאשמים האחרים – הפורעים בשטח – מן הסתם לא היה מידע מועיל על טראמפ ושות'.

כאשר סיים סמית את חקירתו, הוא כינס Grand Jury – חבר מושבעים גדול. מבחינה היסטורית וחוקתית, מסביר הסניגור, תפקידו של גוף זה היה לקבוע אם יש מקום להגיש כתב אישום. חובה לכנס אותו כאשר החשד הוא לעבירות בדרגת פשע (להבדיל מדרגת עוון), ומטרתו הייתה למנוע ניצול לרעה של ההליכים בידי המדינה. "כיום הוא אינו מהווה כלי מאזן. אומרים שהוא יאשים גם כריך אם הפרקליטות תבקש. מאוד נדיר שהוא אינו מגיש כתב אישום". כדי להגיש כתב אישום, חבר המושבעים הגדול צריך רק "עילה מסתברת", שזו סבירות של פחות מ-50% להרשעה.

בפועל, חבר המושבעים הגדול הפך לכלי חקירתי, משום שהוא יכול לזמן עדים ומסמכים, כאשר החשוד איננו מיוצג וכלל אינו יודע מה מתרחש שם. כללי הראיות אינם חלים על גוף זה, אומר הסניגור ומדגים. "סוכן FBI יכול לומר: דיברתי עם סוכנים אחרים והם אמרו לי שלחשוד היו 20 ק"ג קוקאין, מנסיוני כמות כזאת אינה מיועדת לצריכה עצמית אלא למכירה. חמש דקות ויש כתב אישום". עם זאת, הוא משער שבמקרה של טראמפ הדיון היה הרבה יותר מקיף ומעמיק.

האם טראמפ יושבע כמורשע מערער
הפורעים בקפיטול. האם טראמפ ידע שהוא גורם התקוממות [צילום: AP]

הסניגור סבור שבית המשפט העליון ידחה את טענתו של טראמפ לפיה יש לו חסינות מוחלטת, ויש אפילו סיכוי שלא יימצאו ארבעה שופטים – המספר המינימלי הדרוש כדי שבית המשפט העליון יידרש לערעורו. אם הערעור כן יתקבל לדיון, הוא צופה שבית המשפט יכריע עד סוף חודש יוני, כי כל מועד מאוחר יותר ייראה כהתערבות בבחירות (שיתקיימו ב-5 בנובמבר).

עם זאת, בית המשפט יכול להחליט שהוא דן בערעור בהליך רגיל – ואזי ההכרעה תתקבל רק לאחר הבחירות. אבל אם תהיה הכרעה מהירה בעליון, וכפי שצופים כל המומחים טראמפ לא יקבל חסינות – אפשר יהיה לנהל את המשפט החל מחודש אוגוסט. צ'טקן אמרה בשעתו, שהיא צופה ששלב ההוכחות יימשך שישה-שמונה שבועות – כך שבהחלט ייתכן פסק דין בחודש אוקטובר, שבועות אחדים לפני הבחירות.

בחירת המושבעים במקרה זה תהיה ארוכה ובעייתית, צופה הסניגור (עסקנו בכך בכתבה הראשונה בסדרה). במשפט עצמו יהיה כמובן על התביעה לשכנע את המושבעים, כולל חובה להוכיח מה שידוע לכל – למשל שהקפיטול נמצא בוושינגטון. "יש הבדל בין ידע שיפוטי בין ידע של מושבע. זה טירוף של החוק האמריקני", הוא מעיר. חלק חשוב מאוד יהיה ההנחיות של צ'טקן למושבעים בתום המשפט, כאשר טיוטות שלהן מועברות בין הצדדים עוד לפני כן, כדי שיידעו מהו נטל ההוכחה. כך למשל, היא יכולה לקבוע שעל המדינה להוכיח שטראמפ ידע שהוא גורם התקוממות (insurrection).

הרשעה חייבת להיות פה אחד, בהסכמת כל 12 המושבעים; אם אין הכרעה פה אחד, זהו mistrial והמדינה יכולה להגיש שוב את כתב האישום. על זיכוי לא ניתן לערער, בעוד שעל הרשעה יכול הנאשם לערער. ברוב המקרים, מורה בית המשפט לעצור מיד את הנאשם אם הוא מורשע, אך הסניגור צופה שאם הדברים יגיעו לידי כך במשפט טראמפ – הוא לא ייעצר, כי אין חשש שיימלט. טיעונים לעונש נשמעים לרוב חודשיים-שלושה לאחר פסק הדין.

אם טראמפ יורשע ויערער, סביר להניח שהוא לא ייאסר עד להכרעה בערעור. כך ייתכן תרחיש, בו טראמפ יושבע לנשיא בעודנו מורשע בערעור. ואז הוא יוכל להורות למשרד המשפטים למשוך את כתב האישום. מעבר לשאלה החוקתית שוודאי תתעורר, אם משרד המשפטים יעשה זאת – לא תהיה לצ'טקן ברירה אלא להיענות.

תאריך:  20/02/2024   |   עודכן:  20/02/2024
איתמר לוין, וושינגטון
+טראמפ עבר מדיבורים למעשים - וזה היה פלילי
11:59 20/02/24  |  איתמר לוין, וושינגטון   |   לרשימה המלאה
פרופ' אריקה האשימוטו מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת ג'ורג'טאון סבורה שטענתו של טראמפ "רק דיברתי" אינה תופסת בתיק הבחירות  ▪  היא גם מסבירה כיצד ייתכן שטראמפ מממן את ההגנה של נאשמים אחרים ומדוע מיליונים עדיין תומכים בו
טראמפ בעצרת 6 בינואר [צילום: ז'קלין מרטין, AP]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
המסע מ-6 בינואר לאולם 9 בבית המשפט הפדרלי
תגובות  [ 0 ] מוצגות   [ 0 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  בחירות בארה''ב 2020
אולם 9 בקצה המערבי של הקומה הרביעית בבית המשפט הפדרלי בוושינגטון, הוא מקום מושבה של השופטת טניה צֶ'טְקָן - מי שהופקדה על משפטו של דונלד טראמפ בכתב האישום בשל נסיונו להטות את תוצאות הבחירות ב-2020. בהנחה שבית המשפט העליון לא יעניק לטראמפ את החסינות המוחלטת שהוא מבקש, כאן אמור להתנהל המשפט הפלילי החשוב ביותר בתולדות ארה"ב - עם השלכות על העולם כולו.
לאחר ש-25 מושבעים-בכוח השיבו על 31 שאלות שהפנה אליהם השופט הפדרלי המחוזי קרל ניקולס, הם יצאו מן האולם בבית המשפט בוושינגטון. כעת הם נקראו בחזרה אחד-אחד, לפי הסדר בו נקבעה הרשימה בתחילת היום. המטרה: לברר מדוע כל אחד מהם ענה בחיוב על כמה מן השאלות, ולראות האם הדבר מצדיק להימנע מבחירתו כמושבע. לאחר שיהיה מאגר בן 14 מועמדים, יוכל כל צד לפסול שלושה ללא כל הנמקה, וכך ייוותרו שמונת הנחוצים - שישה ועוד שני מחליפים. אם יהיו פסילות חופפות, המושבעים יהיו שמונת הראשונים שייוותרו.
סדרות המשטרה, החוק והמשפט האמריקניות, שמהן רובנו שואבים את המידע שלנו על אופן התנהלות מערכות האכיפה בבעלת בריתנו הגדולה, הן כמובן עיבודים טלוויזיוניים של המציאות. הן מתמקדות באירועים דרמטיים ומפתיעים, ולכן כמעט לעולם איננו רואים בהן את הליך בחירת המושבעים. אלא שזהו חלק חשוב מאוד במשפט, לנוכח העובדה שהם אלו אשר יכריעו - ועליהם לעשות זאת פה אחד. בלא הכרעה שכזאת, המשפט מבוטל ויש להתחילו מחדש.
כאשר ניצבים בשדרות Constitution בוושינגטון בסמוך לשגרירות קנדה ומתבוננים מזרחה, הבניין הקרוב ביותר הוא בית המשפט הפדרלי של מחוז קולומביה, ואילו באופק ניצבת בגאווה כיפת הקפיטול. אם תרצו - כל סיפור משפטו של דונלד טראמפ במבט אחד: זירת הפשע ומושב המושבעים בבת אחת. זהו הבניין בו אמור להתנהל התיק הפלילי החשוב ביותר בתולדות ארה"ב: United States of America v. Donald J. Trump.
דונלד טראמפ מבקש (13.2.24) מבית המשפט העליון של ארה"ב לקבוע, כי יש לו חסינות מוחלטת מהעמדה לדין על נסיונותיו להטות את תוצאות הבחירות ב-2020. טראמפ גם מבקש שלא לחדש את ההליכים נגדו בבית המשפט הפדרלי המחוזי בוושינגטון עד להחלטה בבקשתו לערער.
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
יורם אטינגר
יורם אטינגר
ב-2024 מתעלמת מחלקת המדינה מהאידיאולוגיה הפנאטית, חיסולית ודתית ביסוד תפישת העולם, החזון, המדיניות והטרור של חמאס ואש"ף, כפי שמתועד במסמכי היסוד שלהם
דן מרגלית
דן מרגלית
ברט סטיבנס, מכותבי הטורים המרכזיים בניו-יורק טיימס, ציין כי ניר ברקת לא הצליח להשיב כראוי לשאלות על מדיניותו של בנימין נתניהו, בכל תחום, בכל חזית
רפאל בוכניק
רפאל בוכניק
קשה להשתחרר מהתחושה כי כאבן האותנטי של המשפחות האומללות הופך יותר ויותר לאבן שואבת לארגוני המחאה מתקופת המאבק ברפורמה המשפטית, אשר משעבדים ומנכסים את מצוקתן למאבקם נגד הממשלה
איתן קלינסקי
איתן קלינסקי
לטובתם חובה לסיים את המלחמה בעזה    למרבה הכאב, סופה של המלחמה אינו נראה באופק ודעת הקהל במרבית המדינות מתמקדת היום בלחץ הדוק ובגינוי מדינת ישראל
נשיא מצרים עבד אל פתח א-סיסי [צילום: AP]
איל השקס
מצרים לא פותרת את בעיותיה: החוב, השפעות המלחמה ברצועת עזה, מעורבות הצבא בכלכלה והאהבה למגה-פרויקטים    אך לעת עתה נחלצת מהמשבר בזכות חברותיה
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il